Artikulli i dites: (Me terhoqi vemendjen ky shkrim...)

Airbourne

Papirus rex
A janë të ligjshme arrestimet e policisë dhe sa burg rrezikojnë protestuesit e të shtunës?(Pikepyetjen e vura VETE,se keta nuk e dine gjuhen shqipe).

Policia e Tiranës njoftoi për 15 protestues të arrestuar, mes tyre dhe Florenc Hoxha, ish-drejtori i Policisë Bashkiake, në kohën kur ky institucion drejtohej nga kryetari aktual i opozitës Lulzim Basha.

Policia i akuzon për 4 vepra penale: “Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik”, “Goditje për shkak të detyrës”, “Shkatërrimi i pronës” dhe “Prishja e qetësisë publike”.

Opinion.al duke iu referuar Kodit Penal, ju tregon se sa rrezikojnë protestuesit dhe sidomos ai protestues mbi të cilin rëndojnë të 4 veprat penale (nëse ka të tillë).


–Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë ose me burgim deri në një vit. Po kjo vepër, kur kryhet në bashkëpunim ose duke ushtruar dhunë fizike ose më shumë se një herë, dënohet me gjobë ose me burgim deri në shtatë vjet (tek protesta, nga pamjet e transmetuara nuk kishte protestues që dhunonin fizikisht policët).

–Goditje për shkak të detyrës dënohet me gjobë ose me burgim deri në tre vjet.

–Shkatërrimi i pronës apo dëmtimi me dashje i pronës, kur pasojat materiale nuk janë të lehta, dënohet me gjobë ose me burgim deri në tre vjet.

–Prishja e qetësisë publike dënohet me gjobë ose me burgim deri në dy vjet.

Të 4 veprat penale qëndrojnë të pavarura nga njëra-tjera dhe nëse një protestues i ka kryer të gjitha atë herë dënimi bashkohet. Por në këtë rast ka dhe një pikëpyetje të madhe. Siç mëson opinion protestuesit nuk janë arrestuar në kushtet e flagrancës, pra që një protestues të jetë kapur në kryerje e sipër të veprës penale. Të gjithë protestuesit janë arrestuar me “urdhër ndalimi” dhe kjo masë lejohet për personat që dyshohet se kanë kryer një vepër penale që parashikon dënimin me katër vjet. Mbi personat dhe kriteret ligjore si me sipër, presim vlerësimin e Prokurorisë apo të Gjykates nëse do kërkohet masë sigurimi.


Lexo më shumë në: https://www.gazetaexpress.com/lajme-nga-shqiperia/a-jane-te-ligjshme-arrestimet-e-policise-dhe-sa-burg-rrezikojne-protestuesit-e-te-sthune-627826/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

Ps...e kqyret dhe burimn.

Tashti....aludimi i ketyre

1-(tek protesta, nga pamjet e transmetuara nuk kishte protestues që dhunonin fizikisht policët)
Pergjigja ime....shyqyr qe shigjeta nuk arriti destinacionin apo si i thone shqip????
2-Siç mëson opinion protestuesit nuk janë arrestuar në kushtet e flagrancës, pra që një protestues të jetë kapur në kryerje e sipër të veprës penale.
Pergjigja.....e PARA
Jepet dakordimi per demostraten....qe u be.
E dyta...ne perendim CAKTOHEN SINORET se ku do protestosh.
E treta....policia ka dhe KAMERAMANE te saj,kur gjendja del jashte kontrollit.
E FUNDIT....kur qellon policine,apo disa qe ankohen per gazin lotsjelles,qe i BIE .................ka dhe me KEQ.


Pra policia e Frances hedhe dhe granata....TNT.

PS....por skipetaret KOKPALARE jane mesuar me RRUM-palle.
FAZIT.....kemi ne dispozicione...lol dhe.....Ruse-Gjermane se cfar ben polizia.

PYETJE???????????????????????????
 

Airbourne

Papirus rex
Pak....HISTORI per.....


INJORANTET e katovices...

Protestuesit kendonin kenge kishtare <patriote> me BOMBA molotov, dhe ruajtesit e rendit nuk perdoren....arme zjarri.

PS....me vone do kqyrim dhe te tjera.....sipas MEJE.
 

Airbourne

Papirus rex
Policia gjermane ne ....pyll.
Zaptimi i prones private pa leje quhet....thyerje e ligjit,lere me ate te SHTETIT.

Fazit...mos u merzisni se kena boll.
 

Airbourne

Papirus rex
Tash....kqyrni ne Rusi.....


Ruset nuk i njohin ngjyrat(sa jane iher) apo nuk i kane cejfe ylberet,ose nuk i ngaterrojne me.....DYLBERET.

Hajde tungi.
 

Airbourne

Papirus rex
Qe mos ta zgjas me FUNDERRINA...
PRA....ajo lufta e qlirimtareve ka qene FALLSO,kur do besh marreveshje me Serbine,per troje Shqiptare.
Tschja......Daj Sami i njef SCHWANZ....THITHESIT.
U krye....shtese...dhe PUTANAT i thone ARBENIT....grek!!!!
Por ja qe SHURRAT i kane dhene like albosQIRAVE.
Qe thua TI.
 

