Këndi i shkrimeve të reja.

H

harap

Guest
Kendi i krijimeve te reja

me rikthimin e AF kam vendos te botoj edhe une krijimet e mia ne kete cep te letersise.prandaj i lutemi te gjitheve te dergojne krijimet perseri
 

Durrsaku_King

Forumium praecox
Re: Kendi i krijimeve te reja

Ndiz dhe nje deshire me shkrepsen e endrres
Qe te ndricosh brendesine e zemres
Hidh tej te panevojshmen merzitje
Te sekondave te njepasnjeshme
Mos mendo per veten
Lere qe te jesh nje qenie
Sado e parendesishme
Qe syte nje here i hap
E nje here i mbyll
Ne frymarrjen tende te qete
Qe me ajrin jeten konsumon
Ngadale ngadale
Nje mengjes nje mbremje
nje here zgjohesh
Nje here fle...
 

ervin

Primus registratum
Re: Kendi i krijimeve te reja

Dite e bukur dite pranvere
edhe qielli pa kufi
me makine shoferi shefin
sec e con per bukuri.

Por papritur ky shoferi
i hutuar sec na mbet
ne udhekryq na sheh nje vajze
fik makinen me te shpejt.

I hutuar flet shoferi
ketu duhet qe te zbres
kesaj rruge nuk kam shkuar
eshte e mira qe te pyes.

Dhe ja shpejt zbret nga makina
edhe vajzes pas i shkon
e pyet vajzen gjere e gjate
sa vjec eshte e si e thone.

Edhe vajza i pergjigjet
17 i kam kaluar
17 i kam kaluar
asnjehere e dashuruar.

Vajze e djale bisedojne
kuvendojne qe te dy
por shoferi s'pyet per rruge
se s'e lene ata dy sy.

Kur u kthye tek makina
gjithe inat shefin e gjet
-Shume pyete more djale,
c'paske qene per muhabet?

Po vertet i thote shoferi
u vonova por s'kam faj
se ketu ka kaq shume kthesa (femra)
sa une s'di se nga t'ja mbaj.
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Kendi i krijimeve te reja

Te shoh..........

Rrudha dhe eksperienza te jetuara,
mbi fytyren tende espresjone te lodhura.

Lekura jote e bardhe , tregon dhimbjen.
Syte e tu, kerkojne paqe.

Zemra ime nuk pranon kete,qe syte e mi shohin.
E lotet e mi te kote,rrjedhin te pameshira mbi faqe.

Deshirojne krahet e mi, te ndalonin te ikje larg.
Deshiron zemra ime,ta kishte te mundur te ndalte kohen.
 

ervin

Primus registratum
Re: Kendi i krijimeve te reja

Sjelljet e tua

Me se 4 vjet ty te dashurova
dhe asnjehere nuk te lendova
te adhuroja porsi floriri
po ti mu trete porsi qiriri.

Kur me the jo per here te pare
shume u merzita nga turpi s'kam qare
kur me the jo per here te dyte
nate e dite lot me rridhnin nga syte.

E para iku e dyta shkoi
por rastin e trete kurre s'e harroj
se fajin qe kishe ma ngarkove mua
me sjelljat e tua me thoje s'te dua.

Une kujtoja se isha i pari
ne zemren tende i dashurise lajmetari
te adhuroj porsi princeshe
tani lus zotin gezim te mos gjesh.

Dhe tani me vjen keq o vashe
qe me poezine time lamtumire te thashe
e di qe do vuaj keshilla s'pranoj
por te pakten di qe nuk ju dashuroj!!!!
 

Durrsaku_King

Forumium praecox
Re: Kendi i krijimeve te reja

N A T A !

