Nga vime ne shqiptaret???

ajax

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

EMA nuk eshte e vertet qe ne jemi pasardhersit e trojaneve.Trojanet, mbas luftes me i atenesit,te udhehequr nga Enea kane qene te ftuar,ndihmuar,dhe sistemuar nga ne shqiptaret,ne jug te shqiperis pak kilometra nga Butrinti i sarandes
 

FALKO

Forumium maestatis
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Kam lexuar diku qe skocezet mund ta kene origjinen nga fiset pellazge /pf/images/graemlins/laugh.gif Per tu çuditur por studiuesit jaen bazuar en germimet e bera ne skoci, ne veshjet tradicionale skoceze edhe en llojet e varreve te asaj epoke, TUMAt .Varre ne tip kodre te vogel . :rolleyes:
 

latifi

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Cfare kemi degjuar dhe cfare kemi mesuar na le te themi qe jemi nje popull qe kemi pas nje origjine.
Po une nuk jam i qarte per nje gje kush me thote mua se kush ishte shteti i pare qe eshte formuar besoj se kjo do te ishte nje nisje e mire per te nxjerre nje ide te bindeshme pa hedhur poshte edhe studimet qe kane bere keta studiuesit tane.
Pastaj po te nisesh nga shume thenie ose shume libra si keto rus,franceze e ku ta di une kush me thote mua qe ata nuk e kane bere me qellim kete pune.
 

ezhderha

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

harapi tha se kena ardhe nga kaukazi dhe u cuet te gjithe ne kambe...s'ju pelqeu emni i vendit, ideja a si???

jo me tifozllek o popull...

levizjet dhe "emigrimet" e para jane ba nga lindja ne perendim. ne kete drejtim kane vazhdu dhe rralle ka kene e kunderta. fakt qe e mbeshtet kete gja asht se qyteterimet ma te vjetra (shume ma te vjetra se romaket e greket) kane kene rreth lumit gang ne indi, e rreth deltes se tigrit e eufratit, qe i bie te jete iraku i sotem.

keto popuj e qyteterime kane kene burimi i ketyne levizjeve. ne ate kohe ne evrope nuk kishte qyteterime te tilla, ndoshta nje jete komplet nomade ose endacake. bahet fjale per 3000 vjet e me shume para eres se re.

afganistani i sotem asht vendi ku ka germadhat e disa qyteteve ma te vjetra qe ka njofte njerezimi, bashke me luginen e Punxhabit ne indi.

keshtu qe per shkaqe te ndryshme(lufte, uri, mbipopullim) asht shume e mundun qe kolone nga keta qyteterime te kene ardhe drejt mesdheut.

historia e shqiptareve, ilirive ne periudha me te vjetra se 1000 vjet para krishtit asht e turbullt. studimet e kerkimet jane shume te pakta, ose nqs ka jane kryesisht prej studjuesve te huej.

por pranohet nga shume historiane se shqiptaret bashke me greket jane popujt ma te vjeter te ballkanit. sllavet(prape levizje lindje-perendim prej maleve ural te rusise) erdhen shume vone ne ballkan ne krahasim me shqiptaret e greket.

ne tema te tilla qellimi duhet te jete objektiviteti e jo tifozlleku...

tane te mirat.
 

