Si te behesh shkrimtar

Diabolis Dassaretis

Forumium praecox
Re: Si te behesh shkrimtar

Sipas fjalorit të shqipes shkrimtari është mjeshtri i fjalës, shumë e papërcaktuar. Sipas anglosakonëve është ai që e bën këtë si biznes apo është i okupuar me të.
Dy punësia dhe dy profesionësia nuk ka pse përjashtohet.

Nuk mendoj se shkrimatri lind. Nuk janë korda të dhuruara nga mamaja, Zoti, natyra, është truri që përparon me të lexuar e shkolluar, është ai që vendos në kohën e dhënë si do ta shkruajë e pse do ta shkruajë diçka.

Të kesh një profesion tjetër e të kthehesh në shkrimtar mendoj se është një plus. John Grisham (The firm; Rainmaker) që lexova së fundi ka pas qënë jurist e që shkruan me kompetencë për dijet që ka në USA ka dhjetfishin e vlerësimeve krahasuar me Kadarenë, i cili psh hyn në thekra që si njeh, tek Piramida që sapo e lexova anglisht shkruante për çakajtë e Egjyptit si për qentë e rrugës. Çakalli ka qënë perëndi e rëndësishme, e që kishte fuqi për atë që Kadare shkruan. Pasaktësi të tilla e dëmtojnë para kritikëve shkrimtarin.

Sa për shembull, meqë është postuar tek letërsia këtu, Elvira Dones është shkrimtare, dhe ajo shkruan: Dëbora u tha.
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Si te behesh shkrimtar

tek mjeshtri i fjales me qendro!

Jo vetem autori qe ke permenduar ka kaluar nga nje profesion tjeter ne ate te shkrimtarit, por po te vini re te gjithe kane bere nje pune e cila u ka dhene mundesi te vezhgojne natyren njerezore, dhe me pas te shkruajne per perceptimet e tyre.
Keshtu dhe alinosi i vogel, do marre nje dite nje cope leter dhe do shkruajne me stilolaps te kuq /pf/images/graemlins/laugh.gif edhe pse tema nuk ishte personale!!!
 

mengjesi

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

Fillimisht postuar nga alinos:
[qb] po te vini re te gjithe kane bere nje pune e cila u ka dhene mundesi te vezhgojne natyren njerezore, dhe me pas te shkruajne per perceptimet e tyre.
[/qb]
Alinos me cudite ketu. E qe kur paskan njerezit nevoje per profesion per te vezhguar natyren njerezore? Per me teper, pse duhet te jete shkrimtarja risjellese e kesaj natyre apo te spuntoje nga vezhgimet jashte? E di qe ne shqiptaret jemi rritur me realizem, socialist apo jo, por di qe kohet e fundit kemi pare edhe ndryshe.
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Si te behesh shkrimtar

fjala celes qendron tek perceptimet e tyre, dhe me perceptimet dalim tek menyrat e terthorta te te shprehurit te mendimit!

Un per vete dua Anton Pashkun me hermetiken e tij! Vorbulla qe nis nga nje pike dhe mbaron aty me mahnit si nje bebe ngjyrat e forta!
Realizmin socialist nuk e kam perjetuar me shume se tek "kur qesh gjithe qyteti", apo "shkelqimi dhe renia e shokut Zylo" :wink:
 

ermir celanji

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

alinos nese ti ke deshire te dishe se je a sje shkrimtar mund ta kuptosh vetem tek lexuesit e tu,i lexova shkrimet e me parshme dhe me pelqyen,por sme pelqeu fakti qe njerezit e kane shkrimin profesion te dyte,per mua nuk eshte aspak keshtu,pasi shkrimi eshte dicka qe ata e kane pasur por thjesht e kane mbajtur ne bodrumet e mendjes,e me pas e kane shfaqur ate per boten jashte,dhe botes kjo shfaqje e me pasme eshte dukur si profesion i dyte.
 

boni8

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

hej njerez si jeni..

pyetja qe eshte parashtruar si te behesh shkrimtar mjaft edhe mua me ka zgjuar kureshtje dhe mendova te jap nji mendim...

