Teoria e evolucionit !!

gurax

Pan ignoramus
Re: Teoria e evolucionit !!

Akus, e kuptoj shume mire ate qe thua, por argumentat e tua ne lidhje me ligjin e dyte te termodinamikes jane te njohura nga qarqet teologjike per hapesiren qe ofrojne per spekullim me to. Faktet i ke tek linket qe te ka vene me lart "opposite of you", por qe une, per te te lehtesuar pune vetem do u ndryshoja rradhitjen:
1. http://www.talkorigins.org/faqs/thermo/creationism.html per idene se cfare eshte vertet ligji ne fjale dhe jo sipas interpretimeve te kreacionisteve.
2. http://www.talkorigins.org/faqs/thermo/probability.html per nje analize me te detajuar lidhur me ate qe eshte thene ne piken e pare.
dhe
3. http://www.2ndlaw.com/evolution.html per ilustrimin permbledhes se ku te con devotshmeria per mbledhjen e fakteve "shkencore" qe te hidhet poshte shkenca. (Shkeputur: The second law concerns energy, not patterns of objects. The second law states that energy tends not to be restricted to one or a few energy levels in atoms and molecules, but to be dispersed to as many such levels as possible – rephrased in homely terms involving molecules, "Intense or concentrated energy tends to spread out and diffuse".)

Ne kete link jane gjithashtu dhe dy linket me lart si reference.
Diskutohet vertet me fakte, dhe faktet duhen pare drejt.

Ah po... pi ndonje birre here pas here, bej pak pushim.
 

olti

Neo
Re: Teoria e evolucionit !!

O cuna me thone, a eshte e mundur qe nje biblioteke te ndertohet vetevetiu pa punen e shkruesve te librave?!

Bota doli nga "Big Beng" dhe ne momentin para shperthimit materia dhe koha ishte e perqendruar ne nje pike te vetme me vellim zero dhe mase infinit. "Vellim zero" = hic, pra bota ka ardhur nga asgjeja- dhe kush e nxorri nga asgjeja?! Pergjigjen e kuptoni vete ju :p
 

Guest
Re: Teoria e evolucionit !!

bing bengu sa vjet me pare ka ndodh e di ndonje njeri re :tipsy:
 

gurax

Pan ignoramus
Re: Teoria e evolucionit !!

Neo, sa larg qe e shtyve temen o burre i dheut, deri tek Big Bang per hater te evolucionit. C'te te them une, ajo eshte "twilight zone" dhe nese do te doja te spekulloja, ti flet per nje vellim zero dhe mase infinit, duke supozuar se e veshtron nga JASHTE. Tashti, c'do te thote te jesh JASHTE Universit, sepse duke qene brenda matjet po njesoj i tregojne perfundimet. Shembull eshte vrima e Zeze, ne te tere themi "po qe se biem ne nje vrime te zeze, graviteti na zgerlaq si domate" por ai qe bie ne nje vrime te zeze thjesht vdes nga plakja dhe s'do t'ia dije fare EVERYTHING is relative, only relativity is ABSOLUTE. Por prape e theksoj se eshte ne zonen e erret te njohurive keshtu qe te tera sa mund te thuhen nuk jane gje tjeter vecse spekullime.

California Babe, nje neperke qe na duhet ama! lol Be well, pretty!
 

manga

Primus registratum
Re: Teoria e evolucionit !!

...EVERYTHING is relative, only relativity is ABSOLUTE.
gurax, je i menchem, prandaj mos i mso njerzit keq: shpejtesia e drites asht absolute...
 

erli

Primus registratum
Re: Teoria e evolucionit !!

Teorin e evolucionit e filloi ta shpjegonte francezi Le Marc. Ndryshimet e teoris se tij me Darwinin ishte se Le Marc thonte qe kafshet pershtaten te ambjenti i tyre gjat jetes se tyre.
Pershembull xhirafat duker zgjatur qafen per te aritur gjethet lart te pemet ju be dhe qafa me e gjat. Por sigurht ky proces eshte shume i avasht dhe vetem mbas disa dhjetra gjeneracione mund ti dallosh ndryshimet. Darwini nuk e pelqente ta perdorte fjalen evolucion si shpjegim i teorise se tij. Sepse evolucion do me then qe kafsha bëet me e avancuar sic e thot Le Marc e jo qe pershtatet vetem per te mbijetuar. Une vet nuk jam i sigurt se cili ka te drejt. E kam te veshtir te mendoj qe mutacione vendos se si ne pershtatemi .
 

Fletrrufeja

Primus registratum
Re: Teoria e evolucionit !!

