Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Renea88

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

pyesni ju sa ka qene i gjate apo sa e kishte te gjate....pyesni turqit se atyne ja futi 25 vjet me rradhe HIHIHIHI
 

Guest
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Armet e Skenderbeut jane ne Austri,ne muzeun e Vjenes.
Ne te ndodhen me numer 71,perkrenarja e Skenderbeut si dhe me numer 92 dhe 345 jane shenuar dy shpatat e tij..

Perkrenarja e Skenderbeut,peshon 3 kg dhe mendohet,qe Skenderbeu e ka perdorur ate ne raste ceremoniale..

Shpata e pare e tij ishte, ne forme te drejte dhe me mprehje nga te dyja anet.
Gjatesia e pjeses se mprehur eshte 88.5 cm ndersa gjeresia 5,7 cm dhe peshon 1,3 kg.Se bashku me kellefin 1,9 kg..

Shpata e dyte eshte e perkulur dhe ne forme harku.
Gjatesia e saj eshte 121 cm dhe peshon 3,2 kg..


P.s Keto jane te dhena te sakta.. :wave:
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Upsss,paskam ngaterruar gjatesine me peshen /pf/images/graemlins/laugh.gif .
Degjo Fantazia,me duket se Austriaket nuk e paskan shpaten me te cilen luftoi Skenderbeu,paskan ate shpaten e ceremonive /pf/images/graemlins/laugh.gif ,vetem thika e Rambos peshon dy kile motra,ne qoftese te dhenat qe dhe ti jane te verteta,atehere e them me plot bindje qe Östenrichet nuk e kane shpaten me te cilen luftoi Skenderbeu kunder Turqve!!!Ato shpata me ate peshe jane te kohes se Napoleonit,ku nuk hynte ne pune forca por finesa,ndersa ne kohen e atij babaxhanit tone duhej shume force e mund qe te shkepusje koken gjith tul te nje Turku nga trupi :angel:
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Orosh, si kan pas thënë ata që e kan pas përdor shpatën? Forca nuk është te shpata por te krahu /pf/images/graemlins/laugh.gif . Tani ti më jep pak përmasat që ti mendon se ka patur shpata e Skënderbeut dhe unë do të jap se sa peshon ajo (gjatësi, gjerësi, trashësi) /pf/images/graemlins/wink.gif .
 

Guest
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Orosh keto qe po shkruaj, jane plotesisht te sakta..
(Jo per gje, po i kan then te tjeret, qe jan marre me keto pune,jo une. /pf/images/graemlins/laugh.gif )

Armet e Skenderbeut jane te vetmet objekte, origjinale te Sknderbeut dhe gjenden ne Austri.
Ne vitin 1567 djali i dyte i perandorit Austriak,Ferdinandi,rindertoi keshtjellen "Ambrar"
ne kryeqytetin e Tirolit,Insbruk dhe u mor me mbledhjen e armeve.Atje ndodhen dhe armet..

p:S Kur te shkosh ne muze..te kam shkrujt dhe numrin e venddodhejes..shifi.. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Sa per perkrenaren nuk e di se ku/kur eshte marre,por shpatat jane marre nga ushtria Austro-Hungareze ne Shqiperi ne fillim te shekullit te 20-te,te gjitha shpatat jane shpata qe perdoreshin neper ceremonite Kancelare,shpatat e asaj kohe jane te gjitha me te renda se 7 kile,ajo e Skenderbeut perdorej me dy duart!!Do shkoj ne muze sa te me jepet rasti.Une kam pa nje shpate te shekullit te 19-te,i nje luftetari te lidhjes se Prizrenit,dhe ajo eshte pak me e rende se 7 kile!!
 

