Gheg e Tosc

OROSHI

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

Veloo,nuk e kam pa Gjeneralin ndonjehere kaq te egersuar :angel: ,mire ka than Bukuria,se mos jemi kusherinj /pf/images/graemlins/laugh.gif hahahahahahahahahahahahahaha
 

blabla

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

ti lal je TOTALISH IDIOTE
te kam vene re ne disa shkrime edhe tek politika dhe te kam leshuar udhe se behet fjale per politike,po ketu qe behet fjale per atdheun ste fal fare.Po ti vjen era agjenture e gjalle pse je anti-shqiptare nje here? e ke nga injoranca apo sje shqiptare fare ?

perfundofsh si Esat pashe Toptani!
Ti i boke gjith idiote re??? Shyqyr qe ka forumi tyni-n...Rri mer cun rehat, apo ske ca bo gjith diten atje n'tiron a ku dreqin katun je ti, edhe "insulto" njerezit. O trap, ne jemi ktu me kalu kohen kur jemi n'pun e jo me zgjith problemet social-politiko-kulturor kombetare e nderkombtare--gjona t'tilla (n'internet, se n'realitet i zbatojm ne kto gjona) ja kemi lon arroganteve dhe te papuneve si puna jote (e realizoj qe termi "arrogant" ti e mer si kompliment, megjithate e perdor per njerezit qe ja dine kuptimin llafit). /pf/images/graemlins/wink.gif (edhe kte per ty!)
 

gurax

Pan ignoramus
Re: Gheg e Tosc

Ue ca dore te rende kjo mer! /pf/images/graemlins/laugh.gif


-------------
"I'm in awe, Lennier. The way you can take a straightforward, logical proposition and turn it inside-out so that in the end it says .. what you want it to say instead of what it actually means. Does this come naturally or did you .. attend some special martial arts class for the philosophically inclined?" -- Marcus, Babylon 5
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

Fillimisht postuar nga Hmmm:
[qb]
ti lal je TOTALISH IDIOTE
te kam vene re ne disa shkrime edhe tek politika dhe te kam leshuar udhe se behet fjale per politike,po ketu qe behet fjale per atdheun ste fal fare.Po ti vjen era agjenture e gjalle pse je anti-shqiptare nje here? e ke nga injoranca apo sje shqiptare fare ?

perfundofsh si Esat pashe Toptani!
Ti i boke gjith idiote re??? Shyqyr qe ka forumi tyni-n...Rri mer cun rehat, apo ske ca bo gjith diten atje n'tiron a ku dreqin katun je ti, edhe "insulto" njerezit. O trap, ne jemi ktu me kalu kohen kur jemi n'pun e jo me zgjith problemet social-politiko-kulturor kombetare e nderkombtare--gjona t'tilla (n'internet, se n'realitet i zbatojm ne kto gjona) ja kemi lon arroganteve dhe te papuneve si puna jote (e realizoj qe termi "arrogant" ti e mer si kompliment, megjithate e perdor per njerezit qe ja dine kuptimin llafit).(edhe kte per ty!) [/qb]
po ti a m'nigjo mu ca po them apo sje n'terezi as ti.kur bojm shaka ke politika bojm shaka edhe kalojme kohen,por kur mohot Atdheu dhe gjuha,une nuk fal baben tim jo Bukurien edhe kush e ka bo bukurien bashke /pf/images/graemlins/wink.gif Po ska faj ajo,se kushedi sa kohe ka qe punon anejt jasht shtetit. /pf/images/graemlins/frown.gif

PS: Arrgogant dhe Anarkist,jane dy fjalet qe urrej me shume.Sikur te ishte politika dhe shteti ne doren time (ashtu sic mendon ti) e dija une ca i beja popullit,duke e filluar qe nga ky forumi. /pf/images/graemlins/laugh.gif ...une jam Rebel! /pf/images/graemlins/wink.gif
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

Ne fakt Bukuria duhet te kete pak me shume kujdes kur eshte fjala per atdheun,se perndryshe dalim kopila /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

gurax

Pan ignoramus
Re: Gheg e Tosc

Gjalle gjalle, akoma me shijen e detit ne gjuhe! :shrug:
Meqe e ke doren e lehte, a ma ben nje gjilpere? /pf/images/graemlins/laugh.gif


--------------
"I'm in awe, Lennier. The way you can take a straightforward, logical proposition and turn it inside-out so that in the end it says .. what you want it to say instead of what it actually means. Does this come naturally or did you .. attend some special martial arts class for the philosophically inclined?" -- Marcus, Babylon 5
 

blabla

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

Ti them mamit se doktoresh e kom.
p.s. mos o gjo adriatiku ajo shija e??? Ne ate rast, pedal away Phelpie!!!
 

gurax

Pan ignoramus
Re: Gheg e Tosc

S'me duhet doktoreshe por dorelehte.

PS:lol. Rule of thumb, appreciating what you already have is not as easy as criticising what you don't. Adriatiku too.


