E bukura,cfare eshte per ju?

joetisti_

Locus omnem
une e fundit gjithmone.
Se di mire por, kur e le per ne fund ate qe dashuron i thua: qershia mbi torte. Kurse kur e ke shoqe i thua: luleshtrydhja mbi torte :)
Pra pse s'e mendon pozitivisht por negativisht? Ju dua t'ju kem te gjithave shoqe te mira. Kjo eshte deshira. Kjo eshte bukuria(te pakten per momentin se per me vone do te mendoj apo do te shtoj dicka per temen :)
Pyetje: ore u shty per me vone fundi i botes??:ftoft: Pse nuk parashikojne fillimin e botes se... fund i botes mbizoteron(ne xhepat e njerezve) :p
 

LeoL

Forumium praecox
Mendimi im eshte, se bukura eshte ajo qe eshte e bukur e jo ajo qe duket e bukur per neve, dikush thote me pelqen bukuria e tij/saj por dikush tjeter nuk eshte i te njejtit vendim, qdo njeri ndryshon nga tjetri, se sugjustioni mund te jete i njejte por ne kete rast vepron autosugjestioni i qdo njeri, p.sh. nje frike mund te duket e njejte por njerzit friksohen ne menyra te ndryshme, dikush friksohet me e teper e dikush me pak. Bukuria vlersohet edhe me provojat e tuaja, te marrim nje rast te imagjinates time: Nese nje djalosh ka lindur i verber dhe martohet me nje vajze qe nuk eshte e verber, dhe papritur ne nje dhome ku ndodhet vetem ky qift, djaloshit i kthehet shikimi, ai mund ta vlersoj ate vajzen prane vetit qe eshte me e bukura ne bote edhe nese eshte jo e bukur, sepse ai nuk ka pare kurr nje vajze tjeter.
 

GENIU$

Valoris scriptorum
E bukura eshte ajo qe na pelqen ne e qe te kenaq syrin.
E bukura eshte relative...
 

joetisti_

Locus omnem
cila per shembull?
ke na paske pare?
Ose pyetja me e sakte cilen na paske takuar nga vajzat e albforumit?
Nuk thashe "jane te bukura" ndonese shume te bukura duhet te jene, por thashe qe 'e bukura' e marre si nje e tere(ose bukuria), eshte vajzat e albforumit.
 

joetisti_

Locus omnem
"Te bukuren" do pak lodhje qe ta gjesh. Por ndodhet kudo. Ne nje shikim, nje fjale , ne nje arome, ne nje prekje, ne nje shije...
 

Hektor12

Locus omnem
E bukura eshte gjithcka dha asgje, gjothck per tu marre asgje kur e prish me mendjemadhesi dhe egoizem ... Shume ka pak jane.. bukuria shpirteroje eshte ajo qe duhet, bukuri fizike mund te kete shume shpirti ka rendeso
 

pumes

Forumium praecox
1. Bukuria >>>>>>>> për sytë është parajsa,
për shpirtin është ferri
Purgator per xhepin

2.Bukuria>>>>>>>> Që të duhet dikush nuk është domosdoshmërisht një rezultat
i bukurisë. Por kushdo që pëlqehet eshte i bukur në sytë e atij që pëlqen


3.Bukuria>>>>>>>> Për të karakterizuar diçka të "bukur" duhet të të shkaktoj admirim dhe kënaqësi.


4. dhe po e mbyll me këtë thënie

Bukuria eshte dituria e grave , dituria e burrave eshte bukuria
 
Top