Artikulli i dites: (Me terhoqi vemendjen ky shkrim...)

Airbourne

Papirus rex
Pushtoi( i MASAKROI ky ftyreMIU) 4 shtete si President, habit George W. Bush: Kufijtë duhet të respektohen!

Duke peshuar debatin kontradiktor të emigracionit që ka kapluar Amerikën, ish-presidenti George W. Bush sugjeroi që amerikanët të gjejnë një terren të përbashkët për të thyer bllokimin politik.

“Kjo fillon me njohjen e një përgjegjësie të thjeshtë në kufi – dhe, në një situatë kaotike shpesh, duke qenë të gatshëm të deklarojmë qartë: Kufijtë nuk janë arbitrar dhe duhet të respektohen – së bashku me burrat dhe gratë e bukura të shërbimeve të emigracionit dhe Patrullat kufitare”, tha ai gjatë një ceremonie të natyralizimit për shtetasit e rinj, të pritur në Qendrën Presidenciale Bush në Dallas, Teksas.

Komentet e tij vijnë teksa plani i Donald Trump mbi gjendjen e emergjencës në kufirin SHBA-Meksikë u bllokua nga Kongresi, ndërkohë që Presidenti mendon se kjo krizë mund të lehtësohet duke ndërtuar një mur për të mbajtur larg emigrantët e paligjshëm.

Por a është Bush vërtetë personi i duhur për të ligjëruar në Amerikë për shenjtërinë e kufijve?

Jo,” u përgjigj masivisht Twitter-i.

“Kufijtë duhet të respektohen? Sa për të qeshur”, shkroi një përdorues i Twitter, i cili më pas nxori shifra të civilëve dhe ushtarakëve amerikanë të vrarë gjatë pushtimit të Irakut nga SHBA.

“Nëse nuk është kufiri i Irakut, apo jo?”, shkroi me ironi një tjetër duke i kujtuar Bushit urdhrin për ndërhyrjen e armatosur në Irak.

Të tjerë theksuan se politikat katastrofike amerikane në Amerikën Latine dhe Jugore kanë luajtur një rol kyç në destabilizimin e rajonit, duke krijuar rrëmujën e imigracionit, të cilën Bush tha se ishte aq i etur për ta zgjidhur.

Në të vërtetë, duket e çuditshme që ish-presidenti papritmas po vlerëson kufijtë e kombeve sovrane me një nderim kaq të lartë. Bush, karrierën e tij si President e ka lidhur me bombardimin dhe/ose pushtimin e Afganistanit, Irakut, Pakistanit dhe Somalisë.

SHBA gjithashtu besohet se kanë kryer sulme me avionë në Jemen dhe Filipine gjatë dy mandateve të Bushit.

PS....se mos vetem bushi qe asht ka Bolena e vllores....thone PALIkaret.
 

Airbourne

Papirus rex
Israel, Greece to Build Radar on Crete Amid Rapprochement– Reports.

The two countries in the Eastern Mediterranean, as well as Cyprus, have been boosting their ties, strengthening military and economic cooperation, including the planned construction of an East Med underwater pipeline with the estimated cost of $8 billion.

The Long Horizon marine radar system will be built by Israel and Greece in eastern Crete, the Greek newspaper Kathimerini reports. The enhanced coverage of the radar will allow both countries to monitor the Eastern Mediterranean basin. The daily has not disclosed the cost of the project, saying only that it is “not insignificant,” especially taking into account Greece’s reduced military budget.

According to the outlet, Athens and Tel Aviv have been drifting together recently, boosting their military ties among other things. Greece has recently agreed with Israel to share know-how for its navy, which has begun to develop. According to the outlet, 40 Israeli probationers will be carried by a Greek transporter from Haifa to Crete, without any stops in Cyprus, by the end of the month. The Israelis will join the Greek forces during upcoming drills and then return to Haifa after a stop in Milos and Rhodes.

On the other hand, Athens has been open to the possibility of bolstering its arms gaps with the help of Israel, as Kathimerini noted. Among other things, Greece has rented seven drones from Israel for search and rescue operations.

Israel’s Haaretz reports that Cyprus also shares the Israeli interests in the region. The list of common interests includes a stance on the situation in Syria and Lebanon as well as uneasy relations with Turkey.

Apart from military and political cooperation, which is to be confirmed during an upcoming trilateral Greek-Israeli-Cypriot summit with US Secretary of State Mike Pompeo, the three countries are developing a major economic project — the undersea East Med pipeline, designed to deliver natural gas from the Eastern Mediterranean to Europe via Greece and Cyprus. Greek Prime Minister Alexis Tsipras, Israeli PM Benjamin Netanyahu and Cyprus President Nicos Anastasiades are expected to sign the .....GRAND DEAL, agreed upon in 2018, within the month, as the Greek media earlier reported.

The 2,000-kilometre underwater pipeline is intended to have a capacity of 12 billion cubic metres of gas annually, delivering fuel from Israel’s Leviathan, named one of the largest young gas reserves in the world, and the Aphrodite offshore gas fields. Additionally, the venture was boosted in February when it was announced that large gas deposits had been discovered in Cyprus.

The line, which is almost twice as long as Russia's Turk Stream pipeline, is estimated to cost $8 billion and is said to be the world's deepest underwater gas pipeline. Egypt, the only Muslim nation besides Jordan that has a peace treaty with Israel, is also seeking to export its newly discovered gas reserves, and has expressed interest in joining the project.

10:48 19.03.2019....EUROPE.

Nje HULUMTIM THOTE....Sipas Vrojtimit Gjeologjik të SHBA, vëllimi i rezervave të pazbuluara arrin në rreth 620 miliardë metra kub gaz natyror.Fusha e gazit Leviatani, zbuluar në dhjetor 2010, është një nga rezervat më të mëdha të gazit në botë.

Permbledhje...ku bie Levietani si gjeografi?
2-Kur filloi kriza greke?
3-KUR filluan pranverat arabe?
Dhe perse Izraeli nuk e njeH Kosoven?

Fazit....po lexove jevgjiter kombinati,arschGESICHT aus kelQYRRA ne WICHSER von scutari ngelesh....PALLOSH.

Diten e mire.
 

Airbourne

Papirus rex
Raporti i lumturisë: Kosova në vendin e 46-të në Botë.

Raporti i sivjetshëm i lumturisë fokusohet në lumturinë dhe komunitetin: se si lumturia ka evoluar gjatë dhjetëra viteve të fundit, me fokus në teknologjitë, normat shoqërore, konfliktet dhe politikat qeveritare që i kanë nxitur këto ndryshime.

FAZIT.....
Haradinaj: Unë dhe politika i kemi fajet pse qytetarët po largohen nga Kosova.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së Qeverisë ka folur edhe për ikjet e qytetarëve të Kosovës nga vendi.

Sipas tij, fajet për këtë i ka politika por edhe ai. “Politika i ka fajet edhe unë i kam fajet që qytetarët po ikin nga vendi”, është deklaruar Haradinaj, raportojnë mediat në Kosovë.

REALITETI...KJO me Mar 19, 2019 18:46 Europe.

Memdimi per SOT....sa te kene MIKROBE trojet e namuna tip kashtash dhe PESHTARAKER PIS armandos,drenushe me kqyrje si BYCE ne brendesi dhe lere me JASHTE saj apo SHEMTIRE nuk behet HAJER.

Dalte per (diten) e mire.
 

Airbourne

Papirus rex
Mali i Zi e vulos: Nuk preket demarkacioni me Kosovën.

Ministri i Punëve të Jashtme të Malit të Zi, Srgjan Darmanoviq, ka deklaruar se çështja e Demarkacionit mes Malit të Zi dhe Kosovës është problem i zgjidhur. Ai u shpreh se nuk e shohin si një çështje të hapur ndërmjet dy vendeve.

Këto komente i ka bërë pas takimit që ka pasur me ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli.

“Problemi është zgjidhur. Ne nuk e shohim si një çështje të hapur ndërmjet këtyre dy vendeve… Nuk ka pika kontestuese kjo është kryer”, është shprehur ai.

Edhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, ka deklaruar se çështja e demarkacionit është çështje e zgjidhur.

“Është komisioni ndërshtetëror që do të dal dhe do shënojë këtë kufi dhe unë besoj që ky problem është i zgjidhur dhe nuk është temë diskutimi. Problemi është zgjidhur, kemi një marrëveshje me Malin e Zi dhe kjo zgjidhje ka pasur goxha jehonë të madhe ndërkombëtarisht si hap jashtëzakonisht fisnik i dy shteteve në zgjidhjen e problemeve pa intervenime nga jashtë, pa ndërmjetësime, ne këtë problem e kemi zgjedhur vetë, është i zgjidhur problemi”, tha ai.

Shenimi IM...burimet i kqyrni,ndersa ky ministri i jashtem KOQEVAR ma shkine nuk banet(persene e gjeni juve kete here).

.......................................................................................................................................................................

VV: Haradinajt iu desh një vit që ta kuptojë se e kanë mashtruar për Demarkacionin.

Lëvizja Vetëvendosje mbajti konferencë për media në ambientet e Kuvendit të Kosovës për një vjetorin e ratifikimit të marrëveshjes Demarkacionit me Malin e Zi, prej nga Kosova humbi 8.200 hektarë një vit më parë më 21 mars 2018. Në konferencë folën shefi i grupit parlamentar të Lëvizjes, Glauk Konjufca dhe anëtarja e kryesisë dhe deputetja e Lëvizjes, Arbërie Nagavci.

Haradinaj u bë Kryeministër duke premtuar korrigjimin e gabimeve të Demarkacionit me Malin e Zi. Një vit më pas, nuk është bërë asnjë hap përpara, asnjë raport apo sqarim për korrigjimin e tij”, tha Nagavci.

Deputetja Nagavci kujtoi deklaratat ku vetë deputetët e AAK-së shpreheshin se ishin detyruar ta votonin marrëveshjen dhe se vizat do të liberalizoheshin menjëherë pas ratifikimit të saj. Prej një viti, Kosova vteëm ka humbur dhe vizat akoma nuk janë liberalizuar. Për më tepër, deputetja Nagavci shpjegoi se si ratifikimi i Demarkacionit me idenë e korrigjimit të versionit fillestar po shërben aktualisht si precedent për Presidentin Thaçi që të rehatojë në sferën tonë publike idenë e ndryshimit të kufijve me Serbinë. Krejt çka Qeveria ka bërë për një vit janë skandale korruptive, punësime partiake e familjare.

Deputeti Konjufca theksoi në vazhdim deklaratën e Kryeminsitrit Haradinaj të datës 2 mars, ku ky i fundit e kishte pranuar se e kishin mashtruar në rastin e Demarkacionit dhe sesi kjo nuk do të përsëritet sërish me rastin e marrëveshjes me Serbinë.

“Ky deklarim i Haradinajt i vërteton pretendimet e para një viti të Lëvizjes se Kosova tashmë i ka humbur 8.200 hektar dhe se Kryeministri ose është mashtruar ose po mashtron. Prej një viti komisioni nuk ka dalë fare në terren, edhe pse vullneti dhe gadishmëria e anëtarëve të tij nuk mungon”, tha ai.

“Nëse je Kryeministër që të mashtron gjithkush, për besë duhet të japësh dorëheqje”, u shpreh deputeti Konjufca.

Në fund u tha se në këto kushte Kryeministri duhet të marrë përgjegjësi edhe për mashtrimin që ka bërë për liberalizimin e vizave, por edhe për mashtrimin që ia kanë bërë për Demarkacionin.

Nga kohanet.

Shenimi i AIRBOURNE.....mua po me mashtrove njehere,paksa si veshtire per here te dyte.Rrapushit po ja falna,pasiqe te pakten eshte PERPLASUR me ruset,ndersa SHPIJUNAT e tjere,rrinin prapa pucive apo kullave.

AproPO....po bahet shume zhurme qe nje X person paska ofenduar memedheun,dhe nga kush???
Nga ata/o qe jane jashte sinoreve dhe te bejne moral.E vetmja pergjigje ADEKUATE: n.q-se Atdheu apo peoples eshte bere MIKROB-us,urdheroni dhe kthehuni,n.q-se keni ilaqe,por me llape ne Tirone i BIE=GORE.
FAZIT...noi cinike ftyrePRISHUR i tregoi Airbourne shendetin apo na qenka bere <merak> se i fyejta caubojsit ne usa.Te vrej ate BYTHSHKERDHYMIN e saj, qe i ka bo ate muschin aq interesant,se mos i shkoj per LESH.AI i benit (me te vogel) eshte ndare nga JETA me kohe......FATKEQESISHT,por jo ZAGARE si me siper.

Gezuar Pranveren Motra dhe juve vellezer.

ALE.
 
Last edited:

Airbourne

Papirus rex

PRINCIPI i DEMOKRACISE...ESHTE....VETVENDOSJE....sipas Putin.
Dhe ju GAFORRE me flamur se merni mundimin ta kundershtoni.
SEPSE...skeni BYCE,dhe juve merreni me ...epopera te KURACIT.
PERHERE kjo PYETJE..kur skiptaret do bejne REFERENDUM per BASHKIM...ASNJEHERE dhe perse?
Sepse ilyriada e alexandros na u be veriore,FALE dhe partive skiptare.
NESER do mundoheni te krijoni ILLYRIDEN e darit,por do ju THONE...ju VOTUAT.
Dhe ruset e njohen Macedonine west.
 

Al-Punk

Still here
Nga Top Chanel përcillet lajmi që avokati i Shullazit eshte gjetur i vdekur. Lajmi përmend një ekzekutim

Gurra, mbrëmjen e djeshme në qytetin e Elbasanit, i ka marrë në dorë Prokuroria për Krimet e Rënda. Paraprakisht dyshohet se pista e ekzekutimit të tij, lidhet me detyrën si avokat, pasi Gurra njihej si një prej juristëve që u ka dalë në mbrojtje disa prej personazheve të përfshirë në shumë çështje të rënda kriminale, si Çapjave në Elbasan, apo edhe Emiljano Shullazit.


Ravik Gurra u ekzekutua mbrëmjen e djeshme në qytetin e Elbasanit, ndërsa disa minuta më vonë, në aksin dytësor Elbasan-Tiranë, u gjet një makinë e djegur.


Burime nga hetimet dyshojnë se pikërisht ky mjet u përdor nga tre personat që morën pjesë në ekzekutimin e avokatit Gurra, mbrëmjen e djeshme në Elbasan./Top Channel
Ta kenë hequr vetë qafe?
 

Airbourne

Papirus rex
Einen wichtigen Schritt hat die Daimler AG gemacht, indem der deutsche Autohersteller eine Mercedes-Benz-Fabrik gestern in der Nähe von Moskau offiziell eröffnet hat.
Ne ceremonine e inagurimit presidenti i Rusise,falenderoi PERSONALISHT investitoret,qe do prodhojne 25.000 kerra ne vit per tregun rus,dhe qe do te krijoje apo HAPI....1.000 ven de te reja PUNE.

MercedesRussland.jpeg

FAZIT eshte KJO...Das ist der richtige Weg, Zusammenarbeit und Handel ... nicht Krieg!

JA dhe perseja...

Alle NATO-Staaten gaben 2017 fast 1 Billion Dollar fürs Militär aus, also 1000 Milliarden!!!

Ndersa ruset me 2018-n.....Russland aber nur im Vergleich 63,1 Milliarden Dollar 2018.

Pra NATA 15 here me SHUME per ARMATIME.

AproPO....tek telegrafi shqiptar(as rus dhe as serb) keni nje interviste nga nje ish reprezentativ i administrates te Bill Clinton,qe jep FAKTE apo 1 nga ato aresyet se kush apo perse pushoi ose mbaroi lufta ne Kosove.Po ishte dhe ai agjent rus,se kam fajin une qe ata me flamur jane....KOKRRAT e MAGAREVE.

ENJOY....


