Cfarë i ndodh trupit tonë kur ne agjërojmë? (VIDEO)

hareid

Papirus rex
Shkeljen e syrit kuptoe si te duash. Duke i marre parasysh paragjykimet qe i ke, nuk do te ishte aspak cudi qe do te e merrje sikur dikush te “gjuan”…..
Sipas bastit te Paskalit o i uruar nuk ka asnje problem madhor, por problemet I bejne personat sikur ti. Nese Zoti nuk egziston nuk ka humbje per asnjeren pale, rezultati mbetet gjithnje 0:0, por nese egziston mohuesi e humb ndeshjen. Paskali jep dy opcione: Beson ose nuk beson ne Zot. Ne rastin e pare nuk ka humbje per asnje, kurse ne rastin e dyte eshte me ndryshe. Prandaj basti i Paskalit nuk mund te jete i konsumuar sepse edhe sot, sa i perket besimit, ka mbetur po i njejti problem ose beson ose nuk beson ...
Ti vazhdo te besosh ndac ne qurren, ndas ne teshtimen, ndac ne gelbazen kozmike, eshte pune per tye..Ti si shpeshe i quan besimtaret si te rreme po ti si jobesimtare ku e more besimin dhe sigurimin qe nuk je i rreme?? Apo mos ndoshta Dawkinsi te ka siguruar???PS. Martirizmi ku vdesin njerez te pafajshem sipas fese islame eshte rreptesisht I ndaluar. Aktet vetevrasese sipas fese islame jane rreptesisht te ndaluara.
 

gurax

Pan ignoramus
Heh, zhytja vazhdon. Ne kete bote te trazuar, eksperienca njerezore ka treguar qe sa me lart te rrahe dikush ne qarqe fetare, aq me teper eshte e mundur qe te jete pervers, pedofil dhe fetishist. Perdora Bastin e Paskalit, me mire te ruhem, nuk kam c'humb nese e bej, apo jo?

Ekziston edhe nje bast tjeter qe quhet Basti i Ateistit. Ne pak fjale mund te permblidhet qe cdokush duhet te jetoje nje jete normale, te mos i bjere ne qafe te tjereve, te jete i drejte dhe te kerkoje perhere barazi me te tjeret ne cdo aspekt, pa e perzier fene ne vendimet qe merr dhe te ngelet qafir. Nese zoti eshte i mire i madh dhe i meshirshem, do fale dike qe ka bere nje jete te drejte dhe do shperbleje sipas merites. Nese zoti jep nje denim ndonese jeta eshte jetuar si nje person i mire dhe arsyeja eshte ngaqe personi eshte nje qafir, atehere ky zot nuk eshte i drejte dhe eshte tekanjoz dhe intaci, dhe si i tille nuk vlen dhe as meriton te trajtohet me nderim. Njeriu e ha pavaresisht jetes qe ben, dhe edhe nje gjykates i rendomte njerezor eshte ne gjendje te jape nje verdikt me te drejte sesa nje zot me nazet e nje femije 5 vjec. Sepse nje femije 5 vjec i lutej perdite zotit per nje karroce me guzhineta. Me ne fund, e vodhi nje, dhe i lutej zotit qe ta falte, madje ka dy versione te perralles, njeri eshte qe kur u rrit iku ne kishe u rrefye dhe u pastrua, tjetri eshte qe kur u rrit beri udhetimin e haxhve ne Meke, dhe u pastrua.

Nje variant shume me te hershem te te njejtes ide si ajo qe pati thene Paskal, eshte treguar ne nje nga dramat e Euripidit, nga personazhi Kadmos. Pas nje vendimi identik qe mori Kadmos ne relate me Dionizin, Dionizi i shfaqet Kadmosit, i tregon percmim per menyren se si Kadmos zgjodhi te jete pasues i tij, dhe e denon per kete hipokrizi ultimate ndaj forcave hyjnore.

