Cfare ju ka bere pershtypje sot?

Eléonoré

Valoris scriptorum
Po ecja rruges dhe pashe nje person qe po shikonte nje person qe po fotografonte nje lule te bukur. Ishte margarite. Personi fotografues ishte aq i dashuruar me natyren sa per nje moment u kthye ne natyre dhe fliste gjuhen e luleve. Iu kujtua lulja e deles dhe loja «me do s'me do». Ne ate kohe nje manushaqe shtremberoi turinjte dhe i tha fotografit: Po po une jam lulja e pare qe del mbi bore e s'ma var njeri. Me shihni mua dhe zhvishni ate te bardhen deri sa ngelet lakuriq.

Eleonore
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Me beri pershtypje sot DIKUSH i cili per hir te «lirise se fjales» lejon dike t'a provokoje, gje qe shkakton eksplosivitetin ne koken e tij. Eshte njesoj sikur te besh vetvrasje. Mos shpo barken tende!

Eleonore
 

Artin

Papirus rex
Po ecja rruges dhe pashe nje person qe po shikonte nje person qe po fotografonte nje lule te bukur. Ishte margarite...

Kjo ishte. Ç'lloj luleje është kjo?

 

Eléonoré

Valoris scriptorum
What is the scale? Nuk kam me cfare t'a krahasoj per te kuptuar madhesine e lules. Nuk ia di emrin por kur e pashe, lulja e Lotus-it me erdhi ne mendje. Eshte lule e eger dhe lulet e egra me pelqejne shume. Kur vete tek varri i babit i coj vetem lule te mbledhura ne fushe. Sipas stines. Kane nje bukuri dhe egersi te mahnitshme. Jane me te vogla se ato te kultivuarat nga dora e njeriut. Ne femijeri bridhja pas luleve qe i quanim lule maci, goje ujku, lule bebe, lule akullore, lule dele, lule trendeline, lule kamomili, lulekuqe etj Ishte dhe nje lule lejla me petale te cilat i mblidhja per tharje dhe shitje si bime medicinale. Po ndihem keq qe nuk po me vjen emri i lules ne mendje.

Eleonore

Nga ngjyra qe ka mund ta quaja me mendjen time lule mavi, lule kopjativi, lule patlexhani....
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Para se te dal, kam edhe nja dy minuta kohe te parashtroj nje pyetje: Pse vjollcat quhen manushaqe apo violeta kur ato nuk jane gjithmone ne ate ngjyre. Ka violeta te bardha, te zeza, te verdha dhe kombinimet mes tyre jane te shumta. Kjo me kujton edhe nje histori te dajos qe ishte bojaxhi (whitewasher) ashtu sikurse edhe piktor. Nje grua e kishte porositur te lyente shtepine e saj ngjyre patllixhani. Ai ia kishte futur me te bardhe gjithandej. Veshtrimit te saj pyetes ai iu pergjigj se nga vinte ai patllexhanet ishin te bardhe. Pastaj qeshi dhe tha se ishte vetem dora e pare e bojes.

Kur thoni trendafil pse iu vjen e kuqja gjithnje ne mendje. Ka trendafile te verdhe e te bardhe e roze etj. Nuk mbaj kurre trendafila te kuq ne tufe. KURRE. Vetem NJE trendafil duhet te jete i KUQ.

Me duhet te marr djalin nga kursi i pianos,

Ciao
 

Artin

Papirus rex
Lulja ishte e vogël, nja 5-6 cm.
Për ngjyrat... thuhet sepse shumica e ayre luleve janë në ato ngjyra.

Sot më bëri përshtypje që edhe pse fjeta 7 orë, mezi u ngrita në mëngjes...
 

Frank

Forumium maestatis
Se mbajne Adminet nje forum , ndaj dhe ta harrojne jane antaret qe e mbajne.

Skam pershtypje hic
Me vjen mire qe reagoi dikush, shifni se kane plasur reklamat neper statuse.
Sa per userat, ata jane te destinuar ti shkelin rregullat por Duhet dikush ti vere ne vije. Peace!
 

Mystique

Larg
Anëtar i Shtabit
Me vjen mire qe reagoi dikush, shifni se kane plasur reklamat neper statuse.
Sa per userat, ata jane te destinuar ti shkelin rregullat por Duhet dikush ti vere ne vije. Peace!
Pate alergji ti nga reklama? :p
Reklam chati ishte, cti besh kur edhe ketu vet forumi permban tema rreth chatit? : )
Ne vije jemi ne ,ku na sheh qe kemi dal :p
 

Frank

Forumium maestatis
Pate alergji ti nga reklama? :p
Reklam chati ishte, cti besh kur edhe ketu vet forumi permban tema rreth chatit? : )
Ne vije jemi ne ,ku na sheh qe kemi dal :p
Çeshtje koherence dhe konkurence! :p Nejse ndjese per shqetesimin.
 
Top