GREATE SONG and....BeauteFULL...BILD.

Naten e mire.
 

Airbourne

Papirus rex
Milaim Zeka: Ne vetëm xhenazet i nderojmë, Fetnetes asnjë post nuk ia dhamë.

Edhe deputeti i Nismës Socialdemokrate Milaim Zeka, ka reaguar pas lajmit për vdekjen e Fetnete Ramosajt, një prej ushtareve të para të UÇK-së.

Zeka, në një postim në Facebook, ka thënë se shqiptarët janë i vetmi popull qe vetëm të vdekurit i nderon dhe respekton.

Sipas tij, sa ishte gjallë Ramosaj, pak kush e donte, nderonte dhe respektonte, derisa thekson se asaj nuk iu dha asnjë post, edhe pse ishte sinonim i femrës më të mirë shqiptare.

Reagimi i Zekës pa ndërhyrje:

Fitnete Ramosaj paska marre adrese te perhereshme

Kur ikin njerezit ne ate boten tjeter, te gjithe flasim fjale te mira. Ndoshta jemi i vetmi popull qe vetem xhenazet i nderojme dhe i respektojme.

Sa ishte e gjalle Fitnetja, pak kush nga ne e kemi dashte, nderu dhe respektu. Fitnetja ka qene sinonim i femres te mire shqipetare. Ajo ka qene yrnneki i Xheve Krasniqit Lladrovci. Po asnje post nuk i dhame. Nejse…

Fitnete Ramosaj do mbetet tregimi i mire per kater vajzat e mia.

Burimi...Tetova 1.

Shenimi IM.....kete qe e ka shkruar nuk e honeps dot....por KETU ka ABSOLUTmua te DREJTE.Ndersa keta FUNDERRINAT FUKSA te uqk-se te DARIT ja u morr gabzerin,qaushi,KERMAT kashta apo qdo picku materu me flamur.

AproPO....shkruhemi para ores 18.00,and....................


555 SEKONDA(+,- jedan ose dve) ART,F..........g,EXTREME>BRILIANT GREATE.

AGRE.
 

Airbourne

Papirus rex
Declining security in Libya results in personnel relocation, agility emphasis

Due to increased unrest in Libya, a contingent of U.S. forces supporting U.S. Africa Command temporarily relocated in response to security conditions on the ground.

Due to increased unrest in Libya, a contingent of U.S. forces supporting U.S. Africa Command temporarily relocated from the country in response to security conditions on the ground.

U.S. Africa Command’s mission in Libya involves military support to diplomatic missions, counter-terrorism activities, enhancing partnerships, and improving security across the region.

U.S. Africa Command remains committed to a secure and stable Libya, which contributes to regional security. U.S. Africa Command is conducting prudent military planning while continuing to assess the security situation. The command is making the personnel adjustments in response to the evolving security situation. U.S. Africa Command will continue to monitor conditions on the ground in Libya, and assess the feasibility for renewed U.S. military presence, as appropriate.

“The security realities on the ground in Libya are growing increasingly complex and unpredictable,” said U.S. Marine Corps Gen. Thomas Waldhauser, commander, U.S. Africa Command. “Even with an adjustment of the force, we will continue to remain agile in support of existing U.S. strategy.”

The United Nations continues to call for a political solution for a stable and secure Libya. U.S. Africa Command will continue to do its part to support the government and people of Libya.

By U.S. AFRICA COMMAND PUBLIC AFFAIRS, United States Africa CommandStuttgart, GermanyApr 07, 2019.

Tashti per Libine ne te kaluaren....apo festen ose diten e grave.

Im Jahr 1996 verfügten bereits 43 % der Frauen über einen höheren Schulabschluss – ebenso viele wie Männer. Das Mindestheiratsalter wurde auf 18 Jahre festgesetzt, Kinderehen verboten. Frauen durften nicht zur Ehe gezwungen werden.
Ab 1973 wurden Frauen bei der Einreichung von Scheidungen bezüglich ihrer Rechte den Männern gleichgesetzt. Frauen konnten sich jederzeit scheiden lassen und alles, was sie in die Ehe eingebracht hatten, wurde ihnen zugesprochen.
1970 wurde eine Vielzahl von Gesetzen zur Lage der berufstätigen Frau verabschiedet, unter anderem das Recht auf gleiche Bezahlung bei gleicher Arbeit
[1]. Das Renteneintrittsalter für Frauen wurde auf 55 Jahre festgesetzt.
1979 wurde in Tripolis eine Militärakademie für Frauen gegründet.
Bouseyfi Kulthum war Libyens erste weibliche Pilotin.
Es war verboten, Frauen in ihrer Mobilität zu beschränken. Sie besaßen einen Pass und durften selbstverständlich Auto fahren..


AJO qe ka bere hulumtimin, eshte BAZUAR ne DOKUMENTE nga...... Human Rights Council.me......4.1.011(google aty dhe HAP ....veshet per LIBINE).

Cila eshte KJO HULUMTUESJA....BRILIANTE(sipas kendveshtrimit qe ka shkruesi).

In Albanien wurde Die FRAU mit der Übersetzung der Führer durch die archäologischen Ausgrabungsstätten Apollonia, Buthrotum und Byllis ins Deutsche betraut.

2016 erschien die vierte Auflage ihres historischen Reiseführers “Auf den Spuren der antiken Via Egnatia” im Wiesenburg Verlag.

004.JPG

FAZIT.....ka <APET> mundesi te jete agjente ruse,per MAJMUNET KAFSHE,SPECIE te NGORDHURA me flamur.

Fillim jave te mbare vellezer dhe motrat e Airbourne.

Kalofshi me se MBARE.

Tschyss.


 

Airbourne

Papirus rex
Mirembrema dhe njekohesisht....

Matoshi: Ikjet masive nga Kosova, lajme për interesa ruse.

Këshilltari politik i kryeministrit Ramush Haradinaj, Halil Matoshi, ka deklaruar se lajmet për kinse ikjet masive nga Kosova janë gënjeshtra për përfitime politike ose propagandë për interesat ruse në rajon.


Ai në një postim në Facebook shkruan se shkrimet e një pjese të portaleve për kinse ikje masive nga vendi janë të rreme që po bëhen për hesape të opozitës dhe për klikime.

Postimi i plotë pa ndërhyrje:

“Ikja nga Kosova dhe ndikimi rus

(Ikja kinse masive nga Kosova âsht ose rrenë për përfitume politike ose propagandë – Fake News- për interesat ruse në rajon…)

E vertete âsht që edhe unë shkoj e pres për një vizë. Me orë e punoj për Qeverinë e vendit tim.

Po kush merr vizë (zyrtare, pune apo turistike) e pret biletë avioni nuk është ikje. Është lëvizje ligjore.

Njerëzit shkojnë zyrtarisht për punë e biznes.

Një pranverë si kjo – me Dacia Crossover për vetëm 108 euro në muaj

E SPONSORUARMËSO MË SHUMË

Shkojnë te familja.

Viza jepen për bashkim familjar.

Për punë. E pse mos me shku me punu?

Kosova nuk âsht Zvicër!?

Kemi nevojë për punë e pare.

Po shkojnë gjinja edhe për qef.

Ikja bâhet PA VIZA!?

Si më 1990.

Me dhunë, si më 1999.

Dhe p’ej zori si më 2015.

Me heçamë, maleve e prrojve.

Kah Tisa. Ju kujtohet!???

Me autobusa, kur të ndjek nji anmik mas, siç na ndiqte Serbia, në vitet ‘90 të shekullit të kaluem.

Kemi jetu me ndihma e s’kemi ikë.

Ju kujtohet mielli e zejtini i “Nânës Terezë”!?

Kemi rezistu do, s’kemi ikë n’Suedi.

Paramendojeni Kosovën sikur të iknim të gjithë!?

Pra hiçnu agjendave opozitare se po rrejnë!

Dhe ju, disa portale të Prishtinës po rreni, për hesape të opozitës dhe për me ba Fake Neës! Klikime.

Kosova nuk po zbrazet.

Kosovarët duen punë!