-Ç’fare! Perse e fike driten? Ej... nuk te shoh... ku je... Eja ketu, te kapa... ëëmm... sa buze te embla, te njoma... me puth perseri...keto buzet e tua te buta me terheqin jashte mase... po ketu? ...te pelqen kur te puth edhe ketu te gusha... pas veshit... Ej sa qafe te bardhe qe paske... prit prit... dua te te puth akoma... me pelqen shume kur buzet e mia shijojne lekuren tende te lemuar, rreshqasin mbi të duke puthur çdo qelizë te ndjeshme që perpiqet te me takoje sa me pare, duket qe ke qejf te vazhdoj ta bej serisht, te puth vazhdimisht e te peshtillesh ketu ne krahet e mia... e ndjen sa ngrohte eshte nen kete jorgan... ej... ej... kujdes me duart e ftohta... ç?fare ben... po mi ferkon neper trup... ej... po bluzen... po ma heq bluzen... po ngrohi pak duart ta haje dreqi... sa te ftohta qe i ke... perse habitesh me trupin tim... Oh buzet e tua... sa me pelqen kur me puth neper trup... gjithmone e kam deshiruar... dua ta bej edhe une... ta heq edhe ty kete bluze... te pakten duart e mia nuk jane te ftohta sa te tuat... i kam me te ngrohta... sa lekure te lemuar qe ke... te puth... te puth vazhdimisht... gjithandej... eee... te pelqen te ferkohesh pas trupit... ee... Mos!... Pantallonat... do te thoja qe je fare e paturpshme... ose shume guximtare... ej... mos... UAU!! Me preke... ej... e din sa i ndjeshem qe jam... aty... Oh... kujdes se eshte me rrezik... Oh zot!.. Qenkemi me mire keshtu, dy krijesa te buta, te pastra, si zoti na krijoji... sa te besdishme keto rrobat... perse duhet ti mbajme vazhdimisht veshur kur qenkemi shume mire pa to... e ndjen qe gjithçka qe prek eshte e imja... eshte pjese e ketij trupi... ndersa ti... ti ke me te vertete nje lekure te lemuar e te bardhe qe mbeshtjell trupin tend te bute... te pelqejne duart e mia qe rreshqasin neper te... tani ketu poshte meje rri pak si e ngrire por s’do te thote qe s’je dakort me mua... jo ee... perkundrazi je nje mekatare e vogel qe me ndihmon me levizjet e lehta... shshtt... jam une... jam une... mos u tremb... eee... si te duket... mos fol fare... vetem me ndje... nuk duhet te besh asgje... vetem te me ndjesh... jam une... perqark teje... rrotull teje... afer teje... anash teje... brenda teje... me ndjen me frymemarrjen tende... tingujt qe nxjerr nuk kane kuptim... nuk mund te mendosh ne keto çaste... kur trupat tane, si dy figura te çuditshme gjeometrike jane bere njesh edhe levizjet rrisin vazhdimisht ndjesine e na zoteron si nje djall i vogel qe renkon me trupat tane... por ti... ti s’je fare ketu... ti me boten tende te fantazive te shfrenuara me rremben vazhdimisht akoma me shume... kerkon gjithnje me shume nga une... vazhdimisht ma thua... saqe... tani nga nje fryme e qete dhe e pafajshme kthehesh... kthehesh ne nje stuhi e forte renkimi dhe nje kenaqesi e paarritshme qe kerkon me shume brenda teje... me kerkon mua... me shtrengon fort me kembet e tua e me terheq ashtu ne pandergjegjshmerine e nates e une te ndjek pas... mbase pak i egersuar... a nuk jam pak si nje tiger tani... qe çjerr me thonj, dhembet kercet e frike nuk ndjen aspak... nje tiger i mbyllur ne kafazin e deshires tende ne levizjet e forta per te shqyer gardhin e hekurave me nje force qe nuk e di se ku buron edhe... edhe... ja... ja... shoh nje drite tani... nje drite qe fortesohet midis syve te mi... po me djeg nje zjarr i nxehte qe sa vjen e rritet... duket sikur hekurat po shkrijne e gardhet çahen para meje... nje force e larte me ngre ne ajer... shih si po qendroj... ej... po fluturoj, po fluturoj, ja ku je ti atje poshte e une shih si qendroj ketu lart... jam i lire... jam i lire...
Tani rrij shtrire krahehapur pas stuhise emocionale, i lagur nga shiu impulsiv i rrahjeve, pak i lodhur shume i kenaqur e i çliruar nga pesha e deshires, e bota me dukete vogel si nje sfere... e sekondat te gjata si litare... e asgje nuk egziston me... as nata... as ti... tani... tani çohu dhe ik pirdhu!
 

