Aforizma , thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga FALKO, 22 Nov 2002.

 1. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  Nese i respekton te gjitha rregullat ,e humbet te gjithe defrimin

  Katharine Hepburn
   
  gurax and Linux like this.
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  A, tani e kapa. Pra ne kete kuptim! Eeee, sa e thelle... :)
  Si nuk duam?!, por edhe pa ngrene te na lini, dhe vetem dashuri (hiqi dhe perkedheljet), prape prapa na keni :D

  Po atehere per meshkujt, sa i perket nje kafshe?

  (tema)
  E vetmja menryre per t'u liruar nga nje tundim eshte t'i nenshtrohesh. (O. Wilde)
   
 3. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  Çdo gjë, çdo gjë do të ishte më e mirë se agonia e mendjes, kjo dhimbje që të gërryen, por që nuk dhemb kurrë mjaftueshëm.
  Zhan Pol Sartri

  E dini si e çan njeriu rrugën e tij? Ose me shkëlqimin e gjeniut, ose me artin e të korruptuarit. Duhet të hysh në këtë masë njerëzish si një gjyle topi ose të depërtosh si murtajë. Ndershmëria s'pi ujë.
  Balzaku
   
  TinkerBell and joetisti_ like this.
 4. Aki

  Aki Paint It Black


  Ahhh Sartri :D

  tema: po seedhe me mua, te vrava fare
  Aki :p
   
 5. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  ahhh...
   
 6. Linux

  Linux think different

  Çfarë nuk blihet me lekë, blihet me më shumë lekë ;D
   
  joetisti_ likes this.
 7. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Thuhet se paraja nuk eshte gjithcka ne jete. Sigurisht, eshte fjala per parate e te tjereve.

  Sacha Guitry
   
  MrCool, TinkerBell and Linux like this.
 8. Chrono_Crusade

  Chrono_Crusade Valoris scriptorum

  Dikush qe nuk vlereson pranine tende, mos prit te te vleresoje mungesen.
   
  joetisti_, TinkerBell and Linux like this.
 9. Chrono_Crusade

  Chrono_Crusade Valoris scriptorum

  Ndertova shpresa te hekurta mbi njerez prej kartoni.
   
 10. Chrono_Crusade

  Chrono_Crusade Valoris scriptorum

 11. Chrono_Crusade

  Chrono_Crusade Valoris scriptorum

 12. Chrono_Crusade

  Chrono_Crusade Valoris scriptorum

 13. Chrono_Crusade

  Chrono_Crusade Valoris scriptorum

 14. Chrono_Crusade

  Chrono_Crusade Valoris scriptorum

 15. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  vetem se... qe nje femer te jete e lumtur, duhet te tradhtoje...
   
 16. Chrono_Crusade

  Chrono_Crusade Valoris scriptorum

  Pse?
   
 17. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  nje njeri ne vetmi nuk e cojne armiqte, por miqte.

  Milan Kundera
   
  guest17 and Linux like this.
 18. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Nuk e thashe per kunder femres, sidoqofte. Dhe do te duhej me shume sesa nje shkrim i shkurter ta shpjegoja. Mund te them gjithsesi se, pervec rastesh shume te vecanta, asnje mashkull nuk ka mundur ta plotesoje nje femer. Dhe femra s'eshte mashkull. Eshte krijese me nevoja me te shumta dhe me te shpeshta. Prandaj eshte edhe dhenesja e jetes.

  Femra eshte hapsire, dhe do hapsire!
   
  Last edited: 18 Jun 2017
 19. guest17

  guest17 Forumium maestatis

  Asgjë nuk vidhet,gjithçka paguhet..bonaparti
   
 20. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  "dhembshuria e vertete eshte ajo qe shkon pertej arsyes dhe qe bazohet ne instikt, ne zemer"
   

Shpërndajeni këtë faqe