te shkruash dhe te jesh shkrimtar do te thot shum. sipas mendimit tim per te qen shkrimtar duhet ne radhe te pare te kesh talent ne ate drejtim. Por gjithsesi pajtohem se talenti i tille kurorezohet me pune te vyeshme. Ndoshta eshte e vertet se ka njerez qe nuk jan talent dhe shkruajn por me plot siguri ju them se ai nuk i ka botimet e tija dhe krijimet ne pergjithesi edhe aq intresante sa qe ka ai qe eshte talent. Si do qe te mendojme ne nje duhet pranuar se talenti lind. Ngase eshte gjenetike. Por me gjithate une them se te gjith ata te cilet mendojne se dine te shkruajne duhet gjthmon te provojne dhe te deshmojne nese arrijne diqka te bejne me shkrimin e tyre dhe nese kete arrijne ateher mund te vazhdojne rrugen tutje me prova te tjera te krijimeve letrare dhe ne fund ai vet shpallet shkrimtar ngase lexuesit e deshirojne...

mbeteni te pershendetu njeher...(boni8 from KOSOVA)
 

Vals

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

Umberto Eco shkruan ne mbylljen e librit Il Nome Della Rosa per nje poet te famshem francez qe e pyeten sa kohe ju desh per te shkruar poemen e tij me te bukur. Poeti u pergjigj: isha i frymezuar, mu desh shume pak kohe. Mbasi ky poet vdiq, i gjeten doreshkrimet e poezise dhe korrektimet. Poezia ishte nje faqe e gjate, korrektimet ishin nje bllok i trashe i tere dhe ishin bere gjate nje periudhe dy vjecare. :shrug: Mund te jete ndoshta, poema me e punuar e koherave, kjo e thene nga Ecco.
Thone qe gjeniu eshte 10% talent dhe 90% pune. Ndoshta keshtu jane dhe shkrimtaret.
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

Fillimisht postuar nga Vals:
[qb] Umberto Eco shkruan ne mbylljen e librit Il Nome Della Rosa per nje poet te famshem francez qe e pyeten sa kohe ju desh per te shkruar poemen e tij me te bukur. Poeti u pergjigj: isha i frymezuar, mu desh shume pak kohe. Mbasi ky poet vdiq, i gjeten doreshkrimet e poezise dhe korrektimet. Poezia ishte nje faqe e gjate, korrektimet ishin nje bllok i trashe i tere dhe ishin bere gjate nje periudhe dy vjecare. :shrug: Mund te jete ndoshta, poema me e punuar e koherave, kjo e thene nga Ecco.
Thone qe gjeniu eshte 10% talent dhe 90% pune. Ndoshta keshtu jane dhe shkrimtaret. [/qb]
Sa enigmatik qe esht ai liber :eek: ...(^=^). Kam pothuajse nja 4 vjet qe e kam lexuar..por akoma s'di ti jap nje definim .
«Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus»

Me pelqeu postimi juaj... perkrah!

P.s Autori Umberto Eco ...esht nje shkrimtar/studjoz i semiotikes dhe estetikes,saxhist (shpresoj te ekziztoj kjo fjal,lol)..etj etj . Alamet elementi dmth....shembull i "lart",komplimente. (^=^)
 

Vals

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

GRRACCIEE GRAACCIEE /pf/images/graemlins/wink.gif
UNe akoma s'ja kisha gjetur kuptimin titullit por kur lexova qe dhe autori nuk ja kishte vene per ndonje kuptim u lehtesova ca :confused: Thashe, s'qekam aq :goofy:
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

Shoh qe "lulet" dhe enigma ju terheq....lol.

Do te deshiroja te kisha nje "patrimon" kaq te zgjeruar si ai i autorit te lart-permendur...
qe tu bojsha shkrimtare dmth /pf/images/graemlins/laugh.gif . (HuHuHu!!!)
 

Vals

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

Enderr e kam te shkruaj po s'ma mban se per histori e per enigma kam sa te dush, me u be si Stephen King qe qet nga 2-3 libra ne vit.
 

boni8

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

gjithnji e me shume po me shton kureshtja se si behet nje njeri shkrimtar ! nganjiher them, nje gje eshte e sigurte une asnjiher s'do te arrije te bej shkrime te bukura dhe te mira per tu quajtur shkrimtar. Por kjo nuk do te thot se s'kam provuar kam shkruar shum poezi por te gjitha i mbaj te mbyllura te pa botuara ngase nuk kam guxim ti tregoj.
ne radhe te pare s'kam guxim ne vetevete. Por e di nje se kam deshir t e zjarrte te shprehem, me shkrime. Aq shum gjera me vlojne neper koke. Do te doja ti nxjerr. Dhe e di se tani do te thoni po pse se nxjerr more qyqar. Valle jam qyqar une ? vetem pse nuk arrije te marr guxim....se paku njeher per nji her. Me duket se ketu qendron problemi i pergjithem i te gjitheve qe deshrojne te behen shkrimtar dhe qe asnjiher nuk arrijne te behen.
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

