Grusht shteti ne Turqi

Airbourne

Papirus rex
Posi tani turqia na doli edhe e prapanbetur. Turqia ekonomikisht qendron shume me mire se shume vende te BE-se. Une e kam vizituar disa here Turqine dhe e di se ky vend eshte shume i bukur, mjaft i zhvilluar, njerezit jane mikprites...Ne Gusht prap do shkoj dy jave ne pushime. Nje kushuri i jemi punon qe disa vite ne Turqi. Ai thote Lajmet qe tregohen ne perendim kundra turqise s'kan lidhje fare me realitetin ne kete vend. Perendimi ne krye me shba-ne dhe izraelin deshen ta rrezojn erdoganin por ky va futi...dhe tani perendimi del me sllogane "ne e denojme pucin", "ne e perkrahim presidentin qe e zgjodhi populli" etj, etj
Sulltani nuk iken me vrap...siper reve.
 

gurax

Pan ignoramus
Fol pak me qarte agim40. Kur thua "Turqia", cfare duhet te kuptojme me kete fjale? Po te lexosh me kujdes, flitet per popullin ne ato qe kam shkruar une, dhe me pas kalohet ne rolin e Sulltan Rexhepit ne relate me popullin.


"Xhamite jane kazermat tona, kupolat jane helmetat tona, minaret jane bajonetat tona, dhe ata qe besojne jane ushtaret..."
"Termi Islam i moderuar eshte i shemtuar dhe ofendues. Nuk ka Islam te moderuar. Islami eshte Islami."
Qe e do shumica e popullit te vet... . Nese 'te tjeret' vendosin qe kete fjali ta perdorin si alibi me te njejen papergjegjesi qe e perdor edhe ti agimi40, Turqia do te filloje rrugen qe te shndrrohet shume shpejt ne nje Siri. E meqe jemi ne kete diskutim, cila eshte pjesa te ciles do i vendosim emrin 'shumice' e ketij populli? 50.1%? 60% ? 99%? Ndoshta kusheriri yt mund te hedhe drite me shume se ne, ne kete pike.

Se sa nuk ja ndien ketij populli per te tjeret... ashtu qofte. Por gabohesh. Po ashtu si te tere ata turq qe e mendojne si ti.
 

agim40

Valoris scriptorum
Qarte fola lale! Kur thash shumica atehere fola per ate shumice qe e zgjodhi erdoganin. Ne vendet demokratike ne perendim disa here shumicen e perben edhe 40% pastaj behet nji koalicion per te e kaluar 50%. Erdoganin e zgjodhi shumica e popullit turk.
Po te shendrrohet turqia shume shpejt si siria dhe vendet tjera, ateher terrorizmi nuk duhet kerkuar te myslimanet por te terroristet e vertet, te ata qe i futen rrenjet e terrorit ne bote si BUSHI dhe BLAIR.
Citatet e erdoganit qe i ke nxjerr lale, nuk duhet marre menjiher ne menyre negative. Une aty shoh gjera qe skan lidhje me luften. Po te thot erdogani minaret jane raketat tona, bajoneta tona... c'te keqe ka ketu? E dime qe xhamite, kishat dhe shtepite tjera te besimeve tjera jane vende per t'u lutur, per t'u falur, per t'a perhapur paqen, dashurine...
Shih lale, une s'kam lidhje shume nga fete, i respektoj te gjitha, mundohem t'i marri gjithe te mirat nga cdo fe, por te rrim shtrembet dhe te flasim drejte.. Fese myslimane me kete propagande "lufte kunder terrorizmit" i behet nje padrejtesi shume e madhe, kurse erdoganin s'e duan se ai nuk behet i degjushem dhe vegel e perendimit. Ky eshte mendimi im dhe s'ka nevoj askush te pajtohet me te!:)
Sa i perket kusheririt kur do shkoj atje, edhe 10 dite, do te bisedoj pak me shume se sa kam folur ne telefon...:duhan:
 

hareid

Papirus rex
Vargjet, e thena nga Erdogan qe jane nxjerre me siper, kane te bejne me nje vjershe qe ai, Erdogani, e ka shkruar para 18 viteve. Asokohe ai per ate vjershe edhe u burgos nga kemalistet. Keto vargje Erdogani i perseriti para ca kohe ne nje miting me qellim qe te i tregoe mases perse ai asokohe nga "kemalistet demokrat" u burgos. Ato vargje, qe jane sensibilizuar aq shume, cdonjeri mundet te i interpretoj ne menyre te vet.

