Protesta kundër errësirës

Blendi

Primus registratum
Protesta kundër errësirës

Duket sikur nuk po mban me uje pilafi per disa. Veshtire te flasesh kur je larg, por populli qe e vuan me shume mungesen e Energjise Elektrike i paska dy fjale per qeverine e vet.
"Dy fjale" si nje kritike/kercenim i serte apo refreni te cilit s'ia fishkellen kush, "Duam drita". (me kujton "Duam paret tona" prandaj thash qe nuk ia vershellen kush.)

Huazuar nga <span style="font-weight: bold">KOHA JONE</span> 22/1/2003

<span style="font-weight: bold">ERRESIRA NXJERR POPULLIN NE RRUGE</span>

Protestat e dritave shnderrohen ne greva sindikaliste me perkrahje te gjere ne disa qytete. Ne Shkoder dhe ne Vlore dhjetera ndermarrje kane lene punen dhe perreth nje ore kane reklamuar kerkesat e tyre qe kishin te benin me nderprerjen e energjise elektrike. Punonjesit e Ndermarrjes se Albtelekomit, Albapostes, nxenesit dhe mesuesit e nje pjese e shkollave me shume ne fshatra, por edhe disa ndermarrje private ne Shkoder kane dale ne rruge dhe sheshe me thirrjet &quot;duam drita&quot; dhe &quot;mos ngrini cmimin e energjise&quot;. Masa e madhe e njerezve i ka bere apel qeverise, si shkaktare e vetme e gjendjes per te normalizuar situaten kritike. Organizatoret e protestave, ne fjalen e tyre, kane kerkuar qe KESH te hiqte perfundimisht kufizimet e energjise, e cila ka sjelle paralizimin e jetes ne kete qytet. Por, kjo proteste ka gjetur perkrahje edhe ne Vlore. Edhe ne qytetin-port, qindra banore dhe punonjes te ndermarrjeve te ndryshme i kane kerkuar te njejten gje qeverise, duke e lidhur kete edhe me premtimet elektorale te perseritura, por qe rezultojne te jene vetem demagogji. Ne fund te protestave punetoret kane kercenuar qeverine se, nese nuk nderhyn, grevat do te pershkallezohen ne forma dhe menyra te tjera. Shefi i Konfederates per kete qytet, Kujtim Myrto, tha ne fund te tubimit: &quot;Nese qeveria nuk ploteson kerkesat, Sheshi i Flamurit do te kthehet ne shesh protestash.&quot;
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: Protesta kundër errësirës

Me vjen shume mire te lexoj dicka te tille. Shqipetaret po e kuptojne se po nuk ngriten zerin per te kerkuar qe ti plotesohet nje nevoje kaq elementare e botes se qyteteruar si elektriciteti, askush nga qeveritaret e sotem nuk do levizi as gishtin per te zgjidhur nje problem te tille. Nuk do ishte keq te kerkonin dhe parate qe ju premtuan nga qeveritaret e sotem se do i kthehen, por ta leme menjeane kete...
 

marko

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

A i kane pagu faturat e korentit kta me?
Se ktu ku jom un, po nuk pagove, ne erresire do rrish.
 

Pe.ili.sh

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

Ne fakt ajo qe ti Marko the eshte nje pyetje me vend, por une do te shtoja se :
A punojne keta njerez ne menyre qe te paguajne faturat elektrike?
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: Protesta kundër errësirës

Po ato qe paguajne faturat e elektrikut, si t'ja bejne qe i lene ne erresire?
 

marko

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

Nese keta njerez nuk punojne, dhe nuk paguajne taksa, ku ti gjeje shteti paret, dhe se dyti, me cfare te drejte morale i kerkojne dicka shtetit pa kontribuar ne te?
njona dore la tjetren, te dyja fytyren.
me jep te jap eshte ko pune, para se te ankohesh nga qeveria, duhet te kontribosh me taksa etj, pastaj te kesh te drejte te kerkosh dicka.
me duket vetem e drejte.
Shteti nuk ka per detyre te japi vende pune, nuk jemi me ne komunizem vellezer, eshte kapitalizem, jo shteti por privati, i cili paguan dhe ka ddrita, se ne Shkoder po lexoja, zona industriale ka drita panderprerje, se ata paguajne. Nese atyre u ikin dritat, kane te drejte te cohen ne greva e demonstrata etj, se ata kane paguar dhe eshte KESH qe nuk po i pergjigjet kontrates.
Pra puna eshte nonfaktor, se je shtet i pafuqishem, jo si ne USA e Evrope ku dhe po nuk punove, ka shteti pare te te ushqeje dhe tu dhe nja 2-3 milione refugjate, kjo eshte Shqiperi.
SHQIPTARET DUHET TE MOS I KTHEJNE ME SYTE NGA SHTETI, PASI NUK JEMI ME NE SOCIALIZEM!
 