Evolucioni eshte fakt dhe kjo tregohet shume qarte tek semundja e SIDES, HIV1 HIV2
Toka bombardohet vashdimisht me trupa qiellore nga hapsira psh meteore etj.
Ne nje mision amerikan nje satelite eshte mundur te ulet ne trupin e nje komete dhe aty eshte gjetur nje forme 'jete', myk.
Pra nuk eshte fare e cuditshme qe jeta te kete filluar ne nje ane te larget te universit dhe eshte transportuar ne toke me ane te meteoriteve.
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: Teoria e evolucionit !!

ej cili satelit ka qene dhe ca komete se nuk e kam degjuar kete gje.pastaj kur paska ndodhur kjo gje?
 

gurax

Pan ignoramus
Evolucioni është procesi i ndryshimit të tipareve të një popullate organizmash nga një brez tek tjetri. Këto tipare të trashëgueshme kodohen nga gjenet. Me anën e mutacioneve krijohen variante të ndryshme (alele) të gjeneve, variante të cilat shfaqen si tipare të ndryshuara apo edhe si tipare të reja. Individët e një popullate mbartin alele të ndryshme të të njëjtit gjen. Edhe pse ndryshimet e prodhuara në një brez janë të vogla, ndryshimet shtohen me çdo brez të ri dhe, mundet, me kalimin e kohës, të çojnë në ndryshime të rëndësishme në organizëm. Ky proces i akumulimit të ndryshimeve mund të kulminojë me daljen e një specie të re.
Evolucioni, në vetvete, është produkt i dy proceseve me kahe të kundërta: nga një anë procesi që në mënyrë konstante fut, inicion ndryshime dhe, nga ana tjetër, procesi i cili mundëson që variantet/alelet të bëhen më të shpeshta ose më të rralla. Ndryshimet e reja lindin, kryesisht, në tre rrugë : nga mutacioni i gjeneve, nga transferimi horizontal i gjeneve brenda popullatës ose midis specieve, dhe nëpërmjet procesit të rikombinimit.
Dy mekanizma kryesore përcaktojnë se cili variant do të bëhet më i shpeshtë apo më i rrallë në një popullatë.
  • Mekanizmi i parë është seleksionimi natyror i cili eshte një proces qe bën të mundur për tipare të favorshme, si, psh, tiparet që rrisin shanset e mbijetesës apo të riprodhimit, të bëhen më të shpeshta në një popullatë, kurse tiparet jo të favorshme të rrallohen. E thënë ndryshe, sa më të suksesshëm të jenë organizmat për të mbijetuar dhe për t'u riprodhuar, aq më të shumtë do t'i këtë pasardhësit që i mbartin këto tipare të favorshme e që do të mund t'i trashëgojnë ato më tej.
  • Mekanizmi i dytë është shmangia gjenetike. Ky mekanizem sjell ndryshime të rastësishme në karakteristikat e popullatës. Shmangia gjenetike ka të bëjë shumë me shanset që ka një individ i caktuar për të mbijetuar dhe riprodhuar. Në këtë këndvështrim, mund të thuhet se seleksionimi natyror prek popullatën në tërësi, kuse shmangia gjenetike prek individin në veçanti.
Shume shpesh kam hasur ne njerez qe ju pelqen te luajne me fjalen 'teori' ne kete mes. Mund ta bejne kete gje pa problem ne fusha te tilla si legjislacioni, psikologjia, astrologjia, sociologjia, historia... Por ne shkencat natyrore fjala Teori ka nje kuptim shume te sakte, dhe qe nuk le shume vend per spekullime. Mund te lexojne me shume ketu:
http://forumi.shqiperia.com/threads/shkenca-cfare-kur-pse.12773/#post-747628
 

gurax

Pan ignoramus
Nese ti je i njejti "student" si i nje here e nje kohe, nuk ka kuptim te perseritesh vetveten per dicka qe e ke thene dhe sterthene ne te shkuaren. Nese jo, per reference informative, Harun Yahya eshte nje Kreacionist Islamik. Kreacionizmi eshte Fe, sic eshte treguar edhe nga debate publike nderkombetare dhe sikur te mos mjaftonte vetem kjo, nga nje gjyq federal ne SHBA per kete pune.
http://forumi.shqiperia.com/threads/kreacionizmi.15568/

Dhe me fjalet e dikujt qe merr vesh shume me teper sesa te tere ne ne kete fushe:
http://forumi.shqiperia.com/threads/kreacionizmi.15568/page-3#post-882641

Kurse si informacion shtese per Harun Yahya, autorin sharlatan te ketyre gjerave qe jane sjelle... ne 1999 eshte gjykuar dhe denuar per themelimin e organizatave te ndryshme per qellime mashtrimi dhe perfitimi personal. Ketyre ju shtuan disa akuza shume perverse per shantazh seksual ndaj mijera personave, ne 2008. Dhe bashke me te u denuan per te njejten gje 17 persona pjesetare te po te njejtes organizate. U denua me 3 vjet burgim per kete. E apeloi kete gje ne nje gjukate te instances me te larte e cila i shqyrtoi edhe nje here ceshtjet dhe riperfocoi vendimet e marra nga gjykata e nje niveli me poshte.
 

