Aforizma , thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga FALKO, 22 Nov 2002.

 1. Monroe

  Monroe Valoris scriptorum

  Mos e harro, njerëzit kanë nevojë për të qeshur ndonjëherë më shumë sesa për ushqim.

  | Anna Fellows Johnston |
   
  Hektor12 likes this.
 2. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  e Qeshura e tepert ndonjeher e tejkalon edhe Menqurin e Njeriut.
  S.R.Keca
   
 3. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Ka njerëz që dashurojnë lulet dhe kafshët vetem sepse janë të paaftë për t'u afruar me njerëzit".
  (Undest)
   
 4. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  In the middle of difficulty lies opportunity.
  Albert Einstein
   
  klea likes this.
 5. Sweety_boy

  Sweety_boy Forumium maestatis

  Ishte teper e thjeshte.
  Me pak fjale, e thjeshte deri ne palce. Ishte nga ato femra qe kurre nuk kerkonte asgje.dhe nese e bente kete perdorte heshtjen te nderthur me buzeqeshjen ose ate germadhe buzeqeshje qe i kishte mbetur ne buze.
  Dhe qeshte, bukur, dreqi e mori! Ishte nje e qeshur… Si t’ua them..... ?! Sinqerisht, nuk di. Kaq e bukur.
  Ishte nga ato femra qe ke frike ta kesh grua, sepse nuk e meriton. Kaq e larte ...
   
  Dreamer likes this.
 6. klea

  klea Ad Maiora

  image.jpeg
   
  Hope and Dreamer like this.
 7. Sweety_boy

  Sweety_boy Forumium maestatis

  "Mjaftojne vec dy fjale per te thyer nje zemer, pastaj te shkruash edhe romane nuk ben me dobi."
   
 8. Chrono_Crusade

  Chrono_Crusade Valoris scriptorum

  In a time of destruction, create something. Maxine Hong Kingston
   
  Hope likes this.
 9. Chrono_Crusade

  Chrono_Crusade Valoris scriptorum

  In a time of destruction, create something. Maxine Hong Kingston
   
  Hope, TinkerBell and Dreamer like this.
 10. Chrono_Crusade

  Chrono_Crusade Valoris scriptorum

  Kurrë mos i gjyko njerëzit për pak kohë, sepse cdo shenjtor ka një të shkuar dhe cdo mëkatar ka një të ardhme...
   
 11. Chrono_Crusade

  Chrono_Crusade Valoris scriptorum

  Gjëja më e rëndësishme në komunikim është të dëgjosh atë që nuk thuhet." ~Drucker
   
  Hope likes this.
 12. SyZeza

  SyZeza Grupi i të moçmëve!

  Quando la gente mi chiede cosa vuol dire amare, abbasso gli occhi per paura di ricordare. Jim Morrison
   
  joetisti_ and Dreamer like this.
 13. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  I saw many humans on whom there were no clothes.
  I saw many clothes in which there were no humans.

  ~ Rumi
   
  joetisti_ likes this.
 14. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Do doja te isha gabim per te provuar shijen e hakmarrjes tende
   
  joetisti_ likes this.
 15. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  Hee endrra
  Eshte nje enderr
  Por Brenda saj
  Ti je e imja.
   
 16. gurax

  gurax Pan ignoramus

  "The hope of immortality never came from any religion.
  The hope of immortality has helped to make religion."
  -- Robert G. Ingersoll

  "Shpresa per perjetesine asnjehere nuk ka ardhur nga ndonje fe.
  Shpresa per perjetesine ka ndihmuar per te krijuar fene."
  -- Robert Ingersoll
   
  brenatohyseni likes this.
 17. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  “Mbi të gjitha, një grua që nuk i dashuron macet, nuk do të mund kurrë ta bëjë të lumtur një mashkull”.

  Orhan Pamuk
   
  joetisti_ and TinkerBell like this.
 18. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Di gje se cfare duhet te duan meshkujt qe te jete tregues se mund ta bejne nje femer te lumtur? :)

  E bukur shprehja, por me duket cudi...
   
 19. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  Pse te duket cudi? Sdoni perkedhelje ju? Te jemi aty sa here te doni per ju ?
  Sikurse macet ,perkedheli jepi dashuri per te ngrene edhe i ke mbas vetes :p

  Pyet se cfare kafshe? Apo ne pergjithesi?
   
  joetisti_ likes this.
 20. gurax

  gurax Pan ignoramus

  It is precisely because it is fashionable for Americans to know no science, even though they may be well educated otherwise, that they so easily fall prey to nonsense.
  --Isaac Asimov

  "Sepse per amerikanet eshte e modes qe te mos dine shkence, pavaresisht se mund te jene te shkolluar ne drejtime te tjera, pikerisht per kete arsye ata bien shume lehte pre e budallalleqeve."
  -- Isaac Asimov
   
  TinkerBell likes this.

Shpërndajeni këtë faqe