Tekste kengesh (Vetem shqip)

vlera

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Kenge te lehta shqipe qe s'harrohen kurre

Me do apo s'me do

Ti loz e qesh me mua si nje femi',
ti ndez ne zemren time nje zjarre te ri,
nje zjarr qe mua shpirtin ma shqet'son.
C'ke, vash, qe me ngacmon?

Je nje like, plot lajka ke,
moj e bukura capkene je.
me shikim e fjales mos me mundo,
m'thuaj m'do apo s'me do


Me syte qe shkelqejne, ti me shiko!
O cfar' shikime t'embla ti me dhuro!
Nje nat' te mos me shhesh, ti me kerkon,
sikur me dashuron.

Dit' e nat' pran' meje, qendro,
te te puth kush ti mos lejo.
Me shikim' e fjale mos me mundo,
m'thuaj m'do apo s'me do.


Aaaaaaaa aaaaaa Aaaaaa Aaaaaa
M'thuaj me do apo s'me do


Te dua! Por mos trego!
 

vlera

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Kenge te lehta shqipe qe s'harrohen kurre

Nate e pa re

Nat' e pa re,
nat' e bukur kur hena ndricon,
ty te kerkoj
dhe ngahera pran' teje qendroj.

Puthje kerkoj,
po kerkoj sepse te dashuroj.
(2x) Më e mira je, me e embla je,
lule me t'bukur se ty me nuk te gjej.

Yjet s'pushojn' vezullimi,
zerat s'degjohen gjer tej,
mbremje qe zgjon frymezimi,
caste me t'buk'ra nuk gjej.

Ti je e bukur si dielli,
e hijeshme si ndricon hena,
e paster si dielli ne agim,
o zemra ime ti

Zoti jeten ma fali,
por ti o vash', ma stolise
me ndjenja t'pastra, me dashuri,
o zema ime, ti.
 

vlera

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Kenge te lehta shqipe qe s'harrohen kurre

Degjoje kengen time

E kujtova perseri
koh'n e bukur qe kaloi,
e ne zemer nje shkendi',
thell' ne zemer c'me lendoi.

Para syve si n'vegim
me kaluan ato dit'
e n'ket cast me permallim,
plot me lot m'u mbushen syte


Kujtoj t'emblen ledhati,
fjal't e tua gjithe gaz,
e prandaj me melodi,
un' nga larg ty po te flas.

Eja si ne vasheri
me guxim ti qendrom' pran',
nat' e fsheht' e kaq qet'si,
atje askush nuk na ndan'.


Jo, me kot un' s'te mendoj,
dashuria s'shuhet me,
degjo kengen qe t'kendoj
dhe atehere do m'besosh.

Mos shiko kohen qe shkoi,
flok't e tu(a) ngjyre ar,
vec kjo zemer te kerkon,
se prej saj ti nuk je ndar'.
 

vlera

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Kenge te lehta shqipe qe s'harrohen kurre

Mendonja

Mendonja, (s')te donja
me zemer si te vegjlit kaq shume
te shihja per cdo nate dhe ne gjume,
mendonja, mendonja.

Kur ishe larg meje,
kujtimi yt o vash', ma ndezte gjine
dhe malli se c'ma shtonte dashurine
per shoqen e dashur.

Te desha, te dua ashtu si kurr' ne jet' s'kam dashuruar
e dashur, per mua je shok i mir' dhe krah i fort' mbi dhe.
Degjoje, degjoje se si bucet per ty sot kenga ime
per ty qe i fal k'saj zemre vec gezime, degjoje degjoje.


Me shpirtin e paster,
per mua vetem ti je e vertet',
qe sjell pran' meje gazin qe dha jeta,
o shoqe e dashur.

E vitet do shkojne,
te vegjlit do ta mbushin shtepine
e thirje do te degjojne per dashurine,
per jeten e lumtur.

Te desha, te dua ashtu si kurr' ne jet' s'kam dashuruar
e dashur, per mua je shok i mir' dhe krah i fort' mbi dhe.
Degjoje, degjoje se si bucet per ty sot kenga ime
per ty qe i fal k'saj zemre vec gezime, degjoje degjoje.
 

vlera

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Kenge te lehta shqipe qe s'harrohen kurre

Ndoshta

Ndoshta, dikur ne vjeshten e shemtuar,
kur gjethet binin dhe veniteshin,
s'harroj te puthurat qe m'i fale
dhe zemren qe ma morre ti.