Airbourne

Papirus rex

Shenimi IM....pra ky shtet ka kaluar ne anarshi.
Cila eshte zgjidhja?
Edi Rama jep doreheqjen,dhe me e aresyeshmja.Por duke marre parasysh KAFSHET KOKPALARE vendos....DIKTATURE dhe perse?
Sepse ne ate rruge mund te kaloje dhe urgjenca,mund te kete ndodhur nje krim,fatkeqesi apo dynjaja po shkon ne dasem.Dhe shkruesi sja ka per borxh EGERSIRAVE.
M.q-se kta PICMUTERIT me flamur qahen nga policia shqiptare(jane dele ose Edi Rama eshte i zgjuar),kqyrni GJERMANIN.
Me GRUSHT hundeve apo NOFLLAVE pavaresisht se eshte femer.
PYETJE???????????????????????
PRA....RRINI urte se ka dhe me ....KEQ.
 

Airbourne

Papirus rex
Demostrantet e DHUNSHEM vejne ne rrezik jete njerezish.Dhe policia ka mbeshtetjen tone,timen personalisht duke marre parasysh qe eshte....HARD JOB(Kryeministrja e Gjermanise).Ne fund kur proteston me paqe,nuk ka perse te perdoret force.


Por ne troje jane mesuar kur me ngrefet mua.
Ka te drejta por dhe DETYRIME.

PS...Sorry se me paska shpetuar...nje polizist kur eshte ndjere ne rrezik,paska qelluar me ARME ne ajer.Tashti perfytyroni mua kur me sulmon me shufra HEKURI....te VRISJA dhe perse?
Ma jep te DREJTEN....LIGJI.
 
Last edited:

Airbourne

Papirus rex
https://www.washingtontimes.com/news/2019/feb/18/iran-al-qaeda-alliance-may-provide-legal-rationale/

Pra si puna Sadamit qe kishte arme berthamore mbi kerra.Dhe <natyrisht> Irani do bashkepunoje me ZHULAT.

Keshtu behen luftrat KOMB ....deficent me flamur, ose bazuar ne GENJESHTRA.

AproPO.....kom ble SOT apo me erdhi ne kulle....

Definition....ATTITUDE EAU DE TOILETTE.
  • Sinnlichkeit und Verführung
  • Moderner Duftcharakter: Selbstbewußt, subtil provorzierend, facettenreich.
  • Pergjigjen neser nga nje Femer do i pelqeje ose ndoshta dhe jo.
Naten e mire.

csm_AttitudeEauDeToilette_Ct_7a009a7db5.png
 

snatch

Dictum Factum
Historiani zviceran: Shqiptarët kanë drejtuar botën që nga Mesjeta, Evropa i la qëllimisht mënjanë

Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare të filozofisë politike, të politikës së sigurisë dhe lidhjeve civile-ushtarake.


Lambert ka vizituar Shqipërinë dhe ka filluar të njoh çështjen shqiptare që në rini të tij me kërkimet e bëra në Arkivin e Lidhjes së Kombeve Gjenevë, kur njohu mirë edhe çështjen çame.

Historiani zviceran, Aleksandre Lambert këmbëngul se nuk është e rastit që shqiptarët në asnjë moment të historisë nuk njihen si komb që i kanë sulmuar kombet e tjerë dhe se shumë shqiptarë kanë shkëlqyer duke drejtuar qoftë perandori, qoftë shtete të tjera.

Po kështu, sipas tij, të tjerë shqiptarë kanë lënë emrin e tyre në fusha të ndryshme të shkencave në shtete të ndryshme të botës. Më tej historiani ndalet në zhvillimet pas Luftës së Dytë Botërore, duke shprehur bindjen se ajo që ndodhi me Shqipërinë, me lënien e saj në Bllokun e Lindjes ishte një llogari e bërë nga aleatët që fituan luftën.

Në fund edhe disa këshilla se si duhet të veprojnë shqiptarët për t’u ngjitur pranë shumicës, aty ku ata tentojnë.

Ja ç’thotë ai për shqiptarët në kohën e Mesjetës:

Në Mesjetë shqiptarët i kanë dhënë udhëheqës botës, udhëheqës laikë ose fetarë dhe personalitete kulturore që i kalojnë kufijtë e Evropës. Disa Papë kanë qenë shqiptarë, për shembull, – Klementi XI më i dalluari prej tyre. Por shqiptarët kanë qenë në krye të feve me rëndësi botërore, si në krye të fesë ortodokse, ashtu edhe të asaj myslimane.

Në histori gjejmë udhëheqës të shquar shqiptarë në shumë vende të Evropës, madje edhe prej atyre që ngandonjëherë kanë përcaktuar fatin e shumë betejave historike (në vitin 1515 qe Merkur Bua me kalorësinë e lehtë të Venedikut, e përbërë e gjithë nga shqiptarë që përcaktoi fitoren e betejës së Marinjanit, që historia e emëroi beteja e gjigantëve dhe jo Françesku i I-rë i Francës, 19 vjeç, që ato dy ditë beteje mësoi se si luftohet).

