vrojtime

mozaiku

Primus registratum
Re: vrojtime

S'e kisha fjalen tek veprimet, por tek mendimet...
Komplikimi dhe veshtiresimi i koncepteve; vrojtimi i shtrember; ndryshimi i perceptimeve etj...
Po nejse, e rendesishme eshte qe mua me shpeton mikrofoni... /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

zog

Primus registratum
Re: vrojtime

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
S'e kisha fjalen tek veprimet, por tek mendimet...
Komplikimi dhe veshtiresimi i koncepteve; vrojtimi i shtrember; ndryshimi i perceptimeve etj...
Po nejse, e rendesishme eshte qe mua me shpeton mikrofoni... /pf/images/graemlins/laugh.gif

[/ QUOTE ]

ne une per MENDIMET po flisja. sepse veprimi ndjek gjithnjje mendimin.

nuk eshte dora qe komandon trurin, por eshte truri qe komandon doren.
 

zog

Primus registratum
Re: vrojtime

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Avancimi ne fjal

[/ QUOTE ] pinko mos m'bo te te bej nje leksion gjuhe siç i bona dje njones ktu. /pf/images/graemlins/laugh.gif

fjala avancim ose perparim ka kuptim te caktuar. ndersa ato qe ngatarron ti, por edhe une, ose ajo e tmerrshmja sonila, jane veç levizje te deres me genjy veç veten tone qe kemi lindur te bejne diçka ne kete bote, nuk jemi pa ROL ne te.

DUHET me i gjet vedit pune, thoshte nje shef shkodran qe kam pas ne shqiperi. e mendoj se kjo eshte ajo qe ne instiktivisht kryejme. per me teper shumica per te mbijetuar.

ta quash kete perparim duhet te japesh te pakten te tjera argumente.
 

pinkparadise

Forumium maestatis
Re: vrojtime

do ma besh me akte apo me fjale leksjonin??? jo per gjo por sdo ja dalesh dot /pf/images/graemlins/laugh.gif

shifi gjerat ne nje shkalle humane normale njerezore zog mos kerko mrekullira nga des pauvres mortel /pf/images/graemlins/laugh.gif

ika se me le ketu...to be continued /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: vrojtime

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

ndersa ato qe ngatarron ti, por edhe une, ose ajo e tmerrshmja sonila, jane veç levizje te deres me genjy veç veten tone qe kemi lindur te bejne diçka ne kete bote, nuk jemi pa ROL ne te.

DUHET me i gjet vedit pune, thoshte nje shef shkodran qe kam pas ne shqiperi. e mendoj se kjo eshte ajo qe ne instiktivisht kryejme. per me teper shumica per te mbijetuar.

ta quash kete perparim duhet te japesh te pakten te tjera argumente.

[/ QUOTE ]

Pse te mos e genjejme veten,cte keqe bejme nese kjo gje na ben te ndihemi mire.Nuk jetojme per tu ndjere mire? Normal qe po,athere edhe levizjen e deres do e bejme edhe veten do e genjejme po qe se vlen per dicka dhe per me teper vlen per veten.
 

zog

Primus registratum
Re: vrojtime

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Pse te mos e genjejme veten,cte keqe bejme nese kjo gje na ben te ndihemi mire.Nuk jetojme per tu ndjere mire? Normal qe po,athere edhe levizjen e deres do e bejme edhe veten do e genjejme po qe se vlen per dicka dhe per me teper vlen per veten.

[/ QUOTE ]

lexo shkrimin tim te pare ketu te kuptoç diç.

duke vepruar keshtu, ti behesh i keqi i shoqerise ku jeton e shkakton me shume dem se fitim per te. (lexo shkrimin tim te pare drejtuar soniles)
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: vrojtime