Eja, pra, si engjell qielli,
eja ke une, vrapo,
e dashura ime, vrapo
dhe eja n'gjirin tim.


Kujto takimet tona n'kodra t'blerta
kur i jepnim besen njeri-tjetrit
se do t'jem' s'bashku pergjithmone
dhe s'do te ndahemi per jete.

Eja, pra, si engjell qielli,
eja ke une, vrapo,
e dashura ime, vrapo
dhe eja n'gjirin tim.
 

vlera

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Kenge te lehta shqipe qe s'harrohen kurre

Vjollces

Me sa mall kujton kjo zemra ime
koh'n e bukur te rinis' qe shkoi,
ver'n e par' te dashurise' sime,
syri yt kur zemren ma kerkoi.

Shkuan vitet bashk' ne s'u pame,
dashuria mbeti n'enderrim,
u harruan puthjet, puthjet plot pasion,
por prap' te kerkon sot shpirti im.

Vjollc' e kishe emrin
dhe un' si lule t'mbajta n'gji,
n'kopshtin e stolisur
lulja me e bukur ishe ti.

Kendoj per ty, oj vashe
per dashurin' e par'qe s'e harroj,
per vitet qe shkuan
nje mall i zjarrt' do t'me pushtoj


Shpesh un't'kam kerkuar se nje dite
do te gjeja lule si te lashe
mbylla syt' e ndjeva se humba cdo shprese
dhe ty s'dyti qe kur ty t'pashe.

Vjollc' e kishe emrin
dhe un' si lule t'mbajta n'gji,
n'kopshtin e stolisur
lulja me e bukur ishe ti.

Kendoj per ty, oj vashe
per dashurin' e par'qe s'e harroj,
per vitet qe shkuan
nje mall i zjarrt' do t'me pushtoj
 

vlera

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Eliza Hoxha

Pendimi

Nje pike loti rrodhi
fshehtas mbi faqen time
cdo gje perfundoi
edhe kjo loje mbeti n'kujtime
Me the fjale te embla
enderrat mbi zbukurove
e larg syve t'mije beje dredhi
shume rende gabove

Me fal, me fal
kot e ke cdo fjale
te lutem me degjo
nuk dua jo
vec ty te kam
une e marre nuk jam
me fal kete gabim
s'ka me kthim
Nuk me duhet pendimi yt asgje
Nuk dua te t'shohe me
Lumturine pa ty do ta gjej
Qetesine perseri do ta ndjej


S'me duhet jo

Ndoshta ke menduar
qe prape do te te kthehem
ndjenjat luftoj kur kam nevoj
dhe shume mire ndjehem
vetem ke enderruar
qe mundesh te me mashtrosh
Veten mashtrove dhe kuptove
S'mund te me lendosh

Me fal, me fal
kot e ke cdo fjale
te lutem me degjo
nuk dua jo
vec ty te kam
une e marre nuk jam
me fal kete gabim
s'ka me kthim
Nuk me duhet pendimi yt asgje
Nuk dua te t'shohe me
Lumturine pa ty do ta gjej
Qetesine perseri do ta ndjej


S'me duhet jo
 

vlera

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Eliza Hoxha

Kthehu

E kerkoj fytyren tende
t'kem prane vetes mu si kur atehere
I kerkoj buzet e tua
ti kam afer vec edhe njehere
I kerkoj une syte e shkruar
t'me percjellin si dikur nga pas
E kerkoj dhe doren tende
t'me ledhatoj pa ndalur ne cdo cast
kthehu prape ne enderrat e mija
kthuhu ti ashtu si dikur
kthema prape vec edhe njehere ti mua lumturine
s'do te le me kurre


Kerkoj qe koha te ec prapa
te me sjell edhe njehere tek ti
Te filloj prape nga e para
te vertet ta beje kete fantazi
kthehu prape ne enderrat e mija
kthuhu ti ashtu si dikur
kthema prape vec edhe njehere ti mua lumturine
s'do te le me kurre
 

edda

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Ndonjeri prej jush i ka tekstet e Vagabondit?
Eshte nje kenge qe i dedikohet Enver Hoxhes qe me pelqen shume.

