Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

bona

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

Illyrici

pse mo te keqen cika po dal jashte teme.

ti kushedi je mes serbeve e te ben pershtypje se te thone ata me percmim shqiptar.

po ti hapesh i cik radaret e ti vesh ne global position atehere do kuptosh shkrimin tim.

edhe i here po ta them per te tjeret megjithese jane pak ma te kulturum e sta thone me percmim je prape njesoj si ti shqiptari, si serbi , si africani e si cdo vend i botes se trete.

ja e zeme i bere serbet te te shohim me dashuri po te tjeret a te duan, a do ulet naj here Nano me RRugoven ( apo ke keni ju atje ne krye) te qajne hallet e botes e te te marrin mendte e tuaja.
so get over it qe nje serb te shef me inat....
shifi dhe ti me inat back.
edhe une kam jevgj ne klase nga gjithe bota dhe me kane inat dhe do vras mendjen une sic themi ne ne shqiperi " i shari te shan" se me shofin me inat. pastaj dhe kur u futa ne ambjent me te mire prape nuk me thone qe ti vjen nga nje vend rrjepacakesh por me thone "ah good for you, you are from albania".

pastaj dhe ti mos mi hyp nervat tani duke sha serbet se deri dje kur ishte jugosllavia lule e shetisnin neper bote i dojshit serbet.

pastaj une takoj kosovare vete ketu dhe ata si te shofin serbet ty shofin shqiptaret, se u duket vetja se jane me te mire.

dhe e fundit kur u be lufta ne kosove ne NY Times u tha qe kosovaret jane "rural people" qe me edukate thuhet se jane lope. po kesaj cfare i thua ti? s'eshte e vertete? mos kishit atje naj universitet 500 vjecar? mos kishit atje ne ambasade? apo kishit ato compani te fuqishme?

hajt tashi mos u qurravit....
 

b.k.

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

Fillimisht postuar nga TEA:
[qb] me ngjalli kureshtje kjo tem dhe x ciò bera nje kerkim me fjalen shiptar dhe nje shiegim te vogel e gjeta nga ky shkrim :


Dushan Spasojeviqit-Shiptar !?

Tue Mar 18 07:41:24 EST 2003


Emnimi Siptar mas emnin te ketij tipit osht vetem nofke qe serbet e
Serbise ja jepin serbeve me perjardhje nga Kosova ose atyre qe kane
prejardhje nga te ashtuquajturit 'arnautashi'. Arnautash-et ja grupacion
me prejardhje shqiptare qe jetojne ne Serbi dhe tash jane te asimiluar
ne serb.
Per ceshtjen e arnautash-ve serbet pohojne te anasjellten, se
arnautashet jane me prejardhje sllave te cilet gjate okupimit turk kane
filluar te asimilohen ne shiptare.

Besimi. [/qb]
tea dhe une kam degjuar te njejtin version kurisha ne kosove, ndonese tani sjam me e sigurt :shrug:
 

illyricus

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

Fillimisht postuar nga bona:
[qb] Illyrici

pse mo te keqen cika po dal jashte teme.

ti kushedi je mes serbeve e te ben pershtypje se te thone ata me percmim shqiptar.

po ti hapesh i cik radaret e ti vesh ne global position atehere do kuptosh shkrimin tim.

edhe i here po ta them per te tjeret megjithese jane pak ma te kulturum e sta thone me percmim je prape njesoj si ti shqiptari, si serbi , si africani e si cdo vend i botes se trete.

ja e zeme i bere serbet te te shohim me dashuri po te tjeret a te duan, a do ulet naj here Nano me RRugoven ( apo ke keni ju atje ne krye) te qajne hallet e botes e te te marrin mendte e tuaja.
so get over it qe nje serb te shef me inat....
shifi dhe ti me inat back.
edhe une kam jevgj ne klase nga gjithe bota dhe me kane inat dhe do vras mendjen une sic themi ne ne shqiperi " i shari te shan" se me shofin me inat. pastaj dhe kur u futa ne ambjent me te mire prape nuk me thone qe ti vjen nga nje vend rrjepacakesh por me thone "ah good for you, you are from albania".

pastaj dhe ti mos mi hyp nervat tani duke sha serbet se deri dje kur ishte jugosllavia lule e shetisnin neper bote i dojshit serbet.

