Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

Mirditor

Primus registratum
Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

Kush ka tdrejt me ba qishtu si bajm ne me u tall me Papen e Romes?????
ma thote nji mene se vec nji komb i dal e i perdal si ky i jon i ban kto gjana.
Ene kta bukurosha e gjejn me i ba kto gjana bash me rastin e krishtlindjeve qe i festojn e gjith bota kristiane.
Kush tallet???
Myslimant qi jan xhihad e orthodokst greke.
Po para se me vazhdue po ja u myll gojen.
Ke nii diskutim qeter me bate ene serb, po mbate ene spiun ene komunist.
Tash pres me mthan italjan dhe nuk ka me vonue qi kjo si po tham.
A do ta kuptojm noj her se nuk bahet shaka me do gjana e aq ma keq kur PAPA asht nkit koh shum i smun????????????????
Kurr se na nuk kemi kulture, ene me e pa robin tu dek na e vem ne loj.
A kemi me e kuptue se SI TPA FE SI JEMI, nuk kemi drejten morale me vu personalitete tilla nloje?????????
Kurr ,se na nuk jemi shqiptar, po jemi gjysma grek e gjysma mysliman e pak katolik.
Ke qajo teme tjeter ku Vis Elbasan mysliman, xhihad, taleban, ***** <span style="font-style: italic">edituar</span> **** bashk me do te tjeter po na hiq si te kulluem, e ban be se kta jan Zotat e Shqipnes.
Myslimant mesi presin kto lloj humoresh me u knaq sikur knaqet Bin Ladeni tu i rrzue kullat e New Yorkut.
Po ne orthodokst ni lloj mene kan.
Kur shkoi Papa i Roms ne Greqi, ene ntakimet qi bani Kryepeshkopi ma i madh i greqis me ta, Papa kerkonte falje ne emen te Zotit per disa gjana globale dhe evropiane e aq ma shum ballkanike nersa kryepeshkopi grek duartrokiste per fitoren e madhe qe kish korr feja orthodokse naj fes katolike.
Po qa kan ba katolikt me u vu nloj ne kit lloj mnyre?????
Ma thote nji mene se na duheshim tkishim ba shtetin ton katolik e na kishim shpetue prej kryqezates qi grekt dhe serbt i kan ba myslimanve dhe katolikve.
Myslimant ene sot e ksaj dite e kan menen e shpyrtin ne Afagnistan te shpia e Mulla Omar e tatij tjetrit me emnin e famshem Bin Landen, e nuk bahet fjal kurr me u ba shqiptar, por shqiptarizmin e kerkojn te omari e te ladeni.
A thue jan kta me tvertet turq e talebanas.
Sal Rama me shok na lidhi me boten arabe a thue na kemi le atje e po rritemi ne Shqipni.
Ktu nuk ka te drejt asnji mysliman me diskutue.
Po dashten tshkojn ne kontinentin aziatik dhe tllapin atje sikur duen.
NA VEC SHQIPTAR NUK JENI, MAJENI MEN QITA SI PO JU THAM.
NA GENJEJM VETEN SE JEMI SHQIPTAR.
KU ASHT SHQIPTARIZMI O DINOSAURE?
A KSHU QANKEMI NA SHQIPTAR?
PER MYSLIMANT E SHQIPNES DOSHA ME THAN SE NQOFSE VJEN CDO LLOJ PUSHTUESI, NA U DASHKEMI ME U BA HTILERJANA, MUSOLINAS, GREK, SERB, TURQ, ITALJAN.
JU MYSLIMANT JENI TE DASHURUEM NFEN TUEJ DHE QASHTU RRINI.
POR TASH SE FUNDI DUHET ME BA NJI LLOGARI SE KUSH DUHET ME LAN SHQIPNIN.
ATA QI I PERKASIN FESE KATOLIKE?
ATA QI I PERKASIN FES ORTHODOKSE?
APO ATA QI PERKASIN FES MYSLIMANE?
BJANE LLOGARI MER E MER DHE QATHERE NA KEMI ME PA DIT.
Si perfunim dosha me than se Papa i Romes asht i smun e nkto momente nuk bahet shaka se nji qi ka kulture din se kur bahet shakaja.
Aq ma shum duhet respektue Papa sepse ai dekoroi Nan Terezen duke na ngrit me lart si shqiptar.

