Cfarë i ndodh trupit tonë kur ne agjërojmë? (VIDEO)

Enea Xhani

Forumium maestatis
Ramazani i kaluar, ( gjate veres) perfshin 18 ore agjerim ne kulmin e veres nje sprove per trupin dhe mendjen e njeriut.
Zemra dhe gjaku-fillon pakesimi i gjakut ne sistemin e tretjes, kur ne agjerojme, keshtu qe me teper gjak shkon ne pjeset tjre te trupit. Si rredhoje trupi perdor kohen e agjerimit per te hequr depozitat e kolesterolit qe ndodhen ne venat e gjakut.
Mushkerite- Kur ne marrim fryme, trupi yne thith mijera toksina qe ndodhen rreth nesh. Agjerimi ndohmon ne heqjen e ketyre toksinave te grumbulluara ne mushkeri.
Lukthi- Lukthi shfrytezon kohen e agjerimit per tu pastruar veteveten nga papastertite e grumbulluara per te beret e mundur nje tretje me eficiente.
Zorret- Edhe zorret e shfrytezojne kete kohe per te pastruar veten nga papastertite
Melcia- e pasuron trupin me glikogjen; burimi i dyte i energjise dhe zberthen dhajmin per te prodhuar glycerol-nje tjeter burim energjie.
Veshkat- Gjate agjerimit, veshkat rrisin sasine e nxjerrjes se kripes dhe ujit, e cila con ne uljen e presionit te gjakut.
Muaji i Ramazanit ka shume perfitime per ne menatlisht, shpirterisht, fizikisht per sa kohe qe ju hani ushqimin e duhur dhe nuk e sforconi veten pertje mundesive tuaja fizike ju do te ndoheni ne nje gjendje shume te mire shendetesore ne fund te Ramazanit.
Nga Kur`ani famelarte: ,,O ju që besuat, agjërimi u është bërë obligim sikurse që ishte obligim edhe i atyre që ishin para jush, kështu që të bëheni të devotshëm {2:183}.
(Jeni të obliguar për) Ditë të caktuara, e kush është i sëmurë prej jush ose është në udhëtim (e nuk agjëroi), atëherë ai (le të agjërojë) më vonë aq ditë. E ata që i rëndon ai (nuk mund të agjërojnë), janë të obliguar për kompensim, ushqim (ditor), i një të varfëri, ai që nga vullneti jep më tepër, ajo është aq më mirë për te. Mirëpo, po qe se e dini, agjërimi është më i mirë për ju {2:184}.

Artikulli Origjinal : http://www.euralb.com/informacione-...e-i-ndodh-trupit-tone-kur-ne-agjerojme-video/

 

Al-Punk

Still here
artikulli shume i mire. (video pak si e dobet me ate audio, por informacioni teper i vlefshem!)
 

gurax

Pan ignoramus
Hmmm? Cfare i ndodh trupit kur dikush agjeron?

1) Shkeputur qe ketu:
http://www.leangains.com/2010/10/top-ten-fasting-myths-debunked.html
Te vezhguara me me imtesi, pjesa me e madhe e njerezve nuk kane asnje baze shkencore per pretendimet gjate agjerimit (fasting). Keto bindje lindin nga gjysem-te-verteta, perfundime te gabuara nga studime me cilesi te dobet apo gjysmake, ose kur citohen perfundime ne nje kontekst te ndryshuar.
(vazhdon nje liste me 10 elemente qe ne vazhdimesi merren per te verteta te mireqena por qe s'jane te tilla.)

2) Shkeputur qe ketu:
http://www.ncahf.org/articles/e-i/fasting.html
Ne kundershtim me cfare thone proponentet e agjerimeve, ky proces NUK e ndihmon melcine. Ne fakt, vetem e ve ate ne mbingarkese duke e ekspozuar shume neper helmet e ndryshme qe prodhohen gjate vete agjerimit. Agjerimi ne kete menyre mund te jete deri dhe me rrezikshmeri fatale sidomos kur aplikohet apo drejtohet nga njerez ideologjiste te cilet me kembengulje qendrojne te verber ndaj efekteve aktuale. ... Agjerimi nuk e pastron sistemin biologjik, por e ngarkon ate me toksina metabolike dhe ne te njejten kohe i ul organizmit aftesine qe t'i luftoje keto toksina. Agjerimi con menjehere ne nje dehidratim te shpejte dhe ulje drastike te natriumit dhe kaliumit. Kjo gje eshte e lidhur ngushte me nje renie te vellimit total te gjakut ne trup qe sjell ne simptomat e njohura si hipotension postural (ulje e tensionit sa here qe ngrihemi ne kembe) dhe gjendjen e te fiktit. Renie te metejshme te kaliumit cojne ne destabilizim fatal te ritmit te rrahjeve te zemres. Organimzi eshte i paafte te beje dallimin midis nje agjerimi te vullnetshem dhe urise dhe jane te panumerta rastet e vdekjeve gjate agjerimeve kur subjektet kane qene nen supervizion te rrepte mjekesor. Ata njerez qe kane mbijetuar nga periudha te perzgjatura agjerimesh jane shume te predispozuar te vuajne nga anemia, imunitet i dobesuar, osteoporoze, demtime ne veshka si dhe demtim te melcise.