Studenti

Forumium maestatis
"gurax" nese ju jeni administrator mund ta shikoni shume mire daten e rregjistrimit tim ne forum per te kuptuar qe jam apo jo i njejti student. Persa i perket vendimeve te gjykatave e di mire se si dhe per çfare eshte denuar personi i lartpermendur, pa marr parasysh se gjykata e cila ka marre vendimin kujt i perket e nga cila ane menjanohet dua te them lexo tekstin e jo autorin sepse dihet shume mire se kete tekst nuk e ka shkruar Harun Yahya (Adnan Oktar) por nje grup specialistesh te cilet punojne nen logon Harun Yahya. Nese nje shkrim apo studim eshte bere nga nje person Musliman apo organizate me menjanim Islam nuk mendoj se menjehere duhet ta paragjykojme.
 

gurax

Pan ignoramus
Historia dhe eksperienca ka treguar qe ne masen derrmuese te rasteve, (per te mos thene te tera) shkrimet dhe studimet e bera nga persona me menjanime fetare, pa vene ne dukje ndonjeren prej tyre ne vecanti, kane qene po me tendence fetare dhe: a) me shtremberime te qellimshme te perfundimeve te verteta shkencore per te sherbyer ne menyre indirekte si 'vertetues' te doktrines fetare perkatese, b) me mungese te theksuar njohurie dhe kuptueshmerie ne ate qe kane diskutuar dhe duke mberritur ne perfundime rrjedhimisht te gabuara, gjenuine, por te gabuara, duke cuar perseri ne rrjedhimin e 'vertetimit' indirekt te doktrines fetare perkatese. Me vjen keq per kete gje, por kjo eshte arsyeja qe as qe behet fjale qe mos paragjykohet vertetesia e pandikuar e perfundimit te ndonje studimi te kryer nga individe apo grupime fetare (pervec meje edhe nga te tera qarqet shkencore boterore, prej te cilave une mesoj ne vazhdimesi ne cdo moment).

Vepra e Harun Yahya (si individ por edhe grupim perfaqesie) ne fakt eshte nje nder rastet per tu marre shembull ilustrues te te dy ketyre faktoreve qe jane karakteristike e shkrimeve te nje organizate fetare, ne kete rast Muslimane, duke ilustruar pikerisht metodiken e vertetimit indirekt te doktrines duke u bazuar ne te dy llojet e shtremberimit, si i qellimshem ashtu dhe nga te kuptuarit keq. Mua personalisht me duket i habitshem dhe fakti se nderkohe qe kultura fetare perendimore eshte bere koshiente per budallallekun e Kreacionizmit dhe eshte perpjekur ta mbuloje me emra te tjere (psh Intelligent Design, i cili ne 2005/2006 pati te njejtin fat dhe madje u quajt poetikisht "Kreacionizem i maskuar"), kultura Muslimane vazhdon te trumbetoje Kreacionizmin fillestar.

http://forumi.shqiperia.com/threads/kreacionizmi.15568/
Kjo teme e trajton ne imtesi fenomenin kreacionizem.
 

joetisti_

Locus omnem
Ka teoriberes qe e kane thene, ka te tjere qe e kane nenkuptuar, ka dhe nga ata qe kane harruar ta thone: "cdo gje nga sa kam thene, me ndryshim faktesh te qenesishme, mund te hidhet poshte"

Une do te mundohem ta shpjegoj thjesht, ate cka dua te them, edhe per faktin qe s'jam shume ne brendesi te shpjegimeve shkencerisht te renditura.

Eshte si nje rruge qe kemi ndjekur per shume kohe dhe qe na ka shpene ne nje vend. Me vone del nje rruge shume me e shkurter qe tek ai vend shkohet shume me shpejt. Me vone akoma kuptojme, mbase, se ate vend e kemi nje hap larg, po te kthehemi mbrapa. Por kemi ecur para ne forme harku dhe i kemi dale ne pjesen e fillim te anes tjeter te ketij vendi.
Gjithsesi perfitimet qe kemi patur nga shfrytezimi i gjerave te ketij vendi na kane dhene saktesi. Si, po te ishin kepuce, na kane ndenjur mire, po te ishte vegel muzikore, ka rene mire etj.

