Copeza mendimesh...

Status
Not open for further replies.

cacol

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

miredita Engjelli im i dashur!
shpirti ime,tonushka ime,ku je ti sot kur hap msn,pse me duket kaq bosh pa ty sot gjithcka.
ku te kam ty ylli im? dje mbasi e mbylla me ty u shtriva dhe me zuri gjumi duke te te menduar,
duke ngjallur cdo gje te kesaj dite nate qe kaluam bashke.ishte shume e bukur,ishte e mrekulleshme,
ishe ti aq i mrekullueshem.TE DUA SHUME! kjo fjali mbase do jete e fundit here qe do ta shkruaj
me kaq spontanitet i dashuri im,bufalaqi ime.sa shume gezohem qe ke ber dje ashtu sic te thashe,e dija qe kjo nate per ty do ishte magjepse dhe sdo kishe gjume.ndersa une fjeta si nje topolake duke shtrenguar folt folt
jastekun time e duke me kujtuar fytyren tende bufalaqe,faqet e tua aq te mila,buxat e tua aq te embla,
duke mu kujtuar gjithcka e jotja.por ishe ti,gjithcka ishte ne doren tone,beme ate qe ndjeme,
beme (besoj )ate qe duhet.e merr me mend zemer si ndihem,c'fare perjetimi kam pasur me ty,
ckujtime do me ngelen.se di,sot te kam menduar tere diten,nuk dua te ushqej veten me asnje
iluzion me asnje.sot po mendoja kur flisnim ne fillim kur te thashe asgje reale,asgje konkrete,
e kjo dite -nate qe u be aq tokesore,qe u be aq reale ,aq e fuqishme.smundka dot njeriu te mposhti
asnje ndjenje.te jete valle ndjenje kaq qielllore,kaq e fuqishme.diku ne nje liber kam lexuar nje
paragraf shprehte dicka te tille perafersisht: gezimi,lumturia,dhimbja,denesat hapin dyert te ndryshme ne jete,perjetojne momente te ndryshme ,kurse dashuria i hap te gjitha dyert dhe dritaret,i shperthen ato me furi
per te lulezuar gjithcka perreth vetes,pa pyetur per asgje,per te perjetuar te gjitha momentet bashke.
(libri THUAJ ZEMRES PO).dhe ne dje i thame zemres sone PO.une te thashe ty PO,
po ndjenjes tende,po ndjenjes time.por eshte kaq e brishte,aq e vockel,
aq e pambrojtur kjo aurole qe na rrethon zemra ime,saqe kam frike ta prek,kam frike ta perjetoj.
une sdua te te humbas,per mua je i mrekullueshem,dua te te kem aty gjithmone,sdua te gaboj e te pendohem,
sdua te shoh perreth e pa ty te me duket bosh gjithcka.sot jemi te lumtur,sot i kemi te gjitha te gjalla
.por kjo dashuria jone,valle ku do perfundoje.sa shume deshe dje te te thosha te duaaaaaaaaaaaaaa,nuk ngopeshe,e dije qe do ishte e fundit here,dhe ashtu do jete.sot kisha frike,sot isha e trembur,sot sdo isha futur fare ne msn,
kisha frike nga cdo gje,me dukeshe ti gjithmone kudo,buzeqeshja jote,ledhatimet e tua,veshtrimet e tua,buzet e tua,faqet,zeri jot,gjithcka e jotja.sa shume te kam ndjere kur te perqafova.ti me qeshe e me the se ishe shume bute kur perqafove ( nga gjoksi im) ,qesha ,por syte i kisha me lot,mu duk sikur dicka qe gjeta e lashe prapa,
aty tek me shihte qe largohesha.e tek ecja me beheshe akoma dhe me i vogel,akoma dhe me larg.prape do jesh larg,prape do flasim ,prape do zihemi,prape do perqafohemi,prape do duhemi(ne menyre tjeter ose jo).shpirt,
zemer sjam e drejte dhe kete e di.dje te kendoja me ato fjale qe me rridhnin nga zemra,
nuk pyesja per asgje,sepse te ndjeja tmerrsisht shume,tmerrsisht shume.por realiteti,ahhh zot,eshte komplet ndryshe per te dy.se paskam ate zemer te lendoj njerez,se paskam zemren ti them zemres sime Po, jo vetem per nje nate por
per gjithmone PO.ta thashe ne tavoline,ta thashe dje,kjo zemer e lenduar qe mban brenda aq shume,
kjo zemer e lenduar e di si ndihet.nuk e di cdo ndodhe me vone,di vetem qe sdua te te humbas.sdua te vuajme.gjithcka duhet ta shohim ndryshe.ti the se do luftoje per ndjenjat e tua ti shuaje.dua ta besh!do ta bej dhe une!
ska si te vazhdoj ndryshe,realiteti do te na ndihmoje ti luftojme ate ndjenja shpirt.me beson as me Arin skam shkruajtur kurre keshtu si me ty.ma ke bere te gjithen ti,je ti ai qe mi shkakton te gjitha,je keshtu ,
prandaj me godite.nuk e di cte shkruaj me.tani u bllokova.ja me kujtohet qe dje ne kte ore kam qene me ty,kush e di ckam qene duke bere,kam qene duke te te folur,duke te te pare,duke degjuar muzike,,duke te te lexuar ne mendje,
duke te te tunduar /pf/images/graemlins/smile.gif mbase kete kam bere se di.se mbaj mend.ora na kaloi pa u ndjere,ishte aq pakkkkkkk,zgjati aq pakkkkkkkk,me eshte dukur nje minute koha me ty,vetem nje minute,minuta me e bukur qe kam perjetuar ndonjehere.muahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh zemra ime
.po e mbyll tani.mbase do te te shkruaj prape,mbase do flasim ne oren 5.tani do shkoj te shkurtoj pak floket ,
pak fare se me jane djegur pak. /pf/images/graemlins/smile.gif desha ta beja dje,por smendoja per asgje tjeter ,doja te te takoja,
kisha aq shume deshireeeeeeeeeeeee,shumeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.me kupton aq mire ti,vetem ti /pf/images/graemlins/smile.gifbufalaqi ime.te perqafoj folte folteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.muahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh zemer.kalofsh nje dite te bukur sot.flasim zemer./te puthhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh lehteeeeeee lehteeeeeeeee ne buzkat e tua aq te mila /pf/images/graemlins/smile.gif muahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh/


