Albert Camus

gentilushi

Primus registratum
Albert Camus

A ka ndonje qe pelqen dhe ka lexuar librat e tij sidomos kryevepren I Huaji.nje liber shume i thjeshte dhe i shkurter por shume i ngjeshur e filozofik.ftoj te gjithe ata qe duan te bisedojne per stilin e kamyse
 

samanta

Primus registratum
Re: Albert Camus

Po po e kam lexuar dhe sinqerisht qe ngjarjet vijojne kaq shpejt sa te krijojne nje marramendje.Me ka bere per te qeshur dhe per te qare,mbase mendoj se ishte rrjedhoje e paradoksit mbi te cilen eshte ndertuar.I huaj ne nje shoqeri qe e limiton,i huaj brenda vetes shume filozofik.
 

Le_Routard

Forumium maestatis
Re: Albert Camus

Mua me duket si nje kritike ndaj shoqerise, gjykimit qe ajo i ben nje njeriu i cili nuk eshte 'standart' me rregullat e saj.

Me pelqeu shume edhe romani 'Renia' i Camus. Ka nje fare ngjashmerie me 'I huaji' por vetem se menefregizmi, moskokecarja, e personazhit kryesor e shtyn ate ti bej vetevetes nje analize therese, shkatrrimtare.
 
I

insane

Guest
Re: Albert Camus

me ka rene pyetje provimi ne mature, ohhh cte "zgjidhur" qe i bera.. me tha zysha: "Boll se paske shume per te fol ti!!!" /pf/images/graemlins/laugh.gif

Me pelqen!
Gjithashtu edhe "perpara gijotines", debat mbi denimin me vdekje!
 

blabla

Primus registratum
Re: Albert Camus

A ka ndonje qe pelqen dhe ka lexuar librat e tij sidomos kryevepren I Huaji.nje liber shume i thjeshte dhe i shkurter por shume i ngjeshur e filozofik.ftoj te gjithe ata qe duan te bisedojne per stilin e kamyse
Me pelqen shum shkrimet e tija. Sidomos L'Etranger, edhe La Chute. Eshte nji nga te favorshmit e mi. Nuk jam plotesisht ne agreement me filosofine e tij existentialiste, por megjithate me pelqen te analizoj shkrimet e tija...
 

mostro

Putraku
Re: Albert Camus

Fillimisht postuar nga insane:
[qb]
Me pelqen!
Gjithashtu edhe "perpara gijotines", debat mbi denimin me vdekje! [/qb]
APapapapa c'kemi rene ne nje mendje..dhe mua pjesa e monologut me pelqen shume..
Dhe pershkrimi i rruges ku banonte,tek veshtronte nga ballkoni vet.Mbremja me zhurmat e saja eshte e perkryer...
 

Rambla

Primus registratum
Re: Albert Camus

....

te kamus po lexoj ca novela "mergimi dhe mbreteria" qe i bleva kesaj rradhe ne shqiperi. kurse te huajin se kam lexuar, mgjth nga ato fragmente qe kam lexuar te ketij libri duket interesant, pastaj eshte ekzistencialist, nje nga rrymat e mia te preferuara.
 

Odea

Primus registratum
Re: Albert Camus

Camus ka lene mbresa te medha tek une me "The Plague" ku u njoha fillimisht me menyren e tij te te shkruarit. Me pas, kur mora klasen e filozofise na u desh te lexonim librin "I Huaji".
Tek "The Plague" me pelqen shume karakteri i Tarrou, biles edhe kam shkruar ne fletore njerin nga paragrafet e tij, me pelqente shume se ishte tip i forte ne mes te tere asaj mizerje rreth tij.

Tek "I Huaji", edhe une mendoj qe Camus perdor Meursalt per te gjykuar shoqerine dhe menyren se si i gjykon te gjithe pjesetaret e saj me te njejten menyre apo teori. Ne te gjithe librat e Camus duhet te jesh i kujdesshem kur i perkthe apo interpreton shkrimet e tij pasi ai edhe detajet me te vogla i ka vendosur ne menyre qe ti japin me shume shpjegim dhe kuptim temes se librit. Me pelqejne jashte mase librat e tij dhe do doja te kisha mundesi financiare ti bleja te gjitha por ketu fatkeqesisht jane pak si shtrenjte librat e ketyre te medhenjve plus, jena pa pune mer njerez... :cry:

Nejse, ju lutem ju qe keni lexuar ata librat e tjere te tij, na thoni pak per to.


