Ne qiej mos u mbani,ato s'mbahen gjekundi!

jim_albanian_morrison

Primus registratum
Re: Ne qiej mos u mbani,ato s'mbahen gjekundi!

Fillimisht postuar nga elips:
[qb]
Fillimisht postuar nga albanian:
[qb] Ore eklips kur te diskutosh mundohu ti permbahesh parametrave. [/qb]
Po, ne duhet tu permbahemi parametrave, por... ku jane keta parametra teksa po flasim per "qiejt" e Cajupit. Miku kushedi sa treshka me hashash ka pire kur i shkroi keto rreshta.
... Se pastaj kemi edhe ca tipa J.A.M. na flasin per selamin, apo per selamene, na flasin per krijuesin. Tipa te tille jane ata, ... kur lexojne dicka e marrin sa here si ..., apo e logjikojne nga ana teologjike. Dhe pike, a presje, ajo e tyrja eshte e verteta. Se dine keta se dardha bie mbi dardhe, dhe... si rrjedhim, dardha e ka bishtin prapa.
Kur te rritet vogelushi, te kete lene mjeker, apo ... edhe mustaqe, kur ai krijuesi, d.m.th. teoria e krijuesit atje poshet ne ujin e "paster" te qiejve te WC-ve massive do ti thote:" ne qiej mos u mbani, ato s'mbahen kurre." Ky byrazeri, ... s'arriti te kuptoje aspak nga filozofia e Jim Morrisonit, do ti ktheje prapanicen lindjes e ka per t'iu drejtuar atij "krijuesit" me madheshtine e trilleve teologjike.
Me pak fjale, s'ka si te shtyje kohen.
M.gj.a. ne pergjithesi, feja e tjetrit duhet respektuar, pervecse kur flasim rreth "qiejve" me mjegulla hashashi te Cajupit, ( ketij pecisti gjigand te Rilindjes sone te NDRITUR arnautesh)!!!! [/qb]
me vjen mire qe e di qe dardha e ka bishtin mbrapa mor me vjen keq se di se perse e ka mbrapa e jo para,me vjen mire qe ngre lart cajupin por me vjen keq qe ul krijuesin e tij,me vjen mire qe se harxhon kohen kote si une dhe me vjen mire qe lexon jimin se edhe ai te meson dicka por me vjen keq qe le gjera te tjera me te rendesishmepa lexuar ti thashe keto per te te thene qe te respektoj qqe te dua te miren dhe une te miren keshtu e mendoj ti mendoje si te duash,ika pra hajde gjithete mirat dhe mundohu ti kuptoshe me mire gjerat dhe te mos sillesh si nje kalama qe ka nevoje te bej sherre te gricet une nuk kam deshire te debatoj pasi nuk dua te jem i urryer nga asnje sepse as une nuk urrej asnje,mirupafshim.
 

Florus

Forumium maestatis
Re: Ne qiej mos u mbani,ato s'mbahen gjekundi!

E bukur kjo thenia /pf/images/graemlins/smile.gif une per vete jam me kembe ne toke edhe kur jam entuziast per dicka :cool:
 

joetisti_

Locus omnem
s'po e kuptoja dot. Edhe tani jo se pretendoj se e kuptova sakt, por po te ndryshohet nje shkronje, merr kuptim.
"Ne qiej mos u mbani, ato(ata, qiejt) s'mbahen gjekundi!"

Pra pak si ne nje anekdote: Ne nje autobuz dykatesh, dikush sapo ishte ngjitur ne katin e dyte, zbriti rrembimthi aq sa desh u demtua. Kur dikush e pyeti se pse iku nga kati i dyte i autobuzit, u pergjigj i llahtarisur: Po c'te rrija, atje s'kishte shofer! :)

Pra mire e paska Cajupi. Si te mbahemi ne qiej kur ata s'mbahen gjekundi! Do te rrezoheshim qe te dya palet :)
 

Ameliè

Forumium maestatis
Po tani cdo bejm e te kjo tema se spo e kuptoj.
Apo mblidhemi gjithe rreth nje zjarri e tregojme historite tona.
 

joetisti_

Locus omnem
zjarri veri nja dy dru se po fiket, nuk e shikon? Edhe na bej ndonje kafe. Mua me gjysme luge. :)
Vertet. Nuk thuhet se per cfare duhet diskutuar. Gjithsesi me pak imagjinate dicka gjendet. :)

Ja, per sot per shembull, kur kembet nga e pira do te na lekunden, kjo keshille vlen shume. Duhet te mbahemi te karriget e jo ne qiell :p
 

Ameliè

Forumium maestatis
Kafen sdi dhe sdua ta bej.