VALS Stephen King me duket si shkrimtar te Soap-Opera ve,nuk esht shembulli im te them te drejten. (^=^) Perpiqu te çohesh me lart (Step by STep...)...dhe me kemb pak ne realitetin ton.
 

ana karenina

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

Duhet te dish te mendosh, te mendosh me qetesi dhe te mos udhehiqesh nga vorbulla e pershtypjeve, ndjesive e keshtu me rradhe por te mendosh qarte. Ky them se eshte kushti nr 1! Duhet menduar bukur, ndryshe, ndoshta duhet menduar ashtu si te tjeret me shume se ndryshe por duhet te arrish te mendosh edhe mendimin e kundert njekohesisht (ndonjhere, jo gjithmone). Pastaj kuptohet, duhet te kesh aftesi te shkruash, te shprehesh me ane te shkronjave. Njoh shume njerez qe mendojne bukur por nuk dine te shkruajne.

Pastaj duhet te vleresosh ti vete ato qe mendon dhe qe do te thuash. Une psh shume shpesh e kap veten duke menduar: s'ia vlen ta shkruaj, e dine te gjithe. Po kam vene re se askush, asnje shkrimtar nuk eshte qesendisur shume rreth e dine apo jo te tjeret, e kuptojne apo jo kete te tjeret. Them se dikush qe shkruan duhet ne rradhe te pare te shkruaje per vete, ate qe do, ate qe i jep kenaqesi, dhe ashtu sic do vete!

Alinos lexo intervisten e Plasarit, diku ketu tek Leterisa eshte e postuar, tema: Nje liber i ri shokues a dicka e tille. Te ndihmon te kuptosh si te behesh shkrimtar :thumbsup:

Kam nje shkrim shume te bukur po eshte i gjate. Ndoshta ne ndonje dite dhe ore reale do te piqemi e ta jap /pf/images/graemlins/smile.gif
 

eniad

Forumium maestatis
Re: Si te behesh shkrimtar

Te behesh shkrimtar? E veshtire. Te gjithe pretendojme se dime te shkruajme. Zhgarravisim ca copa letre me sekonda mendimesh qe na vijne per nje arsye te caktuar... apo te pacaktuar dhe vrapojme te themi "shiko, une kam shkruar..." Per mua, nuk ka rendesi se sa i bukur eshte mendimi. E rendesishme eshte qe mendimi ekziston dhe eshte me fat ai qe di ta nyjetoje ne fjale, apo qofte edhe ne shenja pikesimi (personalisht me pelqen reticensa). Dikur, nje dramaturgu te famshem i vinin shume letra nga i njejti person, i cili e pyeste "Si te behem shkrimtar"? Nje dite, ai i shkroi dhe iu pergjigj "nese, kur zgjohesh ne mengjes, mendimi i pare qe te vjen ne koke eshte te shkruash, tashme je nje shkrimtar". Nuk them se kjo teze eshte absolute (nuk ka te tilla, besoj), por eshte nje gjurme shume e qarte per te thene se cdo gje lind nga shpirti. E nese nje ndjesi e tille te "persekuton" gjate gjithe dites, deri sa fillon te gervishtesh ato shenja te quajtura shkronja, atehere, dije, se dicka ke brenda qe te ben shkrimtar.
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Si te behesh shkrimtar

Fillimisht postuar nga AnNA_S.Th.:
[qb] Duhet te dish te mendosh, te mendosh me qetesi dhe te mos udhehiqesh nga vorbulla e pershtypjeve, ndjesive e keshtu me rradhe por te mendosh qarte. Ky them se eshte kushti nr 1! Duhet menduar bukur, ndryshe, ndoshta duhet menduar ashtu si te tjeret me shume se ndryshe por duhet te arrish te mendosh edhe mendimin e kundert njekohesisht (ndonjhere, jo gjithmone). Pastaj kuptohet, duhet te kesh aftesi te shkruash, te shprehesh me ane te shkronjave. Njoh shume njerez qe mendojne bukur por nuk dine te shkruajne.

