Ca vargje nga unë,e panjohura!

e panjohura

Valoris scriptorum
Me morri malli!

Me morri malli te qeshem si dikur
Athua kam qesh ndoj here
Apo nuk buzeqesha kurr!

Pse e harrova buzeqeshjen vall?
Pse me iku nga buzet e mia
Dhe mbeta vetem me vaj e mall!

Asgje nuk ndryshova nga jeta
Asgje as nuk do te ndryshoj
E perlotur linda e perlotur mbeta!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
-----Babi!---------( Festa e Fiter Bajramit)Neser do te vij tek varri
Por nuk do vij me lot
Do ta uroj festen
Qe ne e festojm mbi toke!

Tavolinen festive Babi
Une kur do ta shtroj
Vendin ku ti u ulje
Pjaten do ta servoj!

Ndoshta s'jam e drejt
Me Ty o Nena ime e shtrenjt
Babin e kisha mbeshtetje
Kete te gjithe e kan vrejt!

Kur me qante zemra
Ai qante me mua
Koken ma vnonte ne preher
Flokun duke ma lemua!

Me mungon ajo dore
Me mungon zeri yt
Kur degjoj thirrjen BABI
Dicka me ngulfat ne fyt!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
------Një vizitë varreve----


Sot tek varri Babi
Unë kur u ofrova
E perqafova gurin
Por fare nuk lotova!

Edhe ke Nëna ime
Loti s'më pikoj
Por ke Engjëllusha
Zemra nuk duroj!

Ju ula te koka
Lotët me shkonin krua
U mundova të shtërngohem
Po s'munda me i ndalua!

Tek Ti i dashuri im
Erdha me lot në sy
Ah sa e drejt do të ishte
Të isha edhe unë me Ty!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
----Mu fikën dritat!----

Më janë errësuar syt
Shkronjat po më ikun
Thuase të gjithë pas shpinde
Dritat po mi fikun!

As drita e hënës
Nuk më ndriqon fare
Iku edhe ajo nga unë
Mbeta si qyqare!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
----Nuk dij------


Nuk dij a te shkruaj
Per vete a per ty
Mu kan mbeshtjell shkronjat
Vendet s'po ua dij!

Nuk eshte hera e pare
Qe keshtu po me ndodhe
Mu ka ngatrrua jeta
Truri me eshte lodhe!

Edhe ditet e javes
Mu kane bere njesoj
Ne kohe te fundit shpirt
As muajt s'i dalloj!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
-----Zgjimë mesnate-------


Ne mesnat u zgjova
E perlotur shum
Kisha pa nje enderr
Me tronditi pa fund!

Kinse kisha shkua
Ne nje vend te huaj
Kerkoja dicka te humbur
Zjarin qe ta shuaj!

Me pyeste dikush
A mos kerkon pune
Jo,i thash ne enderr
E kam nje pune une!

Iu lutja te huajit
Deshiren te ma plotesoj
Ne vend t'imin te me kthej
Vetem ate deshiroj!

I erdhi keq atij
Deshiren ma plotesoj
Me ktheu ne vend t'imin
Rojtare e varreve te punoj!

Ah thash me vetevete
Sa u gezova sot
Kur me doli gjumi
Isha e lar ne lot!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
---Dialogu me pasqyrën------

Nje buzeqeshje u mundova,
Syrit, t'ja fal në pasqyrë.
U mundova unë e shkreta
Dhe nuk ja dola dot' kurrë.

Vet' pasqyra qe mësuar,
Se çdo ditë shef vetëm lotë.
Unë mendoja e nxituar,
Kjo pasqyrë s'më shikon dotë.

Dëshiroj të jem e lumtur,
Pak e lumtur në pasqyrë.
U mendova e pa bindur
Dhe nuk ja dola dot' kurrë.

Pse moj pasqyrë e uruar,
Buzëqeshjen s'ma pranon!
E kupton që e kam fallco,
E kupton që nuk më shkon?!..
 

e panjohura

Valoris scriptorum
------Një zë!--------

Nje plogeshti ma kaploj trupin
Dicka me therri ne zemer
Papritmas nje ze pas meje
E thrriste tendin emer!

Lotet me rridhnin krua
Kur koken mbrapa e ktheva
E pash nje moshatare tenden
Sa shum qe u mallengjeva!

Dashta te i ofrohem pran
Flokun t'ia ledhatoj
Prap ndalova veten
Nga friga se mos po e trazoj!

S'po mund ta bind veten
Qe duhet Jetua pa ty
Sa shum qava sot
Si nuk mu verbuan keta sy!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
Me mungon!

Me mungon buzqeshja
E kerkoj ne cdo skut
Athua ma moret me vete
Nen toke te zeze e keni fut?

Kerkoj me vite mbi toke
Buzqeshjen nuk e gjeje dot
Goja ndojhere kur me qesh
Syt me mbushen me lot!

Ne nje fshat kishte nje krua
Me than qe nuk rrjedhe,eshte shterr
Nuk pati fuqi as ai krua i uruar
Te shtyhet me lotin qe une derdh!

Cdo nate e heshtur lutem
Ne enderr te me vini ngadal
Me thell ne vuajtje po futem
Ah,se c'me dogji ky mall!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
Porosi!