---------------
"I'm in awe, Lennier. The way you can take a straightforward, logical proposition and turn it inside-out so that in the end it says .. what you want it to say instead of what it actually means. Does this come naturally or did you .. attend some special martial arts class for the philosophically inclined?" -- Marcus, Babylon 5
 

lola

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

meqe me duket qenkam e para historiane qe shkruaj ketu nuk do perpiqem t'ju jap nje argument pedagogjig se ju e paskeni ndritur historine e kombit. vetem nje koment: Kam tre vjet qe studioj historine e ballkanit dhe te shqiperise dhe nuk e di a jam "gege" apo "toske". Shpresoj t'ju ndihmoje kjo.

Ju le me idiotesine tuaj. Sic i themi ne shqiptaret ...qofshi shendoshe!
 

kol kollomoqi

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

Fillimisht postuar nga LIR111:
[qb] Zog, ajo e para mendoj se eshte e drejte.

Tosk = Etrusk,

Geg = Gegen, fise barbare veriore (ndoshta gjermane)

Dihet se kufiri qe ndante Bizantin me inflyencen Romake (ne Shqipni) ishte Shkumbini (lumi)

Tosqit ngelen ne inflyencen Greko-Bizantine , Geget ne ate Romake.

Ashtu si dhe Serbet ne inflyencen Bizantine dhe Kroatet ne ate Romake. [/qb]
Vija e Teodosit, pra kufiri Rome Bizant ishte Mati!
 

zog

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

ai kufini asnjehere tamam-tamam s'ka ekzistuar. turqit (ose me mire me thone osmanet) kur pushtuan ballkanin e quajten RUMELI, pra Rome. per ta bizanti nuk i kalonte Dardanelet dhe besoj se kishin te drejte.
 

blabla

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

PS:lol. Rule of thumb, appreciating what you already have is not as easy as criticising what you don't. Adriatiku too.
Bo qejf ti n'adriatik bo...dynjoja ktej nga bota capitaliste duhet te shkojn ne pune on a sunday before labor day--ksaj i thuhet true celebration of labor day, committing labor on the day during which it is comemmorated (yea i know, spelling)!!!

p.s. Criticising what you dont have is a lot easier than appreciating what you already do, as a rule of pinkie!
 

ilirjan

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

VIJA e Teodosit nuk ishte MATI por SHKUMBINI.

Ky KUFI eshte shkelur nga BIZANTINET (te cilet kane ndertuar KISHA ORTODOKSE) ne trekendeshin DURRES,ELBASAN,TIRANE.


Eshte shkelur edhe nga GEGET te cilet kane EMIGRUAR ne JUG, (kjo gjate PERANDORISE OSMANE), kjo eshte arsyeja qe nuk ka KISHA KATOLIKE ne jug.

Kam lexuar nje material ku thuhet se SULI (Suliotet) jane popull GEGE , te cilet kane zbritur ne jug per PIRATERI.

Ka shume FISE GEGE ne jug te cilet ruajne edhe sot mbiemera si; Gjoni, Gjonmalaj, Gjonkutaj, etj.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Gheg e Tosc

Lëvizjet e lira të njerëzve kanë egzistuar në Shqipëri historikisht (gjithë historia jonë është lëvizje e vazhdueshme). 50 vjeçarin e diktaturës kjo lëvizje ndryshoi drejtim, nga veri-jug që ka qenë tradicionalisht, ajo u kthye jug-veri!Lëvizja veri-jug ka qenë e motorizuar nga kushtet më të lehta të jetesës në jug. E kundërta ndodhi me caktimin e Tiranës (geg) si kryeqytet. Dyndja në Tiranë arriti deri aty sa të prishë disi ekuilibrin Gegë-Toskë në favor të këtyre të fundit dhe kjo u bë me ndihmën e qeverisë! Kjo është një pikë konflikti Gegë-Toskë pasi Gegët u ndien në dizavantazh pasi ata nuk patën mbështetje, përkundrazi ata u luftuan në përgjithësi nga regjimi totalitar i Enverit (qeveri e aparat shtetëror kryesisht Toskë). Ky dizavantazh i Gegëve vazhdon edhe sot e kësaj dite kur malokët e Jugut shajnë malokët e Veriut me termin MALOK dhe të dy palët shajnë autoktonët (ata që kanë mbet)!
Një gjë ka qenë karakteristikë e shqiptarëve që janë grupuar fillimisht në bazë të kritereve të fisit e më vonë të prejardhjes (qytetit) që është një derivat i të parës (rritja e madhe e fisit krijoi ngulime më të mëdha duke formuar fshatra e qytete që në njëfarë shkalle kishin elementë nga fisi fillestar). Pra gradualisht është zbutur dallimi Gegë-Toskë në aspektin kulturor por njëkohësisht kontakti më i ngushtë ndërmjet dy degëve më të mëdha të rracës shqiptare ka hapur konflikte të reja (që janë të natyrës sociale) që vishen me petkun e diferencave rracore.

