Cilin vend te huaj preferoni???

Artin

Papirus rex
Po ke te drejt dhe Pikerisht kjo me pelqen sepse jetojn shume njerz ne nje ambient te ngusht, mirpo kush i ka leket e vogla ne xhep edhe mes Tokio krijon nje lloj komoditeti.
Pagat jan afersisht si ketu ne Zürich edhe cmimet e banesave po aq.
Dmth nje banes normale le te themi 85m2 me kushte normale sic i njohim edhe ketu ben aty dikun 2500 euro.
Ne japoni ato qe skan studiuar dhe nuk kan eksperienc pune te mjaftushme mendoj se do ta ken shume te veshtir te ken nje jete normale sic e kemi ne.
Singapur me pelqen shume spese eshte shume vend i bukur edhe atje e njejta eshte si cdo kund neper Bote po spate lek mjaftushem nuk ka luks :)

Te gjitha kto vende kan popullsi te madhe por ajo qe me fascinon eshte kultura dhe gjuhet e ndryshme.

Kam nje shoqe @Artin eshte nga klina e ks por e ritur ketu dhe jemi me nje mosh, ska len vend te botes Pa e vizituar.
Duke fillu nga Isral, Srilanka, México, Argentina etc
Dmth te gjitha leket i investon per te udhetuar edhe sa her ri me te ka cte me tregoj :)
Te shkosh si turist ne nje vend, e te punosh/jetosh atje, jane gjera te ndryshme.
Kur je turist, gjerat te duken te lehta dhe të bukura.
Sa per shtepite... për mendimin tim nuk ia vlen te paguash aq shume per te jetuar ne pallat.
E ku ka si një shtepi përdhese, me bahçe dhe gardh.... qe te jete vetem e jotja :p
 

Aimilius

Forumium maestatis
Te shkosh si turist ne nje vend, e te punosh/jetosh atje, jane gjera te ndryshme.
Kur je turist, gjerat te duken te lehta dhe të bukura.
Sa per shtepite... për mendimin tim nuk ia vlen te paguash aq shume per te jetuar ne pallat.
E ku ka si një shtepi përdhese, me bahçe dhe gardh.... qe te jete vetem e jotja :p
Fiks i ke rene. Nese jetesa eshte e veshtire, kushtet jo te favorshme, konflikte kulturore, cdo gje tjeter nuk ka vlere.

Psh personalisht mendoj se nje qytet ideal nuk duhet te kete me shume se nje milione banore. Parisi, nje qytet qe me pelqen shume, vetem nga "cilesia" e njerezve e skualifikon ate si qytet, preferoj njeqind here me mire Düsseldorfin.
 

Artin

Papirus rex
Edhe 1 milion jane shume, Amilius, por deri aty mendoj që eshte kufiri maksimal
Nje qytet ideal per mendimin tim duhet te jete 300-500 mije banore.
Te ishte per mua, do te doja te jetoja ne ndonje qyteze te vogel, por e keqja eshte se në ato s'ka pune.
I kane bere gjerat ne nje menyre te tille qe t'i mbledhin te gjithe njerezit ne qytete te medha.
 

Aimilius

Forumium maestatis
Edhe 1 milion jane shume, Amilius, por deri aty mendoj që eshte kufiri maksimal
Nje qytet ideal per mendimin tim duhet te jete 300-500 mije banore.
Te ishte per mua, do te doja te jetoja ne ndonje qyteze te vogel, por e keqja eshte se në ato s'ka pune.
I kane bere gjerat ne nje menyre te tille qe t'i mbledhin te gjithe njerezit ne qytete te medha.
1 milione eshte maksimumi, 500mije idealja. Ne fakt Gjermania e ka kete standart. Pervec Berlinit dhe Frankfurtit gjithe qytetet e tjera jane poshte 1 milionit dhe te mendosh qe ka mbi 80 milione banore.
 

Artin

Papirus rex
Gjermania ka pak toke për popullsine qe ka, kështu që janë të detyruar ta shpërndajne kudo.
Si është e mundur qe vendi më i fuqishëm i Evropës, me popullsine me të madhe dhe ekonominë më të madhe, te kete kaq pak toke ne krahasim me vende te tjera?
 
Top