Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

rudi123

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Zoteri Xhino shkruan:

Me thoni nje gje te mire qe kemi trasheguar ne nga gjysem shekulli komunizem.

Po sikur nje autostrade te kishte ndertuar do tja kishim bere hallall te gjitha, jane duke u shpenzuar me miljarda per ndertimin e rrugeve dhe infrastruktures.


He merr Xhino se po te sjelle vetem nje numer te vogel faktesh se cberi Enveri se duket se sja ke idene gjerave.Poe fillojme direkt pas luftes.

Per nje kohe te shkurter u ndërtuan pothujse të gjitha urat e mëdha, siç janë: ura e Kuçit, Mbrostarit, Mifolit, Penkovës, Salmanajt, Lufit, Rrogozhinës, Topojanit, Gomsiqes, Mhurit etj. Më mbrapa filluan ndërtimet me ritme të papara e kanaleve ujitëse e kulluese, si: Kanali i Krasniqës në Tropojë, i Shtiqnës në Kukës, i Sulovës, kanali "Naun Panxhi" në Elbasan, ai i Vilë-Brajës në Dibër, i Sllabinjës, Kanali i Korçës, i Bërzhitës në Tiranë etj. U ndërtua gjithashtu i pari kanal kullues, ai i Jubës në Durrës; përfundoi faza e parë e tharjes së kënetës së Maliqit, e cila u përurua në muajin tetor të vitit 1947.

Këto përbënin 94 për qind të gjatësisë së përgjithshme të urave të shkatërruara. Pas këtyre u rivendos në gjithë vendin ndërlidhja telegrafonike. Ndërkohë në fshat u meremetua dhe u rindërtua pjesa më e madhe e shtëpive të banimit dhe të shkollave. U vunë gjithashtu në punë fabrikat dhe centralet. Në qytete u zhdukën gjurmët e rrënimeve dhe u rivendos rrjeti elektrik, si dhe rrjeti i ujësjellësve dhe ai telefonik. Ka dhe me shume.

Po mar vetem aspektin e Tokes dhe te ndertimeve.

Problemi i tokës ishte problemi më kardinal për popullsinë e shumëvuajtur shqiptare. Çështja ishte se tokë kishim e tokë s'kishim. Ujë kishim e ujë s'kishim. Gjithçka e kishte shkatërruar erozioni dhe shekujt. Nga të dhënat që disponojnë shkencëtarët dhe studiusit tanë, bëjnë të ditur se çdo vit derdhen nëpërmjet lumenjve në detin Adriatik plot 39 miliardë metra kub ujë. Ky është bilanci aktiv i pasurisë sonë ujore që për çdo banor është 15.500 metra kub, kur Franca e Italia, për shembull, kanë përkatësisht 3800 e 3000 metra kub. Duhet të dini se ne zëmë vendin e dytë për sa i përket sasisë së ujit për frymë dhe vijmë pas vendeve skandinave. Fatkeqësisht gjithë kjo pasuri ujore nuk kishte mundur t'i shërbente bujqësisë sonë. Ne e gjetëm atë tepër të prapambetur dhe të pabonifikuar. Asaj i mungonte uji në kanalet ujitëse për t'u vaditur fushat e shumta të atdheut. Për të mos folur pastaj që shumë fusha ishin nën sundimin shumëshekullor të kënetave dhe moçaleve. Nga studime të mirëfillta shkencore është vërtetuar se bashkë me vërshimet vjetore të lumenjve në det, vërshonin aty dhe mbi 60 milionë tonë lym. Po t'i bësh mirë llogaritë del se bujqësia jonë pas kësaj vinte duke u rënduar. Gjithsesi, flitet për atë periudhë kur ne ishim para një gjendje katastrofale.

Unë mund t'ju kujtoj se vetëm nga përmbytjet e vitit 1946 mund të udhëtoje me barkë që nga fushat e Myzeqesë deri në afërsi të Urës Vajgurore në Berat, madje deri në fushat e Kavajës apo dhe më tej.Menduam ta shkatërrojmë njëherë e mirë këtë prapambetje që në dimër na zhyste në përmbytje dhe në sëmundje malarike, ndërsa në verë na shkatërrote nga thatësirat.

Për më shumë se dy dekada duke punuar me një intensitet të madh dhe të pandërprerë, u bë e mundur të bonifikohen 225.000 hektarë tokë nga të cilët, 29.000 hektarë ishte tokë krejt e re. Për këtë u thanë 15 këneta dhe u hapën mbi 20.000 kilometra kanale ujitëse e kulluese aq sa gjysma e gjatësisë së ekuatorit tokësor. U ndërtuan mbi 650 ujëmbledhës në trevat më të thata të vendit, si: në Hasin e thatë të Kukësit, në Mallakastër të Fierit, Tepelenë dhe në dhjetëra zona të tjera.

Shembuj janë të gjitha veprat që duken me sy, megjithatë unë mund t'ju them raste pikante siç ishte kanali i Sasajt në bregdetin e Sarandës, i cili u bë mes për mes malit, derisa lidhi rivierën me zonën ku kalonte lumi i Kalasës. Ai kanal bëri të mundur që lumi i famshëm i fshatit Kalasë të Delvinës -dikur ka qenë i Sarandës- ta përshkonte malin tej për tej në zemër dhe të dilte në të gjithë bregdetin jugor. Pas kësaj atje u begatua gjithçka. Po atje ishte një punë e jashtëzakonshme, ku punonin njerëzit natën dhe ditën duke ndenjur në ujë deri në mes.

E veçanta e ndërtimit të këtyre kanaleve që do të përdoreshin për ujësjellje, ishte se ato nuk mund të hapeshin me dinamit, por vetëm me mjete dore. Kjo gjë e vështirësonte shumë punën. Po, falë atij përkushtimi që nuk besoj se do të vijë ndonjëherë prapë në Shqipëri, që ne të arrinim t'i përfundonim, pavarësisht se çfarë pengesash mund të na dilnin përpara.

Ky qe fillimi i punës sonë ndërtimore për ta nxjerrë Shqipërinë njëherë e përgjithmonë nga prapambetja shumëshekullore. Kësaj pune nuk do t'i bien vlerat asnjëherë, sepse për të do të flasë gjithmonë historia jonë moderne, sepse e meriton. Megjithatë është e dhimbshme kur shikon se bonifikimi i fushave mbetet kurdoherë nën kërcënimin e mosmirënjohjes.

Mund të them vetëm kaq si permbledhje:
Më shumë se katër dekada vendi ynë u mbush me kantiere ndërtimi, në të cilat punuan nën një mobilizim shembullor ditën e natën dhjetëra e mijëra veta për t'ia ndërruar pamjen atdheut; dhe këtë e arritëm. Fakt është se për ato dekada vrulli Shqipëria e dikurshme nga një fushë me pluhur që ishte, u mbush me fshatra dhe qytete të
ripërtërira. U mbush me godina të reja, me qindra e mijëra institucione, u bënë hidrocentrale dhe u bonifikuan fusha; u bënë rrugë dhe u ndërtuan fabrika etj. etj. Për të parën herë në Shqipëri u bë e mundur të ndërtohet një rrjet i rëndësishëm dhe i plotë hekurudhor. U bënë mijëra kilometra rrugë automobilistike.U ndertua portet e para dhe shqiperia per here te pare ne historine e saj exportonte produkte si bujqesore ashtu dhe gjysem industriale. Aerodromët tanë u arritën të bëhen të tillë saqë në ta mund të ulen avionët supersonikë e shume e shume gjera te tjera., që vetëm po t'i numërosh zotrote , do të të duhen jo orë, por ditë.
U ndertuan Hidrocentrale dhe eletrifikimi mbaroj para vendeve te zhvilluara si greqia dhe spanja.

Këto vepra kanë qenë dhe do të mbeten dëshmi e gjallë e krijimtarisë, mendjes, mundit, djersës dhe sakrificave të popullit tonë, për të shdukur prapambetjen e trashëguar.

Dhe ti me mua flet mua sot per autostrada.
Me thuaj nje veper Industriale qe eshte ngritur keta 14 vjet.Ato autostradat qe thua ti enveri i bente brenda tre vjeteve.Mirepo ate kohe kishte te tjera prioritete.Atij ju desh ta niste nga zero.Po me ke lodh frymen dhe une.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

ajo kapitaliste qe ata njerez qe kane ne dore kete shperndarje te pasurise kombetare marrin pjesen me te madhe dhe garantojne jeten e tyre dhe shumices se popullsise nuk i mbetet gje tjeter vetem te vdese nga uria .