tirana

Primus registratum
Re: Kendi i krijimeve te reja

Me te mprehtat shpata perdora per tu mbrojtur
muskujt shume here tregova se keqes
lundrova pa frik neper stuhit e kohes
me durim sherova plaget e vdekjes

nje dit u ula me llogarin perpara
dhe vizen e shumes me ngadale terhoqa
zbulova gabime por nuk u shqetsova
endrat e dikurshme, jo nuk i dogja

mora ket drejtim ashtu i paqarte
stacionin mbaj mend, detinacionin panjohur
ndoshta nganjeher i kam rene dhe gjat
por asnjehere me shpirtin pa ngrohur

u mundova sa munda me mjetet qe gjeta
te fresket kam memorien kur veten pyesja
kjo dallge blu ku valle do me nxirrte
ku mbaronte fundi, ku fillonte nisja?

vertet nga fundi u nisa, mbrapsh numeroj
kaq kisha me vete ne ate breg te Jonit
ku dikur ndertoja kalate prej rere te lagur
dhe veten imagjinoja mbret brenda tyre..
 

i'll_wait_4_U_in_Heaven

Forumium praecox
Re: Kendi i krijimeve te reja

Me ndje per editimin, por duhet ta beja, kuptoje vete perse.

Pershendetje, Kordelja

NEN CATINE E REVE

Nen catine e reve
ngrita cadren
dhe heshtjen prita
gjer ne fergellitjen e turbullt te muzgut

Nen catine e reve
prita heshtjen
gjer ne hapin e vdekur te kohes,
ne tragjedine e vdekjes se shiut,
ne lindjes se diellit heshtjen prita.

Nen catine e reve
prita heshtjen,
por c'e do:
heshtja mua s'me priti
 

ADRIA

Primus registratum
Re: Kendi i krijimeve te reja

GENJESHTARJA

E doja, e dashuroja,
oh Zot sa fort, sa shume,...
por nje genjeshtare ishte ajo
e tani i vrare mbeta une...

Puthjen nen driten e henes
nje nate asaj i'a pata dhene
dhe me tingullin e zemres,
nje kenge i kisha dedikuar
............................me mandoline!

E bukur porsi nje gonxhe,
e lezetshme ishte ajo,
por zemren sot ma ktheu ne vjollce,
mavi u be shpirti, blu o Zot!

...Cdo gje u nevrikos
nga nje genjeshtare,
çdo ndjenje u shpartallos
prej teje vajze tradhetare...

...Dhe sot serish kete vajze kerkoj
i çmendur jam e di,
drejt genjeshtares po shkoj,
po ku je ti vajze, ku je ti?!

Ah qe te te harroj dot nuk mundem
dhe fshihem prapa loteve qe te binin dikur,
brenda genjeshtres tende une humbem,
ato floke t'i gjej, t'i prek, t'i perkedhel...

Te t'i lag ato buze me gjuhen time
ti genjeshtare e djallit qe ende te dua,
ty qe ta kisha falur brendesine time
e ti qe me kishe thene: "Je i vetmi zemer per mua!"

Por sot ti dike tjeter po mendon
a mbase me ate dike po ben dashuri,
mua - te çmendurin pas teje,...
......................................krejt me harron,
ti genjeshtare qe dikur the:
......................................"Ti per mua je perendi!"

Dje per ty mbase isha edhe nje perendi
por ato fjale shpejt i harrove,
nje djali tjeter i vajte pas, kryeve tradheti
e mua te shkretin me shkaterrove...

Dje per ty isha mbase gjithesia
por sot ti ke nje tjeter ne zemer
e mua sot me mbyti kjo vetmia,
vazhdoj te te therras me emer...

Dje per ty isha shume teper
por ti genjeve dhe e hengre xhanin perbrenda,
ti e keqbere dashurine e vjeter
e sot me le me ankth, te mallkuar
...................................nga jeta...

Ti genjeshtare qe ishe zemra ime,
ishe dhe je akoma moj fluturake,
prej teje seç morra si shperblime
lotet qe sot me derdhen faqeve...

