dr.dre apo eminem

a1

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

pse duhet te nxjerresh double CD qe te jesh i pari!!!? une besoje qe EMINEM vetem 2PAC-un si njeri nuk arrin dot (se si kengetar ja ka kaluar) 2 PAC e donin me shume njerzit , ishte shume i dashur , mbase kjo ka te beje me tekset qe bente/ kurse DR DRE nuk hyne fare tek te kengetaret e medhenjte ne hip-hop....une e kame shtuar dhe me larte qe keta te dy nuk krahasohen , nuk kane asnje lidhje me njeri tjetrin ,...ai qe hapi kete teme duhesh te bente ne nje menyre tjeter!!!!
 

RediRock

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

Fillimisht postuar nga a1:
[qb] pse duhet te nxjerresh double CD qe te jesh i pari!!!? [/qb]
sepse eshte vendosur si nje milestone qe duhet kaluar ne karrieren e secilit qe perpiqet te jete me i madhi... besoj se me kupton. jam komplet dakort me pjesen tjeter te komentit tend. personalisht, di shume nga jeta e tupak (meqe u lind ne baltimore) dhe asnjehere nuk e kam respektuar si Gangsta por si krijues dhe liricist, he is very good. personalisht, EAST COAST till i die...
 

a1

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

kete se dija , qe duhet te nxjerresh double CD per te qene i pari!!!!ca dreqi pret EMINEM qe nuk e nxjerr!!! ,,por besoje qe nuk ka edhe shume nevoje per ate , se e ka shkruar emrin e tije me germa te arta ne hip-hop , dhe po ndihmon dhe te tjere
 

RediRock

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

Fillimisht postuar nga a1:
[qb] kete se dija , qe duhet te nxjerresh double CD per te qene i pari!!!!ca dreqi pret EMINEM qe nuk e nxjerr!!! ,,por besoje qe nuk ka edhe shume nevoje per ate , se e ka shkruar emrin e tije me germa te arta ne hip-hop , dhe po ndihmon dhe te tjere [/qb]
me kupto drejt, nuk eshte ligj i shkruar neper libra, por eshte perdorur gjithmone si nje nga kriteret kryesore ne vleresimin e me te mireve.

psh. jay z eshte vleresuar si nje nga raperat me te mire te hip hopit te sotem. kur kritiket flasin per te, te vetmet dy gjerat negative qe mund te permendin jane 1) beteja qe humbi me nasin dhe 2) blueprint 2 (the gift and the curse) double disk qe nxorri nuk ishte ne standartin e duhur dhe nuk beri shitje (megjithese u perpoqen tja vejne fajin bootlegerve). megjithate nuk kam dyshim qe shume shpejt, eminem do ta nxjerre nje dyshe. meqe po flasim per te, ke degjuar ndonje kenge nga albumi i ri qe i del javes tjeter??? eshte krize fare...
 

a1

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

kame te degjuar disa qe para 1 jave , mos u habite se eshte e vertet,,"mosh , i love you more ,real 911 , just lose it , bully , etj.." , jane kenge te medhaja , mbase ndonjere nuk mund te jete tek CD ENCORE nuk e di se i kam zbritur nga interneti dhe sjam i sigurt por jane shume te mira...por nuk ma merre mendja te kete suksesin e MARSHALL MATHERS LP mbase nga qe fitoje BUSH-i perseri....kurse per DR DRE nuk kam gje per te shtuar sot (bene mire te shikoje te nxjerri ndonje kengetar tjeter se EMINEM nuk ka nevoje per te) EMINEM lindi per te zevendesuar 2PAC , por mendimin time ai e kaloje , dhe jam i bindur qe s'ka per te nxjerr CD tjeter (nuk po e sulmon me njeri , si JA RULE me shoke
 

RediRock

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

ja rule e sulmoi eminemin per dy arsye:

1) sepse eminemi po ndihmonte 50 cent dhe G-Unit
2) sepse duke sulmuar eminemin, ja rule i dha rendesi vetes dhe njerezit ishin te interesuar te degjonin albumin e tij (komplet arsye komerciale, te njejtat arsye per te cilat jay-z sulmoi nas)

albumi i fundit i eminemit eshte krize fare. ndoshta nuk barazohet me "marshall mathers" por megjithate ka jashte mase me shume substance ne idete dhe misionin qe ka si album. perpiqu te degjosh albumin e ri te nas (qe del 1 muaj pas atij te eminem) dhe besoj se do te surprizohesh. nas ka perfshire jashte mase gospel, blues, dhe jazz ne kete albumin e fundit dhe me te vertete qe eshte i jashtezakonshem (megjithate nuk barazohet dot me "illmatic")...

me fal per biosin por une jam tifoz i Nas deri ne fund.