marko

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

Fillimisht postuar nga AnaBlue:
[qb] Po ato qe paguajne faturat e elektrikut, si t'ja bejne qe i lene ne erresire? [/qb]
Ata kane te drejte dhe per mendimin tim duhet ta hedhin KESH ne gjyq per shkelje kontrate.
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: Protesta kundër errësirës

Ne nje vend si Amerika eshte plotesisht llogjike hedhja ne gjygj e nje kompanie te fuqishme si KESH. Por ne Shqiperi ato qe paguajne faturat jane familjet e thjeshta qe jetojne me rroga dhe qe nuk kane zakon te vjedhin dhe mashtrojne, e keto familje nuk kane mundesi financiare per te hedhur ne gjygj nje fuqi si KESH. Ne keto raste eshte shteti ai qe nderhyn per te normalizuar dhe zgjidhur problemin e elektrikut. Kur ishte ne California problemi i elektricitetit ishte shteti qe nderhyri. E kuptoj fare mire kur thua qe nuk jemi ne socializem, megjithate, kjo nuk eshte justifikim per shtetin shqipetar mos te zgjidhi probleme te tilla kaq te medha. Ndryshe, per cfare duhet shteti? Vetem te vere ligje dhe te merret me zbatimin e tyre? As kjo nuk behet ne Shqiperi.
 

marko

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

California si fillim eshte socializem (lol)

Po mire o Ana, si thua ti, ca zgjidhje propozon ti?
Hajd te diskutojm pa pasione, ca zgjidhje propozon ti?Une mendoj, prejau dritat atyre qe nukpaguajne, dhe jepu drita atyre qe paguajne, perndryshe shteti le te ndihmoje me avokate konsumatoret qe paguajne dhe nuk marrin sherbim nga KESH.


Ti jep mendimin tend dhe te tjeret e te diskutojme pa fut ideologji ne bisede.
Hajt ta provojm dhe ne ta bojm sefte(lol) kte debatin konstruktiv.
 

nike palkola

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

Marko, regjimi aktual po e mbytë perspektiven, nuk krijon stabilitet e kushte as për investime të huaja. Me mallëra importi e mbytë prodhimin vendes, në bujqësi. Ka korupsion të madh. Nuk investon në prodhimin e energjisë. I mbytë me taksa prodhuesit e suksesshëm. Nuk e stabilizon arsimin. E diskriminon Veriun. Është bërë Shqipëria koloni greke. Edhe në Perëndim në kapitalizem shteti krijon kushte për hapjen e vendeve të reja të punës dhe i paguan punonjësit sipas meritës. Te ne në çdo fushë edhte situata mizere. Vetem politikanët e regjimit dhe ata që i përkrahin jetojn mirë duke rjepë e varfërar shumicën. Sa paguhet polici, gjykatësi arsimtari etj.? Fajin e ka regjimi.
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: Protesta kundër errësirës

Si cfare propozoj une? Eshte kaq e veshtire per tu kuptuar se kush eshte alternativa kur shteti nuk eshte ne gjendje te zgjidhi problemet elementare te shtetasve te vet? Falimenton!!!!

E pra, revoltat qe kane filluar per kerkesa bazike te jetes si elektriciteti po tregon se qeveria e sotme shume e zgjati kete pune. Ose duhet te vere dore dhe te rregulloje ca gjera, ose t'ja mbathi! Mjaft me qeveritare qe jane krimbur nga vjedhjet dhe shohin vetem interesin vetijak, merr 10 per vehte, por jep dhe 2 per kete popull te shkrete! Uje dhe elektricitet po kerkon!
 