E lexova me vemendje shkrimin e pare tendin dhe jam dakort..Por une nje gje s'kuptoj ( se kam me ty ,ne pergjithesi ),Pse duhet te ekzistoje kjo tendenca per te treguar se jemi ndryshe nga te tjeret,kujt i sherben gjithe kjo arrogance? A usheqehet ego-ja duke u sjelle keshtu? ( Si pyetje retorike me duken mua,po se di pse ketu skam gjetur asnjehere pergjigje... )
 

zog

Primus registratum
Re: vrojtime

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Pse duhet te ekzistoje kjo tendenca per te treguar se jemi ndryshe nga te tjeret,kujt i sherben gjithe kjo arrogance? A usheqehet ego-ja duke u sjelle keshtu? ( Si pyetje retorike me duken mua,po se di pse ketu skam gjetur asnjehere pergjigje... )

[/ QUOTE ]

megjithese kjo nuk eshte subjketi i nderhyrjes time iniciale ketu (shkrimi im i pare drejtuar soniles) po te pergjigjem edhe tek kjo pike, qe mesa duket te prek sedren.

sepse neve qe thua ti, nuk ka si te MOS jemi ndryshe, keshtu na ka kriju natyra ose zoti (per fetaret).
edhe pse binjake dy femije nuk jane komplet NJESOJ. nuk kuptoj pse kjo te fyen ty, qe une nuk jam si ty. apo te duket se po e mbaj veten per me te mire ?
po ti a nuk e mban njesoj ? ndryshe si do ta vije re qe s'jemi njesoj ?

ne fakt, ti kujton se jemi njesoj, po une hiqem me pahir vetem qe te dukem ndryshe nga ti, keshtu ?

sidoqofte une nuk e kisha fjalen ketu, sepse pak tru te kesh dhe e kupton qe harxhon frymen kot duke diskutu rreth kesaj pike qe tashme dihet, njerezit nuk jane njelloj. çfare trishtimi do te ishte sikur te ishim njesoj, nuk e imagjinon dot.

nashti degjo !

desha ketu te nenvizoj, jo qe nuk jemi njesoj, por qe megjithese duke qene TE NDRYSHEM, kerkesat per jeten, karieren, suksesin, familjen, etj, I KEMI NJESOJ, pra te njellojta.
edhe une, edhe ti, edhe pinku, edhe sonila, eshe te tjeret, shumica e globit, luftojme PER TE NJEJTAT GJERA, per te njejten mireqenie, lluks, komoditet, rehati, etj, etj, etj.

ndryshe sonila nuk do te kishte si ta gjente DOT deshtimin e te tjereve, atyre qe e rrethojne. sepse ajo nuk eshte fallxhore, gjente lloton e i jepte shpirtit rehat, po te ishte.

a kupton a jooooo, po ta perseris, duke qene te ndryshem kerkojme te NJEJTAT gjera.
e kjo sjell konflikt. lufte, cmire, amarki, destabilizim, varferi, korrupsion, kurveri, nga te gjitha pra ato qe ne shqiiperi gjenden me shumice.

pike e fund, ketu.
 

zog

Primus registratum
Re: vrojtime

pash nerin po habitem edhe vete nga mrekullia qe kam shkrujt (tek ky shkrim i funit). sokrati te ishte gjalle kishte per ta firmos me qejf t'modh. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: vrojtime

Un ër Zog kërkoj veç i ishull t'vogël me fruta, perime, ne baz alkooli. S'besoj se shum karrierrista kërkojn t'njëjtën gjo si puna ime /pf/images/graemlins/laugh.gif.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: vrojtime

T'rre menia. Do ndrrojsha deg (deformim profesional ky ku çdo gjo sillet rreth pemve e drunit /pf/images/graemlins/laugh.gif).
 

zog

Primus registratum
Re: vrojtime

Iola nuk vjen "e keqja" tek karriera por tek fakti qe te gjithe duam te bejme te njejten karriere, ose e duam karrieren per te na shpena ne te njejtin stad, ate te mireqenies qe do ta quaja STANDARD.
e keqja eshte tek synimet per te njejten karriere.

tek te huajt ky fenomen nuk eshte aq i perhap sa tek shqiptaret. pastaj ata duke qene me punetore prej natyre, e dashurojne me shume profesionin se ne. ne kerkojme veç karriken qe paguan me shume. e karrike te tilla ka veç NJE, ndersa ata qe e kerkojne jane me mijera, e prandaj do te kete berryla, kacafytje, spiunllik, xhambazllik, e ato me te keqiat pas.