Sot rri si i mjere, i pafat
e s'mundem te mos mendoj per ty,
ndonese me genjeve gjate
ende te dua o vajze, te dua,...
.................................a e di!

ADRIA, 30 DHJETOR 2002

TE GJITHA TE DREJTAT E REZERVUARA ©
 

ADRIA

Primus registratum
Re: Kendi i krijimeve te reja

ADELA...

Ai i bie me terbim
kitares se tij,
tek kujton me pikellim
nje ish dashuri...

Kujton nje vajze
qe dikur e dashuroi,
si nje kanarine a pulebardhe
qe permbi brigje shtegtoi...

Kitara tela-tela
tek gishtat formojne muzike,
vajzen e quanin Adela,
me nje ze te embel si harmonike!

Adela ishte e dashura e tij,
ishte por nuk eshte me,
Adela qe ishte nje gjithesi
tashme u be nje hiç, nje asgje...

Eh si mund ta harronte Adelen?!
Si mund t'ia hiqte syte?!
Si valle te shkonte me ate tjetren
dhe dashurine e vjeter ta linte permbyt?!

...Adela qe zemren gur
e kishte bere per djalin,
ajo qe kishte kaq nur
tek i belbezonte fjalet?!

...Por ajo e kishte falur
nje here, dy here, tre, kater,
buzet serish i'a kishte puthur
e pastaj dashuri kishin bere
.....................................rreth vatres afer!

...Adela e kishte mbushur me shprese,
darken kaq shume here i'a kish gatuar,
ajo fluturoshja si pikevese,
Adela per djalin sa kish sakrifikuar!?

Por fatkeqesisht eshte kaq vone,
Adela krevatin e tij ka braktisur,
se vuajtjet zemra e saj nuk i meriton,
ndaj nga jeta "e tyre" qe arratisur...

"Adela, o Adela po ku je moj?!"
- keshtu therret zeri i tij i çjerre,
me lote te nxehte faqeve, me vaj...,
me grushta i bie murit te ngrire...

Urren sonte kaq shume,
as ai vete s'e di se ç'fare,
mallkon henen lozonjare pa fryme
se Adelen me nuk e ka pare...

Ai e di qe eshte fajtori,
ai e di por s'ka ç'te beje,
sepse ai kete qenie sikur e pushkatoi...,
e tashme Adela ka shkuar
..............................dhe me kurre,
...........................................kurre s'do te vije...,
...........................................kurre me!


ADRIA, NENTOR 2002 © TE GJITHA TE DREJTAT E REZERVUARA
 

sweet -heart

Primus registratum
Re: Kendi i krijimeve te reja

MAGJIA E QASTIT

CASTI eshte magjik
te rremben kur ti se di
NJE cast i bukur eh kush e di
nje cast hutimi aq doje ti
NJE qast merzie qe ta humb durimin
nje qast e kush sgabon
NJE qast e dy lot pikojne
nje qast besimi e zhgenjehesh rende
NJE qast e mund te vdesesh
nje qast e mund te rigjesh vetveten
nje qast e droga te rremben
NJE qast e me djallin ti miqesohesh
nje qast e mekatit i pergjerohesh
nje qast e ti perqafon jeten
nje qast e ti dehesh nga lumturia
nje qast te ben te ndihesh mbret
nje qast dicka degjon
e kjo fjale ne shpirt te vret
NJE QAST DY TRE NJEMIJE
ne jete jneriut i ndodh
NJE qast eshte shume i shkurter
por ndodh dhe qe smbaron
NJE QASTDHIMBJE E PASHERUAR
NJE QAST LUMTURIE E PA PERSHKRUAR
nje qast e te duket se jeta mbaroi
por jeta s eshte nje qast
QASTI eshte pjese qe jeta te dhuron
te vjen kur ti se kupton
NDODH QE TI E PRET ME NETE TE TERA PAGJUME
NJE QAST E CFARE S MUND TE TE NDODH
E KUSH E DI QASTI ESHTE MAGJIK
 

renea

Primus registratum
Re: Kendi i krijimeve te reja

hirko dhe dy te tjere bukur.

se mos kopjon njeri vjershat e adrias, i ka me copy right /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Kendi i krijimeve te reja

Nate,

ulur ne nje cep te dhomes,
duke thithur nje duhan
nje gote wischi e mbushur plot
syte te enjtura nga te qarat
fike driten te mos shoh kush kete deshperim

Lotet rrjedhin te pa meshira mbi faqe
flas me akrepin e sekondave
tiktaket e saj duken me te lehta
sec tik taket e zemres sime.