Ajo qe mua nuk me pelqen te Erdogani eshte menyra se si ai mundohet te e instrumentalizon fene per te i arritur qellimet e veta. Gjithashtu nuk me pelqen fare, kuptohet nese lajmet jane te sakta, malltretimet dhe torturat qe u behen pucisteve te burgosur.
 

gurax

Pan ignoramus
Cili eshte me per keqardhje, nje i cmendur qe hedh nje gur ne lume, apo tere turma qe hidhet ne lume per te kapur gurin?

Arrestimet, pushimet nga puna, perndjekjet e pucisteve si dhe "atyre qe kane lidhje me pucistet (si percaktohet kjo?), keqtrajtimet dhe torturimet dhe perdhunimet e ushtarakeve neper burgje (ose me mire te themi kampe perqendrimi) nuk eshte se po i ben sulltani. Po i ben ajo turma qe hidhet ne lume. Ajo qe ketu po insistohet te quhet shumice e popullit. Kjo shumice, mos eshte gje e motivuar nga aftesia e Erdogan per te qene mjaft elokuent me ta?
 

hareid

Papirus rex
Jo cdo gje qe shkruhet neper media eshte edhe e sakte. Kjo nuk do te thote se Erdogani nuk ka faj, por jo edhe ne ato masa qe shkruajne mediat e perendimit. Le ta leme popullin turk te gjykoj me se miri per presidentin e tyre. Mendimet negative, paragjykimet e tepruara te disave, sidomos kur behet fjale per turqit ne vecanti dhe muslimanet ne pergjithesi, ne ditet e sodit kuptohen fare lehte....
Megjithate nder te gjitha fajet dhe gabimet e Erdoganit, vlen te theksohen edhe ato qe Turqia deri me tani i ka arritur me "Cmendurite" e Erdoganit...
  • Prodhimtaria e Turqis ne kohen e Erdoganit ka bere nje kercim, nga pozita e 111-te e vendeve me te fuqishme ne bote ne vendin e 16
  • Ne Turqi pagat, ne 10 vitet e fundit, jane rritur 300% dhe paga minimale e nje punetori eshte ngritur nga 150 dollare ne 420 dollare dhe papunesia ka rene nga 38% ne 2%.
  • Buxheti i arsimit dhe shendetesise ka tejkaluar buxhetin ushtarak andaj edhe paga e nje mesimdhenesi eshte e barabarte me ate te mjekut.
  • Erdogani mbuloje deficitin e shtetit qe kishte arritur ne 47 miliarde dhe pagoje kestin e fundit te borxhit ne Banken Boterore. Jo vetem kaq, Turqia ka arritur edhe qe ti jap borxh po ketij fondi ne shumen prej pese miliarde dollare, e po ashtu ai ka arritur qe ne fondin e pergjithshem te kurseje edhe 100 miliarde dollare
  • Eksportet e Truqise, para dhjete viteve, ishin 23 miliarde ndersa me vone u bene 153 miliarde per te arritur deri tek 190 shtete ne mbare boten.
  • Jane ndertuar 35000 salla laboratorike te teknologjise informative dhe asaj grafike ne menyre qe te rinjte turq te kene mundesi te pergatitjes profesionale dhe praktikes ne to.
  • Dhjete vitet e fundit, ka ndertuar 125 universitete te reja, 189 shkolla, 510 spitale, 169 mije klasa ne menyre qe te mos kete ne nje klase me shume se 21 nxenes......
Ka edhe shume pika tjera por mjaftone kaq. Shtrohet pyetja, perse atehere shumica e popullit te mos e perkrahe nje president te tille? Sepse personalitetit i tij nuk i shkon perendimit per shtati?
Nese perendimit i intereson aq shume "demokracia" neper keto vise, atehere perse ate demokraci duan ta sjellin vetem ne vende sikur Iraku, Libia, Siria?? Perse nuk shkojne edhe neper Afrike, ku qeverisin vetem banda kriminale?? Ku i dihet ndoshta edhe andej zbulojne ndonje pus nafte rruges...
 

gurax

Pan ignoramus
Nuk eshte arsye e mire te shkosh me mullixhiun vetem sepse ke inat vjerren. Ne te njejten linje, eshte e kote te sillen vendet e tjera si shembull "pse nuk shkohet atje" vetem per te hequr vemendjen nga makabritetet qe bejne nje pjese shume e madhe e turqve, incidentalisht pjesa qe bertet me fort se te gjithe Allah Akbar.

