Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Bukuroshja

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

pergjigje per xhonin:


Zoti ju dhente guxim ti dilni perballe se vertetes
qe te shpetoje e ardhmja e nje vendi te shkaterruar nga "heronjte tuaj te sakrificave".
Zoti ju dhente guxim ti dilni perballe se vertetes qe te filloje jeten e qete dhe normale edhe familja shqiptare e cila sot po perjeton krrizen e zhdukjes.
faleminterit juve o "heronjve te sakrificave"

I falem Zotit dhe Prinderve per te gjitha Mendjen Bukurine dhe Identitetin!
 

Renea88

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

o Bukrije ti ja fut si e ema e zeqos ne maje te thanes zemre
 

abs

nuk e di...
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Te dashur vajza e djem, me falni qe po nderhyj ne kte teme qe eshte aq sa e dashur po aq dhe delikate.

Pervehte verej ktu dy grupe qe terheqin "litarin"nga dy anet e tij.

Mundohem te `shoh` disa qe duan te jene realiste, qe flasin ne nje menyre nga pervoja personale, e shprehen ashper,
shoh te tjere qe me te drejte hyjnizojne rolet e tyre,me te drejte se aty provohen ndienjat e para te mirfillta te dashurise, (s duhet harruar se JO secili i ka provuar ato njelloj)
shoh dhe se padashje mbeshtet Vuajtja, kjo ka meriten e vet, edhe pse asnje individ se pelqen/perkrah ate ne jeten e vet, e perkte arsye sakrifikon dhe dashurine e prinderve.


E megjithate mbeshtes mendimin qe, prinderit jane `heronj` tane qe mbi te gjitha na falen dhuraten ma te madhe ma te cmushme JETEN!


-----------------------

...sidoqofte...
...toleranc...
 

zog

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

ne une kujtosha se jeten ta dhuro zoti.


ps; ju s'dini kuptimin e fjales hero! hapni nje fjalor.
 

ladouce2005

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Fillimisht postuar nga B-More's Finest:
[qb] juve perkufizojeni heroin si te doni. per mua hero eshte ai qe cohet ne 4 te mengjesit per nje shishe qumesht, ata qe rriten nga dy e nga tre femije me 8 mije leke ne muaj, ata qe ju dridhej buza kur vinin ditelindjet apo viti i ri dhe e vetmja dhurate qe merrje ishte nje torte (nese ishe me fat). u ulte mamaja dhe mi bente plackat vete se nuk kishin leke ti blenin. per cfare heronjsh me flitni ju, per vojo kushin, apo per qemal stafen. heronj jane ata qe sakrifikojne vetveten per nje qellim me madhor. dhe shumica e prinderve tane ate bene. sakrifikuan jeten e tyre duke punuar me ore e pa ore si e si qe une, bukuroshja, moira e kushdo tjeter mos te kishin gje mangut. heronjte nuk dalin vetem nga revolucionet, ate e keni gabim. e nese dalin vetem nga revolucionet, atehere ne jeten tone ishte revolucion cdo dite se edhe sot nuk e kuptoj si arriten te na rrisin ne mes te talloneve dhe rrogave qesharake... [/qb]
...dhe pervec gjithckaje qe thuhet me lart, jane heronj per edukaten qe n'a dhane, ne ato kushte ku nuk kishin kohe te merreshin as me veten, ku kultura ishte shume e limituar gjithashtu...etj etj etj, merita te pafundme :wub:
Jane shume me teper se heronj, dhe te gjithe do t'a kuptoni dhe besoni me shume, momentin qe do beheni vete prinder.
 

RediRock

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Fillimisht postuar nga zog:
[qb] ne une kujtosha se jeten ta dhuro zoti.


ps; ju s'dini kuptimin e fjales hero! hapni nje fjalor. [/qb]
kurse ti nuk di kuptimin e fjales "jete" dhe se ke idene fare se per c'fare flitet ne kete teme...
 

zog

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

pse nxehesh ? s'te shau njeri nga heronjt e shpis.


ps: ne ero nuk eshte ai qe sakrifikon, as edukon, as rregullon. hero eshte ai qe keput nje "tradicion", qe ndryshon nje "natyre te dhene". heroi i shmanget rregullit, ligjit, natyres, ai i del zotit prej duresh.

heroi pikerisht pse e do, jeten e tij e jep.

me thoni kush prind ka dhene jeten, pse femija i ka vdek ? e ju flisni per heronj.
 

