Mbi krishterimin!

atman

Forumium maestatis
Re: Mbi krishterimin!

Pyetja nuk mjafton per t'u pergjigjur. Edhe sikur une te te them qe i kam konfrontuar, ti çfare ke per te thene? Pas kesaj pyetja ime eshte me e thjeshte: pse nuk e the ate qe kishe per te thene?
 

luftarakja

Primus registratum
Re: Mbi krishterimin!

Per cfare duhet krahasimi i kuranit me biblen? C'lidhje kurani me biblen - me krishterimin fundja?
 

luftarakja

Primus registratum
Re: Mbi krishterimin!

the interview with god eshte fantastike!!! Pyetje: Per mendimin tuaj pasqyron kjo faqe pak a shume idete e krishtera ose krishterimin?

Persa i perket Brown do te thosha qe librat e tij nuk mund te merren per baze, edhe pse idete jane interesante, per vete faktin se nuk ka nivel "shkencor" - konkretisht nuk jep as burime, nga i ka marre informatat dhe ne pjesen me te madhe behet fjale per spekullime dhe mendimet jane shume subjektive. Persa i perket menyres se argumentimit eshte pak e ngushte dhe e ceket do thosha! Nje liber per entertainment, por jo burim i sakte dhe me shume peshe per thellimin e temes.

god bless
 

luftarakja

Primus registratum
Re: Mbi krishterimin!

pergjigje per atman:

persa i perket pohimeve te tua ne lidhje me ungjijte dhe me mbreterine e zotit etj etj. me duket nje interpretim pak sa i guximshem dhe i tepruar. Persa i perket mbreterise se Zotit te ardhur ne toke - do te thosha qe eshte shume me interesante te shohesh kontekstin e nje thenieje te krishtit dhe per te arritur derin ne hermeneutiken e textit duhen bere shume hapa me pare. Sigurisht qe krahasimi me ungjijte e tjere eshte shume i rendesishem, por nese ata ungjij do te ishin shume domethenes per krishterimin besoj se do te kishin hyre edhe ne kanon - vete fakti qe nuk kane hyre, edhe pse koncil pas koncili eshte diskutuar shume per kete ceshtje. Nje nder arsyet qe nuk jane pranuar eshte fakti se kana karakter mystik - dhe ketu eshte bere nje dallim i madh midis besimit te krishtere dhe mysticizmit!!! Kjo nuk mund te hidhet poshte dhe eshte nje arsye shume domethenese, edhe pse brown kete ne librat e tij nuk e permend :)

Persa i perket ungjijve: e vertete qe jane te ndryshem, por eshte dicka e kuptueshme, sepse edhe ne te dyve te na tregonin nje pikture, dhe nese do te na lusnin te benim nje koment ose nje permbledhje te saj, atehere te dy nga ne do te theksonin gjera krejt te ndryshme. sepse nese mua do te me pelqente ngjyra dhe shkrirja e tyre, ty ndoshta do te te binin me shume ne sy motivet. Dhe per mua eshte shume domethenese, qe ungjijt nuk mund te marrin rol dogmatik ne Krishterim dhe nuk kane marre deri tani.

citimi i apokrifeve eshte pak a shume i sakte, por te shpjegova edhe me siper se kane karakter mistik dhe nuk jane relevant per dogmen e krishtere. Kanoni nuk eshte bere nga kisha si institucion - besoj se edhe kjo do theksuar!!!

kaq per sot.
 

atman

Forumium maestatis
Re: Mbi krishterimin!

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
the interview with god eshte fantastike!!! Pyetje: Per mendimin tuaj pasqyron kjo faqe pak a shume idete e krishtera ose krishterimin?

Persa i perket Brown do te thosha qe librat e tij nuk mund te merren per baze, edhe pse idete jane interesante, per vete faktin se nuk ka nivel "shkencor" - konkretisht nuk jep as burime, nga i ka marre informatat dhe ne pjesen me te madhe behet fjale per spekullime dhe mendimet jane shume subjektive. Persa i perket menyres se argumentimit eshte pak e ngushte dhe e ceket do thosha! Nje liber per entertainment, por jo burim i sakte dhe me shume peshe per thellimin e temes.

god bless

[/ QUOTE ]