Bernd, ajo që ke shkruar më lart është pikërisht çfarë ka ndodhur në Shqipëri gjatë komunizmit por në një shkallë më të rëndë. Në kapitalizëm ka një klasë që pasurohet ndërkohë që në komunizëm ka vetëm një grup që pasurohet. Ky grup tek ne ishte Byroja Politike me vilat e tyre në çdo cep të Shqipërisë me pasuri me të vërtetë përrallore (xhaxhi si diabetik që ishte mbante 240 arka konjak Skënderbeu në kantinën e vilës së tij :eek: ) dhe bënin kërdinë në bagëti më keq se ujqit sa herë që shkonin për vizitë në ndonjë fshat! Ky grup mblodhi arin e Shqipërisë e ndau mënjanë (një pjesë) dhe sot bën qejf se ka monopolizuar ekonominë shqiptare.
Por s'ke faj, kapaciteti i kufizuar analitik i yti është një nga dhuratat e periudhës së xhaxhit (mendje e pa-ushqyer nuk mund të jetë 100% funksionale)!

Më shumë se katër dekada vendi ynë u mbush me kantiere ndërtimi, në të cilat punuan nën një mobilizim shembullor ditën e natën dhjetëra e mijëra veta për t'ia ndërruar pamjen atdheut; dhe këtë e arritëm .

Sigurisht mobilizimi shembullor duhet të jetë me vullnet të lirë apo jo? Me ç'di unë shumica dërrmuese e veprave në Shqipëri janë bërë me aksione dhe vajtja në aksion ishte e detyrueshme dhe puna ishte pa pagesë pra plotësonte kushtet të quhej punë angari.

Duke analizuar këto dukuri të përmendura më lart, gjatë viteve të komunizmit Shqipëria ishte një vend feudal me kalorësit e saj tepër të pasur dhe me bujkrobërit e saj tepër të varfër e të shtypur.
Eliminimi i vullnetit të lirë or MIK quhet shtypje në kuptimin e mirëfilltë të fjalës dhe jo e mira e shumicës mbi të mirën e pakicës.

E vetmja gjë që mund të të them tani është të të uroj një jetë nën një regjim të tillë ku të jetojnë vetëm ata gdhej që adhurojnë Enverin apo diktatorët e tjerë të kësaj bote! :smash:
 

Male850

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Fillimisht postuar nga Guri:
[qb] male kjo thenja jote:

..
Lindja e tollonave ndodhi pikerisht ne periudhen pas viteve 80, pra pas “Reformesh madheshtore te Ramizit” (dhe besoj se e ke kuptuar qe askush nga ne perkrah ate). Kjo jo per te justifikuar vepren e Enverit, por per te vene ne dukje se i gjith ai mundim per te krijuar nje pushtet per popullin u hodh poshte nga disa njere si Ramini (qe eshte large politikes) si Gjinushi, si Nanoo, si Berisha (sekretar partie, ai qe ka futur ne burg me spiunlleqet e tija shum mjek te afte). Pra edhe njehere po ngateron periudheat mor bir.
...


eshte krejt nje genjeshter.

.....

Male leri genjeshtrat.
Je i lire te thuash te vertetat. [/qb]
Pikerisht sepse jam i lire dhe po te them se si eshte e verteta. Por do te desha qe te lexoje ti pak ose me mire te pyesje se çfare ndodhi perreth viteve 80. Po e pres shkurte, u be tufezimi, qe u tregua nje thik mbas shpine per ekonomine e vendit. Pse nuk ishte ideatori i kesaj Enveri? Shume thjeshte, shko e lexo vepren e tij, Per planin e 7 pjesevjeçare.
Po gjithashtu, ne ate periudhe me detyruan te shkoja e te shikoja se si po vazhdonte mbledhja e silazhit per blegtorine e tufezuar. Ne dark, gjate mbledhjes kryetari i kooperatives thoshte se realizonte 50%, atehere Sekretari i Partise (se rrethit te kuksit) i thoshte shko e kontrollo edhe nje here. Te nesermen ai realizonte 100%. Po pse me letra do te ushqeje popullin? Po pse komunista ishin ato?
Jo nuk ishin dhe nuk do te jene komunista, sepse komunisti duhet te ishte njeriu i popullit dhe jo i karrieres, te luftonte per te miren e te tjereve dhe te vinte interesin e pergjithshem mbi ate personal, gje qe komunistat e rinje si Gjinushat, Nanot, Berishat, Topi, Panaritet, etj etj, qe sot i gjejme akoma ne pushtet, ja vune flaken.
Ta dish edhe nje gje o Guri Hiqeni nga mendja se kam qene komunist, hiqeni nga mendja se kam perfituar nga komuniste, hiqeni nga mendja se familia ime ka qene komuniste, POR NGULITENI MIRE NE MENDJE SE ATE E KAM STUDJUAR, E KAM JETUAR DHE KAM QENE I KENAQUR, SA EDHE SHOKET QE TAKOJ TASHTI ME THONE:

SHPRESOJME QE TA SHOHIM, TA PREKIM E TA JETOJME EDHE NJHERE ATE KOHE, KU NUK KISHTE KRIMINELA, KU NUK KISHTE SHFRYTEZIM TE NJERIUT NGA NJERIUT, KU KISHE SIGURI NE JETE DHE ASNJE DYSHIM PER TE ARDHMEN TENDE POR EDHE TE FEMIJVE TE TU, KU NUK KISH TE HUAJ QE TE HYNE DHE TE PERDHUNONTE FAMILIEN TENDE, QE TE MOS NDJEHESH I PAMBROJTUR NGA VENDI YTE, KU TE NDJESH SHQIPTARE NE TOKEN E SHQIPONJAVE, TE NDJEHESH PJESE I TRUALLIT TENDE, QE TE JETOSH PER TE MIREN E NJEREZVE TE TU .


MOS VALLE KERKOJME SHUME??????? APO EDHE KETO JANE IDE KOMUNISTE????APO KESHTU DALLOHEMI SE JEMI ENVERISTA?

PO TE KUJTOJ EDHE NJEHERE, HIQNI NGA SYTE PERCEN E PROPAGANDES,
E HAPNI SYTE PER TE PARE SE KU KEMI KATANDISUR.
 

rudi123

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Kondrapedali shkruajti:
Bernd, ajo që ke shkruar më lart është pikërisht çfarë ka ndodhur në Shqipëri gjatë komunizmit por në një shkallë më të rëndë. Në kapitalizëm ka një klasë që pasurohet ndërkohë që në komunizëm ka vetëm një grup që pasurohet. Ky grup tek ne ishte Byroja Politike me vilat e tyre në çdo cep të Shqipërisë me pasuri me të vërtetë përrallore (xhaxhi si diabetik që ishte mbante 240 arka konjak Skënderbeu në kantinën e vilës së tij ) dhe bënin kërdinë në bagëti më keq se ujqit sa herë që shkonin për vizitë në ndonjë fshat! Ky grup mblodhi arin e Shqipërisë e ndau mënjanë (një pjesë) dhe sot bën qejf se ka monopolizuar ekonominë shqiptare.
Por s'ke faj, kapaciteti i kufizuar analitik i yti është një nga dhuratat e periudhës së xhaxhit (mendje e pa-ushqyer nuk mund të jetë 100% funksionale)!


Si the Zotrote qe ne kapitalitem pasurohet nje klase dhe ne socializem nje grup.Ha Ha Ha!
Nuk e di se kush ta ka mesuar kete gje por kjo tregon pikerish qe je kaq diletant ne mendimet e tua saqe nuk dallon dot preshin nga qepa.
Ne komunizem nuk ka pasurim te nje grupi sic na fole ti zotrote se ato vila qe permend ti nuk ishin personale te tyret por ishin te shtetit.
Pra ato ishin te lidhura ngushte me pergjegjesine te tyre ne shtet dhe per te eleminuar abuzimin ne shtet atyre u krijohej nje jete me e mire vetem e vetem qe mos te abuzonte ne detyren e tij.Sa veta ishin ne burone politike dhe perfunduan ne burgje pikerisht se abuzuan.Dhe kur u spostuan nga postet e tyre nuk gezonin me asnje privileg.

Sa veta ishin ne Burone politike Zotrote dhe kur ra sistemi nuk kishin as dhe nje apartament me tapi te tyre.
Te njejtet njerez ne sistemin tjeter kapitalist sic eshte sot do kishin me tapi kushedi se sa pallate,mos te themi gradacela dhe toka dhe milione dollare neper konto (sic i kane komplet juntat afrikane)
dhe asnje nuk do kishte te drejte tja merrte se i kishte fituar me "Djersen e Ballit".

Sa budallenj kishin qene ata njerez.Zgjodhen nje sistem qe sju jepte asgje dhe nuk pranuan nje qe mund ti bente milionere si juntat e amerikes latine.
Natyrisht te kishin qene si ju nuk do kishin vene ujin ne zjarr per ate popull por do kishin mbushur xhepat shpejt e shpejt sic i mbushin doganieret e Sales dhe Nanos.