dev1

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

Fillimisht postuar nga marko:
[qb] Nese keta njerez nuk punojne, dhe nuk paguajne taksa, ku ti gjeje shteti paret, dhe se dyti, me cfare te drejte morale i kerkojne dicka shtetit pa kontribuar ne te?
njona dore la tjetren, te dyja fytyren.
me jep te jap eshte ko pune, para se te ankohesh nga qeveria, duhet te kontribosh me taksa etj, pastaj te kesh te drejte te kerkosh dicka.
me duket vetem e drejte.
Shteti nuk ka per detyre te japi vende pune, nuk jemi me ne komunizem vellezer, eshte kapitalizem, jo shteti por privati, i cili paguan dhe ka ddrita, se ne Shkoder po lexoja, zona industriale ka drita panderprerje, se ata paguajne. Nese atyre u ikin dritat, kane te drejte te cohen ne greva e demonstrata etj, se ata kane paguar dhe eshte KESH qe nuk po i pergjigjet kontrates.
Pra puna eshte nonfaktor, se je shtet i pafuqishem, jo si ne USA e Evrope ku dhe po nuk punove, ka shteti pare te te ushqeje dhe tu dhe nja 2-3 milione refugjate, kjo eshte Shqiperi.
SHQIPTARET DUHET TE MOS I KTHEJNE ME SYTE NGA SHTETI, PASI NUK JEMI ME NE SOCIALIZEM! [/qb]
Nje qeveri qe nuk eshte e afte te mledh taksa nuk eshte qeveri.Shteti eshte rregullatori, ne rradhe te pare duhet te krijoje kushtet pa te kete mundesi te kerkoje taksa.
E drejta morale qendron ne baze te parimit sipas te cilit nese te kam dhene voten ti duhet tu pergjigjesh kerkesave te mia.E keqja ne shqiperi eshte se parimi i pergjegjesise nuk funksionon. Politikanet nuk i mbajne premtimet por njerezia prape votojne per ta.
 

dev1

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

Fillimisht postuar nga marko:
[qb] Nese keta njerez nuk punojne, dhe nuk paguajne taksa, ku ti gjeje shteti paret, dhe se dyti, me cfare te drejte morale i kerkojne dicka shtetit pa kontribuar ne te?
njona dore la tjetren, te dyja fytyren.
me jep te jap eshte ko pune, para se te ankohesh nga qeveria, duhet te kontribosh me taksa etj, pastaj te kesh te drejte te kerkosh dicka.
me duket vetem e drejte.
Shteti nuk ka per detyre te japi vende pune, nuk jemi me ne komunizem vellezer, eshte kapitalizem, jo shteti por privati, i cili paguan dhe ka ddrita, se ne Shkoder po lexoja, zona industriale ka drita panderprerje, se ata paguajne. Nese atyre u ikin dritat, kane te drejte te cohen ne greva e demonstrata etj, se ata kane paguar dhe eshte KESH qe nuk po i pergjigjet kontrates.
Pra puna eshte nonfaktor, se je shtet i pafuqishem, jo si ne USA e Evrope ku dhe po nuk punove, ka shteti pare te te ushqeje dhe tu dhe nja 2-3 milione refugjate, kjo eshte Shqiperi.
SHQIPTARET DUHET TE MOS I KTHEJNE ME SYTE NGA SHTETI, PASI NUK JEMI ME NE SOCIALIZEM! [/qb]
Nje qeveri qe nuk eshte e afte te mledh taksa nuk eshte qeveri.Shteti eshte rregullatori, ne rradhe te pare duhet te krijoje kushtet pa te kete mundesi te kerkoje taksa.
E drejta morale qendron ne baze te parimit sipas te cilit nese te kam dhene voten ti duhet tu pergjigjesh kerkesave te mia.E keqja ne shqiperi eshte se parimi i pergjegjesise nuk funksionon. Politikanet nuk i mbajne premtimet por njerezia prape votojne per ta.
 

Guest
Re: Protesta kundër errësirës

zgjidhja e qeverise te dashur miq eshte: Rritja e çmimit te energjise elektrike. &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/frown.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;
Eshte per te qare dhe kujtoj shprehjen popullore:
Fshati (populli) digjet (eshte ne agoni), kurva (me falni per shprehjen) krihet (bejne operacione, ngjyejne floket dhe bejne pushime miliarderesh). &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/frown.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;

@+
 

Guest
Re: Protesta kundër errësirës

ah na eshte kthyer shqiperia si nej shekull me perpara &lt;img border=&quot;0&quot; alt=&quot;[help]&quot; title=&quot;&quot; src=&quot;graemlins/help.gif&quot; /&gt; &lt;img border=&quot;0&quot; alt=&quot;[help]&quot; title=&quot;&quot; src=&quot;graemlins/help.gif&quot; /&gt;
 

marko

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

PO mire o Ana, te ishe ti kryetare qeverie ca do beje.
Pare s'ka.
Administraten si dhe policet, arsimtaret etj, nuk i paguan dot me shume se 200$ ne muaj, se nuk ka, nga do dalin kto pare, me thuaj ti, cfare do beje ti, te ishe ti qeveria, si nje shembull vulgar fare.
Nga do dalin kto pare qe tua japesh energjine falas dynjae.

