Gheg e Tosc

MLK

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

Ka ndonje gje nga ato qe kam shkrojtur me siper qe nuk eshte e vertete?!
 

brojan

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Hahahaha, qeke i lezeçem ti /pf/images/graemlins/laugh.gif Per sa i perket martesave ndermjet gegeve me tosk, nuk ka asnje lloj statistike qe egziston, keshtu qe te pohosh se jane me pak se ato te kosovareve me serb i bije te genjesh /pf/images/graemlins/wink.gif
Une per vete skam degjuar ndonje shkodron te flasi labçe apo anasjelltas, keshtu qe nuk e kuptoj se ku ishte shtypja qe po i behej gegeve ketu?!
Biles mund te them qe nje pjese e madhe e veriut 'gegeve) zbriten bregdetit e rivieres ne e pushtuan e u futen ne tokat e toskeve gjeta ketyre 15 vitesh, keshtu qe kur te marin token e pronen, nuk mund te quhesh pushtues /pf/images/graemlins/wink.gif po i pushtuar.

[/ QUOTE ]

per fat te mire qelbesirat qe kishin zaptua qytetet tona si sigurimsa oficere e sekretare partie,jane kthye ne fshtnat e tyne. na nji tek tuk qe ka met, punon shegert ne dyqanet e venalive!
por durrsi dhe tirana jane gegni dhe duhen clirua nga parazitet dhe narkotrafikantat lab.
 

MLK

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

Tropojë, policia zbulon parcelat me hashash


Bashkim SHALA

Tropojë- Kultivuesit e bimëve narkotike në Tropojë kanë zgjedhur fshatrat e thellë për mbjelljen dhe rritjen e kësaj bime. Dje policia vendore e Tropojës ka zbuluar dhe më pas asgjësuar 1120 rrënjë të bimës narkotike kanabis sativa, në fshatin Lug të komunës së Lekbibajve të këtij rrethi. Burime të komisariatit të Policisë së Bajram Currit kanë bërë të ditur se në kuadër të operacioneve për asgjësimin e bimëve narkotike, kryesisht të kanabisit, janë zbuluar në fshatin Lug të Lekbibajve, 1120 rrënjë të kësaj bime në një parcelë. Policia ka asgjësuar bimën narkotike, por nuk ka zbuluar autorët që e kanë mbjellë atë, pasi parcela ku ishte mbjellë kanabisi nuk rezultonte me pronarë. Zbulimi i bimëve narkotike në fshatin Lug ndodh vetëm tre ditë, pasi policia ka zbuluar dhe më pas asgjësuar në fshatin Salcë të komunës Lekbibaj, 4300 rrënjë bimë narkotike kanabis sativa. Droga e mbjellë në këtë fshat u zbulua në sajë të vëzhgimit nga ajri me anë të një helikopteri të policisë. Bima narkotike e zbuluar në fshatin Salcë ka qenë e mbjellë në 6 parcela, ku tre prej tyre kanë pronarë. Policia ka shpallur në kërkim tre pronarët e këtyre parcelave si dhe kryeplakun e fshatit Salcë i cili nuk ka pranuar të bashkëpunojë me policinë, por është larguar me mbërritjen e kësaj të fundit.Tropoja nuk është evidentuar si një pikë e nxehtë e kultivimit të lëndës narkotike, megjithatë në këtë rreth janë shënuar edhe në të shkuarën raste të kultivimit të lëndës narkotike, sidomos në fshatrat e thellë të këtij rrethi, ku terreni malor dhe uji i bollshëm në zonat malore favorizon kultivimin e lëndës cannabis sativa. Policia ka kërkuar ndihmën dhe bashkëpunimin e pushtetit vendor për parandalimin dhe vënien para përgjegjësisë së atyre personave që mbjellin dhe kultivojnë lëndën narkotike cannabis sativa. Ndërkohë që në bazë të një amendamenti të shtuar në Kodin Penal, pushtetarët vendorë do të mbajnë përgjegjësi ligjore në rast se në territorin ku ato qeverisin zbulohen parcela të mbjella me bimë narkotike. Rastet e kultivimit të lëndëve narkotike në qarkun e Kukësit kanë qenë sporadike dhe kanë filluar në vitin 1996, por raste më të shpeshta në Kukës janë shënuar pas vitit 2000, ku janë evidentuar raste të kultivimit të bimëve narkotike si në Pistë, Nimçë, Buzmadhe të rrethit të Kukësit, ndërkohë që në vitin 2005 janë evidentuar nga policia dy raste, njeri në Ujmisht të Kukësit, ndërsa tjetri në Llugaj të Tropojës. Megjithatë Kukësi është një vend transit i trafikimit të kësaj lende në drejtim të Kosovës. Kufiri Shqipëri-Kosovë shtrihet në një terren të thyer e terësisht malor që favorizon trafikun e lëndëve narkotike përmes shtigjeve të pamiratuara të kufirit, ose siç quhet ndryshe përmes kufirit jeshil.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Gheg e Tosc

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ka ndonje gje nga ato qe kam shkrojtur me siper qe nuk eshte e vertete?!