Renea88

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

si pyeti jevgu:...o samije kush o mai fort mi zhonmuruja (jean marais) apo stivirivisi (steve reeves)
ku di gjo una re, njoni ka forcen tjetri tekniken

kshu e bete dhe ju me shpaten e skenderbeut
 

Keira Butterfly

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Ej une nuk e di realisht se sa mund te jete gjatesia e vertet e Skenderbeut ,vecse di nje gje qe gjatesia e njerezeve ne kohet me perpara ka qene me e madhe sesa ato te diteve te sotme,dmth njerzit me perpara kane qene me te gjate sesa njerzit e kohrave moderne kete fakt pervec se e kam degjuar disa here e kam lexuar.Sa Per shpaten mendoj se eshte normale qe shapatat ne ate kohe te kene qene shume te medhaja per shkak te zhvillimit te vogel te teknologjise.Kete e kam pare ne nje muze ne nje pavion mbi nje fis luftetaresh te Mongolise.Nuk kisha marre meter dhe peshore me vet por di qe realisht armet e tyre duke fillluar nga shpata ,te topuzi,parzmoret etj.ishin me permasa gati gjigandeske.
Sdq edhe sikurSkenderbeu te ishte realisht i shkurter nuk mund te mohojme faktin qe ka qene heroi yne kombtar apo jo?Dhe popujt kane nevoje gjithmon per heronj.Ne fund te fundit Napoleoni ka qene 1,55 sa Kylie Minogue:)
 
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Per parafolsen:

Po Skenderbeu para 500 vjetesh ka qene,nuk ka qene ne kohen e mongoleve qe been krahasime ti!
 

Florus

Forumium maestatis
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Fillimisht postuar nga OROSHI:
[qb] Fakti qe ne kemi sa e sa keshtjella verteton qe tek ne eshte bere lufte,plako.Fakti qe 70% e shqiptareve e nderruan fene tregon qe tek ne eshte ndjekur nje politike asimilimi kombetar!![/qb]
Fakti qe ne kemi keshtjella verteton se ne kemi qendruar vetem brenda tyre dhe lufte kushedi ca s'eshte bere ndonjehere me turqit. Ata vetem rrethonin ndonjehere per te pabindurit (binin ndonje ushtri modeste) por lufte e madhe nuk eshte bere ndonjehere.
Sa per kundershembull: ca tregon fakti qe ne kemi shume bunkere? qe kemi bere gjith ate derr lufte ne to :confused:
Fakti qe shumica e shqiptareve ndryshuan fe sdo te thote asimilim por zgjuarsi nga ana e shqiptareve. keshtu ata nuk paguanin shume taksa dhe qendruan ne krye te vilajeteve shqiptare /pf/images/graemlins/wink.gif

flm fantazise per faktet se na kurseu nja 2 faqe te tjera debat /pf/images/graemlins/smile.gif
 
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Nuk i lexova te gjitha postimet ,por une them se gjatesia e Skenderbeut ka qene rreth 1.60 cm .Kete e verteton dhe perkrenarja e tij origjinale,qe ndodhet ne Austri,e cila i perket nje koke teper te vogel .
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

1.60 ka pas vec krahun Ai moj Moira /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

ados

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

His **** was only 55 cmm.Mendo sa i gjate ishte ne trup.Disa histiriane thojne se ai ishte shume i dhene pas pas gravé dhe orgjive.We must be proud of him!! uahhaa
 
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

/pf/images/graemlins/wink.gif Orosh ,akoma vazhdojne librat e historise te krijojne imazhe katallanesh.Por ne shqiptaret do te kishim perdorur 1001 "dredhi" dhe t'a kishim sjelle ketu perkrenaren e tij ,nqs dhe kjo do te ishte mburrje per ne.. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Renea88

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

po te kishte pas computer atehere do thoja qe Skenderbeu eshte Computeranimation si Lara Croft
 

personazh

Valoris scriptorum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

ne te kaluaren paskan qene njerezit me te gjate se sot? mahhhh. un kam degju te kunderten sipas studimeve mjeksore mbi zhvillimin fizik te njeriut.

mbi kte hipoteze eshte menduar qe Skenderbeu te kete qene i shkurter. i shkurter ne raport me njerezit e sotçem ndoshta, por per kohen e vet, te ishte 1.75 do dukej kollos. sidomos para turçelinjve, qe njiheshin si rrace e shkurter. mesa kam degjuar pelerina e Skenderbeut eshte rreth 2 me gjate....fantazia_g di gje ti per pelerinen e tij nese eshte ne Vjene apo jo?
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

Fillimisht postuar nga Renea88:
[qb] hajduto aty kane dhe mbulesat e krevatit HIHIHI [/qb]
Para a mas martese? /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Renea88

Primus registratum
Re: Gjatesia e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut

pas martese Kondre, ato te para martese i kishin nxjerre me i shit prindritm e gruas te donikes
 
Top