Universitet me te mira ne ITali?

pa_ari

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

e shoh qe ka kohe qe nuk shkruan njeri te kjo teme. po me duhet te di dicka. kush eshte universiteti me i mire per mjeksi n itali? aka la sapienza mjeksi? po universiteti i milanos? sa universitete ka milano? a eshte mjeksia e padoves apo ajo e bolognes me e mire?
 

TAO-TAO

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Fillimisht postuar nga nabulio:
[qb] e shoh qe ka kohe qe nuk shkruan njeri te kjo teme. po me duhet te di dicka. kush eshte universiteti me i mire per mjeksi n itali? aka la sapienza mjeksi? po universiteti i milanos? sa universitete ka milano? a eshte mjeksia e padoves apo ajo e bolognes me e mire? [/qb]
Universiteti me i mire ne itali sipas statistikave te vitit te kaluar ishte universiteti i Padoves, edhe pse ate te Bolognes na cajne k... (koken kot se koti) Ne bologna , sipas atyre gjerave qe me kane thene, gjerat jane shume te lehta.

Edhe LA Sapienza ka mjeksi, dhe eshte mjaft mire te them te verteten.
 

Diddy19

Su@mi
Re: Universitet me te mira ne ITali?

La Sapienza ka te gjitha deget qe do ti.Mbahet si universiteti me i mire ne Itali dhe ne fakt edhe mund te jete,por po te mendosh kaosin ne nje qytet si Roma,une do sugjeroja Padovan(perfshi edhe mjekesine).Padova eshte qytet tipik studentor,Roma eshte metropol.Kush eshte ne Itali(apo kudo tjeter jashte Shqiperise) e di mire ndryshimin.
 

Diddy19

Su@mi
Re: Universitet me te mira ne ITali?

I dashur,jeta do te te behet monotone edhe po te jesh ne mes te New Yorkut...Pastaj,nuk eshte me mire sikur te te behet pak monotone? Mbledh njeriu mendjen dhe ulet e meson(mbasi i ke bredhur te gjitha baret-pubet-diskot).gjithmone nese ke shkuar per te mesuar.Pastaj ne Rome (bie fjala) te duhet te pakten 3 cereke ore per te shkuar ne mesim (pervec faktit se pastaj do perfundosh i ulur ne fund te salles ne shesh)dhe edhe studentit me te vullnetshem do ti kaloje deshira per te vajtur atje!

Ah,shume dakord per shtetet e tjera.Po keto te Evropes perendimore jane sh te kushtueshme,kurse Italia te pakten per 2 vitet e para te jep burse (80% te rasteve)
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: Universitet me te mira ne ITali?

tek la sapienza po te jesh ne fakultetin e shkencave politike perfundon ne kembe me sa me kane thene sepse salla mbusht plot /pf/images/graemlins/laugh.gif...3 cerek ore i bie nese je ne civis dafne se po te jesh ne de lollis ose kazal i bie me pak /pf/images/graemlins/laugh.gif
Roma ne fakt eshte edhe per jeten e qejfit edhe per mesimin...dmth te le te zgjedhesh.nese ke ardhe me mend ne koke per te mesuar,mundohesh te kapesh ate te dyten(megjithse nuk eshte gje e lehte,sidomos kur vjen si matricola /pf/images/graemlins/tongue.gif),ama po te iku duarsh...nuk e kap mo!!!

per sa i perket fakultetit te mjeksise mund te them qe eshte shume i mire por ne te njejten kohe mund te sugjeroj edhe universitetin ne pisa dhe ne pavia per kete fakultet...(keto 2 te fundit i kam me ato qe me kane thene)
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: Universitet me te mira ne ITali?

aty jam aty,por nuk besoj se te njof!
 

Diddy19

Su@mi
Re: Universitet me te mira ne ITali?

nemesis ,mire qe nuk qenke ne Kasal sepse fa proprio schifo...Kam qene disa here aty dhe nuk e kuptja se si mbijetonin njerezit ne te tilla kushte.
Me qe ra fjala ,pse nuk flasim pak per "akomodimin" qe te ofrojne qytetet e medha?
 

pa_ari

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

edhe universitetet e vendeve te lindjes jane mjaft te forte, sidomos ne deget shkencore!Kaq!

[/ QUOTE ]


a ja vlen turqia?? edhe nje pyetje tjeter:padova dhe pavia jane e njejta gje?
 

bob

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

turqia nuk e di


padova eshte tjeter qytet,(plot studenta shqiptare!)

pavia eshte tjeter
 

fkvllaznia

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Pershendetje !!!

