Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

olti

Neo
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

...dhe ashtu eshte /pf/images/graemlins/wink.gif

Madje dhe ai 'i dashuri' yt Karli /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

jula

Primus registratum
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

I dashuri im (mos u bej xheloz, eee /pf/images/graemlins/tongue.gif ) ishte free thinker (pavaresisht nga gjykimi pozitiv apo negativ mbi te), mason, cifut POR jo sionist!!!

Nejse, eshte nje ane e jetes se tij pothuajse argetuese:
Gjate persekutimeve dhe cshtetezimeve, perjetoi ne vete te pare skamjen. Te te vdese nje femije nga semundjet dhe uria dhe te lypesh groshet per ta varrosur, varros njekohesisht "your free thought". U detyrua te shkruante (kundrejt nje pagese) artikuj ekonomike qe mohonin (apo anashkalonin) cdo bindje te tijen. Kulmi i humorit eshte nje leter qe ai i shkruan dhendrrit te vet te ardhshem, ku i kerkon llogari mbi mundesite financiare dhe jeten qe e bija do te kishte me pas. Letra qe mund ti kishte shkruar nje baba mikroborgjez cfaredo. /pf/images/graemlins/wink.gif

Vetem eremitet jane free thinkers. /pf/images/graemlins/frown.gif
 

Zgalemi

Primus registratum
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Sa qenkena natarru mer yahoo.
Kujtoja se Visi me "freethinker" kish parasysh nje njeri qe mendon dhe konkludon ne menyre totalisht te pavarur. C'na natarroni me grupime e shoqata.
O milet, te thuash qe je demokrat psh. nuk do te thote qe je antar i partise demokratike te Shqiperise apo simpatizant i Sali Berishes. Njajshtu ene me mendimtaret e lire.
 

jula

Primus registratum
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Perfundimi mbi eremitet mjafton. /pf/images/graemlins/smile.gif
Do tu shtoja edhe profetet, po nuk jam teresisht e sigurt.

Ne mes, gjithsesi, brumi eshte i qullet.
 

olti

Neo
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Fillimisht postuar nga jula:
[qb] I dashuri im (mos u bej xheloz, eee /pf/images/graemlins/tongue.gif ) ishte free thinker (pavaresisht nga gjykimi pozitiv apo negativ mbi te), mason, cifut POR jo sionist!!!

[/qb]
...ashtu dhe Hitleri nuk ishte sionist, por "puna" e tij coi ne krijimin e shtetit te "popullit te zgjedhur"

Keto "frithinkerat" duket sikur mendojne secili per hesap te vet, por veprat e tyre "cojne uje vete ne nje mulli" :cool: Ata nuk bejne vepra qe duken gjate viteve, por vetem pas disa dekadave, apo shekujve!
(te kuptohemi, nuk behet fjale per forumista e tipa te kesaj kategorie, por per ata qe kane bere te ndryshoje historia)
 
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Qe te jesh freethinker do te thote cdo gje ta shikosh, gjykosh dhe konkludosh, sikur te ishe zbuluesi i saj, ai qe e kishe pare per te paren here dhe jo vetem kaq, por te jetoje ne nje bote ku nuk jeton asnje njeri tjeter. Dhe kjo more shoke eshte bere pothuajse e pamundur, me "globalization and wide use of media", plus ate muhabetin e sterperseritur qe jemi qenie sociiiiiiiale. Perndryshe, te gjitha konceptet, mardheniet, qe ke pasur me boten dhe njerezit jane baza nga i krijon idete e tua, (edhe pse keto elemente i kombinon ne nje lloj menyre te re)

Freethinker per mua nuk ekziston si koncept. Ka eccentric thinkers, njerez qe jane te varur nga idete dhe mendime te meparshme por qe dijne ti lidhin ne nje menyre te re. (Eshte e kote ti futesh life-span theory, ose socialization kur nuk je perballe).
 

Nei

Primus registratum
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Kujt i duhet nje free thinker?
Vete free thinker-it ci duhet te jete i tille?
 

Ela_001

Primus registratum
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Fillimisht postuar nga Dorm@nt:<br />[qb] Qe te jesh freethinker do te thote cdo gje ta shikosh, gjykosh dhe konkludosh, sikur te ishe zbuluesi i saj, ai qe e kishe pare per te paren here dhe jo vetem kaq, por te jetoje ne nje bote ku nuk jeton asnje njeri tjeter. Dhe kjo more shoke eshte bere pothuajse e pamundur, me "globalization and wide use of media", plus ate muhabetin e sterperseritur qe jemi qenie sociiiiiiiale. Perndryshe, te gjitha konceptet, mardheniet, qe ke pasur me boten dhe njerezit jane baza nga i krijon idete e tua, (edhe pse keto elemente i kombinon ne nje lloj menyre te re)

Freethinker per mua nuk ekziston si koncept. Ka eccentric thinkers, njerez qe jane te varur nga idete dhe mendime te meparshme por qe dijne ti lidhin ne nje menyre te re. (Eshte e kote ti futesh life-span theory, ose socialization kur nuk je perballe). [/qb]
Plotesisht dakort, in today's society is a utopia to remain free of any boundaries of judgement or perception, therefore not being able to accomplish total free thinking.
 

durrsakja

Primus registratum
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Fillimisht postuar nga Vis Elbasani:
[qb] S'ju ngal hatri ta nis une...

