Nga vime ne shqiptaret???

lola

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Nuk e di a jam e para historiane qe shkruaj te kjo teme por ideja se vijme nga Kaukazi eshte edhe nuk eshte absurde. Indoevropianet mendohet se erdhen andej nga asia por kjo nuk ka rendesi per ne si shqiptare. Kombet evropiane nuk u dalluan derisa mberriten ne evrope dhe ishin fiset e para qe u rrenjosen pak a shume ne nje vend.

Pellazget mendohet jetonin ne viset qe me vone u populluan nga iliret te cilet ishin rezultat i bashkimit te fiseve indoevropiane me vendalijte. Te gjithe evropianet e sotem vijne nga fiset indoevropiane dhe te gjithe jemi perziere dhe vazhdojme te perzihemi me njeri tjetrin. Origjina e kultures dhe shumica e geneve tona vijne nga Iliret prandaj ata jane prejardhesit tane dhe cndodhi para tyre eshte teper e mjergullt per tu diskutuar.
 

lola

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

NDONJEHERE FJALET SI ATO ME RRENJE "ALBAN" JANE THJESHT AKSIDENTALE...SI FLALA "PUSI" NE ANGLISHT APO SI I THONE SHKREPSES NE RUSISHT
 

dordi1

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

The ALBANIANS are generally considered to be the most ancient ethnic group in southeastern europe.They are the descendants of pre-Hellenic stock that was pushed back into the mountains of the western Balkans by the Hellenes and the Slavs.In this respect the ALBANIANS may be compared to the Celts of the British Isles who were forced into the mountains of Wales, Scotland,and Ireland by the Anglo-Saxon invaders.The Albanian language is organically distinct from the neighboring Slavic and Greek languages in the same manner that the Celtic language is different from the Germanic.It should be noted, however, that the Albanians use a considerable number of words that are of foreign origin-Latin, Italian, Turkish, Greek,and Slav.This linguistic borrowing represents the cultural residue of a long series of invaders-Romans, Goths, Slavs, Normans, Venetians, and, finally, Turks.The latter conquered Albania only after a bitter strugle.For once the Albanians chieftains rallied behind a single leader, the celebrated GEORGE KASTRIOTI, who so distinguished himself that he acquired the name SKANDERBEG after ALEXANDER the GREAT. During the years 1444 to 1466 he fought thirteen campaigns against the Turks and successfully held them at bay while Christian Europe applauded. After his death the Turks were finally able to prevail and to impose their rule, which was to last for four and a half centuries. THE BALKANS SINCE 1453 L.S. STAVRIANOS NEW YORK UNIVERSITY PRESS ORIGINALLY PUBLISHED 1965[/b]
 