pastaj une takoj kosovare vete ketu dhe ata si te shofin serbet ty shofin shqiptaret, se u duket vetja se jane me te mire.

dhe e fundit kur u be lufta ne kosove ne NY Times u tha qe kosovaret jane "rural people" qe me edukate thuhet se jane lope. po kesaj cfare i thua ti? s'eshte e vertete? mos kishit atje naj universitet 500 vjecar? mos kishit atje ne ambasade? apo kishit ato compani te fuqishme?

hajt tashi mos u qurravit.... [/qb]
Çiko, duket se s'po merr vesh...Ti ke dalë prej teme. Ashtu thashë herën e parë e ashtu po thom tash se ashtu osht. Lexoje shkrimin e parë e e sheh si s'ka lidhje me çka po thu ti. Nismatari i temës po pyet kah rrjedh ajo fjalë dhe përdorimi i saj e jo qysh na sheh bota neve.

Qyshdoqoftë, ti me gjithëditësinë tande po na jep do...pikëpamje shumë interesante :rolleyes: .

Ma s'pari une nuk kom nevojë mi hapë radarin e as me ia nrru pozitën (po po e ka edhe shqipja verzionin e vet t'position), se une jom vetë radari global /pf/images/graemlins/laugh.gif .

S'dyti nuk po qahet kurkush (dmth as une) se po na shajnë shkijet e tjerët (prandaj po thom se po del prej teme se k'tu veç po folim për at' fjalë e përdorimin e saj). Na kanë bo nji mijë e ni qin tjera t'zeza ni qin herë ma t'kqija e me ia nisë me vajtu pse na shajnë na kishin mlu lot't. E ti s'ki nevojë me m'thanë mu me jau pasë inati shkive se jom n'nji shkallë ma t'naltë - i urrej ata.

S'treti, ti nuk m'njeh mu, e as nuk e njeh shumicën e shqiptarëve t'Kosovës e lidhje nuk ki qysh janë kanë pun't (e lulet) n'Jugosllavi; po edhe me kanë ashtu qysh po thu ti (i dojshit serbet), me ba përgjithsime t'tilla osht si me thanë 'e gjithë Shqipnia e ka dashtë me shpirt e zemër Enverin'. E, maje n'mend se kur thu kosovarët (ata si te shofin serbet ty shofin shqiptaret) osht si me thanë shqiptarët.

Fundit, çka po don me na tregu me at' faktin e NY Tajmsit? Se jemi vend e popull i pa zhvillumë n'çdo aspekt t'jetës (leje faktin se zyrtarisht s'jemi as vend n'veti hala e shteti ynë amë osht' :rolleyes: )? Se NY Tajmsi, NY yt i çmueshëm e krejt bota na sheh si vend e popull i pa zhvillumë n'çdo aspekt t'jetës? Pa marrë parasysh se kjo s'ka kurrfarë lidhje me këtë temë (prapë), EDHE NA vetë e dimë ate (pse jemi t'pazhvillumë s'dmth se nuk e dimë se jemi t'pazhvillumë) e kjo gja s'iu jep t'drejtë shkive (e kurkuj tjetër) me na sha ashtu qysh na shajnë shkijet, se po m'duket ashtu po ta merr mendja ty - na jemi rural pipll (a lopë me edukatë /pf/images/graemlins/laugh.gif ) e prandaj s'bon mi bo t'madhe punën se shkijet na nënçmojnë.

PS Osht illyricus, jo Illyrici /pf/images/graemlins/laugh.gif .
 

amar

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

FJALA "SHIPTAR" ESHTE E MARUR NGA POPULLORJA E SHQIPTAREVE TE MAQEDONISE,POSACERISHT NGA SHQIPTARET E TETOVES ,GOSTIVARIT NEPER KETO VISE NE KATUNDARCE PERDORET FJALA SHQIPTARE.
DIHET SE SHUMICA E KETYRE SHQIPTAREVE KANE PUNUAR NEPER SHUME VISE TE ISH JUGOSLLAVISE EDHE NE BISEDA TE SIPERTA ME SERBET ,KROATET,BOSHNJAKET ETJ.. KA NGELUR SI TERM I TILLE,MIREPO SOT SLLAVET E PERDORIN SI FJALE POSHTERUESE DHE NENCMUESE.
BESOJ QE KJO ESHTE ME AFER TE VERTETES /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

bono_plisat

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

o njerz shum prej juve e keni gabim qato vendosa me shkru ......nashta m,uj diqka me skjaru :cool:

ne shqiptaret Kosoves serbeve u themi 'shkije'.....nuk e di as vet prej nga vjen kjo fjal ...(e di qe eshte nenqmuese)....kete e tha edhe dikush me lart.....