Sa per ate persekutimin e veriut, dhe Vlora pa drite ishte me sa lexova, mos ja rrasni kot nuk ka pare mor vellezer, nuk ka, prandaj dhe quhet shtet i varfer, nga do dalin kto pare per te bere rruge, qe te mos izolohet Veriu, nga do dalin kto pare per tu paguar polici, mesuesi, doktori etj, nga do dalin?
Tani me thuaj ti mua, ti nuk paguan energjine elektrike, si mund te presesh te mos te nderpritet sherbimi?
Seriozisht, lidh kontraten, ti paguan, un te jap korent, ti nuk paguan, lexo me kandil, pse eshte kaq e veshtire per tu kuptuar?
Ne akoma i mbajme syte nga shteti, sepse u mesuam rrumpalle ne socializem, ja qe socializmi nuk ekziston me, kapitalizmi eshte xhungel, sidomos kur ke shtet te varfer, kur qeveria nuk ka pare.
Ju doni jete si ne Evrope, kur kushtet nuk jane.
Sheh sa bukur ajo zona industriale ne Shkoder, ata paguajne, atyre nuk ju ikin dritat, dhe nje here, tek parimet baze te kapitalizmit, kerkesa dhe oferta, sherbimi dhe pagesa.
Dajeni mendjen, o doni kapitalizem (dmth nderhyrje minimale te shtetit) ose socialize, (shteti ben fuqine).
Apo energjia eshte ceshtje e te gjitheve.
Nuk po them qe nuk jane te korruptuar, po dhe ne kemi kap i zakon te keq, per cdo gjo bojm greve.
Filloi me piramidat, erdhi Sutja ta futi sa krahu, ti qahesh ke qeveria pse je ti idiot( familja ime po ashtu humbi pare), kalojm ke El Sayedi, ai te merr paret, ti as nuk ja kontrolon dokumentacionin, kur del qe ka shkel ligjin po ata njerez qe ankohen pse nuk eshte vene rendi, futen ne greve se nuk i pelqen te zbatohet ligji, kalojme tek energjia, nuk kane paguar ka 100 vjet per energjine elektrike, dalin ne greve pse nuk kemi drita?
Ku qendron pergjegjesia e individit ne kete mes?
Mire shteti po individi nuk paska asnje lloj perjgegjesie ne Shqiperi?
Un e kuptoj me teori e me endrra, drita per te gjithe, falas, as mos i paguani, rrogat nga 10.000 ne muaj te gjitheve, etj, etj, po realiteti eshte ndryshe sepse keto jane mundesite.
Fukarallik maskarallik i thojn ksaj pune.


Megjithate, hajde ne si koka te mencura, le te gjejme nje zgjidhje, me nje qeveri X ca do mund te bente, se dhe po u nderruan qeverite, po njesoj jane dhe buxheti dhe bilanci i pareve, pra nderrimi i qeverise nuk eshte zgjidhje.
HAjde ketu flitet shume se ne diaspora e brezi i ri e terci e verci jemi ata qe do i ndryshojm gjerat, hajt te shofim a jemi vetem per te diagnostikuar problemet apo dhe per tu dhene zgjidhje.