atman

Forumium maestatis
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Gigo, teorine e prejardhjes sone nga Scocia e kane nxjerre historianet shoviniste te Serbise dhe qellimet jane mese te qarta. Duke na hequr te drejten e autoktonise dhe duke na sjelle ne histori shume afer me kohen e sotme, na lene pa rrenje, pa te kaluar dhe justifikojne qendrimin e tyre ndaj shqiperise ne pergjithesi dhe Kosoves ne veçanti.
Persa i perket zones se Friuli-Venecia-Xhulia, ke te drejte si edhe shpiegimi i fjales Trieste, Targeste, treg. Po ashtu edhe vete emri i qytetit Venecia qe rrjedh nga fjala vend, apo Padova, ku edhe pse nuk thuhet, mbi dhjete perqind e popullsise eshte me prejardhje shqiptare.
Shpesh me eshte dashur te shkruaj per keto gjera ketu. Nga te gjitha sa kam lexuar une, duke i konfrontuar me njeri tjetrin, kam gjetur shume pika te perbashketa per origjinene e popullit tone. Natyrisht vetem persa u perket historianeve shoviniste dhe ndonje italian si Pisani, apo Devoto, qe mohojne prejardhjen tone ilire, te tjeret e pranojne pa equivok.
Kohet e fundit kam gjetur site ne internet kushtuar historise tone, ilirise, prejardhjes, kultures, zakoneve dhe jam mrekulluar sepse kam gjetur mjaft te dhena qe zgjerojne te dhenat mbi origjinen tone. Dhe kete e pohojne te huajt me gojen e tyre.
Ne vime ne vije te drejte me pellazget, shtrirja etyre ka qene shume e madhe. Nga Europa qendrore, qyteti i Salzburgut dhe deri ne ishujt e Greqise se sotme, popullonin gjithe gadishullin e Ballkanit dhe bregdetrin e azise se aferme. Me dyndjen e arianeve dhe perzierjen me popullsine vendase u krijua popullsia qe njihet me emrin Protoilir dhe me vone Iliret qe historianet i percaktojne si nje popull misterioz. Ndryshimi i emrit nuk duhet te na beje pershtypje. Diçka e tille ka ndodhur edhe me popuj te tjere. Persa i perket fjales Albani, dihet qe e ka marre emrin nga fisi ilir i albaneve. Pohim i bere edhe nga historianet latine te kohes.
Ka diçka shume interesante sidoqofte emri alban dhe gjetja e kesaj fjale me pak ndryshime ne Angli. (Ju lutem mos e konsideroni kete gje si rezultat shkencor, sepse une nuk merrem me kete gje). Kohet e fundit me ra ne dore libri i nje studiuesi, historiani dhe publicisti te njohur, bashkekohor: Misteri i Graalit te shenjte.
Autori duke iu referuar dokumentave te trasheguara dhe historise se Anglise, ne kapitullin e pare shkruan diçka shume interesante. Prejardhjen e anglise si dhe emrin e saj. Dhe shpiegonte se si nje mbret pellazg, flitet per qyteterim parahelenik. Greket nuk kishin ardhur ende ne trevat e sotme. Ky mbret kishte tridhjete vajza dhe te madhen, me inteligjenten e quanin Albina. Vendosen te martohen, por kur e kuptuan se do te humbisnin mundesine per te komanduar (bejme nje nderhyrje ketu dhe kuptojme fillimin e shthurjes se matriarkatit) pra ato ne nje takim te fshete vendosen te vrasin burrat e tyre brenda nje nate dhe ore. E vogla i tregoi babait qe ishte edhe mbreti. I cili mendoi t'i ndeshkoje dhe i hipen ne nje anije pa timon, pa rrema, pa ushqime dhe i leshuan ne det te hapur. Pasi kaluan dite me stuhi dhe kur forcat po i linin, anija me te njezet e nente vajzat, jo e vogla, takoi toke dhe e para qe zbriti ishte Albina. Pasi pane rreth e rrotull nuk kishte kembe njeriu. Atehere Albina i mblodhi motrat dhe u tha se kjo toke do te marre emrin tim Albina, varianti qe perdoret sot eshte Albinoi. Ky ishte emri i pare i Anglise i cili ka hyre ne fjalorin e sotem si Albinoi dinake, apo dhelpra plake. Nuk po zgjatem se çfare shkruhet ne keto dokumenta shume te vjetra, per te kaluar tek nje pike tjeter interesante te vazhdimit.
Nga kryqezimi i motrave me demonet (s'kishte burra) toka e albinoit u popullua nga nje race gjigande. Shume me vone, pas luftes se Trojes, i nipi i Eneas vret padashur babane e vet. Nuk e besuan dhe e zbuan nga Italia, ku qene ngulur . Ky nip i Eneas quhej Brit, Briu varianti tjeter. Sebashku me luftetaret qe endoqen anija e tij mbriti ne Albino, aty luftoi me gjigandet i vrau te gjithe veç njerit e la gjalle per te mesuar historine qe njohim ne. Briti ose Briu, e quajti vendin qe pushtoi me emrin e tij dhe keshtu sot quhet Britani.
Cfare eshte interesante ketu: fillimi i legjendes qe ben fjale per nje periudhe pellazgjike (parardhes te ilireve) si dhe periudhen e mevoneshme me nipin e Eneas i cili ishte Dardan. Po te analizojme nga pikpamja etimologjike edhe fjalen Britani, kemi te bejme me nje kompozite te dy fjaleve shqip Bri-tane. Lundertaret ilire kur kalonin neper lamansh kuptonin qe ajo ishte si nje bri, skerfyell, tek e fundit sot quhet menge.
Me duket se u zgjata shume dhe ndoshta ndonje edhe mund te merzitet.
Sidoqofte e falenderoj kedo qe e lexon.
 

