THE DOORS

Blendi

Primus registratum
Re: Love YOU Jimboooooo

Keto i kam perkthyer une. jane tekste kengesh, por jane dhe poezi.


FUNDI
(THE END)

Ky eshte fundi
Mik i mrekullueshem
Ky eshte fundi
Mik i fundit, eshte fundi

I planeve te tona te perpikta, fundi
I gjithckaje qe qendron, fundi
S'ka as siguri apo surprize ketu, fundi
Dhe nuk do te shoh ne syte e tu...me kurre

Imagjinon dot si do jete?
Pa kufij, krejtesisht liri
Deshperimisht nevojtare per doren e nje te panjohuri.
Ne nje toke te deshperuar.

Humbur ne nje shkretetire Romake dhimbjesh
Dhe te gjithe femijet tane jane te cmendur
Te gjithe femijet tane jane te cmendur
Ne pritje te shiut, duke u kalamendur.

Nje rrezik kanoset buze qytetit
E dashur, kalero rruges se Mbretit
Ne minjeren e arit, skena te peshtjellimit
E dashur, kalero drejt perendimit.

Kalero gjarprin, gjarprin dhe askend tjeter
Drejt liqenit e dashur, drejt liqenit te vjeter
Gjarpri i gjate shtate milje eshte
Kaleroje, gjerprin me vite plote, lekure te ftohte.

Si perendimi s'ka
Si perendimi s'ka
Ti vec eja, ne do kujdesemi per gjithcka

Na therret autobuzi blu
Na therret autobuzi blu
Shofer, ku jemi ketu?

Vrasesin nata nuk e lodhi
para agimit kembet ne çizmet krodhi
Nje fytyre nga galeri e vjeter vodhi
Dhe u çapit ngadale gjate korridorit
Hyri ne dhomen ku motra i jetonte,
...pastaj ai
Nje vizite te vellait i beri, pastaj ai
u çapit ngadale gjate korridorit, dhe
Para nje dere mberriti...dhe brenda pa
Baba, po bir, Dua te te vras
Nene....dua te...te shkerdhej

Eja e dashur, nje rrisk me ne harxho
tek autobuzi blu eja dhe me tako
Ndezim nje gur blu
ne autobuzin blu

Vrit, vrit, vrit, vrit, vrit, vrit

Ky eshte fundi
Mik i mrekullueshem
Ky eshte fundi
Mik i fundit, eshte fundi

E dhimbshme te te lirosh
Por fundi i fundit, pas meje s'do vazhdosh
Fundi i te qeshures dhe genjeshtrave qe s'mbesin
Fundi i neteve kur u munduam te vdesim

Ky eshte fundi

------------------------------------------------------

ÇA, PËR TË DALË MATANË
(Break on through, to the other side)

Ti e di, dita naten shkaterron
Nata diten me dysh ndan
Vrapova te fshihem,
te çaj, per te dale matan'.

Ndoqem kenaqsite deri ketu
Thesaret atje i fshehem
Kur thirrem,
ti ende mend e mban
Ça, per te dale matan'.

Gjeta nje ishull ne krahet e tu
Nje atdhe ne syte e tu e gjeta
krahe qe na prangosen
Sy qe genjeshtra thane
Ça, per te dale matane

Skena bera
Javë pas jave
Ditë pas dite
Orë pas ore
Shtegu eshte i drejte
I gjere, i thelle, mondan
Ça, per te dalë matan'.
Ça, per te dale matan'.
 

Blendi

Primus registratum
Re: Love YOU Jimboooooo

ja ca poezi te tjera te Jimbos:
Kokrra e grurit ka hap kete teme me poezite:http://www.albforumi.com/pf/showflat.php?Cat=0&Board=7&Number=662258&page=3&fpart=1

Duke pritur Diellin

Ne vezullimin e pare te Edenit
u derdhem poshte ne det.
Qendruam atje ne bregdetin e lirise
duke pritur diellin
Nuk mund ta ndjesh tani
qe pranvera shkoi
tani eshte koha te rrojme nen
kete diell difuziv.
Duke pritur diellin
Kjo eshte jeta me e cuditshme qe kam njohur
A nuk e ndjen?

