Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

Duke u ushqyer me filosofi shpesh her gjej nje form frike/kritike/denigrim [...] nga filosofet me te mdhenj te te gjith koherave...PSE?!

Mizogam dhe mizogjin! /pf/images/graemlins/shrug.gif

-Socrate: provon qe natyra e femres nuk esht me e dobet se ajo e mashkullit me perjashtim urtesin/pjekurin dhe forcen fizike. /pf/images/graemlins/lol.gif (Kompliment ky?!)
Disa studime post-S. ndersa nxjerrin ne drite psh qe metoden sokratike e ka marr nga >Aspasia<,nje intelektuale femer(rea concubina e Perikliut) dhe mbi shum teori t'tjera .

-Spinoza : femrat duhen eleminuar nga sfera publike,duke dalur ne perfundim qe mashkulli nuk don tjeter veçse nje femer te heshtur.

Fichte : perdhunimi duhet denuar me shum energji.
Por (sepse ka gjithmon nje "POR") femrat nuk duhen te ken hyrje ne studime.

-Schopenhauer:i ka deklaru LUFT per rezistenc meshkujve ndaj rrezikut te madh (femra!)duke na dhuruar nje TRAKTAT-DANGER . [JA KISHTE FRIKEN MAMIT t'vet prandaj /pf/images/graemlins/laugh.gif,Edipus Komplex t'gjith kto??? ]

-dulcis in fundo , Nietzsche "Menschliches, Allzumenschliches" me aforizmat e tij ironike te mprehta.

...por lista esht shum e gjat dhe une shum e limituar per ti qit n'drit nji nga nji,lol.

i jepni ndonje shpjegim ju?!


Femra = paqe /pf/images/graemlins/angel.gif?
Mashkulli = luft /pf/images/graemlins/devil.gif?P.s s'jam feministe(esht fjal dhe ofenduse me e perdor!),s'merrem ne jet me filozofi(perkundrazi!)...me pelqen e verteta,objektiviteti dhe thjeshtsija e armonis.
Te mirpritur ne diskutim ... /pf/images/graemlins/wave.gif
 

pinkparadise

Forumium maestatis
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

kan pa potencjalin e femrave, edhe kan dash me na shtyp qe ne fillim, por ngaqe sja dolen dot sot po i shtypim ne /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

Barazia ndermjet femres dhe mashkullit e ka arrit kulmin pikerisht tek "shtypja me rradhe",her me shtyp e here te shtyp /pf/images/graemlins/laugh.gif.
 

@d@

Primus registratum
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

Vetem budallai se njeh friken /pf/images/graemlins/laugh.gif thot shpesh njeri ne af /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

Gysi

Primus registratum
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

Erazmi thoshte ne nje moment ne vepren e vet "elozhi i marrezise" per filozofin" "Cila grua mund ta duroje ate?"
Vepra kishte per qellim te thoshte se marrezia e bente jeten te jetueshme ndersa pjekuria, racionaliteti, e ben ate te merzitshme, te papershtatshme, te pafunksionueshme.
Pikerisht femra do ta kishte te pamundur te jetonte me nje filozof, pasi eshte e kunderta e tij. Femra eshte ajo qe vepron me intuitivisht, vepron me emotivisht, ndersa mashkulli, per me teper filozofi eshte i prirur te zhytet ne dilema pa fund, per ti gjetur kuptimin gjerave qe ne jeten e perditshme udhehiqen nga prakticiteti.

Per mua filozofi nuk e ka frike femren. Eshte femra ajo qe nuk mund ta shtyje dot gjate me filozofin. Eshte filozofia ajo qe eshte e mrezitshme per grate ne pergjithesi.
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

Ta kishe lexuar mire ate librin qe citon,Gysi /pf/images/graemlins/smash.gif...siç shkruante vet Erazmi,Thomas Moore-it :" marrezija esht femer".

Gjithçka ka nje koerenc kontradiktuese dhe perfundon nen nje armoni hyjrnore. Ndaj,gabohesh shum ne konkluzione!

p.S esht i merzitshem ai qe thot : per ju esht e merzitshme.
 

