Dashuri apo respekt????

zarathustra

Primus registratum
Dashuri apo respekt????

Shponhaueri ne filozofine e tij na thote qe dashuria eshte subjektive ndersa respekti eshte objektiv.Pra me nje logjike te thjeshte dashuria e vesh gjykimin me doza subjektiviteti ndersa respekti ndertohet mbibaza logjike dhe objektive.Megjithate ne njerezit kemi kaq shume nevoje per dashuri!
 

Harris

Forumium praecox
Re: Dashuri apo respekt????

Ne te vertet dashuria edhe vazhdim jo domosdoshmerisht i perhershem i respektit, po qe se nuk rrespekton nje njeri nuk arrin ta duash dhe po mendove se e do ather do arrish ne nje dite qe shikon qe nuk ishte dashuri por tjesht nje lidhje pasionate e bazuar mbi epashin njerzor.
Ne shkrimet qe kam pasur rastin te lexoj ne kete forum percaktimi i dashuris varion nga personi ne person dhe kjo deri diku eshte normale por baza mendoj un e cdo lidhjeje eshte respekti
 

gangsterja

Primus registratum
Baza kryesore e nje lidhjeje eshte respekti,pastaj vjen dashuria.Kur nuk te respekton ce do dashurin e tij/saj?
 

joetisti_

Locus omnem
Te kesh thjesht dhe vetem respekt per dike, duhet te jete me shume se gjeni ta meritoje. Dashuria per ate person ben qe ta vleresosh edhe kur s'e meriton krejtesisht. Kemi respekt per dijen, por e duam dhe i mbulojme te metat dhe nga kjo procedure askush s'ka gjetur keq. Te dish te duash eshte art.
 

The decatur

Perjashtuar nga Albforumi
te dyja duhen sepse nese te tjeret nuk kane respekt per ty,atehere ndryshon komplet figura jote kur te tjeret kane respekt per ty,behesh i sukseshem dhe i rendesishem kurse pa dashuri nuk ka ''jete'' sepse njeriu ka nevoje per dashuri qe diten qe lind e deri diten qe vdes.
 

Sonia007

Papirus rex
RESPEKT,RESPEKT,RESPEKT!Ce dua dashurine une kur ai sme respekton :/ Ato jane femra pa dinjitet qe qendrojne edhe pasi ai nuk i respekton! ;)
 

The decatur

Perjashtuar nga Albforumi
RESPEKT,RESPEKT,RESPEKT!Ce dua dashurine une kur ai sme respekton :/ Ato jane femra pa dinjitet qe qendrojne edhe pasi ai nuk i respekton! ;)
po pse dashurine e prinderit nuk e do ti?
Te gjithe femijet e marrin dashurine prinderore qe ne ne lindje e pastaj deri sa jane gjalle.
 

mirdita

Papirus rex
Un mendoj se te dyja duhet te egzistojn sepse pa rrespekt nuk ka dashuri,nese nuk e rrespekton nje person qe e do,nuk ai vlen ta duash kur nuk e rrespekton.
 

lady antebellum

Forumium maestatis
Un mendoj se te dyja duhet te egzistojn sepse pa rrespekt nuk ka dashuri,nese nuk e rrespekton nje person qe e do,nuk ai vlen ta duash kur nuk e rrespekton.
S'eshte e thene.Respekt nuk do te thote dashuri ,por vleresim per nje pune ,vleresim per disa norma morale ,vleresim karakteri ,sjelljeje ..ka shume arsye pse mund ta respektosh dike dhe pa ushqyer ndjenja per ate.
Per mua me shume respekt ,se dashuri ,se nje nje njeri qe nuk te respekton ,por vetem te do,kur e humbet ate me kalimin e kohes ,behet shume i neveritshem kur vetem te poshteron.
 

mirdita

Papirus rex
S'eshte e thene.Respekt nuk do te thote dashuri ,por vleresim per nje pune ,vleresim per disa norma morale ,vleresim karakteri ,sjelljeje ..ka shume arsye pse mund ta respektosh dike dhe pa ushqyer ndjenja per ate.
Per mua me shume respekt ,se dashuri ,se nje nje njeri qe nuk te respekton ,por vetem te do,kur e humbet ate me kalimin e kohes ,behet shume i neveritshem kur vetem te poshteron.
Degjo un mendoj keshtu siq e thash me lart sepse nese nuk ke rrespekt per dike qe e do me zemer nuk ke dhe dashuri per te jo.
Un te pakten mendoj keshtu.Ndoshta dhe e kam gabim dhe ndoshta me von e kuptoj se esht gabim ama nuk ma merr mendja se e kam gabim.
 

lady antebellum

Forumium maestatis
Degjo un mendoj keshtu siq e thash me lart sepse nese nuk ke rrespekt per dike qe e do me zemer nuk ke dhe dashuri per te jo.
Un te pakten mendoj keshtu.Ndoshta dhe e kam gabim dhe ndoshta me von e kuptoj se esht gabim ama nuk ma merr mendja se e kam gabim.
Ne fakt,nuk dua te te zhgenjej ,por eshte gabim.Njeriu dashuron per gjera te ndryshme nga ato qe fitohet respekti.
Nese je beqare ,do e kuptosh kur te martohesh.:)
 

mirdita

Papirus rex
Ne fakt,nuk dua te te zhgenjej ,por eshte gabim.Njeriu dashuron per gjera te ndryshme nga ato qe fitohet respekti.
Nese je beqare ,do e kuptosh kur te martohesh.:)
Jam beqare por ndoshta do e kuptoj me von,por ne rregull e paskam pasur gabim por qe e mesova te verteten dhe me vjen shum mir.Flm shum
 

The decatur

Perjashtuar nga Albforumi
Nuk ishte nevoja te pergjigjeshe me ironi.Une jam e martuar ,kam dy femije dhe kam nje pervoje jetesore me shume se ty.Nuk ta pata aspak me te keq.
Jam beqare por ndoshta do e kuptoj me von,por ne rregull e paskam pasur gabim por qe e mesova te verteten dhe me vjen shum mir.Flm shum
mos e ktheni temen ne chit chat dhe ju lutem bisedoni ne chat ose ne mesazhe me njerin tjetrin dhe te lutem shume lady antebellum verejtjet behen vetem njehere dhe jo disa here.
 
Top