Shqiptarët i kanë dhënë shumë kryeministra dhe gjeneralë të shquar Perandorisë Otomane (vetëm familja Qyprili i dha 5 kryeministra Perandorisë).

Shqiptarët i kanë dhënë shumë heronj të pavarësisë greke, prej të cilëve po përmend Kundurjotis, Marco Boçari, Kanaris, Kolokotroni, Karaiskaqis, Bubulina. Që ishin në udhëheqje të revolucionit grek, prej të cilëve edhe disa kryeministra të shtetit të ri të pavarur grek.

Rumania gjithashtu ka pasur një familje princore me origjinë shqiptare (Aleksandër dhe Vladimir Gjika si dhe princesha Eleonora e njohur me emrin Dora Distria). Françesko Crispi, shok i Garibaldit, Kavurit e Macinit që ka qenë një kryeministër i madh Italisë, ishte me origjinë shqiptare.

Piktorë si Carpaçi, Albani etj, humanisti Leonic Tome, profesori i Kopernikut dhe shumë personalitete shqiptare, janë nderuar nga historia e Italisë. Muhamet Aliu, reformatori i Egjiptit Modern, që historia franceze e ka quajtur “Napoleon i Lindjes së Afërt” qe shqiptari që themeloi dinastinë mbretërore të Egjiptit që mbretëroi gati 150 vjet.

Arkitekti i “Taxhmahallit” në Agra të Indisë, kryevepra e arkitekturës islamike, ishte vepër e një shqiptari ashtu sikurse edhe “Xhamia Blu” e shumë xhami të rëndësishme të Stambollit. Dhe më në fund Heroi Kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, një shembull gati universal i luftëtarit të lirisë, i nderuar në botën mbarë me përmendore jo vetëm në Tiranë, Prishtinë e Shkup, po gjithashtu në Romë, Bruksel, Gjenevë, Detroit, Buenos Aires.

Të tjera përmendore për Skënderbeun janë projektuar të ngrihen në Londër, Varshavë, Melburn, Manila etj. Kur shqiptarët kanë kontribuar kaq shumë për qytetërimin e njerëzimit, përse pak njerëz në botë janë të ndërgjegjshëm për këtë, përkundrazi shumë as nuk kanë dashur ta pranojnë këtë realitet?

Duhet thënë se një gjë e tillë shpjegohet edhe nga izolimi relativ jo pa qëllim i shqiptarëve nga komuniteti ndërkombëtar, dhe në mënyrë të veçantë nga ai evropian, që nga Kongresi i Berlinit e këtej (1878). Në të vërtetë pas mundjes së turqve në luftën ruso-turke, shtypi ndërkombëtar filloi punën për të injoruar shqiptarët duke i ndërruar emrin gadishullit të dikurshëm të Ilirisë të banuar që nga kohët parahistorike dhe deri në ditët e sotme nga ilirianët, shqiptarët.

Atë e pagëzuan me emrin e ri që ka edhe sot, Gadishulli i Ballkanit, vetëm duke u nisur nga vargu i maleve Ballkan. Përse iu vërsulën shqiptarëve? Pjesa më e madhe e diplomacisë konservatore evropiane ka përdorur termin pexhoratif “turq” për t’i cilësuar si turq të gjitha komunitetet myslimane në Ballkan, edhe pse shumica prej tyre nuk janë aspak turq. Evropa ka mbështetur dhe ka zmadhuar tokat e Greqisë, të Serbisë dhe të Malit të Zi, në kurriz të shqiptarëve.

Asnjëra nga fuqitë e mëdha evropiane nuk e ka mbështetur çështjen shqiptare, kur shqiptarët krijuan Lidhjen e Prizrenit për të mbrojtur çështjen e tyre të drejtë kundër vendimeve të Kongresit të Berlinit. Ata u lanë në baltë nga të gjithë…(VOA) /albeu.com/

Mundsuar nga njekomb.com
 

Airbourne

Papirus rex
Shqiptarët, më të vjetër se Hëna.

Autori austriak Sigmund Munz, i cili po bënte një udhëtim në Mesdhe me jahtin “Rovenska”, takohet në Stamboll me deputetin e Parlamentit osman, Ismail Qemal Vlora, dhe kushëririn e tij të dytë, Ferit Pashë Vlora, ish-Vezir i Madh (kryeministër) i Perandorisë në vitet 1903-1908. Ishte koha kur Kosova dhe Malësia e Madhe kishin ngritur krye kundër politikave të Turqisë për taksa të reja, për ndalimin e arsimit shqip dhe imponimin e alfabetit osman.

Një ditë, përpara se të niseshim për në Stamboll, u takuam me Ferit pashën, Ismail Qemalin dhe me çiftin grek Griparis në bordin e jahtit ‘Rovenska’.

Feriti, Ismaili dhe unë zumë vend nën një tendë për të biseduar pranë tryezës. Në afërsi të jahtit tonë ishte një anije luftarake turke, ku po hipnin ushtarë që do të dërgoheshin në Selanik dhe, prej andej, për në malet e Shqipërisë.

Ismail Qemali tha: Një shtypje e kryengritjes nga jashtë nuk ka kurrfarë vlere. Plaga do të hapet përsëri. Qeveria osmane ka bërë edhe një gabim të rëndë, duke u imponuar shqiptarëve alfabetin turk.

