URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

Te treja, pasi plotesojne kuptimin e fjales urë ! :thumbsup:
 

Alba Palushi

Primus registratum
Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

FJALA & NDJENJA me keto te dyja bahet nji ure e lidhun dhe qe ka nji emer-Dashuri.
 

PrInCiPiEl

Primus registratum
Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

RECIPROCITETI eshte rregull legal.
FALJA eshte PARIM moral.
Perderisa e kufizoni vetevehten ne reciprocitet , ju jeni ne nivelin njerezor.
Nese shkoni PËRTEJ reciprocotetit e kaloni ne FALJE , ju arrini nivel me te larte,
nivelin hyjnor !!!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

Toleranca dhe deshira per tu mirekuptuar dhe mbi te gjitha respekti reciprok.

Respekto pa te te respekojne. :thumbsup:
 

The Genius

Primus registratum
Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

vete deri ne nje pike

dhe pastaj cfare, nuk dihet deri kur ta marrim vesh, po e more vesh
 

Shqiptarja

Primus registratum
Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

Respekti
Besimi ne nejri tjetrin
Mirekuptimi
Dashuria (ndaj njeri tjetrit)...

/pf/images/graemlins/smile.gif
 

tutu

Primus registratum
Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

Fillimisht postuar nga PrInCiPiEl:
[qb]URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

RECIPROCITETI eshte rregull legal.
FALJA eshte PARIM moral.
Perderisa e kufizoni vetevehten ne reciprocitet , ju jeni ne nivelin njerezor.
Nese shkoni PËRTEJ reciprocotetit e kaloni ne FALJE , ju arrini nivel me te larte,
nivelin hyjnor !!![/qb]
Une s'marr ere nga drejtesia pothuajse fare, por i vetmi rast qe di qe reciprociteti te jete rregull ligjor eshte ne rastin e partnerships (biles dhe aty flitet per fiduciary duty qe nuk eshte reciprocitet). Ku tjeter imponohet reciprociteti ligjerisht?

p.s. mgjse tema eshte hapur te filozofia dhe per me teper nga nje moderator, rrofte relativiteti se mua nuk me mban aspak ere filozofike.
 

PrInCiPiEl

Primus registratum
Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

Ndjenjat tona nuk na mashtrojnë, gjykimi jonë e bën ate !
Ne nuk mund të e posedojmë atë që nuk e kuptojmë!


So ... go figure out!
 

Bora

Primus registratum
Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

Lufta me veten /pf/images/graemlins/smile.gif !--->Falja
 

jula

Primus registratum
Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

Po maniakozofoni, eh?
Nuk ka nevoje per ura dhe aq me teper per hipoteza mbi to.
Jane vetem trille e genjeshtra te atyre qe rrijne nga bregu i bukur i lumit, jane vetm fantazi te pashpresa te atyre qe jane plasur ne anen tjeter.

Urat e vetme jo te genjeshterta dhe jo hipotetike ... mund te gjenden tek...EROS-i! /pf/images/graemlins/laugh.gif

Eh, s'di c'them, jam shume ne qejf, ne fakt.
 

PrInCiPiEl

Primus registratum
Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

Në vend të replikës:
Azgjë nuk është e parëndësishme dhe e pakuptimtë në botë!!!
Cdo gjë varet nga ajo se si dikush e sheh ate!

Ashtu është edhe me 'Urën'!
...
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

Fillimisht postuar nga 'Neo':
[qb]
Fillimisht postuar nga PrInCiPiEl:
[qb] RECIPROCITETI ?
PARIMET ?
FALJA ?

? [/qb]
Dashuria! [/qb]
--------------------
He morwe e paske gjet "UREN" ti, ishlla po e kalo lumin me kete....... /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

abs

nuk e di...
Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

Komunikimi dhe Arti i tij

mendoj se ky ndihmon per te ndertuar URrA transparente te forta lidhese ne mes njerezish pa dallim ...:D


--------------

perzgjedhje...
 

gurax

Pan ignoramus
Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

Po maniakozofoni, eh?
Nuk ka nevoje per ura dhe aq me teper per hipoteza mbi to.
Jane vetem trille e genjeshtra te atyre qe rrijne nga bregu i bukur i lumit, jane vetm fantazi te pashpresa te atyre qe jane plasur ne anen tjeter.

Urat e vetme jo te genjeshterta dhe jo hipotetike ... mund te gjenden tek...EROS-i! :D

Eh, s'di c'them, jam shume ne qejf, ne fakt.
Shkrim i 2002 !! Ja pse filozofia e lashte nuk i humb vlerat. :D
Hello abstract, my fellow antiquity firstblood. :p :)
 
Top