Cilin vend te huaj preferoni???

Eléonoré

Valoris scriptorum
Sa me teper vende te kete shkelur kemba juaj aq me teper gjurme keni lene ne keto vende. Aeroporti i fundit Europian qe shkela eshte Milani, me 2015-en. Ne te gjitha aeroportet ku kam qene te vetmet ne te cilat jam ndier mire ka qene aeroporti i Vienes, aeroporti i Montrealit dhe i Tiranes.

Sigurisht vendi im i dyte i dashur eshte Kanada-ja. Me asnje vend tjeter nuk ndjej ndonje lidhje te vecante.

EK
 

Aimilius

Forumium maestatis
Cilin vend te huaj preferoni???

Cilat jane ato shtete apo popuj qe admironi ma shume per emigrim?
keni te drejte te zgjidhni. ok.
Pakistan ose baglandesh
por le ti leme shakate.
afrika e jugut po i trajton mire te bardhet kohet e fundit:(
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Hahaha. Faleminderit Aimilius.

Ok nuk e di pse ne mendje te imagjinova si nje njeri qe do vendin qe e lind dhe vendin qe e pret.

Kush eshte nenshtetesia jote e dyte?

Korrigjim: Isha ne Shqiperi me 2013-en.
 

Aimilius

Forumium maestatis
oh i dua te gjitha vendet, si timin dhe ato qe me presin.

per ate qe thashe me siper e para ishte shaka por e dyta eshte vertet e dhimbshme
pasi ne afriken e jugut, qe ishte nje perla e afrikes kane filluar spastrimet ndaj te bardheve
por nuk shikon keto ne cnn apo fake news media te flasin per pasi nuk perputhen me identity politics
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Ajo qe me beri pershtypje nga diskutimi me ty, Aimilius ishte edhe problemi qe ti ngrite ne lidhje me rrezikun qe has vazhdueshmeria e races se bardhe. Kete shqetesim me thene te drejten e kam patur edhe une. Dyshimi u dyfishua dhe trefishua me kalimin e viteve kur telefonatat qe merrja dhe qe ishin harressment vinin nga persona te quajtur Peter, Paul apo Diane me theks indian. Ne ato momente edhe disa ngritje me shuttle (space) u bene nga India. Eshte dicka e hidhur por e vertete.

EL
 

Aimilius

Forumium maestatis
fakti 1, kohet e fundit bilanci i londes ra, njelloj si new york, montral, paris
shumica e popullsise nuk eshte e bardhe. kjo mbase per disa nuk duket shqetesuese
por eshte fillimi i fundit.

fakti 2 londra tani ja kaloi nju jorkut per kriminalitet, per here te pare ne histori.
policia nuk arreston zezake apo islamike pasi sdo te quhet raciste
por merret me arrestimet e personave qe guxojne te bejne postime ne facebook
duke thene se kriminelet jane emigrantet

fakti 3, evropa qeveriset nga persona qe nuk kane femije gje qe eshte vetvrasje
pasi keta persona nuk jane veteinvestuar ne te ardhmen e shoqerise
i frances ska,
e gjermanise ska,
e anglise ska,
i suedise ska
mbase ka dhe te tjere nuk e di...
ca do presesh nga keta njerez, keta nuk duan veten e tyre ta shohin te riprodhuar
jo me popullin dhe racen e tyre
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Nje pergjigje te shkurter dhe po e mbyll me kaq per sot.

Ta zeme se ekziston Djalli, whatever that means. Ai duke qene diamtralisht i kundert me Zotin do te ndiqte nje rruge diametralisht te kundert. Kjo do te thote: Ti ne punen tende une ne punen time. Ti ne rrugen tende une ne rrugen time. Kjo me ben te mendoj se nuk eshte ai qe mendon ti te jete armik qe eshte armik. Ai qe ndjek rrugen tende dhe te cilin ti e konsideron si mik, apo te afert apo te races tende etj eshte edhe ai qe te konsideron si rival dhe te vret. PSE? PER CFARE? Me keto te dhena qe ti me ofrove, shqetesimi im TANI kaloi ne «Jane vete te bardhet qe po zhdukin te bardhet».

Fatkeqsisht.

EL

E pashe proven....
E nxirrni dhe e fusni koken si t'ju doje qejfi....
Sa keq...
 