the boy is just so illmatic,
even when he dropped the stillmatic,
like nostradamus he foresaw his succes,
godson was no second guess,
nasir jones speaks only the truth,
no need for written stories when he jumps on the booth,
just rhyme and think, and think and rhyme,
that's all nasir has done since the first time,
and these verses i wrote, this is how i feel about nas,
the man is the street's disciple, keep that between us...

me fal per devijimin por me rane vargjet ne koke duke shkruar postimin tim dhe thashe ti shkruaj. nejse, peace out...
 

a1

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

dhe NAS eshte nga me te medhenjte e hip-hop'it , une nuk jam aq i cmendur pas ti po ate video clipin e HATE ME e shikoje cdo dite ,keme degjuar nje kenge qe kane kenduar EMINEM , 50 CENT, OBIE TRICE , G UNITS , DR DRE etj qe shajne JU RULE kjo kenge fillon me disa vargje nga 2PAC nuk me kujtohet titulli , nuk me merre mendja te kete dale ne treg!! eshte e mire fare... dhe ky JU RULE eshte si MR ELVIS qe kemi ne , filloje te shaje te tjeret kur ishte 0 vete hahah , po G UNITS ka nxjerr ndonje CD tani ??? se do kete bashkpunime me EMINEM ai
 

X-GoodBoy

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

Fillimisht postuar nga a1:
[qb] dhe NAS eshte nga me te medhenjte e hip-hop'it , une nuk jam aq i cmendur pas ti po ate video clipin e HATE ME e shikoje cdo dite ,keme degjuar nje kenge qe kane kenduar EMINEM , 50 CENT, OBIE TRICE , G UNITS , DR DRE etj qe shajne JU RULE kjo kenge fillon me disa vargje nga 2PAC nuk me kujtohet titulli , nuk me merre mendja te kete dale ne treg!! eshte e mire fare... dhe ky JU RULE eshte si MR ELVIS qe kemi ne , filloje te shaje te tjeret kur ishte 0 vete hahah , po G UNITS ka nxjerr ndonje CD tani ??? se do kete bashkpunime me EMINEM ai [/qb]
Ja Rule ka ber nje kenge qe shan Eminem , 50 Cent dhe Dr. Dre.

Lose Change - Ja Rule


Check it out.
 

RediRock

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

kenga qe flet a1 ishte pergjigja kundrejt kenges qe beri ja rule.

ja rule i sulmoi i pari. arsyeja ishte per te terhequr vemendjen dhe te rriste shitjet e albumit te tij qe doli nje jave pas kenges. kenga sic e tha x.dj e (by the way, where you been homeboy) quhej loose change. nese s'gabohem, vargjet qe i perkiten eminemit ishin vargjet mbyllese ku ja rule thote:

your mom is a crackhead and kim is a slut,
so what's hailey gonna be when she grows up?

pergjigja e eminemit, 50 cent, obie trice, dhe dr. dre qe flet ti, quhej "hail mary". ata perdoren ritmin dhe melodine e nje kenge te tupakut. tupaku nuk ka asnje varg aty. ne fillim eshte 50 cent qe ben rep dhe perpiqet te kopjoje tupakun sa me shume qe ka mundesine (nje nga arsyet e tjera qe se duroj dot) psh:

mamma looking in my bedroom,
i ain't there...

arsyeja pse zgjodhen kengen e tupakut eshte sepse eshte tradite qe ne betejat freestyle, kur east coast zihet me west coast, perdorin melodine e tjetrit por me fjalet e veta qe ti shajne. kjo filloi kur biggie dhe tupak u zinin me njeri tjetrin dhe tupaku perdorte kenget e biggiet ne freestylet e veta dhe biggie perdorte kenget e tupakut ne te tijat, psh.

who shot ya, separate the weak from the obsolete (biggie verse)

dhe tupaku perdori te njejten kenge per biggien kur ai thote:

you claim to be a player but i f*cked your wife...

nejse qe mos te zgjatem, "hail Mary" ishte e paperseritshme. pika e dobet ne ate kenge qe nuk me pelqeu ishte repi i 50 cent (aspak origjinal). megjithate, po te degjosh kengen e ja rule qe doli e para, eshte jashte mase e mire (megjithese se duroj dot ate zhapik). peace out...
 

a1

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

jo jo nuk po flas per ate kengen , eshte nje tjeter , nuk me po e gjeje dhe ne internet me se nuk me kujtohet titulli , ketu kendon d12 , obie trice , dhe fillon me nje varge nga 2PAC,