Hajde llogjike hajde.Krahasimi yt eshte vertete aq diletant sa une vertete pyes veten nese ja vlen te vazhdoje te pergjigjem.

Te punosh gjithe jeten per nje sistem qe nuk te jep asnje pasuri dhe trashigimi dhe te thuash qe ishte pasuri se perdorte makinen e shtetit dhe vilat e shtetit per pushime kjo eshte jo vetem skandaloze por sinqerisht nje budallek e gjysem.

Dhe te vjedhesh ne nje sistem kapitalist si ky yne sot dhe te besh pasuri e te kesh miliona dollare ne konto qenke i nderuar dhe mese normale.

Ne fakt nuk te ve faj se je perfaqesues i brezit te ri kapitalist shqiptar qe levizin me mercedes dhe zhinzhire flori neser rruge me gropa nje meter dhe kur shkojne ne spital e marrin batanijen me vete dhe ilacet i blejne ne farmaci.

Pastaj nese analizat e mia do te mbeteshin ne dore te gjykimit tend vertete kete bote ,se mua po e po ,do ta kishte marre lumi me kohe sic e ka marre me kohe ne shqiperi pas 1990.Po shyqyr Zotit jetojme ne nje lume tjeter qe ne ben te ndihemi shume mire se sa ai yti.

me poshte vazhdon:
Sigurisht mobilizimi shembullor duhet të jetë me vullnet të lirë apo jo? Me ç'di unë shumica dërrmuese e veprave në Shqipëri janë bërë me aksione dhe vajtja në aksion ishte e detyrueshme dhe puna ishte pa pagesë pra plotësonte kushtet të quhej punë angari.

Duke analizuar këto dukuri të përmendura më lart, gjatë viteve të komunizmit Shqipëria ishte një vend feudal me kalorësit e saj tepër të pasur dhe me bujkrobërit e saj tepër të varfër e të shtypur.
Eliminimi i vullnetit të lirë or MIK quhet shtypje në kuptimin e mirëfilltë të fjalës dhe jo e mira e shumicës mbi të mirën e pakicës.


Jane bere me aksione sic dhe me pune te paguar.
Jane bere me aksione se zotrote me cfare do ta paguaje ti nje popull qe nuk kishte asgje dhe nuk prodhonte asgje.Ishte e nevojshme qe ne fillim te punoj per pak para ose ne baze te vullnetarizmit.

Natyrisht qe shume gjera u bene me dhune se shqiptari njihej nga natyra e tij qe ishte nje koker dembeli.Se te kishte qene punetor i kishte bere me kohe para se te vinte Enveri.Mjafton te lexosh Cajupin dhe Migjenin qe te kuptosh se sa popull punetor kemi qene. Per kete Gazetari i njohur italian Montaneli shkruan:

"Nese mendojme historine shqiptare,rezulton e gjitha e rrenuar dhe e munduar,cdo fshat,cdo fis ka historine e tij.Ketij populli me shpinen plot plage, te keqijat i kane ardhur nga e gjithe kjo percarje,percarje jo vetem krahinore por dhe shoqerore e psikollogjike.Eshte me veshtire per tu luftuar se sa besohet,me e veshtire se sa malaria dhe kenetat:me nje pasuri te ndare keq,me nje zoteri pertac shaluar mbi shpinen e durueshme te nje vegjelie te cfilitur,mungesa e nje klase te mesme, qe mund te zbuste perplasjet midis njera-tjetres." Shkruar ne vitin 1939.

Pra dhuna ishte e domodoshme se asnje qytetar nuk pranonte te shkonte mesues ne fshatrat me te humbura te vendit,asnje mjek nuk do te shkonte kurre te sherbente per pak para nje populli qe kurre se dinte sec ishte mjekesia.

Dhe kjo e gjitha ne emer te interesit kombetar pra te shumices dhe jo pakices.Ti tani po na del po na tregon se Enveri beri keq qe mesoje shqiptaret mesim dhe kendim, qe u garantoje nje sherbim arsimor dhe mjekesor te detyrueshem.

Keto perralla mund te degjoje njeriu vetem prej njerzve bukeshkeles te cilet nuk shikoje me larg se interesi tyre personal.

Aq me teper kur na hiqesh si mbrojtes i popullit te vuajtur shqiptar.Me vjen per te qeshur kur hajduti therret kapeni hajdutin.
Ne fakt kjo eshte motoja e jetes se re kapitaliste ne shqiperi dhe ketij mentaliteti nuk ke se si ti kesh shpetuar as ti.
 

ViNi1

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

E perseris: po diskutohet per E. Hoxhen, jo per komunizmin ne pergjithesi, (shiko pak titullin e temes). Varianti i komunizmit hoxhian ishte nje pacavure qe vetem nje mendje e ndritur si e tij mundi ta shpikte. Jo vetem kaq, pasi manipuloi historine e formimit te PKSH si dhe ne pergjithesi te LNC e periudhes qe vijoi, ketij teologu marksist qe komunizmin e mesoi prej kepucareve korcare, (Pilo Peristeri e shoke) i hypi delli i shkencetarit, botoi seri librash pa mbarim, (vepra I, II, III,...n ku n=++ nqse nuk do vdiste). Mania e tij ishte te rradhitej ne nje liste me te medhenjte e komunizmit, Marx, Engels e Lenin. Ironike se ne mjaft prej tyre pergenjeshtroheshin ato qe Dulla kish thene me pare. Psh. nqse diku do komentohej si i zjarrte reagimi i shokut M. Shehu kunder ruseve gjate 'x' takimi, ne librin(vepren) e mevonshme i njejti takim komentohej ne nje menyre qe te linte te kuptoje se M. Shehu, (tashme i deklaruar poliagjent i CIA, UDB dhe KGB-se etj) kish rene ne ujdi me ta per menjanimin e Hoxhes. Te tilla karagjozlleqe ka patur plot. T'i them keto se une kam qene femije kurioz dhe keto histori me pelqenin, mbase sepse me dukej se fshihnin gjera te fshehta, komplote ndaj udheheqsit te pagabueshem qe i zbulonte nje nga nje etj, shkurt, budallalleqe qe mendja ime ne ate kohe i konceptonte si te verteta historike.
Por une ne ate kohe isha femije, ndryshon puna me ty.
Ti je aq tifoz i zjarrte i 'skuadres tende'- Dulles, saqe cfaredo prova te te vihen perpara do i anashkalosh me ato qe ti i quan te verteta historike. Une politikan nuk jam dhe politika shqiptare ta peshtiros politiken por nje gje e di: ne politike nuk ka tifoz sepse mund te ndodhe qe 'skuadra e zemres' te nderroje.
Kur te thone qe vrau, pushkatoi, beri te vuaje mijera te pafajshem ti qete fare diku atje me thua:
- Ka patur diktatore e diktatura ne bote prej te cileve njerezit kane vuajtur me shume, ose ajo tjetra, "Saliu ka vrare me shume"
C'do te thote kjo, qe une te mbyll gojen kur ti ngre Dullen ne qiell sepse Neroni dogji nje qytet, sepse ne mesjete njerezit vdisnin si miza nga kolera apo sepse Pol Poti vrau dhjetera mijera kamboxhiane?
-Te vjen keq po te te them qe 'rezistenca' jote ndaj sistemit per mua eshte brockull koke e kembe?!-
Njerez si ty e te tjere si ty mua me jane neveritur gjate '97.
Nderkohe qe perdite degjoje lajme per te vrare, 3-4 komuniste te vjeter te lagjjes, ishin te vetmit qe u shkonte buza vesh me vesh, te vetmit qe i komentonin lajmet me nje ndjenje te dukshme kenaqesie.
Ti "kundershtar" i hershem i regjimit te Dulles qe me vone u ndergjegjesove qe cdo gje po behej ne te mire te ketij populli dembel e mosmirenjohes di fare mire te me tregosh se atij, (Dulles) i dhimbsej populli qe hante buke misri por ai po bente ate qe duhej!!!
Cdo popull ka nje prodhim kombetar.Pra eshte si nje familje e madhe me shume individe ku secili paren qe fiton e sjelle ne shtepi dhe ajo para menaxhohet per prioritetet te familjes.
Problemi lind tek popujt e botes se trete se pikerisht prodhimi kombetar eshte aq i ulet sa ai nuk mjafton te ushqeje komplet popullin.
Atehere ka dy metoda te ndarjes se prodhimit kombetar.Ai me doren e hekurt dmth barazia ku ajo qe eshte ndahet tek secili dhe keshtu shteti garanton mbijetesen per cdo familje te tij sic e ben dhe nje familje e varfer kur cdo gje ndahet deri ne kafshaten e fundit ose ajo kapitaliste qe ata njerez qe kane ne dore kete shperndarje te pasurise kombetare marrin pjesen me te madhe dhe garantojne jeten e tyre dhe shumices se popullsise nuk i mbetet gje tjeter vetem te vdese nga uria.Per arsimim punesim ose qofte dhe per rritje te prodhimit as qe behet fjale.
Pale, po merr persiper te mbrosh temen shkencore me teme "pse Shqiperia nuk kish rruge tjeter pervecse asaj qe zgjodhi Dulla".
Shqiperise e keqja nuk i erdhi nga dembelizmi, (stergjyshi im vdiq ne emigracion EKONOMIK ne Argjentine - si ai pati mjaft te tjere anembane botes). E keqja i erdhi nga egoja e semure e ketij katili qe eksperimentoi mbi kete popull teorine e tij famekeqe "bazohemi vetem ne forcat tona" shoqeruar nga parrullat, "te jetojme e punojme si ne bllokade", "hame edhe bar por parimet nuk i shkelim" e K**lleqe te tjera te kesaj natyre.
Shembull: si mund te arrije nje popull i vogel, me shtrirje gjografike si i yni
te prodhoje cdo gje vete? nuk ke nevoje te jesh ekonomist te kuptosh se "banania qe mund te eksportohet me lire nga Afrika, po te prodhohet ne Vermosh do kushtoje 1000fish me shtrenjte sepse do te krijosh kushtet ideale permes shpenzimeve per serra, sistem ngrohjeje e ku di une".
Po keshtu, "metalurgjiku i Elbasanit me shtrirje pothuaj sa qyteti, (qe ndohti nje zone te tere) ishte i kote dhe vetvrases per ekonomine e Shqiperise).
Bunkeret, me shpenzime qe kapin vleren e nje apartamenti dhome + kuzhine na paskan mbrojtur nga sulmet e mundshme te luftes.
Nderkohe, shqiptareve u kalonte jeta ne pune vullnetare ne ndertim pallatesh apo e ngrysnin ate ne familje me nga 3-4 minifamilje.
Nuk kish droge, krim, perkundrazi kish siguri dhe u ndertuan me ane te dhunes shume gjera.
Ku ndryshon ky sistem nga nazizmi apo fashizmi?
Te gjithe e dine qe fashizmi ndertoi dha hapi vende pune ne Itali, zhduku varferine ne Gjermani, krimet ishin ne nivelet me te uleta, gjithashtu edhe kundershtaret politike u eleminuan. E c'beri Dulla me shume? Asgje. Pra, pse nuk na qenka Dulla diktator por person me vlera te rralla te cilit histori do i rezervoka vend te vecante kur ai persekutoi me shume shqiptare sesa vrau fashizmi e nazizmi?
 