Po e duen ma shumë Kosovën.

Pra nuk po ikin.

Kosova nuk braktiset kurrë!

Unë dhe familja ime nuk kemi ikë as nën shiun e granatave të Serbisë më 1999.

Na kanë lypë shumë pare. S’kemi pasë.

(***)

Nuk po ikin as më të varfërit.

Me marrë vizë të rregullt nga një shtet i BE-së ose cilido qoftë shtet, nuk âsht ikje. Âsht leje me dalë, me fitu, me e ndreq jetën.

E kush do, kur do me u kthy te sh’pia. N’atdhe.


Mos rreni mâ!!!

Se âsht tradhti ndaj atdheut!


Propaganda se në Kosovë nuk ka bukë âsht e Serbisë, bâhet me pare t’Rusisë!

A nuk e tha antishqiptari ndër ma t’poshtrit Ivica Daćič: “Ju jepnu viza (shtetet e BE-së) ne u japim autobusa”!?

Tregim i shpifur.

Tjerat janë histori plot vështirësi në Kosovë. Ka papunësi e padrejtësi.

I dijmë tê gjithë!

Por që mund t’i zgjidhim bashkë.

Ju lutem, mos rreni me shti n’dorë pushtet politik ose për hesape ruse!?”

Shenimi IM....shkrimi le per te deshiruar,per sa i perket gjuhes Shqipe(shkruhet PERHERE me te madhe,pavaresisht se nuk eshte ne fjalorin shqip-shqip,pra duhet ta kqyrni juve,m.q-se shkruesi eshte rus).

Ky keshilltari politik(mendoja se vetem ne kohen e P.P.SH-se ishte ky term ose ne ate te ish Jugosllavise),eshte nje THI,DERR,MUSHKE dhe KURAC MAGARI.Tashti PERSE...

Hulumtim: Alarmante, Kosova po zbrazet me përmasa të një eksodi, shteti po flenë!

Kohëve të fundit është vërejtur një shtim i jashtëzakonshëm i numrit të të rinjve që po e braktisin Kosovën, e që shumica prej tyre po shkojnë me viza pune nëpër vende të ndryshme të Bashkimit Evropian. Për dallim prej ikjes masive që ndodhi gjatë vitit 2014-2015, ku mbi 100.000 qytetarë ikën ilegalisht nga Kosova drejt vendeve të BE-së, sot ky migrim po bëhet në mënyrë të rregullt duke shkuar me viza pune e ku shumica prej tyre po zbarkojnë në Gjermani.

Indeksonline ka bërë një hulumtim disa ditorë rreth aplikimit dhe pajisjes me viza pune të mijëra qytetarëve anembanë Kosovës në ambasadën e Gjermanisë, Sllovenisë dhe Kroacisë. Më poshtë mund ta shihni video storjen dhe foto reportazhin e përgatitur nga Indeksonline.

Kjo është fotografia që tregon më së miri gjendjen para ambasadës gjermane në Prishtinë, është ditë e martë, data 1 prill, ora 15:00, dita kur merren vizat e punës në ambasadën gjermane.

Disa policë të Kosovës në këtë kohë bllokojnë për automjete hyrje-daljet e rrugës që çon tek ambasada, jo për shkaqe sigurie por sepse rruga është e stërmbushur me njerëz dhe kalimi i veturave është i pamundur. Qindra të rinj janë dyndur para ambasadës duke pritur në ankth e me kokën zgjatur duke dëgjuar zyrtarin e ambasadës teksa thërret emrat e aplikantëve: Çlirim, Herolind, Shpetim, Liridona,(emra Shqiptare) janë disa prej qindra emrave që thërret me zë të lartë zyrtari i ambasadës.

Çlirimi, një djalë rreth të 20-tave me kujdes çan turmën e njerëzve dhe afrohet te sporteli ku i japin një zarfë të mbyllur. Në atë zarf ndodhet fati i jetës i cili do të ja përcaktojë të ardhmen e tij mbi të tashmen e zymtë dhe të pashpresë në vendin e tij. Çlirimi e hap me kujdes zarfin në të cilën ndodhet pasaporta, i shpalos fletët me kujdes, e ofron pasaportën drejt fytyrës, ai nuk ka besim as në sytë e tij. “Urime bir, ta paskan dhanë vizën”, i thotë shoku që ka në krah. Çlirimit i shkëlqejnë sytë e i buzëqesh fytyra dhe i hidhet shokut në përqafim.

Policia dhe sigurimi nuk lejojnë të filmojmë para ambasadës, por as Çlirimi nuk dëshiron të flas para kamerës. “Jo, jo mos u m’nguc të lutna se s’po du me fol, ti edhe vet pe sheh krejt po ikin mu krejt shokët më kanë shku edhe do janë tu prit me shku ma shumë mos më nguc se s’po du me fol”.

Nga turma e njerëzve duke buzëqeshur del edhe një çift i ri, jo më shumë se 25-vjeç.

Ata ecin krah për krah me njëri tjetrin me pasaporta në duar, nuk dëshirojnë të identifikohen dhe na flasin shkurt për Indeksonline.

“Arsyet janë të thjeshta këtu nuk ka perspektivë na dytë jemi inxhinierë edhe masterin e kemi të kryer dhe kemi apliku për viza pune me sistemin “Blue Card” dhe menjëherë naj kan dhanë vizat”, thonë ata.

Në pyetjen tonë se a do të kthehen për të jetuar më në Kosovë, ata me ironi shprehen “Po, po more qysh jo” dhe largohen duke qeshur me zë.

Nikson Pervorfi nga Gjakova, i cili është rreth 45-vjeç sapo ka marrë vizën ai përqafon me gëzim gruan dhe djalin që e ka rreth të 20-tave.

“Çështja e familjes me siguru një të ardhme ma të mirë, këtu kam punuar po s’ka kurgjo këtu tash ta shohim qysh po na presin gjermanët”, na tregon Niksoni.

B.I., cili nuk dëshiron të identifikohet thotë se ka punuar në bankë dhe rrogën e ka 1 250 euro por edhe ai ka vendosur ta lëshoj Kosovën sepse këtu nuk sheh të ardhme për vajzën e tij.

“Unë e kam një vajzë të vogël dhe po du me ja mundësu asaj një jetë normale, s’kem ditë me ndërtu shtet po shkoj me një shtet hazër, e dy arsyet kryesore janë arsimi dhe shëndetësia, unë kam punu 7 vjet në bankë, 1 250 euro e kam pas rrogën po me pare as s’mun e blen shnetën e as arsimin e k’tu k’to janë katastrof”.

Një burrë fytyrëngrysur del nga turma, me krahun e vendosur mbi supet e të birit të cilit i buzëqeshte fytyra teksa shikon pasaportën.

“Unë i kam 5 fmi sot rinia me humb edhe me dal jashtë për neve është tmerr, për çka jena mundue na për një të ardhme të qetyne fmive unë jam mundue me i shkollue secili e ka fakultetin e kryer qetash ma të voglin e kam n’fakultetin medicinë edhe për ta pres që ta merr vizen edhe të del jashtë. Çka je tuj pa ti sot në Kosovë a ma punëson ti mue djalin?

Indeksonline ka kontaktuar me Ambasadën gjermane për të marr informacione rreth shifrave të aplikimeve dhe vizave të lëshuara për vitin 2018 dhe gjatë këtij viti.

“Ambasada gjermane në Prishtinë në vitin 2018 ka lëshuar rreth 38.000 viza. Këtu përfshihen vizat për qëndrime afatshkurtëra (të ashtuquajturat viza Schengen për turizëm, udhëtime afariste, etj.), sikurse edhe për qëndrime afatgjata (punësim, studime, bashkim familjar etj.). Për vitin 2019 parashihet që shifrat të sillen rreth nivelit të periudhës krahasuese me vitet paraprake Ambasada gjermane vitet e kaluara i ka shtuar dukshëm kapacitetet për përpunimin e kërkesave për viza dhe do të punësojë edhe këtë vit personel në këtë sektor. Mirëpo, kërkesa edhe më tej i tejkalon kapacitetet tona, ashtu që kohërat e pritjes janë të pashmangshme”- thuhet në përgjigjen e Ambasadës gjermane.