Me pelqen si shprehje. Por them se hmmm mbase varet nga kendveshtrimi por besoj ka te beje pikerisht me gjerat qe nuk shihen , shpresa , situatat, mundesite. Ndaj ne nje x situate te mbahesh pas nje shprese qe nuk ekziston.
 

katsune

cherry blossom
Kjo puna e qiejve eshte gje nje synedoke (sineddoche ne it) apo metonimia? Nenkupton gje zotin/perendite, apo si?
 

joetisti_

Locus omnem
Kafen sdi dhe sdua ta bej.

Me pelqen si shprehje. Por them se hmmm mbase varet nga kendveshtrimi por besoj ka te beje pikerisht me gjerat qe nuk shihen , shpresa , situatat, mundesite. Ndaj ne nje x situate te mbahesh pas nje shprese qe nuk ekziston.
Epo mire, na bej nje caj.

Kjo puna e qiejve eshte gje nje synedoke (sineddoche ne it) apo metonimia? Nenkupton gje zotin/perendite, apo si?
Pse duhet ta nenkuptoje? Qielli eshte mjaftueshem i paane sa te krahasohet me veten.

(tema) qielli vertet nuk mbahet gjekundi, e megjithate nuk bie... Apo bie?... :eek:
 

katsune

cherry blossom
Pse duhet ta nenkuptoje? Qielli eshte mjaftueshem i paane sa te krahasohet me veten.

(tema) qielli vertet nuk mbahet gjekundi, e megjithate nuk bie... Apo bie?... :eek:
sepse alternativa tjeter per mua ishte se qiejte nenkuptojne endrrat. dhe per nje poet m'u duk shume e trishte kjo thenie...ndaj zgjodha kete me perendine. :)

ti thua se qielli nenkupton qiellin literalisht? e tmerrshme keshtu... :confused:
 

joetisti_

Locus omnem
sepse alternativa tjeter per mua ishte se qiejte nenkuptojne endrrat. dhe per nje poet m'u duk shume e trishte kjo thenie...ndaj zgjodha kete me perendine. :)

ti thua se qielli nenkupton qiellin literalisht? e tmerrshme keshtu... :confused:
Secili per hesap te vet. Poeti e shikon per frymezim, astronauti per ta arritur, meteorologet per te pare kohen, aviatoret per ta care. Ndonjeri madje s'di a ekziston :)
Sa per shprehjen, pse qenka e tmerrshme? Eshte thjesht nje konstatim filozofik me humor apo citim i madh enkas per te thene dicka te vogel, ose fare asgje.
Une keshtu e mendoj.
Se po te personifikonte perendine, do te ishte pak trishtues. Do te dukej sikur perendia, apo "perendia", s'ka forcen te te jape force...
 

katsune

cherry blossom
ndersa une e shikoj me humor nese do nenkuptonte perendite :)

gjithsesi nuk te kuptova mire joetisti, kur thua

Secili per hesap te vet. Poeti e shikon per frymezim, astronauti per ta arritur, meteorologet per te pare kohen, aviatoret per ta care. Ndonjeri madje s'di a ekziston :)
Sa per shprehjen, pse qenka e tmerrshme? Eshte thjesht nje konstatim filozofik me humor apo citim i madh enkas per te thene dicka te vogel, ose fare asgje.


konstatim filozofik i kushtezuar nga profesioni?
 

joetisti_

Locus omnem
ndersa une e shikoj me humor nese do nenkuptonte perendite :)

gjithsesi nuk te kuptova mire joetisti, kur thua

Secili per hesap te vet. Poeti e shikon per frymezim, astronauti per ta arritur, meteorologet per te pare kohen, aviatoret per ta care. Ndonjeri madje s'di a ekziston :)
Sa per shprehjen, pse qenka e tmerrshme? Eshte thjesht nje konstatim filozofik me humor apo citim i madh enkas per te thene dicka te vogel, ose fare asgje.


