Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Male850

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Fillimisht postuar nga Renea88:
[qb] Male klysht e Enverit tend qofte saliu apo Tosi e katandisen shqiperine kshtu prandaj qepe o mut [/qb]
E prisnja kete pergjigje nga nje injorant siç je ti. Prandaj as mos u mundo te trgosh se sa injorant vazhdon te jesh.
Ti je gjithmon ne vend te pare askush nuk ta rrezikon vendin tend
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Ej, njerëzia (këtu nuk bëjnë pjesë enveristat /pf/images/graemlins/laugh.gif ) pse lodheni kot?! Dikush që sheh diçka të mirë tek personi i Dullës do të thotë që është ka* dhe dihet që sa më shumë ta ngacmosh ka*in aq më shumë do nxjerri vrer. Për mua mos ia fishkëlleni e plasin vetë ata se nuk shfryhen dot! :tipsy:
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Hej t'ju tregoj i store për ate malokun që është ke fotografia!

Kur morrën vesh që do shkote baca Enver në ....(plotëson Gjenerali) gjithë fshati u alarmu dhe vendosën që për ta prit e muhabetos të lejshin më t'mençmin e fshatit. Kur vje Enveri gjith fshati kishte dalë me e prit me duartrokitje e brohoritje. Ky xhaxhi ke fotografia që po pin duhan ia zgjat nji Enverit mirëpo ky e kishte lënë dhe i thotë jo!
Plaku ia kthen që nuk është burrë ai që nuk e pin duhanin, gjithmonë duke kqyr cigaren që po dridhte. Mirëpo n'at moment filloi gjith fshati tu u dridh se plaku ofendoi xhaxhin! Mirëpo plaku vazhdon me qetësi: - Burrë është ai që e len cigaren - dhe gjithë fshati pasoi: - Uuuuuhhhhhh!
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Fillimisht postuar nga Kondrapedali:
[qb] Hej t'ju tregoj i store për ate malokun që është ke fotografia!

Kur morrën vesh që do shkote baca Enver në ....(plotëson Gjenerali) gjithë fshati u alarmu dhe vendosën që për ta prit e muhabetos të lejshin më t'mençmin e fshatit. Kur vje Enveri gjith fshati kishte dalë me e prit me duartrokitje e brohoritje. Ky xhaxhi ke fotografia që po pin duhan ia zgjat nji Enverit mirëpo ky e kishte lënë dhe i thotë jo!
Plaku ia kthen që nuk është burrë ai që nuk e pin duhanin, gjithmonë duke kqyr cigaren që po dridhte. Mirëpo n'at moment filloi gjith fshati tu u dridh se plaku ofendoi xhaxhin! Mirëpo plaku vazhdon me qetësi: - Burrë është ai që e len cigaren - dhe gjithë fshati pasoi: - Uuuuuhhhhhh! [/qb]
e per ç'fare e the kete ti ? per te qeshur ? :shrug: ????

ahhhh mjerë kjo tokë se ç'fare njerezish ushqen :cry:
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Jo Gjeno, nuk e thashë për të qesh se është për të qajt. Edhe këtë nuk e kape or qyp që kjo ishte për të diskredituar ato fotografitë e tua?

Ah sa gjynah janë besimtarët!
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Fillimisht postuar nga Kondrapedali:
[qb] Jo Gjeno, nuk e thashë për të qesh se është për të qajt. Edhe këtë nuk e kape or qyp që kjo ishte për të diskredituar ato fotografitë e tua?

Ah sa gjynah janë besimtarët! [/qb]
mos ja dhjeve atyre fotografive /pf/images/graemlins/laugh.gif i nxorre ngjyren /pf/images/graemlins/laugh.gif Ik o Biçiklete fli gjume.Merr edhe kete Bejtexhien Fantazia_G po deshe ,se sjeni per politike juve.
ATY KU MBARON ARSYEJA FILLON OFENDIMI DHE DHUNA ...apo jo Kontre? /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Pse Gjeno, QYP e quan të sharë e dhunë ti? Apo e ke fjalën për atë punën e besimtarëve?

Me G nuk flej unë se kam frikë!
 