Kur une sdo jem me ne jete
mos me vajto
kendoje nje keng te lehte
per mua jeto

Kur te varri me qoni
lot mos derdhni per mua
dy fjal te mi thoni
vdiq per te jetua

Kur nata te bije mbi varrin
nuk do te kem me frig
tani ktu do shuaj mallin
nuk kam nevoj per drite
..
 

e panjohura

Valoris scriptorum
-------Kur me nuk do te jemi!-----


Edhe nese na vajtojn
S'do ti degjojm dot
Edhe nese na thrrasin
Do na thrrasin kot

Atje kur te shkojm
Eshte nje rruge pa kthim
Nuk dua te qaj askush
Atje do gjejm pushim

Zogut mbi varr te kendoj
Nuk mund t'ia ndali
Le ta kendoj ate kenge
Qe e degjonim per se gjalli
 

e panjohura

Valoris scriptorum
________NJE MALLE!!!__________
Kam nje malle ne zemer
Nuk dije as ta tregoj
Diqka me ka zane frymen
S'mundem te duroj

E shtrire pran dritares
Nje zoge ngadal troket
Jam une thot zogu
Kam ardhe me te pershendet

U mundova te ngrihem ngadal
Por syte mi kaploj terri
E zogu iku kraheleht
Nuk arrijta ta perkdheli!!!!!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
-----Mos me thuani!!!!-----

Mos me thuani harroje
E keni te Kot
Mos me thuani ka vdek
Nuk do bindem dot

Me lejoni ta qaj
Me lejoni ta vajtoj
Mos ma ndaloni ju lutem
Te vdekur ta perqafoj

Si te perballoj??
Ju lutem me thoni
Behuni real me mua
Mos me mashtroni

Pse moj vdekje e bekuar
Ma more driten e syrit
Pse me le mua ne jete
Ta vuaj te zijt e ullirit
...
 

e panjohura

Valoris scriptorum
-----Jetë--------

Mu servove njashtu si deshte vet
Nuk të prita kaq te hidhur kurr
Të kerkoj po s'të gjeta askund
Ti jetë e pashpirt më mbeshtete për mur!

Athua nuk dijta të t'jetoj
Apo ti vet nuk më lejove
Apo ishte dikush që të shtyu
E mua fare s'më dëgjove?

Jetoj prap jetoj në këtë botë
Por sdij si ta quaj jetë
Një gjë u binda shum herë
Se po u jetohka edhe nëse ndjenja ka vdek!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
---Nuk jamë e njejt....----

Sa shum me merr malli
Te shkruaj vargje gezimi
Po ku ti gjej e mjera
Nuk me len pikllimi!

Ku ta marr gezimin
Qe ne varg ta shkruaj
Bashk me ty eshte tret
Tani vetem vuaj!

Kur ishim se bashku
Qeshnim me embelsi
Tani s'kam buzqeshje
Vetem lote ne sy!

Si su shterren lotet
Po quditem shum
Kur ne vazhdimesi
Rrjedhin si nje lum

Kur do te ndalet loti
Kur s'do kam merzi
Ateher mbaron jeta
Tek ti do te vij!

Me prit shpirti ime
Se te dashta shum
Ndoshta s'do me njohesh
Kam ndryshua shum!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
Edhe......!!


Nese me kerkoni ndonjehere ...
Do t'jem e merzitur plot mall
Nga dhembja qe kam ne shpirt
Nuk do jem ajo qe me mbani ne mend
Do t'jam nje grua e mplakur
Nga vuajtja e mallengjimi
Vitet me iken aq shpejt
Sepse me shkatrroi pikellemi
Pra mos me kerkoni kurr
Me mbani ne mend si dikur
Kur isha e hareshme,plot jete
E jo si nje grua statuj!!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
-----Mos me ngushlloni....----

Sot mos me ngushlloni
Dua te qaj ne vetmi
As dritat nuk i ndezi
Po rrij ne terr te zi!

Sot mos mi trazoni kujtimet
Dua t'i mbledhi ne nje vend
Dua vetem te kujtoj te kaluaren
Per asgje tjeter s'kam vend!

Sot me mua mos qani
Dua te qaj e vetmuar
Dua qe loti te derdhet lirshem
Tek vendi i deshiruar!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
----Rrugëtova gjatë!----

Ditë të tëra rrugëtova
Qiellin me re ta kaloj
Të kërkoj pak diell të ngrohem
Kot u mundova,rrugëtimi dështoj!

U ktheva në pikënisje prap
Me re të zeza të shoqërohem
Pasi nuk gjeta diell të ngrohem
Më duhet me re e me shi të pajtohem!

Këto i kam besnike gjithmonë
Nga unë nuk largohen për jetë
Vonë është me kërkua diellin
Ka kohë të gjatë nga unë ka tretë!
 

e panjohura

Valoris scriptorum
-------Nënës sime-----

A më ndin o nëna ime e shtrenjt
Kur të thërras e zgjuar dhe në gjum
Athua m'i degjon thirrjet e mija o e shenjtë
Pa Ty mbeta si një dru-cung!

Pse ditët kaq të gjata pa Ty
Pse netët me kalojn pa i mbyll syt
A thua është malli që më kaplon
O nënë! më beso,më mungon përqafimi Yt!

Më mungon fjala jote e ëmbël
Këshillat tuaja më mbajn në jetë
Po mos të i kujtoja ato fjalë
Qysh moti do isha tretë!

Edhe tani kur përballem
Me vuajtje e mundime
Me fjalët e tua c'mallem
Ishe dhe mbete krenaria ime!

O duar-buta ime nënë
Më mungon ledhatimi yt
Më mungon thënja jote
,,Të dua moj flokë-art"

As floku më nuk shkëlqen
I mungon ai ledhatim
Eh sa vështirë qenka o nënë
Të mbetesh jetim!
 
Top