--------------------
Paqja nuk arrihet me lufte!

www.shqiperia.com
www.andreapirlo.com

Shkrimi Manaxhoni këtë grup shkrimesh

Kokrra e grurit
Administrator


Reged: 11/03/02
Shkrime: 7719
Bllok: Neverland Re: Jim Morrison-Poeti?
#6164779 - 11/04/02 11:04 AM (137.204.118.154) Ndrysho Përgjigju Cito Përgjigje e shpejtëZeri i gjarprit
Zeri i gjarprit
fishkellime e thate e moshes dhe
avull dhe gjethet e arit
libra te vjeter
ne rrenojat e Tempujve
Fletet te prishura si hiri
Nuk do ti shqetesoj,
nuk do te shkoj
Eja,i tha ai bute
Nje burre i vjeter duhet dhe
leviz me nje vallezim te lodhur
midis te vdekurve te hedhur
andej-kendej,
embel ata levizin.

--------------------
Paqja nuk arrihet me lufte!

www.shqiperia.com
www.andreapirlo.com

Shkrimi Manaxhoni këtë grup shkrimesh

Kokrra e grurit
Administrator


Reged: 11/03/02
Shkrime: 7719
Bllok: Neverland Re: Jim Morrison-Poeti?
#6164780 - 11/04/02 11:07 AM (137.204.118.154) Ndrysho Përgjigju Cito Përgjigje e shpejtëAmerika

Ejani njerez,mos rrini keshtu te trishtuar
e dini qe njeriu i shiu
po vjen ne qytet.
Ai do te ndryshoje motin
fatin tuaj do te ndryshoje
Pastaj do tu mesoje
si te gjeni veten
Amerika.

--------------------
Paqja nuk arrihet me lufte!

www.shqiperia.com
www.andreapirlo.com

Shkrimi Manaxhoni këtë grup shkrimesh

Kokrra e grurit
Administrator


Reged: 11/03/02
Shkrime: 7719
Bllok: Neverland Re: Jim Morrison-Poeti?
#6164781 - 11/04/02 11:10 AM (137.204.118.154) Ndrysho Përgjigju Cito Përgjigje e shpejtëFaleminderit ty o Zot!

Faleminderit ty o Zot,
per driten e bardhe verbuese
nje qytet lind prej detit
Une kisha nje dhimbje te tmerrshme koke
nga e cila e ardhmja eshte bere...

--------------------
Paqja nuk arrihet me lufte!

www.shqiperia.com
www.andreapirlo.com

Shkrimi Manaxhoni këtë grup shkrimesh

Kokrra e grurit
Administrator


Reged: 11/03/02
Shkrime: 7719
Bllok: Neverland Re: Jim Morrison-Poeti?
#6164782 - 11/04/02 11:11 AM (137.204.118.154) Ndrysho Përgjigju Cito Përgjigje e shpejtëReptilet po shtohen

Prit!
Ketu paska qene nje masaker
Mos rresht te flasesh ose te veshtrosh perreth
Freskorja dhe dorezat e tuaj jane
ne toke
ne po e leme qytetin
ne po ja mbathim
Dhe ti je e vetmja qe dua te vish!

--------------------
Paqja nuk arrihet me lufte!

www.shqiperia.com
www.andreapirlo.com

Shkrimi Manaxhoni këtë grup shkrimesh

Kokrra e grurit
Administrator


Reged: 11/03/02
Shkrime: 7719
Bllok: Neverland Re: Jim Morrison-Poeti?
#6164783 - 11/04/02 11:13 AM (137.204.118.154) Ndrysho Përgjigju Cito Përgjigje e shpejtëPo ju them qe...
Asnje meshire e perjetshme
s'do na fale ne
qe shkaterruam agimin!

--------------------
Paqja nuk arrihet me lufte!

www.shqiperia.com
www.andreapirlo.com

Shkrimi Manaxhoni këtë grup shkrimesh

Kokrra e grurit
Administrator


Reged: 11/03/02
Shkrime: 7719
Bllok: Neverland Re: Jim Morrison-Poeti?
#6164784 - 11/04/02 11:14 AM (137.204.118.154) Ndrysho Përgjigju Cito Përgjigje e shpejtëStuhi dhe eklips

Do doja nje stuhi te vije
dhe te zhduke kete mut
Qe nje bombe te
djege qytetin dhe te filtroje derin
E dua vdekjen,
te vije drejt meje.

--------------------
Paqja nuk arrihet me lufte!

www.shqiperia.com
www.andreapirlo.com

Shkrimi Manaxhoni këtë grup shkrimesh

Kokrra e grurit
Administrator


Reged: 11/03/02
Shkrime: 7719
Bllok: Neverland Re: Jim Morrison-Poeti?
#6164785 - 11/04/02 11:17 AM (137.204.118.154) Ndrysho Përgjigju Cito Përgjigje e shpejtëAmerika

veshur ne drite dielli
e trazuar ne deshira
duke vdekur nga ethet
-trajta te ndryshkura te nje Perandorie
pushtues te bujshem
shenime te pamata
shpresedhenese te gezimit.
-Te panevojshme,vullnetplote dhe pasive
te bashkuar me dyshimin
perjetesuar ne monumente te medha lavdie
-Si te ka ndryshuar ty
lehtesisht tjetersuar
Lyps per meshire.