Lenez

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Fillimisht postuar nga Bukuroshja:
[qb] me gjith mend e ke ty pellazgu

e di cfare


ptu [/qb][/QUO

Per kohe e tij,dhe gjerat qe ka bere duhet ti respektojme te gjithe.Por tani,te gjithe thone,dhe shkrujne si te duan,dhe nuk eshte e respektueshme,te maresh neper goje nje President qe ne Shtetin e tij,kishte varveri,por kurre mos haroni,sec po ndoth tani ne Shqiperi,krime,prostitucione,grabitje,vjedhje,korupsione,
grabitjen e vajzave,e te tjera,pa u zgjatur po e mbyll duke thene.I vdekuri,eshte i vdekur pak respekt z'do te ishte keq.
Me respekt per te gjithe.
 

Bukuroshja

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Kali!

ti kelysh i djallit e ke vendin ne Shqieri o plehre qe i ke siguruar by*thes Kanadane
Njerez si ty e kane vendin ne nje kamp perqendrimi ne hell e kane vendin

Per ke president te Shqiperise e keni fjalen dhe per cilin vend te tij o fytyre e njollosur
 

Lenez

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Fillimisht postuar nga Bukuroshja:
[qb] Kali!

ti kelysh i djallit e ke vendin ne Shqieri o plehre qe i ke siguruar by*thes Kanadane
Njerez si ty e kane vendin ne nje kamp perqendrimi ne hell e kane vendin

Per ke president te Shqiperise e keni fjalen dhe per cilin vend te tij o fytyre e njollosur [/qb]
Te faleminderit shume per dashamiresine qe ke shkuar .Por ne forume eshte nje nje thenie me shume respekt.INJORANTEVE MOS U KTHE PERGJEGJE.
 

Furor Aquila

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Fillimisht postuar nga Bukuroshja:
[qb] ORISHI!

me jep mua mbrapsht mesazhin ku une kam folur rreth asaj per te cilen po me kritikon/akuzon ti

Juve njerez jeni te lojtur mendsh

Propozoj mbylljen dhe moslejimin e temave te tilla.

Kenge per M U T I N ???

Kenge per figuren me idiote te Shqiperise.

Tamam nje figure(kukull) idioti.

faleminderit [/qb]
Domethene e kontrollonte Nexhmija dhe Ramizi Enverin (me qe ishte kukull)? Idiot s'ishte se itiotet nuk e mbajne dot pushtetin per 35 vjet. Po te mos kishte formuar Enveri partine komuniste kush do ta udheheqte Shqiperine, Zogu? Edhe Greqia u katandis keq edhe pse ishte Demokraci. Nga 80-ta e mori veten. Domethene po te ishim bere demokracine 45-en nuk do dinim se kujt tia ngjisnim fajin se do ishin 5-10 presidente. Enveri "governed" per 35 vjet kushtu qe ia ngjitem atij fajin. Dhe fakti se ishte komunist nuk i ben gjerat per me mire.

Me nder qofsh.
 

mostro

Putraku
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Qafsha te gjithe Enver Hoxha ka qene njeri i MADH.Nuk ka teme qe flitet per te,te jete bosh.Nje emer qe ve ne diskutim te gjithe,pa dallim feje,rrace,krahine,seksi..... /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

rudi123

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Tik-Tok shkruajti:
Por te tille ne na la Dulla dhe ato qe ti i quan gabime strategjike te tij (sepse nuk na eci perkrah Kines).
Keto ishin gabime trashanike dhe me te trashe jeni ju qe e quani aq vizionar e largpames edhe sot e kesaj dite. E forta eshte se largpamesise se tij, sipas jush i shkon per shtat edhe deshtimi ku ai na coi.


Tani po kerkon ta kthesh biseden nga fillimi.Sa fakte te solla une qe Hoxha kur erdhi ne fuqi nuk beri gje tjeter vetem u morr me zhdukjen e prapambetjes tende shekullore.
Si fillon zhdukja e prapambetjes per ty se ti nuk mbush me duket!!
Ne fillim ndertoj shtetin politik.Pra nenshtrohej fiset mesjetare kanibale shqiptare nen nje Fuqi Absolute qe quhet shtet.Kjo dihet qe do arrihej me dhune pasi cubat(Bajraktaret) mesjetare nuk donin te humbisnin privilegjet qe kishin krijuar me shekuj.Natyrisht po te ishte ti sdo e beje me dhune si Hoxha por do shkoje ti bindje Bajraktaret dhe besoj se do ja kishe arritur qellimit.Ha! Ha! Ha! Sa naiv qe me dukesh ndonjehere!
Sa shkrime te huaja do te sjelle une qe te faktojne me fakte qe shqiptari jetonte deri 1939 i percare ne fise,krahina,fe,e lagje qe ti kuptosh qe dhuna ishte faktori i vetem per te arritur nenshtrimin e shqiptarit nen shtet.