Për ta mbyllur, ai shtoi: Edhe Serbia e Vjetër është në fakt shqiptare. Pretendimet e Serbisë për këtë krahinë, që shovinizmi e quan Serbi të Vjetër, janë një marrëzi…’

Kur dikush në shoqërinë tonë përmendi se shqiptarët ishin të ardhur nga Kaukazi, Ismail Qemali ia ktheu: Ata janë racë autoktone.

Ferit pasha ndërhyri duke buzëqeshur: Ata janë po aq të vjetër sa Hëna e ndoshta më të vjetër dhe nuk lejojnë të bëhet shaka me këtë.

Ferit pasha theksoi edhe një herë se një problem kryesor i Turqisë ishte që ajo duhet t’u jepte lirinë shqiptarëve.

Ismail Qemali shtoi: ‘Reforma, reforma për Shqipërinë, kjo është më e rëndësishmja. Ishin parashikuar nga Kongresi i Berlinit, por deri tani kanë mbetur vetëm një ëndërr në diell. Ato do të realizohen një ditë, mirëpo me shtypje të përgjakshme nuk arrihet asgjë, përveçse zemërim, i cili do të shpaguhet rëndë.’”

Marrë nga libri: Sigmund Münz, “Balkan Herrscher und Staatsmänner”, Vjenë, 1912.

Shenimi IM....Ismail BEJ Qemali ka te drejte(qe juve e dini....mendoj).Tashti une shkruaj apo te hulumtojme per kushuririn e pare te tij,dhe perse?

Sepse..... kemi krijuar dhe diellin,do pergjigjej.

Mirembrema......qkemi?????


 

Airbourne

Papirus rex
The Drug War Is a Failure.

According to the latest Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR) issued by the Centers for Disease Control and Prevention (CDC), there were 70,237 drug-overdose deaths in the United States in 2017. From 2013 to 2017, drug-overdose death rates increased in 35 states and the District of Columbia. Of those deaths, 47,600 (67.8 percent) involved opioids, “with increases across age groups, racial/ethnic groups, county urbanization levels, and in multiple states.” During the period from 1999 to 2017, drug overdoses resulted in 702,568 deaths, with 399,230 (56.8 percent) involving opioids (morphine, oxycodone, methadone, heroin, tramadol, fentanyl). The opioid overdose epidemic “continues to worsen and evolve because of the continuing increase in deaths involving synthetic opioids.”

Politicians, bureaucrats, scientists, physicians, and other health professionals will analyze the minutiae of these data and make policy recommendations on how best to tweak the war on drugs. But for us regular folks there is one important conclusion that should be drawn from this data: the war on drugs is a failure.

The war on drugs has failed to stop people from dying from drug use. It has failed to prevent drug abuse. It has failed to thwart drug overdoses. It has failed to reduce the demand for drugs. It has failed to help drug addicts get treatment. It has failed as a disincentive for trying drugs. It has failed to keep drugs out of the hands of teenagers. It has failed to end the violence associated with drug trafficking. And it has failed to stop the crimes that are committed by people desperate for money to buy drugs.

But the war on drugs has also failed in other ways. It has failed to have a constitutional justification. It has failed to be a proper role of government. It has failed to be a necessary element of a free society. And it has failed to be cost effective.

he consequences of the war on drugs are all negative: infringement of personal freedom, corruption of law enforcement, militarization of the police, increased asset forfeiture, destruction of personal and financial privacy, a clogged judicial system, swollen prison populations, hindering of legitimate pain management, erosion of civil liberties, ruined lives, impeding the treatment of debilitating diseases, more intrusive government, mass incarcerations, criminal records for committing non-crimes, separation of families, violation of property rights, eradication of the Fourth Amendment, interference in the free market, and the spending of billions of taxpayer dollars with nothing to show for it.

So why does the war on drugs continue to have virtually unanimous bipartisan sponsorship in Congress; to have the equal support of both major political parties; to never be an issue in any congressional election; to be backed by the majority of Americans; to be advocated by the majority of law-enforcement personnel; to be cheered by most religious people; to be espoused by most parents with young children; to be championed by liberals, conservatives, and populists alike; and to be defended even by those who say they favor “the Constitution,” “the free market,” “individual freedom,” “civil liberties,” or “limited government”?

But what about all the states where marijuana is legal?

There are thirty-three states that have legalized the medical use of marijuana, ten states that have legalized the recreational use of marijuana, and at least twenty states and more than fifty localities in a dozen states that have either fully or partially decriminalized the possession of small amounts of marijuana.

Although those are all good things, they are a far cry from marijuana freedom. There still exist a myriad of rules and regulations concerning marijuana in those states. And of course, we are only talking about marijuana. The possessing, using, buying, and selling of other drugs, including opioids, is still subject to the full fury of the drug war in every state.

So then, why do so many people support such a failed policy as the war on drugs?

For some, it is because using illegal drugs is dangerous. Yet, skydiving, bungee jumping, using a chainsaw, and cliff diving are certainly dangerous, but I don’t hear supporters of the war on drugs calling for the government to prohibit those activities.

