Përçartje

Dolores

Primus registratum
Re: Percartje

Kill the conscious live free ........................... Kill the conscious live free .....................
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Percartje

don't call me! The number wouldn't do anyways and I broke my mobile. I am finally free!
 

Danae

Primus registratum
Re: Percartje

Ajo e donte më shumë
se çdo gjë në këtë bot
Për të ish magjia
mbi humnerën e plot
Me të vraponte
rrugëve nën shi
Bashkë kishin qarë që fëmijë
Dhe kur të dyja luanin
kur të dyja vallëzonin
Ajo dhe vjolina e saj
në mendjet tona
kan qënë çdo natë

Mbaj mënd se një dit vetëm ish
Krahapur drejt një përqafimi u nis
Vjolina në dorën e saj më nuk ish
Dhe vajza tashmë kish humbur
në krahët e tij

Vjolina nga larg vajtonte
por ajo dot më se dëgjonte
U nisëm dhe me vete thamë
Ka rënë në dashuri për herë të parë

Vjolina nga larg vajtonte
por ajo dot më se dëgjonte
U nisëm dhe me vete thamë
Ka rënë në dashuri për herë të parë
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Percartje

Gri-ja nuk me pelqen..eshte dicka e ndermjetme...Ne keto ore te vona te nates do preferoja vec te ndizja nje cigare dhe te shihja imazhin tim te reflektuar ne xhamat e erret vetem nga drita vullkanike e cigares..ashtu ne ndezje..ne shuarje.Do me pelqente te shikoja paralelin tim te bente te njejten gje..te shkembente nepermjet urave ndjenjat dhe te perjetoja te njejtat enderra me te,por e di qe eshte e pamundur,edhe pse une te pamunduren se kam njohur deri me sot.Eshte vone por skam gjume sepse pres..pres te gjej.Ja ku ra dhe mjegulla neper qytet..tashme eshte bere gjithcka gri ndryshe nga ajo qe do deshiroja.Qyteti eshte vertet i zymte ,aq shume sa vetem shikime vrastare ndjell,kurse une perpiqem te mbaj gjalle driten qe me jep imazhin mbase jo timin.Dhe kerkoj,te zbuloj personazhin pas xhamave ,por merr aq shume forma ai aformi lozonjar.Me ngjan me dike..ose jo..ndoshta me dike tjeter..A ndoshta eshte thjesht nje iluzion qe me shfaqet para syve.Sot eshte bere shume e veshtire te njohesh edhe veten..shume,por une tentoj sepse pretendoj,sepse pengesat e mia bien sapo perpara me vine kujtime.I them vetes ne heshtje cdo gje merr fund nje dite,ndaj jepi forme aformit tend.Sinkronizohe me kohen dhe jeto me te,nje dite ndoshta ose boll me ndoshta TI MUND TE JESH E LUMTUR!!!
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Percartje

Une ne te vertete cigaren nuk e pi,por me ty do ta shijoja nje me shume kenaqesi.. sepse kur ja vlen ja vlen /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/kiss.gif honey.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Percartje

Ajo u afrua ,i perkedheli fytyren..i hoqi floket nga balli dhe e puthi ne buze..
Ai e kapi per mesi e afroi pas vetes dhe ndjeu parfumin e saj neper floket qe e mbulonin teresisht.
Shiu binte papushim dhe neper xhama degjohej perplasja e kokrrave te bresherit.Ajo kish frike si nje enderr,gjithcka po merrte fund.
Hapat drejt lirise po beheshin me te rende,prandaj e puthi serish te dashurin e saj dhe levizi prangat neper kyce.Realiteti ish ndryshe,tashme ajo ngrihej ne mengjes ne nje jastek te ftohte,me zemren plot dhe ajrin totalisht te boshatisur nga dehja e dashurise...Kjo kish kohe qe nuk ndodhte,ndaj mendimet moren fund!! Nje shpirt endet per ti dhene lirine prangave te te dashures. /pf/images/graemlins/shrug.gif
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
Re: Percartje