<span style="font-style: italic">Kujdes me fjalet ofenduese! Ne te kundert mund t'iu hiqet e drejta e postimit ne tere forumin. Flmnd!</span>
 

Guest
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

diabolis papa nuk esh i romes po ashtu e therresin pap i romes megjithate se kuptoj cfare idjotesh jane ata qe e paskan quajtur te drejte te tallesh papen ehh filozofi injoranteske e klasave te ulta shqiptare &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; sdua te eprfshij te gjithe &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/wink.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;
 

mostro

Putraku
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

APAPAPAPAA si u
ka bo dreçi!!!!diplumat!! &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;
 

assassino26

Primus registratum
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

Kur e bo robi veten per tu tall e tallin,Kujdes se edhe ti u bone per t'u tall,kan me te tall te gjithe se ke tall veten i pari o mirditor...
 

kastriot

Primus registratum
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

Frika nga humori


--------------------------------------------------------------------------------

Edmond Tupja

E lashtë shumë na është frika nga humori. Sidomos nga humori që guxon e merret jo vetëm me njerëz të zakonshëm, por edhe me burra shteti e udhëheqës partish; jo vetëm me këta të fundit, por edhe me personalitete, të gjalla apo të vdekura, tashmë të kthyera në simbole universale me vlera shpirtërore për masat shumëmilionëshe.

Përse kështu? Sepse humori, siç thekson edhe surrealisti André Breton duke cituar Frojdin, ngërthen diçka që të çliron, ai i zbret idhujt nga piedestali ku i vënë turmat fanatike e injorante; në njëfarë mënyre, e qeshura i çshenjtëron ata duke i bërë më të afërt për ne, më njerëzorë.

Frikën nga humori e ilustron fare mirë Umberto Eco me romanin e tij të famshëm &quot;Emri i trëndafilit&quot;, por, sipas gjasave, bashkatdhetarët e mi ose nuk e kanë lexuar këtë kryevepër, ose e kanë anashlexuar duke e kuptuar përçudnisht. Ngjarjet në të shtjellohen gjatë mesjetës, brenda një manastiri të begatë murgjish të ditur, me një bibliotekë tejet të pasur, ku befas fillojnë e vdesin një e nga një ata murgjër kureshtarë që guxojnë t'i futen leximit të një libri të ndaluar; si përfundim, zbulohet që ku libër qenkesh vëllimi i dytë i &quot;Poetikës&quot; së Aristotelit, faqet e të cilit një fanatik fetar, tashmë i verbuar e në buzë të varrit, i ka lyer me arsenik; murgjit që kuturisen ta lexojnë duke lëpirë treguesin e tyre për ta shfletuar me lehtësi, vdesin kësisoj pa i shku-ar dot deri në fund kureshtjes së tyre. Ndërsa vëllimi i parë i &quot;Poetikës&quot;, ku trajtohet thelbi i poezisë, nuk është i ndaluar, i dyti, ku analizohet komikja në art, pra, edhe humori, bëhet, pra, shkak për vdekjen e disa murgjëve, madje edhe për djegjen e krejt bibliotekës dhe të vetë manastirit.

Me sa duket, në mos Perëndia, &quot;të dërguarit&quot; e saj mbi tokë paskan frikë nga humori, prandaj kudo nëpër botë persekutohen ata që e përdorin atë për t'i relativizuar simbolet, të cilat, gjithsesi, janë krijuar e krijohen nga njerëzit. Le të kujtojmë se ç'ndodhi para disa vitesh me shkrimtarin e madh Salman Ruzhdie, i cili guxoi të shkruante e të botonte romanin &quot;Vargjet satanike&quot; ku, ndër të tjera, bën humor me profetin Muhamet. Kleri i lartë mysliman nxori një &quot;fat'ha&quot; kundër tij, duke autorizuar çdo mysliman të &quot;mirë&quot; që ta vriste shkrimtarin &quot;e pafe&quot;. Ky i fundit u detyrua të ndahej nga gruaja dhe ende jeton në fshehtësi e i mbrojtur nga shteti britanik. Përkthyesi i veprës së tij në Japoni u vra nga një fanatik mysliman, shumë librari në Evropë u dogjën a u dëmtuan nga fanatikë të të njëjtit kalibër, kurse në Shqipëri, këtë vepër tashmë të përkthyer, askush nuk guxon ta botojë pas kërcënimeve të klerit mysliman vendës.