3) Shkeputur qe ketu:
http://www.cbsnews.com/2100-500202_162-2717907.html
Ndonese disa praktikante pretendojne nje ndjenje euforie dhe 'clirimi', kjo ndjenje ka shume mundesi te krijohet nga fakti qe kane ndaluar se ngreni me nje diete te pasur dhe mund te jete rrjedhoje direkte e mpirjes se trurit si rrjedhoje e renies se nivelit te sheqernave ne gjak.

Nje google search per "effects fasting" jep shume pergjigje per kete pyetjen "Cfare i ndodh trupit kur agjerojme". Rezultatet, per shume e shume njerez, do te jene zhgenjyese.
 

Qyteti iBukur

Primus registratum
Nëse e merr google si burim te fakteve ateher.. ke humbur ne teresi kuptimin se qfar do te thot fakt*

Ndersa sa i perket videos me lart dhe videove te niveleve te tilla me te cilat pretendojn ta tregojn vleren e namazit apo agjerimit etj , personalisht si marr aspak per baz, dhe janë të tepërta.

Islami bazohet ne kuran dhe sunnet, ejo ne argumente shkencore, kjo keshtu sepse shkenca eshte pjell e fesë e si ka mundesi ajo që është ma e ult ta vertetoj ate qe eshte ma e lart ? :)

Sidoqoft ju flm nga moderatori dhe admini :D
 

Al-Punk

Still here
Nëse e merr google si burim te fakteve ateher.. ke humbur ne teresi kuptimin se qfar do te thot fakt*

Ndersa sa i perket videos me lart dhe videove te niveleve te tilla me te cilat pretendojn ta tregojn vleren e namazit apo agjerimit etj , personalisht si marr aspak per baz, dhe janë të tepërta.

Islami bazohet ne kuran dhe sunnet, ejo ne argumente shkencore, kjo keshtu sepse shkenca eshte pjell e fesë e si ka mundesi ajo që është ma e ult ta vertetoj ate qe eshte ma e lart ? :)

Sidoqoft ju flm nga moderatori dhe admini :D
Besimi i verber nuk eshte besim o miku im! Sic thote Umberto Eco, besimi i verber eshte pjelle e djallit dhe niveli me i larte i te keqes.
 

Qyteti iBukur

Primus registratum
Besimi i verber nuk eshte besim o miku im! Sic thote Umberto Eco, besimi i verber eshte pjelle e djallit dhe niveli me i larte i te keqes.
Para se t'me keq kuptosh e qe si rrjedhoj sjell keqinterpretimin e asaj qe kam shkruar ( e qe kjo e dya eshte cilesi e atyre qe kan pak njohuri per ato gjera qe flasin ), tento mem kuptu qfar kam thene...:) nuk e di kush eshte ky -Umberto filani mirpo pajtohem me ate fjalë.

ps: nëse diqka se ke te kjart pyet e mos kommento fjalet e huaja... kjo eshte ma e shendetshme
 

gurax

Pan ignoramus
fakt, - emer. Dicka reale dhe ekzistente, nje e vertete e verifikueshme. (perkthyer nga "World English Dictionary" per fjalen 'fact')
fakt, - emer. Nje e vertete e verifikueshme nga eksperienca dhe vezhgimi. Nje koncept vertetesia e te cilit eshte e mundur te provohet. (perkthyer nga "Free Online Dictionary" per fjalen 'fact').

Ne versionin e sugjeruar nga Qyteti Islam, cili eshte kuptimi i fjales "fakt", meqe une e kam humbur dhe e kam gabim?
 

hareid

Papirus rex
Hmmm? Cfare i ndodh trupit kur dikush agjeron?

1) Shkeputur qe ketu:
http://www.leangains.com/2010/10/top-ten-fasting-myths-debunked.html
Te vezhguara me me imtesi, pjesa me e madhe e njerezve nuk kane asnje baze shkencore per pretendimet gjate agjerimit (fasting). Keto bindje lindin nga gjysem-te-verteta, perfundime te gabuara nga studime me cilesi te dobet apo gjysmake, ose kur citohen perfundime ne nje kontekst te ndryshuar.
(vazhdon nje liste me 10 elemente qe ne vazhdimesi merren per te verteta te mireqena por qe s'jane te tilla.)

2) Shkeputur qe ketu:
http://www.ncahf.org/articles/e-i/fasting.html
Ne kundershtim me cfare thone proponentet e agjerimeve, ky proces NUK e ndihmon melcine. Ne fakt, vetem e ve ate ne mbingarkese duke e ekspozuar shume neper helmet e ndryshme qe prodhohen gjate vete agjerimit. Agjerimi ne kete menyre mund te jete deri dhe me rrezikshmeri fatale sidomos kur aplikohet apo drejtohet nga njerez ideologjiste te cilet me kembengulje qendrojne te verber ndaj efekteve aktuale. ... Agjerimi nuk e pastron sistemin biologjik, por e ngarkon ate me toksina metabolike dhe ne te njejten kohe i ul organizmit aftesine qe t'i luftoje keto toksina. Agjerimi con menjehere ne nje dehidratim te shpejte dhe ulje drastike te natriumit dhe kaliumit. Kjo gje eshte e lidhur ngushte me nje renie te vellimit total te gjakut ne trup qe sjell ne simptomat e njohura si hipotension postural (ulje e tensionit sa here qe ngrihemi ne kembe) dhe gjendjen e te fiktit. Renie te metejshme te kaliumit cojne ne destabilizim fatal te ritmit te rrahjeve te zemres. Organimzi eshte i paafte te beje dallimin midis nje agjerimi te vullnetshem dhe urise dhe jane te panumerta rastet e vdekjeve gjate agjerimeve kur subjektet kane qene nen supervizion te rrepte mjekesor. Ata njerez qe kane mbijetuar nga periudha te perzgjatura agjerimesh jane shume te predispozuar te vuajne nga anemia, imunitet i dobesuar, osteoporoze, demtime ne veshka si dhe demtim te melcise.