atman

Forumium maestatis
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Emri Albania, vertet qe filloi te perdorej ne mesjete, por prejardhje e tij eshte nga fisi ilir i Albaneve.
Ne nje rast tjeter kam theksuar se shqiptaret jane popullsi autoktone. Kur them shqiptaret kupto paraardhesit e tyre Iliret.
Persa i perket formimit te popullsise Ilire ketu historianet nuk kane paqartesira, me perjashtim te atyre qe duan ta shtremberojne dhe e kane shtremberuar per qellime te ndyra politike: Ne kete kategori bejne pjese shumica absolute e studiuesve serbe, nje pjese e atyre greke dhe italiane.
Ata qe kane studiuar mbi baza vertet shkencore kane qene studiuesit gjermane dhe austriake, qe prej tre shekujsh si dhe mjaft Franceze dhe engleze te kohes se sotme.
Popullsia Ilire eshte formuar ne mugun e historise. Me kete dua te them se ne Europa nuk ka qene nje hapesire bosh, e pabanuar dhe ja ku na erdhen endacaket e pare te hipur mbi kuaj dhe e populluan.
Qyteterimet e para linden buze lumenjve, si Tiger Eufrat, Nili, Gangu dhe Danubi. Per ne si europiane dhe si shqiptare ka rendesi lumi i fundit sepse aty eshte edhe pikenisja e historise sone. Pa harruar asnjehere qe edhe ne trevat e ngushta te Shqiperise sot njerez kane banuar ne ne prehistori, domethene qe ne paleolit. 40 mije vjet me pare. Zbulimet e ndryshme arkeologjike e kane vertetuar. Por permendim Danubin sepse dihet qe ne llumishtet e tij njeriu mund te punonte token, por mund te ngrinte edhe palafitet, kasolle me hunj qe qendronin mbi uje, dhe mund te peshkonte, si edhe mund te qarkullonte. Pra jeta ne kushtet e atehereshme afronte me shume se ne zona te tjera te ashpra. Pikerisht aty njerzit formuan idene e pare te fisit dhe mbreterise, biles i shndruan edhe ne perendi.
Popullsia e mirefillte ilire u krijua ne mijevjeçarin e trete-pes. pas dyndjes qe bene nomadet e pare Indo-europiane te cilet duke u perziere me popullsine vendase formuan PROTOILIRET. (Qe ketu shume studiues te sotem kane arritur ne konkluzionin se ,pikerisht te paret tane jane edhe ata qe i dhane qyteterimin botes moderne, Europes) Indoeuropianet e pare ose Arianet sollen kulturen e tyre e cila u shkri me ate vendase duke formuar pikerisht ate popull me karakteristika te veçanta qe e thashe me siper, protoiliret. Njihen nga perpunimi i qeramikes, nga perpunimi i metaleve, filluan te bejne arme bronzi,perdorimi i kalit per tu spostuar(e sjelle nga arianet) si dhe varrimi i njerzve qe vendasit i digjnin. Zhvillimi i ekonomise gjate skerfyellit te danubit solli pashmangerisht edhe spostimin e popullsise. Trako-Iliret u shtrine ne Ciklade, Troade, e deri ne Krete. Shtriheshin ne Bosnje e Maqedoni, Kroaci, Istria etj. Me tej duke kaluar ne drejtim te Italise jane Venetet nje tjeter fis i madh ilir. Vete emri eshte shpieguar nga fjala shqipe Vend. (Shiko edhe historine e Italise te shkruajtur nga studiues italiane, ajo qe studiohet ne shkollat italiane sot.)
Iliret popullojne tere bregdetin e Adriatikut. Nuk qe nje magma popujsh, por nje popullsi e qarte e formuar dhe me karakteristika te saja Trako-Ilire. Per greket eshte ende shpejt te flitet, kane ardhur nga veriu i europes ne mijevjeçarin e dyte p.e.s.
Fisi ilir i Doreve shkuan ne Lindje, ne Azine e vogel dhe u hodhen edhe ne Afrike, ku supozohet te kene ngritur Kartagjenen.
Fise te tjera ilire ne kete kohe jane ne Epir, Beoti, Argos, e Sparte. Mali Bion ne beoti dhe Mesapion perballe me Eubene, kane emra ilire. Beotia dikur quhej Mesapi. I pari mbret legjendar i Spartes ishte Ilir dhe quhej Oibalos, gruaja e tij Bateja, djali Tindar, qe eshte nje kompozite e dy fjaleve shqip (kupto ilire) Tin=Tinia dar=Dore qe mund te kuptohet, grup, klase, kur themi ne ne gjuhen e perditeshme eshte nga dere, apo dore e pare. Ne shembullin e mesiperm ka kuptimin e familjes, trashegimtarit.
Grupi tjeter ilir perben panonine, dlmacine, istrian.
Fisi i Dardaneve shtrihet edhe ai drejt lindjes. Vendosen ne ishullin Samothrak e me vone ne Troade, ku i japin emrin e tyre Dardaneleve.
teukret, banoret e Trojes se Homerit, ishin dardane. Deshmi jane emrat e trojaneve qe nga mbreti Priam, Paris, Baton etj.
Pellazget perbejne nje grup tjeter arkaik ilir. Zoter te Larises qytet ne Thesali, te Athines ne Atike etj. Edhe Straboni e shkruan qe dikur thesalia ishte pellazgjike. Pellazge ishin edhe qytetet Ksikos, Skilakia, Plakia. Prekardhja ilire e pellazgeve vertetohet nga gjuha. Psh ne Iliada mund te gjesh se stergjyshja e Larises ishte Teutamos. Emri Teuta eshte thjesht ilir si edhe Plakia, rrenja e shqipes -plak-, ose fjala graia qe e kane edhe greket rrjedh nga shqipja gra, si edhe thalasa qe do te thote i kripur e qe greket e kane huazuar. etj.
UMBRASIT -fis tjeter ,me origjine ilire qe u shtri paralel me ta. Nuk do te zgjatem me historine e tyre edhe pse eshte interesante te dihet.
VENETET
ETRUSKET
Ka nje hipoteze, por kete po e fut sepse me pelqen por jo nga qe eshte e vertete. Qe ne kete grup bejne pjese edhe Basket.
 