{2PAC )
GET ON YO KNEES NIGGA , GET ON YO KNEES AND PRAY
ketu kendon JA RULE--EM , yo claim ya mother's a crackhead and KIM is a known slut so what's HAILIE gon' be when she grows up ?
.............
EM- COME HERE BABY , BRING DADDY HIS OSCAR
H-- OKAY
EM-WE'RE GONNA SHOVE IT UP JA RULE's ***
H--LAUGHS
.............
YEAH
DONT YOU NEVER SAY MY LITTLE GIRL's NAME IN A SONG AGAIN
F***in PUNK ***** LITTLE *****
I'LL F*** YOU UP BOY
NEVER NEVER IN YOUR MUTHAF***IN LIFE
I'LL CHOKE THE SHIT OUTCHU LITTLE MUTHAF**IN *****
HAILIE CAN WHIP YOUR MUTHAF***IN ***

dhe nga fundi--
H-- DADDY IS JA RULE TALLER THAN ME
EM-NO HONEY , YOU GUYS ARE THE SAME SIZE...

...............
mbase nuk eshte nga me te egrat qe jane bere ndonje here , por ule shume JU RULE qe merret me kalamanje dicka shume e ulet per mendimin tim qe nje kengetar profesionis si JA RULE ,, eshte megjithmend nje k*** i vertet..
 

X-GoodBoy

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

Kenga qe thot a1 eshte:
Doe Rae Me

teksti:

[Tupac Shakur]
Get on your knees nigga
Get on your knees and pray, haha

(*scratching*)

[Ja Rule from +Loose Change+]
Em you claim your mother's a crackhead and Kim is a known slut
So what's Hailie gonna be when she grows up

[Intro - Eminem - talking] + (Hailie) (*echo*)
A ha
Yeah
C'mon, G-G-G-G-UNIT!
Hailie (what?)
Come here baby
Bring daddy his Oscar (okay)
Where gonna shove up Ja Rule's *** (*laughing*)

[Verse 1 - Swifty McVay]
I'm about to get rid of some hoes, it's simple
I'm quick to Murder Inc. with lead and I ain't talkin about a pencil
Look at what the **** you done got into
I see you found your niche you just a ***** with a menstrual
Claimin you a murderer and spelt it wrong
You put "E" before the "D" because that's all you on
You on Pac's **** (***** ), you a replica guy (*gunshots fired*)
If he was still alive, you would never get by (for real)
All you do is cry, ***** keep it real
Life is more than imitatin niggaz and eatin pills
And what kinda ************ ruins three deals
That another nigga got you, they didn't see skills
And I ain't playin, you a brother gettin cheated
And Ja Rule be prayin on his color cause he need it
(2Pac: Get on your knees and pray)
And all you niggaz hatin, shut your mouths
It's just the real niggaz ain't buyin that shit y'all put out

[Verse 2 - Obie Trice]
Doe Rae Me, but we don't sing motherfuckers
So Murder Inc. do your thing motherfuckers
You unleashed on a team
Who expects nothin less than R & B comin from that regime
Regime, is a little extreme
That connect some soldiers, motherfuckin Marines
Ja sold his soul to sing
Weave our witness team on the TV screen
Chased the greed, now that you embraced the green
Don't **** with them triple beams
You's a motherfuckin actor slash Pac impersonatin rapper
Slash Billy Holiday, how it happen?
Artists and repertoire saw him in action
Pac assassination, Def Jam grabbed 'em
Told 'em reenact 'em, you go platinum
They seen it for sure, I know that Afeni Shakur don't enjoy
Jeffrey Atkins reenactin her boy
So I'm click clackin the toy, mash and destroy (*gun cocked and fired*)
Shady slash Aftermath in Detroit ************ (*gunshots*)

[Chorus - Eminem] - w/ ad libs
Doe ray me, you fly so latte da, don't blame me
Cause you washed up, lost your spot
I'm a stay on my side of my crusade
Ja quit playin, knock it off you're not Tupac
Don't hate me cause you hot and your not goin at me
The only shot you got
Ja quit playin knock it off you're not Tupac
And get popped like all that shit you pop

C'MON!

[Verse 3 - Kuniva]
Now we can skip past the mean mugs, get to the slugs
'Til the grievance and the cryin and the intimate hugs
We don't take you serious nigga, you shook
You half of a halfway crook
Get off X's **** go sing a hook nigga
And you can't replace the late great one
And when you gone you only gon' be the late fake one
Nigga please, stick to the script
Before the guns stick to the clip
And Benzino you ain't shit but a *****
Fuckin old *** ignorant innocent lookin senior citizen
Built up slap you like Grandmas all sensitive
Wait a minute hold on (what's up?)
Is it me or do we look like a banana with braids and clothes on (*laughing*)
A ***** "Made Man", now how you gonna connect
With those short *** arms like a Tyrannosaurus Rex
You niggaz could scream holla and curse
Go ahead, respond and pull that pen and pad up outta your purse

