Këndi i shkrimeve të reja.

BuuM

Primus registratum
Mire se erdha dhe mire se ju gjeta ishalla nuk kam ngaterru temen per prezantimin ne forum hugs allez
 

shefki

Papirus rex
LIGJERATE NE SHTRAT


Jam djale I thjeshte fare

Ngacmoj vajza

Flas per ideale

Bej xhiro me makina

Sidomos ferrare

Kam kryer Kushedi sa krime…

Dhe nenen e dua me shume se veten time

Te gjithe vafshin prapa diellit

Kur une muziken ngre ne kupe te qiellit

Dje komshiu im i moshuar me theu me xham e kanate

Qe te degjonte Noizy… sa me qarte

Sot po rri ne shtrat vetem duke share

Si pordhac dembel krenar
 

shefki

Papirus rex
CASTI


Ja lendina me miza qe bejne piknik

Me lulebore eremire

Me desh e qukapike

Buze druve me rreshire

Me nje lume mespermes

Me drite e erresire

C’pres?!

Lamtumire!
 

shefki

Papirus rex
SHPETIM


“Genjeshtra i ka kembet e shkurtra”


Takat e larta majemprehte i ka

Rreshqet ne erresire

Ngrihet naten ze kaba
 

shefki

Papirus rex
MENJANE
Me vrave vellane
Te vrava xhaxhane
Te njejtin amanet lane
Per shoshoqin kerkojme dynjane
Krahe hapur... pushke menjane
 

shefki

Papirus rex
RREZJA E KREKOSUR
Ne pikat e shiut ne ajer
mbi gjethet vjeshtake pezull
rrezja krekoset si mbret
gjersa gjethe e shi e shpien ne pusete
 

shefki

Papirus rex
FJALET E NJE PRINDI
E dashur vajza ime
mos i perplas kembet
mos shpernaj therrime
lexo librat e shkolles
leri ato mallkime
perndryshe te pret puthja ime

Oh,mos rri gjithe naten ne internet
si une vete
 

shefki

Papirus rex
ZANAFILLE SHKENCORE
Syte e saj kercenin posi
kercenin ciftetelin ne lokal
kercenin si pijanec ne avlli
kercenin si peshk ne kanal

Syte e saj kercenin si balerine
Kercenin si miza lozonjare ne qyp
kercenin ne tavoline…
Ato sy po shtrydh une ne gyp
 

shefki

Papirus rex
DIKUSH…


Pa pike cipe nje vajze mu ul ne preher

Dikush tha...e putha ate femer

Dhe puthja beri buje

Me shemben

Isha statuje
 

shefki

Papirus rex
SPROVE


Bota u krijua dje

Fillimisht pashe ca pela ne shtratin tim

Dhe ca hardhi te perdredhura neper re

Dhe nje kokerr loti qe lodronte ne agim


Une kushedi se kur u krijova me siguri

Prinderve s’u besohet megjithese me flasin bute

Se me kane thene se kam shume mencuri

Dhe jam simpatik e per t’u pire ne kupe


Mbase jam i vetem ketu

Jashte rrethit katror ne fole

Brenda dashurise kuturu

Ne boten e krijuar dje!
 

Airbourne

Papirus rex
Hem-ky qe i vetmi koment qe me erdhi ndermend.
Perpara se te arrija te konceptoja cpo ndodhte,nje vajze u afrua per te na dhene leksion te shkurter.....
Sigurisht qe eshte vetem nje zgjidhje,por qe ben shume efekt.BARDH e ZI me te kuq BUZESH ngjyre te KUQE,e keni parasysh?
I dija te gjitha pergjigjet por.............................................me 10 sekonda VONESE.

Lauren Weisberger.


Vazhdoja te mos mbushesha me fryme!!!!!!!!!!!!!!!!1111

BRILIANTIZEM.......DJALLI vishet me Prada.

Gjume te embel....AIRBOURNE.
 

Airbourne

Papirus rex
Dashuri ne kohen e koleres dhe ORIGJINALI 1.

Informacion.

Garcia Marquez ka shkruar roman për dashurinë, me të gjitha fytyrat e saj: dashuri rinore, dashuri bashkëshortore, dashuri romantike, dashuri të mishit, dashuri, madje, edhe me shenjat e kolerës. Për më tepër, ai ka shkruar një vepër arti që rrezaton një........ HUMANIZEM të atillë, që lexuesit do ta kujtojnë sa të kenë jetë në këtë botë.