AlbanianEagle

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Fillimisht postuar nga atman:
[qb] Trako-Iliret</u> u shtrine ne Ciklade, Troade, e deri ne Krete. Shtriheshin ne Bosnje e Maqedoni, Kroaci, Istria etj. Me tej duke kaluar ne drejtim te Italise jane Venetet nje tjeter fis i madh ilir. Vete emri eshte shpieguar nga fjala shqipe Vend. (Shiko edhe historine e Italise te shkruajtur nga studiues italiane, ajo qe studiohet ne shkollat italiane sot.)
Iliret popullojne tere bregdetin e Adriatikut. Nuk qe nje magma popujsh, por nje popullsi e qarte e formuar dhe me karakteristika te saja <u>Trako-Ilire.[/qb]
dmth shqiptaret jane pas-ardhesit e trako-ilirasve?

atman,
e mbeshtet kete pohim?
 

atman

Forumium maestatis
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Qe shqiptaret jane pasardhesit e Trako-Ilireve kete numk e ve ne dyshim historiografia boterore dhe albanologjia si dege e saj e veçante. Me shume s'kam se ç'te te them. Ka nje literature te gjere ne kete drejtim, por nese nuk ke kaq kohe shiko rreth njezet faet qe enciklopedia engleze i kushton Shqiperise dhe prejardhjes se popullit tone.
 

Vis Elbasani

Forumium praecox
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Nga pellazget, byrazer, nga pellazget, u lodha duke e thene. Ne paci rezerva per Robert D'Angely dhe punimin e tij "Enigma", atehere lexoni "Arvanitasit dhe prejardhja e grekeve", te studiuesit serioz e te njohur arvanitas me banim ne Greqi, ARISTIDH P. KOLA, BOTIMI SHQIP I TE CILIT KA DALE QE PREJ DY MUAJSH NE SHQIPERI. KY LIBER ESHTE RIBOTUAR DHJETE(10) HERE NE GREQI QE NGA 1983 DERI ME 2000.
 

u74

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

AFGANISTANESIT DHE KAUKAZET KANE NGJYRE DHE TIPARE TE NDRYSHME, NGA RRACA ARIJANE, RRACE SE CILES I PERKASIN EDHE SHQIPTARET AUTOKTONE.
SA PER DISA TIPA KETU QE FLASIN SE E KANE ORIGJINEN NGA AFGANISTANI DHE KAUKAZI JAM DAKORTE , VETEM SE ATA DUHET TE FLASIN PER ORIGJINEN E FISEVE TE TYRE DHE JO GJITHE SHQIPETAREVE.
UNE NUK KAM SI ME QENE ME ORIGJINE NGA AFGANISTANI APO KAUKAZET KUR NGJAJE NJELLOJ SI GJERMANET,ANGLEZET DHE FRANCEZET.
BILE EDHE PER AVATARE KAM ZGJEDHUR "DERRIN" DHE JO NDONJE "PASHA" ME NGJYRE SI AFGANISTANESIT.
(PA MUNGESE RESPEKTI PER AFGANET APO KAUKAZET)
SIC E SHIHNI EDHE JU VETE EDHE INSTIKTET E MIA JANE KREJT TE NDRYSHME ME AFGANET DHE KAUKAZET.
FALEMINDERIT PER MIREKUPTIMIN!
 