@d@

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Xhaxhi Enver n'ballkon
gjithe fatosat i shikon
i shikon e i ka xhan
xhaxhi enver nTirane /pf/images/graemlins/frown.gif


Kete e kendoni fatosat e rretheve /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

rudi123

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

E perseris: po diskutohet per E. Hoxhen, jo per komunizmin ne pergjithesi, (shiko pak titullin e temes). Varianti i komunizmit hoxhian ishte nje pacavure qe vetem nje mendje e ndritur si e tij mundi ta shpikte.

Varianti i komunizmit Hoxhian u bazua mbi ato baza e vlera te njejta si dhe ne Europen Lindore.
Keto baza ishin zhdukja e shfrytezimit te njeriut nga njeriu dhe kalimi i pushtetit ne duart e klases punetore.

Problemi eshte se Enveri duhej ta zbatonte kete teori ne nje vend qe ishte akoma ne mesjete.

Harron zotrote qe ne shqiperi nuk ekzistonte klasa punetore dhe as qytetaria.Keshtu qe dihej qe ai komunizem do merrte tjeter trajte.

Komunizmi Hoxhes mori vertete tipare te tjera nga ai qe kishe parashikuar Marks-Engels pasi u zbatua ne nje popull i cili ishte komplet ne mesjete.

Cfare komunizmi tjeter mund te prisje ti Zotrote prej nje populli aq te prapambetur mesjetar si yni.

Nese vazhdoj llogjiken tende do te thote qe dhe sot te presesh Demokraci Perendimore nga populli Shqiptar.Prit gomar se do te mbij bar!

Gjerat ne teori marrin gjithmone ne praktike ate ngjyre dhe ato te tipare qe kane ato popuj qe i vene ne zbatim keto teori.Nese se ke mesuar kete gje shko lexo pak histori dhe mos na bej Romantizem ketu se sjemi ne letersi.

Keshtu qe nuk ngriti Enveri nje komunizem pacavure por ishte ai popull me Enverin ne krye qe e ktheu ate komunizem ne nje trajte te tille.
Por pacavure sdo ta quaja kurre.Ti je i guximshem ne Vleresimet e tua.Bravo te qofte!

Megjithese nuk ishte komunizmi Marksit po ta PERSERIS ME TE MADHE dhe njehere qe ai komunizem beri shume se e nxorri ate popull nga prapambetja shekullore.

Dhe mos harro qe edhe ate pak civilizim qe ke sot dhe familja jote qe ta kane transmetuar deri diku eshte pikerisht prej atij sistemi qe ti na e mban per pacavure.

Jo se na flet sikur ne nuk dime se ceshte e mira e qe ka me mire.E dime shume mire qe ka me mire po ec dhe beje nese te mban kurrizi.

Keshtu flasin gjithmone ata qe nuk nxjerrin dot qimen nga qulli prandaj rrine gjithe kohes duke i fryre qullit.

Me poshte vazhdon:
Jo vetem kaq, pasi manipuloi historine e formimit te PKSH si dhe ne pergjithesi te LNC e periudhes qe vijoi, ketij teologu marksist qe komunizmin e mesoi prej kepucareve korcare, (Pilo Peristeri e shoke) i hypi delli i shkencetarit, botoi seri librash pa mbarim, (vepra I, II, III,...n ku n=++ nqse nuk do vdiste). Mania e tij ishte te rradhitej ne nje liste me te medhenjte e komunizmit, Marx, Engels e Lenin. Ironike se ne mjaft prej tyre pergenjeshtroheshin ato qe Dulla kish thene me pare. Psh. nqse diku do komentohej si i zjarrte reagimi i shokut M. Shehu kunder ruseve gjate 'x' takimi, ne librin(vepren) e mevonshme i njejti takim komentohej ne nje menyre qe te linte te kuptoje se M. Shehu, (tashme i deklaruar poliagjent i CIA, UDB dhe KGB-se etj) kish rene ne ujdi me ta per menjanimin e Hoxhes. Te tilla karagjozlleqe ka patur plot. T'i them keto se une kam qene femije kurioz dhe keto histori me pelqenin, mbase sepse me dukej se fshihnin gjera te fshehta, komplote ndaj udheheqsit te pagabueshem qe i zbulonte nje nga nje etj, shkurt, budallalleqe qe mendja ime ne ate kohe i konceptonte si te verteta historike.

Qe nje njeri si ai botoi libra nuk ka asnje gje te keqe.Ai thjesht mendoj se pasuronte nje teori ne kushte qe Marksi kurre si kishte perjetuar mos te themi as enderruar te ndertonte nje sistem te tille me fise dhe cuba mesjetare.

Me poshte vazhdon me korrigjimet qe ai ben per vetveten.Cte keqe ka ketu.Kush nga ne ka ne jete ka nje mendim kostant pergjithmone.Pse duhet ta kishte Enveri.
Dhe ai ishte njeri si gjithe te tjeret.Nuk na ndodh te gjitheve qe kur zbulojme gjera te reja mendimet e para duhet te korrigjohen.Pra eshte nje proces i natyrshem dialektik qe ndodh me te gjithe.Nuk ke pse ben komente te tilla pa asnje kuptim.

Ti je aq tifoz i zjarrte i 'skuadres tende'- Dulles, saqe cfaredo prova te te vihen perpara do i anashkalosh me ato qe ti i quan te verteta historike. Une politikan nuk jam dhe politika shqiptare ta peshtiros politiken por nje gje e di: ne politike nuk ka tifoz sepse mund te ndodhe qe 'skuadra e zemres' te nderroje.

E para nuk jam Tifoz i askujt se aq mend dhe formim e kam qe te mos bie pre e asnje ideologjie.Nuk jam as komunist dhe as besnik i Enverit.

