Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

xhoni

Primus registratum
Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Mora shkas nganje fakt i thjeshte per te hapur kte teme.Habitem nganjehere kur sme dalin leket edhe pse kam nje page te mjaftueshme per te perballuar pothuajse cdo shpenzim normal timin.
Mendoj shpesh.Po prindrit tane,si na kan rrit me ato paga qesharake??????????????
Megjithese kush me pak e kush me shume, tani hame e pime dhe vishemi si mos me mire.Ne shqiperi ka shume njerez qe mezi dalin ne fund te muajit por perseri kjo nuk krahasohet me vuajtjet e prinderve tane qe na kane rrit me shume mundime.Edhe pse dikush do thote qe kishte prindrit mesues doktorre inxhinier apo drejtore,prapeseprape pantallonat e vellait te madh ose xhupin e motres do ta vishte pas disa vjetesh.Mbaj mend corapet e trasha qe bente gjyshja me grep,trikot e halles etj etj.
Si e nxirrnin muajin me 1 kile mish ne muaj????10 kokrra veze,e gjys kile gjalpe.

Sinqerisht kur e mendoj,them se KANE QENE DHE JANE ME TE FORTET NE BOTE.Na rriten na dhane shkolle ,dhe na edukuan me shume mundime dhe sakrifica.
Shkonin ne pune ,lanin dhe shplanin ,rrisnin femijet,kursenin dhe per te blere televizor.
Sinqerisht jam krenar per ata qe me kane bere koken.
Ju ftoj te diskutojme rreth ketyre HERONJVE

Mos e merrni per politike kte teme dhe mos e ktheni ne sharje jo Enveri jo Sala.
 

Renea88

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

xhoni te lumte goja mik, te shkretet prinderit tane si ja dilnin se me ate qen rroge nuk ja dilte dot as dreqi ne shqiperi....babai im kishte nje xhup te vjeter, i vuri nje mbulese te re nga siper dhe e qepi vete e dukej si i ri , ky ishte xhupi me te cilin fillova vitin e matures dhe une i kisha qe te dy prinderit mesues pra merre me mend kur sna dilte ne si ti dilte atyre te shkreteve qe punonin ne fabrika.....nga halli u bene mekanike, elektricist, orendreqes, kepucare te gjitha i benin thuajse vete sepse na beri halli o vella.....xhinset e para qe me erdhen ne 89- ten nga greqia ja dha nena ime ne 90ten shokut tim te ngushte rahmet paste qe sot e kane vrare sepse ishte me nje pale pantallona i shkreti.....
 

Renea88

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

xhoni te lumte goja mik, te shkretet prinderit tane si ja dilnin se me ate qen rroge nuk ja dilte dot as dreqi ne shqiperi....babai im kishte nje xhup te vjeter, i vuri nje mbulese te re nga siper dhe e qepi vete e dukej si i ri , ky ishte xhupi me te cilin fillova vitin e matures dhe une i kisha qe te dy prinderit mesues pra merre me mend kur sna dilte ne si ti dilte atyre te shkreteve qe punonin ne fabrika.....nga halli u bene mekanike, elektricist, orendreqes, kepucare te gjitha i benin thuajse vete sepse na beri halli o vella.....xhinset e para qe me erdhen ne 89- ten nga greqia ja dha nena ime ne 90 ten shokut tim te ngushte rahmet paste qe sot e kane vrare sepse ishte me nje pale pantallona i shkreti.....
 

teab

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Kjo eshte me te vertete nje teme shume e goditur. Shpesh here e kam menduar, dhe vazhdoj te mendoj, se si prinderit tane kane dhene kaq shume nga jeta e tyre per ne. Do te mundesha une valle te beja te njejten gje nje dite? Nje jete e mbushur me mundime, probleme, strese, dhe ndoshta pak dite te lumtura. Nga respekti dhe dashuria qe kam per prinderit, gezimet dhe arritjet e mia me lumturojne dyfish, sepse jua dedikoj atyre qe me dhane mbeshtetjen e tyre pa kursim per gjithe keto vite.

Ndonjehere, deshira me e madhe qe kam eshte qe te bej dicka shume te vecante per prinderit e mi. Dicka jashte jetes se perditshme plot probleme... dhe kur e shof qe nuk mundem, atehere ngre telefonin dhe u kujtoj qe une si kam harruar ata dhe sakrificat e tyre....
:wub

Nuk e kisha kuptuar deri tani se gjithmone kam pas dy heronj ne jeten time!!!
 

xhoni

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Ashtu eshte vallaj.
Te rritesh,te behesh i zoti i vetes,me thoshte plaku.Meso se pa shkolle ske ku vete,do bredhesh rrugave dhe sdo te te marre njeri ne pune.
Me mbushen syte me lot kur i kujtoj .Sado qe flas neper telefonaperseri malli ngelet i madh,shume i madh.
Jam dakort me T-Tonic kur thote se do te beje dicka te vecante per ta.
E kush nuk do te deshte tja bente jeten hajmali atyre,te bente dicka qe ti gezonin ditet sa me mire....
Nejse,rendesi ka qe ne ja dime per nder dhe ja shperlblejme me miresine dhe dashurine tone.....
 