Albinos

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Teza se nga vijme ne shqiptaret, vihet re nga zakonet, traditat, besimi, kultura, mentaliteti etj.
Une i besoj vetem dy versioneve mbi prejardhjen tone.
Ose ne jemi me prejardhje nga Kina, pra nga nje fshat kinez ne jug te saj, meqe shqiptaret jane edhe njerez xhuxhe(te shkurter) dhe me sy te shtremberuar
ose kemi prejardhjen nga Tunizia, meqe shume autore historiane i kane pershkuar shqiptaret si njerez me sy te kuq e floke geshtenje duke futur brenda saj edhe tiparet e ndryshme qe shqiptaret kane sot.
Keto jane dy versionet e verteta qe shqiptaret kane.
Le ti leme genjeshtrat qofte edhe nje here dhe te pranojme preardhjen tone pa shume buje.

Une e pranoj qe jam nga tunizia se edhe syte i kam te kuq e formen e kokes jo te rregullt.
Gjatesine e kam 1.67 dhe trupin shume te mbushur, cka me ven dyshim prejardhjen
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Fillimisht postuar nga Albinos:
[qb] Teza se nga vijme ne shqiptaret, vihet re nga zakonet, traditat, besimi, kultura, mentaliteti etj.
Une i besoj vetem dy versioneve mbi prejardhjen tone.
Ose ne jemi me prejardhje nga Kina, pra nga nje fshat kinez ne jug te saj, meqe shqiptaret jane edhe njerez xhuxhe(te shkurter) dhe me sy te shtremberuar
ose kemi prejardhjen nga Tunizia, meqe shume autore historiane i kane pershkuar shqiptaret si njerez me sy te kuq e floke geshtenje duke futur brenda saj edhe tiparet e ndryshme qe shqiptaret kane sot.
Keto jane dy versionet e verteta qe shqiptaret kane.
Le ti leme genjeshtrat qofte edhe nje here dhe te pranojme preardhjen tone pa shume buje.

Une e pranoj qe jam nga tunizia se edhe syte i kam te kuq e formen e kokes jo te rregullt.
Gjatesine e kam 1.67 dhe trupin shume te mbushur, cka me ven dyshim prejardhjen [/qb]
albinos
te uroj te shkruash gjitnje me shume e me shpesh "perla" te nje mendimi kaq te "kulluar" "ideologjik" dhe "filozofik"
urime ne punen e metejshme studimore
X

ps
ka shume krahina te shqiperise ku ti me te vertete me ate gjatesi qe ke mund te quhesh xhuxh se minimumi i gjatesise (m ose f) eshte 1.80
 

RediRock

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

mire albinosi e gjeti qe eshte nga tunizia meqe eshte xhuxh dhe i mbushur, po une nga jam qe jam 1 e 90 dhe 97 kile. syte nuk i kam te kuqe albinos, dhe sic tha njeri me siper, si gjerman nuk dukem se jam brun. po nejse cte pyes ty une, ti kujton se shqiptaret erdhen nga tunizia...

bir tunizian i nenes ke te qaj me pare...
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Po me dhembin muskujt e barkut nga te qeshurit. O zot cfare fantazie! Vikemi ose nga Tunizia ose Kina.
Kushedi me ke e kane dredh stergjysherit e mij qe une nuk kam as sy te kuq, nuk jam as e shendoshe dhe jam 1.78m.

Hahahaha....
 

atman

Forumium maestatis
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Albinos, duket se mamaja tende ka vajtur shume me pushime ne Djerba te Tubizise.
Pse nuk ia kerkon asaj origjinen tende, ne vend qe te kerkosh origjinen e te tjereve?
 