Sipas gazetes Repubblica ja lista e univesiteteve me te mira ne Itali :

Lexoni ketu

Lexoni ne linkun e meposhtem rreth fakulteteve me te mira ne Itali :

Lexoni ketu
 

TAO-TAO

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
edhe universitetet e vendeve te lindjes jane mjaft te forte, sidomos ne deget shkencore!Kaq!

[/ QUOTE ]


a ja vlen turqia?? edhe nje pyetje tjeter:padova dhe pavia jane e njejta gje?

[/ QUOTE ]


Eshte universiteti i Tokios qe eshte edhe ne 20 universitet me te mira ne bote. Pastaj te tjerat nuk kane ndonje nivel kushedi se cfare!

Ne 500 universitet me te mira te Botes nuk kishte asnje universitet turk.(nivelin mund ta imagjinosh vete)

Padova??????? Shiko likun nga Nexho_Shabani dhe del vete.

Pavia eshte shume e mire per mjeksi.
 

herald

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

NUK KA UNIVERSITET ME TE MIRE SE AI I MILANOS PER MUA FLASE GJITHMONE
 

pippo

Primus registratum
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Lol une u bera 6 vjet ne rome e me ka marre malli ti hyp biçikletes sa te mbaroj e kam nderrmend te leviz ne nje qytet me numer banoresh si puna e Tiranes se viteve 90 maximumi 300.000. Keta flasin per romen si kur jetojne te gjithe ne de lolis, mu me duhen 50 minuta te shkoje ne Uni. pas vitesh e vitesh tani nuk me ben me pershtypje jetoj rrugve hi hi hi per mendimin tim per nje shqipo me mire qytet i vogel jo per gje po po te kesh mendet si njoni ketu siper, me pa gjithe lokalet e romes duhen vite /pf/images/graemlins/smile.gif
 

renata

Forumium praecox
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Une studioj ne "La Sapienza",Rome.
Thuhet se eshte njeri nga me te miret ne Itali,vecanerisht per sa i perket fakultetit,qe une ndjek.
Vetem se duhet te kesh nje autostime te jashtezakonshme,nje vullnet te papare,dhe mundesi ekonomike,qe te mbarosh kete fakultet pa kaluar kriza psikologjike.:)))
Ne radhe te pare,ke te besh me profesora,qe ne jete pervec te qenit pedagog,jane ministra,senatore e deputete.Keshtu qe ndjehen figura:))))))
Gjithashtu jane hartuesit e leteratures juridike,qe perdoret ne te gjitha universitetet italiane.
Se dyti,gjuha juridike nuk eshte e thjeshte,dhe mjafton pak per te te mbetur,se provimet jane me goje.
Se treti,gje qe bie ne kontradikte me emrin e tij te mire,ky universitet eshte shume i paorganizuar dhe studentat,i njohin pedagoget,vetem diten e provimit,per se afermi.Jane figura te paprekshme edhe pse ne te vertete jane njerez,qe shkojne ne banje si puna jone:)))
Rralle ka profesore te disponueshem,per te bere nje bisede per problemet,qe mund te kesh me lenden...
Sepse studentat e ketij fakulteti mund t'i drejtohen vetem asistentave,qe shprehin gjithe dufin e vuajtjeve te tyre,gjate viteve shkollore ne keqtrajtimin psikologjik te studenteve,duke te mos dhene mundesine as te shkosh per t'u pyetur te profesori sepse perton te te beje nje pyetje te dyte nese nuk je pergjigjur mire ne te paren.
Por ka edhe perjashtime,por duhet te jete dita jote me fat,qe te qelloje asistenti i duhur...Ka dhe profesore me te vertete te disponueshem,por nuk arrijne te bejne dot ligjin,se ligjin ebejne hileqaret.
Zakonisht te bejne pyetjen"A ke permesso di soggiorno?",nderkohe,qe ti je student dhe paguan taksat si gjithe te tjeret.
Pastaj nje gje tjeter pikante,shumica e profesoreve tane i kane dosjet e hapura,e jane te ndjekur penalisht:))))))
Hahaha dhe vijne e mesojne drejtesine...
 
Re: Universitet me te mira ne ITali?

Ku ka me mire se ne trento,universitet i vogel qytet i vogel,kushtet me te mira qe ekzistojne.Vetem nje eshte qe te merzite ,jete te behet shume monotone.
 
Top