Last edited:

Aimilius

Forumium maestatis
Per djallin nuk e di cte them
Por normale qe te bardhet jane fajtoret.
emigrantet jane nje nga instumentat qe po perdoren
kur i degjova keto gjera 15 vite para si merrja parasysh
mendoja se ishin teori konspiracioni
por fatkeqesisht eshte e vertete
propaganda ne suedi kerkon qe suedezet tju pershtaten te ardhureve
dhe qe vendi mori nje drejtim i cili eshte i pakthyeshem (irreversible)
(propagande e paguar nga taksapaguesit suedeze)

me vjen keq qe po e them por uroj qe suedia te shkaterrohet shpejt & totalisht
qe ta behet shembull per shtetet e tjere dhe te nderrojne kurs 180grade
 

Jorina_

Forumium praecox
Me shume se cdo vend i botes me pelqen Japonia pastaj edhe Singapore.
Me fascinon edhe Mumbai per ta vizituar ama per te jeteuar vec ato dyja me siper do vinin ne pytje :)
 

Aimilius

Forumium maestatis
Per te jetuar, nuk ka si vendi yt, aty ku ke lindur dhe je rritur.
Per te mërguar dhe punuar, ka plot vende.
100% e saktë. Pasi jemi te gjithe nje race.
Duke qënë se kam jetuar dhe vizituar shumë vende, pothuajse kudo që shumica janë të bardhët apo kristianet ja vlen ende të jetosh. Psh Australia nuk eshte keq (edhe pse sudanezet po krijojne mjaft trazira kohet e fundit.)
Ndersa persa i perket bukurive natyrore, eshte tjeter muhabet, qe nga tajlanda, peruja deri te honoluluja.
Por njerezit harrojne dicka shume te rendesishme qe vendet behen nga njerezit dhe jo e kunderta.
Pse njerezit duan te vene ne angli? sepse eshte ajo qe eshte, por mbi te gjitha eshte me angleze. Nese mbipopullohet me pakistaneze do behet si pakistani dhe mesa di une askush nuk do te jetoje ne pakistan
 

Artin

Papirus rex
Me shume se cdo vend i botes me pelqen Japonia pastaj edhe Singapore.
Me fascinon edhe Mumbai per ta vizituar ama per te jeteuar vec ato dyja me siper do vinin ne pytje :)
Singapori dhe Japonia jane vendet me dendesine me te madhe te popullsise ne bote.
Ka shume njerez rrugeve, shesheve, dyqaneve, trenave dhe autobuzeve. Te zihet fryma...
Ne trenat japoneze nuk lejohet te flitet ne telefon, se behet shume zhurme...
Ne Singapor ngaqe nuk kane më toke per te ndertuar shtepi, po bejne pallate te larta e me dhoma te vogla, per te kursyer vend.

Per te punuar, pagat jane te mira, po nuk besoj se keto jane jane vende ku mund te punojne shqiptaret.
Pastaj gjuha... nuk mendoj se mesohet lehte...
 

Artin

Papirus rex
.... Psh Australia nuk eshte keq...
Australia dhe Zelanda e Re jane te vetmet vende ne ate rajon te larget ku do te doja te jetoja e punoja.
Nuk me pelqen te rri ne nje vend ku shumica jane te ndryshem nga une. Mund te shkoj si turist e t'i shoh, por jo te jetoj.
 

Jorina_

Forumium praecox
Singapori dhe Japonia jane vendet me dendesine me te madhe te popullsise ne bote.
Ka shume njerez rrugeve, shesheve, dyqaneve, trenave dhe autobuzeve. Te zihet fryma...
Ne trenat japoneze nuk lejohet te flitet ne telefon, se behet shume zhurme...
Ne Singapor ngaqe nuk kane më toke per te ndertuar shtepi, po bejne pallate te larta e me dhoma te vogla, per te kursyer vend.

Per te punuar, pagat jane te mira, po nuk besoj se keto jane jane vende ku mund te punojne shqiptaret.
Pastaj gjuha... nuk mendoj se mesohet lehte...
Po ke te drejt dhe Pikerisht kjo me pelqen sepse jetojn shume njerz ne nje ambient te ngusht, mirpo kush i ka leket e vogla ne xhep edhe mes Tokio krijon nje lloj komoditeti.
Pagat jan afersisht si ketu ne Zürich edhe cmimet e banesave po aq.
Dmth nje banes normale le te themi 85m2 me kushte normale sic i njohim edhe ketu ben aty dikun 2500 euro.
Ne japoni ato qe skan studiuar dhe nuk kan eksperienc pune te mjaftushme mendoj se do ta ken shume te veshtir te ken nje jete normale sic e kemi ne.
Singapur me pelqen shume spese eshte shume vend i bukur edhe atje e njejta eshte si cdo kund neper Bote po spate lek mjaftushem nuk ka luks :)

Te gjitha kto vende kan popullsi te madhe por ajo qe me fascinon eshte kultura dhe gjuhet e ndryshme.

Kam nje shoqe @Artin eshte nga klina e ks por e ritur ketu dhe jemi me nje mosh, ska len vend te botes Pa e vizituar.
Duke fillu nga Isral, Srilanka, México, Argentina etc
Dmth te gjitha leket i investon per te udhetuar edhe sa her ri me te ka cte me tregoj :)
 
Top