Sidoqoftë, unë nuk besoj se autori dhe aktorët e skeçit humoristik që tronditi opinionin shqiptar këto ditët e fundit, do të kenë të njëjtin fat si Salman Rushdie-u apo, edhe më keq, si përkthyesi i tij japonez. Një gjë e tillë është e pakonceptueshme për shoqërinë tolerante shqiptare. Por edhe vetë debati që lindi me këtë rast, nuk më duket se e nderon atë. Thuhet se e qeshura është karakteristike vetëm për njeriun. Prandaj ky edhe përfiton e duhet të përfitojë nga kjo dhunti e natyrës ose, për ata që besojnë, e vetë Perëndisë. Sa e sa shkrimtarë, poetë e humoristë në Evropën e qytetëruar e tolerante kanë bërë e bëjnë shaka, por pa i fyer sigurisht, me shenjtorë e Perëndi, jo vetëm në veprat e tyre, por edhe në radio e televizion! Të mos harrojmë se vetëm në regjimet diktatoriale nuk lejohet të bësh humor me simbolet.

Përsa i përket papës Gjon-Pali II, ndonëse nuk jam hiç besimtar, unë i jam mirënjohës atij për ndihmesën që ka dhënë në shembjen e diktaturave komuniste në Evropën Lindore. Unë e di që ai është një personalitet emblematik dhe se, si i tillë, duhet respektuar. Por, gjithsesi, ai mbetet një personalitet njerëzor me kulturë që patjetër e ka ruaj-tur ndjenjën e humorit dhe jam i bindur që edhe vetë do të qeshte po ta shihte skeçin në fjalë.

Së fundi, dy deputetëve të njohur, që u kreshpëruan kundër skeçit në fjalë, do të dëshiroja t'ua freskoja kujtesën edhe për diçka tjetër: të parit, poet e prozator, që e kam mik, do t'i kujtoj se poeti i tij i parapëlqyer Jacques Prévert bënte humor me papën e kohës së vet në një poezi që ka mbetur e famshme pikërisht për këtë, kurse të dytit, që njihet më shumë në fushën e biznesit mediatik, do t'i përmend vetëm shprehjen proverbiale &quot;Mos u bëj më katolik se papa&quot;.
 

assassino26

Primus registratum
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

Tashi e lexova deri ne fund ate qe shkjruan Mirditori.Si ka mundsi qe asnje administrator se ka lexuar der tani.Aty per mua dhe per te tjeret ka vetem fyerje dhe provokime,ju lutem administratoreve te kryejne punen e tyre tamam aty ku eshte per t'u kryer sidomos ne kete rast,qe eshte tejet e domosdoshme.Si ka mundsi 1 njeri te na mesoje kulturen ne shqiptareve kur ai jo vetem kulture por as respekt nuk ka per veten e tij.
Nuk e di se mar vesh jam tejet i irrituar nga cfare lexova tani te postimi i Mirditorit,akoma paska kafshe te tilla,njerez te trashe qe un i dija te zhdukur qe ne kohen e dinosaurve.....
 

anna

Primus registratum
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

qekan tallur me papen e romes?
e para punes nuk eshte tallur njeri personalisht me papen se po te ishte ashtu nuk do te ishte huimor. ata mund te jene tallur me njerezit qe hiqen si fetar por as nuk njofin fene e vet, dhe para qefit te tyre s'pysin se ca jane.
(e di ti shprehjen mos na u bo me katolik se papa). dhe keto nuk jane te paket.
edhe sikur te qekan tallur me papen. e kush qeka papa ore aman.
po njeri ore si gjithe te tjeret. per tu tallur s'duhet tallur me asnjeri se askush nuk gjykon dot te tjeret. por njerezit qe perdorin tituj dhe maska (s'e kam me papen eeee se mesa di une s'e ka bere veten)per interesat e tyre vihen ne loje ne skece me te cilat njerezit ne vend te qajne, qeshin.
po ik ore vella se nuk e ka njeri inat papen e po del ta talli. ke ikur nga fiqiri ti?
ik ore merru me ndonje pune qe sjell bereqet se papa di ta mbroje vete veten. ti beson ne zot. te lumte ore te lumte. kush si ti.
 