Per pjesen e perparimit, meqe po perserit te njejtat gjera, po perseris dhe une te njejtat gjera.
I pame "popullin demokratik" qe mbeshtet sulltanin duke beritur Allah Akbar. E pashe ndryshimin e ushtarakeve me arme qe refuzonin te qellonin mbi turme, e ne krahun tjeter disa foto (se videot jane shume makaber) te ketij popullit demokratik qe ju priste kokat ushtareve pasi keta ishin dorezuar. I pashe turmat kafsherore me pamje njeriu se si versuleshin drejt kamerave. I pashe gishtat e ngritur perpjete.

Gjithashtu nuk mund te mohohet as se:
1. Nje vrases me pagese ka "rroge" me te larte sesa nje traktorist, nje mesues apo nje shofer.
2. Nje mafioz jeton ne nje shtepi me te mire sesa jeton ne shtepi nje rrogetar civil.
3. Mehmet Kraja ne letren e tij drejtuar muslimaneve te Kosoves ka shkruar kete fakt: [ ...a keni menduar ndonjëherë si ndihemi ne që përbëjmë shumicën në këtë vend gjatë këtij muaji? A e doni përgjigjen time të sinqertë? Si në Tetovë. Nëse e keni pasur për qëllim që kryeqytetin e një shteti, Prishtinën, ta shndërroni në provincë me identitet të nallash e dimish, mendoj se ia keni arritur. Por në fund të muajit, sapo erdh Bajrami, duhet të jeni ndjerë të zhgënjyer: nuk pat shumë fishekzjarrë, një numër kafenesh dhe dyqanesh nisën punë që në mëngjesin e ditës së parë të Bajramit, ndërsa një numër i madh i kosovarëve, te të cilët mund t’i keni varur shpresat, ua mësynë plazheve të Durrësit e të Shëngjinit, për t’u dukur po aq perëndimorë, siç duken të gjithë europianët e tjerë.]
Si dhe duke shtuar ne menyre te permbledhur, persa i perket perparimit real te Turqise ne teresi, perparimi dhe aftesia intelektuale e turqve te sotem eshte merite e Turqise sipas Ataturkut, sipas mesimeve te Ataturkut, sipas idese se shtetit laik te ndare nga feja i Ataturkut, sipas shkollave te Ataturkut, e jo sipas parazitizmit mbi keto gjera te Erdoganit, Turqise sipas vizionit te Erdoganit, shtetit islamik qe do te beje Erdogan.Jo me kot Erdogan ka kohe qe po pergatit ndryshime te metejshme ne Kushtetuten e Turqise. Ate Kushtetute qe e ka vendosur Ataturku qe ne fillim te shekullit, ate kushtetute qe jane betuar te ruajne ushtaraket, veprim per te cilin tani po perdhunohen burgjeve nga larot e Erdoganit.

Jo cdo gje qe shkruhet ne media eshte e sakte vertet, po ka shume pjese qe jane komplet te sakta. 

hareid

Papirus rex
Po ti perseriti dhe riperseriti fjalet dhe fotot sa te duash. Fobia, e mbushur derin ne palce, as qe te lejon qe te mendosh ndryshe.
Nuk ishte popullit ai qe i sulmoi pucistet, por pucistet ishin ato qe e sulmuan popullin.
Mos u mundo qe pucistet te i besh si viktime ketu, sepse shume fakte e vertetojne te kunderten e asaj qe mundohesh te shpjegosh ti.


Cfare jane rrahjet kunder ketyre gjuajtjeve nga helikopteri mbi popullin. Ushtria vrau mbi 160 persona civile.


Te nxjerrish citate jashte kontekstit eshte fare lehte. Te e besh diktatorin Ataturk si nje demokrat eshte sa per te qeshur aq edhe per te qare...Mirepo ne rastin tend, per arsye qe dihen, nuk eshte asgje e papritur...