For some, it is because using illegal drugs to get high is “different” from using alcohol to achieve a similar effect. Yet, alcohol abuse has severe short-term and long-term risks and is a factor in many drownings; home, pedestrian, car, and boating accidents; acts of violence; sexual assaults; and fires, but I don’t hear supporters of the war on drugs calling for the government to re-institute Prohibition.

For some, it is because using illegal drugs is unhealthy. Yet, eating junk food and drinking beverages laden with high-fructose corn syrup is certainly unhealthy, but I don’t hear supporters of the war on drugs calling for the government to ban Twinkies or Coca Cola.

For some, it is because using illegal drugs is immoral. Yet, committing fornication and adultery is certainly immoral, but I don’t hear supporters of the war on drugs calling for the government to criminalize them.

For some, it is because using illegal drugs is addictive. Yet, playing video games and viewing pornography are certainly addictive, but I don’t hear any supporters of the war on drugs calling for the government to prohibit those activities.

For some, it is because using illegal drugs is irreligious. Yet, even though it is against the tenets of most religions for someone to alter his mind or mood with any substance, I don’t hear religious supporters of the war on drugs calling for the government to ban the using of alcohol to alter one’s mind or mood.

For some, it is because using illegal drugs has no value. Obviously, those who use illegal drugs to harm themselves, pleasure themselves, medicate themselves, or enlighten themselves do so because they believe that using illegal drugs has some value to them. Even so, an activity’s having no value is no reason for the government to ban it.

But for most, it is simply because drug abuse is bad so therefore it is the job of the government to “do something” about it. This statist mindset infects most Americans, including those in the above groups. In spite of the low approval rating of Congress and complaints about the government, Americans in general have a myopic, irrational, and naïve trust in government.

The decision to use drugs should be an ethical, religious, medical, or moral decision, not a political decision. The drug war is not only a failure, it is a monstrous evil that has ruined more lives than drugs themselves.

Laurence M. Vance is a columnist and policy advisor for the Future of Freedom Foundation.

Shenimi im....mbase noi caubojs na i perkthen ne shqip,dhe ne q.f-se autori eshte shpijun rus,nuk mbaj pike pergjegjesie.
 

Airbourne

Papirus rex
Detajet e marrëveshjes Kosovë – Serbi, këto janë 22 pikat të përgatitura nga SHBA-ja, Franca dhe Rusia.

Shenimi IM per ato pika qe me interesojne mua.

Baza ushtarake “JUG” në CEPOTIN bëhet bazë e SHBA-ve, por e përzier, e cila do të ketë rreth 1700 ushtarë, prej tyre 50 për qind serb dhe 50 për qind shqiptarë me status civil mbikqyrës dhe këshillues.

idemo

Elektroenergjetika ndahet në proporcion 75% për Kosovën dhe 25% për Serbinë, për shkak të DAB-eve dhe Interkonjeksioneve. Administrimi amerikan, austriak dhe gjerman. Modalitetet tjera akoma të pazgjidhura.

ponovo

. Serbia përfiton Një Plan Marshall me investime prej 3.5 miliardë euro për infrastrukturë moderne dhe investime strategjike. Kosova përfiton nga ky Plan investiv prej 1.2 miliardë euro.

Zavrsija.

Serbia merr statusin shtet anëtarë i BE-së brenda vitit 2021-2022, kurse Kosova brenda vitit 2030.

Ne SHQIP....kshu behen pazaret njerez te TRASHE,THINA dhe thaqna.Tashti kta SHKINAT e uqk-se,do jene duke bere ndonje mbledhje per luftrat KURACE te QIrimtareve.

Fazit......Baby sta mislish i sta radimo danas??

Jedemo...i idemo u KINO e videmo!!

Posle??

JEBEMO

Airbourne.....ja LJUBIM TE.....hvala SRCA.

PS.....fundjave te mbare juve me flamur apo tungi.Rrace e FELLIQTE.
 

Airbourne

Papirus rex
On to Caracas and Tehran!

In the Venezuelan crisis, said President Donald Trump in Florida, "All options are on the table." And if Venezuela’s generals persist in their refusal to break with Nicolas Maduro, they could "lose everything."

Another example of Yankee bluster and bluff?

Or is Trump prepared to use military force to bring down Maduro and install Juan Guaido, the president of the national assembly who has declared himself president of Venezuela?

We will get an indication this weekend, as a convoy of food and humanitarian aid tries to force its way into Venezuela from Colombia.

Yet, even given the brutality of the regime and the suffering of the people – 1 in 10 have fled – it is hard to see Trump sending the Marines to fight the Venezuelan army in Venezuela.

Where would Trump get the authority for such a war?

Still, the lead role that Trump has assumed in the crisis raises a question. Does the reflexive interventionism – America is "the indispensable nation!" – that propelled us into the forever war of the Middle East, retain its hold on the American mind?

Next week, Trump meets in Hanoi with North Korea’s Kim Jong Un.

While Kim has not tested his missiles or nuclear warheads in a year, few believe he will ever surrender the weapons that secure his survival and brought the U.S. superpower to the negotiating table.