Shyqyr qe Hoxha nuk kishte mendjen tende se sot nuk do kishim ndryshim nga afganistani.Leqe kush te kishte lene?Te kishin shfarosur me kohe ose do ishte neper Turqi,arabi(atehere flisje turqisht ne shqiperi) duke lypur pune e buke sic e ben dhe sot.Se kosovaret atje i coje Rankovici&CO
Pra qe te mos dalim nga tema Hoxha pasi arriti faktorin e pare qe eshte celesi i suksesit per zhvillimin ekonomik pra stabilitetin politik atehere filloj menjehere me anen ekonomike.
Per te ngritur anen ekonomike duheshin dy faktore.
Dija njerzore dhe pasuria kombetare e cila mund te vehet ne pune ne menyre sa me eficiente ndermjet dijes.Pra sa me e larte dija aq me i larte shfrytezimi pasurise kombetare dhe aq me i madhe prodhimi.Pra me sh mireqenie.

Meqe pasuria kombetare nuk na mungon atehere Hoxha u morr ne radhe te pare me ndicimin e popullit shqiptar.Per nje kohe te shkurter zhduku analfabetizmin dhe dergoji brezin e pare te studenteve jashte shtetit per te krijuar shtresen e pare intelektuale nga ku do te garantohej vazhdimesia e dijes dhe e zhvillimit te saj.
Kjo shtrese sa per dijeni nuk ishte vetem per politike(skishte nevoje per politikane se e bente vete) por ne radhe te pare ishin per dege teknike,ushtarake,komunikacioni,mjeksi,arsimim etj etj.Ai per here te pare i beri te mundur shqiptarit te mesoje zanatet e para industriale per te ngritur direkt industrine e te gjitha llojeve.(Mos harro qe ne ate kohe teknika nuk ishte ne kete nivel si sot. Pra ishte sh e veshtire te ndertoje qofte dhe industri te lehte ushqimore. Se ti ke nje zakon te “mire” gjykon historine nga pozitat e sotme.)

Natyrisht dhe kjo ndodhi me dhune se shqiptari ishte kokerr dembeli dhe nuk e vriste sh mendjen per gjera te tilla.Mos te themi qe nuk ja kishte idene botes se ishte komplet injorant.Po tja kishte, e kishte bere me kohe dhe Hoxha do e kishte pase sh kollaj se sa e kishte)
Fakt eshte qe ne fillim sistemi stilit rus pati suksese te medha nga ana ekonomike dhe prandaj u besua kaq sh ne sistemin rus.Fitorja mbi fashizmin e perforcoje me shume ate besim.

Problemi ishte qe megjithe suksesin e tij fillestar ai sistemim si cdo lloj sistemi qe ndertojne njerzit arriti ne kufijte tij dhe nuk mund te jepte me.Deshtimi ndodhi pikerisht se ne vend qe te korrigjohej politika dmth politika ti pershtatej fakteve ,shifrave te ekonomise ndodhi e kunderta dmth u kerkua qe ekonomia ti pershtatej ideollogjise meqe ne teori gjithcka degjohej sh e bukur dhe perfekte si moralizmi yt per viktimat e Hoxhes. Prandja deshtoj ai sistem.Kur njeriu mbyll syte para fakteve nuk mund te presesh gje tjeter.

Kina e kuptoj kete gje pasi kinezet ishin ne vitet 1970-76 para urise masive dhe kjo i beri kinezet pragmatike.Keshtu ata filluan direkt nga reformat dhe keto reforma nuk u bene nga Kapitalistat(ata se kishin vene ujin ne zjarr ose nese po aq sa e vene kapitalistet ne Indi) por nga vete komunistet. Se ti po mohon sot dhe te verteten qe Kina udhehiqet nga nje parti komuniste.Keshtu e keni ju kur gjerat ecin papritur per ju gjerat jane ndryshe.

