"Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

ados

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Me falni, Ok.Flamur Topi eshte nje doctor mesa e mbaj mend vjet me perpara ne tvsh.Njerezit e pyesnin apo donin te keshilloheshin per gjera te ndryshem.Une atehere isha rreth 12 vjec, por me kujtohen prinderit mi, ta ndiqnin te tv cdo te enjte.Me falni edhe nje here. Besoj se do te me pergjigjeni per pyetjen qe iu drejtova!!Faleminderit!!
 

Bukuroshja

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Vajz_Shkodrane
Nuk ka problem po te kerkoj une te falur per ndoshta shprehjen time ne menyre te gabuar.

Ne se juve ju ka prekur ose lenduar apo ofenduar menyra si jam shprehur une, perseri kerkoj te falur, por mund tju them per siguri qe ju jeni keqkuptuar dhe aty nuk ka asnje gje perse te ndjeheni e fyer ose e prekur perbrenda.

Nese dikush ka nje cregullim nervor te gjithe pjestaret e familjes dhe shoqerise do te vuajne ate gjendje.
Vecanerisht pjestaret e familjes.
Une po mundohesha te diskutonim sa kritike eshte cregulimi i tyre nervor dhe sa e rrezikshme eshte prezenca e tij karshi te tjereve pjestare.
Eshte shume e qarte se ne se nje njeri ka probleme mendore te gjithe pjestaret e tjere duan apo nuk duan ata do te kalojne pak a shume ne ate gjendje crregullsie mendore apo nervore.
Sulmet e panikut shfaqen tek personi qe eshte i ndikuar por ato sulme ndikojne edhe tek personat e tjere qe e rrethojne ate.
 

eis

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Fillimisht postuar nga Bukuroshja:
[qb] Vajz_Shkodrane
Nuk ka problem po te kerkoj une te falur per ndoshta shprehjen time ne menyre te gabuar.

Ne se juve ju ka prekur ose lenduar apo ofenduar menyra si jam shprehur une, perseri kerkoj te falur, por mund tju them per siguri qe ju jeni keqkuptuar dhe aty nuk ka asnje gje perse te ndjeheni e fyer ose e prekur perbrenda.

Nese dikush ka nje cregullim nervor te gjithe pjestaret e familjes dhe shoqerise do te vuajne ate gjendje.
Vecanerisht pjestaret e familjes.
Une po mundohesha te diskutonim sa kritike eshte cregulimi i tyre nervor dhe sa e rrezikshme eshte prezenca e tij karshi te tjereve pjestare.
Eshte shume e qarte se ne se nje njeri ka probleme mendore te gjithe pjestaret e tjere duan apo nuk duan ata do te kalojne pak a shume ne ate gjendje crregullsie mendore apo nervore.
Sulmet e panikut shfaqen tek personi qe eshte i ndikuar por ato sulme ndikojne edhe tek personat e tjere qe e rrethojne ate. [/qb]
Te ka fal i madhi Zot.
CIAOOOO
 

Bukuroshja

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Vajz_Shkodrane!

edhe ty te ka fal se zoti ka per te gjithe


ju uroj nje dite te mire
 

Raif Emini

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Fillimisht postuar nga ados:
[qb] Me falni, Ok.Flamur Topi eshte nje doctor mesa e mbaj mend vjet me perpara ne tvsh.Njerezit e pyesnin apo donin te keshilloheshin per gjera te ndryshem.Une atehere isha rreth 12 vjec, por me kujtohen prinderit mi, ta ndiqnin te tv cdo te enjte.Me falni edhe nje here. Besoj se do te me pergjigjeni per pyetjen qe iu drejtova!!Faleminderit!! [/qb]
Ne lidhje me Flamur Topin nuk dij cka te them meqense nuk e njof (Une jam Kosovar nga Prishtina)
e sa i perket pyetjes qe me ke bere (ne lidhje me AMOG-un) kam pregadit si vijon:

AMOG –Molekula e aderencës (ngjitje indesh) në “neurologji”(elemente jo neuronale të sistemit nervor qendror dhe periferik, sinonim Kolliker’s recticulum dhe recticulum) (AMOG) e nënnjësisë beta të Na,K-ATPase, S Gloor, H Antonicek, KJ Sweadner, S Pagliusi, R Frank, M Moos dhe M Schachner, Departmenti i Neurobiologjisë, Universiti i Heidelbergut, Republika Federale e Gjermane. AMOG 9

AMOG (Molekula e aderencës -ngjitje indesh në “neurologji”) është Ca2(+) molekulë ngjitje e indeve, e cila ndërmjetëson në bashkëveprim të astrocitit neuronal ”në vitro” (ambientin artificial, lidhur me një proces apo reakcion që paraqitet në qelq) (Antonicek, H., E. Persohn, dhe M. Schachner. 1987. J. Cell Biol. 104:1587-1595).
Eshte ky raport mbi strukturën e AMOG-ës (Molekula e aderencës -ngjitje indesh në “neurologji”) dhe relacionin e saj me “Na,K-ATPase”. Sekuenca komplete e acidit nukleik (DNA) së AMOG-ut(Molekula e aderencës-ngjitje indesh në “neurologji”) të miut ka zbuluar 40% të identit të amino-acidit me trurin paraprakisht të klonuar të nënjësisë beta Na,K-ATPase. AMOG-u i pastruar i afinitetit imunologjik dhe nënnjësia beta e trurit të pastruar Na,K-ATPase ka peshë aparente identike dhe në aspektin imunologjik është kundërvceprues. AMOG-u i pastruar i afinitetit imunologjik ishte i shoqëruar me proteina të 100,000 masave molekulare . Antitrupat monoclonal kanë zbuluar se ky protein i shoqëruar ka përmbajtur izoforma “alfa”2 (dhe munësisht edhe alfa 3) të nënnjësisë katalitike Na,K- ATPase, por jo të “alfa 1”. Antitrupat monoclonal që bllokon aderencën është shfaqur se si ka bashkëvepruar me Na,K-ATPase me astrocitet e prodhuara në mënyrë të padëmtueshme me mendusinë e tyre për të rritur ngritjen e akokantherinës 86Rb+.
Megjithatë në ngjitjen e indeve me sistem AMOG, në 4 shkallë C në praninë e akokantherinës është paraqitur një inhibcion i “Na,K- ATPase”. Si AMOG ashtu edhe nënnjësia beta parashikohen të ekspozojnë glikoproteina me segmente individuale të transmembraneve në mënyrë ekstra-celulare, krejtësisht ndryshe në strukturë nga nënnjësia “alfa” apo Na,K-ATPase apo cilado pomp e jonit. Ne supozojmë se AMOG ose variantet e nënjësisë beta të Na,K-ATPase janë ngushët të lidhura me nënnjësinë alfa, janë elemente identifikimi për ngjitje, e cila në mënyrë pasusese bën lidhjen e qelizave me transportin e jonit.
 

aa15

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Mjeku popullor,
dhe si mbeti Ilaci per panic attacks ?
Nese keni mundesi.

Faliminderit,
 

capuni

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Ok, po flas per rastin tim me shprese se do ndihmoj ata qe po kalojne te njejten gje. Para se te me ndodhte heren e pare, as nuk e kisha iden ca ishin Panic Attacks, dhe nuk kishte asgje per momentin qe te ma shkaktonte. Po luaja basketboll me shoket, si c beja zakonisht, kur pernjehere mu rendua stomaku sikur te me kishte ren nje gjyle hekuri brenda, mu erresuan syt dhe mu moren ment -- ishte nje ndjenje qe dukej sikur nga momenti n'moment do m'binin t'fiket. Si tip moskokcares qe jam s'e vrava shume mendjen se thash kushedi ca do kem ngrene. Kur me ndodhi heren e dyte gjate mesimit ne nje klase, m'zuri frika. Shkova u kontrollova se kushedi mund te ishte imbalancim sheqeri ne gjak, po m'than qe kalova nje Panic Attack -- dhe fakti qe ky ishte i dyti pa asnje lloj shkaku tregonte qe te tjere do vijonin. Shkova te WebMD dhe lexova me shume per kete gjendje. Aty lexova qe kjo eshte gjendje kalimtare dhe nje pjese e madhe e popullsise e kalon, dhe ne pergjithsi pa pasoja permanente.