[/ QUOTE ]

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Biles mund te them qe nje pjese e madhe e veriut 'gegeve) zbriten bregdetit e rivieres ne e pushtuan e u futen ne tokat e toskeve gjeta ketyre 15 vitesh, keshtu qe kur te marin token e pronen, nuk mund te quhesh pushtues po i pushtuar.


[/ QUOTE ]

Kjo që ke shkrujt MLK nuk është e vërtetë. Me sa di un nuk ka (mund t'jen shum të paktë) malsorë që kan zbrit poshtë Durrsit a Tiranës e kto dy qytete janë pjes e Gegnis /pf/images/graemlins/winkwink.gif.

Megjithate edhe ktu si përher muhabeti kapet mrapsht.

Fatkeqsia më e madhe e një kombi është kur një pjesë e tij denigron pjesën tjetër. Kjo ka ndodhur e vazhdon të ndodhi në Shqipëri.

Malsorët e Jugut shajnë malsorët e Veriut dhe janë tepër intolerantë ndaj tyre. Kjo është e vërteta sado që mund të mos i pëlqejë shqiptarëve nga jugu.

Deri më sot nuk kam dëgjuar njeri të thotë që Gramoz Ruçi flet labçe por kam dëgjuar me mijëra që thonë që Sala nuk flet shqip.

Nuk kam dëgjuar njeri të shajë apo t'i vendosi epitete të trashëve të Jugut por kam dëgjuar me mijëra të përgjithsojnë e të fusin me një thes gjithë Veriun duke i cilësuar çeçenë, të trashë, etj.

Për mua ky është denigrim i një pjese të popullsisë nga pjesa tjetër. /pf/images/graemlins/shrug.gif
 

MLK

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

Nese flasim realisht, kur flitet per geg, nuk nenkuptojm as tironsin e as dursakun, mos na boj lomsh tani Kondra /pf/images/graemlins/laugh.gif
Sa per punen e malikut qe e sha jugu ne maloku jugut, boj i xhiro Tirones ne do ta kuptosh se sa i dun vet tironsat /pf/images/graemlins/laugh.gif
Te pergjithesosh nuk eshte mire, se ne çdo komunitet ka njerez te mire, ka ne te kqij, po evazion si i esht bo Tirones ksaj rradhe ne grabitje tokash me dhune une nuk kisha pa nonji here per vete!
Po mos e kalojm kete debat ne kete forme se shko larg e material me shajt ka per çdo komunitet apo popullsi.
Ajo qe sme pelqe e qe marre pjese nganjehere ne keto debate eshte krenaria e tepruar qe flasin ca antar ketu, qe dhe vet se arrij ta kuptoj se nga i buron!
Deri dje kur shkoje neper rrethe ka Tirona te majshin per te parin e venit dhe e kishin per nder me te pas shok, tani na doli qe qeka mush Shqipnia me paris-e te vogla gjithanej, me moxarta, me maradona /pf/images/graemlins/laugh.gif apo ku di une /pf/images/graemlins/booki.gif
Ne ven me mesu i gjo te re nga krahinat e ndryshme te Shqipris, gjera qe skemi pas mundesin ti mesojm me ate sistem qe jetuam, lezojm vetem pordhet e njonit ne te tjetrit /pf/images/graemlins/laugh.gif Jo per gjo po ça malli jemi kete e dime, ketu ta bejn te bardhen aq te zeze, sa ne nata do bohej xheloze.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Gheg e Tosc

Do bohej xheloze ne nuk vite mo.

MLK, ajo që kam shkruar unë nuk ka të bëjë me teprimet që mund të bëjnë disa këtu por me një realitet që mua gjithmonë më ka acaruar së tepërmi.

Nuk diskutohet që në Tiranë kanë ardhur injorantë e të trashë nga Veriu por po ashtu kanë ardhur edhe nga Jugu i Shqipërisë. Pra problemi nuk qëndron tek ardhja por tek etiketimi që i bëhet veriorëve.

Dhe përsa i përket zaptimit të pronës me dhunë unë di të sjell një rast më flagrant ku përveç tokës, tjetri të vinte e të zinte edhe gjysmën (apo më shumë) e shpisë. Dhe këtë zaptim e bënë toskët për 50 vjet aq sa Tirana, një qytet gegë tashmë është kthyer në 75% toskë. Për këtë mund të të siguroj edhe fakte.

Pushtimi i pas 1990 erdhi si pasojë e shtrëngimit që i kishte bërë regjimi i mëparshëm veriorëve për të jetuar "aty ku nuk guxojnë shqiponjat" si dhe mungesa e zbatimit të ligjit gjatë 15 viteve të fundit.

Mos harro që shumë prona në Tiranë janë zaptuar edhe me kërcënime apo vrasje nga të ardhur jugorë sidomos pas 1997!
 

hawk

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

MLK hiqet si realist dhe dhe objektiv,si antere i panshem dhe kunder krenarise se tepruar por nga shkrimet e tija buron ajo te cilen MLK pretendon te "luftoje".