Tensiaopin drejtoj vendin me doren me te hekurt se Maoceduni pasi Maoceduni ishte me sh udheheqes ideollogjik sesa Shteteror.
Pas reformave Tensiopin Kina kaloj krizen e urise dhe per here te pare ne Historine e saj brenda 7 vjeteve pas reformave arriti superprodhim dhe ishte ne gjendje jo vetem te ushqente popullsine e saj por dhe te exportonte ne vendet qe vdisnin nga uria si Indien,Kamboxhia,Nord Korea,Indonezien etj etj,
Gabimi i Hoxhes ishte qe nuk u shkeput nga ideollogjia pasi me sh besonte tek sistemi Rus se sa tek e ardhmja e sistemit Kinez.Kete se beri vetem ai por komplet lindja.

Me kot mundohesh te justifikosh Dullen qe deshtoi vetem sepse nuk ndoqi shembullin e Kines. Dulla perfaqesoi njeriun tipik driteshkurter, qe u drejtua nga mania per te sunduar dhe kapadailleku i te pagabueshmit, (tipike per cdo diktator) dhe aspak nga deshira per te pare nje vend te begate dhe njerez te pasur. Diktatura e tij nuk u vendos qe ti sherbente bashkimit te shqiptareve sepse keta "na qenkerkan te paafte te drejtojne shtet", ai me shume se cdo njeri para tij i percau shqiptaret permes luftes se klasave, biografive etj. Kjo erdhi sepse ai zbatoi ne menyre ortodokse ose germe per germe komunimin e Marksit. Nuk mendoj se ka komunizem tip-rus apo kinez, komunizmi ka te njejtat tipare kudo qe aplikohet, ai u bazua ne teorine vicioze te hartuar nga Marksi. Marksi nuk pranoi se ishte pro dhunes por ai promovoi dhunen dhe diktatoret me teorine e tij.

Oh sa i mrekullueshem qe je ti! Kur kane filluar “moralistet” si puna jote (ne te vertete jeni mbrojtesi i imoralitetit me te madh shqiptar te ndertuar pas vitit 1990) te gjykojne se cfare eshte komunizem dhe cfare nuk eshte komunizem.???
Komunizmi qe proklamoj Marksi eshte i shekullit 18-19 dhe kurre nuk mund ta zbatosh sot ne shekullin 21 sipas Marksit.Pikerisht komunizmi kinez po e tregon kete qe ai Komunizem ndertohet dhe ndryshe.Ne nje kohe qe sot bota ka stagnacion Kina ka nje rritje GDP prej 10%.
Ke kaq kohe qe kapesh me luften e klasave.Lufta e klasave ne radhe te pare i sherbente mbrotjes se sistemit nga abuzimi.Se do kishe doganiere , police ,gjygjtare, komplet matrapaze dhe kriminele sic i ke sot ne shqiperi.Po aq fantazi ske si te kesh se ti je nga ta qe i len njerzit te vrasin,te vjedhin,te presin dhe shpreh keqardhje vetem per viktimat.

E perseris gabim i Hoxhes ishte ana ekonomike por kjo nuk mund ta shumezoje me zero vepren e tij.
Une e kam thene me kohe qe Hoxha beri nje gabim trashanik(qe sberi reformat kineze) sic bene dhe Trojanet kur pranuan dhuraten e grekeve por kjo nuk e tregon Hoxhen armik te kombit por tregon se ai beri aq sa dinte.Rendesi ka qe ai u mundua per mire.

Njerez si ty bukeshkeles qe sot nuk dine gje tjeter vetem te derdellinin ose nuk kane as 1% te perkushtimit dhe idealizmit qe kishte Hoxha per vendin tij. Njerez si ty ( se ketu si ty ka shume ) as qe i behet vone per komb,dinjitet dhe zhvillim.Kemi 14 vjet dhe e shikuam vepren tuaj madhore qe nuk ishte gje tjeter vecse vrasje,shkaterrim, mjerim,emigrim, papunesi,degjenerim,korrupsion.
Njerez si ty qe shajne Hoxhen jane ata qe ndertuan sistemin me degjenerues, regresiv, korruptiv te historise shqiptare. Ju e shani se sa ishte AI gjalle sjua dha mundesine ketyre Horrave te kishin praktikuar kete sistem banditeskt qe kemi sot, direkt pas luftes 1940.