1.Sepse ndjehem i lire ne mendimet e mia, nuk shoh te me pengoje njeri ne cka ndiej.
2.Jo se gjendet nje recete, se c'kuptim do te kishte, por nje freethinker(dasaret, pse nuk na ofron nje shqiperim te fuqishem) duhet te beje perjashtim nga cdo turme, qellime dhe forma te saj. Nje freethinker nuk e ndjen te ndjeke moden, psh. Nje freethinker shprehet me lirshem, adhuron filozofine dhe eshte dashnor i poezise. Por nuk ka recete...
3.Vetem pasi te kene studiuar lirine e mendimit, pasi te kene shetitur shume dhe pasi te njohin mire shpirtrat e njerezve, veprimet dhe deshirat e tyre.
4.mendoj se nje i tille eshte tipi i njeriut qe eshte ne gjendje te gjykoje gjithcka qe i del perpara, pavaresisht nga permasat. Kufiri nuk bene pjese ne konceptin e tij. [/qb]
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Gjalle je ti?!
Na nis ndonje pusulle nga bota e psheretimave te marrim vesh c'behet...
 

Vis Elbasani

Forumium praecox
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Fillimisht postuar nga JuStiFy My LoVe:
[qb] Visi je shume larg....
po do kthehem prape /pf/images/graemlins/smile.gif ! [/qb]
...larg per nga lart apo larg per nga poshte?
 

Vis Elbasani

Forumium praecox
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Fillimisht postuar nga hanini:
[qb] A freethinker can be only a person that acts as one.
Dmth edhe ai qe deklaroi se eshte i tille, ja ka fut pak a shume (shiheni vete nga anon peshorja) kot! Pse?!
Derisa ka pranuar patetizmin e qendrimit ne nje lokalitet qe nuk i jep asnje mundesi zhvillimi personal (nuk flas thjesht per kariere ketu) e ben nje pune mediokre qe i sjell pak kenaqesi, shprehur kryesisht ne formen e rroges ne fund te dy-javeshit dhe te ndonje buzeqeshje mirenjohese fare te rastesishme, dhe ndonjehere pse jo me qellim manipulimi te "mendimit te lire", nuk ka shume vend per mendim te lire.
E megjithate mund te flasim per rruge personale te te menduarit te gjerave, shpesh te pandryshueshme, ose fare pak te lakueshme. Kjo menyre mund te jete "free" nga mendimet e tjera, po s'do te thote se nuk eshte mbruajtur nga influenca e dikujt, dhe pas ngjizjes te jete ngurtesuar. [/qb]
SIGURISHT, KUR SHQIPERIA APO MJEDISET E SAJ PERCMOHEN, KESHTU ESHTE.

Megjithate, PROFESIONI im eshte mesues, POR une nuk marr nje rroge ne fund te dyjaveshit, as jam nje medioker. Nuk punoj mesues prej nje viti e gjysme(c'te ngeli tani?).

Te jeni te sigurt se Nila(kete e kam kuptuar nga emri virtual qe Hanini perdor: "Alinos", qe, po ta kthesh mbrapsht, del: "Sonila"... ja c'"medioker" jam une!) me referohet mua kur me quan medioker, qe fiton pak apo qe jam shprehur se jam freethinker. Vertet Elbasani apo edhe qytete te tjera te Shqiperise gjenden ne kushte te mjerueshme jetike, por Hanini apo Alinos, edhe Gete nuk u shperngul kurre nga Vajmari, qyteti i tij, dhe ju e njihni ate. Madje kemi lindur ne te njeten dite une e Gete! Biblioteken time ma ka zili edhe ajo e qytetit. Se shpejti do te botoj edhe nje liber mbi studime etimologjike qe do te bjere ne sy ne shtypin shqiptar dhe do te ta dergoj edhe ty nje kopje, pa leke.

Sigurisht qe une jam influencuar nga mendime te filozofeve te medhenj si Spinoza, Shopenhauer, Niçe, dela Roshfuko, Gete, etj., por cdo njeri influencohet. Ai qe nuk kerkon te influencohet, zgjedh qe nje apo dy vjec te jetoje ne nje pyll te humbur dhe quhet "eremit", qe ndryshjon nga "freethinker".