Is Trump prepared to accept a deal that leaves a nuclear North but brings about a peace treaty, diplomatic relations and a withdrawal of U.S. troops from the Korean Peninsula? Or are American forces to be in Korea indefinitely?

Nancy Pelosi’s House just voted to cut off U.S. support for the Saudi war against the Houthi rebels in Yemen. The Senate may follow.

Yet Trump is prepared to use his first veto to kill that War Powers Resolution and retain the right to help the Saudi war effort.

What is our vital interest in Yemen’s civil war? Why would Trump not wish to extricate us from that moral and humanitarian disaster?

Answer: Crown Prince Mohammed bin Salman and his regime would sustain a strategic defeat should the Houthis, supported by Iran, prevail.

Before the Warsaw conference called by the U.S. to discuss the Middle East, Bibi Netanyahu’s office tweeted: "This is an open meeting with representatives of leading Arab countries, that are sitting down together with Israel in order to advance the common interest of war with Iran."

The "war-with-Iran" tweet was swiftly deleted.........(NetanjahuIranKrieg.jpeg

)......replaced with a new tweet that spoke of "the common interest of combating Iran.

Like many Americans with whom he is close, Bibi has never hidden his belief as to what we Americans must do to Iran.

Early this week came leaks that Trump officials have discovered that Shiite Iran has been secretly collaborating with the Sunni terrorists of al-Qaida. This could, headlined The Washington Times, provide "the legal rationale for U.S. military strikes" on Iran.

At the Munich Security Conference, however, NATO allies Britain, France and Germany recommitted to the Iran nuclear treaty from which Trump withdrew, and to improved economic relations with Tehran.

Trump pledged months ago to bring home the 2,000 U.S. troops in Syria and half of the 14,000 in Afghanistan. But he is meeting resistance in his own party in Congress and even in his own administration.

Reasons: A U.S. pullout from Syria would abandon our Kurdish allies to the Turks, who see them as terrorists, and would force the Kurds to cut a deal with Syria’s Bashar Assad and Russia for their security and survival.

This week, Britain and France informed us that if we leave Syria, then they leave, too.

As for pulling out of Afghanistan, the probable result would be the fall of the Kabul government and return of the Taliban, who hold more territory now than they have since being overthrown 18 years ago. For Afghans who cast their lot with the Americans, it would not go well.

U.S. relations with Russia, which Trump promised to improve, have chilled to Cold War status. The U.S. is pulling out of Ronald Reagan’s INF treaty, which bans land-based nuclear missiles of 300 to 3,000 mile range.

Putin has said that any reintroduction of land-based U.S. missiles to Europe would mean a new class of Russian missiles targeted on Europe – and on the United States.

Today, the U.S. maintains a policy of containment of Russia and China, which are more united than they have been since the first days of the Cold War. We are responsible for defending 28 NATO nations in Europe, twice as many as during the Cold War, plus Japan, South Korea, the Philippines, Australia and New Zealand.

We have troops in Syria, Iraq and Afghanistan, and appear on the cusp of collisions with Venezuela and Iran. Yet we field armed forces a fraction of the size they were in the 1950s and 1960s and the Reagan era.

And the U.S. national debt is now larger than the U.S. economy.

This is imperial overstretch. It is unsustainable.

Posted on February 22-02-2019.....Patrick J. Buchanan is the author of Churchill, Hitler, and “The Unnecessary War”: How Britain Lost Its Empire and the West Lost the World.

PS.....stafi AIRBOURNE ka ne disponim edhe per dyqanet,shetitoret apo ku blehet mall ne Venezuele,qe i bie ne Shqip....nuk jane bosh por TUMLLAS apo mbushur ose PLOT.Tjeter qashtje se perse ska fuqi blerese.

FAZIT....po lexuat alboQIRA BACILUS dhe mand STREPTOCOCUS,ngeleni PALLOSHIS,DEBILIS apo KLLUFIS.

Te djele relaksuese motra dhe vellezer.

 

Airbourne

Papirus rex
Kurti: As dëshmorët ndër varre po u ngritën nuk kanë të drejtë të falin tokën e Kosovës .

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti gjatë konferencës “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë se spektri politik duhet të bashkohet rreth asaj se çfarë dëshiron Kosova karshi Serbisë.

Ai shtoi se askush nuk ka të drejtë t’i falë Serbisë tokën e Kosovës.

As dëshmorët ndër varre po u ngritën nuk kanë drejtë të falin tokë të Kosovës e lëre më të gjallët”, ka thënë Kurti.

Kurti ka përmendur edhe mos korrigjimin e kufijve me Malin e Zi pas votimin në Kuvend, duke thënë se kjo është një e keqe pasi që i kemi falë tokë këtij shteti, ndërkaq e ka cilësuar si të mirë mos korrigjimin e kufijve me Serbinë, siç ka thënë ai përmes “kompromisit të dhimbshëm”.

“Viti 2018 ka qenë vit i asaj që nuk ka ndodhur, korrigjim i kufijve me Malin e Zi dhe Serbinë. Së pari nuk ndodhi kufiri me Malin e Zi siç u premtua kur u morën votat në Parlament, dhe e dyta e që është gjë e mirë nuk ndodhi as korrigjimi i kufijve si kompromis i dhimbshëm me Serbinë”, ka thënë Kurti, shkruan Telegrafi.