ata neve na thone 'shiptari' me nje arroganc qe po ti ndegjonit ata do te bendeshit;)

ajo eshte sikur ne qe themi :'magjup'etj...

shpresoj se qita dicka ne drite /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

bela70

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

I lexova te gjitha sqarimet tuaja,po pe shof se nuk kan te bejn asnjera meat se per qfar na quajn keshtu,per ta ditur thelbin duhet njofur mir gjuhen e tyre,dhe shpirtin nenqmues qe kan.

Fjala "shiptar" ka dal nga fjalia shipak-shupak,ku te dyja i kan bashkdyzu si sinonim per ne dhe e kan formu ket fjal shiptar,pasi gjasojn;Shiptar-shipak(therr,kaqa )-Shupak(bir ***** )dhe kan zgjidhur mu ket fjali,per te na thir,ku ne te njejten koh te na ofendojn mir(me dy kuptime,therr dhe bir ***** ),pra kshtu ka lind kjo fjali,dhe ka dal nga serbet e kosoves pasi ato e dinin se ne e quajm veten shqiptar(disa ne fshatra i thon edhe shiptar,trup i bien),se ato nga serbia qe nuk kan pas kontakte te shumta me shqiptar nuk kan pas dijeni per ket fjal(shqiptar si e thrasim ne veten)po na thrisnin allbanci apo arnauti.

Ksi gjera din vetem populli serbe te nxjer nga mendja e tyre e prishur qe kan.
 

illyricus

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

S'ma merr menja hiç si osht qashtu qysh po thu ti o Belë.
 

hysni

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

po e jepi edhe une nje mendim

serbet fjalen ,,shiptari''e perdorin per ti fyer shqiptaret pamvarsisht se prej nga jane nga kosova,maqed.,shqiperia

edhe ne e perdorum fjalen shkie per shkjet

e kjo nuk asht naj sen e madhe

POR AJO QE UNE NUK E KUPTOJ ESHTE;
SI ESHTE E MUNDUR QE SHQIPTARET E SHQIPERISE NUK E NJOHIN HISTORIN E KOSOVES DHE ME KETE EDHE GJYSMEN E HISTORIS SE SHQIPERISE

pra lexoni histori ma shume e mos perdorni fjale fyese per kosovaret,camet etj, se ato jane fyese edhe per veten e juaj
 

zog

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

duke qene shikues i rregullt i televizionit Cerna Gora te Titogradit (emri vjeter) sot Podgorices, di t'ju them qe ata deri perpara lufte na quanin ALBANCI e jo SHIP'TARI, pra ky eshte emertim i ri, i panjohur prej tyre me perpara lufte e per rrjedhoje qe s'lidhet me gjuhen e tyre.

sipas fjalorit enciklopedik francez, dy jane shpjegimet e mundeshme te fjales SHQIPTAR:

1. SHQIPTAR = SHQIPONJE pra lidhet me emblemen e flamurit tone kombetar.

2. SHQIPTAR = SHQIP = SHQISE = SHQIPTOJ pra lidhet me shqiptimin e gjuhes shqipe, siduket per studiuesit e sotem partizane te ketij varianti me te ri, fjala SHQIPTOJ = SHPREH eshte me e vjeter se fjala SHQIPTAR.

sipas ÇABEJT fjala SHQIPTAR vjen nga fjala latine SKIOPETO = PUSHKE. meqenese shqiptaret ishin popull historikisht me pushke ne krah.

une i shtoj kesaj dhe variantin SHKOP bile nga mund te vije emertimi SKOPJE (dihet se ne greqisht te vjeter MAQEDHON do te thote BARI, ne shqip sipas D'Angely MAQEDHON = MAN QE (lopen) dhe DHEN, pra Bari); ngaqe shqiptaret njihen si popull bari dhensh, dhe shkopi eshte element i pandashem i tyre.

personalisht mendoj se SHQIPTAR lidhet me SKENDER ose SKIFTER pra shpendi grabitqar i maleve tona, ose SHQIPONJE. pra kemi SHQIPTAR = SHQIPONJE = SKIFTER = SKENDER (skenderbeu)

besoj dihet nga te gjithe se te tria keto simbole SHQIPONJE/SKENDERBE/SHQIPTAR perbejne bazat themeluese te popullit tone si dhe shtetit tone, SHQIPERISE.

ndersa etimollogjikisht SHKJA vjen nga SKITH (ne greqisht te vjeter Skith= endacak, pa vendbanim te rregullt) populli i vjeter qe jetonte ne kufi me greket e vjeter dhe themeloi te gjithe SLLAVET. SLLAV = ESCLAVE lat.

