Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

besim231071

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Fakte nuk ka per gjatesine e heroit,madje as per te dhena te tjera po dhe po patem nuk do ti jipnim ty por muzeut.Kuptohet qe folem me hamendje,po ti mos ma ofendo o shqipetare se heroi eshte edhe i yni dhe kemi te drejte ta imagjinojme si te duam.
 

bard

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Fillimisht postuar nga OROSHI:
[qb] Degjoni,nji gja du me than,te gjith ne qe po marrim pjese ne kete teme,po te na shikosh ne temat e tjera nacionaliste,te thajme piten,po te na shikosh ketu do veresh vetem lilipute te turlilloj race qe per t'u dukur "gallataxhi" tallet me nje nder figurat me te lavdishme te historise se popullit tone,nuk po bajme asgja ma teper se c'do banin Greket(te cilet me shume se nje here kane thene qe Skenderbeu eshte Grek).Pra vazhdoni keshtu se e keni mbare.Te tallesh me nje figure te tille(ato qe tallen jane sa njera b....le e Tij)do te thote qe ne jemi raca me e dhjere ne Ballkan e me gjere.Une per vedi mendoj qe:me figuren e Skenderbeut tallen vetem ata qe neper deje ju levize gjak Aziatik!!!Jane po te njejtet qe u munduan te heqin shpaten nga Statuja e Skenderbeut ne Tirane para disa vitesh.
Flobo,ajo mospagesa e taksave ne kohe te Turkut na kushtoi neve me shume se asgje tjeter,besoj po e sheh edhe vete /pf/images/graemlins/wink.gif ,me mire te paguanim taksat por do ruanim fene dhe identitetin tone!!
Ne fakt Skenderbeu eshte babai i kombit tone,pra ju po talleni me atin tuaj,te nderuar magjype shqipfoles!!! :tipsy: [/qb]
Nder te gjithe qe kam lexuar ti mu duke me injoranti ketu orosh sepse ne rradhe te pare meso si flitet ne forum,pastaj (heroi)Gjergj Kastrioti ka qene i te gjithe shqiperise dhe jo vetem i krahines tende keshtu qe ata shprehjet shkruaji ne gjuhe te kuptueshme prej te tjereve qe eshte gjuha letrare,pastaj je vete ti ai qe the se e urren vatikanin dhe tani thua se me mire te kishim paguar taksat qe te mbanim fene e krishtere,ajo fe qe udhehiqet prej vatikani,mos bjer ne kontradikte me vehten.Une nuk e kuptoj pse e the ate shprehjen o magjype shqipefoles,kur magjypet kane qene nder te paret qe kane banuar Shqiperine,pra edhe para teje dhe meje ma merr mendja.
 

bard

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Nuk e kuptoj dicka,ai hero a njihet me emrin SKENDER-BE,skender emer turk,bè titull turk,pra e perkthyer ne shqip eshte ZOTNI SKENDER.Ai nuk ka ndryshuar as emrin e vet turk vetem per nje arsye sepse ka dashtur ti leje merita te shumta Turqise,asaj qe e ka rritur,e ka stervitur,biles i ka dhene edhe titull sepse kishin besim te plote tek ai,por ai i TRADHETOI ata,sepse sic e dime ne ate shprehjen,e ka ditur edhe ai "me mire mbret ne katund se sherbetor ne qytet".Pra gjithe keto perfundime arrihen me pak llogjike dhe me pak histori keshtu qe per mua jane te kota keto muhabete.
p.s Une kam degjuar kohet e fundi se kane dale disa te dhena qe kane pergenjeshtruar faktin se ai ka qene 1.60 dhe thoni se ka qene 1.90
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

I Hueji,po e shof qe po me vjen mbas bithes,vazhdo se mir e ke /pf/images/graemlins/wink.gif
Tek une feja nuk ze vendin e pare,kombi asht ma i randsishem prandaj i thashe ato fjale per Venedikun i cili gjithmone krijonte aleanca me Turqit e dhjere ne kohen kur Gjergj Kastrioti ishte ne lufte me ta!!Por dime gjithashtu qe Venediku bente nje politike nderkombetare dhe kishte influenca te medha ne te gjitha territoret e mesdheut e me gjere.
Persa i perket asaj qe;magjypet shqipfoles kane populluar Shqiperine perpara Shqipetareve(e thene nga I hueji),mund te te jap nji keshille:largoju nga sitet Islamiste te cilat po mundohen qe Shqiptarin ta bejne njeri pa identitet dhe pa histori!!!Me duket se qenke magjyp i kulluar :tipsy: .
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Fillimisht postuar nga i huaji:
[qb] Nuk e kuptoj dicka,ai hero a njihet me emrin SKENDER-BE,skender emer turk,bè titull turk,pra e perkthyer ne shqip eshte ZOTNI SKENDER.Ai nuk ka ndryshuar as emrin e vet turk vetem per nje arsye sepse ka dashtur ti leje merita te shumta Turqise,asaj qe e ka rritur,e ka stervitur,biles i ka dhene edhe titull sepse kishin besim te plote tek ai,por ai i TRADHETOI ata,sepse sic e dime ne ate shprehjen,e ka ditur edhe ai "me mire mbret ne katund se sherbetor ne qytet".Pra gjithe keto perfundime arrihen me pak llogjike dhe me pak histori keshtu qe per mua jane te kota keto muhabete.
p.s Une kam degjuar kohet e fundi se kane dale disa te dhena qe kane pergenjeshtruar faktin se ai ka qene 1.60 dhe thoni se ka qene 1.90 [/qb]
Mund t'a keshe nderruar edhe ti emnin ne :Alberto/Panos/Spiros/Malagas/Gaidhuri/Vlaka por emrin qe te kane vene prinderit mbetet gjethmone /pf/images/graemlins/wink.gif ,persa i perket historise se Gjergj Kastriotit paske njohuri te dobeta!
 