Na ishte nje here...ne xhunglen time virtuale, nen qiellin e vjeter blu, ku here pas here kalonin re gri...nje trupe elefantesh...elefante te vegjel, elefante te medhenj, elefante te rinj, elefante te vjeter, elefante te shendoshe, elefante te dobet...elefante... keshtu, elefante... ashtu, elefante te ndryshem... te gjithe nga njeri tjetri...por te gjithe me ngjyre te njejte...GRI...dhe te gjithe te lumtur...gati te gjithe ...perveç njerit...elefanti A...ai eshte ndryshe.A eshte elefant shume ngjyresh...i verdhe dhe portokall dhe i kuq dhe roze dhe lejla dhe blu dhe jeshil dhe i zi dhe i bardhe. Elefanti A nuk eshte ne ngjyren e elefanteve te tjere. Eshte ai qe sjell humorin dhe gezimin tek elefantet e tjere...here here eshte ai qe ben shaka me te tjeret....here here...jane te tjeret qe bejne shaka me te...edhe kur ka vetem nje buzeqeshje te vogel eshte elefanti A qe e sjell...Nje nate elefanti A nuk arrin te gjej gjumin e tij...dhe po mendonte qe eshte pak i merzitur qe eshte ndryshe nga te tjeret...kush ka pare elefant shume ngjyresh?!!! Mendonte qe kjo ishte arsyeja qe te tjeret qeshnin me te...atehere vendose te largohet dhe iken thelle ne xhunglen e vjeter me qiellin blu dhe rete e saj gri...dhe pasi kishte ecur shume...arriti te gjente ate nje kerkonte...nje fushe ku kishte plot shkurre me nje frut te çuditshem...qe kishte te njejten ngjyre me elefantet...ngjyren gri...pasi i shkundi shkurret dhe kokrrat e grijta rane ne toke...u shtri dhe u zhgerrye mbi to...nga te gjitha krahet...e mbuloi gjithe trupin e vet me lengun gri te ketij fruti dhe i mbuloi ngjyrat e tij...Tani eshte ne pamje te jashtme si te tjeret...kot nuk thone...xhungla te ha...
 

Danae

Primus registratum
Re: Percartje

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Na ishte nje here...ne xhunglen time virtuale, nen qiellin e vjeter blu, ku here pas here kalonin re gri...nje trupe elefantesh...elefante te vegjel, elefante te medhenj, elefante te rinj, elefante te vjeter, elefante te shendoshe, elefante te dobet...elefante... keshtu, elefante... ashtu, elefante te ndryshem... te gjithe nga njeri tjetri...por te gjithe me ngjyre te njejte...GRI...dhe te gjithe te lumtur...gati te gjithe ...perveç njerit...elefanti A...ai eshte ndryshe.A eshte elefant shume ngjyresh...i verdhe dhe portokall dhe i kuq dhe roze dhe lejla dhe blu dhe jeshil dhe i zi dhe i bardhe. Elefanti A nuk eshte ne ngjyren e elefanteve te tjere. Eshte ai qe sjell humorin dhe gezimin tek elefantet e tjere...here here eshte ai qe ben shaka me te tjeret....here here...jane te tjeret qe bejne shaka me te...edhe kur ka vetem nje buzeqeshje te vogel eshte elefanti A qe e sjell...Nje nate elefanti A nuk arrin te gjej gjumin e tij...dhe po mendonte qe eshte pak i merzitur qe eshte ndryshe nga te tjeret...kush ka pare elefant shume ngjyresh?!!! Mendonte qe kjo ishte arsyeja qe te tjeret qeshnin me te...atehere vendose te largohet dhe iken thelle ne xhunglen e vjeter me qiellin blu dhe rete e saj gri...dhe pasi kishte ecur shume...arriti te gjente ate nje kerkonte...nje fushe ku kishte plot shkurre me nje frut te çuditshem...qe kishte te njejten ngjyre me elefantet...ngjyren gri...pasi i shkundi shkurret dhe kokrrat e grijta rane ne toke...u shtri dhe u zhgerrye mbi to...nga te gjitha krahet...e mbuloi gjithe trupin e vet me lengun gri te ketij fruti dhe i mbuloi ngjyrat e tij...Tani eshte ne pamje te jashtme si te tjeret...kot nuk thone...xhungla te ha...