uni20077

Primus registratum
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

*********** Papa asht i Rromes sepse asht Ipeshkev i Dioqezit te Rromes.
E dyta SAT 1 asht kanal PRIVAT, hapni mire syte, P-R-I-V-A-T, e si i tille asht pergjegjes per ate qí zjerre me pà te tjeret.Kurse TVSH asht ent SH-T-E-T-N-O-R e si i tille , simbas Kushtetutes ,L-A-I-K.Cdo keqperdorim i figures fetare ne ent SH-T-E-T-N-O-R, ka pasoja per ket SH-T-E-T.
Edhe e treta , po e perseris, Ajo ka kene PARODÍ, e PARODIJA tallet gjithnjí me dikend, kurse HUMORI te ban mè qeshe.A e dalloni ndryshimin, o Kerriça?
 

anna

Primus registratum
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

ai qe paska hapur temen qeka gjynaf
si ore na ka nderuar ne papa se paska dekoruar nene terezen.
vleresimi per punen qe ka bere nene tereza i takon vetem nene terezes. se ja ku jemi dhe ne tjeret dhe harxhojme kohen ne chat. papa mund te jete nderuar me takimin e nene terezes se ajo eshte vete shpirti i fese (ta duash tjetrin njelloj si veten etj etj). e jo si papa qe rri brenda 100 mureve e 100 kullave te shtrenjta me 100 veta para e mbrapa si t ishte mbret. sa njerez hipokrit e qorra.
 

Diabolis Dassaretis

Forumium praecox
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

E 20077 e punes nen togfjalshin Papa i Romes futet Papa Gjon Pali II e gjithe paraardhesit e tij. Humori ka qene personalisht me Papen aktual e jo le te themi me Papa Klementin e 11 apo me Papen si institucion qendror i katolikeve.
Po ju rikujtoj se serisht talleni duke perziere ne nje teme Shenjeterine e tij Papa Gjon Palin e II kerice e ctju vije per goje.
 

olti

Neo
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

Per te dhene dhe une nje pergjigje do te thoja se kjo eshte nje zhurme e kote per asgje. Eshte vetem nje reklame pa para per ata qe kane bere ate skecin. Mgjth secili ka te drejte ne ate qe mendon dhe disa ketu e quajne ofendim te madh. Kjo gje me shume u ngrit lart nga disa gazetare te &quot;Koha Jone&quot;, por per mua ky eshte nje diskutim kot dhe as qe ja vlen te diskutohet gjate; vec nje gje do te shtoja. Nuk ka shume per te ngaterruar myslimanet dhe feni Islame ne kete mes. Myslimanet e kane te ndaluar te tallen me kultetm, idhujt dhe personalitetet e besimive te tjera, prandaj te dashur katolike mos flisni para se te dini dicka mbi kete ceshtje dhe se fundi do te thoja se ata qe kane bere ate skecin, gjene me te fundit qe kane pasur ne mend ta keqe pikerisht feja; as qe mund te mendohet se e kane bere per arsye fetare. Per te ulur nje besim e per te ngrit nje tjeter.
 

Mirditor

Primus registratum
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

Po i la ne qitu llafet e do judejve qi tradhtuen Krishtin per mos me u marr me tshame.
Qoft i lartuem e i madhnuem Jezu Krishti shpetusi i gjith botes njerzore qi jeton ne ket Toke.
Papa i Roms asht trashgues i fjales se Jezu Krishtit, qi ky i funit asht Biri i tmadhit Zot.
Qofshi tlumtun e npaqe dhe si flet Krishti nfjalen e tij, Kur tqellojn ne njenen faqe jepju ene faqen qeter se nihesh ma i lumtun.
Gezue te tanve kit feste.
 

renea

Primus registratum
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

Kujdes mirditor !

Shiko me teper se propaganda e Vatikanit !

Nese me sjell ate pohim me lart at'her une te bej nje pyetje ty dhe gjithe botes Katolike.