bard

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Fillimisht postuar nga OROSHI:
[qb] I Hueji,po e shof qe po me vjen mbas bithes,vazhdo se mir e ke /pf/images/graemlins/wink.gif
Tek une feja nuk ze vendin e pare,kombi asht ma i randsishem prandaj i thashe ato fjale per Venedikun i cili gjithmone krijonte aleanca me Turqit e dhjere ne kohen kur Gjergj Kastrioti ishte ne lufte me ta!!Por dime gjithashtu qe Venediku bente nje politike nderkombetare dhe kishte influenca te medha ne te gjitha territoret e mesdheut e me gjere.
Persa i perket asaj qe;magjypet shqipfoles kane populluar Shqiperine perpara Shqipetareve(e thene nga I hueji),mund te te jap nji keshille:largoju nga sitet Islamiste te cilat po mundohen qe Shqiptarin ta bejne njeri pa identitet dhe pa histori!!!Me duket se qenke magjyp i kulluar :tipsy: . [/qb]
orosh ca ashte ky fjalor mor,keshtu si flet ti duhet te hapet nje teme tjeter ku thuhet"a duhet te ndalohen pederastat ne forum"por sdq nqs te pelqen ti biesh bithes sono cazzi tuoi,une nuk kam te bej me kete gje.a te besohet orosh se itash erdha ne shtepi dhe kot mu tek me e pa forumin,dhe me te thane te drejten sa pashe emrin tend,"eeeeeeeee thashe me vedi kush i pergjigjet ktij"por nejse po ta baj qejfin se e di se pergjigjen time pret,qe vrap te sulesh ne sulm hajt pra nejse po i kthehem temes,per cfare thua se kombi eshte ne vend te pare per ty e tregon kjo adresa jote ketu poshte qe thote se je ne brussel,dhe mos mi thuaj mua keto pallavrat qe jo po e kam lene shqiperine per kete arsye dhe e kam lene per ate arsye,se kush eshte i sinqerte me vehten e di shume mire qe po te ishim patriote sa gjysma e asaj qe thojme jemi ne rregull,sa per Gjergjin mos u mundo ti ngaterrosh kot fjalet se e di shume mire se cfare kam thene,dhe te them te drejten boll durova nje spurdhjak si puna jote te shaje fene islame(i kerkoj ndjese te gjithe atyre te krishtereve qe skane te bejne me kete gje dhe mund te fyhen por cdo njeri me pak dinjitet nuk i duron fyerjet,shpifjet e ne injoranti qe llap,llap,llap dhe vetem llap :rockband: )ti nuk ke ftyre te flasesh sepse ajo fe e beri shqiptarin nje njeri te denje,HEROI YT JO I IMI kishte nje edukate myslimane kur u kthye,pra cfare nuk bene katoliket e beri nje njeri e edukate muslimane pavaresisht se pastaj si i paftyre mohoi gjithcka.keshtu qe mos hajde te me thuash ti se cfare historie di une dhe me thua mua te lexoj se cfare kane thene priftat te cilet kane pasur mendjen se ku e ku te zene tokat,dhe ne mos u gabosha,(gje qe e dine edhe ata qe kane shikuar te pakten filmin GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU)ne shtratin e vdekjes ku di une se kush eshte tradhtuar prej nje prifti per trashigimine e tokave.por ti me duket di ate qe te ka thene "mami me babin"ne fmini,gjera qe edhe ata i kane mesuar nga historia e modifikuar e Enver Hoxhes.pastaj per emer,une vete kam njohur nje djale velipojak qe rrinte ne Greqi,nje djale i nderuar per mua,i cili emrin e kishte Nikoll,atje e kishte bere Nikolàs,por ama kur ishte ketu emri Nikolas i conte te peshtire por normal atje duhet te therritet ashtu sepse do te fitoje buken e gojes.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Mir mir,ti rri atje ne Firence dhe mbaj kulturen muslimane plako /pf/images/graemlins/wink.gif ,besoj qe kur shko ne kuesture behesh me katolik se papa :tipsy: ,persa i perket vendndodhjes teme 1milion e gjys shqiptar jane jasht shtetit por kjo nuk do te thote ketyre nuk u ha palla per shqiperin,ne fund te fundit jane ata qe jetojne ne shqiperi tradhtaret ma te medhenj te cilet nuk po lane gja pa ba ne te keqe te kombit te vet!!!Persa i perket mendimit tand mbi Gjergj Kastriotin kjo nuk ka ndonji randesi te vecante per mu,ti mbaj idete e tuja,ne fakt qe me hyrjen e shume organizatave "humanitare" Islamike ne Shqiperi filloi edhe mohimi i heronjve tane kombetare,jane edhe disa tipa te tjere ketu qe shkruajne si ti!!E megjithate heronjte jane mbesin heronj per popullin e vet e jo per shqip-magjyp-folesit /pf/images/graemlins/laugh.gif :tipsy:
 