E Mërkurë, 3 Prill, Ambasada sllovene në Prishtinë, ora 09:30.

Një pamje pothuajse e njëjtë sikur te Ambasada gjermane shfaqet edhe para Ambasadës sllovene ku rreth 200 persona presin për të aplikuar për vizë në këtë ambasadë e ku shumica prej tyre janë për viza pune. Sipas kompanive të sigurimit që janë vendosur pranë ambasadës, ky numër është pothuajse çdo ditë i njëjtë i personave që vijnë për të aplikuar ose për të marrë viza pune. Shumica prej tyre nuk dëshirojnë të flasin para kamerës por pas saj thonë se arsyet se po ikin nga Kosova është se po kërkojnë një të ardhme më të mirë për vete dhe fëmijët e tyre. Është interesant fakti që shumica prej tyre thonë se janë duke punuar në Kosovë si punëtor ndërtimi.

KUJDES dhe LEXONI te PERQENDRUAR apo me VEMENDJE(shenimi im)KETE...

Alban Murtezi nga qyteti i Vitisë, jurist me profesion, thotë se nuk po mund ta besoj se çfarë po ndodhë me vendin e tij duke pas parasysh ikjen e gjithë këtyre njerëzve nga Kosova.

“Veç me kqyr autobusat dhe njerëzit tu prit para ambasadave, na jemi tu e fundos shtetin tonë na jemi tu e fundos popullin tonë. Me shekuj janë mundu me na shfaros e me na largu, me luftë na kanë pre na kan persekutu, por tash po na larogojnë në paqe. Na i kemi njerëzit në politikë që nuk dinë çka me vepru përpos xhepit të vet që i kanë ba milionat si Ramushi si Hashimi si Lima si Isa Mustafa janë të njejtë dhe nuk e di kush munet me kanë ai akter i këtij plani mu ma merr menja që ky plan është i Millosheviqit në vazhdimësi me Vuçiqin dhe Tadiqin. Unë nuk e di a e vret ndërgjegjia ndonjë politikan të Kosovës ose një njeri le të del i politikës le të jep dorëheqje morale të pakten nëse s’ka mujt me realize planin e vet për shtetin e vet për qytetarët e vet”.

APET shkruesi....si ju duk REALIZMI i Alban MURTEZI????

Vazhdojme....

Albani thotë se me shumë dhimbje po detyrohet ta lëshojë vendin e vet sepse është i detyruar sepse nuk po mund të gjej punë dhe këtu në Kosovë nuk po sheh të ardhme as për fëmijët e tij.

Unë i kam tre fëmijë kam nanën, babën që janë veteran të arsimit që kanë kontribu prej viteve të 90 dhe s’e kanë l’shu Kosovën kur u dasht me ik se kanë punu pa rroga tash unë po i la pleq në shpi me vuajtje me dhimbje donmethanë kjo është tragjedi e shqiptarëve. Planifikoj mi marrë krejt me mujt edhe babën edhe nanën me ka krejt se këtu nuk ka perspektivë kjo është e dhimbshme kjo është pa koment”.

Në Ambasadën sllovene në Prishtinë nuk japin shifra rreth numrit të aplikimeve për viza dhe ato të lëshuara gjatë vitit të kaluar dhe në fillim të këtij viti. Por ajo që dihet dhe është e konfirmuar është se numri i udhëtarëve në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë që udhëtojnë për në slloveni është rritur 50% në krahasim me vitin e kaluar. Sipas informacioneve të Indeksonline nga Prishtina për në Slloveni nisen tre herë në javë nga tre autobusë.

3 Prill, Stacioni i Autobusëve në Prishtinë.

Në orën 15:00, tre autobus vijnë nga Prizreni dhe stacionohen në Prishtinë ku dhjetëra udhëtarë, në mesin e tyre edhe fëmijë, hipin në autobusët të cilët si destinacion kanë qytetet kryesore të Sllovenisë: Lubjanë, Kooper, Celje etj.

Valdet Hoxha, pronar i agjensionit “Teuta Tours” thotë se numri i udhëtarëve në vazhdimësi është duke u rritur që nga viti i kaluar dhe njerëzit që po shkojnë të punojnë në slloveni vijnë nga të gjitha anët e Kosovës.

“Njerëzit janë si t’ja nisë prej Prizrenit, Komoran, Drenicë, Prishtinë, Podujevë numri u rrit sivjet për 50% ma shumë n’krahasim me vitin e kalum dhe ne për këtë kemi shtuar edhe një linjë të autobusit ditën e hënë. Duhet me ju dhanë vërejtje këtyre qeveritarëve tane me gjetë vende pune këtu se të ritë 19-20 vjeç krejt janë tu u largu”, thotë Valdeti.

Lumni Limaj nga Banja e Malishevës thotë se është kushëri i zëvendëskryeministrit Fatmir Limaj. Ai është shumë i zhgënjyer me situatën në Kosovë dhe ky thotë se ka vendosur ta lëshoj Kosovën për shkak se nuk sheh perspektivë në vendin për të cilin luftoj pasi që Lumniu është edhe veteran i luftës së UÇK-së.

“Unë planifikoj ni hap e përpara me dalë prej k’tuhit për arsye se punë s’ka k’tu s’kanë qare rinia pa dal e me ba jetën e vet sepse k’tu ka padrejtësi të mdhaja, edhe unë besën po jav jap kush u m’dëgjon nashta dikush më shanë s’është ai problem une për që t’dal kurr ma s’kam me u kthy krejt ka me i ndrru me komb me fe me naci me krejt, Unë jam veteran dhe e kam ni rrogë prej 170 euro po unë duhet me jetu diqysh kërkush s’mund te mbijeton me 170 euro. Unë nuk e di që ka punë n’Kosovë hala kërkush s’um thirri me m’thanë hajde Lumni Limaj se ta kam gjetë një punë”, shprehet i mllefosur Lumniu, kushëriri i Fatmir Limajt.

I pyetur se a është penduar se ka luftuar për Kosovën, Lumniu megjithatë shprehet: Jo kurrë pishman s’jam edhe nëse është nevoja prapë edhe jetën e jap për Kosovë, po kështu s’kam besu që vjen kjo ditë, nuk kam besu kështu.

E enjte, 4 prill, Ambasada kroate në Prishtinë

Në objektin që ndodhet në rrugën e heroit të kombit “Isa Kastrati” në Prishtinë, të ngjitur trup me trup me njëri tjetrin me plotë dokumente në duar, rreth 100 persona presin në radhë për të aplikuar për viza pune për në Kroaci.

Florim Qerimi nga Gjilani një burrë rreth të 40-tave thotë për Indeksonline se nuk mund të jetojë më në Kosovë pasi që është bërë shtrenjtësi shumë e madhe dhe nuk mund ta mbajë familjen me 150 euro.

“S’ka perspektivë s’ka kurgjo, pe sheh fuqia punëtore punon 5-6 muaj verës tjerat duhet me nejt diminit. Politikanët po thojnë ka punë po ka punë po vete Fatmir Limën a punon për 150 euro, ndihma s’ki shtesa s’ki kurgjo s’ki kogja është vështirë me jetu. Jeta është ba ma shtrejt se n’Gjermani po shihet çfar standarti kena m’rri, kërkush me dëshirë nuk e lëshon venin e vet edhe na kena qef me jetu këtu. Po s’ki shans as teorike me u afru në institucione të shtetit me punu po jo është veç fore se edhe me apliku aty i kryn terminet pak ma herët a po kupton”

Indeksonline ka kontakuar edhe me ambasadën kroate për të marrë të dhëna rreth aplikimit për viza pune të kosovarëve, mirëpo ambasada nuk ka kthyer përgjigje.

Por sipas asaj që është raportuar në media ambasada kroate ka lëshuar 5 000 viza pune për këtë vit ndërsa edhe rreth 5 000 të tjera i ka në proces.