Une thjesht vleresoj vepren e tij pasi deri me sot asnje Shqiptar ska bere aq shume dhe ka punuar me aq perkushtim per nje ceshtje kaq madhore sic ishte krijimi i shtetit me te fuqishem shqiptar te gjitha koherave,ruajtja e ketij sovraniteti dhe deshira per te zhvilluar shqiptarin qe te arrije popujt e tjere europiane.

Vepra e tij nuk ka nevoje as per respektin tim dhe as per admirimin tim dhe as per mbrojtjen time.Ajo eshte histori qe brezat qe do vijne do dijne ta cmojne sic cmojne dhe sot francezet Luigjin XIV.

Ndersa ti ne vleresimin tend te njeanshem shan Enverin duke u nisur nga fakti se haje buke misri dhe ai vrau shqiptare thua se shqiptari para se te vinte Enveri hante vetem buke Lepurushi dhe pinte qumesht dallendyshe dhe ishte aq human sa dhe nje mize nuk e vriste dot.

Hajde vleresim Historie hajde.Po ta perseris dhe njehere se jetoje si fise sic jetojne fiset e Angoles.Po me ke flas dhe une thuaj.

Une te kam sjelle fakte deri tani sa te duash qe vertetojne pikerisht se Sistemi Hoxhes ishte zgjidhja me e mire qe i ndodhi shqiptarit ne ato kushte qe ai ishte.Ishte nje zgjidhje shume here me e mire se sistemet qe donin te ngrinin ata qe luftuan komunizmin me arme ne dore si matjani,markagjoni,pali,cani etj. qe kishin dell mesjetar.

Une te numerova ty me fakte se sa pune eshte bere per kater dekada me radhe dhe ti vetmja gje qe thua Enveri na la ne mjerim dhe vrau shqiptare.

Sa Figura Historike do te numeroj une sot qe kane vrare e kane prere duke filluar nga Aleksandri Madh, Cezari deri tek Kostandini qe njihen sot per kontributin e tyre ne politike,shtetformimin dhe zgjerimin e tokave te pushtuara.

Sa mbreter te Europes Perendimore duke filluar nga Henri I e deri tek Luigji XIV respektohen sot per vlera e tyre shtetformuese dhe civilizuese megjithese asnjeri prej tyre nuk e vuri kurre ujin ne zjarr te ushqenin popujt e tyre perkundrazi vrane sa u desh qefi per ti patur popujt e tyre nenshtypje .Prapeseprape bustet e tyre kane mbushur sot sheshet e qyteteve te perendimit.

Akoma se kuptuar qe ne Histori vepra e nje Perendori, Presidenti nuk matet se sa pasanike jane bere popujt e tyre ne kete bote dhe sa viktima kane vrare por se ne craport qendron e mira dhe interesi i pergjithshem ne raport me popujt e tjere pra me perandore,mbreter dhe presindente te tjere.Kontributi i tyre per rritjen e prodhimit kombetar nuk i sherbente rritjes se mireqenies se popullit se sa rritjes dhe forcimit te shtetit te tyre.

Nje Curcill dhe nje Bismark kurre nuk i ka interesuar se sa buke kishte te hante anglezi dhe gjermani dhe sa veta vriste ai per interesat e tij
(dmth te shtetit se perfaqesonin ) ose dergonte ne lufte te vdisnin sic dergon dhe sot Bushi ne Irak se sa ruatja e sovranitetit dhe perpjekja per tu pare nga te tjeret si i barabarte kur ulesh me popuj te tjere ne nje tavoline dhe te mbrosh interesat e tua.

Me poshte po na ben dhe pak ekonomi.Ato llogarite e tua per Ekonomine jane vertete si cdo mendim i yti aq qesharake sa une nuk po zgjatem me se ska kuptim te flases me. Ju pergjithcka niseni nga pozitat e Viktizimit.Besoj se e ben se te duket vetja nje Viktime e arrire.Vazhdo keshtu se je ne rruge te mbare.

Ne gjithmone kemi vuajtur nga fakti se nuk dime te fokusohemi tek prioritetet tona. Ne pra nuk dime ta kthejme nje te keqe, nje falimentim, nje te mete apo nje gabim ne favorin tone.

Gjithmone kemi shfaqur anen me inferiore te te reaguarit, ate te qarjes dhe ankimit apo jemi kthyer ne don-kishote enderrimtare ku kemi dashur zgjidhje radikale. Keshtu ndodhi pas 92 kur me ne krye krye Don-Kishotin Sale i perqendruam fuqite dhe energjite tek lufta kunder komunizmit, (ne vend qe bashke me ta te kerkonim te synonim rregullimin e shqiperise) dhe ndertuam nje kala me rere qe nga korrupsioni u rrezua per 24 ore

Po keshtu ndodh edhe sot kur enderrojme me syhapur dhe kerkojme Demokraci Perendimore dhe Respektim te Drejtash Njeriu. Ohh sa njerez te mrekullueshem duken keta.

Kjo gje nuk ka ndodhur kurre e as ka per te ndodhur kurre jo vetem ne shqiperi por ne asnje vend te botes se trete. Ne duhet tashme te dime apo te mesojme si te ecim perpara duke kapur te keqen nga rrenjet dhe te perpiqemi ta zhdukim ate . Pra le ta kthejme kete fenomen negativ ne advantazhin tone. Le ta kritikojme Komunizmin vetem per ate qe vertet mban per gabimet e veta e jo deri aty sa cmimi i luftes ndaj tij mos ti sjelle humbjen dhe mohimin e komplet vlerava, arritjeve te asaj kohe.

Fatkeqesisht sot ata qe cicerojne sot plot pasion e zell per moralin e larte ne mbrojtje te viktimave te Hoxhes jane ne fakt mjerimi i vertete i te ardhmes shqipatare.

Nqs ka dikush ketu qe pretendon se keta jane me te afte ti japin shqiperise me shume, per mua vetem enderroni me sy hapur. Sidomos kur shikon se ata qe kritikojne Hoxhen dhe vepren e tij sot jane arkitektet dhe betonuesit e korrupsionit me degjenerues, degradues e regeresiv ne historine e shqiperise; e korrupsionit jo thjesht si fenomen por si menyre e vetme jetese per plot 14 vjet.
 

Male850

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Rapsodi e kenduar nga populli tashti (shtypur nga nga Korrieri On Line):

RAPSODIA E PARE
TITULLI Te prodhojme te gjitha drogat, me forcat tona"
E Enjte, 30 Shtator 2004
Nga Alfred PEZA

Shqiperia e vogel komuniste, nuk kishte si te vinte ne jete thenien e Enver Hoxhes, te tre dekadave me pare, per te prodhuar gjithcka me forcat tona. Por, tani kur po mbushen 15 vjet nga epoka kapitaliste dhe i'a kemi arritur me sukses, qe te jemi nje magazine importi gati per te gjitha llojet e mallrave qe konsumojme, duket se te pakten ne nje fushe, tani po e zbatojme porosine e Sekretarit te Pare; ne ate krimit. Pasi kemi deshmuar se jemi nje vend i eksportit dhe tranzitimit te emigranteve te paligjshem, prostitutave, lypsave, armeve, etj, dje ne Konferencen Kombetare per "Luften kunder fenomeneve te droges", me gojen e Prokurorit te Pergjithshem, u pranua se po shkojme drejt prodhimit ne vend, edhe te drogave te forta.....
REFRENI
....se po afrojne ne kete menyre, diten kur trafikantet shqiptare, "t'i shpallin embargo", jo vetem homologeve te tyre ne Afganistan. Pasi sic u pa dje, ata jane ne "rruge te mbare", per prodhimin e te gjitha llojeve te drogave, "me forcat tona".

RAPSODIA E DYTE
TITULLIZv/drejtori i SHISH: Policia dekonspiron bashkepunetoret
E Enjte, 30 Shtator 2004
TIRANE - Zevendesdrejtori i Pergjithshem i Sherbimit Informativ Shteteror Ylli Alushi, tha dje gjate Konferences Kombetare te Luftes Kunder Droges, se ne shume raste, kur ata kishin kryer operacione te perbashketa me ministrine e Rendit, ishin dekonspiruar. Madje ai shkoi edhe me tej kur tha se shume prej agjenteve, oficereve dhe bashkepunetoreve te tyre, i eshte rrezikuar edhe jeta, per shkak te ketyre dekonspirimeve te shkaktuara kryesisht nga punonjes te Policise, te perfshire ne keto aktivitete te paligjshme te trafikut te droges.
REFRENI
Cela: Gjendemi ne rrezik, pa mbrojtje nga shteti
E Enjte, 30 Shtator 2004
TIRANE - Prokurori i Krimeve te Renda, Olsian Cela dhe drejtori i Krimit te Organizuar ne Prokurorine e Pergjithshme, Zamir Shtylla, kerkuan nje mbrojtje dhe perkrahje edhe me te madhe ligjore por edhe fizike nga shteti.