Renea88

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

kur isha ne shkolle te mesme desha te lija shkollen e kujtoj si i shkreti babe e nena vinin thuajse perdite e i dilte goja prapa qe te vazhdoj si thote xhoni e sot jam i lumtur per prindet e tille dhe kur shikoj shqiperine si eshte katandisur me vjen keq per prindet sepse shpresuan nje jete te tere................
 

regele

Forumium maestatis
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Besoj se kjo eshte tema me e mire dhe me serioze e hapur ndonjehere ne kete forum....valle do te kete ndonje qe do te tallet ketu..

Im at bente 3 ore rruge ne dite fshatrave te Myzeqese, per te marre nje rroge mesuesi! Ime me, po mesuese...te dy rropateshin, por i falenderoj se me dhane gjene me te cmuar (jo rroba e pasuri): identitetin, edukaten dhe guximin per te shpresuar!

Falemnderit heronjve te mij!
 

Guest
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

O Xhoni na ngjethe mishin o cun... :shrug: ku e gjete kete teme..se me verte te vjen te qash kur e lexon...
Te huajt, se kane kete pike te forte te karakterit te shqiptarit,sic e kemi ne, afrimitetin me prinderit.
Kjo gje shprehet ne mirenjohjen tone ndaj tyre.Sidomos per ata qe jetojne larg kjo eshte edhe me e theksuar..
Pershendetje.. :wave:
 

xhoni

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Edhe mua me ngjethet mishi kur ju lexoj te gjitheve.
Une i kam goxha larg ata te mite sa qe ju betohem qe fotografite i mbaj ne sirtar se po ti vej ne mur qaj gjithe diten.....
Akoma me thote plaka mbulohu naten se do ftohesh... /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Guest
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

PRINDERIT....

Kur rashe te fle,
peshperitjen e nje zeri degjova ne vesh..
Nata kishte rene,erresira kish pushtuar,
As vet se di, pse gjumi sme merr kete nat,
nje dore kerkoja per te me mbuluar...

Nata kish rene kudo,
dhe une befas ne mendime kisha rene,
gjumi s´ me merr ket nate,
malli per ty o nen me kish zene...

Nata mu duk me e erret,
mu duk me e ftohte se tjeter here..
Sikur o Nen , te me mbuloje,
i ftohti do me zhdukej menjehere..

Ishe larg,jam shume larg..
Sirtarin ngadale hapa,
e foton, mora ne sirtar..
Dy lote rrodhen mbi foton qe pashe..
Sa te dua, o Nen..sa te dua o Bab,
I putha dhe Naten e mire ju thash..

E castit ekstra per Xhonin... :wave:
 

Renea88

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

kam ketu ne gjermani dy miqte e mi gjermane...dikur shkova me baben tim per vizite..gruaja e gjermanit me tha me parate qe ke harxhuar per te blere makina kishe blere shtepi ne tirane...babai me tea cthote ajo? i perktheva...thuaj tha babai qe ti e ke nje shtepi ne tirane , shtepine tone....ajo tha jo shtepia eshte e babait...jo i tha baba im shtepia ime eshte dhe e djalit tim ne skemi gje te ndare....gjermania tha po te jete pastaj shtepia e jotja ti mund ti thuash babait eshte e imja e ti ske te drejte.....i thashe Elke ( e quajne) u bera 30 vjec qe te degjoj nje mendim te tille se vete sdo ta imagjinoja dot te mendoj keshtu......prinderit tone qe mezi na rriten
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Kane qene vetem prinderit tone te tille apo keshtu jane te gjithe prinderit kur vihen ne pozitat te tilla? A nuk eshte ne instiktin e prindit te kujdeset qe femija i tij te mbijetoje? Ndoshta kjo nuk dallohet ne vendet e pasura ku nuk ka probleme ekonomike aq te mprehta sa i kemi pasur ne.
Mua me kujtohet gjyshja ime kur hiqte copen e mishit nga pjata e saj per te ma dhene mua dhe motres duke na thene se ne kemi nevoje per ushqim e ajo qe eshte plake nuk ka nevoje se ka ngrene ne kohen e Zogut sa eshte shqepur /pf/images/graemlins/laugh.gif