Vetëm një herë ajo i ra mendjes se kishte fjetur shumë pa vdekur, duke dënesur në gjumë dhe, ndërsa flinte duke dënesur, kishte menduar më tepër per Florentino Arizën sesa për të shoqin e vdekur...

Por maturia e Florentino Ariza-s pati nje shperblim te papritur............................................................................................................................................................................................ajo zgjati doren ne erresire,ia ledhatoi barkun,ijet,fundbarkun gati te .....lemuar?????????????????????????

Citate...

1-Duhet të trembesh edhe nga nxehtësia, edhe nga ftohtësia e zemrës tënde dhe të përpiqesh të kesh durim, nëse mundesh.
2-Kam pritur për këtë mundësi më shumë se gjysmë shekulli për të të folur edhe një herë mbi besnikërinë time të përjetshme dhe dashurinë time të pavdekshme
3-shi-Ai ose ajo që pret shumë, mund të përfundojë me asgjë.

FAZIT: Florentino's MUTTER:
meine heilige mutter,meine heilige mutter,
das ist die CHOLERA mein junge.

Permbledhje.....te vije stergjyshi,gjyshja,mami,motra,dashnori,e bija,komshija dhe PASardhesit e kimeteve dhe FSHATARUCEVE nga trojet,nuk e arrijne KURRE....dhe mos e ndyeni IKONEN.....

Gabriel Garcia MARQquEZ.


Fund jave te mbare.


 

shefki

Papirus rex
POLITIKE


Bregdet i betonuar

Det i vajuar…


Per cfare ke nevoje ti Shqiperi

Kur bregdetin ta kane bere fertile

Nje kryeqytet me gradacele?

Jo,dua panele diellore se kam shume diell

Po, gradacele qe te dukem si Cikago

Si majmun I strukur nen ne qiell

Po,dua bicikleta dhe rruge te qeta

Jo dua mazarati qe te plasin nga inati

Dua po dua jo -shkel e shko!
 

shefki

Papirus rex
me vjen keq qe s'po shkruaj asgje me vlere ne shqip por ju lutem lexoni te meposhmen nese s'kuptoni anglisht iu kerkoj ndjese me perulje te sinqerte
TRIPLE GAZE

There goes Goldilocks her Paris frocks with her hair in a bun
Mincing about town under a blue sun
Well she thinks it’s blue and pinkie hue la la
She twitted liked and followed the latest craze
It was a man’s triple gaze

Triple gaze like a boss
Sideways and across

The triple gaze went everywhere off course
Hashtag it to the lady in drive-thru divorce
She loves trend setters spreading good news
Especially the meme in phase
It was a man’s triple gaze

Triple gaze like a boss
Sideways and across

Even my star jumping great great great nan
Who likes playing bingo while having a scan
Ran out in the street and looked much younger
what did she need apart from x-ray
it was a mans triple gaze

Triple gaze like a boss
Sideways and across


Follow triple gaze
Like triple gaze
Hashtag triple gaze…..
Triple gaze the craze
 

shefki

Papirus rex
Vajze ti je si rrufe

Intro

D Em D C Em D C


G.............................C
Ja flladi i majit shkundi
G........................D
petale pemesh perdhe
G...............................C
Fluturat ikin e kthehen si
G..............................D
grimca deshirash pa fre
Em......G...........................D
Djemte zgurdullojne syte e shtangen
Em............D.......Em..............

nga pamja jote, nga pamja
D
jote

Chorus

Em....D......C
Vajze ti je si rrufe x3

D.............Em
E pakapshme
D..............C
E pakapshme
Em.....D.........C
Vajze ti je si rrufe

G,............................C
Shirat tani jane ne arrati
G...........................C
Vegime rrezesh mbi re
G.....................C
Qiellin s'e ze vendi
G..............................D
As naten as diten s'ka nge
Em.....G.........D
Perendite coroditen
Em ...........D........Em....
nga pamja jote, nga pamja
D
jote

Chorus

Em....D......C
Vajze ti je si rrufe x3


Bridge/chorus

D.........Em
E pakapshme
D...........C
E pakapshme
Em......D......C
Vajze ti je si rrufe
 
Last edited:
Top