Sipas mediave kroate, Kroacia po përballet me mungesë të madhe të fuqisë punëtore pasi që edhe kroatët kanë ikur për të punuar drejt vendeve të BE-së. Për ta plotësuar mungesën e punëtorëve shteti kroat për këtë vit ka shpallur rreth 60 mijë vende të lira pune për shtetasit e huaj e ku këtë mungesë tashmë po e plotësojnë emigrantët nga Kosova.

Në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë tre herë në javë vijnë nga tre autobusë të cilët udhëtojnë drejt Kroacisë, ku shumica prej udhëtarëve janë djem të rinj nga qytete të ndryshme të Kosovës si Kamenicë, Lipjan,Viti, Gjilan, Drenas, Suharekë, Vushtrri, Mitrovicë etj.

Ndërkohë Qeveria e Kosovës po e mohon se ka ikje të kosovarëve drejt vendeve të BE-së por situata në terren është krejt ndryshe me qindra fshatra anembanë qyteteve të Kosovës po braktisen nga djemtë dhe vajzat e reja. Krejt kjo pasqyrë e këtyre ikjeve nga Kosova të kujton eksodin e viteve 90, ndërsa një eksod i heshtur po ndodhë para syve të shtetit të Kosovës në kohë paqe.

Indeksonline nga Liridon Vejseli.
-
April 8, 2019.

Perfundimi im ....edhe ky Liridon do jete shpijun rus apo shkina.

Qe mos ta zgjas...


Ishin PRO apo LIKE kishin napun..... 39-te Shqiptare dhe kundra cetiri, apo QETNIKA me plis dhe flamur.UNE isha me te paret apo i katerdhjeti.

Naten e mire.

 

Airbourne

Papirus rex
Pse do vendoset FRONTEX në kufirin Shqipëri-Greqi? Lleshaj: Po vijnë karvanë(me deve ahhhhhhhhhhhh).

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, deklaroi se ka informacione “për qarkullimin përmes mediave sociale për përpjekjet e organizimit të një karvani refugjatësh nga Greqia drejt Europës”. Ai la të kuptohet që Shqipëria ka kapacitete të kufizuara për të pritur një fluks potencial refugjatësh që mund të kalojnë në Shqipëri përmes kufirit të saj me Greqinë kur vuri në dukje se ”Shqipëria ka ato kapacitete që ka dhe nuk mund t’i shtojë sa herë që aktivizohen valë të tilla refugjatësh.” Deklaratat Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj i bëri në Tiranë, në një konferencë të përbashkët për shtyp me homologun dhe zv.kryeministrin e Çekisë, Jan Hamáček.

FRONTEX në kufirin e Shqipërisë me Greqinë

Ministri i Brendshëm Lleshaj e quajti menaxhimin e flukseve të refugjatëve, një sfidë shumë dimensionale dhe të vështirë për t’u menaxhuar dhe situata është e vështirë për t’u kontrolluar nga një vend i vetëm”.

“Situata po mbahet në kontroll të vazhdueshëm. Shqipëria ka kapacitete për të marrë pjesë në kontroll, por sigurisht nuk mjafton vetëm pjesa jonë. Kjo është një ҫështje e madhe që tejkalon përmasat e Shqipërisë dhe rajonit”, tha Lleshaj.

Ai solli në vëmendje situatën e vështirë në vitin 2015, i cilësuar si viti i krizës në Europë për shkak të qindra mijëra refugjatëve nga Siria, Afganistani dhe Iraku, përmes Detit Mesdhe vërshuan në Europë për të shpëtuar nga lufta dhe persekutimi. Në nëntor 2015 rreth 160 mijë refugjatë u sistemuan në qendrat pritëse të Greqisë. Por ngjarjet e fundit në kufirin greko-shqiptar tregojnë se synim i tyre është të ikin në Europën e Veriut, përmes Shqipërisë apo Maqedonisë. A mund të mbahet nën kontroll situate a e një vërshimi të mundshëm të tyre në Shqipëri? Ministri i Brendshëm Lleshaj jep një përgjigje pozitive të kushtëzuar nga bashkëpunimi me partnerët europianë.

“Shqipëria do t’ia dalë të menaxhojë situatën dhe ta mbajë nën kontroll pasi është më e koordinuar me partnerët e saj europianë dhe FRONTEX që aktualisht ndodhet në kufirin e përbashkët të Shqipërisë me Greqinë.

Siguri kufijsh që vjen me FRONTEX

Shqipëria është vendi i parë jo anëtar i BE që nënshkroi në vitin e kaluar marrëveshjen e bashkëpunimit me BE për menaxhimin e kufijve, e njohur si marrëveshja me FRONTEX, (European Border and Coast Guard Agency). Kjo marrëveshje i lejon BE të koordinojë bashkëpunimin operacional me Shqipërinë për menaxhimin e kufijve të jashtëm të BE. Në fokus të bashkëpunimit është migrimi ilegal, flukset e emigrantëve dhe krimi ndërkufitar. Që nga marrëveshja me FRONTEX, vitin e kaluar, është rritur asistenca teknike dhe operacionale e BE në kufijtë e Shqipërisë. Menaxhim efektiv i kufijve të jashtëm të BE, mbajtja nën kontroll e flukseve potenciale emigratore, lufta kundër kontrabandës së emigrantëve vazhdojnë të jenë sfida të rëndësishme për Shqipërinë, rajonin dhe BE.

Shenimi WOWWWWW....albaPROSTITUTERIA kenka PRVI narod JO anetar i NEOPANEVE te eu-se,qe menaxhoka ...KUFIJTE e ....jashtem te be-se,dhe JO me shqiptare(me te vogel,se hyri perseri skip-skip si fjalor).

FAZIT....ai KOKRRA e DEBILIT te forumit Hal(E).com,po na zbuloka, te dhe na te reja per krimet e shkinave ne Lume..


peoples KANCEROZ.

U krye.
 

Airbourne

Papirus rex
Merrni 35 MINUTA kohe nga jeta e juaj,dhe do te KUPTONI(injoranter shkerdhapataruCE) se CFAR....QUHEJ

Dridhej në skenë.

FEMER
GRUA
NENE
dhe
ARTISTE BRILIANTE SHQIPTARE.
PS....BACILENT nga usa NUK e ulin dot,lere me ta mposhtin SEPSE jane.
KRIMBA me flamur,dhe keto putanat <kohore> nuk hyne ne llogari ASPAK.
KAQ per sot.
 

Airbourne

Papirus rex
Trump (FASHISTOID) Regime prügelt mehr auf Deutschland ein.

US-Vizepräsident Mike Pence hat eine verbale Tirade gegen Deutschland und andere NATO-Mitgliedsstaaten gestartet, weil sie die erforderlichen Ausgaben von 2% ihres BIP für die Verteidigung nicht getätigt haben, auf was sich die NATO-Mitglieder 2014 geeinigt hatten. Während der Feierlichkeiten zum 70. Jahrestages der NATO-Gründung in Washington, wandte sich Pence an die Botschafter der Alliierten, an die Aussenminister und Unterstützer und bestand darauf, dass Berlin mit seinem Ziel von 1,5 Prozent des BIP bis 2024 "mehr tun muss".

Der US-Vizepräsident wies darauf hin, dass die NATO-Mitgliedsstaaten sich verpflichtet haben, bis Ende nächsten Jahres kollektiv 100 Milliarden US-Dollar zusätzlich bereitzustellen und bis 2024 das 2-Prozent-Ziel zu erreichen.

"Dennoch bringen zu viele andere zu wenig, und wie wir alle zugeben, ist Deutschland an der Spitze derer", fügte er hinzu und haute Deutschland einen drauf, das laut Pence "seit Generationen vom amerikanischen Schutz Europas profitiere".

Dann wies er auch darauf hin, dass ein Jahresbericht an das deutsche Parlament über die Bundeswehr "offensichtliche Mängel in der militärischen Bereitschaft Deutschlands" aufgedeckt habe.

Das Militärbudget Deutschlands war jedoch nicht der einzige Kritikpunkt, den Pence gegen Deutschland erhoben hatte.