Te WebMD sugjerohej qe te beje ushtrime frymemarrje. Me thon te drejten vetem fakti qe po beja ushtrime specifike per te luftuar panic attacks me shqetesonte shume se e bente me reale faktin qe s'jam mire /pf/images/graemlins/laugh.gif . Kshu qe i nderpreva dhe fillova ta luftoja me menyren time. Fillova te vija re se ne cfare situatash me fillonin simptomat. Atehere kundra deshires time fusja veten ne ato situata dhe mundohesha te ruaja vet kontrollin ndaj vetes -- sepse Panic Attacks nuk jane gje tjeter vecse humbja e kontrollit te vetvetes. Gjeja me e mire eshte ta besh kte gje kur ke njerez qe i beson afer, nuk eshte e nevojshme ta din ata se cfare ke ti. Psh, deri tani qe po shkruaj ne kete forum, askush nga shoket e mi nuk e di -- bile e kam te qarte qe edhe ata qe me njohin ketu ne forum do cuditen -- po s'po m'rref shum /pf/images/graemlins/laugh.gif (kohet e fundit mesova qe kete e kam gjenetike). Nejse, por kur ke njerez qe i beson afer, je i sigurt qe cfardo te ndodhi me ty, dikush do jet aty per tu kujdesur per momentin (e kam te qarte qe eshte patetike si ndjenje, po ca ti bosh -- it's not like you're crisp at the moment anyway!) kshu qe e heq mendjen nga "po sikur t'me bin t'fiket," dhe perqendrohesh te simptomat duke i then vetes qe "asgje s'po ndodh."

Nejse, ka rreth 1 vit e gjys qe s'kam pasur me gje dhe pamvarsisht se s'vej dot doren ne zjarr qe s'kan per te ndodhur me, fakti qe nuk po me vijn me tregon qe ne menyre instinktive tani luftoj simptomat para se te behem koshient rreth tyre.

Sido qe te jete, nese vuni nga kjo gje dhe doni te dini gjera me specifike se si e kalova une, me coni nje PM. Fakti qe une e kalova, tregon qe edhe ju mund ta kaloni. Sidoqofte, mos i hyni ilaceve se nuk eshte aq serioze sa e bejn doktoret amerikan. Mua me dhan 2 zgjedhje kur u kontrollova: "Ose fillo ilacet, ose shkaterro melcin me pije alkolike." Un edhe ilaceve i nejta larg, edhe me alkolin nuk abuzova, kshu qe sado tragjike ta bejn situaten tende, mos i vej shume veshin.
 

moonlight

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Perqidja e popullates te ndikuar prej panic attack qe dha mjeku popullor (1%) me duket teper e ulet. Ne fakt, kam lexuar se 1/3 e te rriturve (amerikane) kalojne te pakten nje episod paniku te tille gjate jetes.
Une mbaj mend kur isha ne vit te pare gjimnaz, kishim nje kontroll nga ministria e arsimit ate dite gjate ores se letersise. To make the story short, para se te hynim ne klase (na cuan ne nje klase modele sa per ate ore /pf/images/graemlins/laugh.gif ), me filluan rrahje te pershpejtuara zemre dhe mu moren mend e u mbusha me djers te ftohte. Mendova ate kohe se e kisha nga frika e kontrollit (e dija qe do me conte zysha ne mesim /pf/images/graemlins/laugh.gif ), por here pas here (rradhe) me kapin momente te tilla kur me duket se zemra do me dale prej gjoksi. Madje, vec kujtimi i tille me ben te pershpejtohen rrahjet e zemres. :shrug:
Mbase kam probleme me zemren :eek: por mosvenia e gishtit tek shkaku me ben te dyshoj.