Odea
 

gentilushi

Primus registratum
Re: Albert Camus

me ka pelqyer i huaji sepse analiza qe ai i ben gjithckaje eshte fantastike.edhe kur fillon tregimi"sot me vdiq mamaja....."dmth tregon nje indiferentizem per shoqerine ashtu si shoqeria me te.ka nje humor te holle qe me pelqen shume.ngjarjet qe ai pershkruan veprimet deri ne detaje jane shume te RRJEDHSHME ne mendime dhe nuk te komplikojne.analiza qe ne fund sidomos mersoja i ben vetvetes eshte madheshtore.
pershendetje
:book:
 

samanta

Primus registratum
Re: Albert Camus

Shume domethenese eshte thenia"nevojat fiziologjike m'i ngaterrojne shpesh ndjenjat".
Pjesa e fundit kur eshte ne burg etj,etj.Mitin e Sizifit e ka lexuar ndonjeri :confused:
 

Al-Punk

Still here
Re: Albert Camus

Padyshim nder shkrimtaret me te medhenj dhe nder mendimtaret me te medhenj.
Megjithate vepra e tij eshte ndikuar (frymezuar) shume nga Veprat e Dostojevskit. Ai e tregon kete kur ben analizen e Kirillovit te Dostojevskit (libri Djajte) ne librin Miti i Sizifit! E gjithe veprimtaria e Kamy vjen nga Dostojevski, e megjithate e shtjelluar, e trajtuar me gjere.

Dy personat qe kane shkruar me bukur per njeriun ne mendimin tim!
 

Ema

Goddes
Re: Albert Camus

/pf/images/graemlins/smile.gif
Me kujtove Mitin e Sizifit qe e therrisje Bibel,si une Moza Ahmetin /pf/images/graemlins/smile.gif
:kiss:
 

antip

Primus registratum
Re: Albert Camus

ka thene Mandi:
E gjithe veprimtaria e Kamy vjen nga Dostojevski, e megjithate e shtjelluar, e trajtuar me gjere.
Jo me kot Dostojevski eshte quajtur pararendesi i absurdit...
 
Re: Albert Camus

Absurdi eshte nje levizje filozofike qe shume e ven ne te njejten traste me ekzistencializmin. Esenca eshte te kuptosh paradoksin (mosperputhjen) midis arsyejeve/gjykimit objektiv kur kryen nje veprim dhe motivimit subjektiv qe te shtyn ta kryesh.
(e kam pak te veshtire ta shpreh ashtu sic dua ne shqip /pf/images/graemlins/laugh.gif )

Persa i perket Camus, une kam pershtypjen se eshte nga me te veshtiret per tu perkthyer, sepse nuk te jep thjesht ide me fjale, por me perdorimin mjeshteror te fjaleve, strukturen e fjalive (kam parasysh fjalite e shkurtra e te thata tek i huaji) krijon nje lloj ambjenti. 2 perkthime te ndryshme qe kam lexuar ne anglisht, 2 dyja me kane dhene ndienja te ndryshme. Kur e kam lexuar ne frengjisht kam ndiere me te vertet ate vetmine, ftohtesine, shkeputjen nga bota dhe nga konvencioni qe ndien Meursalt, realizur me fjalite e prera. Maman ne frengjisht ka nje tjeter konotacion e fsheh pas ndienja te ndryshme nga Mother ne anglisht, lere pastaj ne shqip Mama.
 

blabla

Primus registratum
Re: Albert Camus

pyetja ishte thjesht verbale. fjalen "pararendesi" (???) un nuk e kuptoj ne shqip.
 
Re: Albert Camus

Verbale se kam idene se c'do te thote ne shqip /pf/images/graemlins/tongue.gif


pararendes-(1)te vish para dickaja, (2)ne disa raste te jesh baza mbi ku dicka ndertohet, ose te jesh shkendija qe i jep jete nje ideje.
 

Nella

Primus registratum
Re: Albert Camus

E ndersa jetova dramen e hidhur te epokes sime, fillova te dua ne Dostojevskin njeriun qe jetoi dhe shprehu thellesisht fatin tone historik. Per mua, Dostojevski, eshte para se gjithash nje shkrimtar qe, kohe para Nices, dinte ta dallonte nihilizmin modern, ta perkufizonte, te parashikonte pasojat e tij monstruoze, dhe te perpiqej te diktonte rrugen drejt shpetimit...
Njeriu qe shkroi qe:problemet e Zotit dhe imortalitetit jane te njejta me socializmin, por pare nga nje tjeter kendveshtrim e dinte qe paskesaj, civilizimi yne do te kerkonte shpetim per te gjithe, ose per asnjerin...
Madheshtia e Dostojevskit nuk do te ndalet se rrituri, pasi bota do te vdiste nese nuk do ta pranonte qe ai kishte te drejte.

Camus, Albert. The Other Russia. New York: Herald Tribune. 1975.
 

BJONDINKA

Primus registratum
Re: Albert Camus

nga kamy kam lexuar "i huaji " "para gijotines " dhe "murtaja ".eshte nje nga autoret e mi te preferuar sepse ndryshe nga shkrimtaret e tjere qe filozofine e kane bere te merzitshme ai e ka bere interesante dhe teper origjinale.mendoj se duhet te egzistoje nje rryme ne letersi qe te quhet "kamyizmi ".libri para gijotines me ka lene pa fryme .."nese shteti zbaton denimin me vdekje ai i jep individit vetem nje pergjigje aritmetikore ...."
"ne lidhjen e njeriut me jeten gjendet gjithmone dicka me e madhe se te gjitha pakenaqesite e botes"
 
Top