Receta Gatimi Shqiptare

Florus

Forumium maestatis
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Fillimisht postuar nga dolce_vita:
[qb] Ppyet Zeqo_pilafin
se ai eshte ekspert pilafi /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
aha dukesh qe ske bere ndonjehere pilaf vete /pf/images/graemlins/wink.gif
o zeqooooooooo :book:
 

Florus

Forumium maestatis
Re: Receta Gatimi Shqiptare

aha... kur se dika as zeqo-pilafi si behet pilafi vaj hallin te tjeret :smash:
 

RecurrentDream

Forumium praecox
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Fillimisht postuar nga FloBo:
[qb] jo mi se e lashe te ziente deri sa dolen ato vrimat... e ke parasysh ti /pf/images/graemlins/laugh.gif edhe raporti i ujit me orizin ishte i sakte 1 me 1 boooh.. :confused: [/qb]
Po ti e paske patur problemin tek raporti i ujit dhe jo tek vrimat!!! /pf/images/graemlins/smile.gif Raporti eshte 2 me 1 dhe deri tani nuk me ka lene ne balte... /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Sekretet e mia te pilafit /pf/images/graemlins/laugh.gif

Im ate thote qe ia hedh edhe kinezeve ne pregatitjen e tij /pf/images/graemlins/laugh.gif

Ne fillim shkrihet nje-dy luge gjalpe ose le te themi sipas deshires ne tenxhere, hidhet pak vegeta rreth nje luge kafe ose dy(nese kini sepse i jep shume shije) gjate shkrirjes se gjalpit si dhe kripe, i hidhet pakez piper i zi sa per shije, shtojme orizin qe duhet hedhur me mase, psh per kaq sa thashe me lart hidhet nje gote uji e madhe me oriz.Me pas kavurdiset pake deri sa te perzihet mire orizi me te gjitha ato qe i shtuam.

Qe te mos behet i qullet dhe as i pazier uji duhet te jete i nxehte, ose lengu i mishit, varet nga preperenca, me lengun e mishit nuk ka nevoje per vegeta, vegeta zakonisht perdoret kur mungon brodo.

Per nje mase oriz, kur orizi eshte i mire mund te perdoret masa 2 uje, uji duhet te jete i vluar mos e harroni /pf/images/graemlins/smile.gif , me pas ne fillim zihet ne zjarr te forte dhe kur te jemi diku afer tharjes se pilafit e ulim zjarrin dhe presim te dalin ato flluskat ne siperfaqe qe tregojne qe eshte shterrurr, e mira eshte qe te zihet me kapak te tenxheres te mbuluar.

Kur e servirni mund ta zbukuroni me piper te zi ose me pak kackavall te shkrire.

Me thoni si u doli /pf/images/graemlins/smile.gif


...per sutlashin ka recete tjeter /pf/images/graemlins/laugh.gif
 
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Fiks si una e benke pilafin,vecse une ia hedh vegeten pas lengut ,ose ujit per te mos gabuar me kripen... /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Aaa te lutem shume, nuk me gabon syri kurre ne masa /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Florus

Forumium maestatis
Re: Receta Gatimi Shqiptare

kordele rrofsh :kiss: do e provoj keshtu si thua ti dhe do te them se si doli, megjithese pune cunash mo po te shohim :shrug:
mirror, raportin e di qe eshte 2 me 1 po beja shaka /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Flobo, me mire t'i hedhesh pak me shume se dy masa uje, le te themi gjysem gote me shume per cdo here /pf/images/graemlins/smile.gif sepse do te te dale i forte dhe mos e zbulo para se te jete ftohur pasi avulli i jep ca me shume lagreshtire qe e ndihmon te dale me e plote kokrra /pf/images/graemlins/smile.gif

Beje dhe me thuaj, bej vetem nje gjysem gote uje apo nje gote si fillim qe edhe po nuk te doli mire te kesh mundesi ta provosh serish /pf/images/graemlins/smile.gif

Me krahe te lehta /pf/images/graemlins/laugh.gif meshkujt qe gatujen jane shume afashinante sipas meje /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif :angel:
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Po te vendos ndonje recete pa mjalte e pranon Helene... /pf/images/graemlins/wink.gif
Nese po do pys nga shpia..
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Po e vendos edhe receten e Sheqerpares si ma dhane sot ne mengjes.

Receta eshte per 10 Kokrra sheqerpare, per me shume a me pak bejinin llogarite vete.