Te na rroni sa malet
 

silvia

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

bernd ke shume te drejte ne ato qe ke shkruar .
kam lexuar shkrime te tuat edhe ne forume te tjere dhe habitem si njerez te tjere nuk e shikojne qe kane te bejne me nje njeri me botekuptim dhe horizont shume te gjere .
per sa i perket temes kam te njetin mendim me ju .
 

ViNi1

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Ku ka te drejte:
kur thote qe Enveri ishte diktator por kjo ishte 'mrekulli per Shqiperine' sepse shqiptaret si te pagdhendur vetem nje diktature mund t'i zhvillonte!
E verteta eshte qe ne emer te zhvillimit Enveri izoloi Shqiperine per gjysem shekulli dhe e coi drejt katastrofes. Izolimi na solli begatine e premtuar perkundrejt krizave qe kalonte kapitalizmi, nderkohe qe sistemi yne nuk i njihte. Pergenjeshtroi vetveten sa ishte gjalle por kjo na ben pjese ne natyren e njerezve mendimi i te cileve eshte gjithnje ne evoluim e siper.
Ah po, nuk duhet harruar qe thau keneta, ndertoi hidrocentrale, bunkere qe na mbrojten se pa to do kishim vdekur etj, praktikoi me se miri teorine stalinsite "nuk ka revolucion pa viktima" dhe keta ishin te shumte por perderisa historia e lashte ka njohur te tjere perbindesh, ky i yni mund te quhet "perbindesh ne miniature" ndaj, per rrjedhoje eshte hero!!!

Si perfundim, (me korrigjo bernd nese te kam kuptuar gabim), cdo njeri tjeter me keto tipare ne nje vend te zhvilluar do meritonte te cilesohej si armik i njerezimit por ne rastin e Shqiperise, ky njeri eshte padyshim nje "mrekulli".
 

Male850

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Keni me te vertet te drejte te gjith JU PATRIOTET E MEDHENJE, JU POLITIKANET DHE TE VUAJTURIT E KETIJ VENDIT.
Ne kete mesazh do t'ju tregoj gjykimin e nje mikut tim, ose me mire te kunatit tim qe jeton ne Tirane:
1990 - 1995 S'ka si Sala, ai do ta çoj perpara shqiperine, Enveri na shkaterroi, ai ka bere......
1995 - 2000 Sala eshte gomar, sepse te gjithe po e genjejne, edhe Nano eshte i ndyre sepse eshte pjella e Enverit.......
2000 - 2003 Horra jan te gjith te politikes dhe askush nuk mendon per popullin
2004 - s'ka horra me te medhenje se keto. Te ishin ne kohen e Enverit, do t'i zhdukte nga faqja e vendit. Shume gjera Enveri i kishte te mira.
Ky eshte zhvillimi i nje personit, punetor qe vetm me shpatullat e tija arrin te mbaj ne shtepi me tre veta, qe ne vitet 1990, thriste posht Enveri, kurse tashti ka nostalgji per ate periudh.
Po permend ketu nje frase te Haxhi Lleshit:

Historinë 50-vjeçare për të cilën flitet, e kanë bërë dhe shkruar fitimtarët. Atë e bëri shumica dërrmuese e një populli të tërë, e udhëhequr nga Partia Komuniste Shqiptare (më vonë PPSH) dhe Enver Hoxha. E bëri ky popull, me shumë mund dhe sakrifica, me lumenj gjaku, me mijëra jetë njerëzish, e vulosi me grykën e pushkës dhe me vullnetin e tij të patundur për një jetë gjithnjë e më të mirë. Dhe, fitimtarët ishin djemtë dhe vajzat shqiptare, ata mijëra trima e trimëresha që mbushën formacionet partizane dhe përballuan si heronj të gjitha sfidat e kohës. Pesëdhjetë vjet histori as nuk mund të falsifikohen dhe as nuk mund të mohohen; çdo përpjekje për ta bërë këtë do të ishte e dështuar dhe mjerane. Ku janë falsifikimet? Mos e kemi thënë neve, fjala vjen, se PKSH u krijua më 9 dhe jo më 8 Nnëntor 1941, siç është e vërteta e kulluar, mos mohuam Konferencën e Pezës, ku ftuam edhe Abaz Kupin, edhe shumë patriotë të ndershëm, pa dallim feje, krahine e ideje, madje edhe Mitat Frashërin, mos nuk është e vërtetë që Shtabi i Përgjithashëm i Ushtrisë Nacionalçlirimtare u krijua më 10 Korrik 1943, që atë dhe të gjithë luftën i udhëhoqi Enver Hoxha, mos nuk duhet ta shkruanim historinë e çetave të parë dhe të formacioneve partizane, mos duhet ta harrojmë se nga u nisëm më 29 Nnëntor 1944 dhe ku arritëm në 50 vjet lufte, pune e përpjekjesh të jashtëzakonshme, mos nuk duhet ta themi edhe sot se cilët ishin ata që e fituan luftën dhe cilët e humbën atë?!...
Marr nga www.enverhoxha.org
Dhe ju patriotet e flakte si Tik-Tok, Kontrapedal, etj, nuk jeni gje tjeter veçse llumi i shoqeris sone.
 

Male850

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Jo per te bere politike, jo per te thene rrofte Enveri, jo per te thene ndonje gje tjeter, por te pakten te dali nje burr shteti dhe te mbyll keto plage.

Servetja u fejua me Genci Hysën, në kundërshtim me prindërit e saj. Dhe më pas, po në kundërshtim me dëshirën e prindërve, u martua me të dhe më pas shkoi pas tij në Itali". Këto ishin fjalët e 26-vjeçares Sadete Kurti nga Burreli, vajza e dajës së Servete Kullës, ish-prostitutës shqiptare masakruar në Xhenova të Italisë, me thikë, më 25 prill 2002. Kurti në gjyqin në ngarkim të Genci Hysës, Kujtim Xhaferit dhe dy motrave Teuta dhe Mirjeta Lika, shpjegoi se Hysa e kishte shfrytëzuar kushërirën e saj si prostitutë në trotuaret italiane. Këtë gjë viktima ia kishte thënë vetë asaj gjatë kohës që ishte kthyer në shtëpi, pasi ishte kapur prej policisë italiane. Sipas dëshmitares, kushërira e saj Kulla kishte pasur frikë prej të pandehurit Hysa, tutor i saj, që t'u tregonte prindërve apo vëllait, se në Itali shfrytëzohej si prostitutë.

Më tej ajo pohoi se lajmin e vdekjes së kushërirës e kishte marrë vesh nëpërmjet televizionit. Nëpërmjet medias ajo kishte marrë vesh se atë e kishin masakruar dhe hedhur në një kosh plehrash pranë një benzinate në Gjenova.

"Për këtë fajësoj Hysën, tha dëshmitarja, pasi ky e kishte marrë për grua kushërirën time dhe pastaj e nxorri në trotuar. Hysa e mashtroi Serveten se do martohej me të dhe se së bashku do punonin në Itali, për të rregulluar jetesën, por në të vërtetë doli e kundërta, pasi ai, sapo e çoi atje, e shfrytëzoi kundër dëshirës, në trotuar", përfundoi dëshmitarja Kurti.


As macen time nuk arrij ta vrase dhe ta hedh ne kosh plehrash. Kete çmime na ka dhene bota pas "revolucionit" dhe vazhdoni te heshni, ju horra, per keto ngjarje, e vazhdoni te na quani akoma anadollak, pa horizont, qe kemi ngelu mbrapa, etj.
Nqs e ardhmja e juaj dhe shoqeria juaj eshte keshtu atehere po flasim me ............
:mad: /pf/images/graemlins/blush.gif
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Fillimisht postuar nga Kondrapedali:
[qb]...Po kur mbaron dhuna çar fillon? Apo s'ka thon gjo për kët Lenini se s'kishte arrit deri aty? [/qb]
po kur mbaron dhuna pastaj fillon pushteti i popullit dhe ajo qe quhet tamam DEMOKRACI /pf/images/graemlins/wink.gif

hoxha.jpg


Tërë jetën e përshendeti POPULLIN!
 