Por e bukura e Historise eshte pikerisht se brezat qe do vijne do dine ta vleresojne vepren modeste te Hoxhes si nje fillim i mbare ne Historine shqiptare dhe te jesh i sigurte qe nje dite Busti tij do jete 10 here me i madh se ai qe rrezove ti por atehere do mbetet perjetesi.

Prandaj viktimat e Hoxhes do mbeten vetem detaje te Historise.


PS:po fuqi te lire punetore ka dhe India,Pakistani,Indonezia.etj.Po si ka mundesi qe Kina ka nje klase te mesme kaq te fuqishme.Ah se harrova ate e solli kapitali huaj kapitalist.
Cudi qe nje klase te tille(gjithmone ne rritje) do ta enderronin vendet e botes se trete si india,pakistani,nigeria etj qe njihen si vende me nje popullsi dhe treg te madh si dhe Kina.
Ah harrova sot ne kine gjithcka nuk eshte merite e komunizmit por e Kapitalit te huaj kapitalist.Sic duket ata gjithe fitimin e tyre e investojne per te shkolluar nxenesit e prapambetur kineze.Sa bukur e komenton Historine! ti!
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Bernd, po ta filloj nga fundi!

India ka po aq investime sa edhe Kina, por në ndryshim me Kinën, India ka të ardhura më të larta se Kina dhe një klasë të mesme më të pasur se Kina. India dhe Kina janë në marrëveshje për një bashkëpunim më të ngushtë me qëllim që të ngjiten në majat e botës në një të ardhme të afërt!
Kina është një vend komunist vetëm në aparencë dhe ai sistemi i aksionerëve për të cilin aludon ti nxjerr në dukje një klasë të pasurish që është në kundërshtim të plotë me komunizmin! Gjithashtu në Kinë shteti zotëron 51% të çdo kompanie vendase ndërsa pjesa tjetër mund të jetë edhe vetëm e një personi. Kjo çon në krijimin e një klase të pasur gjë që është në kundërshtim me teorinë e komunizmit :shrug: !

Tani po të uroj që të gjej ç'ka gjetur viktimat e Enverit që edhe ti të kthehesh në një "DETAJ të HISTORISË"! Për lumin se ku do t'i hedhin kockat nuk ka shumë rëndësi, edhe Reni është po aq i mirë sa Vjosa, Osumi, Shkumbini e Buna!
 

rudi123

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Pak Histori per "demokratet qe thone se komunizmi e kishte fajin qe ne sot jetojme ne kete mizerje.