p.s. capun, te dija trim /pf/images/graemlins/laugh.gif j/k
take care of yourself :wave:
 

capuni

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

moonlight :smash:

..sipas statistikave tuja jam aq trim sa 1/3 e popullates amerikane :shrug:

:wave:

p.s: zbraze mailboxin se i bone zbor serveri te albforumit
 

bebi

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Fillimisht postuar nga capuni:
[qb] Sido qe te jete, nese vuni nga kjo gje dhe doni te dini gjera me specifike se si e kalova une, me coni nje PM. Fakti qe une e kalova, tregon qe edhe ju mund ta kaloni. Sidoqofte, mos i hyni ilaceve se nuk eshte aq serioze sa e bejn doktoret amerikan. Mua me dhan 2 zgjedhje kur u kontrollova: "Ose fillo ilacet, ose shkaterro melcin me pije alkolike." Un edhe ilaceve i nejta larg, edhe me alkolin nuk abuzova, kshu qe sado tragjike ta bejn situaten tende, mos i vej shume veshin. [/qb]
Faktikisht nevoja per njerezit q1 ke besim tek ata asht e madhe, e mungesa e tyne shpesh'here randon gjendjen.
Panic attacs kane simptoma si ajo q1 spjegove ti e po ashtu te ndryshme nga pershkrimi q1 i bane ti, sepse frika tuj kene ne mnyra e per arsy e situata jo te njejta, e aplikume ne tipa e karaktere te ndryshem varion edhe ne simptoma te ndryshme...

Po ashtu edhe dy zgjedhjet jane /pf/images/graemlins/frown.gif .
Une jam kundra ilaçeve n'mnyre absolute, sa per alkolin s'di ça me thane :confused: , abuzim??? /pf/images/graemlins/frown.gif Kajher' mendoj se ... bohh se di. Ndoshta xjerr nga situata, apo thjesht te fut ne nji tjeter ... :shrug:

Di vetem me thane se perjetohen n'mnyra t'ndryshme e me kohzgjatje t'ndryshme. Motivohen nga 'swing moods'e cila shfaqet kryesisht te tipat artistik.
 

@d@

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Mua me kap ky paniku para cdo provimi( shyqyr zotit tani i hoqa qafe) E vetmja gje qe me shqetson mua eshte se cdo 2-3 minuta duhet te bej cicin. A eshte normale kjo doktor? edhe a ka mundesi te sherohet ? /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

alamo

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Fillimisht postuar nga Mjek Popullor:
[qb] Per panic sulm te shofim qfar thot mjeksia shkollore:

[/qb]
Ishallah mjeksia shkollore s'e quan panik sulmi...se duket si emer pensionisti...
 

Guest
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Fillimisht postuar nga Nevee:
[qb]E vetmja gje qe me shqetson mua eshte se cdo 2-3 minuta duhet te bej cicin. A eshte normale kjo doktor? edhe a ka mundesi te sherohet ? /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
Hmm,paske problem serioz me duket.. :confused:Mbase ke nevoje,per Pampers.. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Anana

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Fillimisht postuar nga moonlight:
[qb] me filluan rrahje te pershpejtuara zemre dhe mu moren mend e u mbusha me djers te ftohte. Mendova ate kohe se e kisha nga frika e kontrollit (e dija qe do me conte zysha ne mesim /pf/images/graemlins/laugh.gif ), por here pas here (rradhe) me kapin momente te tilla kur me duket se zemra do me dale prej gjoksi. Madje, vec kujtimi i tille me ben te pershpejtohen rrahjet e zemres. :shrug:
Mbase kam probleme me zemren :eek: por mosvenia e gishtit tek shkaku me ben te dyshoj.