bard

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Fillimisht postuar nga OROSHI:
[qb] Mir mir,ti rri atje ne Firence dhe mbaj kulturen muslimane plako /pf/images/graemlins/wink.gif ,besoj qe kur shko ne kuesture behesh me katolik se papa :tipsy: ,persa i perket vendndodhjes teme 1milion e gjys shqiptar jane jasht shtetit por kjo nuk do te thote ketyre nuk u ha palla per shqiperin,ne fund te fundit jane ata qe jetojne ne shqiperi tradhtaret ma te medhenj te cilet nuk po lane gja pa ba ne te keqe te kombit te vet!!!Persa i perket mendimit tand mbi Gjergj Kastriotin kjo nuk ka ndonji randesi te vecante per mu,ti mbaj idete e tuja,ne fakt qe me hyrjen e shume organizatave "humanitare" Islamike ne Shqiperi filloi edhe mohimi i heronjve tane kombetare,jane edhe disa tipa te tjere ketu qe shkruajne si ti!!E megjithate heronjte jane mbesin heronj per popullin e vet e jo per shqip-magjyp-folesit /pf/images/graemlins/laugh.gif :tipsy: [/qb]
duket se sa ia paske idene kuesturave,pavaresisht se aty te kerkojne vetem pashaporten me vize ose per rinovim,vetem permeson e vjeter dhe 4 fototessera,po nqs je budist,konfucist,katolik,musliman pak rendesi ka,ke rendesi mos te jesh ndonje hor se ketu nuk mungojne si ne cdo vend fundja.pastaj imagjino pak sikur keto 1500000(nje milion e gjysme)ta shkruva ne kllapa se ndoshta nuk di ta lexosh me shifra,te bejne nje investim te vogel ne shqiperi,mendo pak se ku do te ishte shqiperia,por eshte ashtu si the ti se ketyre nuk u ha palla per shqiperine,dhe nder keto perfshihesh dhe ti dhe une.dicka ta dish ti,"respekti duhet te jete reciprok"per aq kohe sa shqiperise nuk ja ndjen per mua,per aq kohe mua nuk ma ndjen 10 fish me teper,sepse nuk e bejne ca gure vendin por e bejne njerezit,dhe ata njerez qe e kane kete mundesi,ata po e shkaterrojne ate vend.sa per mohimin e heronjve tuaj nderkombetare"la verita e dura ad accettarsi bello mio" por heret a vone do ta pranosh si ti edhe te tjeret,per organizatat,dicka po te them,shume prej nipave apo kushrinjeve tuaj ndoshta jane duke zhdukur analfabetizmin ne mendjn e tyre prej ketyre shoqatave humanitare,por nuk keni faj ju se ato duhen pyetur nje nga nje,a ke ndonje kushri me emrin orosh,nqs thone po atehere duhen larguar nga ato shkolla,qendra kulturore a ku di une.pastaj per magjypet mundesh edhe mi sha mor se aq sa ma ndjen per ty ma ndjen edhe per ta por por ajo shprehja qe ke shkruar ti ne fund,sikur thote se jemi te gjithe njesoj,ose edhe ajo tjetra "mos shikoni kisha e gjamija,feja e shqyptarit asht shqyptaria(tradhetia)"shyqyr qe kete te pakten e zbaton ti. :thumbsup: :wave:
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Straniero,ja ke fut p.o.r.dh.es kot me siper,ke ngatrru/keqkuptu/ba lamsh shkrimin tem te masiperm,lexoje edhe nji her prejj fillimit se te duhet per dituni vetjake :tipsy: ,je mundu me than dicka por ke than nji m.u.t /pf/images/graemlins/tongue.gif .Lexoje plako edhe nji her shkrimin tem se e kupto cfar lloj debili del mandej /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

bard

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Fillimisht postuar nga OROSHI:
[qb] Straniero,ja ke fut p.o.r.dh.es kot me siper,ke ngatrru/keqkuptu/ba lamsh shkrimin tem te masiperm,lexoje edhe nji her prejj fillimit se te duhet per dituni vetjake :tipsy: ,je mundu me than dicka por ke than nji m.u.t /pf/images/graemlins/tongue.gif .Lexoje plako edhe nji her shkrimin tem se e kupto cfar lloj debili del mandej /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
nejse,nejse se fjalet e shumta jane fukarallek dhe sidomos me ty,ke te drejte,paskam harru me nxjerr edhe nje konkluzion prej shkrimeve tuaja,"je nahhhhhh :smash: :smash: :smash: me rra murin me ty" :lol: /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

RobertdeNiro

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Kush është At Zef Valentini
Quhet Zef (Giuseppe) Valentini, italian i lindur në rrethinat e Padovës. U diplomua për filozofi në vitin 1924 dhe më pas për teologji në vitin 1928. Kur ishte vetëm 20 vjeç, ai mbërriti në Shqipëri me detyrën e misionarit jezuit. Ndërmjet viteve 1922-1932 ushtroi profesionin e mësuesit në Gjimnazin Jezuit të Shkodrës. Ndërsa vepra e tij e parë për Shqipërinë titullohet "Kolegja Saveriane ndër 50 vjetët e para 1877/´78-1927/´28", një vepër e cila u botua në gjuhën shqipe dhe italiane. Më tej ai shkruan në gjuhën shqipe një biografi të Garcia Moreno-s dhe në vitet që pasojnë, merret me shumë përkthime në gjuhën shqipe të autorëve të njohur botërorë dhe, paralelisht, disa studime historike mbi shqiptarët dhe studime të tjera letrare mbi autorët shqiptarë. Nga viti 1932 deri më 1943 drejtoi revistën "LEKA", e së bashku me të revistën "Lajmtari i zemrës së Krishtit". Në fund të vitit 1943 At Zef Valentini largohet nga Shqipëria për në Itali, ku drejtoi revistën "Letture". Në Itali ai nisi të botojë shumë tekste për Shqipërinë. Në vitin 1955 ai bëhet titullar i Katedrës së Gjuhës Shqipe në Universitetin e Palermos, ku themelon dhe drejton "Qendrën ndërkombëtare të studimeve shqiptare".