FLm
 

masakruesja

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Per stellina_sisterin dhe te ma gustosh se yll bote eshte 100% realitet ja ku ma ke :
Tirona
Teksti: Dr. Flori
Muzika: Ardit Gjebrea
Arrangement: Shpetim Saraci

Tirona eshte pikenisja ku fillon mundesia
Aty ku kam te ardhmen, kam endrrat e mia
Aty ku ngjitur jane xhamia dhe kisha
Aty ku ndahen dhe pajtohen Nano dhe Berisha
Aty ku ty te jepet nje tjeter mundesi
Kam shok, kam lagje, kam rrug, kam shpi

Tirona cfare eshte?! Me i madhi paradoks
Ku robi ble te Gab-i me Rolex ne dore
Ku sllonet sydelfinat ne balte bejne parade
Ku krahas kjoskave te rrenuara, eshte nje super pallat
Aty ku lana qelbet, dyqanet parfum shesin
Ku ndjejme kenaqesine, presionin edhe stresin

Ku ka intelektual por ka edhe katunare
Ku lypsat e te papunet flasin me celular
Mundesi me njemije rruge eshte per ne Tirona
Ku bashke me zhgenjimet realizohen endrrat tona
Ku te gjithe ne themi : Tirona zemra jone, ti per ne , ti per ne je gjithmon Kampion
Kur te hyni ne Kombinat, jeni ne qytetin ton
Nje tabel shyqyr thot : ‘MIRESEERDHET NE TIRONE !!!’


Refreni :
Tirona, ne zemrat tona
Me jet e me sllona
E Cmendur, sido te jesh, ti je e jona
Tirona, ke endrrat tona,
Jeton oret e vona
E dehur ,sido te jesh ti je e jona

Edi Rama :
Kjo eshte Tirona jone, Tirona kontradiktes
E luftes, e paqes, e erresires dhe e drites
Mashtrimit te vertetes, shpifjes interesit,e qejfit dhe e stresit, ahengut dhe biznesit

ATY KU KRYETARI BERTET ME MEGAFON

Gjithcka mund te ndodhe, jetojm ne Tiron!!!
Ku njerezia ben plazh aty ku thahet liqeni
Ku provinciali thot : Jom prej Ali Demi!!!
Aty ku truk perdorin jo vetem grat por dhe pallatet
Ku : MJAFT thote rinia, PO BOLL MO SE NA PLASET!!!

Kafe muhabet si Turqit e lasht,
Nen kumbllat e kuqe moda ben sfilate
Se ska vetem afsh, por ka edhe ashash, qarkullim parash, emancipim grash
Shopping ke Rruga Durrsit, O burra nga Blloku
Aty ku gju per seks, Thithet edhe smogu
Ku qent dhe kazanet rreth ministrive i gjen
Aty ku ka Mret, ka dhe President

TE GJITHA DO TI GJENI NE QYTETIN TONE
KU NJI TABEL E SHTREMET THOT: MIRESEERDHET NE TIRON!!!!!

Refreni:

Tirona, ne zemrat tona
Me jet e me sllona
E Cmendur, sido te jesh, ti je e jona
Tirona, ke endrrat tona,
Jeton oret e vona
E dehur ,sido te jesh ti je e jona
 

masakruesja

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Hey princi_zoro ja ku ma ke dhe Kur te jesh merzitur shume e cila eshte poezi e Dritero Agollit pastaj kenge e Gjebrese sdq shijoje se ja ku e ke :

Kur te jesh merzitur shume

Ketu s’do jem do jem larguar
Ne toke i tretur si te tjeret
Ne kafenene e preferuar
Nuk do me shohin me kamarjeret.

Dhe neper udhet ku kam ecur
S’do ndihet kolla ime e thate
Mbi varrin tim do rri i heshtur
Nje qiparis si murg i ngrate.

Ti do te trishtohesh atehere
Se s’do me kesh ne dhome gjalle
Dhe, kur ne xham te fryje ere
Do qash me eren dalengadale

Po kur te jesh merzitur shume
Ne raft te librave kerkome
Atje do jem i fshehur une
Ne ndonje varg a ndonje shkronje.

Mjafton qe librin pak ta heqesh
Dhe une do zbres te vij pas teje
Ti si dikur me mall do qeshesh
Si nje blerim pas nje rrekeje.