Keshtu pra. Falna zot shendet, mirepresim te tere diten e rikthimit te Shamise se Madhe te Bardhe. Amen!
 

hareid

Papirus rex
Kur dikush, si puna jote, e humb arsyen, nuk i mbetet gje tjeter pervec se te filloj te trilloj dhe te shpif perralla per femijet 5 vjecare. Keto perralla nuk kane aspak lidhje me fete, sepse femijet ne asnje fe nuk trajtohen si mekatare per gabimet e bera. Per femijet e tille nuk do te ishte aspak e nevojshme qe as me heret dhe as me vone te shkojne ne kishe apo ne haxh per te u pastru nga mekatet e bera ne vegjeli.
Kur dikujt, si puna jote, i humb arsyeja, fillon dhe kapet neper fijet e penit duke folur per perverzitetet e ndryshme fetare, edhepse, me dashje ose pa dashje, e harron se faqet e internetit, programet televizive, biles edhe rruget e qyteteve jane plot e sterplote me perverzitete nga me te ndryshmet. Mos keto faqe, ku edhe femijet 5 vjecare pa asnje problem mund te hyne, kane te bejne me perverzitete fetare??

Keshtu pra, shihet qarte se je zhytur shume thelle mirepo, nuk do te ishte keq te shpresosh se ne ate „diten e hicit“, kur Pascali e fiton bastin e vet, te vjen ne ndihme Dawkinsi me nje autobus, per te e bere nje gjiro........

Me pelqen ajo thenja e Victor Hygo kur thote:
“ Te besosh eshte veshtire por, te mos besosh eshte e pamundur”.
Vlen te permendet edhe thenja e shkrimtarit Cek Franz Werfel i cili ka thene:
„Per ata qe besojne ne Zot, nuk eshte i nevojshem asnje shpjegim, per ata qe nuk besojne ne Zot cdo shpjegim eshte i pamundur”.
 

gurax

Pan ignoramus
Ne diten e madhe (nese ka se deri tashti vetem deshmi psikopatesh kemi per jeten e pertejme), une ne fakt mezi do pres qe t'i beshtyj ne fytyre te tere profeteve qe kane ekzistuar nonjehere (nese kane ekzistuar. Njeri hapte detin, tjetri ecte mbi uje, tjetri levitonte ne mes te shketetires per tu iluminuar sa here duhet t'ja hipesh gruas dhe sa here konkubines). Sikur ta dije ti se cfare do i them psh mahamutit, nuk do e vazhdoje kete diskutim sepse do kapje faqet me duar ne formen "pupupu turp". Pervers, tekanjoz, i semure psiqik, njeri me dy standarte, langaraq. Si mund te mos jete langaraq dikush qe ne emer te predikimit te paqes shkon ne lufte... mire qe shkon, por prape tregon nje mungese te theksuar boshti qendror dhe b*lesh pre burri te vertete, sepse kur e plagosin, bertet si cupeline e perdhunuar: "Si guxoni ju te vini dore mbi mesazherin e allahut". Jo more... po ti ngulesh ti shpatat tek te tjeret, lejohet dhe eshte e legjitimizuar dhuna, kur te tjeret te ngulin shpaten ty, ketyre duhet t'ju vije zor nga vetja. Ujku me lekure qengji, eshte po i njejti person qe eshte shprehur se e ka bazuar jeten ne majen e heshtes, po ky na llomotit per paqe dhe tolerance. Shume njeri i mire duhet te kete qene, padyshim, e dine gjithe. Nga burime te sigurta, autore qe filluan te shkruajne per te per here te pare 100 vjet pas vdekjes se vet. Lene mos e nga, e njejta gje sikur per luften nacionalclirimtare per here te pare te fillojne te shkruhen gjerat ne vitin 2045, duke mbledhur gojedhena te llojit: e tregoi ngjarjen njeri qe i pati thene babi, i cili kishte nje shok, daja i te cilit ka pas gjyshin qe e kishte babin robaqeps dhe ai dinte shume gjera se arrnonte pantallonat e partizaneve sa here qe griseshin nga plumbat. Partizanet ishin me te forte se plumbat, por rrobat griseshin, fatkeqsisht.