3) Shkeputur qe ketu:
http://www.cbsnews.com/2100-500202_162-2717907.html
Ndonese disa praktikante pretendojne nje ndjenje euforie dhe 'clirimi', kjo ndjenje ka shume mundesi te krijohet nga fakti qe kane ndaluar se ngreni me nje diete te pasur dhe mund te jete rrjedhoje direkte e mpirjes se trurit si rrjedhoje e renies se nivelit te sheqernave ne gjak.

Nje google search per "effects fasting" jep shume pergjigje per kete pyetjen "Cfare i ndodh trupit kur agjerojme". Rezultatet, per shume e shume njerez, do te jene zhgenjyese.

Si pasoje e atyre shkeputjeve na del se shume njerez paskan vdekur, vdesin dhe do te vdesin si pasoje e agjerimit!!!!!!!!!!!!!
Ai qe eshte i shendetshem dhe agjeron me deshiren dhe vullnetin e tij te plote, eshte i bindur qe te gjitha ato shkeputje te mesiperme nuk jane aspak te sakta.
Pastaj nese u besojme atyre shkeputjeve te mesiperme cfare tu themi ketyre shkeputjeve te meposhtme:

"Fasting canhelp protect against brain diseases, scientists say"

http://www.guardian.co.uk/society/2012/feb/18/fasting-protect-brain-diseases-scientists

ose

"How fasting could help you slow down the ageing process"

Read more: http://www.dailymail.co.uk/health/article-1250798/How-fasting-help-slow-ageing-process.html

Ose ne gjuhen gjermane:
„Fasten lehrt uns, die Gnade des Einfachen zu empfinden.“
Martin Heidegger

http://www.heilfasten-1.de/

Ka edhe shume faqe tjera........
 

gurax

Pan ignoramus
Pervec fjaleve kyce "mund" dhe "ndoshta" (can, could, may, etj) i vetmi konkluzion qe nxorra nga keto shkrime eshte rendesia e nje diete te balancuar. Ka dy meryra per te ulur nivelin e tepricave nutriente ne organizem. E para eshte ulja e dozave ushqimore ne menyre qe trupi te vendoset ne nje gjendje urie. E dyta eshte, (surprize!) me ane sporteve dhe aktiviteteve fizike. Njerezit ne pergjithesi jane pertace dhe midis ketyre dy mundesive do te zgjedhin ate qe eshte me pak impenjative. Provo bej nje prove me njerez rreth e rrotull, jepi dy alternativa per te eliminuar nje sasi ditore X kalorish ne dite:
A) Te hane vetem nje here ne dite nje sasi te percaktuar ushqimi.
B) Te bejne nje ore sport cdo dite.

Si ta merr mendja, cila do te jete zgjedhja me popullore?

Nje nder elementet e peshtire te fese, dhe sidomos asaj muslimane, eshte aneksimi i cfare te jete e mundur me teper nen jorganin hyjnor. Procese biologjike (reagim ndaj veshtiresive ushqyese si ketu pak me lart), faktore fizike (dicka komplekse qe ne dukje s'ka shpjegim, dite-nata si dhurate hyjnore qe te mundesoje gjumin), elemente qe s'kane asnje lidhje (fjala allah qe shkruhet ne rere nga kembet e pulbardhave qe ecin, fjala allah qe formohet here pas here ne filxhanin e kafes nga shkuma gjate perzjerjes) akrobaci aritmetike me numrat per te treguar qe ka numra te privilegjuar dhe hyjnore me te cilet mund te shpjegohet cdo gje, elemente shoqerore (vlerat morale, kujdesi per te moshuarit, rregullat e nje grupimi shoqeror), menyra se si jetohet (cdokush ka nje qellim hyjnor ne jete dhe patjeter duhet ta zbuloje se cfare eshte, sa here na dhodh dicka e mire falenderojme zotin dhe sa here qe na ndodh dicka e keqe kritikojme vetveten) e shume te tjera.

"Problemi me boten eshte qe budallenjte dhe fanatiket jane plot me siguri per cdo gje, ndersa inteligjentet plot me dyshime. Shpresat ekstreme lindin si pasoje e mizerjes ekstreme." - Bertrand Russell
 

hareid

Papirus rex
Edhe ne ato shkeputjet e tuat te atyre linqeve shume thenje kishin te bejne me fjalen kyce "mund" (can)!!!!