Shpirti po me djeg, nuk dua te qaj
veten s'e kuptoj , asgje nuk me ngroh.

Pap....
 

ADRIA

Primus registratum
Re: Kendi i krijimeve te reja

Fillimisht postuar nga renea:
[qb] hirko dhe dy te tjere bukur.

se mos kopjon njeri vjershat e adrias, i ka me copy right /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
LOOOOOOOOOOOL

Po me Copy-Right © i kam kishit gje inat ju?! Shaka kuptohet! Hej, po edhe po te kopjojne le t'i kopjojne ama, perseri origjinalet une i kam ketu se edhe shume prej tyre i kam botuar! S'keni pare gje fare po he! LOL

Kisses, Adria!
 

Diabolis Dassaretis

Forumium praecox
Re: Kendi i krijimeve te reja

Nëse ju duhet një
redaktor, kritik,
komentator, mik,
korrektor, armik,
çensor, reçensues,
sponsor, botues,
bashkëautor, lexues,
që ti zbërthejë ato që keni
përjetuar,
shkruar,
postuar,
bëjini një zë Diabolisit
se ska për të përtuar,
por të jeni të duruar,
dhe mos nxeheni të uruar.
 

ADRIA

Primus registratum
Re: Kendi i krijimeve te reja

Fillimisht postuar nga SWEET-HEART:
[qb] MAGJIA E QASTIT

CASTI eshte magjik
te rremben kur ti se di
NJE cast i bukur eh kush e di
nje cast hutimi aq doje ti
NJE qast merzie qe ta humb durimin
nje qast e kush sgabon
NJE qast e dy lot pikojne
nje qast besimi e zhgenjehesh rende
NJE qast e mund te vdesesh
nje qast e mund te rigjesh vetveten
nje qast e droga te rremben
NJE qast e me djallin ti miqesohesh
nje qast e mekatit i pergjerohesh
nje qast e ti perqafon jeten
nje qast e ti dehesh nga lumturia
nje qast te ben te ndihesh mbret
nje qast dicka degjon
e kjo fjale ne shpirt te vret
NJE QAST DY TRE NJEMIJE
ne jete jneriut i ndodh
NJE qast eshte shume i shkurter
por ndodh dhe qe smbaron
NJE QASTDHIMBJE E PASHERUAR
NJE QAST LUMTURIE E PA PERSHKRUAR
nje qast e te duket se jeta mbaroi
por jeta s eshte nje qast
QASTI eshte pjese qe jeta te dhuron
te vjen kur ti se kupton
NDODH QE TI E PRET ME NETE TE TERA PAGJUME
NJE QAST E CFARE S MUND TE TE NDODH
E KUSH E DI QASTI ESHTE MAGJIK [/qb]
O ZEMER, O SWEETHEART!

KETE POEZINE E CASTIT E KISHE YLL YLL YLL! TA THOTE ADRIA, POETJA TY PO HE! KE SHUME TALENT DHE KY ESHTE FILLIM I MBARE DREJT SUKSESESH TE METEJSHME BESOJ! SHKRUAJ EDHE POEZI TE TJERA NE FORUM MIRE FLORI?!


/pf/images/graemlins/wink.gif ADRIA /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

ADRIA

Primus registratum
Re: Kendi i krijimeve te reja

MOMENT! 19 Mars 1998

Debora binte me sterkala lozonjare,
druret e lagur puthnin ylberet me te shume-ngjyrta te çiltersise,
nje vogelushe si dallendyshja bisht-gershere shtegtimtare,
nje kordele te kuqe i'a lidhi lumturise...

Gushekuqi drodhi belin siku te ishte valletar,
ishte ngrice e ashper ne zemren e vajzes,
reja si pellumb i bardhe u shkri bashke me boren qelibar
edhe trungjet e larte te thare e duartrokiten kete "farse"!

