E bukura,cfare eshte per ju?

Brigo

Primus registratum
Kur neve na pelqen nje cilesi tek nje person dhe na duket i bukur,kjo nuk do te thote se ai ose ajo eshte i e bukur plotesisht por ka nje bukuri fizike.Ne fakt bukuria eshte teresia e aftesive te njeriut qe na jep neve(te gjitheve) kenaqesi shqiperterore dhe intelektuale.Gjithashtu 3 tiparet dalluese te te bukures jane masa,drejtpeshimi dhe harmonia.Qe nje send apo dukuri te jet i e bukur duhet te permbushe disa tipare dhe jane te pafundme si per shembull une po them disa:E bukura eshte ajo qe
1-ka nje forme te persosur ne organizimin e saj
2-nxit imagjinaten
3-te frymeson
4-te jep kenaqesi intelektuale
5-shkakton nje emocion te vecante etj...
Tani cfare eshte per ju e bukura?
 

Megg

Carpe Diem
Deshira e madhe per te poseduar dicka qe te ben per vete, dicka qe per syrin eshte e kenaqshme !
:)
 

joetisti_

Locus omnem
Nje shprehje thote "E bukur eshte ajo qe te pelqen ty" Dhe eshte shume e vertete. Por nje gje s'e kam kuptuar kur e kam degjuar: "E bukur eshte, mua s'me pelqen, por cfare lidhje ka." E si mund te jete e bukur kur s'te pelqen?!

Te bukuren e ndien shpirti.
Cdo gje apo cdokush, e ka dike apo disa qe e pelqejne, ashtu si ka edhe qe s'e pelqejne. T'u pelqesh te gjitheve eshte mision i pamundur. E bukura jeton ne syte e dashuruesit/ses te vet.

Per mua e bukur eshte gjithcka. Edhe ajo gje qe s'me pelqen, ka kohen e vet. Kalon nje kohe dhe me pelqen edhe ajo qe s'me pelqente.
 

Sonia007

Papirus rex
Kur neve na pelqen nje cilesi tek nje person dhe na duket i bukur,kjo nuk do te thote se ai ose ajo eshte i e bukur plotesisht por ka nje bukuri fizike.Ne fakt bukuria eshte teresia e aftesive te njeriut qe na jep neve(te gjitheve) kenaqesi shqiperterore dhe intelektuale.Gjithashtu 3 tiparet dalluese te te bukures jane masa,drejtpeshimi dhe harmonia.Qe nje send apo dukuri te jet i e bukur duhet te permbushe disa tipare dhe jane te pafundme si per shembull une po them disa:E bukura eshte ajo qe
1-ka nje forme te persosur ne organizimin e saj
2-nxit imagjinaten
3-te frymeson
4-te jep kenaqesi intelektuale
5-shkakton nje emocion te vecante etj...
Tani cfare eshte per ju e bukura?
Ekuilibri i te gjitha ketyre vlerave qe ke permendur!
 

Sonia007

Papirus rex
Nje shprehje thote "E bukur eshte ajo qe te pelqen ty" Dhe eshte shume e vertete. Por nje gje s'e kam kuptuar kur e kam degjuar: "E bukur eshte, mua s'me pelqen, por cfare lidhje ka." E si mund te jete e bukur kur s'te pelqen?!

Te bukuren e ndien shpirti.
Cdo gje apo cdokush, e ka dike apo disa qe e pelqejne, ashtu si ka edhe qe s'e pelqejne. T'u pelqesh te gjitheve eshte mision i pamundur. E bukura jeton ne syte e dashuruesit/ses te vet.

Per mua e bukur eshte gjithcka. Edhe ajo gje qe s'me pelqen, ka kohen e vet. Kalon nje kohe dhe me pelqen edhe ajo qe s'me pelqente.
*Persaj i perket kur nje femer eshte e bukur por ty nuk te terheq bukuria e saj e megjithate ajo eshte e bukur!
 

joetisti_

Locus omnem
*Persaj i perket kur nje femer eshte e bukur por ty nuk te terheq bukuria e saj e megjithate ajo eshte e bukur!
A e di ti Sonia qe ka njerez qe i hane akrepat. Ti a mund te thuash se: "Te mire jane akrepat per t'u ngrene, por une s'i ha se s'me pelqejne"?(mora shembull akrepat se tek intervista ke thene se te bejne frike apo ta shpifin me fjale te tjera) Mund te jete nje vajze qe dikujt s'i pelqen fare dhe fare nuk i duket e bukur e megjithate ajo mund te jete me e bukura ne bote per pjesen qe mbetet te njerezve. Une insistoj se s'i mund te thuhet: "Po eshte e bukur, por mua s'me pelqen" !!!!!!
 

