Përçartje

alinos

Forumium maestatis
Re: Percartje

I'd rather have prose for breakfast and poetry for dinner, thank you very much!
 

eniad

Forumium maestatis
Re: Percartje

<font color="black"> Strange how from a water-gurgling sound, gargoyles were developed into animal-shaped statues...
... revolutionary evolution...? Are they supposed to cause fear or a sense of protection...
</font>
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Percartje

At this point, I'd rather be there than be that! I mean, I'd rather be the agent (doer) than the object, you know what I mean.
 

karamel

Primus registratum
Re: Percartje

Engjelli [i vdekjes] shtrihet nga Parajsa ne bote, nga pika me e skajshme e Lindjes ne piken me te skajshme te Perendimit.Ai ka mijera krahe qe perfaqesojne besimtaret e vertet, por qe kthehen ne gozhde djegese per mekataret. Ne doren e engjellit, te cilin Zoti e nis per te marre shpirtin, ka nje bllok ku jane te shenuara emrat e te gjitheve. Ne faqet e ketij blloku, emri i dikujt eshte shenuar me nje rreth te zi, por oren e vdekjes e di vetem Zoti, dhe kur te vije ky cast, nga pema e vendosur ne ARSH do te shkeputet nje gjethe dhe engjelli qe e kap kete gjethe meson se kujt i ka ardhur rradha te nderroje jete. Engjelli i vdekjes, qe paraqitet me pamje njerezore, pasi i zgjat doren dhe i merr shpirtin personit qe i ka zbritur ora, papritur e ndricon ambjentin me ca rreze si ato te diellit, por kjo drite nuk mund te shihet nga ato qe e rrethojne te vdekurin. Tre dite mbasi shpirti ka braktisur trupin, ai mund ti kerkoi Zotit te zbresi edhe nje here per te vizituar trupin, ta qaj dhe ti mbaj te zine. Thojne qe kjo prove e plak dhe vret shpirtin menjeher..
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: Percartje

Di diçka... nuk eshte qarte dhe as e llogjikshme... Nje interpretim...dy interpretime... TE DUA!
...maybe...maybe NOT.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Percartje

Mblodha gjithe ujin e piset, e futa ne frigorifer,e ngriva dhe bashke me ate copen e akullit tjeter qe kisha krijuar i bashkova,i ngjiza..dhe te solla ne jete ty.Te bera krijesen time dhe te hodha ne ere qe te mos me perkasesh me,te mos kesh asgje me nga une,tii poshtersia e jetes sime,ti qelbesillik i gjall qe kundermon gjithandej.Kerrme
 

Dotesa

Primus registratum
Re: Percartje

minchia signor tenente ...

/pf/images/graemlins/shrug.gif /pf/images/graemlins/shrug.gif /pf/images/graemlins/shrug.gif
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: Percartje

you love me baby
and this is quite all right
you need me baby
to warm your lonely nights

and i wont let you love me
baby
i wont let you love me
 

eniad

Forumium maestatis
Re: Percartje

<font color="black">Mind is the same as the body, lots of training to keep it lean... </font>
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
Re: Percartje

Hare Krishna Hare Krishna
Krishna Krishna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare
 

random

Primus registratum
Re: Percartje

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Hare Krishna Hare Krishna
Krishna Krishna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

[/ QUOTE ]

..mjaft fole percart, aman t'keqen!
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Percartje

mora nje e-mail sot, nga ato qe u cohen te gjitheve zinxhir, nje ku thuhej se askush nuk pati kohe e deshire ta shpetonte dashurine para se te mbytej ishulli, pervec nje plaku. Dashuria natyrisht shume e hutuar nuk e kuptoi se kush ishte plaku dhe me pas e mori vesh se ishte KOHA. E pra, te kujton gje? Obsesioni yne me kohen e paska nje kuptim, edhe ishulli, edhe rrjedha e jetes, edhe... c'them dhe une: patjeter qe kenga, ajo kenge qe duket se eshte porositur, sic porosisim nje pale doreza:

And all the roads we have to walk are winding
And all the lights that light the way are blinding
There are many things that I would like to say to you
But I don't know how

I said maybe
You're gonna be the one that saves me
And after all
You're my wonderwall.

Ka shume te ngjare te te pres duke lexuar gazeten ne fund te udhes se ylberit...
 

Danae

Primus registratum
Re: Percartje

ti ke ngelur ne kujtime ne fraza tek mbledh detin edhe malin, ethem se qyteti im i permban te tera.
 

ala

Forumium praecox
Re: Percartje

sei nell'anima - e degjova sot,dhe per cudi mu kujtove ti:jo se te kam harruar,por je ne nje tjeter dimension tek une.Si sot nje vit me pare mu kujtuan sh gjera.Sa shume kemi folur bashke-fale ofertes se windit natyrisht- dhe te them te drejten ka qene dicka vertet e bukur te degjoje zerin tend ne anen tjeter te tel.
edhe pse su takuam asnjehere e kam perseri ne mendje reagimin tend nese do me shikosh:eek:se do besh mosperfillesin,ose do presesh te te jap te njohur.Apo s'mund te jete as njera e as tjetra?
nejse,mbase bej gabim qe them keshtu,fundja jetet tona kane drejtime te ndryshme,por gjithsesi te kam konsideruar nje mik te mire.

