Ca vargje nga unë,e panjohura!

e panjohura

Valoris scriptorum
---------Sonte---------
Sonte do të doja
Të bëhem një re e zezë
T'ia zë dritën e hënës
Asgjë mos të shof mbi dhe
Pasi nuk shof fytyrën e Nënës!
Në mes të një pyelli të dendur
Në zgavrat e lisave të futem thellë
Mos të dalë fare nga aty
E mbyllur të rrij në terrë,
As dritë as diell nuk dua të shiqoj
Dua vetëm edhe një herë
Në ëndërr ta përqafoj
....
 

e panjohura

Valoris scriptorum
------Me zemrën bisedova!------


Dua- të dehem sot,të bëhem tapë
Dua- të qëndroj me ty në kujtime
Dua- sot ti harroj vuajtjet që kam patë
Dua- të bisedoj me ty,zemra ime

E- dij që s'jamë e drejt me ty
E- dij që shpesh herë të mundoj
E- dij që ta ndrrova ritmin e punës
E- dij zemër por duro,s'mundem të ndryshoj!

S'mundem- të t'premtoj moj zemër
S'mundem- të t'genjej për jetë
S'mundem- pa e kujtua atë emër
S-mundem- të ndryshoj,e till kam mbet!Dua-
Dua-
Dua-
Dua-

E-
E-
E-
E-

S'mundem-
S'mundem-
S'mundem-
S-mundem------------------------------
 

e panjohura

Valoris scriptorum
--Urime ditelindja Zemer!----(Urim nga varri)

Urime ditelindja zemer
Nga varri te uroj
Kam shum dhe mbi vehte
S'mund te t'perqafoj!

Edhe po te kisha mundesi
Nuk do ta puthja ballin
Buzet i kam te ngrira
S'do ta shuaja mallin!!

Edhe duart i kam te ngrira
Nuk mund te t'ledhatoj
Syt me jane shterr moti
S'mund as te lotoj!

Eh pra shpirti ime
Ky eshte urimi nga une
Nje mbaje ne mend
Se te dashta shum!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
--Edhe te gjallet me uruan----

Hmmm......
Me than:Urime urime
Me uruan jete te gjate
Eh,i thash vetes sime
Per kend te jetosh moj e ngrat?

Ata qe i dashta shum
Iken dhe me lan ne vetmi
Kujtim te vetem me lan
Vetem ca fotografi!

Shpesh c'mallem me dheun
Qe moti i ka mbulua
Pergjigjeje nuk marr kurr
Athua me kan harrua?
 

e panjohura

Valoris scriptorum
----O qiell.....---


O qiell i uruar
C'po ndodh me ty sot
Ti leshon shi nga lart
E une s'po i ndal kta lot!

Me sy nuk po shof
Koka me dhemb shum
Trupi me eshte renduar
Vuajtje,a ke fund?

Nje rreze dielli kerkoj
Athua gjendet kund per mua
Apo edhe dielli e hena
Me mua jane hidherua!?


Pse nuk jame e fort
Si shkembi i kalas
T'i harroj te gjitha
S'e keshtu dua me plas!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
----Dhëmbje-Mikja ime!------


U bëra mike me dhëmbjen
Kurr nuk më tradhëtoj
Ju betova pasi është besnike
Kurr s'do ta largoj!

Më mban në duart e saj
Gjithmonë pran e shterngoj
Edhe atëherë kur qaj
Edhe ndojherë kur,,këndoj''!

Nuk ju merzita e përlotur
As në gjum nuk më le vet
Pra dhëmbja ime është
Një mike e vërtet!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
Mos Qani Kur Iken Dielli...Jo nuk do te qaj per diellin
Kur iken nga une
Pasi nuk i nxen fare
Ata qe i dashta shum!

As per henen nuk trishtohem
Nese fare nuk bene drite
Pasi thelle nene toke
Ajo nuk shendrit!

As shiun nuk e dua
Me merziti aq shum
S'dij pse s'pushon ai
E te vazhdoj une!

Bora e bukur duket
Por e merzitshme eshte per mua
Mi mbyll te gjitha rruget
Varreve si me ju ofrua??
 

e panjohura

Valoris scriptorum
----Më vran.....

Më vran
U zgjova
Plaga u shërua
Më gjuajtën në lum
Notova
Ja dola
Prap shpëtova
Eh,më ndan nga dashuria
Për tokë u rrëzova
Kjo qe më e rënd
Nuk ja dola
Ani,që e rrëzuar vazhdova!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
---------Rruga---------

Netet pa gjum
Ditet pa pushim
Kto te gjitha ishin
Per TY o miku im!

Tani jam e semuar
Dua te pushoj
Dua keto dite
Ne qetesi ti kaloj

Kur ke mall per mua
Dua te kujtohesh
Asgje s'te premtova
Duhet te pajtohesh!

Nje jete te lumtur te uroj
Une kam tjeter rrugetim
I lutem Zotit shum
Mos te jet nje rruge pa kthim!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
-----Rrugë pa dobi------

I lakmova dites me diell,rrugtova
Ju erdha mbi kokat Tuaja te c'mallem
Po per cudi asnjeri nuk me pershendeti,
Athua ishin hidherua,a po menduan qe i harrova?

Mbi ato ,,shtepit'' tuaja,nga nje lot ua dhurova
E permalluar edhe me teper mbeta
Asgje perveq pullazeve tuaja mbi ,,shtepit''nuk gjeta
Veshtir ua ktheva kurrizin,me guret u perqafova!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
---------Pritëheshtja------


Nese pritja eshte heshtje,heshtja c'fare eshte?
A eshte si njera si tjetra e veshtire, apo mua me duket
Qe te dyja duan kohe te mesohen,rezultati cili do jete
Kete duhet pas durim e besim, pastaj ta mesosh vertet!