konstatim filozof i kushtezuar nga profesioni?
Jo, jo. Konstatimi eshte vetem i filozofit(apo poetit filozof) qe e ka thene. Pastaj thashe se si e shikojne qiellin njerez te ndryshem. Une sipas profesionit tim, per shembull, do te thoja: qielli eshte nje hambar per fjalet kur toka(fjalet) mos t'i mbaje dot me; megjithate mos ruani fjale pa kod ne memorien e qiellit sepse zogjte do t'i kuptonin... :) (filozofi e gjalle edhe kjo e imja :p)
 

katsune

cherry blossom
Jo, jo. Konstatimi eshte vetem i filozofit(apo poetit filozof) qe e ka thene. Pastaj thashe se si e shikojne qiellin njerez te ndryshem. Une sipas profesionit tim, per shembull, do te thoja: qielli eshte nje hambar per fjalet kur toka(fjalet) mos t'i mbaje dot me; megjithate mos ruani fjale pa kod ne memorien e qiellit sepse zogjte do t'i kuptonin... :) (filozofi e gjalle edhe kjo e imja :p)
Bukur :)

E dihet tashme sa thashethemaxhinj jane zogjte :p
 

joetisti_

Locus omnem
Relativist i betuar ti joetisti :)
i bera 'like' sepse kuptova dicka pozitive instiktivisht dhe me pelqeu si fjale "relativist". Por tani qe e pashe ne fjalor, me vjen te te pyes: pse me quan keshtu?

(sa kuptova, relativist eshte ai person qe ka bindjen se nuk ekzistojne vlera dhe te verteta absolute)[ne fjalor jo shqip e pashe, se ne ate shqip-shqip s'eshte si fjale]

...se mos toka mbahet gjekundi!... e megjthate ne toke mbahemi...
 

katsune

cherry blossom
Te jesh relativist nuk eshte negative gjithsesi (te pakten per mua). Gjithsesi une e thashe thjesht ne forme shakaje per multi-kendveshtrimet e tua mbi qiellin. :)

Seriozisht nuk do guxoja, jo vetem per arsye qe nuk te njoh aq mire per te thene dicka te tille, por edhe sepse nuk me pelqen t'i etiketoj njerezit ne keto terma. :)
 

joetisti_

Locus omnem
Te jesh relativist nuk eshte negative gjithsesi (te pakten per mua). Gjithsesi une e thashe thjesht ne forme shakaje per multi-kendveshtrimet e tua mbi qiellin. :)

Seriozisht nuk do guxoja, jo vetem per arsye qe nuk te njoh aq mire per te thene dicka te tille, por edhe sepse nuk me pelqen t'i etiketoj njerezit ne keto terma. :)
e thashe 'pozitive' ne kuptimin qe duhet te ishte nje kompliment dhe sigurisht kuptohej shakaja. Pra nuk bera dallimin mes pozitives dhe negatives. Asgje te keqe s'do te kishte te ishe shprehur edhe negativisht, eshte e lejueshme sidomos per ata/ato si ty qe do te thoshin nje te vertete e jo per te ulur vlerat kot se koti, sidoqofte 'like' mbase te negativja s'do te vija :)
Por pa problem, edhe per here te tjera kjo, ji e lirshme te shprehesh mendimin ndaj meje. Nga persona me nivel te mire formimi dhe me mungese dashakeqesie, personi, si nga vleresimi si nga kritika, te mire gjen. Perfitim. Mesim.

Ne fakt u nisa nga dicka qe kisha lexuar nga dikush kur fliste per kendveshtrimet dhe mori si shembull nje peme: pemen, nje poet e sheh ndryshe, ndryshe e sheh nje cift i dashuruar, ndryshe nje gjumash, ndryshe nje druvar, dhe ndryshe nje qen :)

(tema) mbahemi gjithashtu te besimi qe kemi te tjetri. Por besimi i tij/saj nuk mbahet gjekundi...
 

brenatohyseni

Forumium maestatis
Ai i cili e ngriti qiellin pa shtylla, Ai që e nënshtroi tokën për njeriun, Ai që e krijoi ditën dhe natën, Ai që e krijoi diellin dhe hënën, Ai që e krijoi njeriun në formën më të bukur, a nuk është Ai i denjë për të vendosur ligje për krijesat e veta.

“A mos kanë ata ndonjë të adhuruar pos All-llahut? I lartë është Allahu nga ajo që ata i shoqërojnë.” [Et-tur : 43]

Qëndrim Jashari
 
Top