Nuk e di nese ne do behemi prinder sic kane qene tonet per ne.
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Fillimisht postuar nga xhoni:
[qb]Si e nxirrnin muajin me 1 kile mish ne muaj????10 kokrra veze,e gjys kile gjalpe. [/qb]
xhono se di i kujt viti je si prodhim por keto me siper nisen ne vitet 80 /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Renea88

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

ik o Lider se te ngeli mendja te legeni ke dulla ty pse o klluf e harrove kur mbanin rradhen 34 ore te shkretet per nje makine qepese....
Mua me kujtohet kur isha i semure dhe babai ndenji ne rradhe 7 ore per te me blere nje Fiat plastik qe kishin dale te mapo e erdhi qull nga shiu ne shtepi. ishte viti 1974 e une isha 7 vjec femije.
 

xhoni

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Fillimisht postuar nga fantazia_G:
[qb] PRINDERIT....

Kur rashe te fle,
peshperitjen e nje zeri degjova ne vesh..
Nata kishte rene,erresira kish pushtuar,
As vet se di, pse gjumi sme merr kete nat,
nje dore kerkoja per te me mbuluar...

Nata kish rene kudo,
dhe une befas ne mendime kisha rene,
gjumi s´ me merr ket nate,
malli per ty o nen me kish zene...

Nata mu duk me e erret,
mu duk me e ftohte se tjeter here..
Sikur o Nen , te me mbuloje,
i ftohti do me zhdukej menjehere..

Ishe larg,jam shume larg..
Sirtarin ngadale hapa,
e foton, mora ne sirtar..
Dy lote rrodhen mbi foton qe pashe..
Sa te dua, o Nen..sa te dua o Bab,
I putha dhe Naten e mire ju thash..

E castit ekstra per Xhonin... :wave: [/qb]
Flm nga zemra.Mi mbushe syte me lot vertet
:wave:
 

xhoni

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Fillimisht postuar nga Lider:
[qb]
Fillimisht postuar nga xhoni:
[qb]Si e nxirrnin muajin me 1 kile mish ne muaj????10 kokrra veze,e gjys kile gjalpe. [/qb]
xhono se di i kujt viti je si prodhim por keto me siper nisen ne vitet 80 /pf/images/graemlins/wink.gif [/qb]
Jam prodhim vendi i viteve 70. /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif

Lale,mire e ke ti se deri ne '79 plaku im kishte dy makina tre dyqane dhe nje vile ne plazh.

E kam thene qe kur e hapa temen.
Te qendrojme jashte politikes dhe te diskutojme nese ka mundesi per prindrit dhe vuajtjet e tyre dhe jo per sistemin ,dullen ,politiken e tij,etj,etj.
 

Marjeta

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Teme shume renqethese!

Kam ndier mjaft per vuajtjet e njerzve ne Shqiperi, e kam perjetuar sikur t'isha ne lekuren e tyre/ juaj. Nuk duhet haruar ne menyre qe te perparoni edhe me.

Prinderve t'gjithe ju kemi borxh sa t'rojm!!
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Fillimisht postuar nga xhoni:
[qb]
Fillimisht postuar nga Lider:
[qb]
Fillimisht postuar nga xhoni:
[qb]Si e nxirrnin muajin me 1 kile mish ne muaj????10 kokrra veze,e gjys kile gjalpe. [/qb]
xhono se di i kujt viti je si prodhim por keto me siper nisen ne vitet 80 /pf/images/graemlins/wink.gif [/qb]
Jam prodhim vendi i viteve 70. /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif

Lale,mire e ke ti se deri ne '79 plaku im kishte dy makina tre dyqane dhe nje vile ne plazh.....


pse tani i kemi keto mesiper qe na numerove_

PS: se marr vesh pse edhe pas vdekjes vazhdoni ti thoni Dulle /pf/images/graemlins/laugh.gif thuajani emrin tamam o vellezer se nuk ju degjon njeri,mos keni frike /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Renea88

Primus registratum
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

ik mor Lider o injorent e na ler en hallet tona te flasim si njerez mor te ****** motren, nonen e ca i ke mor klluf se mendja ke dulla te ngeli...ik ne shishtufine ku e ka vorrin e ndizi qiri gjioth diten o klluf
 

Guest
Re: Prinderit tane....HERONJ te sakrificave.

Aty ku hyn lider ,hyn sherri..
Xhoni e permend, qe ne fillim, mos e kthejme temen ne Politike,po Lider, mbetet i semur, qe nuk i ben dem mjekesia o Rene88..
Hapi budallait rruge.. :smash:
 
Top