Protesta kundër errësirës

marko

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

Ja e shef, shume analize e bukur dhe mbi te gjitha e sinqerte.
Ti mendon se nuk ka zgjidhje, dmth, kot e kane ata qe ngrihen ne demonstrata e greva etj.
He hidhni mendime, pa ideologji, te shofim a e zgjidhim dot ne krizen?
Nese jo, atehere nuk na mbetet vec te heshtim dhe te leme ata qe e marrin sfiden dhe te pakte perpiqen te rregullojne dicka.
Idera vellezer dhe motra, idera jo llafe koti.


Ema , faleminderit per shkrimin.
 

Guest
Re: Protesta kundër errësirës

ja mbeshtes mendimin markos <img src="/pf/images/graemlins/wink.gif" alt="" /> :tipsy: <img src="/pf/images/graemlins/laugh.gif" alt="" />
 

Ema

Goddes
Re: Protesta kundër errësirës

Idete i kam:

1.Krijimi i nje shoqate te konsumatorit,te pavarur dhe te depolitizuar(dyshoj shume per kete te fundit).

2.Kthimi ne baze i gjithe intelektualeve dhe studenteve te diplomuar te cilet ndodhen jashte shtetit.Nxitja e ardhjes se ketyre te fundit prej shtetit me vende pune dhe rroga te mira.

3.Nje ligj i mire anti-korrupsion dhe nje operacion i tipit Mani pulite i organizuar nga ndonje shqiptar i ndershem dhe gjykates te huaj.

4.Marrja ne dore nga ana e shtetit e gjithe pronave publike,ndertesave dhe fabrikave.Financimi dhe venia ne pune e tyre dhe jo vjedhja e tenderave dhe ndihmave te huaja.

5.Zhdukja nga fusha politike e te gjithe kryetareve te partive,ish-ministrave,zv-ministrave,drejoreve te drejtorive.

6.Heqja e imunitetit te deputeteve dhe hapja e dosjeve te te gjithe politikaneve.

7.Deklarimi i pasurise dhe kontrolli i hollesishem i pasurise se politikaneve,me ne krye F.Nanon,Meten,berishen,e shojet e tyre.
Pas kesaj sekuestrimi cdo pasurie te ardhur nga burime te dyshimta,te pasigurta ose te panjohura fare.

8.Perjashtimi nga te gjithe partite e tjera pervec PKSH i ish-antareve te PPSH.


edhe shume te tjera....
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: Protesta kundër errësirës

Ema ka shkruar ide shume te mira ne mesazhin e mesiperm.
Une nuk e di sa shume ndihma dhe sa eshte shifra e ketyre ndihmave qe merr Shqiperia nga jashte, gjithashtu nuk di cfare pasurish ka dhe sa eshte vlera e tyre per te bere nje bilanc dhe per te rezervuar nje pjese te ketyre te ardhurave per rregullimin e sistemit elektrik, ujsjellesit dhe rrugeve ne Shqiperi. Prandaj Marko, kur politikanet bertasin me te madhe qe me jepni mua voten tuaj se do kthej parate e firmave, do rregulloj elektricitetin etj. etj. ato duhet te kene planin si ta bejne kete gje. Une nuk jam ekonomiste dhe nuk jam marre ndonjehre me gjera te tilla, por perderisa shume shtete te zhvilluara kane arritur ku jane sot, dicka kane ditur te bejne.
Per nje gje jam e sigurt, qe persa kohe qeveritaret kane korrupsionin shokun e tyre me te mire, dihet ku shkojne parate qe duhet te shpenzoheshin per infrastrukturen ne Shqiperi.
 

renea

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

Fillimisht postuar nga marko:
[qb] A i kane pagu faturat e korentit kta me?
Se ktu ku jom un, po nuk pagove, ne erresire do rrish. [/qb]
Dhe, kush ja pergjegjesi per mosmbledhjen e faturave?
Shteti.
Nuk mund te kerkosh ndergjegjezim ne popullates, a nuk predikonte te njejten komunizmi?
Shteti yne eshte i pafuqishem te ushqeje administraten dhe te propozoje ligje qe rregullojne pikerisht rrjetin kombetar te energjitikes.
Deshtimi nuk ka aresye, sepse papervoja mund te zvendesohej me ndihmen e shteteve fqinje, dhe deficiti i kryer nga mospagimi i faturave te zevendosohet nga ndihmat ose burime te tjera.
NUk mund te perparosh nese harxhon me shume nga c'prodhon, dhe shteti yne eshte i zoti vetem per fushata elektorale dhe genjimi i ca provincialisteve ne rradhet e partive.