Toskët nuk kanë marrë tokat e Gegëve. Ata kanë zënë tokat e pronarëve legjitimë dhe kjo është tjetër çështje. Ata do t'i kishin zënë ato toka edhe po të kishin qenë në Toskëri dhe përsëri do kishim patur një problem pronash!

Përsa i përket dallimit Gegë-Toskë mendoj së është relativisht i vonë. Në këtë mendim kam arritur duke parë gjuhën arbëreshe që ka elementë gjuhësor nga të dy dialektet. Për më tepër që arbëreshët janë ortodoksë (uniatë) ndërkohë që valët më të mëdha të emigrantëve në Itali kanë qenë nga Veriu! Kjo pra tregon se si Jugu ashtu dhe Veriu i Shqipërisë kanë patur të njëjtën kulturë dhe gjuhë e cila më vonë nën ndikime të huaja (patriarkana ortodokse, Turqit, Fuqitë e Mëdha) erdhi duke u dyzuar për të përfunduar në dy degë tepër të veçanta të rracës shqiptare.
Këtë e përforcon edhe ndërgjegja popullore, si në Veri ashtu edhe në Jug, për një prejardhje nga Grekët e Lashtë dhe Leka i Madh!

Pres sugjerime!

Qofshit mirë :wave:
 

fifty

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

meqenese Geget jane katolike dhe Tosket ortodokse, atehere c'fare dalin muslimanet shqiptare?! Jo se jam ndonje profesor me diplome te mbrojtur, por me c'kam lexuar dallimi Geg dhe Tosk nuk eshte shume i heret, dhe per mendimin tim eshte bere me i theksuar pas luftes se dyte boterore kur regjimi komunist ishte i udhehequr nga njerez nga jugu i Shqiperise(pjesa me e madhe), jo se kta nga jugu ishin me te zgjuar por sepse Enveri duke qene vete nga jugu mblodhi reth vetes njerez te besuar, ashtu sic Berisha beri ne kohen e vet(pa dashur ketu ta politizoj ceshtjen). Dihet historikisht qe veriu i Shqiperise ka qene me i mbyllur se jugu(vazhdimesia e kanunit eshte nje shembull)dhe per rrjedhoje gjuha ka pasur nje tjeter zhvillim.Jugu duke qene ne kontakte te tjera ka pasur tjeter zhvillim. Kjo gje evidenohet dhe ne vende te tjera ne bote. Pastaj ndryshimi midis Gegnishtes dhe Toskerishtes, nuk eshte aq i madh sa te mos kuptohemi me njeri tjetrin fare. Ai qe e hapi kete teme permendi diku qe princat nga jugu i kthyen kurrizin Skenderbeut, a nuk ishte vet Hamzai qe e tradhtoi Skenderbeun,gjakun e tij? me keq se tradhtia ne familje nuk besoj se ka. Ne ate kohe secili vepronte per hesap te vet dhe ne qofte se disa princa nga jugu nuk ishin dakord me Skenderbeun nuk do te thote se ishin kunder VERIUT, ata thjesht vepronin per interes te tyre, ashtu sic benin dhe principatat italjane ne Itali. Rendesi ka qe Shqiperia gjithmone eshte njojtur si NJE e vetme nga historia dhe jo ashtu sic duan ta shohin ca mendje te ndritura sot qe u duket sikur jane intelektuale kur shkruajne ne shqipe te vjeter, apo hiqen si njerez te Zotit dhe shkojne kunder fjales te tij.
 

drenicaku

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

Geg e Tosk, Tosk e Geg jeme nje lis por me dy deg

te gjithe shqiptar jemi, mos e qoni ma gat
 

r0306

Primus registratum
Re: Gheg e Tosc

per ju njerezit e obsesuar me historine dhe vecanerisht me "ndarjen: geg e tosk.
eshte dhe nje kategori tjeter e tipit te siperpermendur: quhet jallia. do kisha kuriozitet qe keta gegsat qe i ka ik' shekulli 20 pa e ndjere, te m'a thone se cila krahine eshe quajtur "jallia" e meqe jemi ketu po ju jap edhe nje bakshish tjeter.
koncepti geg e tosk eshte fryt i shekullit te 19-te. me pare geget nuk kishin emer per veten, as tosqit. geget e perendimit i therrisnin vetes "beqare" sidomos ato te shkodres. xhamia e beqareve ne berat eshte nderuar nga ushtaret prej shkodre.
geget e K'soves e njihnin veten si "maloke" apo turq ne varesi te origjines-fshat e qytet. koncepti geg e tosk ishte nje koncept qe ju dha forme nga rilindasit per te farketuar nje emerues te perbashket midis jugut e veriut.
kaq per sot.
librat miqte e mi jane shume here me te vyer per te nxene se sa kenget "popullore" qe ne rastin me te mire jane nje interpretim i realitetit nga njerez qe kane nje fare talenti per rima.
 
Top