uroj te te shkoje mbare jeta e mbi te gjitha te gjesh njeriun e zemres qe te ti lexoje mendimet ne sy!!! /pf/images/graemlins/kiss.gif
 

ana karenina

Primus registratum
Re: Percartje

Hej e di kush eshte me e forta? Me vjen dhe vete te shkrihem gazit kur e mendoj po ja qe qenkam xheloze dhe shume madje per shoket e eshte njecike e komplikuar se kam shume pro dhe cons per kete dhe shume shembuj kuptohet qe e hedhin poshte teorine e xhelozise se ja mjafton te mendoj qe xhelozia eshte nje nga ndjesite qe nuk e kam perjetuar as karshi te dashurve te mi, e ketu mund edhe te zgjatem duke u perpjekur te mas sasine e dashurise qe ndoshta nuk ka qene e mjaftueshme per t'u bere xheloze, ose eshte krejt e thjeshte: duke qene se xhelozia per mua permban ndjenja zilie dhe moskuptimi kjo shpjegon pse' ne e mosxhelozise, apo akoma me tej kur permban mungese sigurie dhe vetbesimi e te tjera si keto qe here i kam dhe here jo po kur dua dike nuk me duket se i mbart gjithsesi pastaj mund edhe ta hedh poshte te gjithen duke qene se kam qene gjithmone kunder zgjedhjeve qe kane bere shoket e mi, pa perjashtim, dhe kjo mund te vije ngaqe i kam mbivleresuar ndoshta e pastaj me kane rene nga duart e teresia e tyre e adhurueshme ka perfunduar ne cifla mese njerezore, zhgenjyese ne normalitetin e tyre ose mund edhe thjesht te jete xhelozi ku i dihet, tani cila nga te dyja se kur e njejta ndjesi perseritet nuk mund te thuash qe nuk te karakterizon gjithsesi ne fakt eshte perseritur edhe qe kane perfunduar te gjithe aty ku kam parashikuar une (e frikshme po e vertete) dhe megjithe pershtypjen e te qenurit e lige nuk them dot qe nuk jam gezuar, nje gezim i perzjere me keqardhje jo per ta sigurisht, po per veten se pikerisht atehere ata kane qene jashte, teresisht jashte perzemersise sime e prej tyre zakonisht ajo qe me mbetet eshte nje ndjenje nostalgjie perzjere me melankoli qe me ben ti fal. Ti fal per cfare? Fundja c' hyj une? Perzgjedhja e te dashurave nuk behet me konsensus, teorikisht jam mese dakort, po pastaj po ta mendosh perzgjedhja eshte tregues i rendesishem, ne pak a shume jemi ashtu si ata/ato qe perzgjedhim dhe po thosha qe shoket e mi gjithmone kane perzgjedhur gabim, keq! Kur mendoj skenen e fundit nuk them dot qe nuk me shqeteson prezenca e ' te dashures se re' ne kuptimin qe me dhimbset koha qe ajo tashme merr prej meje, nuk behet fjale per te qenurit ose jo ne qender te vemendjes - s' kam qene kurre e perkedhelura e dikujt, eksluzivisht e kam fjalen, por prape kam bindjen qe eshte shume here me e thjeshte se kaq, behet fjale per kohen qe me merr, kohen qe une ndaj me te dhe qe per mua eshte e shtrenjte, ndjehem si e dhunuar nga nje e drejte e imja ku ajo fut hundet me patedrejte! Pastaj po, po thoja per skenen e fundit, oh yes, I was a real beach and I enjoyed it so much, as never before... Do doja ta perserisja papushim po mos qe per shijen e hidhur qe me le gjithmone cinizmi dhe egersia ne bisede, por do e deshiroja vertet perjashtimin "e sjellshem" nga cdo bisede, ironine kur i thua "oh po, kjo eshte dicka mes nesh" dhe shperfytyrimin e tipareve te saj ne perpjekje per te buzeqeshur sjellshem duke u sforcuar te tregohet indiferente. E vertete, me argeton jashte mase, si te thuash me argeton fakti qe pushteti mbetet tek une, nese behet fjale per pushtet. A behet fjale per pushtet? Besoj se po, deshira per te zoteruar detajet e dikujt qe e ke perzemer me thelle se askush tjeter te con tek pushteti ne fakt, ta njohesh e ta kuptosh kete tjetrin kaq shume eshte te kesh pushtet mbi te, te dish ti interpretosh edhe gjestet me te vogla po pastaj ne fund mbete pyetja: Per cfare? Cfare mbetet me tej? Mbetet vendi im tek ai qe nuk mund te zevendesohet nga dikush tjeter, ja c' mbetet dhe kjo verteton xhelozine!
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: Percartje

"L'amore è cieco,l'amicizia chiude gli occhi".

Nuk e di cili eshte autori i kesaj thenjeje,por patjeter ai duhet te kete qene pergjumesh kur e ka thene.Si ore u mbyllkan syte? Kaq e lehte eshte ta besh kete? Te mos shohesh kur je i verber s'ke ci ben,por te zgjedhesh vete te mos shohesh? Kulmi! Kush i anashkalon kaq kollaj te metat e tjetrit e vendos gjithesesi t'i qendroje prane con lealtà?!

Eh sa te rrjedhur jane robt!

/pf/images/graemlins/wink.gif
 
Top