[Verse 4 - Proof]
Slim didn't send Proof to get into +Wankstas+
He told me to let loose and spit at the gangstas
What up Gotti and this little war you pushed on
Put your ear to the ground for stuckin your Bridgestones
What's wrong? Didn't think we strong with real niggaz?
Roll like a boss in the streets they still feel us
It's real business, y'all ain't caught the concept (***** )
When the talk get nonsense to walk in bomb threats
Contacts was blown by Benzetta in The Source
Threatin at the boss you gonna see me on your porch
Now Irv got the nerve to try to serve on us
But Detroit niggaz heard and they ain't scurred to bust

[Verse 5 - Kon Artis]
Yo, props to my nigga Bugz, punks like you get beat up
Stomped unconscious and smacked with the heater
This rap cookie monster get jabbed in the tonsils with dicks
So much that he should be fixed with a vagina
Who's behind ya?
Cadillac Pac or the transvestite that dressed like a Lil' Kim fox
Your chest like a little wooden box
When I press tight on the trigger of this glock
That's right all the little shit you got left to help you eat
Your not Pac's souls, without laws we'll help you sleep
You got shot in your video tryin to mock Pac
You Mockaveli, get your own idea (*gunshots fired*)

[Chorus]

[Eminem - talking over the Chorus]
Don't you never say my little girl's name in a song again
Fuckin punk, ***** , *****
I'll **** you up boy
Never, never in your motherfuckin life
Smack the shit out you little motherfuckin midget
Hailie will whip your motherfuckin ***

[Outro - Obie Trice - talking]
Yeah, that's right motherfuckers
Shady Records, what you know about?
**** Benzino
**** Ja Rule, nigga
This is Obie Trice right here talkin to you motherfuckers
Ja Rule punk ***
Yeah, fuckin Soul 4 Real *** , nigga that's Soul 4 Real
That's the nigga from Soul 4 Real
Candy reign *** nigga
He got a deal now he rappin
He don't know what's ..
Faggot *** motherfuckers
Give money to all my real niggas man
Obie Trice, D-12, G-Unit
50 Cent, Hailie Jade (*echo*) (*laughing*)

[Hailie]
Daddy is Ja Rule taller than me?

[Eminem]
No honey you guys are the same size

B-more, been around homie, but too bussy to drop a verse.

c ya!
 

a1

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

jo plako e gjeta teksi eshte ai qe shkruajte po titulli i kenges eshte "HAILIE's REVENGE"
 

pipiricka

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

aman dhe ju tani mo cuna se kemi kohe pa shkuar ne disko,cna kujtoni?une tani kot per sport e them po degjoj "how come?"te eminem(d12)ne cd se TAR-kam kohe pa e degjuar. :wave:
meqe ra fjala ju peshendes te gjitheve,se jam e re te af.
 

X-GoodBoy

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

Fillimisht postuar nga pipiricka:
[qb] aman dhe ju tani mo cuna se kemi kohe pa shkuar ne disko,cna kujtoni?une tani kot per sport e them po degjoj "how come?"te eminem(d12)ne cd se TAR-kam kohe pa e degjuar. :wave:
meqe ra fjala ju peshendes te gjitheve,se jam e re te af. [/qb]
Welcome baby!
 

pipiricka

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

Fillimisht postuar nga X-DJ.E:
[qb]
Fillimisht postuar nga pipiricka:
[qb] aman dhe ju tani mo cuna se kemi kohe pa shkuar ne disko,cna kujtoni?une tani kot per sport e them po degjoj "how come?"te eminem(d12)ne cd se TAR-kam kohe pa e degjuar. :wave:
meqe ra fjala ju peshendes te gjitheve,se jam e re te af. [/qb]
Welcome baby! [/qb]
shume falemderit! :wave:
 

terepervetezotipertegjith

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

dr dreee ka sbualuar eminem kshu qe eshte e kote ti komfrontosh ne se e veni re gjitha punimet bashke i bejne /pf/images/graemlins/wink.gif per mua jan mit qe te dy
 

X-GoodBoy

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

Fillimisht postuar nga pipiricka:
[qb]
Fillimisht postuar nga X-DJ.E:
[qb]
Fillimisht postuar nga pipiricka:
[qb] aman dhe ju tani mo cuna se kemi kohe pa shkuar ne disko,cna kujtoni?une tani kot per sport e them po degjoj "how come?"te eminem(d12)ne cd se TAR-kam kohe pa e degjuar. :wave:
meqe ra fjala ju peshendes te gjitheve,se jam e re te af. [/qb]
Welcome baby! [/qb]
shume falemderit! :wave: [/qb]
any time /pf/images/graemlins/wink.gif
 

X-GoodBoy

Primus registratum
Re: dr.dre apo eminem

Dr. Dre ka zbuluar eminemin dhe kete e ka pranuar eminemi vet ne nje interviste ne MTV.
 
Top