zog

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

hero per mu, eshte ai qe s'bo kalamoj. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

RediRock

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Fillimisht postuar nga zog:
[qb] pse nxehesh ? s'te shau njeri nga heronjt e shpis.


ps: ne ero nuk eshte ai qe sakrifikon, as edukon, as rregullon. hero eshte ai qe keput nje "tradicion", qe ndryshon nje "natyre te dhene". heroi i shmanget rregullit, ligjit, natyres, ai i del zotit prej duresh.

heroi pikerisht pse e do, jeten e tij e jep.

me thoni kush prind ka dhene jeten, pse femija i ka vdek ? e ju flisni per heronj. [/qb]
ka nivele dhe nivele mendimi ne kete llogjike

1. mund te flasim sic flet ti qe te quhesh hero u dashka te vdesesh apo te japesh jeten. nqs ai eshte perkufizimi jot apo cfare the per shmangien nga ligji i natyres atehere je ne diskutimin e gabuar. me duket se prodigy apo dikush tjeter ka hapur nje teme mbi kuptimin e fjaleve shqipe

2. mund te flasim per idene qe frymezoi hapesin e kesaj teme. heronjte maten nga sakrifica dhe qellimi. nqs per ty nje person qe sakrifikon cdo gje ne jete (pervec jetes) si e si qe femija i tyre te kete te gjitha kushtet sa me mire, nqs per ty ai person nuk eshte hero atehere te rrofshin heronjte qe me ke. per mua, sakrificen qe bene prinderit e mi (dhe te dy i kam gjalle) nuk e harroj dot dhe nuk ka hero ne bote qe ta kaloje.

3. mund te flasim kodra mbas bregut dhe te tallim b*then sic bere tek postimi i fundit. te lutem me informo se si e do qe ta bejme kete diskutimi

pershendetje...
 

zog

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

lali une s'te detyroj te flasesh siç du une, aspak, vazhdo shprehi pikepamjet e tua, dhe bota gjykon vete. ti s'ma ha mendja ke lind per te riparu te metat e mia, po ?

une them qe sa i perket berjes se femijve, kjo eshte forma e VETME e shumimit te specieve tokesore. pra s'eshte dukuri njerezore HIÇ. atehere me duket idiote qe ti zhvendosim "meritat" e kesaj dukurie siç e thame TE PERGJITHSHME tek individe te pervetshem.

une them llogjiken duhet ta perdorim per te thene gjera me te mençura.
 

ladouce2005

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Zog, ke dhene prova inteligjence te papare, ne gjithcka ke thene ne forum. Njihesh mire per kthjelltesi ne mendime.
Me keto mendimet e fundit qe ke shkruar, ke tejkaluar max-in e vlerisimit te IQ njerezore.
Bravo!
Njerez te tille i duhen shoqerise njerezore, prandaj jeni dhe kaq te rralle ne kete bote besoj :idea:
Kam vetem nje pyetje: a ke prinder ti??? apo je njeriu i zotit, krijuar nga balta???
U, me fal, me doli nga mendja fakti qe je shpend :idea:
 

abs

nuk e di...
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Ato qe kane ba pervoja te mira me prinderit jane me tolerant dhe kane me shume akzeptanc ndaj atyre qe kane perjetime jo te ngjashme me to me prinderit e tyre?
apo e kunderta?


--------------------------

Tema ka dhe nen tema...
 

zog

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

me falni po ju i futeni subjektit shume me zemer. ndersa une e analizoj ate ftohte. pavaresisht per respektin ndaj prinderve te mi, vetem pse me linden me rriten e edukuan (keto gjera i ben edhe pa prinder, ne shtepi te femijes psh, apo tek prinder te adoptuar) nuk mund ti quaj heronj. te kuptohemi vetem per sa me lart.

a neqoftese dikush prindi me ngulmin e vullnetin e tij e ben kampion bote ne nje sport, art apo shkence, atehere edhe mundet ta themi kete, ja lejojme vetes kete lluks. megjithese s'kam degjuar baben e mozartit ta mbajne per hero.
 

teab

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Zog, po atehere ti thjesht s'duhej te ishe fut fare tek kjo teme. Gjerat jane relative, dhe perderisa ti si shef prinderit e tu si "herojn" ai eshte problemi yt. Leri te tjeret qe mendojne te kunderten te shprehin dashurine e tyre. Me sa shof une mbas titullit te temes nuk ka ndonje "?" keshtuqe s'ka nevoje per diskutime te metejshme nese jane apo jo herojn. :shrug:

Gjithe te mirat!
 