Me vjen keq por me duket se nuk e ke lexuar çfare kam thene me siper. Brown nuk e ka dhene burmin nga i ka marre te dhenat sepse realisht i ka kopiuar ato dhe per kete autoret e librit qe une kam permenduar, ose tre autoret e kane hedhur ne gjyq. Te dhenat e librit te tre autoreve qe hapen shtegun per nje sere studimesh te metejeshme jane shume te verteta, te bazuara ne dokumentacione. Psh, si e shpjegon faktin qe ne arkivat e Vatikanit nuk ekzistojne, jane zhdukur te gjitha te dhenat per priftin Berenger Sauniere qe sherbeu ne kishen e Rene - le- Chateau?
"Kemi kontrolluar dy here dokumentat perkatese, ne arkivin e Vatikanit, dhe te dy heret kerkuesit tane na kane referuar qe nuk ekziston asnje dokument per Sauniere. Nuk ka asnje gjurme te ekzistences se tij, nje boshllek i habitshem ne nje dokumentacion kaq pedant(te perpikte). Kjo te ben te mendosh se te gjitha dokumentat lidhur me priftin jane eliminuar qellimisht". "Santo Graal"fq 36.
 

atman

Forumium maestatis
Re: Mbi krishterimin!

Kanoni nuk eshte bere nga kisha si institucion - besoj se edhe kjo do theksuar!!!

Pikerisht kjo tregon deformimin e kishes e cila mashtron kur thote se mbeshtetet mbi Krishtin. Krishti nuk ishte per institucionalizimin e kishes. Ai e kishte ndare fare qarte pushtetin spiritual nga ai temporal. Por kjo nuk mund te pranohet sepse duhet shembur nga themelet gjithçka dhe natyrisht s'mund te rrije pa buke nje kaste dembelesh (te tille i ka quajtur drejtori i observatorit te Vatikanit ne nje interviste te dhene disa vjet me pare ne gazeten "Corriere della sera ".
Ti flet per krahasim, oh jo, behet fjale per kontradikta midis ungjijve ose biblave dhe eshte shume me ndryshe. Megjithate te kuptoj; nisesh nga qellimi te shpetojme ç'mund te shpetohet. Po a mund te shpetohet? Kjo eshte çeshtja!
 
H

harap

Guest
Re: Mbi krishterimin!

i Uroj gjithe besimtareve te krishtere GEZUAR KRISHTLINDJET!
 

Nakenak

Primus registratum
Re: Mbi krishterimin!

I uroj te gjithe besimtareve ne Zot,
pa dallim si e pranojne Krishtin si profet apo si bir i Zotit,
Ai lindi per te gjithe njesoj...

Gezuar Krishtlindjet.
 

MANTIO

Primus registratum
Re: Mbi krishterimin!

Mirmengjez dhe pershendetje. Lexova pothuajse nga fillimi shrimet dhe do doja te pyesja. Tema eshte "Mbi krishterimin", dhe ngaqe lexova mjaft dhe disa ishin intersante dhe disa per mendimin tim te pabazueshme, flitet per ke rishterizem? Ate katolik apo ortodoks? Ka disa ndryshime themeltare ndermjet tyre dhe dallohen nga pikpamje te ndryshme. N.q.s. flisni ne pergjithsi per Krishtin dhe lloj lloj te dhenash mbi te, ndryshon puna. C'do njeri po ta pyesesh do te thot mendimin e tij dhe se si e kupton ai Krishtin, ose me mire secili nga ne Krishtin e shpjegon ashtu si do te donim ne ta kuptonim. Keshtu qofte edhe bibla qe thoni sic ndahet ne dhjat te re dhe te vjeter, ashtu ka ndryshime dhe si bibla ortodokse nga ajo katolike. Te tjera shkrime pranon si te verteta secila ane. Kaq per sote. /pf/images/graemlins/smile.gif
 

ujku81

Primus registratum
Re: Mbi krishterimin!

Ju i uruat te krishtereve Gezuar KRishtlindjet por eshte vertetuar se Krishti nuk ka lindur ne 25 Dhjetor. Madje disa sekte fetare (Deshmitaret e Jehovait me duket) nuk i njohin Krishlindjet si feste.
Tek Kodi Da Vinci shpjegimi qe jepet eshte se kjo ishte nje feste pagane dhe u zyrtarizua si ditelindja e Krishtit per te pershpejtuar dhe sanksionuar krishterimin si fe zyrtare te Romes. Nuk e di sa eshte e vertete arsyeja, por e rendesishme eshte se Krishtit ju caktua ditelindja nja 300 vjet pasi kishte vdekur.
Nese nje mashtrim i tille eshte sot festa me e madhe e te krishtereve, cmund te themi per jeten e Krishtit??
 

Admir

Forumium maestatis
Re: Mbi krishterimin!

....c'mund te thuash pra per jeten e Krishtit? Shprehu...
 

MANTIO

Primus registratum
Re: Mbi krishterimin!