Albinos

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Atman
Me pelqeve shume ne nje permbledhje jo te zakonte qe nuk para kam pare dhe te kam admiruar per menyren se si i servir gjerat.
Mirepo me emrin tim cfare ke, se xhanem, babai im per respektin e madh te albino-ve, me vuri kete emer.
Pastaj babai im me ka thene qe albino-te e kane prejardhjen nga Tunizia.
Nuk po kuptoj as une :wink:
 

romeo

Forumium maestatis
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Fillimisht postuar nga Ema:
[qb] Pervec hipotezave se jemi pasardhes te Trojaneve dhe te gjithe popujve te lavdieshem,te dhenat e pakta ofrojne vetem ndonje jehone pellazge...

Me shume per kete ceshtje?.... [/qb]
edhe neve vijme nga majmunet si gjithe te tjeret!!!!!!!!!!!
 

olsen7

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

serbet dhe greket thone se shqiptaret nuk vijne nga iliret dhe se gjuha shqipe nuk eshte gjuhe europiane dhe s'ka preardhje ilire.ato gjithashtu theksojne se gjuha ilire [illyrian language]eshte gjuhe me prejardhje latine.tani une s'jam ndonje profesor i gjuhes latine po s'mendoj qe alfabeti latin ta kete germen "y".megjithese fjala latine zot dmth dios dhe vjen nga fjalori i vjeter grek[i pasuruar me shume fjale ilire]qe eshte dheos e dmth zoti i tokes dhe ne e dime ca kuptimi ka fjala "dheu"ne shqip.si eshte e mundur qe ne nuk vijme ose kemi prejardhje ilire kur vet fjala iliri eshte fjale shqipe qe sic e dini dmth i lire dhe ishte fjale perkatese per popullin shqiptare qe jetonte ne ato kohera,si popull me fise dhe klane te ndara.tani mbreti i pare ilir quhej bardhyl qe sic e dini dmth yll i bardhe,dhe emrat teuta ,agron dhe genti jane emrat me te zakonshem shqiptar.nqs ne muk kemi prejardhje ilire ku eshte ai popull qe greket dhe serbet thone kane prejardhje te vertete ilire?tani une qorr nuk jam dhe s'kam nevoje per syze.
 

Altaf

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

GJUHA SHQIPE ËSHTË E NJOHUR NGA TË GJITHË GJUHISTËT SI GJUHË INDOEVROPIANE OK? GREKËT E SERBËT PARA CA KOHE PROPOZONIN NË INTERVISTA MËNYRA PËR QEVERISJEN E TROJEVE SHQIPTARE. SIKUR I PYTI NJERI ATA DERRA TË NDYRË! E KEMI VENDIN DHE HISTORINË TONË NJËSOJ SI GJITHË TË TJERËT. JEMI VENDAS ILIRË. FUND.
 

Altaf

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

atman (ose batman /pf/images/graemlins/laugh.gif )

a më dërgon disa links mbi ato të dhëna historike që ke gjetur?
 

Pellumb Nili

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Te gjithe te bardhet e kesaj bote jane me origjine kaukazike! Anglisht i thone "Caocasian".
E sigurte eshte se nuk jemi turq te qelbur as arabe te peshtire.
 

Le_Routard

Forumium maestatis
Re: Nga vime ne shqiptaret???

/pf/images/graemlins/laugh.gif Hahahahaaaa!

Mos te te ngeli hatri po Shqipria mesme eshte perzjer pak, 500 vjet pushtim turk nuk eshte pak.

/pf/images/graemlins/laugh.gif
 

olti

Neo
Re: Nga vime ne shqiptaret???