Qe ka nje apo me shume sharlatane ne kete mes kjo s'do shume mend per t'u kuptuar. Por nese ka qene mahamuti, trasmetuesit e gojedhenave, historiane te korruptuar, apo ti, kete s'di ta them.

Dhe perpara se te me thuash mos me sha fene.. a e di cfare?
"Ata janë të lirë të kenë fe, janë të lirë të thonë që kanë fe, janë të lirë të shkruajnë që feja është e mirë, janë të lirë të bëjnë ç’urdhëron feja dhe kur më dërgojnë artikuj për të lavdëruar fetë, unë i shtyp pa besuar, sepse nuk kam të drejtë t’u pres lirinë e fjalës. Po kur unë besoj, them, shkruaj që më vjen të vjell nga çdo fe, ata, shpirtrobërit ulërasin: s’të lejojmë të shash fetë! S’më lejoni të shaj fetë?! Po unë, shpirtrobër, pse ju lejoj t’i lavdëroni fetë? A kini, në mos filozofi, pak mend të kuptoni që fjala juaj është fjalë gomari?" - Faik Konica, 1897

Kemi dale shume nga tema.. po hajd' mo, ja vlen kur lexon perla semito-arabe. Tip prrallash me qilima fluturues, me Sheherezade, me djaj qe te peshperisin pas veshit, potencialisht tere kohen. (kjo gje ne fakt e shpjegon shume mire se pse libri ne fjale eshte aq i zi dhe i poshter). Ai imami i fshehte... qerrata ai... ka ndonje lajm? Si po i ecen puna se kemi 1500 vjet qe po mbajme frymen.. ca thone ka ardh, ca thone s'ka ardh, shume gojedhena ka akoma...
 

hareid

Papirus rex
Kur "mendjendriturit" i mungojne argumentet cfare bene?? Fillon me shpifje ("shpif, shpif se dicka do te mbese"), me trillime, me pacavure, me tentime per te ofenduar (edhepse "Ofendimet behen ne mungesen e argumenteve), me fjale banale te mesuara neper autobuset ku mesohen perrallat e "mendjendriturit" tjeter Dawkins......Dhe pastaj "mendjendrituri" i dashuruar ne vetvehte sikur Narcissus ne foton e Michelangelo Merisi da Caravagios (njeri duke e pare vetvehten ne uje te turbullt, tjetri ne nje pasqyre "magjike") fillon e flet per te ardhmen e afert, per kohen kur shkronjat e emrit te tij, do te kene mbete, si te shkruara dhe te harruara, vetem mbi ca tonelata dhe, ne ndonje rase mermeri...... Personave te tille, kuptohet si "intelektuale" te vecante, qe menduan se e arriten qellimin e vet, duke e pastruar boten nga "injorantet fetare" do te ju peshperise nje ze bylbyli mbi ate rasen e mermerit: "Cohuni o "mendjendritur" se autobusi i "kryemendjendriturit" tuaj Dawkins na ka mbet pa shofer"!......................................................................................................
 

gurax

Pan ignoramus
Heh... une po flas tere kohen per mahamutin, ti me me fund precipitove te merresh me mua. Se mos eshte e para here qe ben! E pritshme nga cdo besimtar. Lexoje Faik Konicen edhe nje here, se ka qene shume me i mencur burre sesa e kujton ti. Edhe une, si ai, nuk i ndaloj besimtaret te shkruajne per te verteten mrekulliplote te njeriut qe fluturoi ne mes te shkretetires dhe per te cilin burimet e sigurta te informacionit jane gojedhena si ke shembulli me partizanet. Eshte e njejta e drejte qe kam dhe une te them me ze te larte: prophets, kiss my ass!
Kshu or cun kshu... merru me mire te zbulosh sa me teper per mashtrimin publik te njerit qe pretendonte te fliste ne emer te zotit dhe genjeu, fol nje here per pretendimet idjote te fese muslimane se nuk ka objekte kulti dhe gjeji cfare ta quajme meteoritin e rene qe turmat injorante e quajne gurin e shenjte. Merru te zbulosh se si nje zot eshte me aq interesa te ngushta saqe katandiset merret me zgjidhjen e problemeve lokale te nje grushti fisesh arabe duke ju thene deri dhe si duhet lare b*tha, se disa laheshin e disa te tjere jo dhe qelbeshin ere dhe s'ju rrije dot afer, si dhe sa here ne dite duhet ta lanin, e me cilen dore se me tjetren xix e kak...e mos u merr me mua.
 