Veshtir te perballesh me gjera qe nuk ke njohuri
Me to do sjellesh probleme vetevetes dhe tjerve
Me mire te strukem atje ku isha me pare
Dhe c'fare te me servir kjo jete te pres per,,karshi''!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
-----Një figurë kërkoj-----


Ne qiellin e perhimt,kam drejtua shikimin
Ne ato re te shkaperderdhura si shllunga
Kerkoj te gjeje nje figur qe me ngjan mua
Kerkoja me ato re te hinta,ta shuaj pikllimin!

Nje rreze dielli ne largesi me duket
E lodhur e rraskapitur mundohet te deportoj
Largohu,i thash me denesje te shpirtit te lodhur
Me le te qete te lutem o diell,nuk mundem te t'duroj!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
-------Një jetë-------


Një jetë të tërë u mundova të t'harroj
Të ngjitem brigjeve të larta me shpejtësi
Prap rrëshqitje të rënda pa dashje pësova
Dhe kthehem e përlotur i themë vetes sime
-Edhe kësaj radhe nuk ja dola,deshtova!

Cdo gjë m'ep shenjë të mos hyj fare në këtë garë
Dicka nga brendësija me thote,,Ndalo,nuk të shkon"
E unë prap kokëfort,e padëgjueshme mundohem të arrij
Mbi ato shkrepa të larta pran qiellit,me mendime të cuditshme
Me shpresë që atje lart mbi re,lumturija ime qëndron!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
-----Pse humbe???----

Pse humbe nga endrrat e mia
A e din qe u be kohe e gjate pa ty ne enderr
Me lajmro..se paku ne enderr me thuaj
Ku gabova,qe u hidherove,me mbyti vetmia!

Eja ma ledhato ballin,koka po me qahet
Me ato buze te ngrira akull,eja ma puthe ballin
Edhe nese me kurr nuk do te zgjohem e gjalle
Se paku ne enderr,do te ma shuash mallin!

Eja nuk do te zgjohem,syt te mbyllur do i mbaje
Vetem edhe njehere me prek,me ledhato dhe hesht
E dij qe Ti vuan por lot nuk ke,te jane ngrir
E pra me lejo edhe nje enderr,ne preherin tend te qaj!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
-----------Pse?-----------


Me thoje te dua shum
Nuk me paske dashur fare
Po te me doje moj zemer
S'do m'leje n'kete bote genjeshtare!

Vendin ku takoheshim shpirt
E pagezuam,,Fole e lumturis"
Tani kur Ti nuk je me
E quaj,,Fole tragjike e dashuris"

Druri qe e mbollem se bashku
Eshte rrite eshte bere lis
Qdo mbremje qdo mengjes i ofrohem
Pa me degjua askush,emrin tend peshperis!!!

Deri sa te jame gjalle mbi toke
Me lotin tim do ta ujis
E kur edhe une iku nga kjo bote
Mekat!Do te thahet ky Lis!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
-----Pika shiu.....------
Ma lagun fytyren
me perkdhelin
i fshijn gjurmat tuaja...
kurse era e leht mi zgjon mendimet
ndihem e lodhur
po frigohem....
E ti shetit
nga nje enderr ne tjetren
Ma viziton vetmin
Fytyren e ke te shtangur
Pse hesht??
Bertit...piskat thuaj qe po shkon
Por prap ne gjysem bertim ndalu...
dhe behu endrra ime
Leshoje nje lot
e dij qe nuk te del loti
nga ajo fytyr e shtanguar
por behu te lutem
Pjese e endrres sime....
 

e panjohura

Valoris scriptorum
-----,,Femij te llastuar''-----


Sonte nuk kam gjume
Sonte dua te t'kujtoj
Asnje detaj qe kaluam se bashku
Nuk dua ta harroj!
Te lidhur dore per dore
Vraponim te gezuar
Athua njemend ishim
Si c'na quanin
,,Femij te llastuar''
Jo jo nuk ishim
Te llastuar as Ti as une
Ishim dy te dashuruar
Eh,pse u dashtem aq shum??
Mengjezi dua te me ze te zgjuar
S'dua t'i mbylli syt
Nga friga qe me humbin kujtimet
Mbetem prap e vetmuar
Pa kujtimet qe i mbaj ne gji
Ajo do me mbyt!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
----Nje lot----

Ai lot ne syrin tend
ma ndryshoi ritmin e jetes
Vetem at lot mos ta shihja
Kah rrokulliset mbi faqen tende
Ishte lot plot dhembje
Ishte lot plot dashuri
Ishte paralajmrim i ndarjes
Ishte fund-per mua e per Ty!
Ato pika loti,qe mbi fytyre na rane
Ishin lotet e dhembjes
Dy zemra qe u dashten aq shum
Njehere e pergjithmon-U ndan!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
-----Mos më ngushlloni!----

Nuk dua te me ngushlloj
Njeri i gjalle mbi kete toke
Do ta ngushlloj veten time
Njashtu si bera gjere me sot!

Askush mos te brengoset
Per dhembjet qe kam ne zemer
Une do t'i perballoj ballehapur
Ani qe mendon dikush-

-Nuk mundet se eshte femer-!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
------Me mbaje!-----

Me mbaje si engjullin nen sqetull
S'mendova se do me largosh fare
Sa shum i besuam moj zemer
Kesaj bote genjeshtare!

Tani kur mbeta e vetmuar,kam mall
Nganjehere mendohem ne vetevehte
Athua cfar mbeta une ne kete jete
Engjull apo djall!

E djallezuar nuk isha kurrnjehere
Te betohem ne kta dy sy
Ani qe u munduan te me djallezojn
Do mbetem prap-engjellush....

Ashtu sikur me quaje Ti!
 
Top