p.s. capun, te dija trim /pf/images/graemlins/laugh.gif j/k
take care of yourself :wave: [/qb]
Kshu me ndodhi dhe mua pasi me vdiq dikush. Ndihesha fajtore dhe isha e nevrikosur me veten time. Me kapi ne mes te rruges, mendova se do me ndalonte zemra dhe ika vdiqa dhe une. /pf/images/graemlins/laugh.gif

Edhe tani kjo ndodh ndonjehere kur jam e stresuar por mjafton te ndaloj per nje moment dhe te marr fryme thelle. Edhe te filloj te mendoj njecike para se te bej panik, sic tha Sapuni. Edhe kalon. Top jam nga zemra.
 

Anana

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Fillimisht postuar nga moonlight:
[qb] me filluan rrahje te pershpejtuara zemre dhe mu moren mend e u mbusha me djers te ftohte. Mendova ate kohe se e kisha nga frika e kontrollit (e dija qe do me conte zysha ne mesim /pf/images/graemlins/laugh.gif ), por here pas here (rradhe) me kapin momente te tilla kur me duket se zemra do me dale prej gjoksi. Madje, vec kujtimi i tille me ben te pershpejtohen rrahjet e zemres. :shrug:
Mbase kam probleme me zemren :eek: por mosvenia e gishtit tek shkaku me ben te dyshoj.

p.s. capun, te dija trim /pf/images/graemlins/laugh.gif j/k
take care of yourself :wave: [/qb]
Kshu me ndodhi dhe mua pasi me vdiq dikush. Ndihesha fajtore dhe isha e nevrikosur me veten time. Me kapi ne mes te rruges, mendova se do me ndalonte zemra dhe ika vdiqa dhe une. /pf/images/graemlins/laugh.gif

Edhe tani kjo ndodh ndonjehere kur jam e stresuar por mjafton te ndaloj per nje moment dhe te marr fryme thelle. Edhe te filloj te mendoj njecike para se te bej panik, sic tha Sapuni. Edhe kalon. Top jam nga zemra.

Kurse ti Nevee ne hall qenke. Mire ta gjeti zgjidhjen fantazia. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

@d@

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Fantazia, fantazia shpejt sille pampersin se po me shhhhhpeton....E mbusha plot, ose konsumoje te ngrohte tani, ose mbaje per kujtim po deshe /pf/images/graemlins/laugh.gif

Ps. yllka, per soldaritetin e tepruar dhe te guximshem, jam gati ta mbush edhe ty nje, por me maje ama /pf/images/graemlins/laugh.gif

Fantazia, mendou mire para se te me citosh mua here tjeter /pf/images/graemlins/wink.gif :wave:
 

Guest
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Fillimisht postuar nga Nevee:
[qb] Fantazia, mendou mire para se te me citosh mua here tjeter [/qb]


Te lutem,mos ma drejto mua... /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

@d@

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

erdhe schätzchen /pf/images/graemlins/laugh.gif Shyqyr se ti ma mbush diten mua lol.
Per ty kam plane te medha ne koke. MOs u tremb ste vras se skam me ke te zihem ne forum pastaj /pf/images/graemlins/laugh.gif :cry:
 

Anana

Primus registratum
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Fillimisht postuar nga Nevee:
[qb] Fantazia, fantazia shpejt sille pampersin se po me shhhhhpeton....E mbusha plot, ose konsumoje te ngrohte tani, ose mbaje per kujtim po deshe /pf/images/graemlins/laugh.gif

Ps. yllka, per soldaritetin e tepruar dhe te guximshem, jam gati ta mbush edhe ty nje, por me maje ama /pf/images/graemlins/laugh.gif

[/qb]
Pse moj, i bejne gocat keto gjera? /pf/images/graemlins/laugh.gif :wub:
 
U

udingdo use

Guest
Re: "Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

vazhdim i artikullit paraprak

- çrregullimet e panikut gjithashtu mund të kenë edhe efekte ekonomike.
Për shembull, në një studim të kryer kohë më parë është cituar rasti i një femre , e cila kishte dhënë dorëheqje nga një vend pune me pagë 40 mijë dollarë amerikanë në vit dhe ishte vendosur në një tjetër vend punë që ishte afër shtëpisë së saj, por me fitim në vjet vetë për 14 mijë dollarë amerikanë .