hareid

Papirus rex
Mos i jep vetit edhe aq shume pike o "kampion" se nuk je edhe aq i rendesishem qe te merrem me tye. Te lexosh dhe te shkruash shpifje nuk eshte zbulim i se vertetes.....Mua as qe me interesojne arabet apo fiset e tjera. Ajo qe mua me intereson eshte bindja ime dhe kjo bindje nuk mundet te ndryshoj nese dikush me shkruan se kujt i vjen era e qelbur dhe kujt jo...
 

hareid

Papirus rex
Mbasi qe mi ke venduar "vetem" keto dy mundesi, do te mendohem se cfare eshte me mire per mua...
 

gurax

Pan ignoramus
Dhe si ekuivalentohet vlera e te ndejtures nje dite pa ngrene, me nje muaj te tere pangrene? Si eshte dicka e re koncepti i shume dietave ekzistuese qe nje dite mund te hash dhe nje dite jo? Si ta shpjegoj une qe gjysma e shokeve te mi muslimane kur i pyes agjeron gjate muajit me thone jo sepse ma ben dem per organizmin dhe nuk ma rekomandojne doktoret?
Jo cdo gje eshte agjerim. Une i bie qe agjeroj mesatarisht cdo dy jave, ndonje dite te diele qe e kam stomakun grope nga alkoli i te shtunes nje dite me pare. Rri nje dite, nxjerr helmet e grumbulluara. Po ka dhe dite qe s'me hahet, madje jo me larg se dje hengra vetem darke, as mengjes as dreke.
Pyete nje here Enea Xhanin qe ka hapur temen, po flet per nje dite apo nje muaj?
 

hareid

Papirus rex
shoket e tu musliman paskan rekomandime te tilla nga mjeket???? Shume e cuditshme!!! Shoket e mi mjeke (gjerman jo- muslimane), rekomandime te tilla u japin vetem atyre qe jane te semure.
Njehere flet per demet qe i sjell agjerimi, pastaj kundershtohesh me vetvehte me thenje "Une i bie qe agjeroj mesatarisht cdo dy jave". Me heret na nxorre ca shkeputje ku thuhet: "Agjerimi nuk e pastron sistemin biologjik, por e ngarkon ate me toksina metabolike dhe ne te njejten kohe i ul organizmit aftesine qe t'i luftoje keto toksina." Pastaj, ndoshta edhe nga harresa, mbasi e perdorke aq shume alkoholin, shkruan: "ndonje dite te diele qe e kam stomakun grope nga alkoli i te shtunes nje dite me pare. Rri nje dite, nxjerr helmet e grumbulluara." Tani agjerimi e ngarkon organizmin me helme apo i nxjerr ato helmet e grumbulluara...?????
 

gurax

Pan ignoramus
E thjeshte fare. mahamuti si agjeroi, nje dite apo nje muaj? I madhuneshmi ca eshte, dita e ramazanit apo muaji i ramazanit? Dita e bajramit ka ndonje simbolike tjeter pervecse festimet qe agjerimi mbaroi?
Une nuk flas per dite. Te jete per dite, edhe macja ime ka dite qe nuk ha, nuk i hahet. Po kshu dhe qente, kuajt, lopet. Agjerojne agjerojne.
Po kur dhe rregullat shoqerore ja atribuon mesimeve te zotit (c'flas dhe une, deri dhe si duhet te lahemi pasi shkojme ne banje i atribuohet mesimeve te zotit) sigurisht qe shume gjera mund te quhen agjerim.
Agjerimi or cun, agjerimi sipas muajit te madhnueshem, ta ben organizmin lesh nga te meshuarit e perzgjatur midis ekstremiteteve uri-gjate-dites/grykesi-ne-pellcitje-gjate-nates. (i kam pare me syte e mi, me shume here sesa do te ishte e nevojshme dhe e mjaftueshme per tu konfirmuar se ne cfare forme glutinohen besimtaret gjate nates).
 