Me c'fare pushteti ndermori kryqezatat Kisha katolike?

(Kisha ka vetem nje Koke, nje udheheqes, Nje mbi te gjithe dhe eshte Jezus Krshti dhe jo papa, ai u quajt prift i perjetshem sipas urdherit te melkezidekut)
 

kastriot

Primus registratum
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

Per mendimin tim as qe mund te vihet ne dyshim meritat e Papes Gjon Pali II, dhe aq me pak prej shqiptarve. Vatikani dhe vete Papa ka mbajtur, te pakten deri tani, nje qendrim pozitiv kundrejt Shqiperise ne Pergjithsi dhe shqiptarve, sidomos shqiptarve ne Kosove e Maqedoni ne vecanti.Prandaj eshte nje detyrim moral i joni ti njhim keto merita te tij. Megjithate une nuk mendoj se humori i autoreve ne fjale ka patur si synim dicka direkte, te qellimshme, kunder Papes Gjon PalitII.
Nuk duhet te harrojme se Figura e Papes simbolizon edhe vete Kishen Katolike, por kjo nuk don te thote se ai dmth. Papa eshte pergjegjes per cdo gje qe ndodh, ose cdo gje qe bejne pjestaret e kesaj kishe qe fillojne prej Klerit dhe mbarojne me katolikun e fundit ne kete Bote.
Une skecin vete nuk e kam pare por ma kane treguar dhe ne baze te kesaj mendoj se reagimi ka qene pak i teperuar. Sigurisht qe autoret nuk kane patur fare per qellim sulmimin e Papes Gjon Pali II si person ose si Kryetar boteror i Kishes katolike. Mua ma mer mendja se ata me shume donin te tregonin (ose ndoshta te imitonin)lirine e shtypit dhe te artit si te tille qe nuk ndalet te merret edhe me personalitete te tilla.
Une do ti keshilloja artistet dhe autoret shqiptare(sigurisht ne qofte se do te me begeniste kush)qe te perqendrohen ne burimet e brendeshme qe jane te pafundme, po te kihet parasysh korrupsioni, dhe pazotesia e klases politike shqiptare(me pak perjashtime).

Kastriot
 

antihero

Primus registratum
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

shqipetar,musliman dhe me vin keq per idiotsirat e Agron Lakes i cili si figure e harxhuar nuk din te nxjer noj gje e cila do te kishte noj lloj vlere pasi qe figuren e imitimit te Sales e ka shpenzuar dhe tani tenton te krijoje humor pa krip.Le te krijoj humor ne llogari te z.Nanus.
<span style="font-weight: bold">Si shqipetar musliman,respekt per shejterine e tij Papen Gjon Pali II-te.</span>
P.S.Nuk kenaqemi qe te gjith muslimant me fundamentalizmat fetar te tipit islamik,se fundi jemi shqipetar dhe nuk kemi lidhje me arabet.Tento mos bejsh ne te ardhmen kesoj lloj ofendimesh.
 

Sejsej

Primus registratum
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

Ju z anti hero;nuk duhet t'a fusni vete tuaj ne mesin e muslimaneve-thjesht je nje hipokrit qe luan rrolin e hapesit te temes.(pale flet edhe per rracizem,kur permends arabet;c'pune kane arabet ne humorin shqiptar,patjeter qe mund te lidhni al-kaiden edhe me kete).
Cpune ka feja Islame me humorin e Papes.Juve ju ka lene mendja e kokes,si cdo shtet evropian,laik edhe ne Shqiperi ka liri veprimi,humori s'ka kufi,fundja e fundi ,Z Papa Vojtiva ashtu eshte,i lodhur e i plakur edhe vete peshkopet po ankohen prej nje plaku te lodhur i cili tashme duhe tia leri vendin nje te riu,me te qartesuar e drejtues.
Tema me sa shoh eshte hapur vetem per percarje kundra muslimanve e ortodokseve dhe jo se vete personit nga Mirdita i plasi barku per Papen.
Shqiptaret kane qene ne tere trojet e tyre ortodokse e jo katolike.Dhuna e pushtuesve Austriake beri qe nje pjese e tyre e vogel te kthehet ne katolike(kete rekomandoj t'a vene ne humor heres tjeter),ndersa Islami erdh me paqe,dhe gjithmon ne muslimanet kemi qene te paqes dhe jo ofendues.Ne vec'se se na ofendoj gjithmon(as Anastasos nuk na ofendon ne muslimaneve)2 palo gazeta katolike te Shkodres.
Shkrimi i hapesit te temes eshte mjaft provokues,dhe nga ana tjeter eshte kundra shkrimit te shqipes zyrtare.
 