A ke degjuar per masakren e Dersimit:

"Ataturk, the founder of ''modern'' Turkey, is glamorized by many. What most people don't know, is that Ataturk was a mass-murderer and genocidal maniac. He was responsible for the slaughter of over 120,000 Kurdish civilians, mostly women and children, since they were easy targets for the Turkish army."Mustafa Kamal Ataturk, the genocidal maniac, visiting the region during the massacre:Turkish soldiers and kurdish women and children in Dersim during the Dersim Massacre. The women and children on this picture were executed shortly after the photo was taken, as ordered by Ataturk:
Po te duash edhe me material qe tregojne barbarite e diktatorit Atatturk, thuaj....

Siq kam thene qe ne fillim. Une mundem te e shpreh mendimin se a me pelqen ose nuk me pelqen, Erdogani, (ne shume gjera nuk me pelqen) mirepo eshte populli turk ai i cili mundet ta gjykoj, ta votoj ose te mos e votoj Erdoganin....
 
Last edited:

gurax

Pan ignoramus
Diktatori Ataturk?

Hareid, ti je nje njeri i mire, per kete une kam nje besim te forte.

"Feja eshte nje fyerje per dinjitetin njerezor. Me apo pa fene, do te kete gjithmone njerez te mire qe bejne gjera te mira dhe njerez te keqinj qe bejne gjera te keqia. Por per njerez te mire qe te bejne gjera te keqia, duhet feja." -- Steven Weinberg
 

hareid

Papirus rex
Gurax nese do e perdorje vetem fjaline e pare ku mu drejtove mua do te falenderoja, mirepo menjehere ne baze te citatit te meposhtem e vertetove fytyren e vertete.. dmth ate se cfare mendon per mua... por nejse ska problem:)

Nga nje Ateist i llojit Steven Weinberg as qe priten citate tjera. Mirepo ai me siguri, me qellim apo pa qellim, do te i ket harruar masakrat qe i beri Stalini, Mao Ce Tungu dhe shume diktatore te tjere te cileve nuk ju duhej asnje fe per te bere gjera shuuuume te keqia...
 
Last edited:

gurax

Pan ignoramus
Stalini i ka bere ne emer te komunizmit. Edhe Mao gjithashtu. Edhe shume diktatore te tjere qe do duash te permendesh. Asgje ndonjehere nuk eshte bere ne emer te ateizmit, sado qe perhere edhe ti si shume te tjere perpiqen ta fusin si ideologji me vete. Ateizmi nuk eshte ideologji. Masakrat qe ti permend jane te verteta dhe te tera, perhere jane bere prej nje ideologjie. Ata qe ti permend, jane perpjekur te zvendesojne nje ideologji me nje tjeter, nje kult me nje tjeter. Dhe keto jane thjesht disa variabla ku emrat jane cfare te duash: marksizem, nazizem, fashizem, krishterim, muslimanizem, nacionalizem, bipolarizem, sadizem, skizofreni, narcizizem. Por sado qe ti te duash, ne kete liste nuk futet ateizmi. Nese ateizmi eshte ideologji, atehere transparenca eshte ngjyre, tullaclleku eshte model flokesh, mosseksi me kufoma eshte nekrofili...