kur jemi te rinj ose studente jemi plot endrra e ide te flakta qe fillojne te shuhen njera pas tjetres nga kerkesat me te ngutshme per komoditetin banal. nuk behesh profesor me disa vjet, ndersa nje rroge te majme mund ta fitosh edhe per fare pak kohe, po te jesh luftarak e i paepur si sonila psh.
qe çdo takim pune e quan beteje e kur e arrin postin fitore. pa menduar as i arrdhur keq per te vraret qe shkakton pas. per me teper i quan humbes e pa vlera.

tek ne nje profesor s'fiton as te haje buke, ndersa nje gazetare qe s'di shqip te shkruaje hala shkon me makine ne punen qe e ka vetem 20 metra me larg.

e çuditemi pastaj qe shqiperia eshte e varfer. ku mos jete, kur pasuria e vendit shperndahet pa MERITE.
 

zog

Primus registratum
Re: vrojtime

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
........., gjithmone do kerkojme me shume e me shume kudo qe te jemi dhe kjo na bashkon me tjeret edhe pse te ndryshem. (kam ngec te pangopshmeria mesa duket akoma /pf/images/graemlins/smile.gif )


[/ QUOTE ]

kjo vjen ngaqe shqiperise i mungojne profesionistet e vertete. ne çfaredo fushe qofte atje ka veç burokrate, partizane te flakte ose militante partish ose qarqesh te caktuara, ose klanesh fisnore, nga fitohet mundesia per kariere.
te gjithe bejne veç fjale shpesh boshe, te gjithe po kane te njejtat diplloma e tituj shkencore, e ne keto kushte behet e pamundur di te dish kush di me shume e kush me pak, pra kush meriton qe shoqeria ta vleresoje e PAGUAJE e kush nuk e meriton kete gje.

prandaj edhe ti, pse te mos mendosh pa kufi, kur sheh tjeteren qe di po aq e ka me shume.
llogjika eshte e thjeshte.

ndersa te jesh ketej, te bien puplat lehte sidhe kryesorja e gjen vendin tend ne shoqeri krejt NATYRSHEM. keshtu ti nuk mund te kesh ambicje pa kufi, bile as mund te krahasohesh me te tjeret pa iu fut punes per rezultate kokrete.

bota ecen me projekte, e diferencat midis kapaciteteve e meritave personale behen shume thjeshte. kush nuk realizon projektin e vene per zbatim, bie nje kategori shoqnore me poshte, per rrjedhoje edhe abiciet i ka me te uleta se te tjeret ose se me pare, kur ja rete menia si te gjithve ne.
 
Re: vrojtime

Lips desha te ofroja nje kendveshtrim timin persa i perket manise per te qene ndryshe. Shpesh verejme tek te tjeret sjellje apo vecori qe jane te panatyrshme per ne dhe si rrjedhim duam te mendojme qe edhe per ta jane te panatyrshme, te shitura. Po te mos zgjidhnim te mendonim ashtu do plasnim nga inati! /pf/images/graemlins/smile.gif
 

zog

Primus registratum
Re: vrojtime

hemmmm me duket se ti ke rene ne dashuriiiiiiii /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

zog

Primus registratum
Re: vrojtime

tani e kape ket, ndryshohet vete mi sa here rifreskon faqen del ndryshe, ja provoje ta besosh, qe thu ti moda sot eshte "ai tek" ne une jam hedh me koke zhytas.

ps: ke fillu me u kqyr me sira avatarin tim eeee /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

pppppaa

Primus registratum
Re: vrojtime

Ve re se disa dikusher (jane me shume se 1 dhe me pak se 4 dikusher...) kane pervetesuar, pa lejen time, nje buqete emocionesh qe une (per fat te mire te tyre) e kisha pergatitur per dike tjeter, jo detyrimisht anetar i tufes sone te intelekteve indulgjente... Lutem, te me kthehet mbrapsht buqeta (ata/ato e dine sesi realizohet kjo e fundit) dhe te mos perseritet me prape akti i turpshem i vjedhjes se buqetave... /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 
Top