Te gusta???????????? Mua po shpresoj te jesh kenaqur .Tung
 

stellina_sister

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

MASAKRUESJASHKODRANE flm shume per tekstin e tirones, a ke mundsi me me gjet edhe "gjithe bota jemi dy" ose kyt qe s'po me kujtohet titulli

jo nuk e kupton, jo jo nuk e kupton
nese ti nuk provon
nese ti nuk gabon...

flm /pf/images/graemlins/smile.gif

ciao :wave:
 

Diddy19

Su@mi
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

"Vetem 5 minuta" Agron Berisha

E bukur simpatike je
t'gjitha ti i ke
plotesoma deshiren vetem 1 here
miss te quajne ne shkolle
e dime edhe ne
nuk eshte kompliment
po gje e vertete
ty cdo kush te deshiron
ty cdo kush te enderron

(Ref)

Vetem 5 minuta
dhe jo me shume
plotesoma deshiren
te jesh me mua
jeta kalon si nje lume i shpejte
plotesoma deshiren ndonjehere
 

Diddy19

Su@mi
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

O nate ,o ere Eranda Libohova

Nuk fryn me ere
e nxehte do te jete kjo vere
filloj te ndjej largimin
dallget degjoj
merzitjen e harroj
sot une filloj udhetimin
udhetoj ngadale
qendrojme duart lart
nis une te kendoj

O nate ,o ere
dua te jem atje oo
o nate o ere
mos me genje kete here
mos me genje kete here

Nuk fryn me ere
e nxehte do jete kjo vere
filloj te ndjej largimin
Qielli me re dicka s me le te fle
pa ze une pyes kush je ti
afrohem ngadale,qendroj me duart lart
prape nis te kendoj

(Refreni,prape)
 

Diddy19

Su@mi
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Me ke prek ne tel Eranda Libohova

T'gjitha shoqet jane martu
une beqare u pata betu
jam betu e jam betu
por per mua ndryshe qenka shkru

Diten kur ti pashe une ata sy
mendja po me rri vetem tek ty
si ta marr une zemren pak nga pak
po mendoj si te ze ne lak

Me ke prek ne tel,me ke prek ne damar
le te dale ku te dale nuk te le pa te marre
me ke prek ne tel ,me ke prek ne damar
vetem per mu ke lindur nuk te le beqar

T'gjitha shoqet jane martu ,une beqare u pata betu
jam betu e jam betu po per mua ndryshe qenka shkru
tinez te shikoj edhe kur del
vdes per flokun tend kacurrel
endrren time jo mos ma fik
kam vendosur te te marr dhe pike
 

Genta

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

E di njeri tekstin e kenges "Ne shtepine tone" e Vace Zeles? Kush e di le ta shkruaje, faleminderit
 

woooooow

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

NÊ SHTÊPINE TONÊ

Shtëpia jonë plot me diell
Plot me ngrohtësi
Ne dimër dhe në pranverë
Kemi kaltërsi
Dritarja jonë hapur rri
Për ty, ditë e re
Për dashurinë e njerëzve tanë të mirë

(refren) 2 here
I duam ne njerëzit
T'i kemi gjithmonë pranë
Shtëpia e jonë e pastër, e bardhë
I rritim fëmijët me dritë e me djersë
Me dashurinë për njerëzit tanë të mirë
----------------------

Shtëpia jonë plot me diell
Plot me ngrohtësi
Ne dimër dhe në pranverë
Kemi kaltërsi
Dritarja jonë hapur rri
Për ty, ditë e re
Për dashurinë e njerëzve tanë të mirë
 

woooooow

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

E gjithe bota jemi dy Westside Family

Kur te hap syte neser dua te shoh ty
(Je gjithshka per mua)

Gjithe bota jemi dy yeah
I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej
doren tende tek me ndjen
I hap syte kerkoj tet gjej une ty
je engjell me jep jete
se qenja jote flet gjithshka ne jete
kerkoj te jet me ty
je jeta ime me jep shpres
shpirt jemi te dyy

Yoo ja mira fjal kujtime qe me mua jetojn
zgjedh nje album te vjeter
dhe nje foto shikoj
dy fjal te detikoj nje puthje te dergoj
nje mesazh nga shpirti im ti e di njesoj vazhdoj.
me te njejten venderime te njeten ...
ku jeti jam une ku jam une je ti
dhe ditet dhe netet e kane tani nje kuptim
jeto diten me kthe
eshte bere motiv i shpirtit tim
qe vazhdon vazhdon yooo
e me plotson me jep forc me forcon shpirt
ti egziston
nese kohet minutat dhe oret qe jam mety
ne ditet javet muajt viti qe jam me ty
dhe kur azgje nuk me ndodh une shpirt jam me ty
dhe kur gjithshka e bukur ndodh
une shpirt jam me ty
Le te ndodh cfare te ndodh une shpirt jam me ty
gjithe bota je per mua gjithe bota jemi 2

----------------------------

I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej
doren tende tek me ndjen
i hap syte kerkoj tet gjej une ty
je engjell me jep jete
se qenja jote flet gjishka me jep
kerkoj te jete me ty
je jeta ime me jep shpres shpirt jemi te dy