Nga një fjalim i mbajtur nga Fan S. Noli në Parlamanetin Shqiptar në 1924

E para. Anarkia fetare: katër fe të ndryshme që nuk kanë zënë rrënjë në zemrën e
një populli pagan.
E dyta. Anarkia sociale: Këtu s’ka as klasë bejlerësh, as klasë bujqësh, as klasë
burzhuazie. Këtu bujku është më bejse beu dhe beu më bujk se bujku. Kemi një
shembull të bukur për partinë popullore e cila mbahet sot në fuqi prej bejlerëve nga
oxhakët më të vjetër, kurse anatarët e saj lëvdohen se kanë shpëtuar prej bejlerëve.
E treta. Anarkia morale: Këtu qeni nuk e njeh të zonë, këtu karakteret dobësohen,
qullosen dhe ndërrojnë formë e ngjyrë dita me ditë si në kaleidoskop. Këtu ambicjet
janë pa fre e pa kufi, këtu i padituri i di të gjitha dhe i pazoti është i zoti për të gjitha.
E katërta. Anarkia patriotike: Këtu brenda një dite si me magji tradhëtori bëhet patriot
dhe patrioti tradhëtor. Këtu shohim përpara syve tanë të kapërdisen si patriotë të mëdhej
ata që kanë luftuar për harfet dhe për flamurin e babës, që kanë djegur Shqipërinë e
Mesme ose ata që janë puthur me andartet e i kanë ndihmuar shenjtërojnë anë
e mbanë Toskërinë. Këtu si më thoshte një mik është më mirë që njeriu të jetë tradhëtor
e të shikojë interesat e tij sepse kështu do të jetë i sigurtë që të nesërmen do të
prokllamohet patriot i madh.
E pesta. Anarkia e idealeve : Këtu idealet e shtrembëra, të errëta e të mumifikuara
të Fanarit e të Buhares përfyten e përleshen në një luftë për jetë a vdekje me idealet
më të gjalla më elegante e më të nderitshme të Perëndimit. Na mungojnë vetëm idealet
e antropofagëve. Po për të zënë vendin e tyre kemi kolltukofagët, krimba të verdhë me
kokë të zezë, që rriten me plagët e infektuara të Shqipërisë në lëngim, këpuseh që
mund ti copëtosh, por jo ti shqitësh nga trupi që kafshojnë dhe thëthijnë. Herodi tregon
se në betejën navale të Salaminës, një athinas kapi një anije persiane me dorën e djathtë
e s’e lëshonte, gjersa ja prenë; atëhere e kapi me dorën e mëngjër, ja prenë dhe këtë,
atehere e kapi me dhëmbë e s’e lëshoj gjersa i’a prenë kokën. Sikur të ngjallej Herodi
përsëri do të shikonte që kolltukofagët tanë janë më të fortë se ky trim legjendar i
vjetërsisë antike. Që t’i çqitësh këta tanët nga kolltuku duhet të preç jo vetëm duart e
kokën po dhe këmbët e trupin.
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Le të rrjedhë çeliku,
për dyfek e blloqe,
të pëlcasë armiku,
moj Kalaja e Kuqe
 

Renea88

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Lajme nga Speciale

Enveri më pushkatoi burrin dhe ma la pa varr


Autori i Lajmit: Ilir Bushi

“Mallkimi i fëmijëve jetimë dhe grave që mbetën qyqe, do të bjerë mbi diktatorët dhe kriminelët”. Kështu u shpreh dje me rastin e 16 tetorit, 63-vjeçarja, Kaliopi Deçka, e cila gjatë rrëfimit të saj rrënqethës shoqërohej vazhdimisht nga lotët.
Duke folur për martesën e saj të varfër, Kaliopi rrëfen se çifti nuk kishte shtëpi dhe me disa para borxh, vendosi të blinte një shtrat bashkëshortor. Mirëpo, duke u kthyer për në shtëpi me krevatin dopio të ngarkuar në një karrocë, Astrit Deçka u arrestua nga policia dhe më pas u pushkatua. Kësisoj, shtrati i ëndrrave të paprovuara u kthye për të në një gropë masive, ku prokurorët e krimit hodhën eshtrat e njerëzve të pafajshëm, pranë Kodrës së Priftit. Dhe tani në çdo 6 mars, gruaja e ve ndez qirinj në këtë zonë, ku sipas rrëfimeve, mund të ndodhen edhe eshtrat e burrit të saj të pushkatuar. Prandaj, Kaliopi sa herë që vjen 16 tetori, e kujton këtë datë si datën kur lindi krimi.