Er erneuerte auch die Kritik Donald Trumps über den Bau der Erdgas-Pipeline Nord Stream 2 zusammen mit Russland und behauptete, dass Berlin die "Wirtschaft" des Landes buchstäblich in eine Gefangenschaft Russlands verwandeln könnte, wenn Berlin auf die Fertigstellung bestehen würde.

FAZIT.....Washington geht es einen feuchten Dreck an, woher Deutschland sein Gas bezieht. Es geht doch nur darum, Deutschland soll teures Flüssiggas per Schiff aus den USA kaufen statt billiges russisches Gas über Pipelines.

Dann, was sind die Mitglieder des eu nur für Luschen. Warum machen sie nicht eine Gegenrechnung für die Kosten der Kriege der Amerikaner, die Deutschland und die anderen europäischen Länder tragen müssen?

Die Flüchtlingsflut nach Europa und Deutschland ist doch einzig und alleine wegen der Kriege der NATO und USA in Afghanistan, Irak, Libyen und Syrien, plus in diversen Ländern Afrikas.( KJO eshte e VERTETA ju GAFORRE me flamur). Die Kosten der Unterbringung und Versorgung von Millionen von Flüchtlingen muss doch Washington zahlen.

Das ist wieder die typische amerikanische Arroganz, Kriege führen, aber die Last der Flüchtlinge, die ihr Zuhause durch amerikanische Bomben verloren haben, sollen andere tragen!

Es gilt die Regle, wer Länder kaputt macht muss den Schaden zahlen. Warum musste Deutschland Reparationszahlungen wegen dem I. und II. WKs leisten,(me 2011-n,ne mos gabohem <reparacioni> i fundit) aber die Amerikaner nicht für ihre Angriffskriege?


PS....atehere shtrohet pyetja: nga kush NATA,Gjermania dhe Europa duan te mbrohen,kur Bashkimi Sovietik dhe Traktati i Varshaves kane.....28 vjet qe jane shperndare apo nuk ekzistojne.(Dann stellt man schon lange die Frage... vor wen soll die NATO Deutschland und Europa denn schützen, wenn die Sowjetunion und der Warschauer-Pakt sich vor 28 Jahre aufgelöst haben???

KESHTU.....COPA MISHI(e kam per QELBSAT e <paditur> qe bojne skiponjen me gishta).

AGRE.


 

Airbourne

Papirus rex
Kërkoi demarkacionin e kufirit me Kosovën, në Serbi kërkojnë shkarkimin dhe arrestimin e tij.

Për shkak të deklaratave për demarkacionin e kufirit me Kosovën, Sindikata e Ushtrisë së Serbisë ka parashtruar sot padi penale kundër ministrit serb të Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, për rrezikimin e integritetit territorial dhe tradhti ndaj vendit, si dhe kërkoi shkarkimin nga detyra dhe arrestimin e tij.

Në kumtesë thuhet se Sindikata e Ushtrisë Serbe u ka bërë thirrje institucioneve shtetërore të reagojnë, kurse Kuvendi i Serbisë të shqyrtojë përgjegjësinë e anëtarit të Qeverisë së Serbisë dhe të informojë publikun, lidhur me deklaratat e tij rreth demarkacionit mes Serbisë dhe Kosovës. Sipas Sindikatës së ushtarake serbe, të cilën e transmeton “Beta”, “ministri serb në një intervistë të botuar sot në gazetën ‘Vecernje Novosti’ me qëndrimet e tij ka përhapur frikë dhe po i cenon kufijtë shekullor të shtetit serb”. “Vulin ka kryer veprën penale të rrezikimit të integritetit territorial, në Nenin 367 të së cilës në mënyrë eksplicite thuhet se kush me forcë apo në mënyrë tjetër jo kushtetuese përpiqet të shkëputë një pjesë të territorit ose një pjesë të territorit të saj ia bashkangjet një shteti tjetër, dënohet me burgim prej tre deri në 15 vjet ”, thuhet në kumtesën e sindikatës ushtarake. Sipas vlerësimit të kësaj sindikate, “përgjegjësia e Vulinit është edhe më e madhe për shkak se është Ministër zyrtar i Mbrojtjes dhe intervista e tij, në të cilën disa nga de facto njohu ekzistencën e ‘Shqipërisë së Madhe’ në tokën shekullore serbe është më shumë se një alarm i kuq dhe duhet të reagojë prokurori publik, kurse VBA [shërbimi ushtarak i sigurisë] duhet ta arrestojë, ndërsa Qeveria dhe Presidenti ta shkarkojnë një bashkëpunëtor të tillë”. Ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin ka deklaruar se angazhohet për demarkacion të kufirit me shqiptarët [Kosovën] sa më shpejt që të jetë e mundur. “Kur të përcaktojmë se ku është kufiri, do të jemi në gjendje ta mbrojmë atë”, tha Vulin për “Vecernje Novosti”.

Apr 07, 2019 19:06 Europe.

Kqyr,kqyr BREEEEEEEEEEEEEEE....në Nenin 367 të së cilës në mënyrë eksplicite thuhet se...... kush me forcë apo në mënyrë tjetër jo kushtetuese përpiqet të shkëputë një pjesë të territorit ose një pjesë të territorit të saj ia bashkangjet një shteti tjetër, dënohet me burgim prej tre deri në 15 vjet.

Shkinat te fuskan prapa hekurave per CENIMIN e INTEGRITETIT zemljac.Ndersa koqevaret si HAJDARE qe jane(JO te tane) ja u napin veda.Ka albinatshkerdhatokracia as mos vedi.

PS....do jete noi hajgare ruse....apet:p
 

Airbourne

Papirus rex
Assaults against elderly people in US rise sharply: Study

As the American population ages, abuse against the elderly in the United States has increased sharply, particularly among men, a new government report estimates.

Between 2007 and 2016, the rate of assaults among men 60 and older jumped 75 percent, while it rose 35 percent among women, according to the US Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

According to the CDC report, family members commit most of the violence. The CDC said the findings highlight the need to strengthen violence prevention among older adults.

"We are still examining the circumstances that appear to be associated with the increase in violence against this age demographic," said lead researcher Joseph Logan, from the CDC's National Center for Injury Prevention and Control.

"We have identified that many of the assailants were known to the victims and in a position of trust," Logan noted.

There were also 19,059 homicides among adults 60 or older during this time. The high rates of assaults and homicides among men between 60 and 69 "suggest this group might be particularly vulnerable to violence," the researchers noted.

Some experts say the problem is even worse than the report suggests because many cases of abuse are not reported.

"These data underestimate the extent of elder abuse in America," said Dr. Ronan Factora, chair of the Special Interest Group on Elder Abuse and Mistreatment at the American Geriatrics Society.

"We probably underestimate the amount of physical violence, because this study only used records from emergency departments," he said. "This is really a small fraction that represents a larger problem that has been growing," he added.

Factora said that much of the abuse among people who are physically or mentally impaired is perpetrated by caregivers who are stressed out by the demands of caring for a loved one.

Experts also say that child abuse causes a more intense reaction, yet elder abuse may not stir the same emotion.

There's not enough attention paid to victimization of older adults," said Dr. XinQi Dong, a professor at Rutgers University.

"It's an understudied, underfunded, underappreciated topic that affects the aging population, and society really needs to pay attention," he added.

The CDC report highlights the fact that older adults account for an increasing proportion of the US society. In 2017, people over the age of 60 made up 22 percent of the US population, and this percentage is expected to reach 28 percent by 2050, according to the CDC.

4bsg2211f951581e9oz_800C450.jpg

Apr 06, 2019 12:08 UTC.

Courtesy....kqyrni tv ose boni selfie.Masanej....cdo gje eshte VAZHDIMESI por me nje ndryshim....kta DROGASHET e SOTEM,neser nuk do kene ku te prehen apo sdo kene varr dhe perse???
KUSHTON.
 