Mbetet vetem te diskutojme ne kishte te drejte ai i pari qe tha se kjo eshte rruga, i dyti qe ne fillim e ofenduan sepse "ofendoi" te parin, apo i treti ?
 

gurax

Pan ignoramus
Nje lajm qe ka te beje direkt me kete teme eshte ai i para pak diteve, dhe qe thote se Turqia ka vendosur te heqe nga shkollat mesimin e Teorise se Evolucionit ne lenden e biologjise. Kjo gje eshte e vertete per ciklin e ulet dhe te mesem shkollor (primary and secondary school). Lajmi eshte dhene javen e kaluar nga ministri turk i arsimit, Z. Ismet Ilmaz.
Ajo pjese e biologjise qe me pare ishte nen emrin "Origjina e Jetes dhe Evolucioni" do te zvendesohet nga "Qeniet e Gjalla dhe Ambienti".

Ne drejtime te tjera, ka statistika qe vene ne pah nje renie te ndjeshme te Turqise kur vjen puna me arsimin e brezit te ri. Rezultat i masave dhe veprimeve te 14 vjeteve te fundit, kane cuar ne rezultatet e tanishme qe tregojne se sot 31.2% e studenteve turq jane nen performancen e duhur ne matematike, shkenca dhe aftesi per te lexuar, sipas standartit PISA. Turqia ka nje rezultat prej 420 pikesh dhe renditet e 49-ta ne nje total prej 72 shtetesh. Ne shkence [shenim personal: me fjalen 'shkence' dhe pa kualifikator, shume shpesh ne gjuhen angleze identifikohet fizika, por jo gjithmone] renditet e 52-ta dhe ne aftesi per te lexuar renditet e 50-ta. Sipas klasifikimit te organit turk TED (Shoqeria Turke per Edukimin), ne raportin e saj per vitin 2016, deklarohet se aftesite mesatare verbale te studenteve turq neper universitete jane me te ulta sesa te nxenesve me te dobet te shkollave te mesme ne Japoni.

Sipas ministrit Ilmaz, "Idete duhet te jene te tera njesoj te debatueshme, qofshin keto shkencore, hipoteza te zakonshme apo edhe thjesht teorike".
Tashme ka kohe qe ne Turqi perhere e me teper shtohet influenca fetare ne arsimin publik. Ne vitin 2013, u miratua nje vendim qe ne shkolla te futej ne mesim lenda "Projektimi Inteligjent" (Intelligent Design) krahas Teorise se Evolucionit.

Keto sa u shkruan me lart jane nje permbledhje e artikullit ketu: https://news.sol.org.tr/government-remove-evolution-high-school-curriculum-171440

Informacion shtese ne lidhje me nje analize per tere sa u permenden me siper, mund te lexohet ketu:
http://al-monitor.com/pulse/originals/2017/01/turkey-what-is-turks-problem-with-darwin.html (Titulli: "Cili eshte problemi i Turqise me Darvinin?")
 

joetisti_

Locus omnem
nga ka ardhur jeta s'duhet te perfshihet si diskutim. Si kemi ardhur ne, po, por edhe kjo pa ndonje dobishmeri leverdisese. Dhe ajo qe mua me ben te bej pyetje per memontin eshte se pse gjate gjithe kohes dhe akoma edhe sot ai qe beson variantin 1 vret ate qe beson variantin 2 dhe anasjelltas? Ti s'duhet te jetosh sepse s'e di mire nga kemi ardhur, eshte arsyeja.
JO! E gjitha sepse ashtu sic e beson ti me sjell telashe mua.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Mbi 50 % e njerezve te ulur ne sallen e kinemase ishin me syze. Qorri. Nje pjese e mire e gjysmes tjeter, me llogjike, duhet te jete si puna ime. Te mbaje syze leximi. Atehere lind pyetja eshte ky evolucion apo devolucion.
Nese merr syte e mi dhe shih do te thote merr syte e nje superqorri apo superqorre atehere do te kuptoni me cfare kemi te bejme.


ELEONORE
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Ne qofte se flitet per evolucionin e gjallesave atehere nuk eshte e nevojshme te shkoni me larg se sa evolucioni i fetusit qe rritet ne barkun e nje njeriu. Nuk eshte e rastesishme qe numri i planeteve te koincidoje me numrin e muajve te qendrimit te fetusit ne barkun e nenes.