Gysi

Primus registratum
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

E ku qendron kontradikta midis asa qe thashe une dhe kesaj qe po thua ti?

Pikerisht pra kete theme dhe une. Erazmi thoshte qe shumica e njerezve jane te marre. Dhe arrinjne te shijojn jeten, arrijne te jene te lumtur pikerisht sepse jane te marre dhe u bien gjerave shkurt. Pikerisht femrat e ka ne me te theksuar kete sipas Erazmit, nderkohe qe meshkujt jane me teper filozofe. Ky eshte thelbi, ku futet edhe ajo qe ti thua "marrezia eshte femer".

Sensi i erazmit eshte metaforik, kuptohet.

PS. per mua filozofia nuk eshte fort e merzitshme. Ajo qe une them eshte se filozofia eshte e merzitshme per njerezit qe nuk e njohin sic duhet. Pikerisht ketu, sipas erazmit grate e kane me te theksuar kete.
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

NcNcNc... te kritikova sepse qellimin e vepres e njoh mjaft mire.

Si ta quajn te merzitshme kur nuk kan mjetet "materjale" per ta njohur??? Esht lluks i madh njohuria...kerkimi i te vertetes.
Filozofi le te endrroj,kurse femra le te merret me punet e shpis,ma kalamoqet,etj etj . Kjo esht marrzija sipas teje? Ky esht prakticiteti ,alias marrzija e femres ,sipas teje?!
Tallesh?!

Kontradikta jote qendron nen justifikimin e roleve.

Me ngel nje dyshim : thua se filozofet kan qef te jen te marr dhe jan xheloz per marrzin natyrale te femres, kur kjo mund te eci nen kerkime/studime dhe mund ti kaloj to me shum pak perpjekje?!
Filozofia nuk ka gjini /pf/images/graemlins/wub.gif ...esht nje kerkim a-sesual. Esht kaq absurde ? /pf/images/graemlins/shrug.gif
 

Gysi

Primus registratum
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

Ti mund ta njohesh mire qellimin e vepres se Erazmit, por ti nuk po kupton fare ate qe po them une.

As kisha pike qellimi ta kaloja muhabetin ne justifikim te roleve gjinore, dhe nuk po flas absolutisht per mundesite e femres per tu bere filozfe. Une po flas per natyren e femeres ne pergjithesi, ose me teper ate cka simbolizon femerorja, dhe natyren e filozofise.
Natyrisht qe filozofia eshte e merzitshme per ata qe nuk e njohin dhe nuk e studiojne. Kete po them. Sigurisht qe ka femra qe jane te terhequra nga filozofia (megjithese shume ralle, por kjo nuk ka shume rendesi), qe e studiojne dhe jane te apasionuara pas saj, kjo nuk ka te beje fare me ate qe po flisja une.
Ti po e kalon muhabetin ne aspekt social.

Une nuk thash se filozofet kane qef te jene te marre, por se kjo njerezve u ben mire pak marrezi, sic thoshte Erazmi, sepse keshtu behen me te lumtur, ndersa filozofet duken te shemtuar dhe te marre ne sy te njerezve, pikerisht sepse nuk dine te jetojne si ata.
Pikerisht edhe natyra e femres eshte e tille qe eshte me emotive, se sa racionale. Pikerisht ne kete aspekt e lidha temen me Erazmin.
 

S6T6N6

Forumium maestatis
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

teologet kane me shume se filozofet frike nga grate. fakti qe e kane mbyllur femren jashte pushtetit, kisha, islami, moniteizmi ne pergjithsi ka qene fort percmues perballe gruas. Me pak fjale i ka thene "STOP, deri ketu per ty"
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

Gysi , je shum retorik!,ne plot kuptimin e fjales.

Fshihesh nen form , por esenca esht e tejdukshme per mua. /pf/images/graemlins/wink.gif

Ti limiton gjysmen e botes duke u justifikuar me emotivitetin e femres?,dhe racionalitetin e mashkullit?
Ne rradh te par je ti qe limiton njeriun ne pergjithsi,limiton "filozofin",njohurin,te Verteten...KERKIMIN!!! Kur ti me mbyll nen nje grop "a priori" me dhun...si ta shoh une,femer,DRITEN ?! Si ta njoh racionalitetin?
Esht aspekt social ky???S'ka lidhje fare thua? Esht aspekt i jetes,i te shkuares dhe i sotshem.-shpresoj,jo e ardhmes t'pakten!