Jemi prap bashk ne nje tren qe do na coj
neper stacionet tona nuk e di ku do ndaloi
nuk e di ku do mbaroi vizionet qe kam nisur
nje shenin jeto diten lexova ne letren e grisur
qe me sjell prane vetes time vetja ime me mungon
me sjell nje shenim kaq te thjesht qe egziston
me nje jet qe jetoj njesoj sikur te jesh
SIC MENDOJ PER TY SE KE NEVOJ QE TE FLESH

Shpirti im ti e di ti me sheh ti me mbron
egziston me ploteson
njesoj eshte njesoj vazhdon
jetoe sishte jeto diten qe ..
shpirti im une me ty gjithmone vazhdoj
Momentet tona nga e verteta
nuk ka me ndjenj te forte vazhdojme bashk te rrime
Jam me shume se i lumtur se ne prap jemi te dy
gjithe bota je per mua gjithe bota jemi 2

Sa here malli me mer
une jetoj me ty
te ndej ty si perher
ti me shikon ti me degjon
mendoj per ty
te dua shpirti im
jemi te dy

....... /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/frown.gif
 

qorri26

Primus registratum
Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

Fillimisht postuar nga masakruesjashkodrane:
[qb] Per stellina_sisterin dhe te ma gustosh se yll bote eshte 100% realitet ja ku ma ke :
Tirona
Teksti: Dr. Flori
Muzika: Ardit Gjebrea
Arrangement: Shpetim Saraci

Tirona eshte pikenisja ku fillon mundesia
Aty ku kam te ardhmen, kam endrrat e mia
Aty ku ngjitur jane xhamia dhe kisha
Aty ku ndahen dhe pajtohen Nano dhe Berisha
Aty ku ty te jepet nje tjeter mundesi
Kam shok, kam lagje, kam rrug, kam shpi

Tirona cfare eshte?! Me i madhi paradoks
Ku robi ble te Gab-i me Rolex ne dore
Ku sllonet sydelfinat ne balte bejne parade
Ku krahas kjoskave te rrenuara, eshte nje super pallat
Aty ku lana qelbet, dyqanet parfum shesin
Ku ndjejme kenaqesine, presionin edhe stresin

Ku ka intelektual por ka edhe katunare
Ku lypsat e te papunet flasin me celular
Mundesi me njemije rruge eshte per ne Tirona
Ku bashke me zhgenjimet realizohen endrrat tona
Ku te gjithe ne themi : Tirona zemra jone, ti per ne , ti per ne je gjithmon Kampion
Kur te hyni ne Kombinat, jeni ne qytetin ton
Nje tabel shyqyr thot : ‘MIRESEERDHET NE TIRONE !!!’


Refreni :
Tirona, ne zemrat tona
Me jet e me sllona
E Cmendur, sido te jesh, ti je e jona
Tirona, ke endrrat tona,
Jeton oret e vona
E dehur ,sido te jesh ti je e jona

Edi Rama :
Kjo eshte Tirona jone, Tirona kontradiktes
E luftes, e paqes, e erresires dhe e drites
Mashtrimit te vertetes, shpifjes interesit,e qejfit dhe e stresit, ahengut dhe biznesit

ATY KU KRYETARI BERTET ME MEGAFON

njerzia buk me honger skan /pf/images/graemlins/frown.gif !!!
Ku njerezia ben plazh aty ku thahet liqeni
Ku provinciali thot : Jom prej Ali Demi!!!
Aty ku truk perdorin jo vetem grat por dhe pallatet
Ku : MJAFT thote rinia, PO BOLL MO SE NA PLASET!!!

Kafe muhabet si Turqit e lasht,
Nen kumbllat e kuqe moda ben sfilate
Se ska vetem afsh, por ka edhe ashash, qarkullim parash, emancipim grash
Shopping ke Rruga Durrsit, O burra nga Blloku
Aty ku gju per seks, Thithet edhe smogu
Ku qent dhe kazanet rreth ministrive i gjen
Aty ku ka Mret, ka dhe President

TE GJITHA DO TI GJENI NE QYTETIN TONE
KU NJI TABEL E SHTREMET THOT: MIRESEERDHET NE TIRON!!!!!

Refreni:

Tirona, ne zemrat tona
Me jet e me sllona
E Cmendur, sido te jesh, ti je e jona
Tirona, ke endrrat tona,
Jeton oret e vona
E dehur ,sido te jesh ti je e jona [/qb]
 
Top