SERB = SERV (servitor, lat. sherbues.)
BULLGAR = VULGAR lat. njeri i paqyteteruar, i shemtuar.
etj. etj.

mos tu vije çudi qe shume popuj te botes jane emeruar nga latinet, bile dhe gjermanet, ne lat TEUDESKUS, (tedeske, dojç) mendoj se vjen nga shqipja TE DEKSHMIT ose TE PaFete, qe nuk e merritojne jeten e pertejme.

mendoj se etimollogjia e fjales SHQIPONJE / SKIFTER eshte SKEP ose SQEP. ngaqe ky perben fizionomine e tyre ne krahasim me shpendet e tjere.
 

bela70

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

Fillimisht postuar nga illyricus:
[qb] S'ma merr menja hiç si osht qashtu qysh po thu ti o Belë. [/qb]
Nuk ka rendesi ta mer apo jo ty mendja,po e verteta esht ashtu,kush e sin gjuhen serbe e mer vesh shum mir se esht ashtu shupak esht buth-prapanic dhe nga egoizmi i tyre e mendja e prishur qe kan kan gjet nje fjal qe afrohet me ket kuptim pra ne ket rast shiptar-shup-tar,ket e di sepse ma e kan komunikuar vet serbet per at jam i bindur se nga kjo rjedh.
 

bela70

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

O zogu nuk e kemi fjalen per kuptimin e emrit shqiptar,se e dim,po thenjen shtremberimin e kesaj fjale nga serbet thjesht per tallje ndaj nesh e qe esht shipter,mos ngatro temen.
 

illyricus

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

Fillimisht postuar nga Bela70:
[qb] Nuk ka rendesi ta mer apo jo ty mendja,po e verteta esht ashtu,kush e sin gjuhen serbe e mer vesh shum mir se esht ashtu shupak esht buth-prapanic dhe nga egoizmi i tyre e mendja e prishur qe kan kan gjet nje fjal qe afrohet me ket kuptim pra ne ket rast shiptar-shup-tar,ket e di sepse ma e kan komunikuar vet serbet per at jam i bindur se nga kjo rjedh. [/qb]
Ka çka s'ka n'këtë botë, po une po thom s'ma merr menja, se kurrë s'kom ndigju për atë shpjegim. E veç se ta ka thanë naj shka atë s'e bon t'vërtetë (masi e vërteta paska randsi këtu e opinionet hiç :rolleyes: ).
 

zog

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

bela ti ke te drejte, por problemi eshte se une ketu shoh injorancen serbe, te mundohesh ta shah tjetrin me nje emer ne fakt me origjine MBURRESE.

po ashtu veproni dhe ju kosovaret qe nga injoranca e shani serbin duke i thene SHKJA, nje emer po aq i vjeter sa Greket e lashte. pa i dit u beni nderin me te madh, i qisni me te vjeter se vete ata mendojne per veten e tyre.

si dhe diçka, duke ndjere fyerje t'ju quajn me ket emertim, ju tashme po preferoni ate KOSOVAR, i cili do tu lidhe perjet e mot me nje emer me origjine serbe e me nje ngjarje te historise serbe. nuk di sa kupton.

pranej plak ato qe rekomandova atje siper eshte e mira te studiohen e me pastaj botohen neper revista me reputacion nderkombetar, e keshtu serbet do tu risin nderen duke ju quajtur shqiptare.
 

zog

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

Fillimisht postuar nga illyricus:
[qb] Edhe grekët paskan pasë shkije a? [/qb]
po mundohem te shpjegoj. per kete ja nje tekst nga enciklopedia Universalisis:

"Dès le XVIIIe siècle, les Russes se passionnèrent pour les Scythes , et beaucoup d’entre eux voulurent y voir leurs ancêtres. Il apparaît plus plausible, à la lumière des dernières découvertes archéologiques, d’attribuer aux Scythes un rôle prépondérant dans la formation des premières tribus slaves, sans rejeter pour autant le rôle fondamental des autochtones dès avant l’apparition des bâtisseurs de tombes à tumulus ou kourganes. "

"Parlant des origines des Scythes, Hérodote raconte les légendes qu’il a lui-même entendues à Olbia au cours du voyage qu’il y fit pour préparer le sixième livre de ses Histoires. L’ancêtre des Scythes serait un certain Targitaos, fils de Zeus et d’une fille du fleuve Borysthène (Dniepr) : les trois fils de ces derniers virent, un jour, tomber du ciel divers objets en or et voulurent s’en saisir ; mais seul le plus jeune y parvint, méritant ainsi la royauté, et c’est de lui que descendraient les Scythes royaux."


shiç mund ta shohesh dhe vete SCYTHES = SKITH = SHKIA.
sipas teksit lart shpjegohet se sipas gjasave fiset (tribute) e para SLLAVE jane formuar nga ky popull primitiv i lindur nga njeri prej djemve te Zeusit.

ndersa SERBET; SERV lat. sipas studiuesve jane popull i ardhur nga IRANI, pra jo sllav ne origjine, ata jane sllavizuar po si KROATET (Kroaci=Krakovi) gjate kalimit et tyre neper Poloni dhe me vone gjate epokes bizantine kane filluar dyndjen pa lufte drejt ballkanit.

duke i quajtur Serbet SHKJA, populli shqiptar i zones tregon vjetersine e origjines se tij mijeravjeçare por gjithashtu dhe qe GREK dhe GEG eshte e njejta gje. faktet jane kokforta dhe te bindin vete. duhet shtuar se qe ne kohe te grekerve SKITHET ishin nje popullsi e eger, e pacivilizuar, endacakesh primitive, prandaj ata perbuzeshin nga greket, konsideroheshin popuj barbare. prandaj ne ndergjegjen e shqiptareve te kosoves (dardane) gjejme te njejtin perçmim per te njejten fjale SHKJA.
 

illyricus

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

[qb] po mundohem te shpjegoj. per kete ja nje tekst nga enciklopedia Universalisis:

"Dès le XVIIIe siècle, les Russes se passionnèrent pour les Scythes , et beaucoup d’entre eux voulurent y voir leurs ancêtres. Il apparaît plus plausible, à la lumière des dernières découvertes archéologiques, d’attribuer aux Scythes un rôle prépondérant dans la formation des premières tribus slaves, sans rejeter pour autant le rôle fondamental des autochtones dès avant l’apparition des bâtisseurs de tombes à tumulus ou kourganes. "

"Parlant des origines des Scythes, Hérodote raconte les légendes qu’il a lui-même entendues à Olbia au cours du voyage qu’il y fit pour préparer le sixième livre de ses Histoires. L’ancêtre des Scythes serait un certain Targitaos, fils de Zeus et d’une fille du fleuve Borysthène (Dniepr) : les trois fils de ces derniers virent, un jour, tomber du ciel divers objets en or et voulurent s’en saisir ; mais seul le plus jeune y parvint, méritant ainsi la royauté, et c’est de lui que descendraient les Scythes royaux."


shiç mund ta shohesh dhe vete SCYTHES = SKITH = SHKIA.
sipas teksit lart shpjegohet se sipas gjasave fiset (tribute) e para SLLAVE jane formuar nga ky popull primitiv i lindur nga njeri prej djemve te Zeusit.
[/qb]
Ma s'pari, i di skithët. Po menoj kom ndigju për ta, po edhe e di se t'vetmin lidhje si e kanë ata me sllavë osht se kanë jetu n'stepet e Rusisë, ku ma vonë e tash jetojnë sllavët. Ata kanë jetu para nja 2700-2800 vjete e jonë zhdukë para se me u paraqitë sllavët si popull.
Qai barazimi SCYTHES = SKITH = SHKIA po m'shtin me keshë bre shoki...