Pse t'me presh krahet ?

Personalisht te perdoresh "FEN" per te arritur pushtetin esht mekati me i madh qe mund te ndiqet. "Panta rei" !!!
Teolog/Kish/Xhami nuk perfaqsojn fen , perfaqsojn vetem nje ISTITUCJON/HOMOKRACI...dhe nje FEMERFOBI,mbi te gjitha.
Gjynof,s'kan besim tek hormonet e veta dhe largojn zerrikun. /pf/images/graemlins/lol.gif
 

Gysi

Primus registratum
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

Une nuk e di pertej kujt shikon ti ne tejdukshmerine tende. Por nje gje une e di. Jam transparent dhe kjo eshte gje e mire. Ne fakt me duket se ti e ngaterron ate qe ti e quan tejdukshmeri (ku nenkupton kuptimin [ose dhe keqkuptimin] pertej asaj qe une pohoj) me ate qe une e them direkt.

Une s'po e limitoj fare njeriun. Ajo cka une kam pohuar, e ka pohuar shumica e filozofeve ne pergjithesi. Qe ne kinen e lashte natyrat njerezore ndaheshin ne Jing dhe Jang, ku te dy gjysmat shkriheshin tek njera-tjetra. Bota ka qene e perceptuar gjithmone ne dy te kunderta, ku ne menyre metaforike simbolizohej me femeroren dhe mashkulloren. Ne te gjitha traditat, ne te gjitha kendveshtrimeve kozmologjike kemi nje shpjegim te femerores dhe mashkullores, ne natyre, ne kozmos, ne gjithesi, ne mikrobote dhe ne makrobote. Psh. ne traditat gojore, ne folklor, ylberi p.sh. simbolizonte gjysmen e dukshme nderkohe qe gjysma e padukshme mendohej se fshihej nen toke. Qielli p.sh. eshte simbol mashkullor (simboli i mbarsjes) nderkohe qe toka eshte simbol femeror (simboli i pjellorise). E keshtu me rradhe, gjithcka ne natyre mbart ne vetvete femren dhe mashkullin, si dy pjese qe bashkarisht formojne perkryeshmerine.

Pikerisht edhe fjala e Erazmit, "marrezia eshte femer" shikohet ne kete prizem.

Te thashe qe ti i shikon gjerat duke i ngaterruar me prizmin social, duke qene se ne kete mes ngaterron rolet gjinore, qe eshte muhabet komplet tjeter. Sigurisht qe mund te lidhet edhe ajo qe ti thua lidhur me kete, vecse jo ne menyren se si e lidh ti, dhe mbi te gjitha, fakti qe mund te lidhet me rolet gjinore, edhe sikur menyra e te lidhurit te jete e gabua, nuk hedh poshte kete qe po them une.

Ne ato qe une po them me lart nuk ka lidhje as me prerje as me qepje krahesh femerore. Dy menyra te ndryshme te perqasjes ndaj botes, ndaj te vertetes, jane thjesht dy menyra te ndryshme funksionimi, por kjo nuk do te thote aspak se njera nuk mund te marre nga tjetra. Njerezit nuk jane te prere me thike. Eshte tjeter gje e pergjithshmja dhe tjeter gje mundesia dhe parimi. Parimisht, cdokush mund te behet filozof, realisht nuk ndodh keshtu. Dhe kjo per nje mije arsye.
Keshtu une nuk kam thene aspak se femra nuk ka racionalitet, por kur flasim per natyra te ndryshme, kjo eshte evidente. Dhe, te pakten nuk kam thene askund se askush nuk duhet ti kaperceje keto natyra.