ViNi1

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Edhe flisni per "subjektivizem"...
Berisha e Nano nuk perfaqesojne demokracine e enderruar dhe te thuash se 'perderisa demokracia qenka kjo atehere me mire sistemi i Dulles', eshte budallallek me brire.
 

komino

Valoris scriptorum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

ndodh qe ndonjeri nga ne ka nevoje per informacione mbi historine e komunizmit shqipetar dhe idete qe e udhehiqnin (te pakten ato qe shpeheshin)

rastesisht sot gjeta online nje liber te tere te ish diktatorit (besoj se te gjithe e pranojme qe ishte diktator pa probleme - apo jo?) ne italisht (mendoj kush ka marre mundimin)

nese ju duhet

http://www.linearossage.it/angloamericano_Ita_95.htm

Per ata qe jane te rinj ne moshe: mos harroni se jo gjithcka thuhet eshte e vertete. Mos u dogmatizoni (te pakten jo nga propoganda direkte)
 

komino

Valoris scriptorum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

ky eshte perkthimi i titullit

ENVER HOXHA





Il pericolo angloamericano in Albania





Memorie dalla Lotta di Liberazione Nazionale
 

ViNi1

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Ate liber e te tjere une e te tjere te moshes sime i kane lexuar me kerkese te profesorit te historise se PPSH-se, sigurisht ne shqip duke evituar keshtu edhe ndonje pasaktesi te mundshme te perkthimit.
Ai liber, dhe jo vetem ai jane ribotuar te pakten edhe nje here per shkak te ndryshimeve ne tekst si pasoje 'e reflektimeve te udheheqesit te Partise', (n/kupto: ata qe ne edicionin e pare cilesoheshin 'trima e bij te ketij populli', ne edicionin e dyte etiketoheshin si 'tradhtare e agjente').
Kjo te duket dogme?!
 

rudi123

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

ENVERISTËT E PLURALIZMIT


Megjithëse kanë kaluar 14-vjet nga pluralizmi i shoqërisë shqiptare, për Partitë politike dhe propaganden zyrtare të kombit shqiptar, enverizmi, vazhdon të konsiderohet dhe të trajtohet si armiku kryesor i shqiptarëve.

Në mënyrë më të përmbledhur sot nga propaganda shqiptare, konsiderohen enveristë të gjithë ata që janë në kundershtim me vijen politike të qeveritarëve dhe partiakëve shqiptarë. Siç shihet ka një evolucion në krahasim me të kaluaren. Qënia enverist, nuk ka për bazë, anëtarësinë në ish-Partinë e Punës apo në ish-grupet revolucionare në Shqiperi. Kjo tanimë është tejkaluar. Shumica e "enveristëve" të sotëm nuk kanë qenë ndonjëherë ne Partinë e Punës.

Karakteristike e tyre, është se ata nuk janë dakord me qendrimet e politikanëve dhe qeveritarëve shqiptarë në lidhje me ate që quhet liri e kombit, dinjitet dhe personalitet i tij. Ata e kanë kritikuar si disfatistë dhe të paperspektive si lypsarë dhe diletante këtë politikë, veçanërisht në drejtim të çështjes kombëtare dhe sovranitetit të vendit. Kanë dhënë dhe mendimet e tyre se si mund te veprohet. Shumica e këtyre individëve jane nga ata që Enver Hoxhën e kanë quajtur diktator dhe e kanë kritikuar, kur të tjerët që drejtojnë sot, vazhdonin t`i bënin hosannara.

Megjithatë, nga propaganda e sotme, elementë të tillë, veç të tjerave, janë cilësuar si enveristë. Kjo jo pa qellim. Propaganda e sotme zyrtare e Shqipërisë e di mirë se individe të tillë, nuk i lidh asgjë me enverizmin si komunizëm. Por me ate, padashur ata dhe kundër dëshirës së tyre i lidh në mënyrë të natyrshme, koncepti i përbashkët për parametrat e asaj që quhet liri, pavarësi dhe dinjitet kombëtar. Nëqoftëse sot në propagandën shqiptare, personalitete të tillë si Rexhep Qosja, Dritëro Agolli, etj, konsiderohen si enveristë, kjo është treguesi më pozitiv se tek mendjet më të ndritura të kombit, në menyrë të heshtur është hedhur poshtë hiri i së kaluarës dhe është ruajtur dhe pervehtësuar zjarri i saj.

Nuk ka rëndësi se çfare emertimesh i vënë këtij proçesi njerez dhe personalitete të ndryshme. Nuk ka rëndësi se çfarë emertimi i ve ketij proçesi propaganda zyrtare shqiptare. Nuk ka rëndësi se çfarë mendimi zyrtar dhe çfarë thonë vetë të etiketuarit për termin që u është ngjitur. Jo. Të gjitha këto nuk kanë rëndësi. Rëndësi ka që brenda kësaj murtaje dhe lengate, për asimilimin kombëtar, kanë filluar të dalin njerëz që përpiqen të qartësojnë shqiptarët, që perpiqen t`u tregojnë atyre humnerën ku kanë rënë. Megjithe manipulimet që bëhen për ta mveshur këtë sulm me ngjyra komuniste, që të rrisin peshen emocionale në popull, që të zvogelojnë reputacionin dhe autoritetin e këtyre elementëve në popull, kjo është vetëm fasada, vetëm kostumi, vetëm dukja.

Në thelbin e saj, kjo është lufta e shqiptarizmit, që synon të jetojë dhe të integrohet në Evropë si njeri me dinjitet dhe me personalitet, me kombësi të nderuar dhe të merituar, me kozmopolitizmin, e fshehur pas demokracisë, që synon të integrohet në Evropë si qytetar i saj, si prodhues dhe konsumues i të mirave materiale, si një qenie njerëzore. Eshtë lufta e përuljes kombëtare, që etiketohet si demokraci, me dinjitetin kombëtar, që etiketohet si enverizëm. Mjerisht sot në kombin shqiptar, ka fituar kozmopolitizmi. Ai është vija politike e politikanëve të sotëm të Shqipërisë. Ai është psikologjia sunduese e shumicës së shqiptarëve që jetojnë në Shqipëri.

Ka rënë dukshëm në popull, pesha emocionale e emërtimit "enverist". Dukuritë e reja që kanë lindur gjatë 14 viteve të „pluralizmit“ në Shqipëri, kanë bërë më të mprehta emertime të reja, që përditë e më tepër po shqetësojnë jetën sociale dhe politike të Shqipërisë, duke i vënë në vështirësi politikanët dhe partiakët e Shqipërisë. Në Shqipëri, kanë lindur në radhët e "antienveristëve", dukuri të tilla si korrupsioni, servilizmi, kozmopolitizmi, mohimi i vlerave kombëtare, frika, hipokrizia, mashtrimi etj. dukuri të karakterit të njeriut. Vitet 1991-2004, janë deshmi e gjalle e betonimit te nje korrupsioni galopant te papare ne Historine shqiptare.

Për nga përmasat që kanë marrë, ato sot përbëjnë rrezikun më të madh për jetën sociale dhe politike të Shqipërisë. Megjithate, propaganda zyrtare e Shqipërisë, enverizmin e quan të keqen më të madhe. Natyrshem lind nje pyetje: Kush është më i rrezikshëm; një njeri që etiketohet si "enverist", por që është shqiptar, i pakorruptuar, dinjitoz dhe trim apo një njeri që etiketohet "demokrat", por që është i korruptuar, servil, hipokrit, mashtrues dhe demagog? Logjika formale të thotë se për një shoqëri që i thotë vetes demokratike, më të rrezikshëm janë të dytët.
Megjithëse është kështu, në propagandën zyrtare dhe opozitare të Shqipërisë, përsëri më të rrezikshëm vazhdojnë të konsiderohen ata që emertohen "enveristë". Në Shqipëri, po të etiketuan "enverist", e humbët vendin e punës, gazetat dhe mjetet e tjera të informacionit në këtë çështje janë të specializuara për sulmet më të egra. Ndërsa po te etiketuan "demokrat", megjithëse mund të jesh mashtrues, servil, hipokrit apo matrapaz, nuk të sulmon kush dhe ke rrugë shpëtimi, sepse ndryshe pakësohen radhët e "demokratëve, social-demokratëve, republikanëve, socialistëve, ballistëve, zogistëve etj". Dhe vaj halli pastaj, mbetet Shqipëria në duart e enveristëve!! Prandaj bashkëjetesa me korrupsionin, mashtrimin, përdhosjen e karakterit, hipokrizinë dhe kozmopolitizmin, është më e pranueshme dhe shumë më e pelqyeshme se bashkëjetesa me "enverizmin".
__________________
 