Kurti përmendi edhe nënshkrimin e 33 marrëveshjeve me Serbinë gjatë procesit të dialogut, duke theksuar se duhet mbajtur seancë plenare në Kuvendin e Kosovës, për shqyrtimin e këtyre marrëveshjeve.

“Mos të shtiremi se nuk kemi marrëveshje me Serbinë, problemi është se kemi shumë marrëveshje plot 33 të tilla janë nënshkruar gjatë procesit të dialogut. Është e domosdoshme që në Kuvend të bëhemi bashkë dhe t’i trajtojmë këto 33 marrëveshje. Një seancë që e shqyrton dhe vlerëson procesin 6 vjeçar të dialogut është e domosdoshme”, u shpreh Kurti, duke shtuar se as këto 33 marrëveshje Kosovë-Serbi, nuk ia ndryshuan mendjen 5 vendeve që se kanë njohur ende Kosovën.

Lideri i VV-së, më tej shtoi se nuk duhet të magjepsemi për një marrëveshje të ardhshme, kur i kemi këto 33 marrëveshje. Albin Kurti, tutje shtoi se spektri politik mund të arrijë konsensus rreth temave që dëshiron Kosova të diskutojë në dialog me Serbinë.

“Ne e dimë që ka donë Serbia, ajo e thotë qartë delemitim me shqiptarët… shtrohet pyetja çka duam ne, a e kemi ne te qartë se çfarë duam karshi Serbisë. Në Kosovë pesë lider politikë i kanë gjashtë mendime, është mirë që ne të dakordohemi se çka duam prej Serbisë. Unë jam shumë optimist që për kërkesat tona ndaj Serbisë ne mund të arrijmë konsensus”, u shpreh Kurti.

Kurti kërkoi po ashtu edhe përpilimin e një dokumenti zyrtar shtetëror me kërkesat për Serbinë si borxhli i yni.

“Vetëm më pas ne do të mundemi të bëjmë dialog të qëndrueshëm për marrëveshje të qëndrueshme. Karshi Serbisë nuk është i rëndësishëm vetëm konsensusi ynë, por edhe fuqia e shtetit. Paralelisht me bashkimin tonë për kërkesat kundrejt Serbisë, ne duhet ta forcojmë edhe shtetin tonë. Konsensusi partiak e politik, nuk mund të jetë kompensim për shtetit jo të fuqishëm”, tha Kurti.

Ai kërkoi gjithashtu që serbëve të Kosovës tu jepet më shumë prioritet karshi Beogradit

“Me Nenad Rashiqin ne duhet të takohemi pesë herë e me Vuçiqin një herë. Edhe serbët në Kosovë janë në siklet prej Beogradit, ata në heshtje e thonë se fajtori për vrasjen e Ivanoviqit është në Beograd”, u shpreh Kurti.

Kurti përmendi edhe protestën e 29 shtatorit të vitit 2018, ku tha se qytetarët e thanë qartë mendimin e tyre, ndërkaq shtoi se ky mendim mund të jepet edhe më fuqishëm në protestat e ardhshme.


Shenimi im VETJAK....i VETMI DJALE ne Dardani,i VETMI POLITIKAN dhe i VETMI SHQIPTAR me TRU dhe LARGPAMESI qe ka ngelur ne K.O.Q.O.V.O,dhe i VETMI qe ZOTERON gjuhen e BUKUR SHQIPE nga CIJELACET apo FSHATARET me flamur.
Dhe MUA nuk ma shket dot,me pervjetore te qlirimit+100% me ALBAN KURTIN qe nuk e feston.
FAZIT....po pati pyetje, ja u SHPJEGOJ dhe PERSENE!!!!

Tungi.
 

Airbourne

Papirus rex
20 Jahre Euro: Verlierer und Gewinner Eine empirische Untersuchung.

Euro-Staat Wohlstandswirkung der EuroEinführung 1999 – 2017 pro Einwohner Wohlstandswirkung der EuroEinführung 1999 – 2017 insgesamt Deutschland + 23.116 Euro + 1.893 Mrd. Euro ,Niederlande + 21.003 Euro + 346 Mrd. Euro, Griechenland + 190 Euro + 2 Mrd. Euro, Spanien – 5.031 Euro – 224 Mrd. Euro, Belgien – 6.370 Euro – 69 Mrd. Euro, Portugal – 40.604 Euro – 424 Mrd. Euro, Frankreich – 55.996 Euro – 3.591 Mrd. Euro. Italien –73.605 Euro – 4.325 Mrd. Euro.