Një dokument kurioz mbi shtatin e Skënderbeut

Valentini: Skënderbeu ishte 2 metra i gjatë


Përballë bollëkut të episodeve, ngjarjeve të veçanta dhe përshkrimeve të gjera e piktoreske që na ofrojnë biografitë e ndryshme për heroin, dihet se dokumentimi zyrtar është përpjestueshmërisht shumë i mangët, madje përsa i përket detajeve të veçanta, tronditshmërisht i thatë. Kësisoj, të vjen të dyshosh shpesh se disa përshkrime të biografëve janë thjesht pjellë e fantazisë së tyre ose qëllimisht panegjiristike. I tillë është p.sh. fakti sipas të cilit Skënderbeu duhet të ketë qenë me një shtat më tepër gjigantesk sesa të lartë. Po nëse do të kishte vallë ndonjë fakt që çfarëdo kronisti s'do t'i shpëtonte dot kurrë gjatë rrëmimit të dokumenteve mbi të, do të qe pikërisht ky. Aq më tepër që prova e një dëshmie të tillë nuk mund të arrihet kurrsesi nga trupi i varrosur i heroit, përderisa ai u copëtua nga pushtuesit e Krujës, të cilët - siç dihet - kërkuan të merrnin secili nga një pjesë për ta pasur si hajmali. Mirëpo sot, ne kemi arritur më në fund të shohim një dritë në tunelin e errët të një enigme si kjo, falë një kërkese, që midis shumë të tjerave Gjergj Kastrioti i drejtonte Senatit të Venedikut, në datë 8 korrik 1457 (dokumenti gjendet në regjistrin numër 6 dhe përmban 26 fletë), nëpërmjet të dërguarit të tij, priftit apostolik Xhorxhio Pelini, abat i Shën Marisë së Ratacit, pranë Antivarit. Kërkesa që po dokumentojmë, është e dyta midis 9 kapitujve të dërgesës dhe është e formuluar përpikmërisht kështu: "Në lidhje me rrobat, që siç na është premtuar do të na jepen dy herë në vit, ju lutem të më dërgoni rroba të përshtatshme për trupin tim, ashtu siç u janë dhënë edhe zotërinjve të tjerë, sepse thonë që mund të më mjaftojnë 16 krahë (rroba) për dy palë veshje. Mirëpo zotërinj, llogarisni pak me kujdes se sa krahë më duhen për dy palë veshje, e aq jepmëni; sidoqoftë, bëni ç'ka t'i pëlqejë Zotërisë Suaj, në lidhje me rrobat që më duhen" .
Për të qenë të saktë, edhe pse përgjigjja e Senatit ishte e tillë: "Et si capitulum sit clarum et aperte loquatur", kërkesa nuk është shumë e qartë. Gjithsesi, na rezulton - jo vetëm nga ky detaj, por edhe nga shumë burime dokumentesh venedikase - se ishte një zakon i qeverive shqiptare, shpesh i sanksionuar edhe në bazë të marrëveshjeve konkrete, dhurimi i rrobave apo veshjeve pak a shumë luksoze për princërit apo njerëzit e shquar të principatës. Nga relacioni në fjalë, dëshmohet se në atë kohë venedikasit u dhuronin princërve kryesorë shqiptarë, çdo vit, nga 16 krahë rroba për dy palë veshje, d.m.th 8 krahë rroba për veshje. Duket, pra, që Skënderbeut 8 krahë për një veshje nuk i mjaftonin, andaj kërkonte më shumë, kjo falë edhe shtatlartësisë së tij ("zotërinj, llogarisni pak me kujdes se sa krahë më duhen për dy palë veshje"). Atëherë Senati i përgjigjet: "Responsio. Et si capitulum sit clarum et aperte loquatur, inclinati tamen ad ea que sibi grate sint, ordinabimus quod sibi denture brachia 18 scarlatini secundum consuetudines pro duabus vestibus pro Magnificentia sua prout in capitulo continetur". Dihet mjaft mirë se venedikasit, edhe pse nuk mund të quhen tamam koprracë, nuk ishin kurrsesi dorëlëshuar. Kësisoj, përderisa i dhanë Skënderbeut një krah rroba më shumë për veshjet që kërkonte, kjo do të thotë se atij i nevojiteshin pikërisht aq. Le të bëjmë tash një llogari të vogël: përderisa për një person me shtat të mesëm ose të lartë, mjaftonin normalisht 8 krahë për një veshje të bukur e të gjerë, ashtu siç përdorej asokohe, e të gjatë deri tek këmbët, për të qenë sa më dinjitoze, atëherë personi që i nevojitej një krah më shumë, duhej të qe i një shtati krejt tjetër; le ta përcaktojmë shtatlartësinë normale 1.75 m. Përpjestueshmërisht, kur për një lartësi 1.75 m nevojiten 8 krahë rroba, lartësia së cilës i nevojiten 9 krahë është 1.98 m. Pra, Skënderbeu duhet të ketë qenë pak a shumë 2 m i lartë. Duke dashur të saktësojmë akoma dhe më tepër sesa metra stof nevojitej për një veshje të tij, mund të themi se, përderisa 1 krah venedikas ishte 0.58 m, 9 krahë bëjnë 7.12m. Një masë e tillë është sa dyfishi i asaj që do të nevojitej sot për të bërë një pardesy komode; mirëpo, këtu duhet të kujtojmë se veshja e asaj kohe ishte jo vetëm më e gjatë, por edhe shumë më e bollshme dhe me mëngë të lirshme e jashtëzakonisht të gjera. Ndaj, është për të ardhur keq që, nga rreth 40 veshje që Skënderbeut duhet t'i jenë dhuruar për një periudhe prej rreth 20 vjet relacionesh pak a shumë të mira me Venedikun, nuk ka mundur të mbetet asgjë, ndaj s'na mbetet veçse ta imagjinojmë një të tillë.
Zef Valentini "Shejzat", Nr 1-3, 1971 (shkëputur nga botimi i "Plejad")
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Floboooooooo ke dale ne gazete /pf/images/graemlins/laugh.gif