hareid

Papirus rex
Se paku duhet te qendrosh pas asaj qe e the me pare dhe jo te fillosh te arsyetohesh, Jo keshtu, Jo ashtu!!! Arma e nje intelektuali me siguri nuk eshte ne deformimin e emrave, perkundrazi ajo eshte shenje e dobesise, shenje e nervozitetit, shenje e deshperimit......

Ne kete rast duhet perseritur edhe njehere thenja e Goethes
Wer an an nichts glaubt, verzweifelt an sich selber. "Ai i cili beson ne asgje, eshte i deshperuar me vetvehten"
 

gurax

Pan ignoramus
Erdhi muji ramazonit, as kom honger as kom pie,
Kur t'vi dita e beromit.. bashk me lalen do pim raaakie..

E di ti kete kengen e muslimaneve te thekur shqiptare? Permban tregues se cfare kuptohet kur themi agjerim.

Eshte shume e vertete ajo qe ka thene Gete. Kush nuk beson ne asgje eshte nje mjeran. Une fatmiresisht jane shume gjerat tek te cilat besoj. Njera prej tyre eshte besimi qe jetesa e njerezve me njeri tjetrin ne paqe nuk eshte nje utopi.
 

hareid

Papirus rex
Cfare lidhje ka ajo kenge? Cdonjeri vepron sipas deshires. Nese dikujt i pelqen qe te pi pas agjerimit, le te pi, le ta mbush serish stomakun me "helme te grumbulluara"
Goethe ne ate thenje perqendrohet te jobesimtaret.
 

gurax

Pan ignoramus
Lidhja? Fjala 'muaj' ne ate cfare kuptohet kur flitet per agjerim.

Ateist do te thote qe nuk beson ne zot, dhe jo qe beson ne asgje.
Goethe, e ka patur pak gabim ne ekuivalentimin e zotit me cdo gje tjeter qe ka vlere dhe vlen te shpresohet ne te, te besohet ne te, te perpiqesh per te, ta duash. Dhe te tera keto jane njerezore, te natyrshme. Pyet cdo ateist te mundesh dhe do te te japin nje liste te gjate se ne cfare besojne, do shohesh qe jane shume me te pasur ne botekuptim sesa mendon se jane, dhe per me teper qe bindjet i kane thellesisht vetjake, me rrenje te bazuara ne humanizem, barazi me njeri tjetrin, harmoni dhe komunikim inteligjent puro njerezor. Ne te njejten kohe te peshtirosur nga aneksimet fetare per cdo gje te jete e mundur, ne pushtimin dhe nenshtrimin e njeriut ndaj nje entiteti perrallor mitologjik qe kerkon patjeter nje element fantastik apo magjik apo supernatyror i cili ushtron diktat dhe hakmerret ose jep shperblime dhe dhurata... ne varesi se si je sjelle gjate kohes praktikisht sa-hap-e-mbyll-syte te shkurter te nje jete njerezore, vendoset se cfare do te ndodhe deri infinit. Pasi te vdesesh, qe te jemi te qarte. Madheshtore s'ke c'i thua.

Dhe megjithate, Goethe ishte dhe vete ne gjendje qe te dallonte (ndonese jo aq qarte sa jemi ne gjendje ta dallojme sot) qe kishte dicka qe mungonte te te tera keto argumentime dhe hidhje-pritje ne relate me hyjnoren. Gjate tere jetes se tij e ka demonstruar kete gje: lindi ne nje familje Luterane, me pas u deklarua publikisht si jo i krishtere, me pas ju drejtua panteizmit dhe politeizmit, me vone akoma e identifikonte veten me humanistet dhe ne fund, nje vit para se te vdiste, u shpreh qe veten e kishte gjetur tek Hipsistarianet, nje sekt judeo-pagan. Asnjehere nuk u mjaftua me cfare i ofrohej, asnjehere nuk reshti se kerkuari te verteten ne forma qe shume i quajten heretike.
Sikur Gete te mund te jetonte deri sot ne shekullin e 21, kam pershtypjen qe do te ishte nga ata njerez qe nuk do te doje ta merrje si shembull per besimtaret.
 