Ketu ne Amerike, nese nuk paguan dritat i nderpriten atij qe nuk paguan dhe jo gjithe lagjes.
 

eM

Paper Moon
Re: Protesta kundër errësirës

Problemi eshte se ne Shqiperi ka vetem nje Shoqeri per gjera te tilla si energjia elektrike, uji, telefoni (jo celularet). Kjo ben qe njerezit te mos kene asnje menyre per te zgjedur. Nese do te kishte dy ose me shume shoqeri te energjise elektrike ai qe i paguan faturat do ikte nga KESHi dhe keshtu me radhe. Kjo do krijone ate qe quhet lufte per kliente.
Dhe e dime te gjithe se menyra me e mire per te joshur klientet eshte sherbim i mire, ne kohe dhe cilesi.

Po deri me sot nuk ekziston asgje e tille! <img src="/pf/images/graemlins/frown.gif" alt="" />
 

Bora*

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

Nuk di sa nga ju qe keni diskutuar ne kete problem keni pare nje karikature te Like Rehoves ( ne revisten Klan ) me diciture " KESH-ezimi"

sesi e ka ngujuar ( si krishtin ne kryq ) Shqiperine Keshi shqiptar, ashtu varur ne shtylla elektriku shqiperia po jep shpirt

them po jep shpirt sepse dihet qe energjia eshte promotori kryesor i egzistences se industrise pa permendur ktu nevojshmerine e konsumimit qe ka kjo e mire, pa permendur ktu rritjen ne vlere relativisht te konsiderueshme qe po peson energjia nga nje fillim viti ne tjetrin gjoja, pa permendur ktu qe ne shekullin e 21 akoma tek ne (tamam e meritojme renditjen ne vendet e botes se 3 ) gjen veten si ne shtepine e tij ndricimi me pish e kandil e qiri neper fshatra e qytete nderkohe qe atje lart ku fuqia e vorbulles eshte marramendese luhet me shifra rreth $ 1.000.000 per vendin e nji drejtori te pergjithshem policie

Paradokse, absurditette, kontradikta dhe pashpjegueshmerire qe ti ofron vetem atdheu une i dashur <img src="/pf/images/graemlins/frown.gif" alt="" />
 

Visi S

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

KESH-i problem?
Jo, se per cdo problem ka nje zgjidhje!
Ku eshte zgjidhja do thoni ju?
-Te qeveria.
Sepse po te kishte nje qeveri te sakte qe te mendonte vertet per popullin nuk thoshte qe nuk kemi drita apo te tjera budallalliqe si kjo.
Duhet pune, jo vetem me mbajt ngrohte karrigen qe ka marre.
Shqiperia ka mundesine qe te behet nje shtet qe ta ken zili te gjithe.
Si, do te thoni ju?
Pune, dhe vetem pune.
Shqiperia ka vlera te medha, ta fillosh nje nga pasurite nentoksore si: naft, gas, qymyr, krom, hekur e deri tek ari.
Gjthashtu pasuri mbitoksore si: Turizem, dogana, porte, e shume e shume te tjera.

Tjeter gabim i shteti qe nuk permendet eshte se nqs se ti do taks, duhet te me sigurosh mua si pronar nga fatkeqsite, dmth qe te me kompesosh kur mua me ndodh diçka e paritur dhe i gjithe prodhimi me shkon dem.

Kaq po shkruaj por ka dhe shume te tjera qe nuk po i shkruaj tani.

P.S. E gjith kjo arrihet vetem me bashkpunimin e popullit!
 

Prim

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

Te gjitha ato llafet per varferine e brimat pa fund te ekonomise jane te verteta. Edhe problemet e KESH-it jane te verteta. Une kam vetem nje pyetje: Ne date 29 dhjetor Tirana e Re nuk kishte drita nga mbasditja deri ne mesditen e 30 dhjetorit. Ne date 31 dhjetor deri ne 2 Janar e gjithe Tirana kishte drita pa nderprerje. A ka mundesi te me shpjegoni nga doli energjia, si mbajti rrjeti etj. etj?