[/ QUOTE ]
Jashte eshte nje xhungel, ne xhunglen qe jetojme... e ke parasysh ti je naive, duhet te mprehesh thonjte, per kete te duhen keshillat e mia...
Jashte eshte nje xhungel. Ne goje te ujkut, uroj te mos kete ujq aty ku shkoj une... ka nje vit qe po me futin tmerrin me keto ujqerit, ne djall ujku e ne djall grija e gjithe njerezit qe duan te me shohin si naive, une thjesht kam nje besim te pakushtezuar ne qenien njerezore te cilen dua ta ruaj.
po na bejne lavazhin e trurit me keto helme qe duan te na shesin perdite, thua se komunizmi nuk ra kurre...
 

eniad

Forumium maestatis
Re: Percartje

<font color="black">... and the wiiiinneeeeeerrrrr this time iiiiiiiiiissssssss... /pf/images/graemlins/rockband.gif(nobody said this is Oscars' ) </font>
 

cacol

Forumium maestatis
Re: Percartje

Kur te shoh dike tjeter te "bjere" siç rashe une, atehere do bindem qe ka drejtesi ne kete bote...
 

gurax

Pan ignoramus
Re: Percartje

... I could give you all the blame
But I`m sure the truth would show
I could tell this world... ...
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: Percartje

Toka duhet zhdukur.Keshtu mund te hakmerremi ndaj Natyres qe na dha inteligjencen e ndjenjat;na beri gjallesat me fatkeqe ne kete rruzull!
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Percartje

E lodhur..u mbeshteta tek ty..u ulem te dy ne trotuar dhe ti me ofrove nje cigare.Plot rendese e mora cigaren,e ndeza dhe e mbaja neper gishta.Ti sme flisje,e dija cfare ndjeje,e dija cfare mendoje.Gjithe keto prapesira,peshtjellime,historira, te tronditen si ty dhe mua.Mbeshteta koken te supi yt,ndihesha e lodhur.Ti me hodhe njerin krah dhe me mbulove me xhaketen tende."Eshte ftohte, dhe ti ke kohe qe je bere e dobet".Ngrita syte dhe te pashe.Ishe aty,ishe! Ktheva koken ,te mora duart dhe ti putha.Tani eshte gjithcka,ashtu sic the ti qe do ishte...Midis nesh lehte nga buzet shfryva te fundit tym te cigares, dhe e hodha tutje..Ishte vertete ashtu sic the ti: Pa shije!
 

Danae

Primus registratum
Re: Percartje

If
If you can keep your head when all about you
Are losing theirs and blaming it on you,
If you can trust yourself when all men doubt you
But make allowance for their doubting too,
If you can wait and not be tired by waiting,
Or being lied about, don't deal in lies,
Or being hated, don't give way to hating,
And yet don't look too good, nor talk too wise:
If you can dream--and not make dreams your master,
If you can think--and not make thoughts your aim;
If you can meet with Triumph and Disaster
And treat those two impostors just the same;
If you can bear to hear the truth you've spoken
Twisted by knaves to make a trap for fools,
Or watch the things you gave your life to, broken,
And stoop and build 'em up with worn-out tools:

If you can make one heap of all your winnings
And risk it all on one turn of pitch-and-toss,
And lose, and start again at your beginnings
And never breath a word about your loss;
If you can force your heart and nerve and sinew
To serve your turn long after they are gone,
And so hold on when there is nothing in you
Except the Will which says to them: "Hold on!"

If you can talk with crowds and keep your virtue,
Or walk with kings--nor lose the common touch,
If neither foes nor loving friends can hurt you;
If all men count with you, but none too much,
If you can fill the unforgiving minute
With sixty seconds' worth of distance run,
Yours is the Earth and everything that's in it,
And--which is more--you'll be a Man, my son!


--Rudyard Kipling

I'm in a sense repeating my self, but still it works...
 
Top