Evolucioni i fetusit te gjallesave te ujit, te gjallesave te tokes dhe te gjallesave te ajrit gjithashtu mund te studjohet per te arritur ne nje konkluzion te pamohueshem: Hallkat e evolucionit jane nderprere dhe nje shenje demarkacioni eshte vene per te penguar dhe shmangur evoluimin e metejshem te qenieve te cilat ne krahasim me qenien njeri jane inferiore ne forme dhe ne permbajtje.

Ne qofte se evoluimi i tyre do te vazhdonte ne menyre te rregullt atehere nje lufte midis specieve te evoluuara per te zene shkallen me te larte te piramides biologjike do te mbaronte me shfarosjen totale te gjithckaje qe mbart jete.

Mos harroni se universi ne te cilin jetoni nuk eshte i natyrshem. I natyrshmi dhe premordiali ekziston komplet i izoluar dhe mbrojtur si muze per te pare natyrshmerine e evolucionit pa nderhyrjen me te vogel nga jashte.


El
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Ka teoriberes qe e kane thene, ka te tjere qe e kane nenkuptuar, ka dhe nga ata qe kane harruar ta thone: "cdo gje nga sa kam thene, me ndryshim faktesh te qenesishme, mund te hidhet poshte"

Une do te mundohem ta shpjegoj thjesht, ate cka dua te them, edhe per faktin qe s'jam shume ne brendesi te shpjegimeve shkencerisht te renditura.

Eshte si nje rruge qe kemi ndjekur per shume kohe dhe qe na ka shpene ne nje vend. Me vone del nje rruge shume me e shkurter qe tek ai vend shkohet shume me shpejt. Me vone akoma kuptojme, mbase, se ate vend e kemi nje hap larg, po te kthehemi mbrapa. Por kemi ecur para ne forme harku dhe i kemi dale ne pjesen e fillim te anes tjeter te ketij vendi.
Gjithsesi perfitimet qe kemi patur nga shfrytezimi i gjerave te ketij vendi na kane dhene saktesi. Si, po te ishin kepuce, na kane ndenjur mire, po te ishte vegel muzikore, ka rene mire etj.

Mbetet vetem te diskutojme ne kishte te drejte ai i pari qe tha se kjo eshte rruga, i dyti qe ne fillim e ofenduan sepse "ofendoi" te parin, apo i treti ?


Ne kete teme diskutimi, mund te them pa frike, ti je i vetmi i cili ka nje mendim te pavarur dhe origjinal i cili vjen nga perdorimi i llogjikes dhe shuma e gjithckaje te mesuar ne shkolle dhe jete.

Me cfare kuptoj une ti deshiron te besh nje rruge e cila te shpie ne origjinen ose fillesen e gjithckaje. Kete ti e deshiron per paraqitje prove te menyres se evoluimit te species njeri. Kjo nuk ka te beje vetem me hapesiren e pershkuar por edhe me kohen.

Dy elementet kryesore te argumentit tend jane: drejteza dhe qarku.

Duke ditur se rruga me e shkurter qe bashkon dy pika A dhe B eshte drejteza atehere kete drejtez ti e harkon ne menyre te tille qe pika fillestare A te jete nje hap larg pikes perfundimtare B. Fare mire ti mund te kishe mbyllur qarkun duke krijuar nje tip hula hup. Llogjika ty te pengon te besh dicka te tille per arsye se ne qofte se keto pika takohen atehere fillimi eshte mbarimi dhe e kunderta. Ku ishe hic gjekundi.

Edhe pse koha nuk shkurtohet, sipas teorise tende, per arsye se te vesh nga pika A ne B te hapur eshte njesoj si te shkosh nga pika A ne B te mbyllur, atehere e vemja gje qe ti fiton me kete tentative eshte vezhgimi i rrjedhojes se ngjarjeve. Duke mos lejuar takimin e pikave atehere, ti, si perfundim ecen drejte se ardhmes ne menyre ciklike ne forme spirali. Shkallet e nje pallati nente katesh te lejojne te shkosh nga kati i pare ne katin e nente ne te njejten forme spirali. Dhe ne cdo kat ti do te jesh ne gjendje te shohesh piken e nisjes. Ne qofte se shkallarja do te ishte nje drejtez a mendon ti se e njejta kohe do te te duhej per t'a kaluar ate ne kete forme dhe jo ne forme "ngjitese" (lartesi)?!

Kjo eshte nje teori e bukur. Por ajo nuk te lejon kthim ne kohe per arsye se koha eshte rruge. Dhe ne qofte se une nuk do te isha ne gjendje te ndaloja kohen atehere ajo qe do te ndodhte ne Univers do te ishte nje TOTAL WIPEOUT!


El
 
Top