Provat i kam bere dhe i bej edhe me sport edhe me te agjeruar. As nga njera dhe as nga tjetra nuk kam patur dem, perkundrazi e kam ndier trupin me te lehte, me te shendetshem. Mos harro se nje mysliman ben sporte shume here ne dite per disa minuta edhe duke u falur, gje e cila nuk do te thote se falja e ka per qellim vetem sportin...
Njeher me heret kam thene se problemi yt eshte se ti shkruan me te degjuar ose me te lexuar te teksteve qe kane te bejne me njerez qe e kritikojne fene islame ose merresh me njerez te cilet nepermjet disave gjerave te cuditshme, sic i permende edhe ti, mundohen te e lartesojne fene islame. Jo ore zoteri, feja islame nuk ka nevoj qe dikush ta njohe Zotin ne rere qe eshte e shkruar nga kembet e pulebardhave dhe as neper filxhanat e fallxhoreve.... Zoti duhet njohur nga ARSYEJA nga SHKAKU nga NEVOJA e keshtu me rradhe...... Per te e njohur fene islame duhet te merresh me burimet dhe jo me thashethemet, as me keqinterpretimet per arsye te qejfit ose me mire me thene per arsye te fobise qe e ke ndaj kesaj feje. Leji anash paragjykimet se pjesa dermuese e shtate miliarde njerezve (e kam fjalen per besimtaret e te gjithe feve) nuk mund te jene budallej sepse nuk pajtohen me mendimet e pakices ateiste!

Wer an an nichts glaubt, verzweifelt an sich selber. "Ai i cili beson ne asgje, eshte i deshperuar me vetvehten"
Johann Wolfgang von Goethe (1749-1823), shkrimtar gjerman
 

gurax

Pan ignoramus
Po seksi hyn tek sportet? Se une e praktikoj perdite ne menyre te rregullt disa here.

Shkak dhe nevoje.. une asnjeren prej ketyre nuk e disponoj per te njohur Zotin. Sa per arsyen, me thote te tregoj barcaleta fetare, jane me te dobishme sesa kozmologjia fetare. Ndersa per burimet e fese islame, ne me te miren e tyre jane nje liber mitologjik, me ripaketim legjendash te lashta semite dhje arabe, ku detajohet se si duhet te ulemi, si duhet te dhj**im, si duhet te bejme seks, sa here duhet te falenderojme para dhe pas buke. Ne te njejten kohe, ligjeron skllaverimin e roberve te luftes, konkubinat, poligamine, krimet e mendimit, dhe inisiston ne pranimin total dhe te verber te shokut imagjinar.

Dhe sa per imformacion, pjesa me e madhe e shtate miliard njerezve ne bote, jane injorante.


Ne studimin nga eshte marre kjo statistike, eshte shkruar qe (cituar):
"Ne Europe, gradualisht niveli i edukimit eshte duke u rritur, por ende rrezultojne rreth cereku i popullates qe jane larguar nga shkollat me kualifikime shume te ulta. Keta perbejne 27% te popullates me moshe 25-64 vjec."

Dhe Europa eshte zona me edukim me te larte ne perqindje popullate, se bashku me Japonine.

Per Boten ne teresi, eshte me mire te fillojme qe ke analfabetizmi.Bota eshte injorante ne pjesen me te madhe te popullates, na pelqen apo jo. Ne kete forum eshte permendur shume here me pare, ne tema nga me te ndryshmet.
Nje injorant eshte shume me e thjeshte ta terheqesh per hunde sesa nje te shkolluar. Si dhe eshte shume me e thjeshte ta haje sapunin per djathe.

PS: Observim. Ne zonat ku ka perqindje me te larte muslimane ne bote, vihet re dhe nje diference ne shkollimin midis meshkujve dhe femrave. (pervec rekordeve ne analfabetizem, dukshem) Ndoshta ngaqe ne Kuran eshte shkruar ne menyre specifike qe femra e ka te drejten e shkollimit (falenderoni o femra Kuranin e madherishem qe ju ka dhene leje te shkoni ne shkolle).
 

hareid

Papirus rex
Wowww cfare tu themi te shkreteve „injorante fetare“, qe e paskan marre kot emrin si shkenctare.?!?! Qe sot shkenctaret duhet te quhen vetem ata te cilet na paskan qen, jane dhe do te jene ateiste. Qe sot ne te gjitha librat ku mesohen emrat e „injoranteve fetare“ si: Isaac Newton, Rene Descartes, Blaise Pascal, Avicena, Averrosi, Goethe, Max Planck e shume, shume “injorante” te tjere duhet te fshihen nga leksikoni shkentarereve te njohur. Qe sot numrat qe ne i shkruajme 1,2,3….. duhet te zevendesohen me numra te tjere sepse keto numra kane ardhur ne Europe nga „injorantet muslimane“. Algjebra duhet te zhduket si lende sepse e ka prejardhjen nga Al Chawarismi, qe ka qene nje „injorante muslimane“. Fillozofia greke duhet gjithsesi te ndryshohet sepse keshtu si e mesojme, ka te bej me komentimet dhe interpretimet e "injoranteve myslimane". Averrrosi (IBN Ruzhdi) dhe shume "injorante mesjetare" i kane trilluar emrat e fillozofeve greke si dhe mesimet e tyre, perse duhet ti mesojme???
Amerika duhet urgjentisht ti ndjeke mesimet dhe thenjet e Richard Dawkins duke e hequr nga dollari thenjen injorante „In God we trust“.... Ose, perse me e terheq...? Edhe me mire do te ishte sikur perpara fjales "trust" ti shtoheshte vetem mohimi "don't".....