Airbourne

Papirus rex
Einen wichtigen Schritt hat die Daimler AG gemacht, indem der deutsche Autohersteller eine Mercedes-Benz-Fabrik gestern in der Nähe von Moskau offiziell eröffnet hat.
Ne ceremonine e inagurimit presidenti i Rusise,falenderoi PERSONALISHT investitoret,qe do prodhojne 25.000 kerra ne vit per tregun rus,dhe qe do te krijoje apo HAPI....1.000 ven de te reja PUNE.

View attachment 7154

FAZIT eshte KJO...Das ist der richtige Weg, Zusammenarbeit und Handel ... nicht Krieg!

JA dhe perseja...

Alle NATO-Staaten gaben 2017 fast 1 Billion Dollar fürs Militär aus, also 1000 Milliarden!!!

Ndersa ruset me 2018-n.....Russland aber nur im Vergleich 63,1 Milliarden Dollar 2018.

Pra NATA 15 here me SHUME per ARMATIME.

AproPO....tek telegrafi shqiptar(as rus dhe as serb) keni nje interviste nga nje ish reprezentativ i administrates te Bill Clinton,qe jep FAKTE apo 1 nga ato aresyet se kush apo perse pushoi ose mbaroi lufta ne Kosove.Po ishte dhe ai agjent rus,se kam fajin une qe ata me flamur jane....KOKRRAT e MAGAREVE.

ENJOY....


GREATE SONG and....BeauteFULL...BILD.

Naten e mire.
SHBA-të armatosin Shqipërinë.

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka e pranishme të hënën në mbrëmje në emisionin “Real Story”, theksoi se në javët në vijim do jetë në SHBA për të firmosur kontratën.


“Do të marrim (Shqipëria) tre helikopterë të tipit “Black Hawk”. Kontrata firmoset pas pak javësh në SHBA. Do rrisë kapacitet tona, do e modernizojnë flotën tonë. Janë në gjendje shumë të mirë dhe normalisht të përdorura”, – vijoi ministrja e Mbrojtjes

Duke folur për bashkëpunimin me NATO-n, e para e mbrojtjes në Shqipëri tha se 10-vjetori i anëtarësimit të Shqipërisë në NATO është dhe një moment krenarie dhe reflektimi, shkruan Fax News. al përcjellë Klan Kosova.

Unë besoj që është edhe një moment krenarie, sepse besoj që kemi bërë shumëçka në këto 10 vite edhe unë e theksova edhe gjatë aktiviteteve, nuk donim ta trajtonim thjesht si një ditëlindje të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, tha Xhaçka.

Sipas saj, vendi ynë ka marrë përgjegjësitë që takon në këtë aleancë.

Kemi marrë përsipër edhe shumë angazhime që na kanë bërë në këtë pikë jo thjesht një konsumator të sigurisë, të asaj sigurie që vjen duke qenë pjesë e kësaj Aleance të fuqishme ushtarake më të madhen edhe më të rëndësishmen dhe pa diskutim asaj që i ka rezistuar më gjatë kohës, plot 70 vjet mbushen këto ditë, por edhe për të thënë që ja kemi dalë të bëhemi eksportues të sigurisë përmes kontributit tonë të jashtëzakonshëm në të gjitha misionet dhe operacionet e Aleancës, duke u bërë një ndër vendet, kam përshtypjen që garon herë i pari herë i dyti me kontributin më të madh për “capita” apo si raport i numrit total të Forcës tonë të Armatosur,e cila garantoi se ka një angazhim politik dhe për....... PERMBUSHJEN 2 përqind të buxhetit.

Fazit....i dashur Airbourne: mos ofendo e para,mos fyej e dyta dhe mos u merr me KUAJ karroce.....e treta.
Juve keni te drejte,sepse me BACILE qe kane si parim vetem,selfie,make up,gje a gjeza,gojedhana,skllave INJORANTE <moderne> dhe JANE....HIPOKRITE....................demton shendetin dhe veten.
PS....keto ishin dhe ofendimet e......FUNDIT.

KLM motra dhe vellezer.

 

Airbourne

Papirus rex
Cdo DITE lexon.....

Tentuan të përdhunonin amerikanen në Petrelë, 2 në pranga.

TIRANE
Dy të rinj janë arrestuar nga policia sot pas tentativës për të përdhunuar një shtetase amerikane në rrugët e Petrelës. Gazetarja Dorjan Bezat bën me dije për BalkanWeb se në pranga kanë renë shtetasit Gesjon Gjoshi 24 vjeç dhe Artur Hyka 19 vjeç.


2 djemtë kanë tentuar të përdhunojne 28 vjeçaren, e cila është amerikane, në një prej rrugëve të Petreles gjatë ditës së djeshme, ku ajo ishte këmbësore. Pas ngjarjes vajza njoftoi policinë dhe te rinjtë u arrestuan në Farkë.

vetem POSHTERSIRA.

PS.....mendimet i kam thene.
 

Airbourne

Papirus rex
Ron Paul: 'E vërteta është tradhti' për Perandorinë Amerikane.

Ish-kongresmeni republikan dhe kandidati presidencial Ron Paul ka thënë se "e vërteta është tradhti" kur keni të bëni me një Perandori.

Dr. Paul, themeluesi i Institutit Ron Paul për Paqe dhe Prosperitet, e bëri këtë deklaratë gjatë diskutimit të arrestimit të dhunshëm të botuesit të WikiLeaks, Julian Assange nga Policia britanike këtë javë. Assange, 47 vjeç, kërkohet nga qeveria e SHBA-së për botimin e dokumenteve të klasifikuara lidhur me luftërat në Irak dhe Afganistan që u zbuluan nga aktivistja amerikane Chelsea Manning. Dr. Paul tha se Assange "ka vuajtur shumë. Mendoj se kjo është një tragjedi e vërtetë për të gjithë gazetarinë, për të gjithë njerëzit që po përpiqen të gjejnë lajmet. Dhe unë mendoj se 'e vërteta është tradhti' kur keni të bëni me një Perandori". "Por ju e dini se teknikisht ai as nuk i përket Perandorisë sonë. Ai nuk është shtetas amerikan. Por ju e dini se ai ka të bëjë me disa nga sekretet tona. Ai nuk ishte gazetari që ata dëshirojnë", shtoi Paul. Assange përballet me deri në 12 muaj burg në Britani për shkeljen e kushteve të lirisë së kushtëzuar.

PS...AMEN...ndersa skiptaret jane BACIL si specie...apo FSHATARUCET.

 

Airbourne

Papirus rex
JULIAN ASSANGE nuk eshte transportuar ne nje burg <normal> por ne Guantanamo Bay,qe eshte krijuar vetem per...TERRORISTAT dhe KRIMINELET.(cfare POSHTERSIE)
FAZIT eshte KJO...shkerdhapatarucat gazetare albaQIRIS,ATY do perfundojne.Kompesim i KURVERISE me flamur.

Naten e mire.
 

Airbourne

Papirus rex
PACOLLI: SERBIA KA BËRË NJË HAP TË MADH DREJT PAQES ME KOSOVËN.

Zëvendësministri në detyrë dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli ka thënë se vazhdimi i ndërtimit të autostradës nga Serbia deri të kufiri me Kosovën, është një hap i madh drejt paqes në mes dy vendeve, Serbisë dhe Kosovës.


Ai ka shkruar se vetëm paqja është mënyra e vetme për të ndërtuar një të ardhme të ndritshme.

“Mirë ka bërë qeveria serbe dhe presidenti Vuçiq më këtë ndërmarrësi dhe inkurajoj ata që në vend që të luftojnë shtetin e Kosovës të vazhdojnë me projekte të tilla”, ka shkruar ai.

rreth një orë më parë.

Shenimi IM...m.q-se kta PESHTARAKET KANE............hymn tjeter,komb tjeter dhe flamur tjeter, le ti ngjiten APET shtetit ame,pra Serbise.Sepse KESHTU e freskojne ne ...

језик

ME
Shqiperine keta FSHATARUCET nuk kane doke dhe zakone,identicni!!!!

Fundjave te mbare dhe diten e mire Shqiptareve nga Albania,sa do e dhjere te JETE.

11 
Top