Sa i gjate ishte Skenderbeu

Nga: dr. Musa Ahmeti

Si filloi debati...

Debatet për gjatësinë njerëzve të shquar, nisin gjithnjë atëherë kur nuk ka më dyshime për egzistencën dhe origjinën. Edhe Heroi ynë Kombëtar, Gjergj Kastriot, Skënderbeu, nuk i ka shpëtuar debateve, fillimisht i mohohej egzistenca, pastaj origjina e pasi këto u bënë të ditura botërisht u fillua të debatohej për gjatësinë e trupit. Duke qenë legjendë, ashtu si shumë princa të tjerë europianë që luftuan kundër Perandorisë Otomane, shpesh figura e tij ishte e zmadhuar, flitej se shpatën e tij qe nuk e mbanin dot 20 burra, kali i tij linte gjumë të stërmëdha etj. Ky zmadhim është tipik sidomos në periudhën e mesjetare. Por në epokën moderne njerëzit kërkojnë me të drejtë saktësimin e përmasave, por ka edhe atyre që përfitojnë nga rasti dhe mezi ç'presin ta shkurtojnë Skënderbeun. Nisur nga ky debat ne po botojmë një shkrim që bazohet në dokumente dhe dëshmi që i disponojmë. Nëse dikush ka dokumente apo dëshmi që i kundërshtojnë këto tonat, i lutemi të flasë tani, e nëse nuk i ka, atëherë le të heshtë përgjithmonë.

Në historiografinë shqiptare, por edhe atë botërore, ka mbetur e pazgjidhur lartësia e trupit dhe dukja fizike e Skenderbeut. Duke parë punime të ndryshme pikture, skulpture, gravura dhe gdhendje të shumta, të autorëve të njohur, por edhe atyre anonim, krijohet një ide jo shumë e qartë, për zhvillimin fizik të Gjergj Kastriotit - Skenderbeut. Edhepse, shumica e biografëve dhe autorëve që janë marrë me Skenderbeun, bëjnë përshkrime të hollësishme, asnjëri nga ata, llogarisim këtu edhe Barletin dhe Dhimitër Frangun, nuk na kanë lënë të dhëna të sakta, për gjatësinë dhe dukjen fizike të Skenderbeut. Ky problem, do të mund të zgjidhej lehtë, sikur të ishte ruajtur varri i Skenderbeut në katedralen e Shën Kollit në Lezhë; duke bërë vëzhgimin e skeletit ose duke aplikuar metodën e DNK-së. Për fat të keq, një gjë e tillë është e pamundur, ngase turqit, pas pushtimit të Krujës, hapën varrin e heroit tonë kombëtar dhe morën të gjitha gjërat që ishin aty, natyrisht edhe pjesët e skeletit, të cilat i mbanin si nuska të shenjta.

E vetmja shpresë, mbetej që një ditë, të zbulohej ndonjë dokument apo përshkrim i ndonjë bashkëkohaniku, për të përcaktuar lartësinë dhe dukjen e saktë fizike të Skenderbeut. Gjatë hulumtimeve tona shkencore, për fat të mirë, ndodhën që të dyja!

Në arkvin e Venedikut, fondi: Senatus de Maritimis provinciis et negotiis Deliberationes [Sen. Mar.] Registro VI, C., f. 26V-27V, [ shih: Z. Valentini, ?Shêjzat?, XV/1971, Nr. 1-3, fq. 78] shfrytëzuam një dokument që mban datën: 8 korrik 1457, në të cilin, bëhet fjalë për lartësinë e Skenderbeut. Dokumenti është i shkruar në gjuhën italiane dhe latine dhe përbëhet prej 3 faqesh tekst. Është i dërguar nga kancelaria e Skenderbeut, përmes kancelarit [noterit] dhe njëherësh përfaqësuesit të tij diplomatik në Venedik, priftit, Gjergj Pelini, abat në abacinë e Shën Mërisë së Rotecit, në afërsi të Tivarit.