Persa i perket, fese, me duket se eshte nje gje qe s'kishte te bente me ate qe une thashe, eshte muhabet tjeter.
Ajo qe thote STN ne lidhje me fene eshte thjesht nje paragjykim arrogant, kokefort dhe qe vjen nga padituria e tij dhe nuk ka te beje absolutisht as me biseden tone dhe as me fene. STN eshte mesuar te flase per gjera qe nuk i njeh. Pikerisht prandaj ai e ka per kollaj te akuzoje njerezit per gjera qe nuk i kane. Eshte mesuar te akuzoje njerezit se besojne per gjera, qe ne fakt ata vete nuk i besojne ashtu. Pikerisht, prandja e kam theksuar gjithmone se ai debaton me idete qe ai ka per nje gje dhe jo drejtpersedrejti me ata qe i mbartin keto ide.

Persa i perket hormoneve, eshte thjesht nje retorike. Ne te vertete, faktet tregojne se njerezit me zhvillimi te madh hormonal, priren te jene me shtrengues ndaj grave, nderkohe qe njerezit me te dobet me aktivitet me te manget hormonal jane me prane barazise gjinore. Me kete nuk dua te justifikoj asnje veprim te njeres apo tjetres pale, por thjesht desha te verej se retorika jote nuk shkon lidhur me etiketimin qe i ben dhunuesve te femrave.
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

Esenca tek shkrimi i par...

[ Erazmi thoshte ne nje moment ne vepren e vet "elozhi i marrezise" per filozofin" "Cila grua mund ta duroje ate?" ]
*dmth, "a priori" filozofi mashkull...femra duhet te jet vetem grua,edhe pse e marr kuptohet. E-he,interesante.

[ Pikerisht femra do ta kishte te pamundur te jetonte me nje filozof, pasi eshte e kunderta e tij. ]
* Prap e limiton " a priori" filozof=mashkull , femra=femer.

[ Femra eshte ajo qe vepron me intuitivisht, vepron me emotivisht, ndersa mashkulli, per me teper filozofi eshte i prirur te zhytet ne dilema pa fund, per ti gjetur kuptimin gjerave qe ne jeten e perditshme udhehiqen nga prakticiteti. ]
* ateher ke nje hapsire filozofike SHUM te limituar,ngushellimet e mija! Filozofia esht kerkim...esht e-motive,esht intuitive,esht praktike[...] = kerkim i pafund!!!

[Per mua filozofi nuk e ka frike femren. Eshte femra ajo qe nuk mund ta shtyje dot gjate me filozofin. Eshte filozofia ajo qe eshte e mrezitshme per grate ne pergjithesi.]
*Une them se po...sepse filozof've ju intereson e pa-arritshmja , ajo qe s'njihet...dhe ATY s'kan gjetur,s'jan zhvilluar,s'kan kerkuar ta njohin vertet gjysmen e botes tjeter.
S'njohin Zotin,e shajn. S'njohin femren,e urrejn.
Tek e para justifikohet... tek e dyta,jo!!!
Nuk mund ta shtyj gjat me filozofin??? Femra nuk shtyn asgje : armonizohet ne te dhe nuk mban ne shpin asnji!!!

Jan shum te veshtira ne fakt per ti kuptuar,Gys.
je dhe ti ne ate grup thua?! Une them se moderimi dhe retorika jote fsheh te njejtin mendim : "Don't touch my philosophy" !

Sa per marrzin Ehhh!!!...-jemi gjith te marr,kush me shum e kush e fsheh me shum. S'ka dallime.
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

p.S retorike = art komunikimi : aty fshihesh ti!

Kundrejt meje e marr si kompliment /pf/images/graemlins/laugh.gif...por ne fakt gramatika s'ka qen lenda ime e preferuar dhe esht evidente limiti im! /pf/images/graemlins/angel.gif Jam ktu per te msuar.. /pf/images/graemlins/devil.gifper praktik,dua te msoj nga me te mdhenjt. /pf/images/graemlins/tonguee.gif
 

S6T6N6

Forumium maestatis
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ajo qe thote STN ne lidhje me fene eshte thjesht nje paragjykim arrogant, kokefort dhe qe vjen nga padituria e tij dhe nuk ka te beje absolutisht as me biseden tone dhe as me fene. STN eshte mesuar te flase per gjera qe nuk i njeh. Pikerisht prandaj ai e ka per kollaj te akuzoje njerezit per gjera qe nuk i kane. Eshte mesuar te akuzoje njerezit se besojne per gjera, qe ne fakt ata vete nuk i besojne ashtu. Pikerisht, prandja e kam theksuar gjithmone se ai debaton me idete qe ai ka per nje gje dhe jo drejtpersedrejti me ata qe i mbartin keto ide.