Hajde zereni se jeni ju Fatos Nano, ca zgjidhje do propoznit ju per problemin e ketyre qytetareve qe jane ngritur ne demonstrate.
Und do bohem &quot;avokati i djallit&quot; dhe do mundohem te kundershtoj (lol)
 

marko

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

Fillimisht postuar nga mistiku:
[qb] Marko, regjimi aktual po e mbytë perspektiven, nuk krijon stabilitet e kushte as për investime të huaja. Me mallëra importi e mbytë prodhimin vendes, në bujqësi. Ka korupsion të madh. Nuk investon në prodhimin e energjisë. I mbytë me taksa prodhuesit e suksesshëm. Nuk e stabilizon arsimin. E diskriminon Veriun. Është bërë Shqipëria koloni greke. Edhe në Perëndim në kapitalizem shteti krijon kushte për hapjen e vendeve të reja të punës dhe i paguan punonjësit sipas meritës. Te ne në çdo fushë edhte situata mizere. Vetem politikanët e regjimit dhe ata që i përkrahin jetojn mirë duke rjepë e varfërar shumicën. Sa paguhet polici, gjykatësi arsimtari etj.? Fajin e ka regjimi. [/qb]
E para e punes nuk ka lidhje fare me regjimin aktual.
Keto probleme jane te njejta me 7-8 vjet me pare, si ne kohe te Sales si ne kohe te Nanos po e njejta gje po ndoh, prandaj mos e kthe ne politike biseden.
Shif ca kontradikte ke ti ne arsyetim, nuk investon ne prodhimin e energjitse dhe pastaj thua se i mbyti me taksa prodhuesit e sukseshem.
Ok nga i gjen shteti paret?
Ti investim do, po taksa nuk do.
Nga do i nxirrje ti paret nese do ishe kryeminister?
Eshte kthyer Shqiperia ne koloni Greke, dmth, investime te huaja paska po ja qe ne nuk na pelqenka se nga vijne keto investime.

Si i krijon shteti ne Perendim kushtet per hapjen e vendeve te punes?
Jo miku im, i hap privati, jo shteti, shteti te takson, shteti nuk te hap vende pune pervec se ne socialize, ku shteti eshte pronari me i madh, ne perendimin e vertete, jane korporatat dhe bizneset e vogla e te mesme qe hapin vende pune.
Nuk ka mer daje pare, nuk ka dhe pike.
S'ka.
Rruget jan per ibret.
S'ka pare me i ndertu.
Rrjeti energjitik eshte ne ppike te halli.
S'ka pare me u rindertu.
Shkollat jane per ibret.
S'ka pare me u rregullu.
Spitalet, shendetesia per ibret.
S'ka pare.
Ti a e kupton sa brima ka SHqipnia sot, si nga regjimi i sotem, nga ai i Sales dhe nga ai i Enverit, Shqiperia osh brima brima, pare nuk ka, solli Pelikani ndihma sa me ushqy Shqiperine 15 vjet, u zhduken, u shiten ne Serbi e ne Kosove, vijne ndihma nga gjith bota, zhduken, si ne kohe te Sales ashtu dhe ne kohe te Nanos, se ne kohe te Sales autosdrada filloi dhe nuk maroi kurre, pra isoj jane si njona si tjetra.
Ca pritni ju nga ai shtet i varfer, ju pritni mrekullina si ne Gjermani e ne USA, nuk ka mer daj pare e mundesi, ja qe s'ka.
Hajde dhe ty ta bej ftesen te japesh ide konkrete per zhvillimin dhe zgjidhjen e ketyre problemeve qe ke ngritur me lart, te shohim se ca rrugezgjidhjesh jep ti.
 

marko

Primus registratum
Re: Protesta kundër errësirës

Fillimisht postuar nga mistiku:
[qb] Marko, regjimi aktual po e mbytë perspektiven, nuk krijon stabilitet e kushte as për investime të huaja. Me mallëra importi e mbytë prodhimin vendes, në bujqësi. Ka korupsion të madh. Nuk investon në prodhimin e energjisë. I mbytë me taksa prodhuesit e suksesshëm. Nuk e stabilizon arsimin. E diskriminon Veriun. Është bërë Shqipëria koloni greke. Edhe në Perëndim në kapitalizem shteti krijon kushte për hapjen e vendeve të reja të punës dhe i paguan punonjësit sipas meritës. Te ne në çdo fushë edhte situata mizere. Vetem politikanët e regjimit dhe ata që i përkrahin jetojn mirë duke rjepë e varfërar shumicën. Sa paguhet polici, gjykatësi arsimtari etj.? Fajin e ka regjimi. [/qb]
E para e punes nuk ka lidhje fare me regjimin aktual.
Keto probleme jane te njejta me 7-8 vjet me pare, si ne kohe te Sales si ne kohe te Nanos po e njejta gje po ndoh, prandaj mos e kthe ne politike biseden.
Shif ca kontradikte ke ti ne arsyetim, nuk investon ne prodhimin e energjitse dhe pastaj thua se i mbyti me taksa prodhuesit e sukseshem.
Ok nga i gjen shteti paret?
Ti investim do, po taksa nuk do.
Nga do i nxirrje ti paret nese do ishe kryeminister?
Eshte kthyer Shqiperia ne koloni Greke, dmth, investime te huaja paska po ja qe ne nuk na pelqenka se nga vijne keto investime.
Dhe kurte vinin investime te huaja do cohen neokomunistat dhe do shajn globalizimin dhe kolonializimin e vendit, hajd egjeje ti, kesaj i thojn dhe te duash te shkerdh*hesh dhe nuk do te te hyje.( jo per ty personalisht mistiko, mos ma merr jangllesh)