hareid

Papirus rex
Sikur,sikur,sikur……Prej ku e di ti seSikur Gete te mund te jetonte deri sot ne shekullin e 21, kam pershtypjen qe do te ishte nga ata njerez qe nuk do te doje ta merrje si shembull per besimtaret“.?? Ashtu ta merr mendja tye, apo ashtu deshiron t’ja pershtatesh (mos)besimit tend? Pastaj, ateizmi nuk eshte dicka e re qe u shfaq ne shekullin 21! Apo mos ndoshta te pelqen qe te gjithe intelektualet e shekullit 21 te i quash si ateiste? Edhe ne kohen e Goethes kishte ateiste te llojit Arthur Schoppenhauer. Gjerat duhet pranuar ashtu sic kane qene dhe jo ashtu sic i pelqejne njerit apo tjetrit. Jo te gjithe intelektualet e shekullit 21 e ndajne mendimin e Dawkins.
Ne botkuptimin e Goethes asokohe nese ishe ateist do te thote „te besosh ne asgje“.
Edhe une mendoj se ateistet besojne ne dicka. Te besosh qe nuk ka Zot eshte poashtu nje lloj besimi. Mirepo ku qendron "inteligjenca puro njerezore“ nese besohet se cdo gje filloi aksidentalisht, rastesisht apo nga hici??
Edhe Stalini, edhe Mao Tse-Tung........., ateiste te njohur, i kishin rrenjet e bazuara ne humanzem, ne barazi me njeri tjetrin, ne harmoni dhe komunikim. Ishin aq paqesor saqe mund te thuhet se rastesisht, aksidentalisht vdiqen, u vrane, u masakruan me miliona-miliona njerez te pafajshem.
 

gurax

Pan ignoramus
.. dhe ne tere sa u shkruajt ty te ngeli problemi ke "sikuri".

Dhe nese ne kohen e Getes te ishe ateist do te thoshte qe ekuvalentohej me te besuarit ne asgje, atehere ti ne cfare morali e sjell te njejten gje si te vlefshme dhe sot? Dhe jo, te mos kesh besim ne dicka nuk eshte nje lloj besimi. Te mos merresh me futboll nuk te ben sportist te jo-futbollit. Transparenca nuk eshte ngjyre, nese ti nuk je fizikant nuk quhesh shkencetar i jofizikes. Logjika formale nuk eshte nje nder elementet ku ti shkelqen, right?

E perseritur, te mos kesh besim ne dicka nuk eshte nje lloj besimi me vete. Thjesht nuk je dakord me nje pohim te dhene. Shprehja "une kam besim qe zoti ekziston" nuk eshte e njejte me "une kam besim qe zoti nuk ekziston". Pohimi origjinal shte nje shprehje e ndashme ne dy pjese atomike: "kam besim" dhe "zoti ekziston". Nese te paren e shenojme A dhe te dyten B, atehere formula e pergjithshme eshte: "Une A qe B". Ne cdo leksion logjike matematike, shprehja: "Une nuk A qe B" eshte shume e ndryshme nga shprehja "Une A qe nuk B", sic sugjeron ti. Ja nje ilustrim me variabla te tjere:

A = "kam njohuri"
B = "guraxi fluturon"

Pra, "Une A qe B", eshte forma gjenerike e konstruktit: "Une kam njohuri qe guraxi fluturon".
Prej ketu,
nese themi: "Une nuk A qe B" do te thote: "Une nuk kam njohuri qe guraxi fluturon".
Ndersa tjetra eshte: "Une A qe nuk B" dhe do te thote: "Une kam njohuri qe guraxi nuk fluturon".

