vrojtime

Erind

Forumium maestatis
Re: vrojtime

Keto dite buzeqeshja ime e ka pasur emrin Rebecca /pf/images/graemlins/smile.gif . Rebecca ju shtua pranise tone mbremjen e 21 me plot 4 kile. Floket e zeza dhe faqet petulla nuk mund te te percjellin vetem se emocion dhe buzeqeshje. Nuk mendoja se do te me pershkonte ndonjehere nje emocion i tille. I uroj jete te gjate Rebecces dhe qofte plot miresi. M dhe I urimet me te mira per mrekulline e vogel qe bene. /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/smile.gif
 

cacol

Forumium maestatis
Re: vrojtime

Vrojtoj se ... po te kishte qene RROTKARIZIMI dege universitare, ti do kishe mbaruar master-in per te e do te te kishin dhene dhe Honoris Causa... debile femer, qe kujton se do te te vij pas avazit.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: vrojtime

Ve re se ndonjehere behemi aq kopje e shemtuara te njerezve te tjere sa nuk honepsemi dot.
 

ana karenina

Primus registratum
Re: vrojtime

Te mesuarit ne nivel elementar karakterizohet nga perseritja e vazhdueshme e kombinimit gabim-pesim, gabim-pesim, e keshtu me rradhe. Psikologjikisht kjo quhet metoda primitive e te nxenit qe praktikohet nga bebet. Verej se ka shume te rritur qe vazhdojne ende te ushtrojne te njejten metode dhe cuditerisht perseri nuk arrijne te nxjerrin perfundimet e duhura qe te mund te vene mend. Ndoshta paaftesia per te mesuar nga pesimet e vazhdueshme pas nje moshe te caktuar eshte tregues i prapambetjes mendore dhe te tille individe duhen trajtuar si hantikapate?!
 

eniad

Forumium maestatis
Re: vrojtime

<font color="brown"> Peace to the mind, peace to the body, peace to the entire being, while out there frights are staged... this is the challenge... </font>
 
Re: vrojtime

Une jam e ngopur me foto femrash shqiptare para pasqyrave te medha te banjave publike. Hipur siper mbi lavaman, floket derdhur ne nje ane, shalet duke formuar ate trekendeshin joshes-shabllon ne anen tjeter. C'eshte gjithe kjo dashuri me pasqyrat e banjos????
 

alinos

Forumium maestatis
Re: vrojtime

disa njerez nuk arrijne te kuptojne se ka raste kur eshte me mire te mos flasesh, jo se keshtu lendon tjetrin, por sepse demton veten. Demtimi eshte moral, shpirteror dhe se fundmi fizik (ulcera) dhe keto te treja ndikojne dhe shkaktojne ne menyre te pashmangshme demtim material (xhepi)...

Me duket se kam kuptuar sekretin e deshtimit te plot personave perqark meje.

Ve re se edhe ata e dine, por perpiqen t'ia vene tjetrit fajin per te dale te lare para meje. Shembuj s'po jap se besoj te gjithe keni ne jeten tuaj, sidomos nese jetoni ne Shqiperi...

m'u kujtuan pellgjet...
 
Re: vrojtime

Ve re se nuk e duroj dot ne kulm kur me therasin o zogu meshkuj shqiptare qe mund ti kem takuar nje ose dy here ne nje ose dy party , 3 apo 4 vjet te kaluara. Cfare intimiteti!
 

zog

Primus registratum
Re: vrojtime

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

Me duket se kam kuptuar sekretin e deshtimit te plot personave perqark meje.


[/ QUOTE ]

keshtu te duket them une, e kur te duket je me afer genjimit te vetes se tjeter gjeje.

sidhe te krahasohesh me tjetrin, ai i deshtuar ndersa une i padeshtuar, eshte te vihesh ne nje balance me te. pra ne te njejtin nivel.

te deshtuar jemi te gjithe, pasi jemi te vdekshem. puna eshte te mos jesh deshtues i vogel ose fitues i vogel. kur lufton per nje cope rroge, nje cope shtepi, nje pale mobilje, e gjera te tjera te natyres e kur kete e quan gjykim vlerash ose mates te suksesit, je ose deshtues i vogel (kur nuk i arrin keto mrekullira) ose fitues i vogel (kur i arrin e kjo te ben te mburresh).

ne te dyja rastet je nje humbes i madh.

sidoqofte nje fitues i vogel eshte shume me i rrezikshem per shoqerine sesa nje humbes i vogel. tipa te tille, luftarake te pa e paepur, qe çdo takim pune, per nje vend me te mire e ku paguhet me shtrenjt, e konsiderojne fitim beteje e objekt mburrjeje, jane vampiret e vertete te shoqerise njerezore.
keta perhapin ne te gjithe shoqerine ku agjitojne nje klime tmerri, ankthi, lufte pa pushim. ngaqe luftojne per gjera te vogla, banale, pra per rrjedhoje jetike per masat, kjo klime terrori kolektiv fillon e degradon te gjithe jeten e vendit duke penguar te lindin premisat per stabilitet e qetesi, kushtet KRYESORE per çfaredo lloj ndryshimi shoqeror.
 

mozaiku

Primus registratum
Re: vrojtime

Te njejten gje s'e them dot per ty fatkeqesisht... /pf/images/graemlins/laugh.gif

*****

Une kam frike se kam humbur aftesine e vrojtimit. Me duket sikur po i shtoj e po i heq elemente te rendesishem asaj qe me rrethon, sipas tekave te mia. Cfare e shtyn nje njeri te doje te perpunoje cdo gje qe ka perpara?! /pf/images/graemlins/confused.gif
 

pinkparadise

Forumium maestatis
Re: vrojtime

perpunimi eshte perparimi, perparimi eshte avancimi

po te mos avancosh, rri ne vend si rob pa jete dhe pret qe gjithshka te bjeri nga qielli ashtu siç ti e deshiron...por kjo ndodh vetem ne enderra, se ne realitet, po nuk shkove ti marresh gjerat edhe ti besh vete, ska shonce te te vijne ne krahe si dhurata ...
 

zog

Primus registratum
Re: vrojtime

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
perpunimi eshte perparimi, perparimi eshte avancimi


[/ QUOTE ]

avancim per ku ? perparim per ku ?


ps; pash nerin mos flisni dokkra te pa mendume. sokratin (qe ka jetu perpara krishtit) akoma nuk e kuptojme çfare ka dash me tregu (aq i thelle eshte menimi tij), e na rren mendja qe kemi avancu ose perparu.

ne flije mendjen nuk jetojme me mire se babilonasit, egjuptianet, greket, romaket, ne njerezit e sotem. perkundrazi nuk e kemi arrit kurre NIVELIN E JETESES SE TYRE.
 

zog

Primus registratum
Re: vrojtime

merzia pra ta thash nje here. MERZIA eshte shkaku kryesor i kesaj pune

poplli filozof e ka gjet ka kohe me shprehjen: kur nuk ke pune do lush deren. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

pinkparadise

Forumium maestatis
Re: vrojtime

Avancimi ne fjal zog jane objektivat tona personale qe i vejme vetes,
ndoshta nuk behet fjale per gjera kush e di se çfare "hyjnore" por gjithsesi jane ato te nivelit ton njerezor, dhe kur keto objektiva arrihen, ti/un/ai bejme nje hap perpara si personalitet, si karakter si person qe jemi, dmth qe ne ne menyren tone avancojme...jo ne vend numero...
 
Top