Sonia007

Papirus rex
A e di ti Sonia qe ka njerez qe i hane akrepat. Ti a mund te thuash se: "Te mire jane akrepat per t'u ngrene, por une s'i ha se s'me pelqejne"?(mora shembull akrepat se tek intervista ke thene se te bejne frike apo ta shpifin me fjale te tjera) Mund te jete nje vajze qe dikujt s'i pelqen fare dhe fare nuk i duket e bukur e megjithate ajo mund te jete me e bukura ne bote per pjesen qe mbetet te njerezve. Une insistoj se s'i mund te thuhet: "Po eshte e bukur, por mua s'me pelqen" !!!!!!
NUK TE TERHQE ME NUK ESHTE E BUKUR ka nje hendek te madh dhe ti ke shkruajtur ne fillim pse thuhet mua nuk m plq por eshte e bkr! Meso njeher keto pastaj diskutojme!
 

Sonia007

Papirus rex
A e di ti Sonia qe ka njerez qe i hane akrepat. Ti a mund te thuash se: "Te mire jane akrepat per t'u ngrene, por une s'i ha se s'me pelqejne"?(mora shembull akrepat se tek intervista ke thene se te bejne frike apo ta shpifin me fjale te tjera) Mund te jete nje vajze qe dikujt s'i pelqen fare dhe fare nuk i duket e bukur e megjithate ajo mund te jete me e bukura ne bote per pjesen qe mbetet te njerezve. Une insistoj se s'i mund te thuhet: "Po eshte e bukur, por mua s'me pelqen" !!!!!!
P.S:Nuk me interson ne ka apo ska njerez qe i hane akrepat ok!
 

joetisti_

Locus omnem
NUK TE TERHQE ME NUK ESHTE E BUKUR ka nje hendek te madh dhe ti ke shkruajtur ne fillim pse thuhet mua nuk m plq por eshte e bkr! Meso njeher keto pastaj diskutojme!
Po si thuhet kur dicka eshte e bukur "me bukuron???" Me pelqen apo s'me pelqen thuhet dhe ka lidhje direkt.
 

joetisti_

Locus omnem
PO pra eshte shume e bukur por mua sme terheq
Psh kjo bluza shume e bukur po seshte nje stilin tim!
Stili ne kete rast eshte dikush qe ti e ke njohur ne plazh apo si??! Stili eshte shija jote dhe po s'te pelqen stili do te thote se per ty s'eshte e bukur. Une keshtu mendoj...
 

Jeta ekonomistja

Primus registratum
E bukura cfare eshte ajo..si mund ta perkufizojme..ku gjendet,si mund ta arrijme, dhe a ka nje fund per te,,apo mbetet perjetesisht e tille.. Eshte vetem ne mendjen tone,apo ekziston ne te vertete.. Keto pyetje me lindin teksa mendoj per te bukuren.. E vetmja pergjigje qe me vjen ne mendje eshte thjesht mendimi se e bukura eshte dicka qe nuk mund te perkufizohet,ajo mbetet e larmishme,pa nje form te caktuar..ajo merr nocione te ndryshme dhe unike nga secili individ.. secili e identifikon ne menyren unike se si ai e ndjen dhe e perjeton.. e bukura mund te shihet gjithandej..ajo gjendet ne anen materiale dhe shpirterore..ajo mund te shihet ose te ndihet.. ajo cka mund te pohojme me siguri eshte se jeta jone do te ishte shume e varfer nese ne nuk do ta njihnim dhe ta ndjenim te bukuren ne cdo aspekt te jetes.
 

kalimashlia

Primus registratum
Kur neve na pelqen nje cilesi tek nje person dhe na duket i bukur,kjo nuk do te thote se ai ose ajo eshte i e bukur plotesisht por ka nje bukuri fizike.Ne fakt bukuria eshte teresia e aftesive te njeriut qe na jep neve(te gjitheve) kenaqesi shqiperterore dhe intelektuale.Gjithashtu 3 tiparet dalluese te te bukures jane masa,drejtpeshimi dhe harmonia.Qe nje send apo dukuri te jet i e bukur duhet te permbushe disa tipare dhe jane te pafundme si per shembull une po them disa:E bukura eshte ajo qe
1-ka nje forme te persosur ne organizimin e saj
2-nxit imagjinaten
3-te frymeson
4-te jep kenaqesi intelektuale
5-shkakton nje emocion te vecante etj...
Tani cfare eshte per ju e bukura?
 

Jeta ekonomistja

Primus registratum
...per mua jane te bukur ata njerez qe nuk kane reshtur se dashuri jeten , pavarsisht te gjitha sfidave.. bukuria ndodhet te keta njerez qe gjithnje kane dicka per te ndare me ne .. tek ato fshihet dashuria e pakushtezuar, besimi i forte , qetesia , rregulli .. gjithashtu bukuria fshihet tek origjinaliteti, te fakti se sa ata arrijn te pranojn vetveten dhe te jene ata qe jane.. se fundmi bukuria eshte nje perjetim, nuk bazohet ne fakte.. eshte magjia e atyre personave qe dine te jene te kenaqur me ate cfare kane dhe ate cfare jane.. kjo eshte bukuria,shpalosja e thjeshtesise nga njerez te medhenj..
 
Top