Si i krijon shteti ne Perendim kushtet per hapjen e vendeve te punes?
Jo miku im, i hap privati, jo shteti, shteti te takson, shteti nuk te hap vende pune pervec se ne socialize, ku shteti eshte pronari me i madh, ne perendimin e vertete, jane korporatat dhe bizneset e vogla e te mesme qe hapin vende pune.
Nuk ka mer daje pare, nuk ka dhe pike.
S'ka.
Rruget jan per ibret.
S'ka pare me i ndertu.
Rrjeti energjitik eshte ne ppike te halli.
S'ka pare me u rindertu.
Shkollat jane per ibret.
S'ka pare me u rregullu.
Spitalet, shendetesia per ibret.
S'ka pare.
Ti a e kupton sa brima ka SHqipnia sot, si nga regjimi i sotem, nga ai i Sales dhe nga ai i Enverit, Shqiperia osh brima brima, pare nuk ka, solli Pelikani ndihma sa me ushqy Shqiperine 15 vjet, u zhduken, u shiten ne Serbi e ne Kosove, vijne ndihma nga gjith bota, zhduken, si ne kohe te Sales ashtu dhe ne kohe te Nanos, se ne kohe te Sales autosdrada filloi dhe nuk maroi kurre, pra isoj jane si njona si tjetra.
Ca pritni ju nga ai shtet i varfer, ju pritni mrekullina si ne Gjermani e ne USA, nuk ka mer daj pare e mundesi, ja qe s'ka.
Hajde dhe ty ta bej ftesen te japesh ide konkrete per zhvillimin dhe zgjidhjen e ketyre problemeve qe ke ngritur me lart, te shohim se ca rrugezgjidhjesh jep ti.
 

FALKO

Forumium maestatis
Re: Protesta kundër errësirës

NANO VLERESON DODEN DHE SULMON PROTESTUESIT

Teuta Shamku/ Kryeministri Fatos Nano ka vleresuar me nota teper pozitive punen e Ministrit te Industrise dhe Energjetikes, ndersa ka sulmuar protestuesit e Shkodres dhe Vlores. &quot;Ministri Doda eshte nje nga potencialet me te mire qe ka mazhoranca, dhe nuk mund te rri pa vleresuar punen e tij nder me pozitivet edhe nga ish-ministrat e kesaj ministrie&quot;, eshte shprehur Kryeministri Nano. Lidhur me mungesen e energjise elektrike Nano ka vleresuar si te drejte kerkesat e qytetareve, por vetem te atyre qe e paguajne. &quot;Une i kam dhene shume te drejte qytetareve qe paguajne, sepse kjo lidhet me cilesine e jetes se tyre private dhe jetes shoqerore ne kuader te negociatave per marreveshjen e Asociim-Stabilizimit&quot;, eshte shprehur Nano. Demonstratat e fundit ne Shkoder dhe ne Vlore per mungesen e energjise elektrike, Nano i ka vleresuar si shenje te demokracise. &quot;Demonstratat e radhes, apo politike, dhe qytetaret qe protestojne jane shenje e lirise dhe demokracise. Protesta ne Shkoder dhe ne Vlore nuk e rrit, per fat te keq, nivelin e ulet te likuiditetit te faturave te energjise se papaguar&quot;, tha Nano.

Ai deklaroi se keto protesta jane perdorur si dhe here te tjera nga politika, per interesa te tjera nga ato qe vete populli ka. Dje, ne analizen vjetore te dikasterit te drejtuar nga Ministri Doda, Nano tha se sistemi energjetik eshte faktor i rendesishem dhe iniciues ne zhvillimin ekonomik te vendit.