Auch 20 Jahre nach seiner Einführung ist der Euro umstritten. Das cep hat mit der synthetischen Kontrollmethode analysiert, welche Staaten vom Euro profitiert, welche Einbußen erlitten haben. ► Deutschland hat von der Euro-Einführung bei weitem am meisten profitiert: von 1999 bis 2017 in Höhe von fast 1,9 Billionen Euro. Dies entspricht rund 23.000 Euro je Einwohner. Daneben erzielten nur noch die Niederlande substantielle Vorteile aus der Euro-Einführung. ► Griechenland hat in den ersten Jahren nach der Euro-Einführung massiv vom Euro profitiert, seit 2011 jedoch große Verluste erlitten. Über den gesamten Zeitraum ist die Bilanz mit + 2 Mrd. Euro bzw. + 190 Euro pro Einwohner gerade noch positiv. ► In allen anderen untersuchten Staaten hat der Euro zu Wohlstandseinbußen geführt: in Frankreich in Höhe von 3,6 Billionen Euro, in Italien sogar in Höhe von 4,3 Billionen Euro. Dies entspricht in Frankreich 56.000 Euro, in Italien 74.000 Euro je Einwohner.

Alessandro Gasparotti und Matthias Kullas Februar 2019

PS....nuk ka te dhena per ata qe duhet te hyjne(ne te ardhmen) ne EU.Por.....do marrin LESHT e CURRIT,thone ne do sinore apo trojet e Airbourne.

FAZIT...pasardhesit e Gjergjit merren me Salvini-n,qe e ka permendur Skenderbeun.
Shenimi IM.....KURAC gjinje apo peoples me flamur.
Dite te mbare motra dhe vellezer.

Tungi.

infografik_17143_gewinner_und_verlierer_der_euroeinfuehrung_n.jpg
 

Airbourne

Papirus rex
Lexoni me 11/01/2019 19:41.

Maqedonia ndryshon emrin, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar.

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në Prespë me fqinjin jugor të saj, Greqinë.
Votimi përfundimtar i Marrëveshjes së Prespës nga Parlamenti maqedonas është një demonstrim i qartë i aftësisë politike për të hapur rrugën drejt NATO-s dhe BE-së. Kontributi i partive politike shqiptare edhe njëherë u dëshmua si faktor vendimtar. Urime, shkroi Bushati në Twitter.

Dhe cfar kuptoni me Feb 22, 2019 19:15 Europe.

Greqia pret që deri në shtator të gjitha librat të pastrohen nga përmbajtjet irredentiste.


Greqia pret që nxënësit e Maqedonisë të fillojnë mësimin në shtator me materiale të cilat do të jenë të pastruara nga kërcënimet dhe irredentizmi.
Zv. ministri i Jashtëm, i cili është gjithashtu udhëheqës i ekipit grek të ekspertëve, Markos Bolaris, tha se i gjithë procesi i rishikimit duhet të përfundojë shpejt dhe me efikasitet. Ai njoftoi se komiteti i Maqedonisë dhe Greqisë që do të mbahet në fillim të marsit, do të përqendrohet në librat e historisë dhe gjeografisë të arsimit fillor. Bolaris tha se vëmendje të veçantë do të kenë edhe ilustrimet, siç janë fotot dhe hartat, të cilat sipas Greqisë përmbajnë elemente irredentiste. Ky do të jetë takimi i dytë në mes komitetit të Maqedonisë dhe Greqisë.

PS.....tashti juve me flamur ne te ardhmen do kemi dhe.........Elada veriorE(ose EPIRIN --albaLESHET INJORANTE--JUGORE).

Fazit....gjeni se cfar mendon ai ne te djathte(ate ne te majte nderroheni me ndonje tjeter,sepse te pakten ai dhe vetem nje stan(qe tju bojm cejfin zagollistave) dhe hajde ....<quhet>.

POPULL MISERABEL me flamur.

auto_ahmet-zogu-nikolla-pashic-1915-905x3951522844261.jpg

Zdravo ose efkalisto skipe,arrnauter apo arvaniter=JEVGJITER.
 

Airbourne

Papirus rex
Lulzim Basha: Betejë deri në shporrjen e qeverisë së krimit.

Një ditë pas protestes para parlamentit ku u shënuan disa incidente serioze, Lulzim Basha ka bërë një postim në profilin e tij në facebook ku shprehet I vendosur në këtë beteje të re të opozitës kundër qeverisë.

Kreu i PD, thotë se beteja e nisur është pa kthim dhe do të përfundojë vetëm me shporrjen, sipas tij, të kësaj qeverie të krimit.

Lideri I opozitës pohon se udhëtimi drejt Europës është I dhimbshëm dhe kalon përmes sakrificash, por është I rëndësishëm pasi do ta clirojë vendin nga e keqa që I ka zënë frymën shoqërisë.

Beteja që kemi nisur për një Shqipëri si gjithë Europa është pa kthim! Kjo betejë do të përfundojë me shporrjen e kësaj qeverie të krimit dhe me triumfin e shqiptarëve!
Udhëtimi ynë drejt Europës është i dhimbshëm dhe kalon përmes sakrificash, por ky udhëtim është shpëtimi ynë, është çlirimi nga e keqja që i ka zënë frymën shoqërisë, është rruga e sigurtë drejt mirëqënies për njerëzit!

Shenimi IM....ky KURVAluce per 4-er vjet nuk beri dot nje bahce.Ky PICMUTI qit kalamojt ne demostrata.....TASHTI KQYRNI POLICIN ne Toronto.


S`ma merrni kryja qe ceveria ka napur doreheqjen.

Diten e mire.
 
Top