Nard NDOKA

Primus registratum
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

Te besh humor eshte gjeja me mire, te gjitheve na pelqen te bejme humor nese dime, dhe ta degjojme dhe shikojme here pas here.

Persa i takon humorit te bere nga dy homuriste shqiptar me Papen, mendoj se duhet te shikohen gjerat me qetesi dhe jo me paragjykime.

Une jam i besimit katolik, por mendoj qe edhe me Papen mund te behet humor pa demtuar figuren e tij me gjera bajate dhe te pavend.

Ku mendoj se eshte bere gabimi:

Humori me Papen nuk duhej te behej ne nje festival kombetar.
Dhe ky humor nuk duhej te transpetohej nga Televizori Shqiptar publik TVSH.
Dhe humori nuk duhej te paraqitej me skena banale dhe pa nivel.

Por gjerat nuk mund te jene tabu, duhet me teper realitet dhe origjinalitet.
Duhet te kuptojme se gjerat do te vine duke u permiresuar vazhdimisht.

Dy humoristat ne fjale jane nder te vetmit qe jane ne qarkullim ne Shqiperi per momentin, edhe mund te gabohet ne fraza dhe shfaqje, por eshte e rendesishme reflektimi dhe pranimi i atyre gjerave qe jane bere gabim.

Humori gjithmone behet me njerez te medhej, por mendoj qe politikanet duhet te jene burimi i tyre.

Gjithsesi ka ndodhur nje gabim, i cili u riparua pa kaluar dy dite. Kaq mjafton.

Pershendetje
Nard Ndoka
 

xxxxxxxxx

Primus registratum
Re: Shqiptart kan te drejt te tallen me Papen e Romes?????

Fillimisht postuar nga Sejsel:
[qb] ........................
Cpune ka feja Islame me humorin e Papes.Juve ju ka lene mendja e kokes,si cdo shtet evropian,laik edhe ne Shqiperi ka liri veprimi,humori s'ka kufi,fundja e fundi ,Z Papa Vojtiva ashtu eshte,i lodhur e i plakur edhe vete peshkopet po ankohen prej nje plaku te lodhur i cili tashme duhe tia leri vendin nje te riu,me te qartesuar e drejtues.
Tema me sa shoh eshte hapur vetem per percarje kundra muslimanve e ortodokseve dhe jo se vete personit nga Mirdita i plasi barku per Papen.
Shqiptaret kane qene ne tere trojet e tyre ortodokse e jo katolike.Dhuna e pushtuesve Austriake beri qe nje pjese e tyre e vogel te kthehet ne katolike(kete rekomandoj t'a vene ne humor heres tjeter),ndersa Islami erdh me paqe,dhe gjithmon ne muslimanet kemi qene te paqes dhe jo ofendues.Ne vec'se se na ofendoj gjithmon(as Anastasos nuk na ofendon ne muslimaneve)2 palo gazeta katolike te Shkodres.
Shkrimi i hapesit te temes eshte mjaft provokues,dhe nga ana tjeter eshte kundra shkrimit te shqipes zyrtare. [/qb]
bla bla bla. Une e shoh qe ti je me te vertete fontamentalist(me apo pa mjekerr s ka rendesi)por te pakten historine mos e shtrembro. Ne rradhe te pare shqipetaret kane qene te krishtere qekur krishterimi erdhi ne ballkan. Me ndarjen e perandorise Romake prape se prape ngeli nen influencen er kishes romake.Cilet Austriake na kane pushtu neve, aha e ke fjalen per ata qe erdhen nga eeerr kosmosi e ke fjalen. E sa per Islamin qe qenka fe paqesore eshte njesoj sikur te thuash se USA do ta shkaterroje Lindjen e mesme ne menyre &quot;paqesore&quot;.
 
Top