Çfarë ju kujton 16 tetori?
Asgjë. Më kujton faktin se një tiran që lindi këtë ditë, më pushkatoi burrin tim të pafajshëm dhe më la jetim djalin, i cili lindi tre muaj pas mizorisë komuniste.
Çfarë ju ka ndodhur konkretisht?
Ishte viti 1952, kur burri im Astriti, ishte i sapodiplomuar për Inxhinieri Ndërtimi. Atëherë unë isha 18 vjeç. Të dy ishim pa shtëpi, por, ngaqë unë ngela shtatzënë, vendosëm të martoheshim. Për këtë, dajua im i madh që banon në rrugën e Durrësit, na liroi një dhomë. Kështu që bëmë një lloj martese, megjithëse nuk kishim asnjë lek të hequr veç. Unë punoja rrobaqepëse, ku kisha filluar qysh 15 vjeç me tre turne. Nuk kishim as krevat dhe as dyshek, sepse babi im kishte edhe 6 fëmijë të tjerë. Ne banonim te Parku u Autobuzëve në një dhomë e një guzhinë. Kështu, që bëmë një dasëm të thjeshtë ku ftuam vetëm 18 veta. Ishim të këputur dhe unë vura një vello sa për të kaluar radhën dhe ai mori një kollaro borxh. Kur shkuam në shtëpinë e dajos, na doli nevoja për një krevat dopio. Kjo ishte martesa jonë.
Si vazhdoi jeta juaj më vonë?
Burrin ma emëruan në një kantier ndërtimi. Para se të ikte, ai mori lekë borxh te nëna e tij në Gramsh dhe shkoi për të blerë një krevat dopio. Atë ditë e arrestuan gjatë rrugës, për shkakun e bombës që u vu në Ambasadën Sovjetike. Nuk erdhi më në shtëpi. Më vonë Enver Hoxha dha urdhër për t’i pushkatuar të gjithë. Unë mbeta qyqe në shtëpi. Prita e prita dhe një ditë ma pushkatuan katilat. Ishte aq i mirë e aq i pafajshëm, saqë pleqtë thoshin që “nuk vritet për gjak”. Por këta ma vranë.
Si i zgjidhët më vonë hallet tuaja familjare?
Unë shkova te shtëpia e babait tim dhe pas tre muajsh linda një djalë. Farefisi im dhe drejtuesit e pushtetit nga frika e luftës së klasave nuk më lanë as t’i vija emrin e të jatit. “Mohoje që të kesh lehtësira në jetë”, më thanë, ata të frontit. Dhe kështu jeta ime shkoi me lot dhe të qara. Më tej nuk u martova më dhe mbeta qyqe në shtëpi. Ndërsa, burrit tim nuk i lanë as edhe një varr ku ta qaja.
Si e kujtoni tani burrin tuaj, kur vjen rasti i ditëlindjes së tij?
Ditëlindja e burrit tim ishte 6 marsi. Tani shkoj dhe ndez qiri andej nga Kodra e Priftit. Njerëzit më kujtojnë të lajthitur kur më shohin, me qirinj të ndezur në dorë se nuk ma dinë hallin. Astriti iku kot së koti dhe tani nuk e kujton më njeri, përveç meje dhe djalit që kërkon babanë. Se u rrit pa të, i sulmuar dhe i tallur edhe nga shokët e tij të shkollës. Ndërsa pyetjes suaj se si e kujtoj 16 tetorin, unë po i përgjigjem: Këtë datë e kujtoj si datën kur lindi krimi. Këtë datë e kujtoj si datën kur lindi diktatori që i pushkatoi njerëzit e pafajshëm dhe pastaj i la edhe pa varr. Mallkimi i fëmijëve jetimë dhe grave të mbetura qyqe
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Orosh, ti jep ç'të duash për Belulin Gjeno po atë që ka shkruar për firmë do të thotë!

"Din dhia ç'është tagjia"! Kjo shprehje i përshtatet shumë mirë disa pseudo-intelektualësh të cilët hedhin baltë mbi një popull për të ngritur një ...(atë çfarë ndieni përbrenda)!
Disa të tjerëve i përshtatet më shumë "Ku ka llafe s'ka bukë".
Ndërsa shumicës së këtyre pjellave të përdhosura i përshtatet "Dardha bie poshtë dardhës"! Pjellat e përdhosura të kriminelëve të djeshëm dalin sot me të njëjtin zell kriminel për të mbrojtur etërit e tyre (gjendja civile nuk bazohet në teste ADN. Kjo vërteton edhe teoritë e Oroshit /pf/images/graemlins/wink.gif ).
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Le te rrjedhe celiku,
per dyfek e blloqe,
le t'pelcas armiku,
moj kala e kuqe????

Shif cfar sakatosje komunisto-Kineze i eshte bere letersise se realizmit socialist,ne fakt autori i vertete i ketyre vargjeve eshte tallur sa ka mundur(ne menyre te kamufluar,kuptohet) me pashallaret e kuq!!! /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Fillimisht postuar nga OROSHI:
[qb] Le te rrjedhe celiku,
per dyfek e blloqe,
le t'pelcas armiku,
moj kala e kuqe????

Shif cfar sakatosje komunisto-Kineze i eshte bere letersise se realizmit socialist,ne fakt autori i vertete i ketyre vargjeve eshte tallur sa ka mundur(ne menyre te kamufluar,kuptohet) me pashallaret e kuq!!! /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
autori eshte Besnik Mustafaj /pf/images/graemlins/smile.gif
 
Top