Ti kujton se thua ndonje gje me mend, por eshte tregues injorance ajo qe ti pretendon duke sjelle keto justifikime per te larguar vemendjen nga kontributi masiv i fese ne kete ngjarje. Ne cfare po ndodh ne Turqi! Ne kete shemti boterore! Meso pra se termin ateizem e kane nxjerre fetaret ne kohen e romakeve para 2000 vjetesh. E di se si? Ishin politeistet me panteon multihyjnor qe quanin ateiste ata qe kishin besime monohyjnore. Ishte term ofendues, degradues. Ashtu sic ti tani po perpiqesh ta perdoresh po njesoj, si atehere. Mungesa e ideologjse ekspozon vertet personalen brenda secilit, ashtu sic nje ideologji shtremberon personalen brenda secilit. Ti nuk je i prekur nga ideologjia e skllaverise, je nje askllavopronar, po ashtu si dhe une. Jemi me njohuri per te, por jo te ndikuar prej saj. Mendimet tona jane personale dhe te painfektuara nga pjesemarrja jone vetjake ne kete ideologji. Po ne lidhje me fene, c'mund te thuhet? Dhe ne kete moment te diskutimit, ti pretendon qe ky shtremberim vetjak yti nga ideologjia eshte per mire... por bota ku jetojme te gjithe e dime qe nuk e fakton kete gje, per mijera e mijera e mijera vjet tashme. Askush asnjehere nuk ka bere ndonje lufte ne emer te mungeses se ideologjise tek nje hyjni. Apo te beje thirrje per shantazh apo raprezalje apo terror apo tere cfare ka nje histori te tere te njerezimit, apo te betohet ne emer te ateizmit, apo te qetesoje emocionet perpara nje provimi ose nje ndeshje boksi per titullin kampion i botes, me ane te ateizmit. Dhe vjen ti dhe te duket sikur i ve note Steven Weinberg! You are a joke! (Tere kush lexon, le te kerkoje vete sadopak info mbi Steven Weinberg, kush eshte, ka sa vlera ka, ja vlen apo s'ja vlen t'i mbahen shenim e sillen si citate ato qe thote. Dhe me pas rikthehuni e rilexoni prape ketu per te dalluar pikerisht kete shtrembesine me te cilen e sheh boten rreth vetes nje islamik si bashkebiseduesi im i nderuar) Sa here qe del dikush me Allahu Akbar, menjehere terhiqesh qe ai s'e ka kuptuar mire hyjniun. Ahaa, pa shih. cili ka te drejte? Ik zgjidhe ti kete me bashkeidealistin tend dhe kur te vini ne nje konsensus eja perseri diskuto. Qe te mos kene ateistet goje me te tregojne me gisht dike qe ben terror ne emer te hyjniut.

Mendohu kur flet per ekuivalenca. Per me teper, ti nuk je askush te pretendosh se zeri i brendshem i dikujt qe hedh te tjeret ne ere duke thirrur Allah Akbar, zeri qeai degjon brenda vetes, nuk eshte zeri i hyjniut. Sepse po te ishe ky dikush, menjehere cdokujt mbi kete bote do i linde po njesoj identik, e drejta te te thote ty se zeri i brendshem qe ti degjon brenda vetes, nuk eshte zeri i hyjniut. Mjafton te ndrrohen vendet e personazheve ne skeme, ne formule. Formula nuk duhet te varet fare nga ku eshte secili brenda saj. E kjo eshte histori e vjeter, bajate tashme mund te thuhet pa asnje hezitim. Ka vargje antike pikerisht per kete, mos harro kaq shpejt. Mos bej si Turqia qe me sa duket ka harruar.

Kur dicka ecen si rose, noton si rose, gagarit si rose, pllaquritet si rose, struket si rose, ushqehet si rose, ben veze rose.... atehere eshte rose!
 

hareid

Papirus rex
Cfare rendesie ka se ne cfare emri i kane bere krimet kur te gjithe diktatoret pervec komunizmit e theksonin se ishin edhe ateiste?? Ne emer te komunizmit si dhe ne emer te besimit te tyre, qe ata e theksonin shume qarte, ATEIZEM, ata ua ndaluan edhe shume gjera besimtareve krishtere, muslimane, budiste etj. Mos fillojme tani te i permendim edhe me cifra te gjitha masakra qe i kane bere, se del keq...
Ateiste nuk jane vetem ata qe te pelqejne tye o zoteri por edhe te tjeret qe nuk te pelqejne. Stalini ishte komunist por kur e pyesnin se a besonte ai e theksonte se ishte ateist... E njejta gje ishte edhe me diktatoret e sistemeve tjera komuniste.....
E njejta gje eshte edhe me besimtaret e feve tjera. Ka njerez qe i thuan vehtes muslimane ose krishtere... dhe ne emer te besimit ne Zot kryejne krime te ndryshme. Me pelqejne mua ose shume besimtareve tjere paqedashes keto krime?? JO! Mirepo sipas ideologjise dhe interpretimeve te tyre ata e arsyetojne krimin dhe vrasin e presin ne emer te Zotit. E njejta gje eshte edhe me diktatoret qe u permenden me siper...Edhepse e theksonin qe ishin komuniste, ata ne te njejten kohe e THEKSONIN qe ishin edhe ateiste dhe benin krime qe per nga numri i viktimave va kalojne dhe sterkalojne te cmendurve te ISIS dhe grupeve tjera terroriste.
Mendohu edhe ti kur fillon te i akuzosh dhe pergjithesosh te tjeret pa baza. Se ketu nuk mundemi te flasim vetem per gjerat qe te pelqejne tye. Nuk mundemi ti quajm ateiste vetem personat paqedashes qe te pelqejne ty...