ps.zott as e vete se di cpo shkruaj.se di ne jam une,apo eshte zemra qe flet.muahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh Ylli ime,Tonushka ime,Fatjoni im bufalaq.muahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh


Ps( sekrete ): TE DUA SHUME SHUME SHUME ! LOV YA !LOVE U !



------------------------------------------------------------

Shumezoji keto fjale me infinitin, coji ne thellesirat me te medha te mendjes, ngriji ato ne lartesine me hyjnore te qiellit dhe ndoshta vetem atehere do shohesh nje rreze te vogel drite te dashurise qe kam ndjere per ty.

Kane kaluar kaq kohe nga dita qe shkruajte keto fjale, por meqe une nuk kam ndryshuar aspak ne krahasim me njeriun qe isha atehere, i perjetoj po aq fuqishem, po aq bukur saç i perjetova heren e pare qe lexova keto rreshta... Dhe me kthehet ne mendje njeriu qe aq shume desha, njeriu qe me bente te fluturoja nga gezimi, qe me bente te buzeqeshja ne cdo cast... njeriu qe ka kohe qe eshte zhdukur /pf/images/graemlins/frown.gif

Keshtu eshte jeta, sot je zot, neser je hiç... per te mos thene djall.

Nuk kam bere asgje kunder teje, nuk ta kam dashur kurre te keqen, nuk te kam urryer ndonjehere, nuk te kam fshire ndonjehere nga vendi qe aq embel pushtove dikur ne zemren dhe ne mendjen time.

Rikthehu ajo qe ishe, te lutem per kete. Beje per veten tende, vetem per veten tende dhe per asnje tjeter. Ngriji syte dhe shiko ate aureolen e perjetshme, merr fuqi nga ajo, buzeqesh prej saj, thithe ajrin e saj magjik. TE LUTEM!