Dokumenti në fjalë, përbëhet nga 9 kapituj të ndryshëm, çdonjeri prej të cilëve formon një tërësi të veçantë. Në kapitullin e dytë, është ky tekst: ?Ad Secundum. Guarda per J panni Jquali me hano promesso de dar do veste alano, che me diano le Veste lequal son per mi, chomo hano dado ali altri signori, perche dixeno che me po esser de braza 16 de veste, deche signori guarde quanti brazi da panno me pono esser do veste, tanto me dadi, Mo signori, quello che piaxe ala vostra Signoria quelo farete de quello panno che bexognera per mi?. [Përkthimi i lirë në gjuhën shqipe do të ishte: ?E dyta. Shikoni, në lidhje me cohën që më kanë premtuar, për dy petka në vit, që të më japin petka të përshtatshme për mua, si ju kanë dhënë zotërinjëve të tjerë; pasiqë, sipas pohimit të tyre, nuk më mjaftojnë 16 kutë, për dy palë petka; por, zotërinj, shikoni se sa kutë më nevojiten, për dy palë petka, dhe aq më dërgoni; sidoqoftë, zotërinj, ajo që ju pëlqen, Zotërisë Suaj, atë gjë, do të bëni në lidhje me cohën, që është e nevojshme për mua?.]

Ishte praktikë e kohës, që Senati Venedikas, qytetarëve të tij të nderit, ju dhuronte, veshje dhe cohë luksi, për petka solemne; ndër të tjerë edhe princave shqiptarë, ku bënte pjesë edhe Skenderbeu.

Senati Venedikas përgjigjej në këtë mënyrë: ?Responsio. Et si capitulum sit clarum, et aperte loquatur, Jnclinati tamen ad ea que sibi grati sint, ordinabimus quod sibi dentur brachia 18 scarlatini secundum consuetudinem pro duabus vestibus pro Magnificentia sua prout in capitulo continetur?. [Përkthimi i lirë në gjuhën shqipe do të ishte: ?Vendim. Që kapitulli të jetë i qartë, e të flasim hapur, me gjithë këtë, të nisur në atë rrugë, që të jetë e pranuar për Të, do të urdhërojmë që t'i jipen: 18 kutë skarlatini, simbas zakonit, për dy palë petka, për Shkëlqesinë [Madhërinië, m.a.] e Tij, për sa vendoset në kapitull?.

Duke analizuar me vëmendje dokumentin, nxjerrim përfundimin se: princërve dhe bujarëve të tjerë shqiptarë, Senati Venedikas, iu dhuronte nga 16 kutë cohë, për dy palë petka luksi, ndërsa Skenderbeut, i dhuron 18 kutë, po për dy palë petka, ngase 8 kutë cohë, nuk i mjaftonin për një palë petka, pra i duheshin 9 kutë cohë.

Pas një llogaritje të thjeshtë, nxjerrim përfundim se Skenderbeu ishte më i lartë se princat dhe fisnikët tjerë shqiptarë. Duke pasur parasysh, se 8 kutë cohë, jipeshin për një fisnik, lartësia e të cilit, ishte deri në 1.75m, atëherë, 9 kutë cohë, për Gjregj Kastriotin Skenderbeun, na japin lartësinë prej 1.98m.

Është e njohur se 1 kut cohe venedikase, kishte gjatësinë prej 0.793m. Pra, derisa për një princ shqiptar duheshin mesatarisht: 6.344m, cohë luksi, për Skenderbeun duheshin: 7.137m cohë luksi për një palë petka. Petkat të cilat iu dhuroheshin princave dhe fisnikëve, ishin të gjëra dhe të gjata dei në fund të këmbëve, shkak ky, që pricërit dhe fisnikët të dukeshin sa më hijerëndë.

Nuk na është e njohur që të jetë ruajtur ndonjë petkë origjinale e kohës. Ky është mëkat vërtet, ngase nga rreth 50 palë petka luksi që Skenderbeu kishte marrë dhuratë nga Venediku, do të ishin një rast i rrallë e i mrekullueshëm. Disa elemente nga këto petka luksi na janë ruajtur, në piktura dhe medalione të Skenderbeut, të cilat mjaftojnë, për të bërë një rindërtim i plotë të një apo disa petkave luksi venedikase të cilat Skenderbeu i mbante në raste solemne. Këtu nuk janë llogaritur petkat tjera, si dhurata të ardhura nga: Napoli, Lisabona, Barcelona, Malta, Milano, Dubrovniku... etj.

Përpos dokumetit të cekur më lart, në Bibliotekën Apostolike të Vatikanit, ruhet një kodeks Latin; URB. LAT. 512, ku autori: Luigi Machiaveli, ka punuar një pikturë dhe një stemë origjinale të Skenderbeut dhe ka lënë disa shënime për lartësinë e Skenderbeut dhe dukjen e tij fizke.

Në kodeks, është shënuar viti i saktë i punimit të stemës dhe të një pikture, për të cilën ne nuk kemi njohuri se ekziston. Viti është 1467, pra vizita e fundit e Skenderbeut që i ka bërë Vatikanit.

Machiaveli kur përshkruan Skenderbeun, pohon: ?Është një burrë i shtyrë në moshë, me tipare shumë fisike. Ka një mjekërr të zbardhur, por të rregulluar me shije. Sytë i shkëlqejnë shumë dhe ka një hundë shqiponjë. Flokët e thinjura i ka të prera shkurt. Është veshur me petk napolitan, mëndasfshi. Latësia e tij është 1.98m?. Ky shënim në mëyrë të prerë, për herë të parë, na jep lartësinë e saktë të Skenderbeut.