--------------------
Paqja nuk arrihet me lufte!

www.shqiperia.com
www.andreapirlo.com

Shkrimi Manaxhoni këtë grup shkrimesh

Kokrra e grurit
Administrator


Reged: 11/03/02
Shkrime: 7719
Bllok: Neverland Re: Jim Morrison-Poeti?
#6164786 - 11/04/02 11:20 AM (137.204.118.154) Ndrysho Përgjigju Cito Përgjigje e shpejtëDite te cuditshme

Dite te cuditshme na kane gjetur
dite te cuditshme na kane kapur
ato po na shkurtojne gezimet e castit
do luajme apo do gjejme nje qytet tjeter?

veshtrime te cuditshme mbulojne
dhoma te cuditshme
Zera qe zbulojnefundin e lodhshem
e zonja e shtepise zgerdhihet
klientet e saj flejne si mekatare
degjome te flas per mekatin
dhe ti e di!

Trupa konfuze
kujtime te shperdorura
ndersa i arratisemi dites
drejt nje nate te gurte.
 

bebi

Primus registratum
Re: Love YOU Jimboooooo

Booo, si ka mundsi q1 s'm'dalin kurr qefit ato q1 du fort, se jimbo-n lene e kam fiksim /pf/images/graemlins/wub.gif

Blend, falemnders se u knaqa, ato perkthimet e emes i kisha lexu.
 

bebi

Primus registratum
Re: Love YOU Jimboooooo

a e pate te biography channel "no1 here gets out alive" ????

ooo myy gooood, si asht ky jimi.

pervec t'tjerave, he's the hottest man ever existed
 
Re: Love YOU Jimboooooo

Propozoj tja ndryshojme emrin kesaj temes dhe ti veme titullin e atij librit per femije:

"Xhim Kitara dhe Blue makinistja err dmth fanatistja" /pf/images/graemlins/lol.gif
 

bebi

Primus registratum
Re: Love YOU Jimboooooo

edhe per jimin je xheloze /pf/images/graemlins/tipsy.gif
s'kam ca me ba, s'i dashuroj dot femnat /pf/images/graemlins/shrug.gif /pf/images/graemlins/tipsy.gif

wov you jim /pf/images/graemlins/wub.gif
 

bebi

Primus registratum
Re: Love YOU Jimboooooo

Awake

Shake dreams from your hair
My pretty child, my sweet one.
Choose the day and choose the sign of your day
The days divinity
First thing you see.

A vast radiant beach in a cool jeweled moon
Couples naked race down by its quiet side
And we laugh like soft, mad children
Smug in the wooly cotton brains of infancy
The music and voices are all around us.
Choose they croon the ancient ones
The time has come again
Choose now, they croon
Beneath the moon
Beside an ancient lake
Enter again the sweet forest
Enter the hot dream
Come with us
Everything is broken up and dances.
 

bebi

Primus registratum
Re: Love YOU Jimboooooo

po ti sikur m'the se je ne nji location tjeter /pf/images/graemlins/laugh.gif
at linkun nuk e click un' se mos ka ndoj bombe /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

MLK

Primus registratum
Re: Love YOU Jimboooooo

Isha, po nuk jom mo /pf/images/graemlins/laugh.gif linkun klikoje se ti e din se jam soft si djale /pf/images/graemlins/laugh.gif ! Masnej pa merak se po plasi mundem me te bo frymarje artificjale /pf/images/graemlins/tipsy.gif
 

MLK

Primus registratum
Re: Love YOU Jimboooooo

Ma mir akoma pra, ste boj gjo hiç e po t'lej t'ikesh me Jimin pra /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

bebi

Primus registratum
Re: Love YOU Jimboooooo

/pf/images/graemlins/tipsy.gif

kam alternative tjeter prep /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

bebi

Primus registratum
Re: Love YOU Jimboooooo

shko mor shejtan se s'shkoj vetem neper vorre un' /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

MLK

Primus registratum
Re: Love YOU Jimboooooo

Pikerisht, ndaj e te bona ftes me shku me mu /pf/images/graemlins/tipsy.gif
 

MLK

Primus registratum
Re: Love YOU Jimboooooo

Emire pra, po t'lej n'intimitet me Jim-in tat pra /pf/images/graemlins/laugh.gif po iki /pf/images/graemlins/wave.gif
 
Top