Faleminderit per cinizmat e fyerjet, Hanini, por une nuk jam ai mediokri qe ti mendon se jeton me rrogen e nje mesuesi. Mos pacim kurre mesuese si ty, qe udhehiqen, sic pranon, nga rroga e dyjaveshit! Nese nuk e gjen veten mes freethinkers, do ta gjesh me siguri mes "pockethinkers".
 

Nei

Primus registratum
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Nuk e di pse te qenit free thinker me kujton nje teme qe eshte hapur ca kohe me pare: a mund te duash dike perjetesisht? Dhe pergjigja e duhur ishte ajo qe me pak i "pergjigjej" pyetjes: kete do mund ta themi vetem kur te jemi nje prag nga perjetesia... Por pragun nuk e di askush nga ne... te pakten neper pashaporta e certifikata kemi vetem daten e lindjes e jo te vdekjes.
Free thinker-i i ngjan pak a shume ketij modeli : Duket sikur papritur pasi merr njefare bagazhi, shkeputet nga masa dhe fillon te mendoje ne menyre te pavarur... te pakten kjo eshte nje nga idete kryesore e me te qendrueshme deri tani. Nuk e di sa e sakte eshte kjo shkeputje. Nuk e ndiej veten te gatshme per te qene kaq e pavarur ne mendim. Mendoj se autore me vlera, te denje per te me influencuar, si ata qe jane permendur me lart nuk i perkasin vetem te kaluares. Pa diskutim qe studimi i te medhenjve nuk vlen vetem per te influencuar, por kryesisht per te te hapur shtigje te reja. Por termi free thinker eshte teper i sofistikuar dhe kerkon nje impenjim te madh kulturor, mendor, shpirteror dhe mbi te gjitha me nje rezultat te dukshem ne horizont. Prandaj dhe mendoj se nje pergjigje mbi te qenit free thinker eshte krejtesisht e pamundur. Nje pergjigje mbi perpjekjet per te qene free thinker nuk eshte e pamundur, por as kaq e menjehershme dhe njekohesisht pak koerente me vete domethenien e saj.
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Fillimisht postuar nga Vis Elbasani:
[qb]
Fillimisht postuar nga hanini:
[qb] A freethinker can be only a person that acts as one.
Dmth edhe ai qe deklaroi se eshte i tille, ja ka fut pak a shume (shiheni vete nga anon peshorja) kot! Pse?!
Derisa ka pranuar patetizmin e qendrimit ne nje lokalitet qe nuk i jep asnje mundesi zhvillimi personal (nuk flas thjesht per kariere ketu) e ben nje pune mediokre qe i sjell pak kenaqesi, shprehur kryesisht ne formen e rroges ne fund te dy-javeshit dhe te ndonje buzeqeshje mirenjohese fare te rastesishme, dhe ndonjehere pse jo me qellim manipulimi te "mendimit te lire", nuk ka shume vend per mendim te lire.
E megjithate mund te flasim per rruge personale te te menduarit te gjerave, shpesh te pandryshueshme, ose fare pak te lakueshme. Kjo menyre mund te jete "free" nga mendimet e tjera, po s'do te thote se nuk eshte mbruajtur nga influenca e dikujt, dhe pas ngjizjes te jete ngurtesuar. [/qb]
SIGURISHT, KUR SHQIPERIA APO MJEDISET E SAJ PERCMOHEN, KESHTU ESHTE.

Megjithate, PROFESIONI im eshte mesues, POR une nuk marr nje rroge ne fund te dyjaveshit, as jam nje medioker. Nuk punoj mesues prej nje viti e gjysme(c'te ngeli tani?).

Te jeni te sigurt se Nila(kete e kam kuptuar nga emri virtual qe Hanini perdor: "Alinos", qe, po ta kthesh mbrapsht, del: "Sonila"... ja c'"medioker" jam une!) me referohet mua kur me quan medioker, qe fiton pak apo qe jam shprehur se jam freethinker. Vertet Elbasani apo edhe qytete te tjera te Shqiperise gjenden ne kushte te mjerueshme jetike, por Hanini apo Alinos, edhe Gete nuk u shperngul kurre nga Vajmari, qyteti i tij, dhe ju e njihni ate. Madje kemi lindur ne te njeten dite une e Gete! Biblioteken time ma ka zili edhe ajo e qytetit. Se shpejti do te botoj edhe nje liber mbi studime etimologjike qe do te bjere ne sy ne shtypin shqiptar dhe do te ta dergoj edhe ty nje kopje, pa leke.