Per te gjitha keto qe te thashe, te betohem per njeriun me te shtrenjte qe kam ( ti e di kush eshte ) qe jane te gjitha te VERTETA!
 

teab

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Mosto /pf/images/graemlins/eek.gif /pf/images/graemlins/eek.gif /pf/images/graemlins/eek.gif pse i nxjerr sekretet ne shesh mi zemer? /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Gysi

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Jam shtrire ne shpine ne bregun e detit, ne bregdetin e jales. Eshte nje nate pa hene dhe i tere qielli ma mbulon trupin si nje jorgan me xixa.
Kam bere me teper se 150 kilometra pikerisht per kete moment, dhe besoj me siguri qe ia vlen. Ia vlen pasi njeriu ka nevoje ndonjehere te shohe yjet. Ne Tiranen e pluhurosur nga smoku, si dhe te verbuar nga dritat, nuk mund te kesh privilegjin e mrekullueshem qe qielli ta ofron falas. Me duket se sa me shume zhvillohet qyteti im, sa me shume qyteterimi perparon ne zemer te tij, aq me shume ne shkeputemi prej natyres se mire dhe te bute, aq me pak perfitojme prej bujarise se saj dhe aq me e ngurte behet zemra jone. Keshtu, qyteti yne cdo dite e me shume humbet yjet, qetesine e heshtjes prej zhurmes se rremetit, cicerimat e zogjve qe nuk me zgjojne me ne mengjes poshte dritares, gjelberimin, i cili edhe ne ato pak peme ka humbur mes pluhurit qe i vishet si ndryshk, madje edhe vete qiellin i cili eshte pushtuar ne projeksion simetrik me copezimin e hapesires se rremujshme ne toke ku mbjellim kudo pallate te larta qe ngushtojne deri ne asfiksi hapesiren tone.
Pikerisht, prandaj ia vlen gjithmone te ikesh nga ky qytet, te flesh nje nate jashte, i mbuluar prej jorganit te bute te yjeve.
Ndez nje cigare dhe i dergoj qiellit mesazhe miqesie mes shtellungave te tymit. Ai ma kthen me pluhurin kozmik te galaktikes.
Mrekulli!
Ne nje ikje nga qyteterimi, por edhe nga vete trajtat e hapesires ne toke, per te rendur drejt nje ligjesie tjeter, me te sigurte dhe nje tjeter hapesire, ka nje ndjesi te cuditshme. Me kaplon nje vale frike, por edhe sigurie bashke. Kur shoh ate pafundesi yjesh, planetesh e cila mbush tere kozmosin, kur mendon tere ate pafundesi ligjesh dhe forcash vepruese te cilat mbajne njera-tjetren ne ekuiliber, nuk mund te mos ndjesh ankthin e faktit se nje pasaktesi e vogel, nje difekt dhe ... Gjithcka mund te shkaterrohej ne sekonde. Bota eshte aq e vogel dhe duket krejt ne teh te shpates ne tere ate trafik trupash gjigande, yjesh, planetesh, kometash, galaktikash, etj... Megjithate, ka dhe nje tjeter vale sigurie qe per barazpesh te jep nje qetesi te pashpjegueshme. Sigurisht, ajo dore qe vendosi gjithcka ne vendin e vet, qe ujdisi gjithe ate mrekulli ne nje ekuiliber fantastik, s'e ka per gje ta ruaje vepren e vet. Ndjehem madje i tallur kur mendoj te gjitha shqetesimet dhe kokecarjet e mija te perditshme. Sa cikerrima qe duken!
Ka nje siguri te mrekullueshme qe ta ofron vec universi. Graviteti, ozoni, vigjelojne ne kozmos qe une te fle i qete ne breg te detit. Ne fakt ata jane perhere aty per te kryer detyren, por une po i shoh vetem sot, dhe natyrisht duke pranuar "fajin" ndjehem mirenjohes ndaj tyre.
Gijthsesi, e ka dhe nje trishtim ky moment i magjishem. Faktin qe shpejt do te te duhet te ikesh, dhe do te te duhet gjithsesi te luftosh mes pluhurit, dritave, zhurmave, ndertesave, te ruash ne kujtesen tende nje cope qiell me yje, pak gjelberim dhe disa cicerima zogjsh, si ujet e paket ne shkretetire per te mbajtur gjalle zemren tende.

Gjithsesi, kur rezervat te te mbarojne dhe kur frymemarrja e saj te jete duke u fikur, shpejto ne breg te detit dhe drejtoja fytyren tende shiut te rrembyer prej yjesh te kupes qiellore. Te nesermen do te ndjehesh perseri i perteritur, i fresket, dhe i vemendshem ndaj vetes tende, qe e humb cdo dite pak e nga pak.
 