&quot;Pa ju asnje produkt i Prodhimit te Brendshem Bruto, nuk eshte i sigurte&quot;, eshte shprehur Kryeministri Nano. Ai shtoi se energjia eshte nje pike fillestare dhe nuk mund te vazhdoje te jete nje pike fundore per realizimin e projekteve.

&quot;Ne nuk mund te lejojme qe nga 20 per qind, energjia e papaguar te shkoje ne nivelet 40 per qind&quot;, shtoi Nano. Ai tha, nder te tjera, se ministria juaj eshte dikasteri i sektoreve te rende dhe kjo eshte sfida juaj. Nano tha gjithashtu se liberalizimi i cmimit te energjise elektrike eshte nje faktor i rendesishem qe do te permiresoje menaxhimin e saj, si dhe furnizimin e popullsise me kete produkt. Ai shtoi se duhen perdorur edhe burimet alternative te energjise, ndonese prodhimi i energjise ne vend eshte shtuar kohet e fundit. &quot;Kemi potencialin me te mire te prurjeve burimore, ne keto 12 vjetet e fundit, ndonese duhet kohe qe te dilet nga situata e veshtire energjetike,&quot; tha Nano.

Ai ka permenduar edhe faktoret kyc qe kane ndikuar ne situaten e veshtire energjetike qe jane: rrjeti i amortizuar, vendndodhja e burimeve hidrike larg pellgut ujembledhes, si dhe sistemi i transmetimit dhe shperndarjes. &quot;Ne po krijojme antikorpe pozitive ndaj antikorpev negative&quot;, tha Nano. Kryeministri tha se situata enrgjetike ka nje progres dhe se eshte krijuar nje maturim ne zbatimin e targeteve te percaktuara nga qeveria per rritjen e arketimeve dhe uljen e humbjeve ne rrjet.

Nano tha se veshtiresite energjetike vijne nga :

* rrjeti i amortizuar

* vendndodhja e burimeve hidrike (larg pellgut ujembledhes)

* sistemi i transmetimit dhe shperndarjes


Megjithate ketu nuk parashtrohet asnje zgjidhje konkrete.
 

Ema

Goddes
Re: Protesta kundër errësirës

Markos:

Une nuk di sa here ne vit kthehesh ne atdhe.

Di te them:
1.Sistemi energjitik shqiptar eshte i tille dhe kaq i paorganizuar sa nuk lejon dot prerjen e energjise per individ.
Dmth,nese ne nje pallat komshia ime s'paguan dritat as une s'kam energji edhe pse i paguaj.
2.Per te vjedhur sa me shume shteti yne i ndershem vuri fatura fikse duke prtenduar te mbulonte edhe ata qe nuk paguanin ne kete menyre.
3.Me ardhjen e dimrit,furine e shirave dhe doemos bollekun e prodhimit te energjise shtetet fqinje jane ne veshtiresi.
Zgjidhja:Te shesim energjine duke shpallur se nuk kemi drita.

Shteti yne eshte toatlisht i paafte per te vlejur faturat e energjise.Kjo sepse mqs nen valen e demokracise fluturaun te gjithe me pras ne b*** dhe privatizimi mori dhene.
U mbyllen fabrikat,uzinat,kombinatet.Vetem ne Elbasan mbi 10.000 vete mbeten pa pune me mertalurgjikun.
Ne kete pike shteti nuk mund te mbaje te ardhurat nga rrogat sepse buxhetoret(qe jane edhe me te varferit) jane shume pak ne perqindje dhe duhet pranuar se jane edhe me te ndershmit.

Sa per protestat e besoj pak se jane organizuar nga ndonje shoqate konsumatoresh.Me shume gjasa opozita ka futur fitilet dhe turmat jane derdhur ne rruge.Mqs nuk i kane bindjet e veta shpejt do harrojne se dy dite do kene drita plot.
E keqja jone eshte individualizmi:
Nuk kemi qene kurre te bashkuar per veten,per energjine,per shkollat,per ujin e pijshem.S'kemi protestuar kurre per nje ligj qe nuk eshte i mire per ne....Kemi vrapuar pas politikaneve dhe gjithcka qe kemi arritur eshte mbushja e xhepave te gjithe maskarenjve qe kemi patur mbi krye...

Zor se do zgjidhet gje...une e shoh te pashprese situaten.Ema
 
Top