ViNi1

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Me fal po tingellon shume qesharake kjo perpjekja jote per rehabilitim te Dulles.Te thuash se
komunistet jane ata qe sot po perpiqen qe Shqiperia te hyje me dinjitet ne Europe
kur Enveri, alias Dulla, ai qe ti e mbron me kaq pasion e ktheu Shqiperine ne vendin me te izoluar te botes eshte, te thuash pak...budallallek me brire.
Ah po, harrova, sikurse Dulla, edhe ju-komunistet, ndryshoni, (me fal, evoluoni) si kameleonet.
.. enveriste si Dritero Agolli...
D. Agolli, nese ti ke harruar, ne Kongresin IX te PPSH-se, (ose I i PS-se) ne fjalen e tij, qe u mbyt nga zhurma dhe protestat e 70 ++ vjecareve qe kishin mbushur sallen, kerkoi distancim publik te PS-se se re nga Enveri dhe politika e tij.
Tjeter gje qesharake:
Vetem 3 dite me pare me the qe 'luaj rolin e viktimes' sepse mesa duket te thuash te verteten e atij sistemi 'eshte te qahesh kot'.
Ti ben te njejten gje por ajo qe te ben ty qesharak eshte se, krahasimi "i persekutimit" te kundershtareve politike dje dhe sot eshte si nata me diten. Ti duhet ta dish, (pasi fillimisht ke qene edhe kundershtar i regjimit :wink: ), qe nje fjale ne ate kohe te conte diku nga ku nuk ktheheshe me.
Askush nuk pretendon qe shqiptaret te harrojne cdo gje menjehere dhe te behen demokrate te kulluar duke respektuar demokracine e te drejtat e njeriut. Tek e fundit, per 50 vjet me rradhe na mesuan te kunderten. Eshte qesharake qe, adhuruesit e atij sistemi si ty, te pretendojne te kunderten.
Per me teper, kjo e sotmja eshte nje demokraci e 'stisur' ku ish-komuniste e pjella te tyre po shohin anen e mire te medaljes; lane pushtetin politik ndersa sot zoterojne ate ekonomik dhe jane sponsorizues kryesore te atij politik.
 

rudi123

Primus registratum
Re: Për ty Enver Hoxha këngë do thur tërë jetën...Populli me shpirt!

Tik-Tok shkruajti:
Me fal po tingellon shume qesharake kjo perpjekja jote per rehabilitim te Dulles.Te thuash se
citim:
--------------------------------------------------------------------------------
komunistet jane ata qe sot po perpiqen qe Shqiperia te hyje me dinjitet ne Europe
--------------------------------------------------------------------------------

kur Enveri, alias Dulla, ai qe ti e mbron me kaq pasion e ktheu Shqiperine ne vendin me te izoluar te botes eshte, te thuash pak...budallallek me brire.
Ah po, harrova, sikurse Dulla, edhe ju-komunistet, ndryshoni, (me fal, evoluoni) si kameleonet.


Me ty Tik-Tok eshte veshtire te bisedosh se baza e ndertimit te bisedes me ty eshte jo argumenti po Bindja.Njerez si ty besimtare eshte veshtire sot ti bindesh per te verteten pasi atyre nuk u intereson e verteta fare por vetem Besimi tyre qorr.Kam kaq kohe qe te kam sjelle argumente per te treguar qe Komunizmi i Hoxhes ne radhe te pare nuk ishte Komunizem por Nacionalizem.Dmth ishte mbrotja dhe prezantimi Sqhiperise per here pare ne Historine Boterore me dinjitet dhe i barabarte me popujt i tjere.

Dhe ky prezantim sic ta kam thene shume here ndodhi ndermjet organizimit per here ta pare te shqiptarit ne nje shtet sovran,i rregullt,i disiplinuar dhe i organizuar mese miri si politikisht ashtu dhe ushtarakisht.

Ky organizim i tille pothuajse i njejte me ate te popujve te tjere te fitimtare qe kane bere Histori ne kete bote duke filluar nga Sparta e lashte,romaket,anglezet,e deri me sot tek amerikanet qe jane superfuqi , eshte Tregues Jo vetem i civilizimit(Shkalla me e larte e Organizimit te njeriut ne nje sistem qe quhet shtet)por eshte dhe tregues i Nacionalizmit dhe perkushtimit ndaj interesit kombetar ne krahasim me popujt e tjere.

Kjo eshte thelbi vepres se Hoxhes prandaj Vepra e tij hyn ne Histori.

Sot ti dhe shume te tjere derdellisin se Enveri e beri kete duke shtypur popullin shqiptar.Une te kam sjelle kushedi sa e sa Argumente qe Enveri perdori dhunen per ta bere kete gje(e nevojshme ) pasi ishte nje popull qe perbehej vetem nga klane dhe fise komplet mesjetare dhe me ate nivel kulturor qe disponoje nuk mund te ndertoje as ekonomi,as shtet per tu matur me popujt e tjere.

Aq me teper qe komshinjte do na kishin gelltitur dmth ose do ishe bere province nen serbi ose province e greqise dhe nese do kishe rene nen Jugosllavi sot do kishte te njejten tragjedi qe paten Boshnjaket ku jo vetem pasuria qe kishin u shkaterrua komplet(ta permenda pasurine per te treguar qe ajo ska vlere para Zhdukjes si Popull)
por gati sa nuk u shfaros si popull.Sot i gezohen fatit dhe pse gati nje milion njerez u zhduken si cifutet akoma mbijetojne si popull dhe pse kjo mbijetese erdhi vetem ne saje te ndihmes se Amerikes dhe Europes.Mos ta vazhdoje me Kosoven qe e njejta tragjedi kishte.
Nese do kishe perfunduar nen greqi do e pesoje si Camet sot.

Po ajo fantazia jote nuk mund ti mendoje gjera te tilla se e vetmja gje qe mund te mendosh ti eshte te krahasohesh me Europen perendimore dhe jo per gje po je shume i bindur nese sdo kishte qene Enveri do te kishte pasuri dhe do beje qef.Se per shtet dhe identitet ty as te djeg fare.Ti je gati per para te marresh cdo nenshtetesi mjafton qe ti te jesh i lumtur.Me njerez te tille si ju po e shohim se si eshte katandisur shqiperia sot.

Por ja ta them une qe as nivelin e Kurdistanit ne Turqi nuk do kishe.Mos te themi te verteten qe do ishe ne nivelin e Angoles ,Ruandes e vendeve te tjera te botes se trete qe jetojne me Ndihma te Kryqit te kuq.Ne fakt une kot i shaj ata se dhe ne vetem me prodhimet e te tjerve ushqehemi dhe me paret e tyre.Te ishim ne afrike do Prisje ne radhe te merrje nje kile miell.Kuptohet nese Kryqi kuq do te kishte mundesi te vinte deri tek ty.

Qe te mos dalim nga tema une dhe shume Enverista te tjere e respektojme Enverin pikerisht per Perkushtimin e tij ndaj ceshtjes kombetare ashtu sic e kemi kritikuar qe mund te kishte arritur me shume nese do te kishte praktikuar te njejtat Reforma qe beri dhe Kina ne fillimet e 1976.

Sistemi Kinez i tregoje Botes qe nje Komunizem i ndertua jo ne dogma por ne Fakte,pra nje Komunizem Pragmatik ne Prodhim, Ekonomi e Politike eshte e vetmja rruge per daljen nga mjerimi i botes se trete dhe per rritjen jo vetem te mireqenies por dhe dinjitetit ne arenen nderkombetare.

Natyrisht ti si moralist qe je do e shash kinen se shtypi me tanke mijra veta per te mbrojtur nje sistem qe ushqente miliarda veta.Me kete llogjike e shan Hoxhen ti sot prandaj ste behet vone fare nese ne shqiperi brenda 14 vjeteve "Demokraci" kane vdekur 20 here me teper njerez se sa vrau Enveri ne 50 vjet.

Por viktimat per demokraci ne kine me gjithe levizjen e tyre emancipuese kurre nuk do te marrin vleresim historik nga populli kinez pasi gjithkush e di shume mire sot qe nese Kina do te kishte bere Demokraci kurre nuk do te kishte ecur me ato hapa qe ka ecur ne zhvillimin e saj por do te ishte karandisur si puna jone.
Natyrisht njerez si ty atehere do te kishin precedence se do Mbronin viktimat e Sistemit komunist Kinez.Vetem se do jetonin ne te njejten Mizerie qe jeton dhe sot ne shqiperi.
Nuk eshte cudi me kete "Llogjiken tende".

Pra sic e shikon Historia varet ndonjehere ne fije te perit dhe jo cdo qe degjohet mire eshte e mire ashtu si dhe jo cdo gje qe te duket e keqe eshte e keqe.

Pra nese une flas per enverista sot flas per njerez qe duan ne radhe te pare dinjitet dhe zhvillim kombetar dhe kjo ndemjet punes,organizmit, dhe disiplines dhe venies e interesit personal nen ate te pergjithshem dhe jo nje shoqeri krimi,llumi sic kemi sot pa norma dhe pa Moral.

Prandaj behesh kaq qesharak me kete Moralin tend per Viktimat e Hoxhes.
 
Top