Sheqerparja
1/2kg gjalpe
½ kg sheqer
10 kokrra veze
¾ kg miell
Merren dhe thyhen 9 kokrra veze me te verdha dhe vetem 1 me veze te plote, gjalpe I shkrire perzihet me vezet pastaj me miellin.
Behet nje brume i ngjeshur si I ai byrekut pastaj beji kokrrat sipas deshires me trashesi sa gishti I madhe I dores.
Vendosen ne nje tepsi e cila lyhet me pak gjalpe.

Piqet ne furre me 250 grade sa per nxehje pastaj e ule ne temperature 150 grade Per ta pare a eshte pjekur fut majen e thikes ne kokrren po doli thika e paster eshte pjekur .

Sherbeti 1/2gote uje
½ gote sheqer leri te zieje deri sa te trashet dhe pastaj perveloje besoj te nesermen do jete gati.


Ju uroj sukses dhe na njoftoni si ju doli... /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/wink.gif
 

gezim lame

Primus registratum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Mos na i besh si gurabie me sherbet... /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif

:wave:
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Nje ballit ty ne virtualitet po ma ke dhene gabim receten se me zor po pres t'i bej sipas masave reale :angel: /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Florus

Forumium maestatis
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Fillimisht postuar nga Kordelja:
[qb] Flobo, me mire t'i hedhesh pak me shume se dy masa uje, le te themi gjysem gote me shume per cdo here sepse do te te dale i forte dhe mos e zbulo para se te jete ftohur pasi avulli i jep ca me shume lagreshtire qe e ndihmon te dale me e plote kokrra

Me krahe te lehta /pf/images/graemlins/laugh.gif meshkujt qe gatujen jane shume afashinante sipas meje /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif :angel: [/qb]
oops kto keshillat e fundit i lexova me shume vonese :mad: megjithate doli me mire se dy heret e para /pf/images/graemlins/smile.gif
e kisha harruar kete urimin per ata qe gatuajne /pf/images/graemlins/laugh.gif fenk ju
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Jam e sigurt qe heren e trete do ia dalesh mbane, me thuaj si te doli krahasuar me ate qe ke ngrene ne shtepi apo ne restorant /pf/images/graemlins/smile.gif

...dhe mos hezito te me pyesesh per receta te tjera :wave:
 

Florus

Forumium maestatis
Re: Receta Gatimi Shqiptare

me ate te restorantit se besoj se do i afrohet pilafi im ndonjehere se me ate te shpise as qe behet llaf /pf/images/graemlins/smile.gif megjithate do e provoj prape mbas nja 2 javesh dhe do te them si doli
flm per disponibilitetin, je sh. xhentile se kto shoqet knejna as kan nermen me na msu se si gatohet... nuk e di pse /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Seriozi

Primus registratum
Re: Receta Gatimi Shqiptare

Fillimisht postuar nga ximi:
[qb] Po e vendos edhe receten e Sheqerpares si ma dhane sot ne mengjes.

Receta eshte per 10 Kokrra sheqerpare, per me shume a me pak bejinin llogarite vete.

Sheqerparja
1/2kg gjalpe
½ kg sheqer
10 kokrra veze
¾ kg miell
Merren dhe thyhen 9 kokrra veze me te verdha dhe vetem 1 me veze te plote, gjalpe I shkrire perzihet me vezet pastaj me miellin.
Behet nje brume i ngjeshur si I ai byrekut pastaj beji kokrrat sipas deshires me trashesi sa gishti I madhe I dores.
Vendosen ne nje tepsi e cila lyhet me pak gjalpe.

Piqet ne furre me 250 grade sa per nxehje pastaj e ule ne temperature 150 grade Per ta pare a eshte pjekur fut majen e thikes ne kokrren po doli thika e paster eshte pjekur .

Sherbeti 1/2gote uje
½ gote sheqer leri te zieje deri sa te trashet dhe pastaj perveloje besoj te nesermen do jete gati.


Ju uroj sukses dhe na njoftoni si ju doli... /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/wink.gif [/qb]
Ja ta provojme njiher kete receten e Ximit.Ximo kjo receta eshte per 10 racione dhe jo per 10 kokrra,se me kokrrat kuptojme diçka te vogel p.sh. kokrra gruri,kurse ne shqiptaret(jo te gjithe)e hame embelsiren edhe per qejf dhe per tu ngopur. /pf/images/graemlins/laugh.gif

"Merren dhe thyhen 9 kokrra veze me te verdha ", po vezet qe thyejme te gjitha me te verdha brenda jane /pf/images/graemlins/tongue.gif ,kete une e kuptoj keshtu qe 9 kokrrave veze ju merret vetem e verdha.
Kur ta beje do ju them se si doli.
Ortak nëm ska.
 
Top