Pastaj duhet te vleresosh ti vete ato qe mendon dhe qe do te thuash. Une psh shume shpesh e kap veten duke menduar: s'ia vlen ta shkruaj, e dine te gjithe. Po kam vene re se askush, asnje shkrimtar nuk eshte qesendisur shume rreth e dine apo jo te tjeret, e kuptojne apo jo kete te tjeret. Them se dikush qe shkruan duhet ne rradhe te pare te shkruaje per vete, ate qe do, ate qe i jep kenaqesi, dhe ashtu sic do vete!

Alinos lexo intervisten e Plasarit, diku ketu tek Leterisa eshte e postuar, tema: Nje liber i ri shokues a dicka e tille. Te ndihmon te kuptosh si te behesh shkrimtar :thumbsup:

Kam nje shkrim shume te bukur po eshte i gjate. Ndoshta ne ndonje dite dhe ore reale do te piqemi e ta jap /pf/images/graemlins/smile.gif [/qb]
writing is rewriting [shkrimi eshte rishkrim] thote anglezi. Qetesia me te cilen thua se duhet menduar mund te funksionoje per disa, por ka te tjere qe shkruajne kur nuk jane te qete. Shume nga ne shkruajme, kur ndjehemi keq. Te shprehurit eshte si te shfryhesh, dhe ndoshta ne ato momente perjetojme te vetmet momente gjenialiteti dhe cmendurie. Ne rastet e tjera, ne ose shkruajme gjera monotone, ose mund te merremi me permiresimin e asaj qe kemi shkruar ne momentet kyçe.
Shkrimin e gjate e mirepres. Pas 4 korrikut, though, deri atehere edhe mama ime me sheh vetem ne foto /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/smile.gif
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Si te behesh shkrimtar

Fillimisht postuar nga eniad:
[qb] Te behesh shkrimtar? E veshtire. Te gjithe pretendojme se dime te shkruajme. Zhgarravisim ca copa letre me sekonda mendimesh qe na vijne per nje arsye te caktuar... apo te pacaktuar dhe vrapojme te themi "shiko, une kam shkruar..." Per mua, nuk ka rendesi se sa i bukur eshte mendimi. E rendesishme eshte qe mendimi ekziston dhe eshte me fat ai qe di ta nyjetoje ne fjale, apo qofte edhe ne shenja pikesimi (personalisht me pelqen reticensa). Dikur, nje dramaturgu te famshem i vinin shume letra nga i njejti person, i cili e pyeste "Si te behem shkrimtar"? Nje dite, ai i shkroi dhe iu pergjigj "nese, kur zgjohesh ne mengjes, mendimi i pare qe te vjen ne koke eshte te shkruash, tashme je nje shkrimtar". Nuk them se kjo teze eshte absolute (nuk ka te tilla, besoj), por eshte nje gjurme shume e qarte per te thene se cdo gje lind nga shpirti. E nese nje ndjesi e tille te "persekuton" gjate gjithe dites, deri sa fillon te gervishtesh ato shenja te quajtura shkronja, atehere, dije, se dicka ke brenda qe te ben shkrimtar. [/qb]
shkrimtar do te thote c'do njeri qe shkruan. Dhe ashtu ne jemi te gjithe, por besoj ata qe mendojne bukur sipas Anes, qe jane mjeshtra te fjales se bukur (te dashuruar deri ne marrosje pas saj) arrijne te bejne vepra te pavdekshme, qe i kthejne dhe ata ne te pavdekshem per nje fare kohe, e me pas marrin jete vetjake, humbasin autoresine dhe kthehen ne pavdekesi, qe shpesh i quajme me emrin populli.
 

neo2002

Primus registratum
Re: Si te behesh shkrimtar

<ul type="square">
[*]fillimisht postuar nga Alinos:
shkrimtar do te thote c'do njeri qe shkruan.
[/list]
Nuk eshte aspak e vertete.
Ka dy tipe njerezish:
- ata qe hedhin fjale ne copera letrash
dhe
- ata qe hedhin shkrime ne to.
Keta te dytet jane shkrimtaret. Nje shkrim eshte i plote, ndersa nje fjale eshte nje moment i vetem. Nese momenti nuk shfaqet vazhdimisht (e natyrshme qe kjo te ndodhe) dhe nese njeriu (per te cilin flasim) nuk e krijon dot ate serish e serish, atehere ai mbetet thjesht nje amator me shpirt, vetem kaq.
Te quhesh shkrimtar kerkon me shume.
 
Top