Sigurisht qe une jam influencuar nga mendime te filozofeve te medhenj si Spinoza, Shopenhauer, Niçe, dela Roshfuko, Gete, etj., por cdo njeri influencohet. Ai qe nuk kerkon te influencohet, zgjedh qe nje apo dy vjec te jetoje ne nje pyll te humbur dhe quhet "eremit", qe ndryshjon nga "freethinker".

Faleminderit per cinizmat e fyerjet, Hanini, por une nuk jam ai mediokri qe ti mendon se jeton me rrogen e nje mesuesi. Mos pacim kurre mesuese si ty, qe udhehiqen, sic pranon, nga rroga e dyjaveshit! Nese nuk e gjen veten mes freethinkers, do ta gjesh me siguri mes "pockethinkers". [/qb]
Hahahahahahahahhahaha

Freethinkers do not get influenced by what others say /pf/images/graemlins/wink.gif
Sa shpejt bini pre e provokimeve. Interestante egersia me te cilen mbroni veten.
Nejse, kur fola per ikjen-ardhjen ne lokalitet e thash ne kllapa qe nuk nenkuptoja karieren.
Kjo pocket-thinker qe te shkruan, (t'u luta heres tjeter mos e therrasesh Nila, se nuk i pelqen) nuk mund te gjykohet nepermjet nje forumi virtual, se sic nuk te njoh une ty, nuk me njeh ti mua!
Librin do e mirepres, dhe po me lejove do bej dhe kritikat e rradhes, por do te jap leket. Sic funksionojne shume gjera sot, botimet vete-financohen dhe une fitoj aq sa te blej nje liber.
Realitetin e Elbasanit e jetoj dhe une, dhe rrogen e marr nje here ne disa muaj. Gjera qe mund t'i anashkalojme po te duash se nuk me bejne pershtypje.
...ose dhe t'i shtjellojme face-to-face.

Sic thash ne fillim a freethinker (if there exists one) is one that acts as such!
 

Vis Elbasani

Forumium praecox
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Gjithsesi, egersia e te mbrojturit veten eshte me e kuptueshme se ajo e te sulmuarit tjetrin.
 

Futbollisti

Forumium maestatis
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Mendimtaret e lire (c'fardo perkufizimi tu afrohet atyre, sepse komplet te lire u vertetua qe nuk ekziston) = Mendjemedhenj (Kokeforte).
Se c'fare kane sjelle keto karakteristika per nje njeri, historia flet.
Jam i gezuar qe nuk jam nje " free thinker".
( Mos shko or trim! Jo ore do shkoj, jam trim une! :cool: )

Paqe e dashuri
Une
 

ilirjani

Primus registratum
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Fillimisht postuar nga Zgalemi:
[qb] Marr shkas te hap kete teme nga nje citim i Visit prej Elbasani qe deklaron se eshte "free thinker".

Nese dikush e cileson veten te tille mund t'u pergjigjet do pyetjeve:

1- Perse e cileson veten te tille?
2- Cilat jane kriteret qe duhet te permbushe nje person i tille?
3- Ne c'menyre arijne te mendojne kaq free?
4- E perkufizon dot termin "free thinker"? [/qb]
FREE THINKER!!!!!!!!!
free thinker eshte dhe nje i semur pskik !!
free thinker este dhe nje filozof
free thinker je mbret
le qe free thinker eshte dhe moda!!!
;-))))))))))))
shaka!!!!
po nuk besoj se keto dy fjal mund te analizohen ndryshe!
free thinker!!!!
po u kufizua dhe kjo na mori lumi,nuk na shpeton asgje.
per mua (free thinker) eshte nje zgjidhje ne jete nje menyr jetes sic eshte dhe (let it be)
edhe (who cares) edhe (be u)e te tjera
 

Admir

Forumium maestatis
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Mendoj se eshte e pamundur te jesh "Free Thinker" me ato permasa qe po parashtroni. Mateni edhe nje here kete 'largesi' nga ju tek "i pelqyeri juaj".
 

ilirjani

Primus registratum
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

Fillimisht postuar nga Logos:
[qb] Mendoj se eshte e pamundur te jesh "Free Thinker" me ato permasa qe po parashtroni. Mateni edhe nje here kete 'largesi' nga ju tek "i pelqyeri juaj". [/qb]
thanks logos!!!
;-)))))))))
 

karamel

Primus registratum
Re: Kush mendon se eshte "FREE THINKER"?

I'M NOT A FREE THINKER:
KUNDER HOMOVE
KUNDER ABORTIT
KUNDER ZOTIT

PER DIVORCIN!
PER PERDORIMIN E EMBRIJONEVE PER SEMUNDJET NEUROLOGJIKE!
 
Top