Sa i gjate ishte Skenderbeu

Nga: dr. Musa Ahmeti

Pëveç këtyre të dhënave, për lartësinë dhe dukjen fizike të Gjergj Kastritotit - Skenderbeut, nga ?Medalioni i Zagrebit? i vitit 1449, mund të vërejmë për herë të parë dukjen fizike autentike dhe besnike të heroit tonë kombëtar, kur ai nuk kishte më shumë se 50 vjet. gjurmim mbi gjatësinë e heroit kombëtar

Sa i gjatë ishte Skenderbeu?

Petkat e luksit të Skënderbeut më 1457

Dokumenti i Venedikut

Nga një dokument Venedikas, i vitit 1457, mësojmë se Skenderbu ishte i lartë: 1.98 m.-Petkat e luksit, dhuratë e zakonshme për princat dhe fisnikët shqiptarë. Dokumenti është i shkruar në gjuhën italiane e latine dhe përbëhet prej 3 faqesh tekst. Është i dërguar nga kancelaria e Skenderbeut, përmes kancelarit [noterit] dhe njëherësh përfaqësuesit të tij diplomatik në Venedik, priftit, Gjergj Pelini, abat në abacinë e Shën Mërisë së Rotecit, në afërsi të Tivarit.

[ shih: Z. Valentini, ?Shêjzat?, XV/1971, Nr. 1-3, fq. 78]

*Kush është dr. Musa Ahmeti?

Mbaron studimet për histori më 1989; 1992 mbaron magjistraturën; ndërsa më 1996 doktoraturën. Bën specializime nga fusha e paleografisë latine, greke dhe sllavishtes mesjetare si dhe diplomatikës mesjetare: në Vatikan, Barcelonë, Madrid, Athinë, Budapest, Moskë, Wien, Zagreb, Paris, Dubrovnik, etj. Shkruan dhe punon në më shumë se 12 gjuhë të huaja, [shqip, /gjuhë e nënës/; latinisht, greqishte të vjeter e të re; italisht, frengjisht, spanisht, anglsiht, kroatisht, rumanisht, rusisht /si dhe gjuhët tjera sllave: bullgarisht, sllovenisht, polonisht/, etj. Në mënyrë pasive punon edhe në disa gjuhë të tjera.

Pjesmarrës në shumë konferenca shkencore dhe seminare ndërkombëtare nga fushat e paleografisë dhe diplomatikës mesjetare si dhe përgjithësisht nga mesjeta në: Zagreb, Budapest, Nicë, Paris, Prishtinë, Tiranë, Vjenë, Munih, Madrid, Bukuresht, Shkup, Romë, Milano, Lublanë, Stamboll, Kairo, Moskë, Athinë, Sofje... etj.

Bashkëpunon me disa nga Arkivat më të njohura të Evropës si këshilltar i Lartë për paleografinë latine e greke. Është laureuar disa herë me shpërblime të ndryshme për veprimtarinë hulumtuese shkencore nga mesjeta [shek. XIV-XV]. Mban leksione të rregullta në Universitetin e Zagrebit për lëndët paleografi latine, greke dhe sllavishte mesjetare.

Dëshmia e piktorit italian më 1467

Dokumenti i Vatikanit

Në Bibliotekën Apostolike të Vatikanit - Luigi Machiaveli, në mënyrë të prerë, në Codexin Latin: Urb. Lat. 512, pohon se Gjergj Kastrioti - Skenderbeu ishte i lartë: 1.98m.-Machiaveli, na njofton për një pikturë që i kishte bërë ai vetë dhe për një stemë origjinale të vitit 1467. -Nga medalioni i Zagrebit, për herë të parë, në mënyrë autentike, mund të vështrojmë tiparet fizike të fytyrës së Skenderbeut.

Si diskutohet në Albforum mbi gjatësinë e trupit të Skënderbeut?

Admirali: Nëpër librat e historisë kur përmendej Skënderbeu, kemi krijuar përfytyrimin e një udhëheqësi shtatlartë. Megjithatë njëherë kur kam qenë në tetëvjecare, dikush në klasë përmendi që Skënderbeu në realitet ka qenë shtatshkurtër.

Renea: Në librin historia e Skënderbeut të Fan Nolit jepet gjatësia me 175.........nuk e di sa është e vërtetë.

Iron Man: Kam vizitu muzeun e tij në Lezhë e ciceroni
pohonte se gjatësia e tij mund të ishte rreth 1.80?

FloBo: Te kalaja Krujës duket si basketbollist i NBA, 2 metra e kusur por ka zëra që e përshkruajnë me të vertetë shtatshkurtër (me pak se 1.70) e ça heroi do ishte 1.70 . Mirë ia kanë bërë që i kanë shtuar ca cm.

Peleg: Ca kalamajsh!

Oroshi: O Flobo,të ka nxanë rrugën ty Skënderbeu lali që po tallesh keshtu???? Duhet t'iu përmbahemi fakteve të arkivuara, unë kam lexuar që sipas porosisë që bënin mbretërit për veshjet e tyre në Itali (jo tek Versace apo Valentino)del që Skenderbeu ka qenë më i madh se 1.90, fakte këto të gjetura në Arkivin e Vatikanit.

X-Ray: Ndonjë dokument tjetër për gjatësinë e Gjergjit keni??