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ju i uruat te krishtereve Gezuar KRishtlindjet por eshte vertetuar se Krishti nuk ka lindur ne 25 Dhjetor. Madje disa sekte fetare (Deshmitaret e Jehovait me duket) nuk i njohin Krishlindjet si feste.
Tek Kodi Da Vinci shpjegimi qe jepet eshte se kjo ishte nje feste pagane dhe u zyrtarizua si ditelindja e Krishtit per te pershpejtuar dhe sanksionuar krishterimin si fe zyrtare te Romes. Nuk e di sa eshte e vertete arsyeja, por e rendesishme eshte se Krishtit ju caktua ditelindja nja 300 vjet pasi kishte vdekur.
Nese nje mashtrim i tille eshte sot festa me e madhe e te krishtereve, cmund te themi per jeten e Krishtit??

[/ QUOTE ]
Qe data 25/12 nuk eshte dita e lindjes se Krishtit ajo dihet dhe shpjegohet pse. Dite tjeter mund ta sqaroj. Tani pse eshte mashtrim kaq i tmerrshem nuk e kuptoj. Mesa shoh e ke lexuar Kodi Da Vinci dhe i besoke dhe merr nje per nje ato qe thuhen. Ku e di ti se sa i mashtruar mund te jesh nga ky liber? Megjithate ka dhe te dhena qe jane te pranueshme. Se fundi doja te thoja qe fete dhe besimet nuk sqarohen as me tru as me llogjik. Ato jane ide mendime dhe besime te cdo njeriu ose grupi njerezish. Nese do kishim mundesine te shpjegonim fete dhe tu pergjigeshim te gjitha pyetjeve qe ka njeriu atehere s'do kishim nevoje per nje Zot, Perndi, Allah, sepse do ishim vete Perendia.
 

Admir

Forumium maestatis
Re: Mbi krishterimin!

Ujk me tipare deleje. Degjo, ne vendet ku u hap Krishterimi, dikur ne kete date njerezit festonin festa te ndryshme pagane, si lindja e Zotit diell, feste e Zotit mbret Saturn ne boten Romake dhe nje feste e ngjashme ne Gjermani e pemes me gjelberim te perjetshem. Kur Krishterimi vajti aty, kjo feste sigurisht qe u pa nga te krishteret si nje festim i zotave pagane, e ndaluar sipas Bibles, keshtu qe ne nje menyre dhe nje tjeter, duke mos dashur te persekutonin ata qe deshironin ta festonin, vendosen ta transformonin kete feste ne menyre qe njerezit te festonin akoma por per nje ceshtje te drejte. E more vesh? Le te te duket kot, as nuk me intereson fare.

Per te mos permendur pastaj festat e panumerta Islame qe bazohen plotesisht ne festa te dikurshme pagane. Cdo fe i ka keto, keshtu qe mos hajdeni ketu si me te ndritur!!
 

ujku81

Primus registratum
Re: Mbi krishterimin!

Epo ju pretendoni qe feja mbeshtetet mbi te verteten e Zotit, po po na dalin ca si shume gjera qe u mbeshtetkan tek e verteta e njerezve.

Mantio se nuk i besoj Kodit Da vinci, prandaj thashe se nuk e di sa e vertete qenka arsyeja, por me sa shof nga shpjegimi i Nomadit qenka e vertete. Kjo mgjth nuk do te thote qe duhet ti besojme cdo gje Kodit!!
Une nuk pretendoj qe ne ti japim shpjegim cdo gjeje lidhur me fene. Ke shume te drejte qe thua qe jane ide, mendime dhe besime te cdo njeriu apo grupi njerezish. Dhe eshte normale qe dhe ato te evoluojne.

O ti njeriu qe bredh, nese ty nuk te intereson fare nese mua me duket kot apo jo, mos u pergjigj fare. Ketu po diskutojme, nuk po flasim me vete.
 

AlbanianShqiponje

Forumium praecox
Re: Mbi krishterimin!

Ne Islam ka 2 festa... edhe nuk kane origjine pagane. Nje feste eshte pas Ramadanit qe agjerojne njerezit dhe agjerimi eshte dicka vetem per Zotin dhe tjetra eshte festa e Kurbanit si ka bere Ibrahimi qe ka bere kurban qengjin dhe kjo tregon bindjen ndaj Zotit qe ishte gati te therrte edhe djalin per hir te Zotit.
 

hawk

Primus registratum
Re: Mbi krishterimin!

Mantio ketu ne Itali festojme 25 dhjetorin si dita e lindjes se Krishtit,ose te pakten keshtu ben Papa...!!
Sot ka te pakten,pra qe i kam pare(disa i kam lexuar) 40-50 libra si puna Kodit Da Vinci,pra nuk eshte vetem nje ze.
 
Top