Sa i perket Steven Weinberg, une nuk e shajta dhe as nuk thashe qe eshte njeriu keq. Thashe qe nga nje atesit nuk pritet ndonje thenje tjeter per fene. Kjo ka te bej me ate qe ai ne ate citat, apo ne citate tjera ne lidhje me fene thote....Sa i perket arritjeve te tij ne shkence, nuk mohon askush asgje, perkundrazi eshte per te u lavderuar. Prandaj, edhe ketu, perveq se akuzave plot paragjykime, me nje urrejtje te ngulur deri ne palce nuk the asgje te re...Nese une jam "islamik" atehere cfare je ti nje komunisto-ateist...? Sepse ashtu sikurse dhe ti qe te gjithe besimtaret u fute ne nje thes, edhe une nuk bej dallime ndermjet ateisteve dhe komunisteve...

A e sheh o i mjere se si e tregon fytyren tende te vertete, plot mllef dhe urrejtje, fytyra te tilla qe urrenin jashte mase kishin vetem komunisto-ateistet.... Pastaj biles na nxjerr edhe citate te llojit: "Hareid, ti je nje njeri i mire, per kete une kam nje besim te forte..." Hipokrizi te llojit me te larte rralle here shoh...
A ja vlen te diskutohet me nje person te kalibrit tend qe ushqim e ka vetem urrejtjen dhe ofendimet? Pergjigjen e din vet me se miri......
 
Last edited:

agim40

Valoris scriptorum
Obobooo sa qenka trash muhabeti ketu.

O gurax cfare foto nxjerr ti o lali? Pse si nxjerr fotot e viktimave civilist nga ushtria e kamalit? Ushtaret qe vrane civilist na ke nxjerr si per gjynaf, kurse civilistet qe u vrane nga ushtaret as qe i permend...
O lali kur se njeh Turqin mos shkruaj pa lidhje. Te sygjeroj njiher te besh pushime atje dhe do e shohish se do ta nderrosh mendimin tend ndaj keti vendi dhe ketyre njerzve.....
 
Last edited:

Airbourne

Papirus rex
"Sulltanin" e do shumica e popullit te vet dhe s'ja ndin fare per te tjeret....
Gjykata kushtetuese e Gjermanise vendosi UNANIMISHT qe sulltani mos te dali LIVE SOT ne oren 15.00 ne Keln.Sepse EKSITON QORRAT e tij.Shpresoj qe mos te behet lufte....dhe e kam SERIOZISHT.
 

Airbourne

Papirus rex
"Sulltanin" e do shumica e popullit te vet dhe s'ja ndin fare per te tjeret....
Edhe Salvador Alenden e deshte populli,por e vrane ne parlament.Sulltani ishte me pushime, si dhe keta puqistat gjeten diten e gabuar per.....pucin!
Informohu me mire per puqin ne türkie.
 

Airbourne

Papirus rex
Po ti perseriti dhe riperseriti fjalet dhe fotot sa te duash. Fobia, e mbushur derin ne palce, as qe te lejon qe te mendosh ndryshe.
Nuk ishte popullit ai qe i sulmoi pucistet, por pucistet ishin ato qe e sulmuan popullin.
Mos u mundo qe pucistet te i besh si viktime ketu, sepse shume fakte e vertetojne te kunderten e asaj qe mundohesh te shpjegosh ti.


Cfare jane rrahjet kunder ketyre gjuajtjeve nga helikopteri mbi popullin. Ushtria vrau mbi 160 persona civile.


Te nxjerrish citate jashte kontekstit eshte fare lehte. Te e besh diktatorin Ataturk si nje demokrat eshte sa per te qeshur aq edhe per te qare...Mirepo ne rastin tend, per arsye qe dihen, nuk eshte asgje e papritur...