Danae

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Tek era, tufani kish shperngulur gjithcka, nuk kish mbetur tjeter mes tyre vetem ajo cfare kishte qene ne origjine.
i hodhi nje sy qe larg dhe mendoi se ate pamje do ta ruante perhere me vete ne kujtese.
Iu kujtua se kish qene arsyeja e nje jete te re, ndersa luanin mbi dallget e jetes kishin qene perhere bashke, bashke nisur, bashke lozur,sebashku dashuruar.
tani serish ishin prape bashke, disi ndryshe.
Ne njeri-tjetrin ata kishin lene shume gjurme,e megjithese lodhja kish fituar terren dikush foli per "historiket".

thelle ne vete akoma bej tifo per historiket,per ishullin,per peter pan,per femijet camarroke...
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

s'ka me keq se kur ujku vishet me lekure qingji. M'u kujtua Diego tek Shreku dhe syckat e tij prej kotele: Oh, how sweet!!! - thane para se te thereshin prej tij... dhe sot, kur therret ujku, ujku te buzeqeshin dhe te nxjerrin ne foto si paranoid. Hip hip hurray per lekuren e qingjit me emrin Diego!
 

Danae

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Ujku me veshje qengji apo Djalli me krahe dhe fytyre engjelli, e ke vene re ndonjehere ndryshimin mes tyre?
qengji futet ne tufen e deleve, ndersa djalli te zoteron mendjen teksa te eshte afruar si engjell.

Une kurre nuk e kisha kapur ndryshimin e holle midis ketyre figurave deri sa zbulova identikitin e figurave ujku-qengji edhe djalli-engjelli.Figurat e Hipokrizise.
Por cudi pavaresisht nga aludimet, poshtersite, intrigat "Historiket" mbijetojne.
Me termin "historiket" i referohem njerezve qe permbajne ndjenja qe lindin natyrshmerisht,ndjenja spontane e te sinqerta bazuar ne nje interes jomaterial.
Une bej tifozllek per HistorikeT, spontanet, te sinqertet,te pamanipoluarit.
 

pinkparadise

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

1/ *** *** *** *** ***

Cuditerisht te gjithe dine...por asnjeri nuk flet....
Si ka mundesi, kaq skrupuj ??? Apo nuk e di se cmund te quhet tjeter...meshire???
...Ndoshta thjesht sja vlene, sepse te ulesh ne te njejtin nivel patetik...eshte gia shume vleresim...

2/*** *** *** *** ***

Kupa po mbushet dite e per dite, per momentin metrizoj akoma...
diten qe nuk do arrij me te kontrolloj nervat, inatin, urrejtjen, do te shperthej....dhe me beso do te bej shume keq...do te jete shume e pergjakeshme...dhe apsolutisht e pameshireshme.
Nese lufta jote e mepareshme te cau trapin, lufta me mua do te te japi fund...me beso...


3/*** *** *** *** ***

Ke guxuar ti besh keq njerezve qe une dua...mos kujto se nuk e di...e di shume mire, i di te gjitha, di dhe me shume biles, di gjithshka.
Ta njoh fytyren, ta njof CV-n.


4/ *** *** *** *** ***

Per ty me ndonjehere me vjen gjynah, nuk arrin te kuptosh, nuk arrin ta shohesh te verteten, je verberuar aq shume...
Si ka mundesi???
Nuk po arrin te kuptosh se cfare te rrethon, cfare eshte e mire apo e keqe...kush te ka dashur vertete...e kush thjeshte te ka kthyer ne nje marionete...
Nje dite do ta kuptosh...shpresoj mos te jete shume vone...
Keshilla ime e fundit prej mike eshte kjo: hap syte dhe veshte...mos beso verberisht, sepse ne fund te fundit do humbasesh vetem ti (pervecese humbe ata qe te rrethonin)

5/ *** *** *** *** ***

Nese degjoj edhe nje shpifje tjeter...po te paralajmeroj, sikur qofte kjo gjeja e fundit qe do beje ketu....do ta bej...dhe sdo me rruhet hic...do te te degjeneroj...

FIN


Faleminderit qe udhetuat me Pink-aire /pf/images/graemlins/laugh.gif
shpresojme qe udhetimi te ket qene i kendeshem... /pf/images/graemlins/smile.gif
Gjithe stafi jone ju uron nje dite te bukur /pf/images/graemlins/smile.gif

MIRUPAFSHIM

ps: na marut gjith kikirikat mer yahoo..rob te babzit, qe presin me hyp n'avjon me honger /pf/images/graemlins/laugh.gif


PSS: ska nevoj per replika, nga asnjeri...
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ujku me veshje qengji apo Djalli me krahe dhe fytyre engjelli, e ke vene re ndonjehere ndryshimin mes tyre?
qengji futet ne tufen e deleve, ndersa djalli te zoteron mendjen teksa te eshte afruar si engjell.