[qb]
ndersa SERBET; SERV lat. sipas studiuesve jane popull i ardhur nga IRANI, pra jo sllav ne origjine, ata jane sllavizuar po si KROATET (Kroaci=Krakovi) gjate kalimit et tyre neper Poloni dhe me vone gjate epokes bizantine kane filluar dyndjen pa lufte drejt ballkanit.
[/qb]
A bon me m'kallzu kush jonë qata studiues? (Prapë me qito barazime... Kroaci=Krakovi? :rolleyes: )

[qb]
duke i quajtur Serbet SHKJA, populli shqiptar i zones tregon vjetersine e origjines se tij mijeravjeçare por gjithashtu dhe qe GREK dhe GEG eshte e njejta gje.
[/qb]
E para, veç si e thu ti si SKYTH = SHKA nuk e bon ate t'vërtetë. E dyta, ka po vjen qajo GREK = GEG :rolleyes: , edhe çka dreqin ka lidhje ajo me temën si po flasim na?

[qb]
faktet jane kokforta dhe te bindin vete. duhet shtuar se qe ne kohe te grekerve SKITHET ishin nje popullsi e eger, e pacivilizuar, endacakesh primitive, prandaj ata perbuzeshin nga greket, konsideroheshin popuj barbare. prandaj ne ndergjegjen e shqiptareve te kosoves (dardane) gjejme te njejtin perçmim per te njejten fjale SHKJA. [/qb]
Masi po i hin qasej ane (edhepse s'ka lidhje me këtë temë prapë), grekët i kanë quajtë krejt popujt jogrekë barbarë, pa marrë parasysh niveli i qytet'rimit t'tyne. Po, kohëve t'fundit jonë zbulu do sene t'reja si e qesin ma n'dritë punën e skithëve. Nëse din anglisht kqyre QITU.
 

zog

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

illyricus, une siç ta vura ne dukje U MUNDOVA me shpjeguar fjalen SHKJA, cili eshte kuptimi saj (sipas meje).

ndersa ti, sipas zakonit te vjeter barbar, u mundove te me tregosh qe une ja kam fut kot, por HARROVE te na thuash mbi fjalen ne fjale SHKJA ose SHKIJE.

sidoqofte vazhdo lal, une them qe ti e birron murin me koke.


ps; pavarsisht se tu drejtova ty, fola per auditorin, besoj se rrotull gjenden qenie me subtile te cilat do te dine te ndikohen pozitivisht. shendet lal.
 

illyricus

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

Fjala n'fjalë osht shiptar, e jo shka. Kqyre titullin e temës.

E n'kofsha une barbar, kallxomë bre vlla qato si s'po i di une se une t'veta njiherë! Masi ti po e dishe qysh GREK = GEG, hajt kallxomë e qitëm prej territ barbarik!
 

zog

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

o ilir, fjalen SHIPTAR me duket e shpjegoi Bela, mendoj se shpjegimi tij zen vend.

me sa me kujtohet vete, mund te them se kosova ka qen po aq e panjoft nga serbet sa edhe shqipnia. bile me shume, kuptohet nuk flas per eksperte por per popllin serbo-kroato-slloveno-maqedono-malazez. bile shume syresh nuk e dinin qe kosovaret flisnin gjuhe tjeter nga serbet.

bile edhe pjesa serbe ne te ka qene po aq e perbuzur sa pjesa shqiptare, ne mos me shume. po ashtu si tek ne jugu (tosku) perbuz veriun (gegun) dhe anasjelltas. megjithese keto gjona s'dalin hapet per te rujt vllaznim-bashkimin aq te perfolur ne jugosllavine post-titiste e ne shqipnine e sotme post-enveriste.

e pra lal kur plasi lufta sheshit, deshi s'deshi serbi morri anen e serbo-metohitit e tosku mori anen e shqiptaro-gego-kosovarit. bashkimi ben fuqine apo jo.

atehere ç'ndodh, ata mesojne qe serbt e kosoves i therasin shqiptaret jo ALBANAC por SHIP'TAR, ndersa tosku mesoi nga ana tij qe gega-kosovar i thret serbet SHKIJE.
e per te dy popujt keto jane terma fys. a e kupton bab lidhjen tani.


ps; te m'falç per çiltersin e hapjes e qe mund te paraqes rrezik tabush.
 

illyricus

Primus registratum
Re: Ship`tari- ofenduese per Shqiptaret e Kosoves.

O shoki...po t'marr vesh une. Tosku e murr vesh qysh iu thojmë na serbëve etj...Po ti s' po përgjigjesh ka erdh qajo GREK = GEG.
 
Top