*Hulumtimet shkencore të dr.M.Ahmetit

1992 - 2004

Hulumtime shkencore ? arkivore në Archivio Segreto Vaticano dhe Biblioteca Apostolica Vatikana, në Vatikan, për shekullin e XV. [Tema bosht: Skenderbeu; Acta Albaniae....];

Pastaj hulumtime dhe kërkime shkencore dhe në arkivat e bibliotekat e:

Barcelonës, [Archivio della Corona de Aragon; Biblioteca del Catalugna];

Paris, Biblioteka Nacionale, sektori i dorëshkrimeve];

Venedik, [Biblioteca Nazionale Marciana; Civico Museo Correr; Archivio di Stato di Venezia];

Romë, [Archivio di Stato; Biblioteca Vallecelliana; Biblioteca Angelica];

Budapest, [Biblioteka Nacionale Szecheny; Arkivi shtetëror hungarez];

Zagreb, [Arkivi shtetëror kroat; Biblioteka Nacionale Universitare e Zagrebit; Biblioteka e HAZU; Arkivi i HAZU; Biblioteka Metropolitanea; Arkivi i Kaptolit];

Dubrovnik, [Arkivi shtetëror i Dubrovnikut; Biblioteka shkencore e Dubrovnikut, Biblioteka ?Male Brace?, Arkivi i Jezuiteve];

Milano, [Arkivi i qytetit te Milanos, Biblioteka kombetare Qendrore], pastaj janë bërë hulumtime edhe në: Athinë, Moskë, Madrid, Zarë, Split, Firence, Siena, Mantova, Anconë, Bari, Tiranë... etj.
Marre nga MILOSAO.ORG

Hah
 

personazh

Valoris scriptorum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

ooo me n'fun!!!

1- u hodh poshte teoria qe burrat e shkurter kan qene ata me te lavdishmit gjithnji /pf/images/graemlins/tongue.gif

2- komunistet s'na e kan pat me te futme

3- sa inot, te kish qene xhuxh e t'i kish bo pilaf turqit do ishte me gallate /pf/images/graemlins/laugh.gif

4- falimners Korde! ça ke bo mir?
 

faqka

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

O burra t'dheut mos e per qeshni heroin me te madh te historise sone kombetare, derisa sa popujt tjer i lartesojne herojt e tyre ne i peqeshim. vene gishtin ne koke dhe mendoni per kete pune.
 

emiljo

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Dokumentet flasin qe Skenderbeu ishte me te vertete i gjate. Gjithsesi me pak fantazi, duke patur parasysh origjinen prej malesori te Skenderbeut, do te ishte dicka e rralle qe ta gjeje me nyje kockore te permasave te vogla, sic jane te karakterizuar labet, p.sh princi fisnik, i zgjuar dhe trim Gjergj Arianiti, aleati i Skenderbeut. Pra, hipoteza qe Skenderbeu te kete qene i shkurter, duhet te eliminohet.
Shtatlartesia e Skenderbeut mund te kombinohet me elemente te tjere me me pak rendesi, sic eshte p.sh perkrenarja qe gjendet e ekspozuar ne Muzeumin e Armeve ne Vjene. Nuk mund te them se Skenderbeu ishte nje kryemadh, por me siguri nuk e kishte kryet sa nje kokerr arre dhe duke patur parasysh se nje perkrenare duhet te ndertohet ne proporcion me fizikun, pra perkrenare e gjate - fizik i gjate (eshte nje perkrenare origjinale qe s'ka lidhje me asnje lloj tjeter perkrenareje dhe e ndertuar posacerisht per koken e Skenderbeut)atehere del se Skenderbeu i shkurter nuk mund te kete qene.
Dokumentet e Venedikut e perforcojne me teper kete mendim, madje tregojne se Skenderbeu ishte shtatlarte dhe sesa ishte i larte.
Gjergj Kastrioti kjofte beku!
 

Rambo

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

edhe silvester stallone duket i madh ke rambo po vec 1.72 meter eshte
 

Ermal Lamcaj

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Silvester Stalone s'ka qene nga veriu i shqiperise.

Zakonisht burrat nga veriu kane qene te gjate.

Mbase edhe Gjergji ka qene i gjate. Duke qene se ka lindur ne familje te kamur, Do e kene ushqyer mire.
 

Guest
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

per gjatesine dhe une ate faktin e venedikut di.

kurse per ca nga ju vetem vetem me mohu,e me tall e vlla .
me skenderbeun te mburreni se osht simboli burrerris
jo si aleksandri qe na e nxorren froc
 

migjeni11

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Eshte e kote te diskutosh gjatesine e nje njeriu. Fundit nuk eshte ruajtur varri. faktet dhe te verteta jane aftesite e tij luftarake, prej te cilave fitoi titullin dhe te drejten per te mbreteruar ne kruje. longfellou (poet anglez) tregon mire per rendesine qe i jepnin osmanet. Mbijetesa e shqiperise per 25 vjet, fitoret e dhjetra betejave dhe titujt qe mori nga Papa, tregojne se ishte nje komandant i madh, strateg dhe luftetar i njohur e i respektuar. mund te kete qene edhe 1.55 aq ishte edhe napoleoni, por edhe ky mbetet nje stratek e gjeneral i madh apo jo....
 

flamuri-hax

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

edhe Napoleon bonaparta ka qen shtat shkur mirepo hero evropian


p. s. nese vertetohet se eshte me origjin Arbreshe ateher do ta bejn edhe peder
si Aleksandrin e madh (leken me andra te medheja) qe e beren Peder se ne gjermoni po flitet se ai eshte Ilir dhe maqedonia nuk i ka takuar greqis p ka qen fis ilir
e per ate edhe heroi jon i takon historis boterore e jo europiane, mirepo per fate te keq qe eshte shqipetar.
 
Top