Une kurre nuk e kisha kapur ndryshimin e holle midis ketyre figurave deri sa zbulova identikitin e figurave ujku-qengji edhe djalli-engjelli.Figurat e Hipokrizise.
Por cudi pavaresisht nga aludimet, poshtersite, intrigat "Historiket" mbijetojne.
Me termin "historiket" i referohem njerezve qe permbajne ndjenja qe lindin natyrshmerisht,ndjenja spontane e te sinqerta bazuar ne nje interes jomaterial.
Une bej tifozllek per HistorikeT, spontanet, te sinqertet,te pamanipoluarit.


[/ QUOTE ]

me pelqen kembengulja jote. Lol, ne lexojme ate qe na pelqen mes rreshtave dhe kushdo qe ende na lexon vesh petkun e qengjit ose te ujkut, te engjellit dhe/ose te djallit. Ka nga ata qe i justifikojne veprimet e tyre, ka dhe te tjere qe fshihen pas komandave pa autore, ka dhe te paditur qe dine gjithnje gjithcka, ka dhe idiote qe s'dine asgje dhe bejne sikur i dine te gjitha, ka te paditur te ditur qe shtyjne idiotet te lendojne njerez, ka edhe njerez qe s'e rrujne fare... e c'nuk ka ne kete bote, edhe nen petkun e saj virtual... zgjidhni nga nje lekure e mos beni si mbreti se tashme ne e dime perrallen e do themi se ai eshte lakuriq dhe kur te jete veshur me gezof qelbesi...
 

Danae

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

intrigat e Zoices...
Zoica eshte personazh totalisht e vetem real.
Zoica eshte kurdistare e ka nje mendje pjellore sa me manovra te ndryshme pretendon se uji nga pusi do i vije vete ne gote, pa mund,vetem me forcen e mendjes.
Zoices, dhe personazheve te tilla qe hasen perdite fatkeqesisht ne jete, nuk mund ti akuzosh hapur per asgje, ska prova materiale.
Ne metaforat e saj, figura shnderrohet ne gjithfare trajtash, kurthet ne dialogje jane te shpeshta.
Shkolle e forte kjo Zoica.
 

irene

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Che anno è che giorno è
questo è il tempo di vivere con te
le mie mani come vedi non tremano più
e ho nell'anima
in fondo all'anima cieli immensi
e immenso amore
e poi ancora ancora amore amor per te
fiumi azzurri e colline e praterie
dove corrono dolcissime le mie malinconie
l'universo trova spazio dentro me
ma il coraggio di vivere quello ancora non c'è
 

Danae

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Mendimet ketu, nganjehere jane thjesht origjina e nje mendimi tjeter.
Maskimet,manipulimet, doktrinat, simulimet, strategjite, pushteti, liria, psikologjia jane fusha ku dituria nuk eshte kurre e tepert, packa keqkuptimet qe mund te lindin ndonjehere.
/pf/images/graemlins/kiss.gif
 

Danae

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Akrobacite,maskimet, manipulimet, simulimet, strategjite, dhe shume e shume te tjera jane fusha ku pavaresisht nga keqinterpretimet dhe keqkuptimet dituria nuk eshte kurre e tepert.
Do doja te mund ti bisedonim njedite ne muhabet tavoline.
Te perqafoj fort /pf/images/graemlins/kiss.gif
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

me thuaj vetem kur do te jesh verdalle, e do ta thajme ndonje shishe Vranic /pf/images/graemlins/winkwink.gif
 

Danae

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

ke pese variante komentesh:
1.Rend o rend dhe thuaj,rend dhe ca analogji te tjera te holla....
2.ti fai un'attimino i "fatti" tuoi!!!
3.me duket se futke hundet ku s'duhet.
4.une dhe alinos do pime vranic
5. kush tha se do pime vere?
te gjitha done te thone te njejten gje uroj ta kuptosh.

p.s Ne te dyja do pime nga nje shishe vranic per koke:)
 

cacol

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

Nuk e dija qe shishja qenka produkt ushqimor /pf/images/graemlins/lol.gif

In un libero forum, CHIUNQUE scrive dove gli pare, a volte scrivendo cazzate ( come hai fatto tu sopra ) altre volte scrivendo cose esatte. /pf/images/graemlins/wink.gif

Buon natale!
 
Status
Not open for further replies.
Top