/pf/images/graemlins/laugh.gif

LR eshte nje ekzplar nga keto te perzjerit /pf/images/graemlins/laugh.gif

Un' per vete jam i bardhe fare, por edhe po patem ardh nga kaukazi i bei te jemi cecene, dagestaneze e staneze te tjere, prandaj Lezhiano prap nuk na bie aq mire sa mendon ti /pf/images/graemlins/laugh.gif j/k
 

sonora

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Pergjigjen e kesaj pyetje foshnjerake kujtova se e dinte shumica e shqipetareve!!!
E gjithe Europa vjen nga pellazget.Por ne ,shqiptaret nuk kemi pesuar degezime me tej.
Si p.sh greket qe kane qene me pare helen
italianet kane qene latin etj etj...
Vende si danimarka holanda belgjika etj,pra vende te botes gjermanike kane kaluar disa dege,por si origjine jane pellazget.Po keshtu sllavet e me rradhe Eshte fakt qe vetem shqipetaret e kane ruajtur pastertine e rraces.
Per verifikim shih Enceklopedine boterore e ne faqen e pare eshte pema gjeanologjike e rracave dhe gjuheve.Dega e pare ne te djathte ne kete peme eshte ALBANIAN pa degezime te tjera.Ndersa kombete e tjera kane degezime te llahtarshme,pra nje perzierje totale.
 

Le_Routard

Forumium maestatis
Re: Nga vime ne shqiptaret???

LR eshte nje ekzplar nga keto te perzjerit

Un' per vete jam i bardhe fare,...


Hik me zhuls dreqi se edhe une i bardh fare jam, jam rrace arjane!

/pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Guest
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Une jam evge per vete /pf/images/graemlins/laugh.gif :smash:
 

PrInCiPiEl

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Ngoni knej qa ju thom :

icon4.gif
Ose bahuni ma serioz e ma konstruktiv ne postime
ose do te kete vershime me editime !


Naltmadhnija XoR
 

bela70

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Po e shoh qe po i perzieni temat si shum,ne fillim po fillohet mir pastaj po delni ne fyerje.

E pa diskutueshme se ne jemi te gjith shqiptaret rac e bardh (them shqiptar nga gjaku e jo dhe ata qe e flasin shqipan e qe skan lidhje kombin ton,si puna e jevgjive etj).

Dhe nje gje duhet sqaruar mir nuk kemi prejardhje nga kaukazi fare,pasi eshte e kunderta ne kohra shum te hershme nga ketu nje pjes e Pellasgeve migroi atje dhe gjith ato emra shqip qe gjinden atje i lan ajo popullsi,deg e trungut te gjer pellasg,nuk mund te pretendohet se erdhem nga atje per shkak se keshtu thon disa rus a sllav,ata mezi presin te na paraqesin si te ardhur,pasi vet jan te ardhur ketu e kur erdhen ne na gjeten ketu,ne jemi autokton ketu,e kjo ju pengon shum ne planet e tyre hegjemone qe kan ndaj nesh.


Pra ne shqiptaret kemi prejardhje Ilire-Pellazge.

Te gjitha faktet anojn nga kjo an,si gjuhsore arkeologjike historike antropolagjike etj,pra jan mori faktesh se ne jemi pasardhes te drejteperdrejt te tyre.
 

gertid

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Atman je me i kompletuari ne mendime dhe ne fakte. Nje lutje kisha per ty dhe te tjeret me i na i tregu edhe ne te tjereve ato faqet e huaja qe keni gjet.
 

ruud

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Fillimisht postuar nga HaRaP:
[qb] jo cecen po nga malet kaukaze .ashtu e kam lexuar ne nje liber rus pasi nga atje kishin ikur ca fise ne drejtim te vendit ku jemi ne tani.po shume te vjeter.
pastaj mos ke jetu gje ne ate kohe qe e thu me kaq siguri qe e kam gabim /pf/images/graemlins/smile.gif [/qb]
kjo seshte aspak e vertete. kjo ndosh per faktin qe kur u pushtuan keto zona nga alexandri i madh ju vune emra shqiptar
 
Top