Nga persona qe punojne ne KESH mora vesh me siguri 100% qe Qeveria e ndritur shet energji nate e dite, dhe zmadhon ato problemet e tjera. Nuk jane te njejtat probleme qe ishin me pare, qe drita kishte por digjej transformatori, a ku di une c'tjeter. Shembulli me lart eshte real se kam qene vete ne Tirane. Asnjehere nuk kane pranuar se shesin energji. Vjet ne vere thane e shitem se menduam qe do kishte shira ne vjeshte, po sivjet qe u permbyten kushedi sa here? Qeveri mizerabel.
 

arbi

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

Fillimisht postuar nga Ema:
[qb] Markos:

Une nuk di sa here ne vit kthehesh ne atdhe.

Di te them:
1.Sistemi energjitik shqiptar eshte i tille dhe kaq i paorganizuar sa nuk lejon dot prerjen e energjise per individ.
Dmth,nese ne nje pallat komshia ime s'paguan dritat as une s'kam energji edhe pse i paguaj.
2.Per te vjedhur sa me shume shteti yne i ndershem vuri fatura fikse duke prtenduar te mbulonte edhe ata qe nuk paguanin ne kete menyre.
3.Me ardhjen e dimrit,furine e shirave dhe doemos bollekun e prodhimit te energjise shtetet fqinje jane ne veshtiresi.
Zgjidhja:Te shesim energjine duke shpallur se nuk kemi drita.

Shteti yne eshte toatlisht i paafte per te vlejur faturat e energjise.Kjo sepse mqs nen valen e demokracise fluturaun te gjithe me pras ne b*** dhe privatizimi mori dhene.
U mbyllen fabrikat,uzinat,kombinatet.Vetem ne Elbasan mbi 10.000 vete mbeten pa pune me mertalurgjikun.
Ne kete pike shteti nuk mund te mbaje te ardhurat nga rrogat sepse buxhetoret(qe jane edhe me te varferit) jane shume pak ne perqindje dhe duhet pranuar se jane edhe me te ndershmit.

Sa per protestat e besoj pak se jane organizuar nga ndonje shoqate konsumatoresh.Me shume gjasa opozita ka futur fitilet dhe turmat jane derdhur ne rruge.Mqs nuk i kane bindjet e veta shpejt do harrojne se dy dite do kene drita plot.
E keqja jone eshte individualizmi:
Nuk kemi qene kurre te bashkuar per veten,per energjine,per shkollat,per ujin e pijshem.S'kemi protestuar kurre per nje ligj qe nuk eshte i mire per ne....Kemi vrapuar pas politikaneve dhe gjithcka qe kemi arritur eshte mbushja e xhepave te gjithe maskarenjve qe kemi patur mbi krye...

Zor se do zgjidhet gje...une e shoh te pashprese situaten.Ema
[/qb]
po te citoj se je shume afer mendimit tim ne shkoder eshte politizuar nje kerkese me se e drejte.Ndoshta e dini ne shkoder e lezhe me 1 e me 2 janar s'ka pasur drita e ne lezhe (per te cilen mund te flas) edhe uji ishte me ore,kur uji s'ka qene kurre problem ne lezhe.Cfare fillimi i mbare per 2003!!!T'jua bej nje pyetje si ngrihet cmimi i energjise kur s'me jep garanci qe do kem drita as diten e festes e mos me thoni defekt.Ah edhe sa per pagesat lezha shlyen90% te detyrimeve e i heqin dritat rreth 6 ore shkodra me siguri jo aq e vetem 2-3 ore(te pakten zona e stacionit te trenit ku banon tezja ime) po kesaj ç'i thoni???
 

marko

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

Dakort pra, problemin e kemi identifikuar.
Cfare zgjidhje mendoni se do ishte e pershtateshme?
Un kam 7 vjet pa ik ne shpi, kshu qe nuk e di dhe aq mire situaten, un po perpiqem te jem "devil's advocate" po dhe vetem verejtje nuk me duket e drejte.
hajde ta zgjidhim ne ne teori problemin, si mendoni ju si do zgjidhet ky problem.
 

arbi

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

Ne rradhe te pare rehabilitimi i gjithe rrjetit shperndares , rritje e kapacitetit te trasformatoreve , furnizimi nga linja te ndryshme i trasformatoreve (psh lezha nga vaudejes,uleza dhe importi) pas kesaj mund te me garantosh 24 ore drite e te me marresh sa leke te duash . Kaq me shkon mendja mua <img src="/pf/images/graemlins/smile.gif" alt="" />
 
Top