Per Kur'anin dhe thenjet qe qendrojne aty, do te diskutoj vetem atehere kur do te jem i bindur se kam te bej me nje person qe e ka lexuar Ate. Duke perdorur thenje te degjuara, te keqinterpretuara, te shpifura......, cdo lloj diskutimi eshte i kote....
 

gurax

Pan ignoramus
Kete liber une e disponoj dhe e kam lexuar. Ka nje liste te gjate me personazhe te ndryshem gjate ketyre 2000 vjeteve te fundit, pak a shume. Duhet te mesosh te kuptosh ate qe lexon, te kuptosh diferencat e botekuptimeve ne kohe, te mesoh qe ateiste perpara 2000 vjetesh quheshin te krishteret prej paganeve dhe politeisteve, te mesosh qe ne fakt ateist i thoshte cdo besimtar i nje feje A nje dikujt tjeter qe nuk ishte dakord me fene A, etj etj etj.Ti ke shume gjera qe i di gabim. Psh numrat. Jane numrat arabe, jo numrat muslimane. Gjithashtu, prape duhet te rindertosh nivelet relative midis rendesise dhe sasise se nje karakteristike te vezhguar (mund te jete uje, dituri, gjatesi, intensitet fushe, etj). si psh Pitgora ne kohen e tij quhej qe ishte matematicien i rangut boteror, nderkohe qe sot njohuria ekuivalente eshte ajo qe mesohen ne klase te shtate elementare.

Sa per injorancen e induktuar nga muslimanizmi, eshte legjendare. Vetem nje shtyse e tille groteske do te shtynte dike si Kalif Omar qe ta shkaterronte me themel biblioteken e Aleksandrise ne shekullin e 7-te dhe kur kolonelet e tij te ushtrise hezituan te digjnin ate qe te tere e dinin te ishte nje thesar i pacmuar, Omari ne mencurine e til muslimane ju pergjigj: "Nese te tere ata libra thone gjera te kunderta nga sa ne kemi mesuar ne kuranin tone te ndritur, ata libra jane te gjenjeshtert dhe duhen djegur. Nese thone te njejten gje qe thuhen te kuranin tone te ndritur, jane te kote dhe duhen djegur." Dhe kjo i bindi te tere te mencurit vezullues. Ishte djegur e mjera biblioteke edhe me pare, duke filluar nga Cezari, por djegie si ajo qe bene hordhite muslimane, diligjenca dhe arsyeja baze, vazhdon te jete burim habie edhe sot e kesaj dite. Ekuacionet e Ajnshtajnit sot di te t'i shtjelloje dhe nxjerre cdo student i shkolles se larte per fizike dhe matematike... e keshtu me rradhe.

Dhe sa per ameriken... po pse nuk merr Francen si shembull qe ne monedhe kane (patur) te shkruar: Fraternite, Egalite, Liberte. (Vllazeri, barazi, liri)? Informohu nje here lidhur me historikun e asaj qe eshte shkruar ne dollarin amerikan. Do te mesosh gjera qe s'do te te pelqejne lidhur me arsyet se pse eshte ashtu, qe ne kohen e mbarimit te luftes civile.

Une kuranin e kam lexuar. E verteta? Pa dorashka? Me ka ardhur per te vjelle ne fund. Krahasuar me te tere librat e tjere "hyjnore", eshte me violenti, me kemi-zbuluar-ujin-e-ngrohte dhe me dopjo-standardi nga te tere te tjeret.
 

hareid

Papirus rex
Shume libra lexohen, por problemi eshte te menyra e te kuptuarit. Eshte ndryshe kur fillon dhe lexon nje liber duke patur fillimisht plot paragjykime. Pastaj, te menyra e te shkruarit, jo vetem ketu, nuk del edhe aq bindes se e ke lexuar Kur'anin. Sikur te e kishe lexuar, me siguri nuk do te beje gabime aq elementare duke i perzier thenjet biblike me ate Kur'anore, gje te cilen e ke bere mjaft here ne temat e mehershme. Pastaj te flasish per me shume "violenti" nga librat tjera "hyjnore" vetem e verteton se ti jo qe nuk e ke lexuar Kur'anin, por nuk ke lexuar as edhe nje liber "hyjnor", perndryshe nuk do te shkruaje fjale te tilla qe vetem e vertetojne mungesen e njohurive. Sipas asaj qe ti shkruan, mendoj se ti ke lexuar vetem tekste te interpretuara nga persona "alla Dawkins" qe kane trajtim armiqesor ndaj besimeve, por NUK KE LEXUAR asnje nga keto libra.

Mos i keqinterpreto thenjet (sic je mesuar) se askund nuk thashe se "numrat jane muslimane"! Lexo edhe njehere se cfare shkrova para se te keqinterpretosh: "Qe sot numrat qe ne i shkruajme 1,2,3….. duhet te zevendesohen me numra te tjere sepse keto numra kane ardhur ne Europe nga „injorantet muslimane“. Algjebra duhet te zhduket si lende sepse e ka prejardhjen nga Al Chawarismi, qe ka qene nje „injorante muslimane“.


Ti e shkruan thenjen e Omerit, pa me e ditur se sa e sakte eshte ajo.