Gigo

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Shume interesante ato qe thuhen ketu... /pf/images/graemlins/smile.gif
Une kam qene vete ne veri te Italise, me sakte ne Friuli-Venezia-Giulia (ne kufi me Sllovenine) dhe kam degjuar vertet italiane qe kane thene se shume qytete italiane ne ate zone kane emra me prejardhje ilire. Per qytetin e Triestes kam lexuar diku qe rrjedh nga nje fjale ilire qe do te thote afersisht vend pazari.

Ekzistojne edhe teori te tjera per prejardhjen e shqiptareve. Njera nga keto thote qe shqiptaret kane ardhur nga Europa qendrore, teori kjo, qe besohet edhe nga disa shqiptare ne Shqiperi. Me ka qelluar te degjoj vete dy njerez me te cilet kam biseduar, intelektuale me mendje te kthjellet dhe gjak te ftohte, te thone qe ne kemi ardhur nga Europa qendrore.
Ç'mendoni per kete?

Teori te tjera thone qe kemi ardhur nga Skocia (analogjia e fustanelles dhe e gajdes), nje tjeter thote qe kemi ardhur nga Kaukazi ne Rusi (thuhet qe diku atje ka akoma fshatra shqiptare), nje tjeter, e ngjashme me ate te Europes qendrore thote qe prejardhja jone eshte nga fiset gjermane pak me ne veri se europa qendrore (disa analogji qe behen jane ato te disa fjaleve te vjetra shqip te ngjashme ne tingellim me fjale me te njejtin kuptim te gjuhes gjermane qe s'mund te kene ardhur nga latinishtja, si edhe nje cudi qe e kam vene re edhe vete mbi emrin Kurt - i perdorur jo ne qytete te reja shqiptare, por ne fshatra te thella).
Po per keto c'mendoni?
 

Gigo

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

...dicka tjeter per emrin Albania. Nje teori mbi prejardhjen e ketij emri eshte ajo qe thote se vjen nga latinishtja dhe ka te beje me alba = mengjes (si kohe e dites). Nuk e di sa e sakte mund te jete, por thuhet qe meqe per latinet e Italise ne ishim andej nga lindte dielli atehere vendi yne per ta quhej Albania. :confused:

thuhet qe si kohe, i perkasim koheve kur popullsi shume te vjetra si etrusket dhe keltet ekzistonin.

nje gje qe me cudit eshte ajo e shkrimit. nuk ekzistojne prova materiale te nje gjuhe te shkruar ilire. e megjithate linguistet thone qe gjuha jone eshte nje nga gjuhet me te vjetra te botes, pra nuk perjashtohet mundesia te jete edhe me e vjetra. Une e besoj vertet qe gjuha jone duhet te jete nje gjuhe shume e vjeter me rrenje shume te thella (mbase prandaj dhe ne shqiptaret jemi ca kokeshkemb /pf/images/graemlins/laugh.gif ) perderisa i ka rezistuar kaq shume kohes dhe ndryshimeve te kufijve te tokave ku kemi jetuar dhe popujve qe na rrethonin. Them keshtu se ne nuk u grekezuam dhe as u latinizuam kur shume popuj te tjere u latinizuan ne nje mase mbi 50%. Mos valle se nuk ndodheshim ketu, pra nuk kemi te bejme me iliret? Nuk e besoj, ju c'mendoni?
 

Altaf

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Populli Albani i kaukazit fliste një gjuhë që sot quhet Udi. Ajo ska as një gjë të bëj me Shqipen.
Ne jemi vendas, aq pak sa ka shpëtuar nga Ilirishtja ngjan shumë me shqipen e sotme. ne flasim një gjuhë indoeuropiane. Kjo dmth që kemi prejardhje të përbashkët me gjermanët latinët armenasit grekët /pf/images/graemlins/frown.gif sllavët /pf/images/graemlins/frown.gif iranianët dhe hindiatët. Jemi në rracën e bardhë
 

Never Alone

Primus registratum
Re: Nga vime ne shqiptaret???

Vijme nga vijne gjithe njerezit, ADAM & EVE dhe jo Adam & Steve /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif :cool:
 
Top