A ke degjuar per masakren e Dersimit:

"Ataturk, the founder of ''modern'' Turkey, is glamorized by many. What most people don't know, is that Ataturk was a mass-murderer and genocidal maniac. He was responsible for the slaughter of over 120,000 Kurdish civilians, mostly women and children, since they were easy targets for the Turkish army."Mustafa Kamal Ataturk, the genocidal maniac, visiting the region during the massacre:Turkish soldiers and kurdish women and children in Dersim during the Dersim Massacre. The women and children on this picture were executed shortly after the photo was taken, as ordered by Ataturk:
Po te duash edhe me material qe tregojne barbarite e diktatorit Atatturk, thuaj....

Siq kam thene qe ne fillim. Une mundem te e shpreh mendimin se a me pelqen ose nuk me pelqen, Erdogani, (ne shume gjera nuk me pelqen) mirepo eshte populli turk ai i cili mundet ta gjykoj, ta votoj ose te mos e votoj Erdoganin....
M.q-se juve e kuptoni gjermanishten dhe jeni bazuar ne mediat ruse,shiko kete tjetren,pastaj jepni mendimin e juaj.
ose

Pergjigja ime....kush eshte pro sulltanit te shkoje te banoje ne türkie.
 

Airbourne

Papirus rex
Po ti perseriti dhe riperseriti fjalet dhe fotot sa te duash. Fobia, e mbushur derin ne palce, as qe te lejon qe te mendosh ndryshe.
Nuk ishte popullit ai qe i sulmoi pucistet, por pucistet ishin ato qe e sulmuan popullin.
Mos u mundo qe pucistet te i besh si viktime ketu, sepse shume fakte e vertetojne te kunderten e asaj qe mundohesh te shpjegosh ti.


Cfare jane rrahjet kunder ketyre gjuajtjeve nga helikopteri mbi popullin. Ushtria vrau mbi 160 persona civile.


Te nxjerrish citate jashte kontekstit eshte fare lehte. Te e besh diktatorin Ataturk si nje demokrat eshte sa per te qeshur aq edhe per te qare...Mirepo ne rastin tend, per arsye qe dihen, nuk eshte asgje e papritur...

A ke degjuar per masakren e Dersimit:

"Ataturk, the founder of ''modern'' Turkey, is glamorized by many. What most people don't know, is that Ataturk was a mass-murderer and genocidal maniac. He was responsible for the slaughter of over 120,000 Kurdish civilians, mostly women and children, since they were easy targets for the Turkish army."Mustafa Kamal Ataturk, the genocidal maniac, visiting the region during the massacre:Turkish soldiers and kurdish women and children in Dersim during the Dersim Massacre. The women and children on this picture were executed shortly after the photo was taken, as ordered by Ataturk:
Po te duash edhe me material qe tregojne barbarite e diktatorit Atatturk, thuaj....

Siq kam thene qe ne fillim. Une mundem te e shpreh mendimin se a me pelqen ose nuk me pelqen, Erdogani, (ne shume gjera nuk me pelqen) mirepo eshte populli turk ai i cili mundet ta gjykoj, ta votoj ose te mos e votoj Erdoganin....
M.q-se juve e kuptoni gjermanishten dhe jeni bazuar ne mediat ruse,shiko kete tjetren,pastaj jepni mendimin e juaj.
ose

Pergjigja ime....kush eshte pro sulltanit te shkoje te banoje ne türkie.
 

agim40

Valoris scriptorum
Gjykata kushtetuese e Gjermanise vendosi UNANIMISHT qe sulltani mos te dali LIVE SOT ne oren 15.00 ne Keln.Sepse EKSITON QORRAT e tij.Shpresoj qe mos te behet lufte....dhe e kam SERIOZISHT.
Pune e madhe se cfare paska vendosur gjykata kushtetuese!! Me mijra njerez kane dal rruges dhe e demostrojne me vendosmeri perkrahjen ndaj presidentit te tyre.....Pune e madhe se cfare mendon ti apo ndonje tjeter...:hidhu:
 

Airbourne

Papirus rex
Pune e madhe se cfare paska vendosur gjykata kushtetuese!! Me mijra njerez kane dal rruges dhe e demostrojne me vendosmeri perkrahjen ndaj presidentit te tyre.....Pune e madhe se cfare mendon ti apo ndonje tjeter...:hidhu:
Jo mer se une se kam problem ASPAK perse e perkrahin,por meqenese e ke emrin agim....prandaj!
Sabah do konvenonte!Avatarin e ke te bukur....pergezime.
 
Top