Ne Wikipedian gjermane theksohet:

http://de.wikipedia.org/wiki/Bibliothek_von_Alexandria

"Als Alexandria 642 durch den Kalifen Umar ibn al-Chattab für den Islam erobert wurde, soll er der Überlieferung zufolge befohlen haben, noch vorhandene Bücher zu vernichten, die dem Koran widersprachen.Da nach islamischer Auffassung die übrigen Werke nur das wiederholten, was bereits im Koran stehe, seien sie überflüssig, und hätten guten Gewissens vernichtet werden können: „Bücher, deren Inhalt mit dem Koran übereinstimmen, werden nicht benötigt, diejenigen, die dem Koran widersprechen, werden nicht gewünscht. Zerstört sie also.“ [5]
Die Handschriften wurden dieser Legende zufolge zur Beheizung der öffentlichen Bäder verbrannt. Spätestens seit dem 18. Jahrhundert ist diese Geschichte umstritten, die moderne Forschung geht von einer Legendenbildung im 13. Jahrhundert aus.[6]Qe do te thote qe sipas keti shkrimi del se ajo thenje qe i mveshet se gjoja e ka thene Omeri dhe ajo djegje qe gjoja eshte bere nga muslimanet eshte nje legjende e shekullit 13-te dhe kjo histori ka filluar qe te dyshohet qe ne shekullin e 18-te.... Cdo koment i metutjeshem eshte i kote. Prandaj, mos i merr gjerat si te sakta vetem se te pelqejne tye ashtu... Apo, mos ndoshta per te e kenaqur fobine tende ndaj fese islame dhe besimtareve muslimane, vlen cdo gje qe lexohet pa marre parasysh se a eshte e sakte apo trillim?

Jam informuar shume mire me historikun e dollarit amerikane dhe e di qe aty ka gjera qe tye nuk te pelqejne. "Injorantet amerikane" duhet bindur qe te i besojne Dawkinsit dhe mesimeve te tij, ndoshta e nderrojne edhe thenjen ne dollar........
 

gurax

Pan ignoramus
Ndoshta. Ne fund te fundit nje legjende per nje legjende eshte tregtia, legjenda e Muhamedit ne shkembim te legjendes se Omarit. Po legjenden tjeter e di ti, qe ne te tere ate liber "hyjnor" nuk permendet asnjehere emri i Eves? Po ate tjetren, ate legjenden e vargjeve satanike dhe mashtrimit publik qe e shnderron ne profet te rreme? Ne Deutoronomi thuhet shume qarte qe mjafton nje here te vetme nje profet te thote fjale qe s'jane hyjnore dhe ne kete rast meriton vdekjen, pa kushte. Muslimanet e pranojne Deutoronomine si pararendes te kuranit. Ku eshte pra ky njeriu kaq i mire dhe hyjnor qe vlereson jeten personale mbi nje mesazh hyjnor qe do te vleje per te tere njerezimin? Jo po djalli jo po xhebraili, jo me mashtroi, jo s'e kuptova mire, e me the te thashe. Si t'i ve faj me pas nje sasie te konsiderueshme sektesh ne bote, sekte sataniste dhe qe librin e tyre te shenjte, librin e Luciferit, konsiderojne kuranin? Argumenti i rastit eshte qe aashtu sic u peshperiten vargjet satanike ne vesh te te perzgjedhurit, ashtu eshte peshperitur i tere libri, nga fillimi e deri ne fund. Nderkohe eshte demaskuar vetem nje strofe, pjesa tjeter eshte lene si nje test per njerezit: vetem te iluminuarit e kuptojne se cfare eshte ne te vertete.

Keto mor mik nuk i shpika une. Jane rrjedhoje e absurditetit te perralles moderrne qe ti e quan fe muslimane, versionin moderrn te Santa Klausit. S'mund te cojme cdo femije ne Pol te Veriut qe t'i mbushim mendjen qe eshte nje perralle.


Dhe ti ende nuk e di qe Amerika ne teresi konsiderohet dhe tashme pranohet dhe nga vete amerikanet, si nje nga vendet me edukim shume te ulet ne popullate dhe nje cilesi shume te dobet ne critical-thinking. Ne mase absolute jane diku ne mes te performances se nxenesve/studenteve nga e tere bota. Ne mase relative me sasine e shpenzimeve perkatese, jane diku nga fundi (rendimenti harxhe/performance).
 

hareid

Papirus rex
Muslimanet e pranojne Deutoronomin si pararendes te Kur'anit????????? Nga e gjete kete thenje??? Kur'ani e pranon Toren dhe Ungjillin origjinal, ashtu sic eshte cituar nga Mojsiu, dhe Jezusi si pararendes te Kur'anit por jo ndryshimet e bera aty. Besimi i cdo njeriu duhet respektuar pa marre parasysh se kush ne cfare beson. Sikur te e kishe lexuar Kur'anin me siguri do te e lexoje edhe citatin ku theksohet: " Ju keni fene tuaj (qe i permbahen) e une kam fene time (qe i permbahem)". Prandaj per mua nuk eshta aspak problem a beson dikush te luciferi, te dawkinsi apo te dikush tjeter. E respektoj besimin e cdonjerit dhe nuk kam as edhe nje arsye te vetme qe dikushi duhet urryer per arsye te besimit apo mosbesimit te tij.
Sa i perket "perralles moderne" dhe verzionit te Santa Klausit ta kam lene tye qe ti besosh. Me siguri Dawkinsi jo con juve deri ne pafundesi dhe va shpjegon se cdo gje ka filluar nga hici, nga rastesia dhe poashtu perfundon ne hic, ne rastesi apo jo......?
 

gurax

Pan ignoramus
Sotiiiiirrr.. Torah eshte i perbere nga pese libra, ndryshe Pentateuku. Njeri prej tyre eshte Deuteronomia. Meqe ra fjala... e ke lexuar ti pentateukun? Une po.