[/ QUOTE ]

Paragjykim arrogant qe vjen nga padituria dhe kokfortesia ime /pf/images/graemlins/lol.gif apo konstatim qe vjen nga realiteti i dukshem, i prekshem, nga historia e dhimbshme e grave ne bote. Nga lufta e tyre per barazi ne burrin dhe nga insistimi yt dhe i fese qe mbron per ta mbajtur femren te nenshtruar, te burgosur /pf/images/graemlins/winkwink.gif /pf/images/graemlins/shrug.gif Nuk dua te insinuoj se ne veprimet zinxhir te fese ndaj femres qendrojne hordhi te tjera, prandaj dhe ja ve "fajin" frikes se teologjise ndaj seksit te brishte.
 

Dolores

Primus registratum
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

Cfare stili qendron tek kjo tema?...kap njerin edhe argumento deri ne zenje e pellcitje ?! /pf/images/graemlins/lol.gif
 

Danae

Primus registratum
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Erazmi thoshte ne nje moment ne vepren e vet "elozhi i marrezise" per filozofin" "Cila grua mund ta duroje ate?"
Vepra kishte per qellim te thoshte se marrezia e bente jeten te jetueshme ndersa pjekuria, racionaliteti, e ben ate te merzitshme, te papershtatshme, te pafunksionueshme.
Pikerisht femra do ta kishte te pamundur te jetonte me nje filozof, pasi eshte e kunderta e tij. Femra eshte ajo qe vepron me intuitivisht, vepron me emotivisht, ndersa mashkulli, per me teper filozofi eshte i prirur te zhytet ne dilema pa fund, per ti gjetur kuptimin gjerave qe ne jeten e perditshme udhehiqen nga prakticiteti.

Per mua filozofi nuk e ka frike femren. Eshte femra ajo qe nuk mund ta shtyje dot gjate me filozofin. Eshte filozofia ajo qe eshte e mrezitshme per grate ne pergjithesi.

[/ QUOTE ]
plotesisht e drejte,pervec merzise filozofia kur studiohet keq shpie ne ngurtesimin total te emocioneve.racionaliteti i tepert eshte i demshem.
filozofia per te treguar se eshte shkence e sakte tashme iu permbahet ca rregullave te ngurta, me te ngurta se ligjet e matematikes.Nese ne matematike deri ne infinit te le nje pafundesi mundesish, filozofia llogarit deri ne probabilitetin me te larte cdo rrjedhoje.
racionaliteti dhe llogaritja e shpejte e situatave qe rrjedhojne plus faktit qe filozofet ne pergjithesi emotivitetin e perbuzin con ne humbjen e efektit surprize apo te mahnitjes qe mund te ekzistoje mes nje cifti.
Filozofia e hamletit shpuri Ofeline ne vetevrasje, gati gati me vjen te them se filozofet jo vetem jane te merzitshem por edhe te rrezikshem per emotivet,pavaresisht nese jane femra apo jo.
 

Danae

Primus registratum
Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
p.S retorike = art komunikimi : aty fshihesh ti!

Kundrejt meje e marr si kompliment /pf/images/graemlins/laugh.gif...por ne fakt gramatika s'ka qen lenda ime e preferuar dhe esht evidente limiti im! /pf/images/graemlins/angel.gif Jam ktu per te msuar.. /pf/images/graemlins/devil.gifper praktik,dua te msoj nga me te mdhenjt. /pf/images/graemlins/tonguee.gif

[/ QUOTE ]
Do doja te mendoja se do ish i mundur kthimi ne kete stad patosi dhe bindjeje.
eh rini e vrullshmja rini.
 
Top