109UV

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

zog, te molestuan gje prinderit? /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Renea88

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

zor shkodranet kane nji shprehje te bukur kur dun me i than nokujt qe s ka tru...ata thon Zog gomari....ndoshta do te tshkonte ty o zog
 

RediRock

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

jo baben e mozartit nuk e mbajne per hero. baba i mozartit nuk e hoqi buken e gojes dhe sakrifikoi vetveten qe te bente mozartin ate qe u be. plus qe mozarti eshte talent natyror, o zog. ti mund ta shikosh ceshtjen me sa ftohtesi qe te duash. sidoqofte, ftohtesia jote nuk justifikon faktin qe ti po e konsideron temen ne nje menyre siperfaqsore. jam jashte mase i sigurte qe diku tek politika apo teologjia se ke problem ti diskutosh temat me "nxehtesi" dhe "thellim" te madh. por kur i vjen tek prinderit...vazhdoje vete fjaline se nuk ja vlen.

nejse ke te drejte, sjemi ketu te korrigjojme te metat e tua apo te kujtdo tjeter, vetem diskutim...
 

zog

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

ngelet ajo qe, ju duhet te hapni nje liber per fjalen HERO. s'ja dini kuptimin. ne bote ka me shume te varfer se te pasur, keta bejne dhe me shume kalamaj se te pasurit.
eshte debilllik (tre LLL , kush i ka fut perveç meje ne nje fjale /pf/images/graemlins/laugh.gif ) te mendosh qe te varferit ngaqe sakrifikojne me shume per femijte e tyre, jane heronj.

heronjte jane beqare.

ps; a e dini qe ne shqiperi njerezit pillnin 10 goca vetem se donin djale, po qe pillnin nje te dyte per te marre nje dhome me shume tek pallatet me pune vullnetare qe i ngrinin vete. po qe sot pjellin ne emigracion edhe duke qene te vjeter ne moshe, vetem per LETRA.

keto po qe jane me tamam heroike.

heroi eshte absurd.


hahahahahaha!
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Zog, flitet per heronjte tane, prindi im eshte heroi im dhe nuk po flitet per hero nderkombetar apo krahinor. Eshte heroi im - eshte shprehje ne shqip apo disa gjuhe te tjera te huaja. Nuk do shume per ta kuptuar qe po flitet per kete shprehje dhe nuk jemi tek Gjuhesia per te shpjeguar se cfare thote fjalori per fjalen Hero. Nuk jemi as tek ceshtjet nderkombetare apo kombetare per te numuruar heronjte e Botes.
 

anny

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Fillimisht postuar nga zog:
[qb] ngelet ajo qe, ju duhet te hapni nje liber per fjalen HERO. s'ja dini kuptimin. ne bote ka me shume te varfer se te pasur, keta bejne dhe me shume kalamaj se te pasurit.
eshte debilllik (tre LLL , kush i ka fut perveç meje ne nje fjale /pf/images/graemlins/laugh.gif ) te mendosh qe te varferit ngaqe sakrifikojne me shume per femijte e tyre, jane heronj.

heronjte jane beqare.

ps; a e dini qe ne shqiperi njerezit pillnin 10 goca vetem se donin djale, po qe pillnin nje te dyte per te marre nje dhome me shume tek pallatet me pune vullnetare qe i ngrinin vete. po qe sot pjellin ne emigracion edhe duke qene te vjeter ne moshe, vetem per LETRA.

keto po qe jane me tamam heroike.

heroi eshte absurd.


hahahahahaha! [/qb]
po mbae pak me but ti,se shume me vrull e ke mar
pse mo cishin grate qe lindnin lopa qe thua pillnin,edhe pjellin.po ky eshte kulmi
jam dakort me faktin qe benin shume femij per te marre fleta lavderimi apo shtepi,sa per keto te dokumentave nuk e di
po normale qe bejne sakrifica mo se shqiptaret jane cope cope(hiq ata ta paktet qe kane leke me lopate,se keshtu jemi ne te ekstremave) qepin nga ne ane e ju shqepet nga tjtra per te rrirur femijet
te pasurit nuk bejn shume femije se ju prishet trupi ,karrjera,etj, nuk kane kohe te merren edhe me femijet
 
Top