Respekti fitohet. Kjo pjesa e respektit te besimit eshte hipokrizi. Une mund te them qe besoj se universi eshte krijuar nga nje cope qurre e teshtimes se Akelsizurit, i cili do te vije dita qe do e fshije hunden me shamine e madhe kozmike dhe universi do te shkaterrohet (madje kjo dite nuk eshte larg) dhe me tej cikli do te rifilloje me nje tjeter qurre kozmike. Se cfare kupton ti me respekt besimi ne kete rast ti e di. Gjarperinj qe flasin, lindje nga virgjeresha, shetitje ne qiell me nje version te Pegasusit, shoku i padukshem qe me peshperit ne vesh dhe justifikon luften, skllaverine dhe nje bashkesi atrocitetesh te tjera qe mua me sjellin neveri (por predikon paqe, mos harrojme)... Ca thua ti, nej trupe e tere teatrale, ujku dhe kecat apo princesha qe puthi bretkocen dhe e beri princ, jane nje hic asgje.

Une di te them qe kjo e jotja eshte nje perralle ne nje liber me shume te tilla, secila pretendon te jete e verteta ultimate qe shpjegon cdo gje dhe tere universin. Wow! Nje version jep zgjidhje me qurre kozmike, nje tjeter me vezen Pan-Gu, nje tjeter me Kronusin, nje tjeter me Unani-Adapan, nje tjeter me Meztlin, nje tjeter me Yahvehin, nje tjeter me Allahun, nje tjeter me Raelianet... kshu jane te tere te ndricuar. Bej nje xhiro tek pavioni i skizofreneve ne ndonje spital. Do habitesh sa te iluminuar ka atje.

Po na hidh pak drite mbi gruan pa emer te Ademit, genjeshhtrat e Muhamedit ne Meke me vargjet satanike dhe pse edhe e kuptoi qe kishte folur fallcitete, nuk pati b*le te veproje sipas mesimeve te meparshme te po te njejtit Yahveh sic pershkruhet ne Deuteronomi dhe te vetevritej per mashtrim ne emer te zotit, por me paturpesi deklaroi (apo kete e thua ti?) qe Deuteronomia ja ka futur kot.
Per hebrejt, islamistet jane thjesht nje sekt, sic jane dhe bektashit per muslimanet. Nje lloj mode, sot eshte nje grup fesh ne mode (tere hordhia e feve abrahamike), dje ka qene nje tjeter, (paganet,politeistet, shamanizmi) neser do jete nje tjeter...
Per vertesine se cila perralle eshte me e sakta, s'e ke me mua diskutimin, por minimumi me nje hebre, si pjese e nje feje pararendese, pjelle e se ciles eshte muslimanizmi.
 

hareid

Papirus rex
Sa i perket thenjes se paverifikuar ne lidhje me Omerin dhe muslimanet lexo edhe keto:

Bernard Lewis ne "The Vanished Library"Lewis, Bernard.. The New York Review of Books. 37(14). 27 September 1990.has argued that this version, though untrue, was reinforced in mediaeval times by Saladin, who decided to break up the Fatimid caliphate's collection of heretical Isma'ili texts in Cairo following his restoration of Sunnism to Egypt, and will have judged that the story of the caliph Umar's support of a library's destruction would make his own actions seem more acceptable.[38] Kelly Trumble[39] and Roy MacLeod[40] reject the story as well.

Trumble, Kelly; MacIntyre Marshall, Robina (2003). The Library of Alexandria. "Today most scholars have discredited the story of the story of the destruction of the Library by the Muslims."

Poashtu edhe historian anglez Edward. Gibbon, ne „ Decline and Fall“ , chapter 51 flet per shpifje ndaj khalifit Umar dhe muslimaneve..
 

hareid

Papirus rex
Sotiiiiirrr.. Torah eshte i perbere nga pese libra, ndryshe Pentateuku. Njeri prej tyre eshte Deuteronomia. Meqe ra fjala... e ke lexuar ti pentateukun? Une po.

Respekti fitohet. Kjo pjesa e respektit te besimit eshte hipokrizi. Une mund te them qe besoj se universi eshte krijuar nga nje cope qurre e teshtimes se Akelsizurit, i cili do te vije dita qe do e fshije hunden me shamine e madhe kozmike dhe me tej cikli do te rifilloje me nje tjeter qurre kozmike. Se cfare kupton ti me respekt besimi ne kete rast ti e di. Une di te them qe kshu ne tym e kuturu, se kshu nje version jep zgjidhje me qurre kozmike, nje tjeter me vezen Pan-Gu, nje tjeter me Kronusin, nje tjeter me Unani-Adapan, nje tjeter me Meztlin, nje tjeter me Yahvehin, nje tjeter me Allahun, nje tjeter me Raelianet... ehuuu.. sa idjoter ka ne bote.
Po na hidh pak drite mbi gruan pa emer te Ademit, genjeshhtrat e Muhamedit ne Meke me vargjet satanike dhe pse edhe e kuptoi qe kishte folur fallcitete, nuk pati b*le te veproje sipas mesimeve te meparshme te po te njejtit Yahveh sic pershkruhet ne Deuteronomi dhe te vetevritej per mashtrim ne emer te zotit, por me paturpesi deklaroi (apo kete e thua ti?) qe Deuteronomia ja ka futur kot.
Per hebrejt, islamistet jane thjesht nje sekt, sic jane dhe bektashit per muslimanet. Nje lloj mode, sote eshte kjo fe ne mode (tere hordhia e feve abrahamike), dje ka qene nje tjeter, (paganet,politeistet, shamanizmi) neser do jete nje tjeter. Per vertesine se cila perralle eshte me e sakta, s'e ke me mua diskutimin, por minimumi me nje hebre, si pjese e nje feje pararendese, pjelle e se ciles eshte muslimanizmi.