Se pari Tirana nuk i perket Jugut te shqiperise,te pakten gjeografikisht.Se dyti nuk ka lidhje me Rivieren te cilen ti e permend me lart por hidhesh ne shembuj nga kryeqyteti.
Se treti jep opinionin e Tiranes si opinion te tir-o-nsve por harron se ne kete qytet per 50 vite jane dyndur padrejtsisht "maloket" e jugut,pa dashur ta perdor kete term si ofendim por ne koherence me perdorimin qe i ben ti.
Pra opinioni qe sjell ti eshte opinioni i jugut,madje oipnioni diskriminues.Te gjithe kane te drejte te jetojne ne qytetin te cilin shohin te arsyeshem per te zhvilluar nje jete normale.Nuk eshte faji i tyre per dyndjen qe ti e quan pushtim por i shtetit qe nuk e kontrolloi.Shtet ne te cilin elementi jugore perfaqsohej ne % te larte duke perjashtuar liderin e pozites.Por faji me i madh i takon diskriminimit komunist ndaj gegerise ne te gjitha aspektet dhe getizimit te banoreve te rinj te Tiranes pra "malokeve" ne zona te thella ku mbijetesa ishte e pamundur.

Me vjen keq qe edhe sot pas 16 viteve tranzicion ku Europa kerkon emancipimin tone dhe ne kerkojme me doemos aderimin ne BE,ne akoma vazhdojme me politiken e diskriminimit ndaj nj-tj.
 

MLK

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

Pyet pronaret e tokave ne Bathore se ça mendimi kan per miqte qe bujten ne tokat e tyre /pf/images/graemlins/wink.gif e do te krijosh ide me te qarte per objektivitetin tim.
 

regele

Forumium maestatis
Re: Gheg e Tosc

Mua me duket se kete teme e trazon here pas here brojani qe ka nje kompleks te theksuar per vete faktin qe eshte geg! Lexoni postimet, diferencat kohore ne te cilat jane bere postimet e tij, larmishmerine e temave ku merr pjese (vetem ketu me duket) dhe e kuptoni se kjo teme ekziston vetem nga kompleksiteti i tij! Ne te tjeret thjesht hidhemi ne det, te nxjerrim gurin qe brojani hedh...:)
 

regele

Forumium maestatis
Re: Gheg e Tosc

Te gjithe e dime qe ekziston, por te diskutosh sipas frymes dhe kendveshtrimit se brojanit, e ben realitetin te zbehet dhe diskutimet te kota!

Nejse, shume seriozisht e kam marre dhe une /pf/images/graemlins/smile.gif
 

brojan

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

ve re se keni nji fryme diskutimi me serbet dhe grekt kur asht fjala per te drejtat e gegnise. detyrimisht, jeni greke qe ju ka mshtete serbi.
 

hawk

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

Aaaaaa ti vjen nga Bathorja ?? /pf/images/graemlins/laugh.gif
Nuk perfaqsojne mendimin e popullit tone zoterinjte e bathores.
Mos pergjithso dhe mos bej tifozllek por sic te thashe me lart tregohu objektiv.Ti vazhdon ta shikosh problemin me njenashmeri. /pf/images/graemlins/shrug.gif
Pastaj kjo bathorja sikur nuk eshte ne Riviere apo jo e as ne "tokat e toskerise" te "pushtuara" nga "geget" sic thua ti !! /pf/images/graemlins/cry.gif
Me vjen keq qe edhe Regele i anashkaolon gjerat duke hedhur fajin tek nje antare kur dhe te tjere po i bien daulles por ne krahin tjeter dhe me formen e vjeter te diskriminimit enverist. /pf/images/graemlins/cry.gif
Nuk dua te mbroj problemet sociale te sjella nga levizjet e popullsise ne 15 vitet e fundit por thjeshte te ju qartsoj se ky eshte nje fenomen me i hershem ne vendin tone dhe me nje kah tjeter nga ai veriore.Ishte fenomen i cdo vendi qe jetoi kapitalizmin perpara nesh.
Me duken te pa vend dhe antishqiptare termat "pushtim",apo privatizimi i tokes sipas emertimeve geg e tosk.

Nejse,eshte e kote pjesmarrja ne kete gjoja diskutim.
Qe ne fillim premisat jane te qarta. /pf/images/graemlins/wave.gif
 

regele

Forumium maestatis
Re: Gheg e Tosc

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

Me duken te pa vend dhe antishqiptare termat "pushtim",apo privatizimi i tokes sipas emertimeve geg e tosk.
/pf/images/graemlins/wave.gif

[/ QUOTE ]

Shume dakord me ty, ky ishte edhe qellimi i fjaleve te mia me siper!

Nuk e di pse disa shkrime nuk arrij t'i lexoj dhe me duken vetem disa pika... /pf/images/graemlins/eek.gif
 

MLK

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

Ne optike ke shkuar keto kohet e fundit? /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

regele

Forumium maestatis
Re: Gheg e Tosc

Nuk kam vajtur, jo /pf/images/graemlins/laugh.gif S'me del siguracioni qe kam /pf/images/graemlins/laugh.gif

Seriozisht, disa ne disa shkrime mua me dalin vetem disa pika dhe as nje fjale...te jete retorike valle ? /pf/images/graemlins/smile.gif
 
Top