Vujtësitë tjerë kanë treguar për humbjen e vendeve të tyre të punës duke mbetur si raste sociale të varur nga ndihmat sociale apo nga
pjesëarët e familjes.

Çrregullimi i panikut mund të trajtohet me sukses dhe vujtësit e kësaj sëmundjeje mund të
vazhdojnë e të bëjnë krejtësisht jete normale.

Si të trajtohet çrregullimi i panikut?

Shumica e specialistëve pajtohen se kombinimi i terapisë kognitive dhe asaj të sjelljes ka ndihmuar janë trajtimet më të mira për
çrregullimpaniku. Mjekimi në disa raste mund të jetë i përshtatshëm.

Pjesa e parë e terapisë kyresisht është jo formale; shumica e njerëzve ndihmohen thjesht duke kurptuar drejt se çfarë është çrregullimi i panikut dhe sa të tjerë vujnë nga ai.

Shumica e njerëzve , të cilët vuajnë nga çrregullimi i panikut janë të brengosur se sulmet e tyre të panikut don të thonë se “ata janë çmendur “ apo se paniku mund të nxis sulm në zemër. “Ristrukturimi kognitiv” (ndërrimi i mënyrës së të menduarit te një personi) i ndohmon
njerëzve të zëvendësojnë ato mendime me mënyra më reale dhe pozitive të konsiderimit të atyre sulmeve.

Terapia kognitive mudn të ndihmojë pacientin që ai të identifikojë shkaktarët e mundshëm të sulmeve. Shkaktari në një rast individual mund
të jetë disi si mendim, një situatë apo diçka delikate si një ndryshim I lehtë në të rrahurit t zemrës. Kur pacienti kupton se sulmi i panikut
është i veçantë dhe i pavarur si shkas , ai shkas fillon të humb fuqin e tij nxitëse në një sulm.

Komponentet e sjelljeve në kaudër të terapisë përbëhen nga ajo se si një grup i nëpunësve të klinikës kanë emëruar “eskpozimin interoceptiv”.
Kjo është ngjashëm me sistemin e desensitizimit (pandjeshmërisë) të përdorur për trajtim të fobisë, por ajo në të cilën fokusohet është
ekspozimi i ndjenjave faktike fizike , të cilat paraqiten te një person
gjatë sulimit të panikut.

Njerëzit me çrregullim paniku kanë më shumë frikë nga sulmet aktuale se sa nga objektet apo ngjarjet specifike, për shembull “frika e tyre
nga fluturimi” nuk është për arsye se aeroplanët do të ndeshen , por për shkak se ata do të kenë sulm paniku në vend, si në aeroplan, ku nuk mund të kenë kurrfarë ndihme. Të tjerët nuk duan të pijnë kafe apo të shkojnë në një vend teprë të nxehtë për shkak se ata frikohen se ai veprim I tillë do të nxis të paraqiten simptomet e sulmit të panikut.

Ekspozimi interoceptiv mund t’u ndihmojë atyre për të menjanuar simptomet e sulmit (ngritja e nivelit të të rrahurit të zemrës, djersitja etj. në norm kontrolli dhe ata të mësohen se këto simptome nuk duhet të zhvillohen a shndërrohen në sulme të mëdha. Terapia e sjelljes gjithashtu aplikohet për të trajtuar situatën e shmangies a
menjanimit të shoqëruar me sulme paniku. Një trajtim mjaft efektiv për fobinë është në ekspozimin “vivo”, i cili me shprehjen më të thjeshtë do të thotë thyerja-shndërrimi e një situate frikësuese në një shkallë të vogël dhe trajtimi i saj deri sa të vihet nën kontroll niveli më i vështirë.


vazhdon
 
Top