Qielli u terbua dhe seç kerkoi per pasojat shperblim,
koha u venit si rreze a pandriçuar, u braktis...
ca mornica rrane perdhe rruges se gjate fluturim
...dhe dashuria u fsheh kodrave e ne toke u mboll si qiparis!

Kjo poezi mua me pelqen jashtezakonisht! E kam qare fare! Si thoni edhe ju?! /pf/images/graemlins/smile.gif

ADRIA :cool:
 

ADRIA

Primus registratum
Re: Kendi i krijimeve te reja

ME MUNGOVE TI (dedikuar te Dashurit tim i cili po me mungon shume keto dite qe "ndodhem" edhe larg prej tij...)

Me mungove ti i dashur aq sa shiu ne shkretetire,
aq sa lotet rreshqiten faqeve kur te thashe LAMTUMIRE,
aq sa dielli leshon rreze tek bie pingul neper asfalte,
aq sa poetja shkruan me mall me mijera vargje!

Me mungove ti shpirt si nuk me kishe munguar me pare,
aq sa doja te vija tek ty si nje zog qe endet neper nate i marre
dhe atehere me shume e ndjeva vetmine e castit,
ishte "imazhi yt" qe me mbajti si pranvera e rastit...

Me mungon edhe tani ah vetem ta dish,
tek ndodhem ne kete toke me male, ne dhome e vetme lakuriq,
me shpinen e kthyer nga krevati i ftohte i nje dhome hoteli,
me dhemb zemra per TY ngaqe jam larg sic eshte ai qielli...

Por perseri ne krahet e tu do te vij sa te kthehem,
perseri do te "bekohem" me fjalet e tua te dehem,
te perkedhelem e te fshihem tek floket e tua,
te te puth fort ne buze tek te pershperis: "te Dua o dreq, TE DUA!!!"

BUKUR, HMM?!

ADRIA :cool:
 

ADRIA

Primus registratum
Re: Kendi i krijimeve te reja

LULJA E DASHURISE (28 Shtator 2002)... Ju pelqen?!

Kërkova ne errësirë si lugat
një copë bime te vogël e të thatë
që ta merrja në duar me përkëdheli,
kjo lulkë e njomë emrin e kishte "Dashuri"...

Dhe unë atë doja ta dashuroja sa më s'ka
lulen e kuqe, të verdhë, te kaltër a te bardhë,
sepse edhe ajo kishte nevojë për mua
ndaj lules së bukur une i thashë: "Eja, se të dua!"

Erdhi ajo në krahët e mia ta pushtoja,
lulja delikate sikur më tha se kish nevojë ta ngrohja...
dhe ashtu perqafuar do të rrinim të dyja ne,
se unë në zemër e mirëprita këtë lloj lumturie të re!

Kishte ardhur keshtu kjo dashuria me petale,
të merrnin më qafë flatrat e kësaj luleje lozonjare,
por kur "bije" brenda me të mbase do gjeje edhe zhgënjime
se ashtu si gjemba te çponte "bishti" i dashurise jetime...

Ditë të tëra tashmë kaluan,
me imazhe te mrekullueshme u përfytyruan,
copa romance hedhur përmbi gonxhe,
dashuria kish ardhur e kthjellët në formën e një vjollce!

Ndersa një ditë tjetër qe e kuqe si një trëndafil
dhe zëri i saj dilte i ëmbël si bilbil,
por kishte dite kur qe si shkurre e egër,
të "qëllonte" me plagët që sillte si të vdekur!

Por lulja që quhej dashuri
u rrit edhe ne kopshtin e tij
dhe une isha vajzë, ai po çun
njeri-tjetrin gjetëm me plot adhurim!

Kështu si ne u krijuan plot çifte te tjera,
dashuria nuk qe magjike jo, por kishte edhe të mira,
ashtu siç ta ben shpirtin copë shpeshherë,
ashtu çel edhe hapet ajo si në pranverë!

Ndaj perqafoje fort kete lule kur e gjen,
është e këndshme dhe interesante tamam si mister,
sa me shumë t'i shmangesh aq me shpejt të vjen,
lulja e dashurisë që zemrën e ka peng!

ADRIA :cool:
 
Top