Keto per ty jane ekuivalente? (konstruktet logjike jane identike me "Une nuk besoj qe zoti ekziston" dhe "Une besoj qe zoti nuk ekziston") Nese po, you suck... deeply! Nje 'aftesi' e tille logjike ne fakt i zgjidh te tera pikepyetjet se pse botekuptimi fetar eshte ashtu sic eshte dhe mendesia fetare eshte ashtu sic eshte, bashke me te tera perfundimet e logjikshme-ne-tentative qe nxjerrin ne fund te analizave qe bejne.

Stalini dhe Mao? Diktatura teokratike kujton ti se s'ka? Sa te duash: Arabia Saudite sot, tere europa gjate mesjetes, masakra e Ahmaditeve ne Lahore, masakrat ne Bosnje-Hercegovine, muhamedi vete me jeten e tij maje heshtes, te tera Fitnat dhe ekspansioni pushtues arabo-musliman ne fillim te mijevjecarit te dyte, zhdukja fare nga Mojsiu (nese ka patur nje te tille) i rreth 10000 hebrejve sepse i peruleshin nje lope prej metali te cmuar... Ne fakt keto jane pak, sepse po te rikujtojme dhe vazhdojme me tej dhe krahasojme nje here demet e bera nga ata qe kane keqkuptuar fene vs. ata qe kane keqkuptuar humanizmin dhe barazine midis njerezve, po te veme ne peshore sa njerez jane masakruar ne emer te fese dhe sa njerez jane masakruar ne emer te cdo shkaku tjeter ne bote te marra se bashku, te jesh i sigurt qe arsyeja fetare e kalon ne shkalle magnitude peshoren ne favor te vet.
Dhe ne kete realitet, i faktueshem nga historia... Ti guxon e flet per shembuj se ku te con ateizmi? Ti mor bashke-doktrins me kamikazet dhe allah-akbaret dhe ata qe therin gerrmaze dhe cirren rrugeve "vdekje fjales se lire, islami do triumfoje"... nje kopje e shemtuar me kryqetaret dhe shume e shume te tjere.. qe per ty quhen njerez qe e kane keqkuptuar fene, nje pjese, dhe nje pjese tjeter ne menyre gjenuine te ligj sepse helbete' nuk e kane emrin muslimane... Une jam shume i sigurt qe njerez qe keqkuptojne dhe abuzojne pushtetin ka dhe do kete perhere nga te gjithe, pavaresisht ideologjise. Por te shtremberosh influencen e ideologjise ne teresi ne kete forme qe perpiqesh ti, te perdoresh zgjuarsine e dikujt per te mashtruar te tjeret me cdo menyre, perfshire dhe doktrinen, dhe qe ka mundesine e pushtetit me diktat dhe dhune.. dhe ta perdoresh kete element si nje menyre qe te dalesh ke doktrina jote e preferuar qe eshte me e mira nga te tjerat duke ju shmangur analizes se vete doktrines ... S'te vjen zor dhe te ndohte nga vetja? Ke fytyre, ke guxim dhe flet ti per viktima... ?

Vazhdoje me dike tjeter kete diskutim... mua mu veshtirose komplet.. por s'e ke ti fajin. Pa fe njerezit e mire do vazhdojne te bejne veprime te mira dhe te keqinjte veprime te keqia. Por vetem feja eshte ne gjendje te beje njerez te mire te bejne veprime te keqia ne nje shkalle ekstreme mizorie dhe diligjence (e matshme me periudha kohore qindravjecare).
Feja te ka bere shume te ulet dhe te verber. Nuk je me i mire sesa akbaret e felliqur kudo neper bote. I qeshur, i mire, babaxhan, paqesor... por ekuivalenti i Uriah Heep tek "David Copperfield". Nese flas si anetar i forumit, konsideroje veten ne "ignore"... por nuk e bej dot realisht sepse mbaj dhe barren e te qenit Admin ne kete forum, dhe nuk mund te bej teknikisht dot dike ignore!

Felliqesia fetare s'paska fund.
 
Top