Kur te mesohesh te shprehesh dhe te diskutosh ne menyre te kulturuar do te diskutoj me tutje me ty. Fjalet banale si dhe mosrepsketin qe e tregon mbaje per veti. Eshte i kot cdo diskutim me nje person qe mendon se din cdo gje, eshte i kot cdo diskutim me nje person qe eshte plot paragjykime. Eshte i kot cdo diskutim me nje person qe nxjerr thenje te paverifikuara, dhe te pasakta vetem per te e diskredituar fene e tjetrit. Zoteri, vazhdo te ndjekish edhe me tutje Dawkinsin dhe shkrimet e tij, nuk me pengon aspak. Ti mbaje qendrimin tend une qendrimin tim.
Gjithe te mirat..

PS. Si "me i dituri" qe je, per ty me siguri nuk vlejne diskutimet me "injorantet" prandaj ne kete rast, ne pritje te rezultatit, me mire do te ishte te e ndjekim "Bastin e Pascalit"...;)
 

gurax

Pan ignoramus
Sipas bastit te Paskalit, ka disa probleme madhore. Dhe te lutem mos ma shkel syrin se me duket sikur me gjuan. Une nuk i paragjykoj gustot e te tjereve por po te them qe nuk jam homoseksual.

Problemi i pare eshte me natyre kauzalistike, qe do te thote se interesi (personal) per te besuar ne dicka nuk e ben kete gje reale, nuk eshte shkak i mjaftueshem qe te sjelle ne ekszistence kete dicka ne studim. Interesi im psh, mendoj i ndryshem nga yti, me shtyn te besoj per shume arsye tek qurrja, kam me shume sesa nje interes te tille, por prape kjo gje nuk e ben qurren kozmike te vertete.

Problemi i dyte ka dy ane.
Njera ane ka te beje me martiret per nje ceshtje me te madhe (keta jane shume popullore ne islam). Ana tjeter eshte qe nese ndjekim kete logjike, shume shpejt do te mberrijme ne vrasje masive dhe holokauste te frikshme. Eshte shume e thjeshte si perfundim, e tera llogaritje, e tera statistikore, meqe dhe shtrimi fillestar i ketij problemi eshte fiks i tille, statistikor.
Nje person kur lind eshte e paditur se cfare do te behet, qafir apo besimtar. Dmth qe ka nje rrezik 50% dhe 50% per t'u bere qafir. Ne 100 persona do te thote qe ka 100 veta qe kane po aq shance te behen qafire sa dhe besimtare. Ne rastin e pare shkon ne ferr, ne te dytin ne parajse dhe le te marrim rastin ideal matematikor qe 50 ikin ne parajse dhe 50 ne ferr. Tashti... po sikur, te nxjerrim nje vullnetar qe do e dije qe do shkoje ne ferr, dhe t'i vrase te 100 keta persona qe sapo lindin, kur akoma jane te panjollosur dhe s'kane bere mekate? Si viktima te nje vrasje te pamerituar do te shkonin te tere ne parajse, dhe vullnetari do te shkoje sigurisht ne ferr per krimin qe beri.

Ne rastin e pare kemi 50 ne parajse dhe 50 ne ferr.
Ne rastin e dyte kemi 100 ne parajse dhe 1 ne ferr.

Vrasesi eshte nje martir, nje i sakrifikuar, por ama per *SIGURINE ABSOLUTE* qe 100 veta do te shkojne patjeter ne parajse, nje kompromis per te miren e perbashket, nje levizje taktike per te GARANTUAR 100% vajtjen ne parajse te po atyre qe pa kete levizje taktike do te kishin 50% shance per ne parajse dhe 50% shance per ne ferr.
Cdo gjeneral, absolutisht cdo gjeneral, midis ketyre dy opsioneve, nese ka nje ushtri me 100 vete do te zgjidhte opsionin e dyte.

Problemi i trete eshte qe nje zgjedhje e tille per interes sic pershkruhet ne bastin e Paskalit, supozohet qe dallohet nga zoti qe eshte nje puro interes personal, eshte hipokrizi dhe besimi eshte fallco, eshte nje tregti. Dhe nje besimtar i rreme nuk eshte besimtar, eshte jo vetem genjeshtar (i zakonshem qe genjen njerezit) por genjeshtar ndaj hyjnores dhe perfundon si rrjedhim ne .. ne? Ferr.

Basti Paskalit, ne ditet e sotme or cun, eshte i konsumuar qe prej shume kohesh, nuk perben asgje tjeter pervecse nje ilustrim per ate cfare njihen me emrin oksimorone.
 
Top